Buitenland. Prootneienteuws. 958eSlaatelolertj RUWE HU/D v - y f. I De Kerk in Mexico. Het Mexicaansche parlement heeft een wet aangenomen, waarin bepaald wordt dat vopr- taan slechts 1 priester op 50.000 inwoners toege laten zal worden. Hierdoor zal het aantal geestelijken in Mexi co zeer beperkt worden en vele kerken zullen het voortaan zonder geestelijke moeten stellen De bevolking van België. De bevolking van België telt thans 8,129,824 Helen. Imii Volgens de jongste statistieken zijn 316,982 vreemdelingen metterwoon in Belg gevestigd. Hieronder bevinden zich: 70,201 Franschen, 64,079 Nederlanders, 48,840 Pólen, 34,890 Ita lianen, 12,749 Duitschers, 11,532 Engelschen 10,669 Tsjecho-Slowaken, 9,726 Luxemburgers, 8,501 Joego-Slaven, 8,389 Russen en 5,659 Zwitsers. 'De koude in Frankrijk en Spanje. De biiitengewone koude in Ziud-Frankrijk en Noordelijk Spanje blijft nog steeds aanhouden. Er worden temperaturen van 3 tot 20 graden onder nul gemeld. In de Pyreneën en in de Alpen is de koude buitengewoon groot. In de rivieren drijven groo te ijsschotsen. Ongevallen tijdens de Kerstdagen. Tijdens de Kerstdagen zijn in de Vereénigde Staten ruim tweehonderd personen door onge vallen om het leven gekomen Ingoioniea Meiedeuiing. (10) Schra/e Lippen Gesprongen Handen De locaalspoor op Zuid-Beveland. Men schrijft aan de N. Rott. Crt: Naar verluidt bestaat het voornemen om bin nenkort de passagiersdiensten van de locaal spoor op Zuid-Beveland stop te zetten, behalve den dienst Goes-Hoedekenskerke v.v., welke aan sluiting geeft op de boot naar Neuzen. Deze laatste dienst heeft een tamelijk druk passagiersvervoer, al verovert de autobus, die ook op dit veer rijdt, haar bijna geheel verloren gegaan terrein langzamerhand terug De dien sten Goes-Wemeldinge; Goes- over de geheele ringlijn (door den z.g. zak) met als eindpunt weer Goes en Goes-Wolphaartsdijksche veer zullen worden opgeheven. Opmerkelijk is het wel, dat jenige maanden geleden aan den autobus-ondernemer Krijger uit Goes concèssie voor 'n dienst Goes-Wol phaartsdijksche. veer werd geweigerd. De spoorwegmaatschappij Zuid-Beveland heeft sinds haar opening in Mei 1927 nooit de exploitatiekosten kunnen verdienen, als ?s daar bij den opzet wel mee gerekend. Immers, gemeenten en polderbesturen ver bonden zich om gedurende 30 jaar een subsi die te betalen. Verscheidene gemeenten hebben hieraan een dubbele strop. Zoo b.v. de gemeente Ellewouts- dljk, dlè vroeger een vrij groot bedrag aan ha ven geld ontving, welk bedrag nu vrijwel tot n'ets Is gereduceerd, doordat net vervoer uit de omliggende dorpen nu per spoor gaat en zij bovendien nu een subsidie aan de spoor moet geven. De lijn, welke een paar milliocn guldon in totaal heeft gekost .onte'gening aanleg en ge bouwen) ligt er nu eenmaal, en daarom zal het goederenvercoer er over blijven geschieden. Het passagiersvervoer is nooit druk geweest. Daartoe lagen vele stations te ver van de dorps kommen af, terwijl de bestaande busdiensten een zeer goede verb:nding met Goes onderhou den. De ontvangsten komen tegenwoordig zel- ddn boven de f 10000 per maand. Het schijnt de bedoeling te zijn, met de vrij komende motor-passagierswagens die plm. 60 passagiers kunnen bevatten, een dienst te orga niseeren, tusschen Goes-Roosendaal en Goes- VTssingen v.v. in locaal verkeer, d.w.z stoppen op elk tusschenliggend station De stoom-stop- treinen zouden dan op de Zeeuwsche lijn snel treinen worden, met de kans, dat meer sneltrei nen zouden worden ingelegd. De verloting ter gelegenheid van de Hanze- Landdag. Het gouden horloge, dat verloot werd oij ge legenheid van de Hanze-landdag te Hulst, is stil blijven staan op 2 uur 54 mm. 28 sec. SLUISKIL ngeluk. Terwijl de familie D met de 2e kerstdag op bezoek was bij hun ouders alhier, had hun k'ndje het ongeluk een pan heete melk over het bovenlijfje