Abdijsiroop No. 3861 Maandag 21 December 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN De Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland. Feiten en cijfers over School en Onderwijs VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND - P0STREKF.NIN6 Na. 52410. FE UILLETON." De Bedelares van Saint-Sulpico. Een hoester heeft Abdijsiroop noodig! Ingezonden Mededeelinp AKKER's DE ERIER Bureau* van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per.3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertentiën 20 cent per. regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING ITSTEKEND GESCHIKT VOOR PUBLIOITEIT Aan de hun toevertrouwde Geestelijkheid en Geloovigen, Zaligheid en Vrede in den Heer. De zich dood-ziek-voelende wereld ziet naar alle kanten uit om genezing, om verlossing, be halve naar Hem, die de volkeren geneest en verlost. Volken stroomden samen in bonden, hooge re geeringen beraadslaagden, groot-machtigen der aarde overlegden, standen en vakverwan ten hielden congressen, klassen schoolden sa men in het openbaar en in het geheim en men voorspelde vrede en geluk aan het eertijds christelijk Europa, maarzonder God, den Bestuurder der volken, zonder Christus, den Verlosser der menschenen de volkeren zijn in verdwazing met blindheid geslagen. De in eigenzucht en eigenliefde ver dwaasde wereld heeft alleen zichzelf gezocht, zichzelf bemind, en toen zij in zwellenden hoog moed en toenemende stofvergoding zich God en heer en meester waande van het heelal door geweldige uitvindingen en in-gebruik-stellen van vele natuurkrachten, door hare strijd vaardige techniek, machtige, steeds volmaak tere machines en de triomf viering van met dag toenemende snelheidziet zij zich ais plotseling geplaatst in eene geheel ontwrichte en ontredderde maatschappij, die haar stuur verloren heeft en dreigt ten onder te gaan in den chaos van verwildering en verwarring, waaruit niemand uitweg ziet en redding weet. Nu de volken als voor de komst van öen Verwachte der volkeren reikhalzend uitzien naar vrede, is een vredesboodschap zeker wel kom. 't Is de 19 eeuwen jaarlijks terugkeerende „boodschap van groote vreugde voor geheel het volk" van den Engel aan de herders van Bethlehem, het eerst verkondigd bij de ge boorte van Christus, den Zaligmaker der we reld. Christus' vrede in Christus' Rijk. Geen ware vrede zonder Christus, geen ware vrede buiten de grenzen van Zijn Rijk. Zijne blijde boodschap luidde: Vrede laat Ik u. Mijnen vrede geef ik u. Niet zoo klonk Zijne waarschuwing tegen alle andere vredes leuzen niet zooals de wereld geeft, geef Ik n. De wereld belooft vrede, maar schenkt hem niet, omdat zij hem niet bezit, zelfs niet kent. De Zoon Gods kent en bezit den vrede van eeuwigheid, en als Godmensch werd Hij dc boodschapper en de brenger des 'redes van God aan de menschen, die dezen door hun op stand tegen God hadden verloren. Hij kwam de vredebreuk tusschen den mensch en God herstellen door het handschrift der veroordeeling, die tegen ons was, te ver- 149) Tot dusverre had zij er nog nimmer aan ge dacht haar jonge verpleegster te ondervragen over haar afkomst, haar familie, haar verle den - Nu was dat denkbeeld eensklaps bij haar op gekomen. Rose had juist een verhaal uitgelezen en daarop begon Jeanne haar te ondervragen. Hoe oud zijt gij toch, mijn kind? zeide zij. Zeventien jaar, moeder Jeanne, antwoord de Rose. Zeventien jaar, herhaalde Jeanne, zeventien jaar, juist zoo oud als mijn dochters, wan neer zij nog leven, liet zij er droevig op vol gen, terwijl haar oogen vochtig werden. Zij zijn misschien even schoon als gij, even lief, even goed, o! hoe gaarne zou ik willen, dat zij op u