Ingezonden Meflefleellng (6) Mijnhardt's Laxeertablotten van den landbouw werd na den oorlog aange stuurd op grootere oogsten van het gewas. Dit tempo van voortbrenging werd noodzakelijk om de gedurende den oorlog ontstane behoeften van het eigen volk te dekken. De productie van alle artikelen werd in het eigen land ter hand genomen en begon daardoor haar zegetocht. Steeds meer kap taal werd voor dit doel be schikbaar gesteld. Daarbij kwam de wedloop in de techniek, de geweldige mechanisatie, welke hand in hand ging met de concentratie van de bedrijven en de rationalisatie. Bij een toeneming der bevolking met 1 pCt. per jaar steeg de productie zelf met 2 pCt. m.a. w. er werd meer gemaakt, dan de koopkracht van de menschhe'd kon opnemen. In de plaats daarvan kwam overproductie en werkloosheid, wat wederom tot gevolg had, da ling der prijzen terwijl de markt werd verstoord door allerlei ook nog bijkomst'ge factoren, als verlies van menschenlevens door den oorlog, dwaze handelspolitiek, inschakeling van het Russenvolk als industrie staat, politieke over spanning, financieele krach, welke laatste be gon in het najaar 1929 met de catastrophe aan de beurs te New-York. Eveneens mag worden gewezen op de revoluties en de tolpolitiek in Europa. Wij kynnen dan ook gerust zeggen, dat de cor zaken van de huidige crisis van drieërlei aard zijn: a. van economischen. b. van politieken en c. van constructieven aard. En als gevolg hiervan constateer en wij een millioenen leger van werkloozen in alle landen der .wereld, ook niet één uitgezonderd. Over al deze zaken te spreken is ondoenlijk. Daarvoor is de stof te uiteenloopend en het thema te ingewikkeld. Wat bovendien erger is, is het feit, dat vooral wat onze bedrijven aan gaat, wij daarin een groote rol spelen door de voortschrijdende mechanisatie. Ik ben van oor deel, dat het vooral deze kwestie is, waarmede wij ons ook hier eenige oogenblikken mogen bezighouden, omdat wij daarbij volledig ingrij pen in de harde praktijk van het arbeidsleven van onzen tijd. Laten wij eerlijk en ronduit bekennen, dat het den economen van onzen tijd, en allen, die zich met de crisisvraagstukken bezighielden niet is gelukt een oplossing te brengen, teiwijl millioenen menschen in vertwijfeling verkeeren omdat de fout ligt bij het productieproces. Ook vleien w ij ons niet met de hoop deze op lossing zelf te kunnen brengen, want daarvoor is de verwarring te groot en zal het ziekteproces niet zo maar in eens tot staan gebracht kun nen worden. Groote betoogen zijn reeds gehouden en zul len nog gehouden worden, maar het allervoor naamste is, dat men grondig de koe bij de ho rens durft nemen Over het algemeen kan ik jnij dus beperken tot het nagaan van twee voorname factoren van het productieproces, nl: DE BEDRIJFSCONCENTRATIE EN DE RATIO NALISATIE. Waarom? Omdat het weinig zin heeft, indien wij ens zouden verdiepen in problemen van financiee- len en-of politieken aard, omdat deze geheel liggen op het terrein van onze spitsorganisa- ties, maar waar wij belang bij hebben, dat Is het ontleden der dingen, welke ons direct bezig houden. Toen stoom en electriciteit een revolutie te weegbrachten op econom'sch gebied, waren de mogelijkheden to tontplooiing van het econo misch leven alleszins voorhanden. Langzaam in den beginne, in steeds sneller tempo, afgewisseld door econom'sche crisissen, aldus was het beeld, dat de geschiedenis aan geeft. Toen in 1874-95 Amerika en andere overzee- sche gebieden hunne grenzen openden, werd Europa gedwongen zich meer op industrleele doeleinden toe te leggen. Daaraoor breidde de