ffiflstl HEERENBAAI Een kostbaar bezit Binnenland, Previneiemeuws. Stadsnieuwe. r, verschaft U ivoiketv van genot. Een paar mooie avaodeo ia zicht. INGEZONDEN MEDEDEEL ING Ingezonden Mededeeiirg IK BLIJF ZE ROOKEN echte friesche J Internationale verhoudingen. Wanneer het om oorlog of vrede gaat, is er een rel'gieuse en ze delijke verantwoordelijkheid. Het gaat hier om vitale kwesties voor de Kerk, om het bestaan of de vernietiging der Christelijke beschaving! Stelt u thans in dienst Van den vrede, want vergeet niet, dat als de katholieken zich blijven onttrekken aan dien plicht, anderen hem zullen vervullen op een wijze, die eais waarschijnlijk niet zal bevallen of die wij voor gevaarlijk en valsch houden! Steunt thans, nu onze tijd nog n'et verstreken is, den internationalen aangesloten Vredesbond in Nederland, die onder de hoogst deskundige leiding van zijn voorzitter prof dr J B. Kors, O.P. en zijn secretaris mr D. Beaufort, O.F.M, met alles meewerkt, wat waar, rechtvaard'g en noodzakelijk is, die de katholieke vredes- idee invoert, waar deze nog niet wordt geëer biedigd en aldus dwal'ng daaromtrent uitsluit! Wij, katholieken, hebben de speciale zen ding deel te nemen aan de internationale Vre desbeweging, niet alleen omdat hiermede groo te belangen, verbonden zijn, maar ook, omdat de universeel-katholieke idee alles bevat, om een dergelijke actie in werking te stellen, te verheffen en te régelen, omdat de Katholieke gedachte het oude naast het n'euwe kan zet ten, en het nieuwe kan behoeden vcor het kwaad, dat de afwezigheid van traditie mede brengt. De Roomsch-Katholieke Vredesbond in Ne derland heeft mede het erfdeel van den Vre- despaus Benedictus XV aanvaard en werkt hand in hand met de Katholieke Vredesbon- den in het buitenland, onder de hooge bescher ming van onzen roemrijk regeerenden Paus Pius XI, wiens wapenspreuk luidt: „Den vrede van Christus in het Rijk van Christus!" Daarom, katholieken van Nederland, teekent op de lijsten van het Katholiek Ontwapenings petitionnement, dat u nog gedurende drie we ken zal worden aangeboden en dat plechtig aan de Assemblée te Genève kort voor den aanvang der zitting zal worden overhandigd! Koopt en draagt uw eigen in Januari uit komend Katholiek Vredesinsigne Wordt hd van den R. K. Vredesbond' Steunt ons financieel door u te abonneeren op ons internationaal geïnformeerd tijdschrift „Pro Pace" of door een groote of kleine gift te stor ten op de bankrekening van het Centraal Bu reau: Spaarnebank N.V. te Haarlem of cp giro nr. 313168 van onzen eersten penningmeester prof. dr H A Kaag te Tilburg! Alle gewenschte inlichtingen zijn schriftelijk te krijgen na aanvrage aan de directe van het Centraal Bureau van den R. K. Vredesbond, Gebouw „Amicitia", Westeinde, Den Haag. Katholieken! Pro Pace! Nu of nooit! HET HOOFDBESTUUR. 98 (8) is een doos of tube „Zij"-Crêm?. Zij be schermt Uw gelaat even afdoende legen guur herfstweer of felle winterkou als een warme bontmantel of behagelijke pels het Uw lichaam doet. Landelijke Bond voor Veilig Verkeer. In een te Utrecht gehouden algemeens ver gadering van den Bond van Vrijwillige Ver- keersinspectiën in Nederland is besloten den naam van den Bond te wijzigen in „Landelijke Bond voor Veilig Verkeer". Het was gewenscht om tot naamsverande ring over te gaan, omdat de Bond van Vrij willige Verkeersinspectiën in den loop der ja ren een uitgebreider arbeidsveld up het wijde terrein van het veilige verkeer had verkregen dan overeenstemde met den naam, welken de Bond draagt. De wijze, waarop de Bond de zich telkenmale vaak onbewust uitbreidende taak vervulde, bracht deze organisatie op een ge bied, dat het gansche probleem van veilig ver keer beheerschte. Verandering van naam was ook noodig om verwarringen te voorkomen. Het praedicaat „Landelijketoont ten over vloede aan, dat de werkzaamheden zich over het geheele land kunnen uitstrekken. De Pro vinciale Vrijwillige Verkeersinspectiën, deze kernen van activiteit voor veilig