geleken. Komaan, moeder Jeanne, maak u niet ver drietig, zeide Rose haastig. Gij zult uw kin deren nog wel terugvinden. Gij hebt veel ge leden, dat is waar, maar in de toekomst lacht het geluk u tegen, ik heb er een voorgevoel van. Ik hoop het niet alleen, ik weet het zeker. Jeanne Rivat loosde een diepe zucht on zag het lieve meisje, dat trachtte haar te troosten, met dankbaren blik aan. De stern, waarmee de jonge verpleegster haar moed insprak, vond scheuren aan het kruis door Zijn lijden en dood. Zóó bracht Hij ons den vrede tegen zóó duur een losprijs van Zijn kostbar Bloed, van Zijn dierbaar Leven. Hij bood ons den vrede aan en leerde ons, hoe dien vrede te verwerven en te behouden. Helaas, velen hebben Christus niet aangeno men, Zijn Godheid verworpen, Zijn Woerd, Zijne Wetten en Zijne Genademiddelen ver waarloosd en hebben hun hooger zieleleven versmoord in zelfvergoding, natuurdienst en stofaanbidding. Helaas, omdat zij den vrede zochten buiten Christus, bleven zij staan bui ten het Rijk van Christus, zonder waren vrede. B. G., zoo lang niet de wereld terugkeert tot Christus, zal haar vorschen naar vrede ij del blijken. Lapmiddelen vindt zij, die hare naakt heid niet kunnen dekken, als lompen afvallen en de diepe wonden toonen, welke zich hebben ingevreten in de van Christus afgewende maat schappij. Mogen zoo bidden wij, Christenen, niet in farizeeschen trots, maar in diep schuldgevoel over zeer veel gebrek en tekort aan Christelijk leven ons eigen voorbeeld volgens Christus' wetten en ons vertrouwvol en volhardend ge bed de menschheid terugvoeren tot een vast geloof in Christus, tot deemoedig vertrouwen in Zijne Voorzienigheid, tot christelijke recht vaardigheid en christelijke naastenliefde, tot vrede met God en de menschen. B. G. Doet boete over eigen zonden en vcor de zonden van anderen en bidt met vertrouwen, want de H. Geest leert ons in het Boek der Wijsheid (1, 13-14): God verlustigt zich niet in den ondergang der levenden. Hij heeft genees lijk gemaakt de geslachten der gansche aarde. Vereenigt U met den Vrede-Koning Christus in de H. Communie veelvuldig en smeekt Hem om vrede voor U zelf en voor alle menschen. Moge God aan alle menschen verschijnen in de goedheid en liefde van Onzen Zaligmaker, als in den eersten Kerstnacht, ons volgens Zij ne overgroote barmhartigheid vervullen met vertrouwen op God en vertrouwen cp elkander en ons den vrede schenken van Christus in het Rijk van Christus door Jezus Christus, onzen Heer, die met den Vader in de eenheid des H. Geestes in eeuwigheid leeft en heerscht over alle volkeren der aarde. Om den waren vrede van God af te smeekan bepalen wij: 1. dat vanaf 21 December a.s. tot aan Drie koningendag in alle HH Missen zal worden ingevoegd de oratio imperata uit de Missa vo- tiva Pro Pace (pro re gravi etiam in festis du- plicibus primae classis, exceptis Nativitatis et Epiphaniae) 2. dat onder het Lof vanaf den vierden Zon dag van den Advent op alle Zon- ::n feestdagen, ook niet verplichte feestdagen, tot en met Drie -koningendag de gebeden zullen worden ver- richt, welke hieronder staan afgedrukt. En zal deze vredesboodschap in alle tot onze Kerkprovincie behoorende kerken, alsmede in de kapellen, waarover een rector is aangesteld, worden voorgelezen, op Zondag, 20 December t a.s. Gegeven te Utrecht, 2 December 1931. t J. H. G. JANSEN, Aartsbisschop van Utrecht, t L. J. A. H. SCHRIJNEN, Bisschop van Roermond, t P. A. W. HOPMANS, Bisschop van Breda. tA. F. DIEPEN, Bisschop van 's L'osch. t J. D. J. AENGENENT, Bisschop van Haarlem LAAT ONS BIDDEN O God, van Wien de heilige begeerten, de goede voornemens en de rechtvaardige werken voortkomen: geeft aan uwe dienaren uien vre