industriebevolking zich uit. Zoo zien wij, dat in onze dagen, Engeland nog Het zou een verkeerde handelswijze, ja, het zou een slechte daad zijn, wanneer ik u mee nam, mijn onzekere toekomst tegemoet, waar u nrssehien de bitterste teleurstelling, nijpend gebrek zou wachten. Rose schreide. Ik zal u daarom toch nooit vergeten, neen, zeker niet, mijn lieve Rose, ging Jeanne voort, de gedachte aan u is onuitwischbaar in mijn hart gegrift en ik zweer u dat ik op den dag waarop ik zou kunnen zeggen: Ik heb mijn twee dochters teruggevonden, er bij zod voe gen, en Go(f alleen weet met welk c-tn vreug de: thans verwacht ik nog een derde en dat zijt gij, kom, mijn heve Rose. De jonge verpleegster was te verstanding om niet in te zien, dat Jeanne volkomen gelijk had, maar dat verminderde haar smart niet. XVIII. De dagen volgden elkander op, oneindige lange dagen, vol onrust en spanning. Jeanne ontving geen antwoord op de brie ven, die zij geschreven had en de arme vrouw begon reeds te wanhopen. Twee weken verliepen. Eindelijk 's morgens van den vijftienden dag, kwam de verpleegster met een brief bij haar. Jeanne nam ze aan met zenuwachtig beven de hand, het hart vol vreugde, maar eldra maakte die vreugde plaats voor teleurstelling. Dr. LUTZ HECK volgt zijn vader op als direc ongeveer evenveel landbouwers telt, hu het aarr inwoners 40 millloen menschen telt, als eer tijds met 9 millioen. .U S. A. telde in 1890 op 1000 arbeiders 635 landarbeiders; in 1920 op elke 1.000 landarbei ders, 1306 industrie-arbeiders. De bevolking der wereld nam geweldig toe. Van 1874-1895 steeg deze in Du'tsehland van 42 op 52 millioen menschen. Zelfs nu, nu veel gebied is afgenomen, steeg het zielental in 1923 vergeleken met 1913 ,(oud gebied) van 60.4 tot 63.1 millioen (nieuw ge bied) Zoo gaat het ook elders. Een land als Hol land ziet zijn inwonerstal per jaar met 100.000 zielen toenemen. Alleen Frankrijk nam jaren lang een uitzonderingspositie in. Ten tijde van Christus leefden er ongeveer 60 millioen menschen op de aarde, nl. 23 mil lioen in de Romeinsche landen, llVfe millioen in Afrika en 19 V2 millioen in Azië Amerika en Australië kende men toen nogy niet. In 1350 leefden er in Europa 100 millioen menschen. In 1800 175 millioen, en na 10 jaren in 1810 dus leefden op de geheele wereld naar schatting 680 millioen menschen. In 1925 was dit aantal tot 1.800 millioen toegenomen of bijna 3 maal zooveel. Van deze bevolking maken de arbeiders een behoorlijk percentage uit. Zoo schat men hun aantal: In Amerika op 45 millioen op een bevolking van 113 millioen inwoners In Duitschland op 23 millioen op 60 millioen inwoners, echter zijn in dit land 76 pCt. der bevolking werkende tegen salaris. De beide enveloppen waren afkomstig van het hoofdbestuur der posterijen ■■ri bevatten de beide brieven, die voor veertien dagen terug verzonden waren, voorzien van een stempel: „Onbestelbaar. Terug aan den afzender". Met een diepe zucht liet de herstellende bei de brieven op haar bed neervallen. Een oogen- blik later nam zij een der brieven weer op. Het was die welke zij aan haar moeder ge schreven had: mejuffrouw de weduwe Lamblin te Chalons-sur-Marne. Het couvert was open. Bovenaan den brief stond met roode inkt: „Mejuffrouw de weduwe Lambl'n is den 15en Maart 1877 te Chalons-sur-Marne overleden". Dit was voor Jeanne een verpletterende tij ding. Gedukkig stroomden haar tranen overvloedig en voorkwamen daardoor 'n crisis, d:e gevaar lijk had kunnen worden. Rose, die bij haar gebleven was nadat zij haar de breven had ter hand gesteld, trachtte haar door liefdevolle woorden te