Rechtszaken. Burgert. Standen 'n Stijve nek is pijnlijk AKKER's Kloosterbalsem Loop der bevolking Jtandelsberichlen Boeken Sijdschr. Sotlernij i 4 straatweg bij Zawada, die door oen dicht woud loopt, een brutale roofoverval gepleegd door ge wapende bandieten op een veertigtal boeren wagens. Onder de boeren, die de wagens bestuurden, brak een paniek uit, met het gevolg, dat de meesten eenvoudig wegliepen en hun wagens in den steek lieten. Eenigen, die op hun wagens waren blijven zitten, leverden al hun geld aan de roovers uit, die met een rijken buit spoorloos verdwe nen zijn. Een priester-uitvinder. Men schrijft uit Rome aan De Maasbode: Den laatsten tijd heeft een eenvoudig Ita- liaansch priester, Don Piccardo, veel van zich en zijn merkwaardige experimenten doen spre ken. Het is hem namelijk gelukt, kerktorens, die verzakt zijn en dikwijls geheel scheef staan, volgens een bijzondere methode weer in hun juiste positie terug te brengen. Bij de proeven, welke hij in verscheidene kleine gemeenten in Boven-Italië heeft geno men, waren een aantal Italiaansche ingenieurs tegenwoordig, die met veel belangstelling de experimenten meemaakten. De H. Vader heeft Don Piccardo dezer dagen benoemd tot zijn geheim-kamerheer sopra- numerario. Brutale rooofverval op een winkelhoudster Te Keulen hebben Zaterdagavond roovers een brutalen overval gepleegd op de eigenares van een sigaren magazijn aan de Ürsulaplatz. Toen de ongeveer 30-jarige vrouw haar win kel verliet en juist de straatdeur wilde sluiten, wrerd zij aangesproken door twee personen, die haar verzochten hun nog een pakje sigaretten te willen verkoopen. Toen zij den winkel weer was binnengetre den, hield een der mannen haar een revolver voor, met de woorden: „kalm of ik schiet" Toen de vrouw niettemin om hulp riep, werd zij door de bandieten naar de naast den winkel liggende kamer gesleept, waar men haar door een slag op het hoofd verdoofde. Zij stopten haar een zakdoek in den mond en staken haar hoofd in een linnen zak, die zij met touw vast bonden, terwijl zij ook haar handen en voeten bonden. Uit den winkel stalen de dieven ongeveer dui zend sigaretten en een kleine city-'oag, waar In de vrouw 130 mark had gepakt, die zij mee naar huis wilde nemen. Zonder zich om hun slachtoffer te bekomme ren gingen zij er van door. Tóen de vrouw na derhand werd gevonden, bleek haar zenuwge stel hevig geschokt. De politie, die de zaak in onderzoek nam, kon tot nog toe van de daders geen spoor ontdekken. Een verdwenen kerkschat na 25 jaar door St„ Nicolaas teruggebracht? Een zonderlinge gebeurtenis wordt verhaald uit Nancy, wei in staat om het bij volwassen menschen tanend vertrouwen in den „goed heilig-man" van de kinderliedjes weer op te doen leven. In het jaar 1905 ontdekte men een diefstal in de nationale basiliek van Saint-Nicolas-de- Port, juist op den feestdag van den patroonhei lige der kerk. Indringers waren de sacristie binnengedrongen door forceering van de toe gangsdeur en hadden zich meester gemaakt van een dertiental kostbare voorwerpen uit den kerkschat. Het waren oude relieken in edele metalen gevat, beelden kruisen en kerkelijke gebruiksvoorwerpen van goud en zilver met edelsteenen versierd, dateerend uit verschillen de perioden, van "den tijd der eerste kruistoch ten af tot de achttiende eeuw