46ise Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Buiïenl.Goerziehl. Binnenland, Ho. 3863 Maandag 28 December 1931 PSSTHEKEKiNC lis. SE419 lil de R.-K. Staatspartij. FRÏSCHBMÏ VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND VOOR PUBLICITEIT FEUILLETON. Do Bedelares van Samt-SuÊpice. Ingezonden Mededeellng PER 'A POND GEEL 30 ct GROEN 35 ROOD 40 DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - AU verten tien 20 cent per. regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING Oprichting eener Federatie van Bonden en Centrales van R. K. Gemeenteraadsleden in Nederland. Zaterdag 12 December is te Utrecht opge richt een landelijke Federatie van Bonden van R K Gemeenteraadsleden. De oprichtingsvergadering stond onder lei ding van den Voorzitter van het Dagelijksch Bestuur der R. K. Staatspartij, Mr C M J F. Goseling. Van de zijde van dit Bestuur waren mede aanwezig de Heeren J W Mols, Mr E. H J. Baron van Voorst tot Voorst en Mr HAM T Kolfschoten. Alle (13) bestaande organisaties hadden over eenkomstig haar ledental een of meer afge vaardigden gezonden, zoodat vertegenwoordigd waren: de Bond van R K. Gemeenteraadsleden in de Provincie Friesland, idem in Overijssel, de Vereen, van R K Staten- en Gemeenteraads leden in de Provincie Groningen, de Centrale van R K Gemeenteraadsleden in Gelderland, de Vereen, van R K Raadsleden in den Staten- kieskring Helder, idem in de Rijkskieskringen Dordrecht en Rotterdam, idem in de Provincie Utrecht,, in Midden-Brabant, m net kies district Weesp, idem in Hoorn, idem n Gouda, in Zeeland boven de Schelde en in Zeeuwsch- Vlaanderen. De Voorzitter drukte er zijn voldoening over uit, dat alle organisaties hadden willen gevolg geven aan de uitnoodig'ng van het Dag Be stuur der R. K. Staatspartij. Ik zie hierin, al dus spr. eene daadwerkelijke en eensgezinde uiting van samenwerking, zonder twijfel een eerste voorwaarde voor het welslagen van de centrale organisatie, die wij op het punt staan in het leven te roepen. Deze belangrijke ver gadering zoo vervolgt spr. Is mogelijk ge maakt door het vele nuttige werk, dat sedert jaar en dag in verschillende gewesten van het land en met name in het Geldersc.he, is ver richt door hen, die den eersten stoot gaven tot de zoo noodzakelijk geworden organisatie van onze gemeenteraadsleden Dat onze Partij het werk der organisaties daadwerkelijk en naai de mate van hare krachten heeft gesteund en zal steunen ligt in hare roeping, cm als cen traal lichaam de toepassing van de Katholiek staatkundige beginselen te bevorderen in al'e deelen van het staatsbestuur Het lag dus wel in de eerste >liits ip den weg onzer Partij, om die maatregelen te tref fen, welke zouden kunnen leiden tot een per manenten vorm van samenwerking tusschf.n de onderscheidene zelfstandige vereen'gingen "tn Raadsleden Vervolgens werd een aanvang gemaakt met de behandeling van het ONTWERP-REGLE MENT, dat behoudens enkele wijzigingen door de vergadering werd goedgekeurd, waardoor het zoolang verhoopte landelijk verband een feit was geworden 151) De directeur-geneesheer gaf haar een pas poort. Den volgenden morgen verliet de arme moeder het krankzinnigengesticht te Blois; zij ging haar levenstaak beginnen, het opsporen harer kinderen De administratie van het krankzinnigenge sticht betaalde haar reis naar Parijs en voegde er nog een ondersteuning van twintig francs bij, waarmee zijn in de dringenste behoeften van de eerste dagen zou kunnen voorzien. Het was alles wat men voor haar doen kon, want dit geringe bedrag werd door het Armbe stuur toegestaan om genezen patiënten, die lan gen tijd in het gesticht hadden doorgebracht, uit te keeren. In haar liefderijke bezorgdheid voor „moe der Jeanne", had Rose dit voorzien en daarom had zij een lijst opgemaakt, waarmee zij bij de