troosten. De tweede enveloppe werd met bevende hand geopend Ongetwijfeld moest dit haar een nieuwe te leurstelling, een nieuwe smart brengen. Het bevatte, ongeopend, den brief aan den abbé d'Areynes gericht. Op het couvert stond, weer met rooden inkt, slechts één woord: „Onbekend". Wat Jeanne bij het lezen van dit woord on dervond is gemakkelijker te begrijpen dan te der vermaarde Berlijnsche diergaarde. Engeland 18 mill'oen op de 40 millioen in woners. In Oostenrijk 1.650,000 op 5.5 millioen in woners In Holland 1,800,000 op 7 millioen inwoners. In Tschecho-Slo wakije 2.500.000 industriear beiders op 13 millioen inwoners. Terwijl Japan 36 pCt. der bevolking werkzaam was in 1926 in industrie Voor de alom wassende bevolking moet ar beid worden verschaft. Dit nu wordt door het bestaande systeem zeer bemoeilijkt, zoo niet on mogelijk gemaakt. Waarom, zult U vragen? Zie hier, een groote cartel- en trustperiode is begonnen, die de politieke belangen van den staat in haren dienst poogt te brengen. Elke trust streeft naar de dictatuur en ver oorzaakt een wilden concurrentiestrijd met als einddoel de macht. Wij zien dit streven reeds verwezenlijkt in de Lucifers- Chemische- I. G. Farbe, A. G. Staal, Gloeilampen, Kali (Winterhall-concern). Mar garine, (Lever, Ltd), Standard Ooil, Spiegel glasindustrie, Scheepvaart, Papier- en Hout- Kunstzijde industrie, enz. Rubber, Tabak, ja in bijna elke tak van handel en industrie. Mits met goede bedoelingen behebt, zijn de ze formaties, die ver over de grenzen van een land heenreiken belangrijk, dochde opzet is bedenkelijk. De politiek van de luciferstrust heeft dit bo ven alles allerduidelijkst bewezen. Grootsche plannen worden doorgezet, Hetzelf de kan niet altijd worden gezegd van de so- beschrijven. Onbekend. Was de abbé d'Areynes dan ook overleden? Neen, want dan zou men het wel geschre ven hebben, evenals op den brief van de moe der van Jeanne, maar hoe was het dan moge lijk dat men hem niet kende, sen man die zoo geacht was in de parochie van Saint-Ambroise d\e zooveel weldaden in die wijk had verricht? Neen, dat was ook niet mogelijk en deze aan merking „Onbekend" was dan ook alleen het gevolg van de luiheid of nalatigheid van een brievenbesteller, die, toen hij •'ernam dat de abbé d'Areynes n et meer in de rue Popin- court woonde en geen eerste vicaris meer was in de kerk van Saint-Ambroise, den brief aan het postkantoor teruggebracht had en op het couvert de bemerking had geschreven: „Onbekend" De laatste hoop van Jeanne was op den abbé d'Areynes gevestigd en dl,e hoop ontzonk haar. Óet was gedaan Waar zou zij thans haar kinderen gaan zoeken, de arme moeder, tot wien zou zij zich wenden? Bovendien, waar zou zij van leven? Welk middel van bestaan zou zij ter hand kunnen emen in die wereld, waar uit zij gedu rende zeventien jaren door den waanzin ver bannen was geweest? Zij voelde zich diep neerslachtig en ontmoe digd. Zelfs de troostwoorden van Rose bleven zon ciale politieke maatregelen. Een ju;ste concentreering, een juiste rationd- iiseering is goed, wanneer de voordeelen daar van ten goede komen aan de gemeenschap, dwz aan alle klassen der menschelijke samenleving. Men benut de omvorming der bedrijven ech ter niet om de loonen te verhoogen en de prij zen te verlagen ^Integendeelen toch Juist b Rijker prijzen, hoogere loonen, groo tere omzet kon worden bereikt. Daardoor zou den groote getallen werkloozen kunnen worden geholpen. Juist een millioenen leger van werkloozen is de meest intens'eve arbeidsversmppering, welke men zich kan indenken. Daarom pleiten wij voor een reëelere