De Zeeuwsche Koerier m j Woensdag ,23 December 1931. Tweede Blad. Het 12 |2-jarig bestaan van den R. K. Fabrieksarbeidersbond „St. Willibrordus", aid. Sas van Gent. Winterhanden f25,- of f400,-? FEUILLETON. Do Bedelares van Saint-Sulpice. ff WINTERVOETEN ffuis-en/lanier'ictcltoestét jdeniunu*'' li u^medenooTpi1 //fmsterdcim „Een bad-toestel thuis, „Gezondheid in llw huis. van 46e Daargang. No. 3862. Ingezonden Mededeeling (II) Techn. Bar. SMEDENBORGH, Postbus 394, AMSTERDAM. Giro No. I273I0. 102 V Volledigheidshalve mogen wij in aansluiting aan het verslag der herdenking van het 12%- jarig bestaan der Sassche afdeel.'ng van „St. Willibrordus" nog een en ander ontleenen aan het inleidingswoord, waarmede de voorzitter Beaura'n de feestvergadering Zondag jl. open de, vooral ook om de historische bijzonderhe den, de afdeeling betreffende, die daarin zijn verwerkt en die stellig verschillende onzer le zers zullen interesseeren. Den 4den Mei 1919 werd de afdeeling na veel moeite in tegenwoordigheid van den hoofdbe stuurder, den heer Fred Brussel, die op aezen herdenkingsdag merkwaardigerwijze ook de feestrede hield, opgericht, aanvankelijk met 29 leden. De desbetreffende vergadering werd ook bijgewoond door den Wereerw. heer Jos. Baeten, destijds kapelaan te Sas van Gent, die de eerste geestelijke adviseur der afdeeling werd. Nadat een bestuur was gekozen, be staande uit de heeren Art. Lippens, voorzitter, Th. Willaert, secretaris, P Dhoens, penning meester, L. Colpaert, 2e secretaris, C. Ran- schaert, idem, J van Bouwelen en J. Martens, commissarissen, toog men, bijgestaan door het hoofdbestuur, aan den arbeid. Hoe moeilijk het begin was, zal vriend Brussel zich nog het best herinneren. Ook hier werd het woord, door Paus Leo XIII z.g. gesproken, dat ook de ar beiders recht hebben op een behoorlijk be staan, naar voren gebracht. En met succes. Er waren zelfs bedrijven, waar het loon met f 7 per week werd verhoogd en dit in den tijd van 1 jaar. Dat daarvoor hard gewerkt moest wor den, blijkt wel uit het feit, dat er in het eerste jaar 22 bestuurs- en 11 ledenvergaderingen wer den gehouden. Als men nu weet, dat er destijds nog slechts 3 hoofdbestuurders waren, behoef; het geen betoog, dat er heel wat gepraesteerd is. Spr. brengt dan een woord -ran hulde aan de oprichters, waarvan „De Volkskrant" dezer dagen schreef, dat zij destijds in deze liberale omgeving het spit hebben afgebeten. Naast de evengenoemde verhooging van loon kwam er doorbetaling op Christelijke feestdagen, uit- keering bij ziekte, vrije geneeskundige behande l-'ng, betaling van overwerk enz. De vooruitgang was echter niet van langen duur. Er kwam slapte en daarmede gepaard gaande werkloosheid. „De loonen omlaag" werd nu het parool van werkgeverszijde. Botsingen waren het gevolg en zoo werd op 1 Mei 1922 de staking geproclameerd op de Glas- en Super- fosfaatfabrieken, zulks naar aanleiding van 'n loonsverlaging van 20 pCt. Na een strijd van 6 weken werd deze verlaging gehalveerd, waar op de arbeid werd hervat. Toen er na de crisis weer opleving kwam trachtte men het verloren terre'n te herwin nen. Doch de fut was eruit en velen hadden de organisatie den rug toegekeerd. Sterker nog: onder hen, die eens aan den groei der afdee ling hadden meegewerkt, werden er gevonden, die niet schroomden, haar thans af te breken: zij berokkenden haar zoodoende groote schade. Ook hierin echter kwam weer een kente- 150) Nooit! Ja. Hij heeft de verklaring moeten onder teekenen omtrent het vinden van mij en den dood mijner moeder. Hoe heette hij? Jules Servaize en hij had een getuige die Merlin heette, Maar