de, welken de wereld niet geven kan; opdat wij van harte uwe geboden toegedaan en ^an de vrees voor de vijanden ontslagen, onder uwe bescherming rustige tijden mogen beleven. O God, Die niet toelaat dat de volken, die in U g'elooven, door eenigen schrik verontrust worden: gewaardig U, de gebeden en offerga ven van het U toegeheiligde volk te aanvaar den; opdat de vrede, door Uwe goedheid ge schonken, de grenzen der christenen veilig doe zijn tegen allen vijand. O God, bewerker en minnaar des vredes, Wien te kennen, leven, Wien te dienen, heer- schen is: bescherm ons, die U smeeken, tegen alle aanvallen; opdat wij, die op uwe verdedi ging vertrouwen, de wapens van geen enkele vijandelijke macht te vreezen hebben. Door Christus, onzen Heer. Amen. Geef vrede, o Heer, aan die op uwe hulp wachten. Geef vrede, o Heer, in onze dagen, opdat wij door de hulp van Uwe barmhartigheid bijge staan èn altijd vrij mogen zijn van zonde èn beveiligd tegen alle wanorde. Amen. X (slot). De Lageronderwijswet »20 schrijft voor, dat er voor elke openbare school of voor twee scho len derzelfde gemeente gezamenlijk een ouder commissie moet worden ingesteld. Deze ouder commissie is bedoeld als een schakel tusschen ouders en onderwijzers, gemeentebestuur en schooltoezicht. Zij dient de goede verhouding en samenwerking van school en nuis te bevor deren. Tweemaal per jaar behoort de commis sie een ouderavond te organiseeren Er ligt echter wel een groote afstand tus schen wet en praktijk! Aan 1/5 gedeelte der openbare schelen en V4 gedeelte der openbare u.l.o.-scholen ontbreekt de oudercommissie ten eenenmale! De overige scholen hebben commissies. Maar zijn al deze commissies wel actief? De vrees is egrechtvaardigd, da- daaraan nog al iets ontbreekt. Immers aan 38 pCt. der open weerklank in haar hart. Zij hernam: Zijt gij te Blois geboren? Neen. Waar dan? Te Parijs. Wonen uw ouders daar? Het gelaat van Rose betrok. Ik heb geen ouders meer, antwoordde zij treurig. Gij zijt wees! Arm kind, mijn vragen heb ben misschien treurige herinneringen bij u opgewekt, vergeef mij. Jeanne nam de beide handen van Rose, trok haar tot ziclj en kuste haar op het voorhoofd Daarna vervolgde zij: Gij hebt clus ook reeds geleden, gij nog zoo jong. Neen, ik heb niet geleden, hernam de ver pleegster, maar ik ben altijd zeer treurig ge weest, tot in den grond van mijn hart, want zie, het is zoo ongelukkig te moeten leven zen der. een enkele dierbare herinnering. Ik kan zelfs de nagedachtenis van mijn ouders niet vereeren, want ik heb hen nooit gekend, noch mijn vader, noch mijn moeder. Jeanne beefde. Wat zegt ge daar, lief kind! riep zij uit. De waarheid, moeder Jeanne, antwoordde Rose. Een verlaten kind? Neen, een vondelinge. Een vondelinge? herhaalde Jeanne Rivat. Of liever een opgenomen kind Hoe dat? Rose antwoordde: Het was in de laatste dagen der Commune. Op het oogenblik dat mijn moeder, naar het schijnt, uit een brandend huis vluchtte, met mij in de armen, viel zij neer, door een kegel doodelijk getroffen. Juist ging er een man voorbij, hij ving den laatsten snik van mijn moeder op en nam het kind van haar over. En verder? Die man bracht mij naar den secretaris van het elfde arrondissement en iiet een pro ces-verbaal opmaken van de treurige omstan digheden waaronder hij mij had opgenomen. Dat proces-verbaal moet mij tot geboorteakte dienen en inlichtingen geven voor het geval er nog nasporingen naar mij worden gedaan. En waar werdt ge toen opgevoed, mijn kind? Het Armbestuur trok zich mijn lot aan. Hoe treurig. Ik werd naar een min gezonden in de om streken van Parijs en later ging ik naar Bïbis, waar ik in een klooster tot verpleegster werd opgeleid. Thans ben ik