verkeer, blij ven bij de nieuwe vereeniging in hetzelfde or ganisatorisch verband als met den ouden bond het geval is geweest. Het doel van den landelijken Bond voor Vei lig Verkeer moge in korte trekken aldus wor den samengevat: bevordering van de veilig heid van den weg in Nederland. De middelen daartoe zijn velerlei: schriftelijke en monde linge propaganda, bevordering van het ver- keersonderricht in het algemeen en in het bij zonder van de jeugd, bevordering van de op richting en instandhouding van ten verkeers- museum, het vestigen van de aandacht der be trokken autoriteiten op verkeersbelemmer n- gen, het doen van voorstellen, die tot verbete ring of wegneming van de verkeersbelemme- ringen kunnen leiden, enz. Een der voornaamste en in de ervaring be proefd gebleken middelen zal blijven: bevorde ren, dat de bij den Bond aangesloten provin ciale Vrijwillige Verkeersinspectiën aan politie beambten of personen met soortgelijke bevoegd heid gelegenheid geven om mede te rijden :'n motorrijtuigen, welke vrijwillig en geheel koste loos door haar leden daarvoor ter beschikking Worden gesteld. D t blijft voor den nieuwen k >vn»SR'<?V3-'- U koopt (zonder prijsverhooging) een half pond DE Echte Friesche Heeren-Baai, misschien mede om de fraaie trommel, waarin wij tijdelijk deze tabak verpakken. 't Meest voldaan zult U. echter zijn over de kwaliteit van DE Echte Friesche Heeren-Baai. De rooktabak bij uitnemendheid Reeds na de eerste pijp is het oordeel van iederen rooker „Ik blijf ze rookenAJIeen om de kwaliteit!" Uw Winkelier heeft ze in voorraad vanaf 65 ct. per V2 pond. on - rr pfp 20-50 CT. PER ONS Bond in het middelpunt van zijn actie." Samen werking met organisaties in Nederland, welke mede de vergrootmg van de veiligheid van het verkeer beoogen, is tevens bij Ie nieuwe rege ling voorzien. Voorts stelt de „Landelijke Bond voor Veilig Verkeer" zich voor om afdeel'ngën te vormen, die in haar kring het doel van den Bond nastreven, om zoodoende te geraken tot één machtige organisatie ter verkrijging van een veilig verkeer in ons land. Voor nadere in lichtingen wende men zich tot den secretaris, den heer C. J. van Wijngaarden van Rees te Utrecht. (Voorzitter is de heer Mr A Baron Schimmelpenninck v d. Oye te Bloemendaal) Een gelukkige ontwikkeling van de actie van den Bond van Vrijwillige Verkeersinspectiën in Nederland heeft verandering van den naam n „Landelijke Bond voor Veilig Verkeer" ge- eischt. Prof. mr D. P. D. Fabius f In Den Haag is in den ouderdom van 80 ja ren overleden staatsraad prof mr D. P. D. Fa bius De Kerstgroet van H. M. de Koningin. Nader wordt gemeld, dat de uitzend'ng van den Kerstgroet van H. M de Koningin op Eersten Kerstdag van 1-2 uur zal plaats heb ben door de AVRO (Hilversum, golflengte 298 M.) en door de NCRV (Huizen 1875 M.) Instorting in een vleugel van het Vaticaan. Gisterenmiddag heeft in den vleugel van het Vaticaan, waar de Vatieaanschc bi bliotheek is ondergebracht, een ernstige in storting plaatsgehad. Een viertal arbeiders zou den onder de puinen bedolven zijn. De mate- rieele schade en vooral ook de schade door ver lies van kunstschatten enz. zouden aanzienlijk zijn. Kerstnacht te Brugge Het gemeentebestuur van de stad Brugge heeft besloten, dit jaar voor het eerst ter ge legenheid van het Kerstfeest in den avond van 24 December te half twaalf door den hoofd beiaardier, Ton Nauwelaerts, een concert te doen geven op het stads-carillon waarbij een keur van Kerstliederen zal worden uitgevoerd. Dit concert zal per radio worden uitgezon den. In de stad Brugge heeft tevens te midder nacht een „stille omgang" palans, waarbij de men'gte zich vooraf op de Burgpiaus *oor de Heilig-Bloed-Basiliek vereenigt --n erv ïlgens stilzwijgend en biddend zonder enig ct-le:de den weg volgt, welke ook door de jaarlijksche H. Bloed-processie wordt gevolgd. Luchtvaartcomité voor Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. Jl. Zaterdag vergaderden op initiatief van de heeren