te krijgen, waardoor dit beduidende brandwonden kreeg. Na eerste hulp verleening in de R. K. Verpleging, moest ver der nog de geneesheer er bij te pas komen. Voetbal. Tweeden Kerstdag speelde Sluiskil II een wedstrijd tegen TW I van Terneuzen, welke in een gelijk spel 3-3 eindigde. Prijskaarting Met de Kerstdagen had bij de Wed. Tacq een prijskaarting plaats, waaraar niet minder dan 70 spelers deelnamen. De prij zen werden gewonnen door: le prijs M Dhont en J de Koeijer, 2e O Stockman en H Meert, 3e Gebroeders Federman, 4e J van der Linden c-n C Scheele, 5e P. de Coninck en A Oostelijk. De extraprijzen werden gewonnen door W Haroe- linck en A Sijs. J. Roose en J Dieleman, L Smo lenaars en A Ooteghem en O de Wit met P Dhanis. AXEL. Gemeenteraad. Donderdagmiddag vergaderde de gemeenteraad. Uitvoerig werd gediscussi eerd over de vraag of de anti-rev. partij recht heeft op den 13en zetel nu de 6 candidaten van den Vrijheidsbond alle hebben bedankt, en hun lijst is uitgeput, of die lijst weer aan de beurt komt, of de zetel blijft 4 jaar onbezet. De raad besloot den heer C. va .1 Campen toe te laten, doch een tweetal raadsleden teeken den protest aan en willen die zaak in hoogste instantie uitgemaakt hebben. Aan de commis sie tot werkverruiming in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen zal f 5 subsidie worden gegeven, onder voorwaarde in die commissie een verte genwoordiger komt van het N.V.V In verband 'met een desbetrffend verzoek zullen B en W. intrekken den maatregel, dat werkloozen tweemaal per dag moeten komen stempelen. Naar aanleiding van een vraag om salaris herziening resp. voor den derden en tweeden ambtenaar ter secretarie wordt op. voorstel van B. en W. besloten om met ingang van 1 Jan. het salaris van den derden ambtenaar te be palen op f 1200 met 2 tweejaarlijksche ver hoogingen van f 100; en dat van den eersten ambtenaar op f 1700 met drie maai jaarl ver hooging van f 100. Tot lid van het Burg. Armbestuur werd her kozen de heer C. Th van de Bilt. Op 2 adressen van winkeliers om wijziging te brengen in de wettelijk bepaalde sluitings uren ter eene en geen wijziging te brengen ter andere zijde werd afwijzend beschikt. Na dis cussie werd besloten om des winters het slui tingsuur te bepalen op 9 uur en 's Zaterdags 10 uur en gedurende den zomertijd lederen avond om 10 uur. Voorts deed de voorzitter nog mededeeling, dat voor vlascultuur de minister een toeslag van 20 pCt. op de loonen wil geven, alsook de gemeente 20 pCt. geeft, zoodat het dagloon dan bepaald is op f 2,40. Als Kerstgave zullen B. en W. in overleg met de commissie van advies gemiddeld f 5 worden uitgekeerd aan die gezinnen welke behoeftig worden bevonden. Bij de rondvraag wordt een motie aangenomen van den heer 't Gilde, waar bij B en W. in overweging wordt gegeven voor den eersten ambtenaar ter secretarie een in gezetene uit Axel te benoemen. Crisiscomité. Vrijdagavond is door een aantal ingezetenen een plaatselijk crisiscomité opge richt, bestaande uit vertegenwoordigers van 't dag. bestuur der gemeente, de diaconieën der vier kerkgenootschappen, de Z. L. M en den Chr. Boeren- en Tuindersbond (afd. Axel), de N. C B., de beide Besturenbonden, Patrimoni um, de R. K. Werkliedenvereniging, de Winke liersvereeniging en de VW. Besloten werd om door collecteeren een be drag aan geld of hoeveelheid goederen in Da tura te verzamelen, welke dan volgens de strek king van het comité plaatselijk zullen worden uitgereikt aan degenen die daarvoor naar op vatting van het comité in aanmerking komen. Eventueel kunnen later nog sub-comité's wor den gevormd. Tot leden van het dag. bestuur werden ge kozen de heeren F. Blok, voorz., P. A Wonder- gem, vice-voorzitter, P de Kort, le secr., S. van Hurn, 2e*secr., H. J Harte, le penningmJos M'chielsen, 2e penningm. HULST. Gemeenteraad. Vergadering