ooe. Het parket van Nancy heeft indertijd een onderzoek ingesteld, dat zich later over heel Frankrijk uitstrekte. Maar na drie maanden van ijverige nasporingen had men nog geen enkel resultaat. Noch van de dieven, noch van het gestolene ha dmen een spoor kunnen vin den. Dezer dagen, weer op het feest van St. Nico laas, precies 25 jaar later, heeft de koster van de basiliek, toen hij des morgens de kerkdeu ren geopend had, de gestolen voorwerpen be merkt, die op het hoogaltaar waren neergezet. Er wordt niet vermist en de oude kunstwerken bleken uitstekend geconser veerd te zijn. Het geheimzinnige geval wordt uiteraard druk besproken, en men verliest zie hin de ver onderstelling over de beweegredenen en de om standigheden van deze teruggave. Het zou ons niet verwonderen, als voortaan daar in de buurt van Nancy de heilige bis schop van Myra St. Antonius van Padua ern stige concurrentie aan gaat doen, als hemel- sche terugbrenger van verloren zaken. Voor ons, Nederlanders, die zulke speciale betrekkingen met St Nicolaas ondernouden, heeft de aangelegenheid nog een ander en min der aangenaam aspect. Het blijkt immers, dat de goede Sint zich ook met gestolen goede ren inlaat en de gedachte moet, dunkt ons, algemeen afgrijzen wekken, dat zijn gaven en geschenken van diefstal afkomstig zouden kun nen zijn. Maar over dezen kant van het geval behoe ven wij hier niet te schrijven. Daar zal de ati-clericale pers wel het noodige licht op la ten yallen! Chicago naar den afgrond. De stad Chicago verkeert opnieuw in finan- cieele moeilijkheden. De burgemeester heeft de 50 rijkste bewoners van de stad uitgenoodigd tot e enbespreking, waarbij hij ^erklairie. dat de stad slechts gered kan worden, ils de welge stelde burgers hulp verleenen Het is niet mogelijk, de salarissen rui de nc- litie, de brandweer en de onderwijzers ie be talen. Sedert April hebb ende onderwijzeis slechts eenmaal hun maandehjksche salaris ontvangen. Er is daarop een commissie gevormd, welke d enburgemeester terzijde zal staan ter over winning van de bestaande moeilijkheden. Men wil een beroep doen op de welgestelde burger om een gedeelte der belastingen voor uit te betalen, terwijl ook pogingen in het werk zullen worden gesteld om een leening te nlaat- sen. Vreeselijke moord in België. Dezer dagen heeft te Chatelineau een mijn werker zijn vrouw geworgd, die het leven had geschonken aan zestien kinderen en over en kele dagen een zeventiende verwachtte. De moordenaar, zekere Mathurin die bekend siaat als een brutaal persoon, die soms van zijn huisgezin een hel maakte en zijn vrouw een onafgebroken lijdensweg heeft doen bewande- Vn, wurgde zijn vrouw in tegenwoordigheid van verschillende zijner kinderen en van haar broer en haar schoonzuster. De aanleiding tot dit drama was een nieuwe brutale bui van den man, die een driejarig zoontje wilde afranselen, waartegen de vrouw zich verzette. Tevoren was hij reeds tegen haar uitgevaren cmdat zij, ondanks haar schaarsche middelen, toch St. Nicolaasgeschenken voor de kinderen had gekocht: zij had haar broer in huis ge haald om hem St. Nicolaas te laten spelen en het was in diens tegenwoordigheid, tijdens het uitdeelen der schamele geschenkjes, dat de moord geschiedde. (Msb.) Arrond, Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 14 December werden