FRISOBAAI MIEUWJAARSWENSCHEN. Binnenland Buitenland. Proutneienteuws. Stadsnieuws. Kerknieuws. Boeken Cijdsehr. Ingezonden Mededeeling Geel 30d Groen 35ct. Rood 40ct jen IpveMecpeJabaA. f Wissel tijdig Uw oude guldens in! Wij herinneren er onze lezers nog eens aan, dat de termijn voor het inleveren van de gul dens, welke vóór 1920 zijn gedateerd op 31 De cember a.s. verstrijkt. De oude guldens zijn nog ten postkantore in wisselbaar Radio Kerstgroet van de Koningin. Naar het Corr. Bur .verneemt lieett H. M. de Koningin het voornemen om 'n persoonlijken Kerstgroet tot haar volk te richten in deze moei lijke tijden. H. M. de Koningin zal dien Kerst groet op Vrijdag 25 December des namiddags te vier uur voor de radio uitspreken, radio- golf lengte 1875 m. Giften voor het Nat. Crisiscomité. Op 10 December was door het nationaal Cri sis-Comité in totaal ontvangen f 191,721,05. Navolgenswaardig besluit van den Limb. R.K. Werkliedenbond. De Limb. R. K. Werkliedenbond heeft het initiatief genomen tot het houden van een tweetal buitengewone besturenconferenties, ten einde den zorgwekkenden toestand, waarin ook ons land is komen te verkeeren, onder he* oog te zien en te bespreken, wat den R.K. Werkliedenverenigingen in de huidige om standigheden te doen staat Op voorstel van het Bondsbestuur werd door de vergadering o.a. besloten om op 2en Kerst dag in alle plaatsen van Limburg voor ie leden van de Katholieke arbeidersbeweging een ge meenschappelijke H. Communie te houden, vim door vertrouwen op God, in deze moeilijke tij den uitomst te verkrijgen. Paus-Mis per radio uitgezonden. Dezer dagen is men in de St. Pieter begon nen met het leggen van draden, die de basiliek zullen verbinden met het Vaticaansche radio station. Hierdoor wordt het mogelijk, de kerkelijke feesten in de St. Pieter, vooral de Pausmissen door middel van den Vaticaanschen zender over de geheele wereld uit te zenden. De eerste uitzending van dezen aard zal plaats vinden op 27 December, als de H. Vader in de St. Pieter de H. Mis celebreert tot slui ting van het eeuwfeest van het concilie van Ephese. (Msb.) Mgr. Waffelaert f Z. H. Exc. mgr. dr Magister Gustaaf Waffe laert, Bisschop van Brugge, is overleden. Monseigneur had enkele weken geleden een ernstige operatie ondergaan, die hem zeer ver zwakt had. Mgr. Waffelaert werd 17 Augustus 1847 te Rolleghem geboren en in Juli 1895 bisschop ge wijd met zetel te Brugge. Hij schreef verschillende theologische wer ken, die hem hooge faam als Godgeleerde ver wierven. De overleden prelaat zal op den bisschoppe- lijken zetel worden opgevolgd door Z. H. Exc. mgr. dr. Lamiroy, coadjutor van Brugge. (Msb.) Jack Diamond doodgeschoten. Jack Diamond is Vrijdagochtend, een paar uur na zijn vrijspraak doodgeschoten door twee onbekend gebleven lieden die in de hotelkamer waren binnengedrongen, waar Jack Diamond zich ophield. Met Diamond verdwijnt een der beruchtste revolverbandieten van de Vereenigde Staten. Hij was pas 36 jaar en zijn leven was een aan eenschakkeling van misdaad geweest. Het lijk heeft een geweldige schotwond in het achterhoofd; het schot moet in de onmid dellijke nabijheid van het slachtoffer zijn ge lost; het gezicht van den vermoorde is vreese- lijk verwrongen en getuigt van een ontzetten- den doodstrijd. Het gelaat is bovendien nog door twee revolverschoten verminkt. De echtgenoote van het slachtoffer werd on middellijk door de politie ondervraagd. Zij ver klaart onschuldig te zijn. Zij wordt echter nog op het politie-bureau gehouden voor het onder gaan van een