beambten van het gesticht was rondge gaan om bijdragen voor de herstellende in te zamelen. Zij zelf had daarop ingeschreven voor vijf tig francs, al haar spaarpenningen. Het lieve kind hield geen sou voor zichzelf. Het geheele personeel teekende op haar lijst. Artikel 1 van het Reglement zegt: „De Federatie van Bonden én Centrales \an R K Gemeenteraadsleden in Nederland heeft ten doel het bevorderen van de toepassing der Katholiek staatkundige beginselen op het ge bied van het bestuur en de huishouding der gemeente" Volgens artikel 2 tracht zij dit doel te be reiken: 1. door het organiseeren in federatief verband van bonden en centrales of hoe deze vereeni gingen ook mochten heeten van gemeente raadsleden, leden der R K Staatspartij; 2. door het bevorderen van de oprichting en instandhouding van organisaties van gemeen teraadsleden, leden der R K Staatspartij; 3. door het oprichten en instandhouden van een orgaan voor gemeentepolitiek; 4. door in samenwerking met de R K Staats partij in het bijzonder met het centraal adviesbureau voor gemeentepoli tieic dier Par tij op te stellen principiëele richtlijnen, vol gens welke overeenkomstig de Katholiek staat kundige beginselen, het bestuur en de huis houding van de gemeente behooren te worden gevoerd 5. door het houden van studie- on congres dagen en door alle geoorloofde middelen die aan het doel bevordelijk kunnen zijn. Artikel 3 erkent uitdrukkelijk de zelfstandig heid der aangesloten organisaties. In het Bestuur werden hierna gekozen de Heeren: J. J W IJsselmuiden ^Gelderland), Voorzitter, J van Rijzewijk (Midden-Brabant), Onder-Voorzitter en J J Hendriks (Dordrecht en Rotterdam), Penningmeester. Als secreta ris zal fungeeren de Heer Mr O Ch. A van Haren, leider van het Centraal Adviesbureau voor Gemeentepolitiek der R. K. Staatspartij, in die hoedanigheid. Het Reglement voorziet in de mogelijkheid om het aantal bestuursle den tot 5 uit te breiden, terwijl door het Be stuur der R K Staatspartij een bestuurslid met adviseerende stem zal worden oenoemd. In de rede, waarmede de Heer Mr Goselinp het Bestuur installeerde wees 3pr. op de toe nemende beteekenis van de gemeentepolitiek in onze dagen, waarmede noodzakelijk gepaard gaat een verzwaring van de taak en de ver antwoordelijkheid van hen, die geroepen zijn om die gemeenten mede te besturen. Onder den politie-staat aldus spr. was de be stuurstaak een eenvoudige, maar thans, nu de overheid ook de gemeentelijke overheid hare zorgen steeds verder in de welvaartssfeer is gaan uitstrekken, beteekent mede-regeeren, mede-verantwoordelijkheid dragen voor al de maatregelen en hare verreikende gevolgen, die heden ten dage uit het gemeentebeleid voort vloeien. Meer en diepere kennis on een yrooter verantwoordelijkheidsbesef dan voorheen wor den van het Raadslid gevraagd. Tenslotte zal dé politiek der gemeente zich niet mogen beperken tot de locale grenzen. Men erkenne het zelfstandig leven der gemeente, maar men vergete niet, dat zij is een deel van het staatsverband. Eene gemeentelijke politiek, geheel op eigen gelegenheid en wars van al De directeur, dokter Bordet, wilde niet ach terblijven in dit edele werk van liefdadigheid Hij plaatste zijn naam onder dien van Rose en vulde daarachter eveneens vijftig francs in. Op verzoek van Rose nam hij de bijdragen in ontvangst en stelde het totaal daarvan, dat een som van honderd-vijf-en-negentig francs beliep, aan Jeanne ter hand. Met tranen in de oogen en het hart over vloeiende van dankbaarheid, nam de arme vrouw dit blijk van deelneming in ontvangst. Zij wist niet hoe zij aan haar weldoeners haar erkentelijkheid zou betuigen. Het uur van vertrek sloeg. Met onbeschrijflijke smart nam Rose af scheid van de vrouw, tot wie zij zich zoo won derlijk voelde aangetrokken en terwijl zij haar voor het