No. 3860 ¥rijdag 18 December 1931 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN 46ste Jaargang Eerste Blad. Kameroverzicht. FRISO BAAI Builenl. Overzicht s VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND POSTREKENING Ho. 52419. Gemeenteraad van Sas van Gent. Geel 30cf. Groen 35ct. Rood 40ct. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. 4f per Vz pond DE Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier ERIER Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertentiën 20 cent per regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLIOITEIT (Van onzen parlementairen medewerker). De Begrooting van Binnenlandsehe Zaken aan genomen. De Onderwijsbegroting aan de orde. Zonder hoofdelijke stemming zag minister Ruys de Beerenbrouck zijn begrooting van bin nenlandsehe zaken en landbouw aangenomen. De motie van der Sluis om alle pachtcontrac- ten per 1 Januari ontbonden te verklaren werd met 56 tegen 21 stemmen, die der socialisten, verworpen. Eigenaardig wel, dat een veel ver der gaande motie door den leider van de vrij- heidsbonders, den heer Kngllenbelt, werd inge diend. Deze motie luidde: „De Kamer, van oor deel, dat tal voor burgerechtelijke overeenkom sten een belemmering vormen om te kernen tot verlaging van de productiekosten en de kosten van levensonderhoud, noodigt de re- geering uit, dat daartegen tijdelijke maatre gelen worden genomen en gaat over tot de orde van den dag". De heer Knottenbelt wil dus op dictatoriale wijze de prijzen van alle waren, de huren, loo- nen enz. verlagen. In den geest zoo ongeveer van de Duitsche noodverordeningen. Een libe raal, die regeeringsdwang bepleit in een vorm zop kras als we nog nooit hebben gekend! Geen ponder, dat de Kamer lichtelijk verbluft stond 'We krijgen intusschen over de ingrijpende mo tie nog wel wat te hooren. Ze zal op nader te bepalen dag aan de orde worden gesteld. Het plan om de rijkstuinbouwwinterschool te Hees bij Nijmegen over te doen aan den Noord- Brabantschen Katholieken Boerenbond lokte heel wat verzet uit. De opmerking van den mi nister, dat zulks een bezuiniging beteekent voor het Rijk, pat het qnderwijs zal worden uitge breid en dat de school voor nier-katholieken blijft openstaan, kon dat verzet niet bezweren. De minister beloofde de zaak nog eens te zul len onderzoeken en de Kamer te zullen laten beslissen. Minister Terpstra kwam vervolgens met zijn onderwijs-begrooting aan de beurt. Door mej. Groeneweg werd een initiatief voorstel omtrent den achtjarigen leerplicht aangekondigd, 't Spreekt vanzelf, dat daaraan zeker in dezpp tijd niet kan worden gedacht. Het zevende leerjaar heeft trouwens amper bc hoorlijk doorgewerkt- Ds. Lingbeek pn mej. Westerman drpngen ^yeer eens aan op een afzonderlijke salarisre- geljng vopr kloosterleerlingerv-onderwijzers. Wettelijke regeling van het bswaarschoolon- derwijs, aldus de minister, wat zeker een vier millioen zou kosten, kan men in deze omstan digheden van hem niet verwachten Ook bet cursuswetje kan thans geen uitvoering vinden. De zaak van de kloosterlingen-onderwijzers wenschte de minister ruimer te bezien; ze dient te worden uitgestrekt tot allen die in communapteit leypi}. fcamorrft, president van Spanje. Het Duitsche betalingsvermogen De toestand, in het Verre Oosten nog steeds gespannen Don kere vooruitzichten in Britsch-Indië. De Spaansche republiek heeft, nadat da Grondwet was aangenomen, haar eersten pre sident gekregen in de persoon van Zamprra, die met bijna algemeene stemmen door de Cor tes gekozen werd, hoewel hij principieel Katho liek is en als minister-president was afgetre den toen in de Grondwet anti-Katholieke be palingen werden opgenomen waarmee hij zich niet kon vereenigen. Er heeft zich 'ia de eerste ^nti-clericale opwinding in Spanje, een heel wat mildere sfeer ontwikkeld en de mogelijk heid is niet uitgesloten, dat, nu men tot be zuiniging gaat komen, de verhouding van re giering en volksvertegepwoordiging tot het ka-- thglicisme, lang niet zoo vijandig zal zijn, als aanvankelijk werd gevreesd. De Commissie, welke te Bazel is bijeenge komen ter onderzoek van Duitsehland's beta lingsvermogen zal reeds heel spoedig haar rap port kunnen uitbrengen. Verwacht wordt dan dat in Januari een internationale conferentie zal plaats hebben voor de herziening van de Duitsche herstelschulden. Als plaats van die conferentie is reeds Brussel genoemd, maar zulks blijkt voorbarig. In de Mandsjoerijsche kwestie is nog steeds geen licht gekomen. Er hebben zich zelfs ver schijnselen voorgedaan, die er op duiden dat het nog lang niet de goede richting uitgaat. Tsjang Kai Shek, de Chineesche dictator, is afgetreden; zijn positie was