nieuw verhoor, en rookt intus- schen, zoo meldt het Reuter-telegram, de eene sigaret na de andere. De eigenaar van het hotel is intusschen ook gearresteerd, in afwachting van de resultaten van het eerste politie-onderzoek. PROV. STATEN VAN ZEELAND Subsidiekwesties en werkverschaffing. In de Dinsdag gehouden vergadering der Prov. Staten van Zeeland lokte het afwijzend voorstel van Ged. Staten op het verzoek om subsidie voor het onderwijsfonds voor de scheep vaart discussie uit. De heer de Baare (SDAP) stelde voor evenals in Limburg 25 ct per week en per kind er zijn er momenteel 78 toe te kennen. Nadat o.m. de vraag was geopperd of men momenteel wel nieuwe subsidies mag ge ven, werd het voorstel de Baare met 23-18 stem men verworpen en dat van Ged Staten z.h.s. goedgekeurd. De voorstellen om rentelooze voorschotten te geven voor verbetering van tertiaire wegen en wel f 52.400 voor een onder de gemeente Grijps kerke (Walcheren) en van f 23.500 voor wegen in den polder Vier-bannen v. Duiveland, werden zJi^t. aangenomen nadat besloten was den af Jossingstermijn van 20 op 30 jaar te brengen. Bij het voorstel om f 140.000 toe te kennen voor de verbouwing en vergrocting van het stoomschip Zeeuwsch-Vlaanderen van den Pro vincialen stoombootdienst betoogden de heeren Staverman (V.D.) Edelman (R.K.) en de Rid der (CH) de groote wenschelijkheid o mdit en andere werken zooveel mogelijk in Zeeland te doen geschieden. Het voorstel werd z.h.st. aan genomen. Dit geschiedde ook met het voorstel tot ver betering van de aanlegplaats te Hansweert voor f 26.000 Aan den heer P Scheele «e Neuzen werd f 5100 subsidie toegekend voor een autobus dienst Sluiskil Hulst. Het voorstel om gedurende 5 jaar geen vol den in hei reservefonds van den Prov. Stoom bootdiensten te storten werd z.h.s aangenomen Hierna was de vergadering toe aan de be grooting 1932 Bij de algemeene beschouwingen besprak de heer Overhoff (SDAP) speciaal de werkloosheid Spreker stelde namens zijn fractie voor Ged. Staten te verzoeken onverwijld een commissie in te stellen die onderzoekt waar werkobjecten zijn en die samenwerkt met de rijkscommissie en doet een tweede voorstel om f 50 000 ter be schikking te stellen van Ged. Staten om reeds direct in die richting werkzaam te kunnen zijn De heer Vogelaar (A.R.) vreesde, dat als' dé provincie geld beschikbaar stelt het njk dit toch in mindering brengt van zijn bijdrage. Hij voelde veel meer voor streekcommissies dan voo r een provinciale, eerstgenoemde komen vlugger en beter op de hoogte waar werkobjec ten zijn. Daarna werd de vergadering verdaagd. Een voetbaltrein. Naar wij vernemen zal voornamelijk ten ge rieve der voetballers te beginnen met a.s. Zon dag bij wijze van proef een extra-trein rijden van Vlissingen vertrek te 9.55, van Middelburg 10.05, van Goes 10.23, van Bergen op Zoom 11 uur; aankomst Roosendaal 1114. Deze trein stopt alleen aan de genoemde' sta tions. WESTDORPE. Gemeenteraad. Donderdagavond kwam de raad dezer gemeente in openbare zitting bijeen Wegens ongesteldheid van burgemeester Hen- drikse, werd de bijeenkomst gepresideerd door wethouder de Beleir. Afwezig was de heer X Janssens. Het voorstel van B en W, om het gemeente- personeel een pensioenstorting in rekening te brengen van 8y2 pCt. in plaats van 4 pCt., zoo als tot heden het geval was, werdbestreden door den heer de Jonghe, die in een verhooging van pensioenbijdrage een verkapte loonsverla ging zag en vreesde, dat ook de particuliere be drijven weldra met loonsverlagingen zouden aankomen. Wethouder Kalle