van Dinsdag 29 December 1931. Afwezig de heeren Burm, Lockefeer en Hoo- gerhuis met kennisgeving, en de heer Bauwens Na opening der vergadering door den voor zitter, werden de notulen der vorige vergade ring vastgesteld. Verschillende pensioengrondslagen werden, conform het voorstel van B en W. vastgesteld, eveneens werd een wijziging aangenomen in het Raadsbesluit tot overname van een gedeel te der Absdaalsche straat in eigen beheer. Een vroeger raadsbesluit betreffeiide een uit weg, werd ingetrokken en door nieuw vervan gen De begrootingen 1931 der gemeente en van het Gasbedrijf werden gewijzigd en besloten het gasnet in de richtingen Hontenisse, nabij Tivoli, en St. Jansteen naar de Absdaalsche- straat, uit te breiden. Tot leden van 't Burgerlijk Armbestuur wer den hérbenoemd de heeren J H Baerfr en D J A van de Walle. Voorstellen tot opnieuw vaststellen van den verkoopprijs van bouwgrond in het Grondbe drijf en tot vaststell'ng van het kohier der Hondenbelasting 1931 werden aangen -men. Het aangeboden Beiaardfonds werd door den Raad aanvaard. De heer van Lierop vroeg of deze gelden zouden belegd worden of dadelijk verwerkt. De Voorzitter antwoordde, dat hij meende, du de stelling toch rond de toren staat, het vocr- deelig zou uitkomen als men reeds den stoel of wat voor de ophanging der klokken noodig mocht zijn liet aanbrengen Hij kan ook meedee len dat vorige week twee heeren van den Orgel raad zijn over geweest; zij hebben den toren ge schikt verklaard voor een carillon en geadvi seerd voor het beschikbare geld nu reeds klok ken aan te koopen, die dan later kunnen wor den aangevuld, omdat deze klokken door een Hollandsche firma geleverd, gegoten worden in Engeland en de prijzen, na de daling van het pond, niet zijn verhoogd, dus nu voordeelig zijn. Op de vraag van den heer Verwilghen of de nog van het vroegere carillon overgebleven klokken kunen dienen, antwoordt de Voorzit ter bevestigend. Een voorstel om een jaarwedde en instructie vast te stellen voor een gemeentebode, inplaats van een der veldwachters, werd na een bespre king in besloten zitting, z.h.st. aangenomen. H'erna geschiedde mededeeling van de inge komen stukken, waarvan wij als belangrijk ver melden: Een verzoek der buurtbewoners der Dubbele Poort om voor ieder huis bij de afgraving van het talud een trap aan te brengen, werd voor kennisgeving aangenomen, omdat reeds een an der plan is ontworpen, waarin aan de bezwa ren der belanghebbenden is tegemoetgekomen. Een beslissing van den Minister, dat in 't werk gestelde losse werklieden tegen ziekte moe ten verzekerd worden, waarbij de helft der pre m:e moet worden ingehouden. Verder nog een verzoek der Pluimvee- cn Konijnententoonstelling te Axel om een bij drage van f 50, wat om de belangrijkheid werd toegestaan. TER NEUZEN Gemeenteraad. In de Maandag jl. gehouden vergadering werd door verschillende leden be zwaar gemaakt tegen het voorstel van Burg en Weth. om afwijzend te beschikken op het ver zoek van de R.K. Werkliedenvereeniging te Sluiskil om ten behoeve der controle op de werk loozen ook te Sluiskil een ambtenaar der Ar beidsbeurs zitting te doen houden. 'Deze leden waren van oordeel dat zonder overwegend be zwaar aan dit verzoek kan worden voldaan. B. en W. zijn alsnog uitgenood!gd een regeling te treffen waardoor aan dat verzoek wordt tege moet gekomen. Het bericht van den heer D Scheele, dat hij zijn benoeming tot lid van het Burgelijk Aim- bestuur niet heeft aangenomen, lokte critiek uit van den heer Van Driel, die als zijn meening te kennen gaf, dat iemand die voortdurend cri tiek uitoefent, de consequentie moet aanvaar den en blijk geven dat hij het beter kan, indien hij daartoe wordt geroepen. Hij zegjde voorts de medewerking der SDAP op aan de samenstel ling van dat college, zoolang in het reglement het art 3a blijft behouden, dat