laatst omhelsde, zeide zij snikkend Gij vertrekt, moeder Jeanne en mijn hart, mijn leven, neemt ge met u mee. Men moest haar losrukken uit de armen van Jeanne, die niet minder bedroefd en ontroerd was dan zij zelf. Op het laatste oogenblik verloor de arme Rose het bewustzijn en men moest haar naar de ziekenzaal van het gesticht dragen, waar zij onder geneeskundige behandeling werd ge steld. Jeanne Ri.vat verwijderde zich met een ge broken hart en mompelde voor zich O! waarom heeft God niet gewild dat dit kind een van mijn dochter is? Een oogenblik heb ik het gehoopt, maar het is onmogelijk, want de man die haar redde, entving haar De vergaderingen van het Bureau voor In ternationale betalingen te Bazel, in den wan del de B.IB. genaamd, hebben eerst na heel wat moeilijkheden tot de definitieve vaststel- l'ng van het rapport geleid. Op het eind kwam er nog een kink in den kabel, doordat de En- gelsche vertegenwoordiger voorstelde :n het rap port op te nemen, dat Duitschland van alle herstelbetalingen moest worden ontlast. Daar tegen verzette zich Frankrijk's representant met alle macht. Men schijnt tenslotte tot een accoord gekomen te zijn op de basis, dat men die aanbeveling niet in het rapport zou opne men daar het rapport zelf een voldoende duide lijke taal spreekt, het rapport in zijn bewoor dingen eigenlijk geen andere conclusie toelaat. Nadat allerhande geruchten omtrent een mo gelijk uitstel de ronde hadden gedaan, is thans toch op den oorspronkelijken datum van 2 Februari de ontwapeningsconferentie vastge steld. Hoover's minister van buitenland- sche zaken, Stimson, heeft den duur van die conferentie op acht maanden ge schat Zulks duidt er wel op, dat men op schier onoverkomenlijke moeilijkheden rekent; maar tevens is dat een aanwijzing, dat men het datgene, wat er buiten eigen locaal verband geschiedt, is niet langer denkbaar. In dezen gedachtengang ligt het voor de nand, dat men tracht om langs gezamenlijken weg te bereiken, wat voor den enkeling onbereikbaar is en ver volgens en nauw daarmede samenhangend, dat men een instituut in het leven roept, om aan de induvidueele taak van het Raadslid tege- moet te komen door het verstrekken van ad- vies en voorlichting. De bestaansredenen, ma.w. j zoowel van een Adviesbureau als van een or- ganisatie van gemeenteraadsleden liggen in die mate voor het grijpen, dat ik deze aldus spr. j zeker in dezen kring, niet nader behoef te i ontwikkelen. Het Centraal Adviesbureau voor Gemeente- i politiek en de Federatie van Bonden van R. K. J Gemeenteraadsleden hoe overigens hun or ganisatorische administratieve verhouding mo gen zijn zijn loten van één stam en ik wensch van harte, dat onze gemeenteraadsle den met deze beide hunne instellingen zullen vertrouwd raken in dagelijkschen om gang Zich richtend tot het nieuwe Bestuur uitte spr. zijn groote voldoening over de keuze der vergadering. En de oprichting der Federatie èn de samenstelling van Uw Bestuur aldus spr. verheugt ons uitermate. Moge onder Gods onmisbaren zegen aan Uwe organisatie een langdurig en vruchtbaar arbeidsveld zijn weggelegd. Na de pauze vond onder leiding van den Heer IJsselmuiden een korte eerste algemeene vergadering plaats, waarin o.m de contributie der leden werd vastgesteld. Het secretariaat der federatie is gevestigd Laan van Meerdervoort 65, 's-Gravcnhage. (22) uit de handen van haar stervende moeder. Arme Jeanne, indien zij geweten had! XIX Het stoomschip de „Loire", komende van Nouméa, liep de haven van Brest binnen en de gezondheidscommissie kwam aan boord om het voorgeschreven onderzoek te doen. Alles was wèl aan boord en de kapitein kreeg toestemming zijn passagiers te ontschepen. Zij waren talrijk en vormden 'n zonderlinge mengelmoes van standen en nationaliteit: er waren officieren en soldaten van het