verdedigde het voorstel en wees op de noodzakelijkheid van of fers brengen in dezen crisistijd. Wethouder Kalle was van oordeel, dat het voor den heer de Jonghe gemakkelijk was in de oppositie te zijn en geen verantwoordelijk heid te dragen voor de gemeente financiën. Door zoo voor deze zaak te pleiten kwam hij in de gunst van het publiek der tribune, die weer flink bezet was. Er ontspon zich nu tusschcn de heeren Kalle (RK) en de Jonghe (SDAP) een politiek debat, waarbij daden van Kamer leden werden genoemd en door den heer Kalle werd gewezen op de loonsverlagingen der socia listen in Duitschland. Ten slotte ging het voor stel van B en W er door met 5 tegeri één stem (van den heer de Jonghe) Voorts werd besloten de winkelsluitingswet zeer elastisch toe te passen. Alle dagen (dus ook des Zondags) zullen de winkels open mo gen zijn van des morgens 6 tot 's avonds 9 uur Des Zaterdags tot 10 en de coiffeurszaken tot 11 uur. De rondvraag bracht nog heel wat gedachten wisselingen mee. waarbij de heer de Jonghe het dagelijksch bestuur becritiseerde wegens een volgens hem niet of onjuist uitgevoerd raads besluit. De heer de Jonghe stond hierin echter alleen, terwijl de secretaris van oordeel was, gehandeld te hebben in den geest van het raads besluit en in deze meening niet alleen stond. De werkverschaffing werd besproken door den heer de Jonghe, terwijl de heer de Martelaere nog eens informeerde naar en aandrong op een Kerstgave voor uitgetrokken werkloozen. B en W zullen deze zaak behandelen; men hoopt ze tot een goed einde te kunnen brengen. Duivententoonstelling. Op 25 Dec. a.s.; le Kerstdag, zal in het duivenlokaal De Volhar ding, gevestigd bij G. de Clercq, alhier, een hoktentoonstelling plaatsvinden van den wel bekenden liefhebber Jos van der Heijden, Ko ning der Zeeuwsch-Vlaamschen bond te Sas van Gent. Wie een puike verzameling ras-, kweek- en vliegduiven wenscht te zien, verzuime deze zeldzame gelegenheid niet. SLUISKIL. Het Crisis-comité. Naar we vernemen zou vanwege dit comité aan plm. 50 huisgezinnen, welke daarvoor in aanmerking komen, met Kerstmis een Kerstgave gegeven worden in den vorm van levensmiddelen en brandstoffen. De inzameling bracht voor dit doel pl.m. 450 gulden op. Het ligt in de bedoeling van deze opbrengst op verschillende tijdstippen hulp te verleonen en tevens kleeding en dekking te verstrekken. IJZENDIJKE. Burgemeester. Tot burgemeester der gemeen te IJzendijke is herbenoemd de heer A. E. Hen- drikse. OOSTBURG. Rijksontvanger. De ontvanger der $recte lastingen D. van Dijk is verplaatst van het kantoor Groesbeek naar het kantoor Oostburg. Hanze. Naar aanleiding van een in enkele bla den verschenen bericht, volgens hetwelk de heer G Stevens, onlangs gekozen lid der Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen, wegens ernstig verschil van meening met' den voorzitter der R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" over de wijze van het stellen van candidaten voor openbare lichamen, met in gang van 17 December 1931, ontslag genomen heeft als bestuurslid en lid der Hanze", ver zoekt men ons van officieele zijde te melden, dat door den betrokkene dit ontslag eerst is in gediend, nadat hem een door de gewestelijke en plaatselijke geestelijke adviseurs en voorzit- rs der Hanze onderteekende kennisgeving van royement wegens ontoelaatbaar onorganisato risch optreden was thuisgezonden. BO Kerkbericht van Sas van Gent. (Vervolg) Woensdag 23 December, om 7 uur gezongen jaargetijde voor madame Leocadia van Goet- hem; om 8 uur gezongen H