Huizinga, Hoefnagels, Blok en Truf- fino, resp. burgemeester van Ter Neuzen, Sas van Gent, Axel en Hulst in het „Hotel des Pays-Bas" te Ter Neuzen een aantal belang stellenden, ter overweg ng van de mogelijkheid van aansluiting van Oostel. Zeeuwsch-Vlaan- iLW'li' dëren met een luchtvaartlijn naar het centrum des lands. In die vergadering werd door den heer J. E. van den Broek, secretaris van het lucht vaartcomité op Schouwen een uiteenzetting ge geven van hetgeen voor het inrichten van een vliegveld, het eerste noodige om in een lucht- vaartlijn te worden opgenomen, noodig is. Hij deelde daaromtrent een en ander mede uit de ervaringen daaromtrent op Schouwen Uit zijn mededeel:ngen bleek voorts, dat de KLM reeds in onderhandeling is voor uit breiding van de luchtlijn Schouwen naar Vlis- s'ngen en Westelijk Zeeuwsch-V'aanderen, ter wijl van andere zijde ook de aandacht was gevestigd op Oostelijk Zeeuwsen-Vlaanderen, aangezien met het oog op de afstanden één vliegveld voor Zeeuwsch-Vlaanderen niet vol doende werd geacht. Hij deed uitkomen dat vliegen feitelijk duur is, dwz., dat de kosten voor het inrichten van een vliegterrein zeer hoog kunnen loopen, doch dat daarbij een groote rol speelt de verkrij ging van het terrein en de gesteldheid van den bodem, terwijl de K L M voor het opnemen van een vliegveld in hare luchtlijnen in den regel ook een garantiebedrag vraagt-. Voor Schouwen is ten slotte die verplichting niet ge vraagd en het opmerkelijke is, dat deze lijn vrijwel de eenige is die zichzelf bedruipt. In den regel is daar in het zomerseizoen gevlo gen tusschen Rotterdam en Schouwen op Za terdag en Maandag. Ook memoreerde de heer Van den Broeck de te Z:erikzee gehouden ver gadering van den Zeeuwschen Bakkersbond, bij welke gelegenheid een 300 deelnemers aan die vergadering een tochtje in de lucht hebben gemaakt Er ^werden door de aanwezigen nog ver schillende vragen gesteld, die door den Inlei der werden beantwoord. Besloten is, onder leiding der hierboven ge noemde burgemeesters een comité te stich ten en verschillende heeren lit te noodigen daarin zitting te nemen. Dit comité zal dit vraagstuk nader onder de oogen zien. ^Tern. Crt.) SLUISKIL. Politie. Den heer A. Deij van hier, thans werk zaam aan de Zuiderzeewerken, is vüor de Rijks veldwacht tijdelijk geplaatst op de Opleidings school te Amsterdam. Genoemde behaalde dit jaar zijn politiediploma. Wit-Gele Kruis. Zondag werd na het Lof door het Wit-Gele Kruis een ledenvergadering gehouden in de zaal der St. Antoniusschool. Een 40-tal leden waren opgekomen. Van ae af tredende bestuursleden werden herkozen mej. I. Cortvriendt en de heer B. Verhelst. Voor den heer Colsen kwam in de plaats de heer C. de Clerck. Tot leden der kascommissie werden bij acclamatie benoemd de heeren P David en P Snoeijs. De Geestelijke Adviseur be val het vanwege deze vereeniging gesticht Con sultatre-bureau in de belangstelling der jonge moeders warm' aan. Ook het volgen van een bakercursus door een of meer Katholieke vrouwen of meisjes is hier noodzakelijk. Het gemis aan een goede gediplomeerde baker wordt h'er erg gevoeld. Na nog enkele puntjes besproken te hebben, sloot de voorzitter de vergadering met chr. groet. Een mooie gift. Door de directie der cokes- fabriek is aan het crisiscomité alhier 20.000 KG cokes toegezegd, welke zeer welkom zullen zijn. Hiervan zal voor Kerstmis, aan de hiervoor in aanmerking komende huisgezinnen 100 KG ver strekt worden. Het restant zal opgeslagen wor den en waar het noodig mocht blijken, kan later nog geholpen worden. PHILIPPINE. Verpachting. Door het gemeentebestuur van Philippine werd op 22 dezer verpacht de ge- meentetol gedurende 1932; de hoogste bieder was E Rammeloo voor 910 gulden, wien de tol gegund werd. Het gemeentegras werd gepacht door N v. Hurck voor drie gulden. TER NEUZEN. Misdrijf? Naar gemeld wordt, heeft op last van de Justitie te Middelburg, alhier de op graving plaats gehad van een ongeveer 2 maan den geleden overleden vrouw, aangezien ver moed wordt dat deze een gewelddadigen dood is gestorven De Justitie, vergezeld van dr. Hulst uit Leiden, vertoefden ter plaatse tot het in stellen van een onderzoek in loco tot het ver richten van een gerechtelijke sectie. In ver band met een en ander is een vrouw, zekere A. M., aangehouden, bij welke de overledene vaak aan huis kwam. Uitvoering van den P.T.TT.