produc- ductie verhouding door middel van concen trate en rationalisatie. Maar wat gebeurt er? Daar de machtkolossen de vrije concurrentie opzij zetten, omdat zij daartoe de macht bezit ten en hierbij de nationaal sociale politiek straal negeeren wegens hun Internationaal pro ductiekarakter en omdat de macht van het ka pitaal (hun macht) een geweldige is, tegenover die der arbeiders, worden zij licht tot kort- z'chtigheid of althans tot een kortzichtige werk wijze aangespoord, om elk risico, dat eigenlijk de onderneming moest dragen op den verbrui ker en de arbeiders af te wentelen In den laatsten tijd spelen de Intern, econo mische overeenkomsten een geheel bijzonde ren rol. Men z'et daarin veelal meer en meer een voorbereiding van een Europeesch, ja zelfs mon dial, samengaan. Zie slechts naar het staal-cartel, lijm-cartel, houtcartel, Margarine-cartel, Gloeilampen-ear tel enz. Een geheele serie bedrijven gaan in die rich ting, sluiten belangengemeenschappen ook bui- regelen zonder Kramp of PJJn. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten ten de grenzen van Europa; van het avond land. Wij vragen ons met groote vreeze af: Zal die royale economische realiteit brengen? Hoe zal de politieke constellatie worden be ïnvloed? Hoe zal het wereldbankkapitaal zich hou den? Hoe zal de handel worden gevoerd? Wat zal de terugslag zijn op het geheele volks huishouden? Wat zal tenslotte terecht komen van de Plan Wirtschaft? Als in Europa een cartel voor een artikel be staat, heeft het invoerrecht zijn beteekenis ver ioren, doch daardoor is de werking der belem mering niet opgeheven. Het opheffen van tolmuren zal een goed- koopere productie mogelijk maken. Toch wordt door het cartelwezen geen bevrij ding van de banden bedoeld. Het is als vreezen de groote cartels een in- ternat'onaal aanvoelen hunner bedoelingen, waardoor zij verhinderd zullen worden zich naar believen uit te leven in hun MONOPOLIS TISCH STREVEN Bij afschaffing der invoerrechten zullen de prijzen der art'kelen moeilijk te handhaven zijn overal. DAAROM CARTELPRIJZEN. Daarop hebben de hoogten der invoerrechten geen invloed meer. Juist om een vrijhandels ontwikkeling te voorkomen, stelt men inplaais van nationale, 'nternationale monopolies. Zoo zullen de Geneefsche pogingen ij dei blij ken Een langzaam verlagen der tolmuren zou kunnen brengen een verlamming der concur rentie. Daardoor zouden de onproductieve on der invloed op haar. Twee maanden gingen treurig en eentonig voorbij. De herstellende, voor wie de directeur-ge neesheer een krachtige, versterkende voeding had voorgeschreven, kreeg al haar krachten terug. Ook haar verstand was weer even helder als voorheen. Thans begon zij weer te hopen, hoe hope loos haar toestand anders ook mocht zijn. Daar zij op geen mensch meer kon steunen rekende zij op het toeval, op de voorzienig heid, op de medewerking van onvoorziene, gunstige omstandigheden. De vrijheid, zeide zij tot zichzelf, de vrij heid, die heb ik noodig en die kan men mij niet weigeren. Ik zal Parijs doorzoeken, wijk voor wijk, straat voor straat, huis voor huis, mijn moederlijk instinct zal mij geleiden, ik wil mijn kinderen terugvinden. Hoe meer de dag naderde, waarop Jeanne Rivat het krankzinnigengesticht zou moeten verlaten, des te somberder en neerslachtiger de jonge verpleegster Rose werd. Het denkbeeld haar „moeder Jeanne" te moeten missen, maakte haar diep ongelukkig. Eindelijk was de verwachte en gevreesde dag daar. De patiënte, volkomen hersteld, moest ont slagen worden. (Wordt vervolgd). J

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 12