Mis voor mej. Irma Wauters. Donderdag 24 December, vigiliedag, geboden vasten- en onthoudingsdag waarop het gebruik van vleeschspijzen verboden is; algemeene H. Communie der schoolkinderen. Om 7 uur ge zongen H. Mis voor de overleden ouders van den heer en madame Charles Louis Acda- Martens; om 8 uur de H. Mis voor madame Marie Louise van Hoecke-de Caluwé. Donderdagavond biechthooren van 4 tot 8 uur. Vrijdag 25 December, Hoogfeest van Kerst mis, geen onthoudingsdag; om 6 uur plechtige H. Mis voor Jezus, Maria en Jozef, de tweede H Mis voor het geestelijk en stoffelijk welzijn der parochie en de derde H Mis tot zekere in tentie met Kerstliederen. Pas na de eerste H Mis en ook om 8,15 uur uitreiking der H. Com munie. Om 9,15 uur, de eerste H. Mis voor Jezus, Ma ria en Jozef, de tweede H Mis voor den heer Louis Ahrens en om 10 uur de Hoogmis voor mej. Jeanne Henriette Marie Ranschaert. Onder de HH. Missen collecte met ••pen schaal voor de armen dezer parochie, die in dezen crisistijd in de bijzondere milddadigheid dér geloovigen wordt aanbevolen, en daarna de reliquie van het H. Kruis. Om 2,30 uur Lof met preek en daarna biecht hooren tot 4 uur. Zaterdag 26 December, tweede Kerstdag, geen geboden feestdag, doch de diensten gelijk op Zondag, waarbij de geloovigen worden uitge- noodigd. Om 7 uur de Vroegmis voor het geestelijk en stoffelijk welzijn der parochie; om 10 uur de Hoogmis voor den heer Ivo Neyt en overleden familie. Na de HH Missen de reliquie van O. L. Vrouw. Om 2,30 uur Lof en daarna biechthooren tot 4 uur. Zondag 27 December, om 7 uur de Vroegmis voor madame Nathalie Goossens-Minnaert en overleden familie; om 10 uur de Hoogmis voor het geestelijk en stoffelijk welzijn der parochie De parochianen worden beleefd verzocht om met de a.s. Kerstdagen veelvuldig tot de HH Sacramenten te naderen. Aan de milde schenkers van het prachtige gebrandschilderde raam in het priesterkoor der kerk wordt namens deze parochie oprechte dank betuigd. De aanbieding van het vierde en laatste raam aldaar wordt aan de bemiddelde parochianen aanbevolen. Dat zou zeker een mooi Kerstge schenk aan de parochie zijn! P. DOENS, pastoor. Van onze Hdverteerders. Geldleening E.E. Zusters Carmelitessen te Amsterdam. (Algemeen Moederhuis te Sittard). De bovengenoemde Congregatie, welke zich speciaal toelegt op de verzorging en het gods dienstonderricht van onverzorgde kinderen is ook te Amsterdam met den bouw van een nieuw kindertehuis begonnen. Wij doen een dringend beroep op allen om ons den tekst van hun nieuwjaarsannonces ten. spoedigste te doen geworden, opdat de afwer king van ons nieuwjaarsnummer, welke in ver band met de feestdagen toch reeds moeilijk heden ondervindt, vlot kan geschieden. Nieuwjaarsannonces zijn vooruit betaalbaar, daar het luttele bedrag geen administratie- of dispositiekosten toelaat. Men verzuime dus niet het verschuldigd oe- drag bij te sluiten Een nieuwjaarsannonce in „De Zeeuwsche Koerier" kost slechts 50 ct. voor ten hoogste 10 regels (elke regel meer 5 ct.) „De Zeeuwsche Koerier" brengt Uw Nieuw- j .arwenschen door heel Oost-Z.