zeventien jaar en ik heb geen familie, geen vrienden, geen steun, mijn ha/t bloedt bij de gedachte niemand stelt belang in mij, niemand heeft mij lief. Jeanne had met tranen in de oogen geluis terd naar die eenvoudige levensgeschiedenis. Zij trok het meisje nog dichter tot zich en sloeg haar armen om haar heen. Ik heb u lief, fluisterde zij haar in het oor. en ge hebt gezegd, dat ge mij ook lief hebt. Ja, o! ja, ik heb u lief, ik heb u lief, alsof ge mijn moeder waart. Ik heb er zoo innig naar bare scholen voor g.l.o. en aan 45 pCt. der open bare u.l.o.-scholen werd in 1929 geen ouder avond gehouden. Voor de bijzondere scholen gelden geen wet telijke voorschriften wat betreft het contact tusschen de school en de ouders. In 55 pCt. der Protestantsch-Christelijke scholen voor g.l.o. werden in 1929 een of meer ouderavonden gehouden en in de helft van de ul.o.-scholen van deze richting. Uiterst gering is daartegen over het aantal ouderavonden in Roomsch- Katholieke scholen. Slechts in 3 pCt. der Roomsch-Katholieke scholen voor g.l.o en in 5 pCt. der Roomsch-Katholieke u.l.o.-scholen werden in 1929 ouderavonden gehouden. Het geneeskundig schooltoezicht ?s in ons land meer verbreid dan velen bekend is. Bijna de helft der leerlingen van lagere scholen is thans aan medisch toezicht onderworpen. Men denke daarbij niet aan de geregelde geneeskun dige controle, welke in de groote steden zco voortreffelijk is georganiseerd. In vele dorpen komt de schoolarts slechts indien zijn hulp worden ingeroepen. Het geneeskundig school toezicht is niet gelijkelijk over de scholen der verschillende richtingen verdeeld. Van de leer lingen der openbare scholen staat 65 pCt., van die der Roomsch-Katholieke 39 pCt. en van die (35) Als Gij hoest, als Uw- ontstoken keel U het spreken moeilijk maakt, als Uw borst vol slijm zit, dat niet los'wil komen, als U 't slapen wordt belet dóór hoestbuien of het gevoel alsof er een blok op Uw borst ligtdan hebt Gij Abdijsiroop noodig. Een balsem voor Uw borst. Abdijsiroop heeft door haar overtuigende resultaten zich vanzelf een weg gebaand. Wordt door hare aangenaam slijmoplos- sende, verzachtende, hoeststillende werking geroemd bij: Hoest, Bronchitis, Asthma. Voor de Borsf" r Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50. Fl. 275, Fl.4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 ct.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) verlangd, eens een moeder te hebben, haar mijn liefde, mijn zorgen te kunnen wijden, geheel voor haar te leven. Jeanne bleef een oogenblik peinzend voor zich uit zitten staren, met de handen van Rose in de hare. Eensklaps ontwaakte zij uit haar gepeins. Wanneer heeft het feit plaats gehad, dat gij mij daar verteld hebt? vroeg zij zacht. In den nacht van den 28en Mei 1871, toen Parijs door de Commune werd verbrand, zeide Rose. Den 28en Mei, herhaalde Jeanne. En ge woondet? Waarschijnlijk in de rue de la Roquette, wsnt daar werd mijn moeder doodgeschoten, toen zij uit het brandende huis kwam, waarin zij gewoond moet hebben. Hoe oud waart gij - toen? Een paar dagen. En hoe weet ge van dit alles? Mijn min heeft het mij dikwijls verteld. Toeti men mij bij haar bracht ontving zij een af schrift van het proces-verbaal, dat deze ge beurtenis vermeldde en haar verhaal is later door het Armbestuur bevestigd toen ik, zcoals mijn recht was, aan de administratie om mijn geboorteakte vroeg. Maar de man, die u heeft opgenomen uit de handen van uw stervende moeder, de man, die u naar de secretarie van het elfde arrondisse ment bracht, heeft hij zich niet verder om u bekommerd, heeft hij geen moeite gedaan om u weer te zien? (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1