de volgende vonnissen uitgesproken: Niet uitklaren aan de uiterste wacht: E. G. K., 54 jaar, schipper aan boord van het schip „Jantina", zonder vaste woonplaats f 25 of 5 d h; frauduleuzen invoer: P B B., 51 jaar, koop man te Watervliet (B) vdijspraak; niet tijdig aangifte doen van aanwezig ge distilleerd bij verhooging van den accijns: H. W., 31 jaar, handelaar, te Sas van Gent, f 50 of 10 dagen h; verboden uitvoer van runderen: le J F van L., 20 jaar, veedrijver te Oost-Eec!oo (B) en 2e K B., 23 jaar, veedrijver te Assenede (B.) ieder f 50 of 10 dagen h; verboden nederlage: K de G., 32 jaar, her bergier te IJzendijke f 250 of 1 mnd heenhte- ïiis. (Nadruk verboden). TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 7 Dec. Harmannus Ja cobus Philippus Schuiten (van Hengelo), 28 j., im en Pieternella Adriana de Smit, 24 jaar jd. 10 Dec. Jan ten Hoeven, 21 jaar jm. en Helena Magrietha Hulstaert, 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 9 Dec. Arie Leen- dert Cornells Kentin (van Middelburg), oud 21 jaar jm. en Janna Hamelink, 20 jaar jd. Geboorten. 9 Dec. Christiaan Jacobus zoon van Johannes Smallegange en Carolina Kom- merina Oostdijk. 11. Jacobus, zoon van Willem Simon Verlinde en Neeltje Jansen. Overlijden. 7. Helena Johanna Joris, 83 jaar weduwe van Cornells Lensen. 8. Johanna Mi- chielsen, 9 jaar, dochter van Adriaan en Neel tje Verhage. KOEWACHT. Gehuwd. 14 Oct. René de Bruijne (van Moer- beke) 19 jaar en Mathilda van Waesberghe 19 jaar jd. Petrus Gelderland (van Stoppeldijk) 25 jaar jm en Huberta Kips 25 jaar jd. 18. Leo Wautier 25 jaar jm en Margaretha Adam 22 j. Geboren. 12 Oct. Georgette dochter van René Mervis en Paulina Minne. 28 Leonsa, dochter van René David en Leontina de Jonghe. 7. Geor ge, zoon van Joseph David en Leonie van Dam me Rachelle, dochter van Edmond Wouters en Marie Rombaut. 27. Luciën dochter van Gustaaf Coppieters en Augusta Vermeire, 29 Aloijsius, zoon van Franciscus Braem en Maria Heijns. Overleden. 22 Oct. Henriette Matthijs, 7 mnd. dochter van Honoré Matthijs en Clemence Raes 31. Marie de Puijsseleijr, 80 j. echtg. an '_har-\ les Matthijs. 14. E enals levenloos *ngeg3V<n kind van het vr. gesl. van Henricus Kips Ma ria van Rumste. OVERSLAG In deze gemeente hebben gedurende ae mnd. November geen aangiften plaats »-.ehad. STOPPELDIJK. Gehuwd. 10 Nov. Arthur de Maertelaere, 24 jaar jm en Anna Gelderland, 21 jaar jd. Corne lls Wenzler, 27 jaar jm. en Maria de Ruijter, 27 jaar jd. 12. Renatus de Beuf, 29 jaar jm en Mar tha Vermeulen, 27 jaar jd. Geboren. 13. Martha dochter va,n Alphonsus Borm en Elisa Haulez. Overleden, 25. Constantia Mahu, 40 laar. echt genoote van Josephus Morres. ZAAMSLAG. Geboren: 5 Nov. Krijn, zoon van Krijn Wil- lemsen en Jannetje Meijer. 18. Dingenus, zoon van Abraham de Pooter en Johanna Koster. Geertruida, dochter van Marinas Klaassen en Aaltje Jansen. 24. Pieter, zoon van Cornells Kempe en Anthonia Hamelink. 27. Cornelia d. van Ja Scheele en Elizabeth Klaassen. 28. Ma- rinus zoon van Michiel de Pooter en Adriana de Vos. Overleden, 21 Geertruida, 3 dagen, dochter vanMarinus Klaassen en Aaltje Jansen. Ingezonden Meieéeelinfl. 