daarin voor eeni ge jaren is aangebracht en waarbij is bepaald dat een ondersteunde geen lid van het college ijzn kan. Dat is in deze tijden voor de SDAP een bezwaar leden te leveren, aangezien deze, de een na de ander, in dat geval kunnen komen te verkeeren, de Christelijke werklieden even goed. De heer Scheele diende van antwoord, en gaf te kennen, dat omstandigheid dat hij gemeend heeft niet het lidmaatschap van het college te aanvaarden, hem niet zal weerhou den als raadslid critiek uit te oefenen wanneer hij dat noodig oordeelt. Een verzoek om subsidie voor een autobus- d'enst naar Sluiskil voor vervoer van arbeiders werd op verzoek van den heer Van Driel, die een onderzoek wenschte in te stellen, aange houden. Een breedvoerige discussie ontspon zich naar aanleiding van de adressen van den Ter Neu- zenschen Bestuurdesrbond om een Kerstgave voor werkloozen, waaraan door de R.K werklie denverenigingen adhaesie is betuigd en een verzoek dier corporaties tot het verstrekken van kolenbonnen B en W. stelden voor die ver zoeken af te wijzen, op grond dat op andere wijze, nl. van wege de Crisis-cómité's te Ter Neuzen en Sluiskil een Kerstgave zal worden verstrekt. Het afwijzend voorstel van Burg en Weth is ten slotte met 8 tegen 6 stemmen aangenomen. Aan den heer L de Bruijne is een stuk bouw grond aan de Scheldekade verkocht, :erwijl aan M*L Scheele te Sluiskil ontheffing werd ver leend Van de nadere eischen waaraan verlofs- lokal'teiten moeten voldoen. Aan de rijvereeniging „Juliana", is in gebruik gegeven het gymnastieklokaal der vroegere school A In verband hiermede kondigde de heer Van Driel een voorstel aan, dat ook weer zal kunnen besch'kt worden voor particuliere ver- eenigingen over een leegstaand lokaal der open bare school te Sluiskil. Aalngezien er nader de aandacht op gevallen is, dat door vaststelling van het ambtenarenre glement ongeveer alle benoemingen van ge-neen teambtenaren waarvoor in de wet niet anders is bepaald aan het college van Burg en Weth werd opgedragen, hetgeen door cie benoeming van een bode aan het licht is gekomen, was door den heer Van Cadsand c.s. een voorstel in gediend, dit aldus te wijzigen, dat met uitzonde ring van de gevallen waarin de wet dit anders bepaalt, alle benoemingen door den raad zul len geschieden. Burg en Weth achtten dit te ver gaand en meenden, dat de raad alleen de bedoe ling had de benoeming van den bode en den gemeente-bouwmeester aan zich te houden, doch 't is voor hen onaannemelijk, dat de raad b.v. ook gemeente-werklieden zou willen benoe men De heer De Jonge was het met de voorstel ling van Burg en Weth. niet eens, en stelde een zoodanige wijziging der bepaling voor, dat alles wat niet bij de wet aan anderen is opgedragen, door den raad zal benoemd worden, tenzij dit door nader vast te stellen verordening anders is bepaald. Hij informeerde nog naar dat „on aannemelijk" van Burg en Weth. en kon maar moeilijk aannemen, dat de leden van dat colle ge zullen heengaan, als de raad eens van een andere opvatting bleek. Uit de discussie bleek, dat niet alleen de raadsleden doch ook de wet houders de draagwijdte van het art 7 van het Ambtenarenreglement niet hebben overzien, en zij daarop pas zijn opmerkzaam gemaakt toen enbode moest benoemd worden. Men wil het voorstel van den heer De Jonge echter nog eerst eens bekijken, waarom een besüssiiïg werd aan gehouden. Besloten werd de voorziening in de vacature voor geneesheer te Sluiskil waarvoor alleen is gesolliciteerd door Di' Pols aan te houden en d engemeentegeneesheer in de kom, Dr. Ste vens, ook voor Sluiskil met de waarneming te belasten. Aan den heer W. D. de Vries werd ontslag ver leend als onderwijzer aan school C, onder dank betuiging voor zijn langdurigen dienst bij het openbaar onderwijs alhier. Tot onderwijzeres is benoemd mej. P J Stins te Rijswijk, no I der voordracht, na loting met mej. A Vermandei te Sas van Gent, no 3 der voordracht. Tot afgevaardigden bij het georganiseerd over leg werden benoemd de heeren Verlinde en Van Cadsand en tot hunne plaatsvervangers de hee ren De Jonge en De Bruijn. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur in de vacature W Bedet werd gekozen de heer G. Dees In de vacatures wegens periodieke aftreding werden herkozen de heeren B N van Dijke, A N Hamel'nk en Crince, de laatste niettegen staande hij verzocht had niet meer in aanmer king te komen, waarom voor dien zetel een aan beveling was ingekomen waarop waren ge plaatst de heeren J van Drongelen en W de Feijter. De heer Scheele vond daarin aanlei ding te kennen te geven, dat naar zijn mee ning in dat college het werknemerselement wel wat te veel op den voorgrond begon te komen te genover het werkgeverselement. Bij deze stem mingen werden telkens 3 stemmen blanco uit gebracht In de commissies van toezicht op het L O werden herbenoemd voor de kom de heer I van de Sande, voor Sluiskil de heer Th. L A van de Bilt. Tot lid va nde financieële commissie werden benoemd de heeren Van Aken, HamelLnk, en De Jonge; "tot leden der commissie van bijstand voor publieke werken de heeren Verlinde. De Bakker en Van Cadsand. Goedgekeurd werd de begrooting voor Het Burgerlijk Armbestuur voro den dienst 1932. Bij de omvaag bracht de heer Van den Bulck ter sprake de verkeersregeling in we Westkolk- straat, d'e volgens zijn meening door het ver vallen van het rijwielpad aanleiding moet ge ven tot ongelukken De voorzitter zeide toe door de politie speciaal toezicht te zullen laten hou den om te zien hoe het verloopt. De heer Van Cadsand deed als middel voor werkverschaffing te Sluiskil aan de hand het graven van een brandput, aangezien daar bij brand water om te blusschen ontbreken zou, terwijl met de uitkomende grond een opril zou kunnen worden gemaakt aan het eind van den Benedenweg. De heer de Bakker klaagde er over, dat men bij wandelingen langs de Scheldekade moet on dervinden, dat het trottoir aldaar meer op een glibberbaan gelijkt, door het .stoffelijk over schot", dat de honden daar achterlaten. Het zou het meer gepast achten dat de eigenaars hun honden op hun achtererf uitlaten en beval een zwaardere belasting aan. Hij pleitte voorts voor een andere schoolgeld regeling, die er volgens den voorzitter bij invoe ring van het ontwerp-Terpstra komt, cn het aanbrengen van een telefoon bij den inspecteur van politie. Dat dit laatste noodig is illustreer de hij door de mededeeling onlangs des nachts half een te zijn opgebeld door iemand die in zijn eigen kantoor ingesloten zat en niet weg kon omdat zijn personeel de sleutels had mee genomen. Die moest nu een particulier te hulp roepen, omdat hij op het politiebureau geen ge hoor kreeg. Een ander lid meent, dat ieder maar zelf voor z'n sleutels moet zorgen en dit geen taak der politie is. De heer De Bruijn zou den minister om een hoogere bijdrage voor steunverleening willen verzoeken, hetgeen naar den voorzitter meedeel de Burg en Weth reeds gedaan hebben. De heer Huijssen acht ook voor de buurt Drie wegen een brandput noodig, aangezien in die buurt water ontbreekt, De heer De Bakker wees er op, dat de waterleiding dit brengen zal, ter wijl de heer Van Driel vreest dat dit nog te ïang zal duren. De voorzitter kon hierop sluiten. (Tern .Crt) GROEDE. Onderwijs. De katholieke school van Groede is in het bezit gekomen vna haar derde klaslo kaal. Derde Klasse Derde Lijst. Trekkng van 23 December. f25.000 No 12933 f 1500 No 6649 f 400 No 8073, 18989, 19440 f 200 No 1043, 10564. f 100 No 3124, 3355, 4636, 13120, 17201 Derde Klasse Vierde Lijt. Trekking van 24 December, f 1000 No 4099, 12430 f 400 No 15414 f 100 No 190, 15566 v I I

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2