- Vlaanderen. Ons Nieuwjaarsnummer wordt in ALLE plaat sen van het „Vijfde District" verspreid, 't Is de beste en goedkoopste gelegenheid om AL Uw relaties te bereiken. Het bestaande gebouw is te kléin, in verband met de vele aanvragen. De Congregatie heeft huizen in Sittard, Lei den, Haarlem en Amsterdam, alsmede in Duitschland, Zwitserlan ,dAmerika, Hongarije en Oostenrijk. Voor de verderen afbouw van het „St. Joseph huis St. Theresia" te Amsterdam wenscht de Lerw. Overste geld op te nemen op schuldbe kentenis onder garantie van het Algemeen Moe derhuis te Sittard. De opening van het nieuwe huis te Amster dam kan dan zeer spoedig geschieden, welke in richting subsidie ontvangt van Rijk en Ge meente Er worden schuldbekentenissen afgegeven in bedragen van f 1000, f 500 en f 100. Rente 5 pCt. steeds met 6 maanden opzegging. Inlichtingen verstrekt de Gooische Effecten en Depositobank, te Hilversum, Langestraat 83, Teleph. 2420. Alle Boeken en Tijdschriften zijn ver krijgbaar bij den Boekhandel van >DE ZEEUWSCHE KOERIER* „De IJzeren Monnik" door Owen Francis Dudley vertaald door L. van den Biesen S.J. 424 uags. Prijs ingen. f 3.90, in linnen band f 4.75 Een boek, dat dit jaar zeer grooten opgang gemaakt heeft, is voorzeker: „De Schaduw over de Aarde". Nu bieden wij in „De IJzeren Mon nik" (The Masterful Monk) den lezer een ver volg aan op dit eerste verhaal. Enwij durven gerust zeggen, dat Fr Owen Dudley zichzelf in dit laatste werk overtroffen heeft. Men kan dui delijk zien, dat de romanschrijver in vaardig heid heeft gewonnen, de vleugels veel vrijer uit slaat en grootere hoogte bereikt. Gaf hij de per sonen in „De Schaduw over de Aarde slechts schetsmatig aan, zonder zelfs hun naam te noe men; nu voert hij dezelfde personen op, maar zij hebben een vastere omlijning, en het zijn le vende personen waarvan de karakters zorgvul dig worden uitgebeeld. Ook laat hij enkele nieu we personen optreden, die de spanning van het verhaal hooger opvoeren. Vooral de figuur van Beauty, het wereldwijze meisje, dat na veel gevaarlijke experimenten toch weer in veilige haven aanlandt, is meester lijk geteekend. Aan den sympathieken Eric Es- terton („De Lamme" uit het eerste verhaal) heeft hij in dezen roman een schitterende ioI toegedacht, die deze met opoffering van eigen leven vervult. „De Godloochenaar", dien wij nu als Juliaan Verrers leeren kennen, tracht, even als vroeger, zijn medemenschen tot de heillooze theorieën van het grofste materialisme over te halen, maar hij vindt nu weer tegenover zich Fra Anselmus, die zijn drogredenen weerlegt en zijn heillooze plannen ten opzichte van Beauty weet te verijdelen. De strekking van het heele boek is een ver dediging van den hoogen adel van den mensch tegen het modern materialisme, dat hem tot een dier wil verlagen. Deze tendenz is het, die dit boek juist voor den tegenwoordigen tijd zoo geschikt maakt. Baziel, de broer van Eric Esterton, met wien wij hier voor 't 'eerst kennismaken, is de geluk kige, die Beauty eenmaal tot het Katholiek Ge loof teruggekeerd, de zijne zal mogen noemen. Een blij slot na zooveel droeve wederwaardighe den. Al de overige personen, ook de minder op den voorgrond tredenden, zijn naar het leven geteekend. Zoo Lord en Lady Esterton, de ou ders van Eric, die eerst van zijn bekeering niets wilden weten, maar door zijn heldhaftig ge drag tot inkeer komen, en zeker niet op de laat ste plaats de oude ma jaar Brandreth, die door zijn nuchtere opmerkingen de „note gaie" in het verhaal weet te brengen De lezers zullen het gemakkelijk met ons eens zijn, dat „De IJzeren Monnik", als roman, het ver wint van zijn voorganger, en wij twijfelen er niet aan, dat de gretigheid, waarmede „De Schaduw over de Aarde" is gelezen, voor dit boeiend werk nog grooter zal blijken. De uitgevers, A N Govers N.V., den Haag be steedden hun beste zorg aan de uitvoering en voorzagen het boek van toepasselijken band en omslagteekening.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 3