-dienst op 25, 26 en 27 December a.s. Op Vrijdag 25 en Zondag 27 December wordt de dienst uitgevoerd als op Zondag; gelegen heid tot afhalen 8-9 en 13-14 uur Op Zaterdag 26 December wordt 1 brief- en pakketpostbestelling uitgevoerd; gelegenheid tot afhalen alleen 13-14 uur. Het kantoor is op alle 3 dagen opengesteld als op Zondag Nieuwe telefoonaasluitingen aangesloten onder no 84 J Wanet Zn. ijzer- en kopergieterij. aangesloten onder no 85 A Fermont-de Roeck Westkade 74 We vragen ons af, of het hog wel noodig is; hier een aanbeveling te schrijven voor de too- neelavonden, welke op 26 en 27 December door het R.K. Jongenspatronaat alhier zullen worden gegeven. Zij, die onze patronaatsjongens vorige jaren in actie hebben gezien (en als ke eens. nagaan, hoe overgroot toén de belangstelling was, zouden we bijna moeten zeggen: Heel Ka tholiek Sas heeft dat gezien) zullen waarlijk geen aansporing behoeven. Ze waren ciestijds zoo voldaan, dat de simpele aankondiging de zer dagen in de advertentierubrieK van ons blad voldoende zal zijn om zich zoo spoedig mo gelijk van een goede plaats te verzekeren. Te meer daar het op te voeren stuk groote belof ten inhoudt. „Ferdinand Verbiest", zoo heet het tooneelspel in 5 bedrijven, is een der beste letterkundige werken van den priester-letter kundige Cyr Verschaeve, wiens optreden in on ze gemeente eenige jaren geleden ieder nog versch in het geheugen zal liggen. Kapelaan Jos. Adriaansens, de patronaatsdi- resteur en spelleider geeft in het program de volgende beschrijving van den inhoud: Ferdinand Verbiest, de grootste missionaris uit Vlaanderenland verkrijgt na jaren lang verlangen en vragen van zijne oversten verlof naar de missie te vertrekken. Na een eerste door den storm verijdelde reis, gelukt 't hem eindelijk zijn missieland Ken Si te bereiken, waar hij volgens P. Rouge mont's getuigenis, met zoo hevige vurigheid het zendelingsleven leidt dat de herinnering aan dit eerste leven in latere jaren en Irieven als een zucht naar een verloren ideaal klinkt. Uit Ken-Si wordt hij door keizer Kang-Hi naar Peking geroepen. Hij wordt sterrekundi- ge, werktuigkundige enz. van den keizer, moet in plaats van rechtstreeks te werken voor 't heil der zielen louter geleerden arbeid verrich ten. Door den nijd, dien zijn glanzende weten schappelijke arbeid bij de geleerde Chineezen verwekt, wordt alle missiewerk in China vier jaren lang stilgelegd, Pater Verbiest en zijn twee helpers gevangen gehouden, en de overige Paters worden naar Canton verbannen. Eindelijk in eere bij keizer Kang-Hi herste ld, begint nu pas zijn veelzijdig wetenschappe lijk werk. Hij moet kanonnen gieten, die de keizer noodig heeft tegen de met wilde hard nekkigheid strijdende oproerlingen, en 't zijn juist deze kanonnen die Verbies ts levenswerk vernietigen, daar zij naar Ken-Si, 't geliefde land van zijn eersten apostelijver, gezonden worden. Door den Paus met den banvloek geslagen,, door zijn eerste christenen uit Ken-Si gevloekt, doet hij zijn laatsten grooten stap: hij probeert keizer Kang-Hi tot 't Christendom te brengen. Ook dit mislukt, en vol vertwijfeling vraagt hij zich af, waarom hij ouders, land en volk heeft verlaten om hier te komen werken. Geweldig en grootsch is deze levenstragiek geschilderd, vooral de ontknooping nl. 't door breken van God's genade in Verbiest's wan hopige ziel, is schitterend. Het is dus wel niet aan twijfel onderhev g, dat ons weer wat moois te wachten staat. Van harte hopen we, dat èn spelers én pu bliek van de komende uitvoeringen alle genoe- w

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2