toen gij een volwassen meisje waart en in staat geregeld na te denken, hebt gij toen niet, daar gij toch al die bijzonderheden wist, getracht dien Jules Servaize of dien Merlin te leeren kennen? Waartoe? Om hem te vragen Zij zouden mij toch niets meer hebben kun nen vertellen, dan reeds in het proces-verbaal was meegedeeld, dat zij beiden onderteekend hadden en dat proces-verbaal sloot alle hoop voor mij uit. Dat is waar, mompelde Jeeanne, dat is waar. Na een oogenblik stilzwijgen ging zij voort: Welk een zonderlinge overeenstemming. De 28 Mei, de laatste dag van die afschuwelijke Commune. Op dien dag ontrukte men mij mijn kinderen en wanneer de abbé d'Areynes haar niet gered heeft, zooals hij mij redde, wat zal ring. Er kwam nieuw bloed en daarmee ook nieuw leven. Het ging weer in opwaartsche rich ting tot in 1929 een staking op de Stijf self a- briek uitbrak voor betere arbeidsvoorwaarden. Ruim drie maanden heeft die strijd geduurd zonder dat een bevredigende oplossing werd be reikt. Inleider wees er dan op, dat dergelijke bot singen eigenlijk niet moesten voorkomen. Door onderlinge samenwerking en eerbiediging van elkanders rechten waren ze te vermijden. Dat men echter nog lang zoover niet is, bewijzen de huidige groote stakingen in carton- en textiel industrie. Een groote taak is danook nog voor de vakbeweging weggelegd. Doch om haar doel te kunnen bereiken, zal zij den steun behoeven van allen. Teveel R.K. arbeiders blijven echter helaas nog buiten de organisatie. Zij blijken doof te zijn voor den oproep van Paus en Bis schoppen. Spr. spoorde dan aan tot propaganda om de niet-georganiseerden tot aansluiting te brengen en zoodoende te voorkomen, dat zij in socialisme en communisme ten onder gaan. Met voldoening constateerde spr. dan het feit, dat de afdeeling in de eerste elf maanden van 1931 een aanwinst mocht boeken van 31 leden, waardoor het totaal-aantal steeg tot 103. Hij memoreerde dan, dat de volgende perso nen vanaf de oprichting, lid der afdeeling zijn geblevens: P. Dhoens, J. v d Zalm, Fl. de Ia Ruelle, Alf. Genetello, H van Asscha, Leo Gij- sel, H. Ranschaert, Jan Stofferis, Th. Stofferis, Aug. Martens en C. Koene en wenschte deze met het koperen jubileum van hun lidmaat schap van harte geluk. Het voorzitterschap der afdeeling werd ach tereenvolgens bekleed door Arth. Lippens (van af de oprichting tot 22 Jan. 1920), C M Snijders (22 Jan 1920- 31 Mei 1922-, Eug van Goethem (31 Mei 1922-4 Mei 1926), C L de Maayer (4 Mei 1926-12 Apr'l 1929), Beaurain (12 April 1929-heden). Van de thans zittende bestuurs leden is P. Dhoens lid vanaf de oprichting. De ze kon heden, tengevolge van een ongeval, niet op deze feestvergadering tegenwoordig zijn. Hem werd als karakteristiek souvenir aan dit merkwaardig jubileum een door het R. K. Werkliedenverbond ter gelegenheid van de Re- rum Novarum herdenking uitgegeven gedenk bord geschonken. Na nog met een enkel woord gewezen te heb Doos 30 - 60,Tube BO ct. Bij Apoth.en Drogisten er dan van haar geworden zijn? Waar zal men haar hebben heengebracht te midden van den burgeroorlog, die Parijs verscheurde? Aan wien zal men haar hebben toevertrouwd? Moeder Jeanne, zeide de jonge verpleegster haastig, waarom kwelt ge u toch noodeloos en voorbarig met zulke droevige gedachten? Wacht ten minste tot de abbé d'Areynes u geant woord heeft. Zal hij antwoorden? Twijfelt ge daaraan? Als hij nog leeft, zeker niet, maar is hij nog in leven? Bedenk toch eens, Rose, zeventien jaren, dat is lang, er kan in zeventien jaar zoo veel gebeuren. Wanneer de abbé d'Areynes dood is, tot wien moet ik mij dan wenden, waar