21 Het is een ongemak en Ge gaat er niet dood aan, maar pijn doet het. Elke beweging kan U de tranen in deoogen doen ko men. Als Gij 's morgens wakker wordt met een stijven nek, neemt dan dadelijk Akkers Kloosterbalsem. Vanaf de eerste behandeling zal de pijn minder worden en morgen vroeg is het leed weer vergeten. Gij haalt toch dadelijk een pot. TER NEUZEN. n de afgeloopen week hebben zich in deze ge mèente gevestigd: P A v Wijnsberghe, transportarbeider P 99, van Philippine. A A Bongers en gezin, loodbrander. Axelsche straat 97, van Dordrecht. M A Weststrate fabrieksarbeider, Westkolk- straat 5, van Eindhoven. A Koole, zonder. Nieuwediepstraat 45, van Zaamslag.. G F van Pamel en gezin, handelaar, woon wagenkamp, van Sinte Kruis (B) E F de Block, hotelknecht. Westkolkstr. 8, van Zuiddorpe. A Simanek, dienstbode, Nieuwstraat 56, van Recklinghausen (D.) Vertrokken: J Scheele, zonder, Kerksteeg 3, naar Middel burg. A J Pijnacker en gezin, procuratiehouder N. Kerkstr. 45-46 (Sluiskil) naar Westdorpe. MCE Bos, verpleegster, Axelschestraat 58, naar Vlissingen. A Poma, verpleegster. Axelschestraat 58 naar Zaandam. Faillissementen. Failliet verklaard de N.V. Import en Export Maatschappij te Axel Rechter-commissaris mr. A. v. d. Hoop. Curator mr. J. Erasmus te Oost burg Het faillissement van K H Bouvain, ortho paedist te Sluiskil. Mr G. Tichelman te Ter Neuzen is opgeheven wegens gebrek aan ac tief. K a e n d o r s Wij ontvingen nog een aardige maandka- iender met fantasie-schild van de firma A. J. KRAS, alhier. De Nederlandsche Spoorwegen hebben we derom een voornaam uitgevoerde reclame-ka lender 1932 in boekvorm het licht doen zien, waarin uitvoerige bijzonderheden over perso nen en vrachtvervoer zijn opgenomen. Keurige stadsgezichten (meerdere aquarellen) verluch ten den tekst. Een even smaakvolle als practische uitgaaf. Van de Verzekering Maatschappij „St. Pe trus", De Bilt, ontvingen we de bekende fraaie maandkalender, verlucht met geslaagde af beeldingen van kerkgebouwen in Nederland. Van het agentschap van de Rotterdamsche Lloyd (Hendrikse Co's Bankiers- en Effecten kantoor) te Sluis ontvingen wij een keurige zakagenda 1932, een voornaam-aandoend re clame-boekje, in overeenstemming met de standing dezer vooraanstaande scheepvaart onderneming. Alle Boeken en Tijdschriften zijn ver krijgbaar bij den Boekhandel van »DE ZEEUWSCHE KOERIER Nederlandsche Staatsalmanak voor iedereen. Drie en dertigste jaargang Uitgaaf 1932. N.V.. van de Garde Co's-Drukkerij. Zalt Bommel. Ingen. f 6.50 Geb. f 7.75. Het nieuwe handboek betreffende zaken en personen in betrekking tot Nederland Neder- landsch-Indië, Suriname en CuraQaoe samen gesteld door L J. van Dijk, hoofdcommies bij het Departement van Koloniën, is weer ver schenen, wederom verbeterd en uitgebreid met een 3(Ktal pagina's Pyttersen's Staatsalmanak behoeft geen aanbeveling meer. Zij is de onmis bare informatiebron voor allen, die lets met de officieele wereld te maken hebben. Een betrouw baren gids in den doolhof van staatsinstellin gen, vereenigingen enz. in Nederland én Kolo niën. De vraagbaak voor ambtenaar en gr ieer- de koopman en industrieel. De aankondiging alleen van haarverschij- nen moge volstaan om spoedig een exemplaar te bestellen. Inhoud Practische Gemeentepolitiek 1 De cember 1931. De tijdelijke korting op de Rijksuitkeering aan de provinciën en de gemeenten De nieuwe Drankwet II. Het een en ander over raads- commies en haar samenstelling II. Financieele politiek. Van hier en daar. Veel wanbegrip en misverstand. ra- V -o- Inhoud Dietsche Gedachte no. 1931. 