koloniale leger, die naar het vaderland terugkeerden, rijk geworden kolonisten, handelaars en ont slagen galeiboeven, Amerikanen, Engelschen, negers, Italianen, Spanjarden, Portugeezen en Franschen. De lange zeereis op de „Loire" had aan Ga ston Depréty ruimschoots de gelegenheid ge boden om na te denken en een middel te bera men, waarmee hij eenmaal in Frankrijk terug gekeerd, zijn plannen ten uitvoer vzou kunnen brengen. Zoodra hij te Brest aan land stapte, ging hij, in plaats van naar de prefectuur om zijn pas poort te laten af teekenen, gelijk hem was voor geschreven, naar een goed restaurant ten einde zich eens flink schadeloos te stellen voor den schralen kost, waaraan hij zich gedurende die vijf jaren op het bagno en ook aan boord had moeten gewennen. Hij vroeg tevens een spoorwegboekje en keek 1 dit na om te weten, welke trein hem het spce- B39 PER H PD. C^vede.en Cjoedkovpe Z/abak uiterste beproeven wil om de conferentie te doen slagen. Trouwens, ze moet slagen. De we reld zou een mislukking niet dulden. Men weet ook, welk land een slagen het meest in den weg staat: Frankrijk. Maar men kan er van op aan, dat een geestelijk offensief van de heele wereld zich tegen „de edelste der naties' zal ontketenen waarvoor het ten slotte zal moe ten zwichten. Te Genève wordt volgend jaar ge speeld om de herleving of om den andergang der oude wereld. Laat ons vertrouwen, dat het gezond verstand een eclatante overwinning be haalt In Mandsjoerije wordt weer l'risch gevoch ten. Japan bestempelt alle Chineesche troepen als rooverbenden, welke het voor de veiligheid des lands moet uitroeien of verdrijven! Maar tegelijk neemt het de lappen Chineesch ge bied, waarop het de begeerige oogen geslagen heeft, in bezit. En de Volkenbond sluit de oogen, doet of er geen vuiltje aan dé lucht is! Zoo gaan we den Kersttijd, den tijd van vrede In! Gouden jubileum. Op 2 Januari a.s. zal het 50 jaren geieden zijn, dat de heer Jos J. van Lindert cp 19-ja- rigen leeftijd te Cuyk een drukkerij oprichtte en het aanzijn gaf aan het weekblad „De Echo van het Land van Cuyk" De jubileerende zaak geniet hekendheid in het heele land o.m. door hare uitgaven voor de jeugd, de uitgave van een reeks kerk- en devotie-boeken, een lees en rekenmethode voor de lagere school en tal van periodieken. Het jubileerend blad „De Echo. van het Land van Cuyk", aanvankelijk eenmaal per week ver schijnend, komt sinds 1895 tweemaal per week uit. De nevenbladen „De Noord-Limburger" en het „Nieuwsblad voor Oost-Brabant" beginnen thans resp. den lln en 9n Jaargang. digst van Brest naar Amboise zou brengen Amboise was de eerste pleisterplaats op de reis, die hij voornemens was te doen. De reis naar Amboise was nog al lastig. Gaston Depréty moest, om .die stad te be reiken, eerst naar Mans gaan, vandaar naar Angers, waar hij op de lijn naar "Parijs over Tours te Amboise zou komen. In het geheel zou hij achttien uren moeten sporen. Om 5 minuten voor 3 vertroK er een trein naar Mans en de gewezen dwangarbeider be sloot dien trein te nemen. Tegen middernacht zou hij te Mans zijn, vanwaar hij 's morgens om twee uur zou ver trekken en tegen vier uur te 'Angers aanko men, dan was hij om tien uur te Amboise. Depréty noteerde al deze stations btnevens de uren van vertrek en aankomst in het boekje van zijn portefeuille of liever van de porte feuille van den burggraaf George De Grancey, te Nouméa overleden. Na een overvloedig dejeuner begaf h(j zich naar het station. Hij had een vollen baard laten groeien. De re's had lang genoeg geduurd <m dit mannelijk sieraad een tamelijke lengte te doen krijgen. Het was donkerblond, fijn, zijdeachtig, gced verzorgd en stond den bevrijde die, zooals wij reeds gezegd hadden, een knap uiterlijk had, zeer goed. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1