moet ik dan zoeken? Misschien kan het Armbestuur u inlichten. Het Armbestuur? herhaalde de weduwe Ri- vat. Ja, mijnheer de abbé d'Areynes kan zich tcch onmogelijk met de opvoeding van de beide meisjes belast hebben, wie weet of hij haar niet, evenals men mij gedaan heeft, aan het vondelingenhuis toevertrouwde? Jeanne Rivat maakte een afwerend gebaar. Neen, neen, dat zou hij nooit doen! riep zij uit. O! met hoeveel ongeduld verwacht ik tijding van hem, wat verlang ik naar mijn krachten te herwinnen, opdat ik dit huis zal kunnen verlaten. En dan zullen wij gescheiden zijn, stamelde het meisje droevig, terwijl een zucht uit haar borst opwelde. i i. Wij zeggen niet, dat wij voor f25, een bad-installatie leveren, die overal elders f400,kost. Maar wel zeggen wij, dat U na een bad in een Neptunus-badtoestel even schoon en frisch zijt, als na een bad in een badkamer van f 400, Volgt het voorbeeld van zooveel anderen, die verbetering en behoud van hun gezondheid hebben te danken aan een regelmatig gebruik van het Neptunus-badtoestel. Het toestel kost compleet incl. alle toebehooren slechts f 25,-7- franco Uw huis, na ontvangst van het bedrag of onder rembours met verhooging der rembourskosten. Stort nog heden het bedrag op onze postgiro No. 127310, dan hebt U het toestel binnen enkele dagen in Uw bezit. ben op den zegenrijken arbeid, door de orga- n'satie in de afgeloopen periode verricht, en Gods zegen te hebben afgesmeekt over de toe komst, verklaarde spr. de feestvergadering ge opend. DE WERELDCRISIS. Haar oorzaken en haar gevolgen. Ter informatie van onze lezers laten wij hier voorts nog een verslag volgen van de rede, ge houden door den heer Fred van Brussel, Se cretaris der Internationale Federatie van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders- bonden. Reeds vóór den oorlog, aldus spr., begon op onrustbarende wijze de industrialisatie van de wereld in omvang toe te nemen. Vooral U. S. A. en Japan werden de volwaar dige concurrenten van landen als Duitsehland, Engeland en ook België. Hetzelfde kunnen wij van de vele andere landen zeggen. Toen Papin in de XVIIIe eeuw de uitzettings kracht van de stoom ontdekte, Newcomen in 1705 zijn machine bouwde, Papin in 1707 zijn boot, Watt in 1764-69 zijn machine uitvond, Arkwright in Lancashire deze uitbuitte voor zijn textielfabricatie, Darby in 1735 de behan deling van ijzer met kolen vaststelde en Cort gietijzer tot plaatijzer plette in 1874, kreeg de productiewijze een geheel bijzondere boteeke- nis. Daardoor veranderde de beteekenis van den arbe'd. Hand in hand ging deze verandering gepaard met het ontstaan en de ontwikkeling van het Het moet, mijn kind. Ja, het moet, maar toch zal ik er onder lij den, zal ik mij ongelukkig gevoelen. Rose, lieve Rose! De verpleegster ging voort: Dan zal ik eerst duidelijk gevoelen hoe bit ter mijn leven is, geheel alleen en verlaten. O! moeder Jeanne, zooeven heb ik reeds ge zegd, dat ik u liefhad alsof gij mijn moeder waart, welnu, ik zou zoo gaarne altijd bij u willen blijven, mij aan u wijden, zooals ik mij aan mijn moeder zou gewijd hebben. Bij u leef ik, besta ik, voel ik mij gelukkig. Alleen de gedachte, dat wij van elkaar zullen moeten scheiden, doet reeds mijn hart van droefheid ineenkrimpen en maakt mij nameloos onge lukkig. Vanwaar toch dat gevoel, waarvan ik mij onbewust was voordat ik u kende? Van waar die behoefte om altijd bij u te zijn? Van waar die zonderlinge, diepe genegenheid? Ik kan zelf geen verklaring vinden voor hetgeen er in mij omgaat, maar wanneer ik ver van u zal moeten leven, dan weet ik zeker, dat er voor mij geen geluk meer