1 Be- driegelijkheden met het Fransch, door E. Besse. 2 Nog eens: Het federaal statuut door Brinio. 3 Een reis door het Koninkrijk der Nederlanden omstreeks 1822 door S D G 4 Distels, door J van Scherpenzeel. 5 Motie van een afdeeling der „Jongeren Vredes-actie" 6.Uit Boek en Blad. 7. „Groot Nederlandsche vereeniging" te Eindho ven. In Alte und Neue Welt van begin December treffen we naast een keur van verhalen, weten schappelijke en letterkundige bijdragen 55 fraaie illustraties en een kunstplaat aan. Inhoud van Boekzaal 1 December 1931..: L J Feber: Het boek Gog Kees van Hoek: Een sovjet Sanatorium. C Slootmans; De Spaansche Revolutie. G de van der Schueren: Met Italia naar de Noordpool. Dr. Raph. Kreemers: Vrou- w enin de Literatuur. P Placidus O. Cap; Gtfs- bert Karel's Leerjaren. Uit Boek en Blad De Volkskrant. Dietsche Warande en Belfort. Moederschapszorg Dec. 1931. Inhoud: Het gezin een der hoogste volksgoe deren De huid van den mensch. Een devoot volksgebruik. Een uitgave van beteekenis. Het KraambeaOver snoepzucht. Vragenbus Terug blik. Het Gezin 1 December 1931. Inhoud: Mededeelingen van het Hoofdbe stuur. Agenda's. Ingezonden. Gezinsbelangen Een mooie steunregeling te Venlo De Afd. den Iïaag. Aan het Gemeentebestuur. Voor het Christelijk Huisgezin. A F Jansen S J. Vrouw. Dame Gemalin. Marietje Filipetto. Boekbespre king. Kroniek, Varia. Het jongste nummer van Alte und Neue Welt bevat, naast de gebruikelijke bijdragen op aller lei gebied, ditmaal, interessante kerstlectuur en fraaie kerstgravuren. Keurig materiaal cm de Kerststemming te verhoogen. Ook geen prettig compliment, Gelooft u ook niet, Baron, dat getrouwde mannen gewoonlijk langer leven dan onge trouwde? Neen, mevrouw, ik geloof, dat 't hun alleen langer toelij kt. Die twee waren nog 't best af. Gelezen in het Dagblad van Arnhem: Van de 30 houders van trekhonden, die hun dieren ter herkeuring hebben aangeboden, wer den er twee ongeschikt bevonden als trek hond. O Verkeerd begrepen. Jong getrouwd paar. Zij: zeg, die Jansen van hierover als die weggaat 's morgens, staat zij voor het raam, en wuift hij haar na heel de straat uit, waarom doe jij dat niet? Hij: ik ken dat heele mensch van Jansen niet! Practisch. Dokter tot ouden smoker: Wanneer u het rooken laat, verlengt U uw leven zeker met twintig jaar. Patënt: Is 't nooit te laat om daarmee te beginnen? Dokter: Neen, nooit te laat! Patiënt: Nou dan zal ik er over tien je ar mee beginnen. O Zij moest zich haasten. Juffrouw Meijer, wat zit je toch bizonder ijve rig te breien? Ja, ik wil die pullover af hebben vóórdat de wol op is. De gierige Schot. Een Schot had een vreeselijke kiespijn. Waarom ga je toch niet naar een tandarts? vroeg een vriend. Ja, ik zal gek zijn, antwoordde ae Schot, over drie jaar is mijn zoon zelf tandarts. Een affaire met 'n luchje. Gelezen in een advertentie: Paardenmest en Dommest uit de hand te koop O In een havenrestaurant. De oude kapitein wijst op zijn soep en vraagt: Ober wat is-dat voor 3en vloeistof? Bouillon, kapitein. O, zoo, zeide de kapitein, dan heb ik nooit geweten, dat ik dertig jaar lang op bouillon heb gevaren.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 6