kan bestaan Jeanne, tot in het diepst van haar hart, ge roerd, drukte Rose aan haar hart en bedekte haar gelaat met kussen. O! indien de arme moeder eens geweten had, dat het werkelijk een van haar kinderen was, dat zij aan het hart drukte. Helaas, hoe zou zij het kunnen vermoeden? Wel was er gedurende eenige seconden, toen Rose haar levensgeschiedenis begon, een zwak ke straal van hoop tot haar doorgedrongen, maar het einde van het verhaal nam alle waar kapitalisme door de uitbreiding van de voort schrijdende macht van het geldwezen. Bij het begin der XVIIe eeuw ontstonden de moderne grootstaten. Op economisch gebied ze gevierde het mercantilisme mét zijn nationalis tische geldpolitek. Daarom wilden de staten hunne eigen geldmannen Dank zij de ont wikkeling der nationale industrie onder den drang van het mercantilisme, dank zij ook den nieuwen toevoer van goud uit Amerika, f n dank zij het practisch wegcijferen van het woeker- verbod, verscheen in de verschillende landen een eigen financieel-systeem. In Engeland ont stond de Vennootschap voor Indië reeds in 1598; in Holland werd de Oost-Indische Com pagnie gevestigd in 1602, en in 1621 de West- Indische. In 1609, 1619, 1633 kwamen de Giro- banken tot stand resp. te Amsterdam, Nürn- berg, Hamburg, Rotterdam. In 1668 door de Bank van Engeland, in 1695 door die van Schot land en in 1719 door de Bank van Law in Frankrijk. Amsterdam speelde te dien tijde de hoofdrol in de financieele wereld. Alle beurs speculaties en alle soorten speculatie werden er beoefend. Ook immoreele, b.v. het versprei den van valsche geruchten om den koers te be invloeden en meer dan eens hebben de Staten- Generaal van Holland moeten ingrijpen. Zoo leefden de volkeren, totdat de groote wereldoorlog vernieling bracht en de telkens terugkomende econom'sche crisissen verhaastte Nieuwe Staten werden gevormd, oude uiteen gerukt, waardoor een ontzettende industrialis- satie begon en de productie tot een ongekende hoogte werd opgevoerd. In de overzeesche gebieden en op het geb-ed schijnlijkheid weg, dat Rose een der kinderen van Jeanne Rivat zou zijn. En toch voelde zij iets onbekends, iets on beschrijflijks, wanneer zij naar de stem van het meisje luisterde, wanneer zij haar in de oogen zag, wanneer zij haar hand drukte of haar omhelsde. Zij had Rose lief, zooals deze haar lief had, instinctmatig, zonder er een juiste verklaring van te kunnen geven waarom, zij wist alleen dat de tegenwoordigheid van het meisje haar nameloos gelukkig maakte en dat zij zich on weerstaanbaar tot haar voelde aangetrokken. Mijn lieveling, zeide zij tegen de jonge ver pleegster, ik houd ook veel van u, met geheel mijn hart, maar, ondanks mijn vurige begeer te om u voortdurend bij mij te hebben zegt mij het gezond verstand, dat ik het recht niet heb uw edelmoedige zelfopoffering aan te nemen. Ik weet niet, welke toekomst er voor rnij ligt, als ik het gesticht verlaat. De wereld? Die ken ik niet meer, zij moet veranderd r.ijn. Wan neer mijn moeder en de abbé d'Areynes niet meer leven, wat moet er dan van mij worden? Ik zal genoodzaakt zijn mij tot de openbare liefdadigheid te wenden om mijn dagelijksch brood te vinden Bovendien heb ik een taak te vervullen. Zij zal moeilijk zijn, maar toch zal ik tot het einde toe volhouden, ik zal niet rusten voordat mijn laatste hoop, om mijn kinderen terug te vinden, verdwenen is. Kan ik thans u zeggen: Rose wees mijn dochter? Neen, dat kan ik niet, daar heb ik het recht niet toe. Gij leeft hier buiten alle zorgen, bemind en ge acht door allen die u omringen.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 11