onhoudbaar ge worden en het heeft er allen schijn van, dat hij en zijn regeering plaats hebben gemaakt voor mannen, die een scherper optreden tegen over Japan voorstaan; de nationalistische de monstraties, waarin studenten de leiding heb ben, zijn in China aan de orde van den dag. Ook de Japansche regeering heeft voor een andere het veld moeten ruimen en al schijnt haar val eer met financteele moeilijkheden sa men te hangen dan met den toestand In Noord China, ook hier Is aan den indruk, dat nationa listische tendenzen mede in het spel zijn, niet geheel te ontkomen V 9 O In Britsch-Indië bereidt men zich weer voor op de hervatting van ongehoorzaamheidsbe weging. Het lijdelijk verzet, inzet tot geprik keldheid en onvermijdelijke buitensporigheden opent èn voor Britsch-Indië èn voor Engeland weer een donker verschiet. Zitting van Maandag, 14 December 1031 des namiddags ten uur, (Vervolg). V. Rapport van de Commissie van advies in zake werkeloosheidszorg. De secretaris leest het desbetreffend rapport voor, dat als volgt luidt; SAS VAN GENT, den 10 December 1931. Aan den RAAD der gemeente SAS VAN GENT. De Commissie bij besluit van uwen Raad van 3 October 1931, No. X ingesteld tot het ontwerpen van plannen ter bestrijding van de werkloosheid in de gemeente is tot de volgende conclusies gekomen: le. De vraag gesteld om de werknemers van over de grens die in de fabrieken in de gemeente werkzaam zijn en reeds meerdere jaren in dienst zijn, om die zpoveel noodig gedurende de crisis te vervangen door Ne- deriandsche werklooze arbeiders, is door de Commissie unaniem verworpen. 2e. Het vpprstel der werkgevers om in uitersten nood van de werknemers van over de greps f Q.50 per week bijdrage te heffen ter ondersteuning der werkverschaffing is door de syndicaten verworpen en mitsdien komen te vervallen, 3e. Mitsdien stelt de Commissie aan den Raad voor de werkloosheid te bestrijden in de eerste plaats door werkverschaffing en hen die niet bij de werkverschaffing kun nen geplaatst worden, zponoodig in een steunregeling te laten vallen. De Commissie van advies inzake werk- lpQsheidszorg in de gemeente Sas van Gent. De hepr de Leux; Zou het niet gewenscht zijn dat de notulen der vergaderingen van de Com missie hier in het publiek werden voorgele zen? De voorzitter: Ik heb daar niets op tegen. Als de heeren geduld hebben om dat te aanhpgren. Het zal lang duren. De heer de Leux: Ik ben van oordeel, dat de notulen een heel anderen geest ademen dan het rapport. Daarom zag ik graag, dat ze werden voorgelezen. De heer Machielsen wijst op het gewicht der betreffende kwestie en op de plicht der raads- ledpp om hieraan volle aandacht te wijden. In dit verband acht spr. eveneens voorlezing der notulen gewenscht vooral ook ten behoeve van hen, die ze niet hebben ingezien. De voorzitter: Als de heeren het verlangen, zal het gebeuren. Wethouder Tak: Wijken de 'pptvden ver af van het rappprt? De heer Machielsen: Volgens ONZE meening wèl. Er zijn verschilpunten, die wij graag naar voren zouden willen brengen. De Voorzitter. Wat MIJ betreft, is er niets op tegen. De stukken hebben voor de leden van den Raad ter inzage gelegen. Het is een open boek. Als men het eischt, zal het geschieden. De heer Machielsen verklaart, dat hij niet zoo op voorlezing zou staan als hij gelegenheid had gehad, va den de betreffende stukken in zage te nemen. De voorzitter merkt op, dat de notulen van de laatste vergadering der Commissie nog niet zijn goedgekeurd. Het gaat toch moeilijk aan, aldus spr., die hier ter tafel te brengen vóór ze in de vergadering van de Commissie zijn ge weest. Tegen voorlezing der goedgekeurde no tulen bestaat geen bezwaar Het voorlezen der laatste notulen zouden we dan kunnen uitstel len. De heer de Leux: Als we het voorlezen der laatste notulen moeten uitstellen, dan kunnen we ze beter allemaal uitstellen tot de volgende vergadering. De heer Machielsen kan zich daar mee \er- eenigen. Spr. acht dat ook een beterer oplos sing. De voorzitter zegt, dat de laatste vergade ring der Commissie grootendeeJ.s in beslag pe- nomen is door beschouwingen van den Refe rendaris van het Ministerie van Arbeid over den algemeenen toestand in het land De voorzitter: Zullen we de voorlezing der notulen dan uitstellen tot de volgende verga ring? Verlangt iemand hoofdelijke stemming? De heer de Leux: Kunnen we er dan op ver trouwen, dat ze in de volgende vergadering- zullen worden voorgelezen? Wethouder Tak is van meening, dat men zoo doende de zaak weer op de lange baan schuift. Spr. wijst erop, dat het rapport eigenlijk niets nieuws brengt. Het adviseert tot werkverschaf fing en zoo noodig tot steunregeling De heer de Leux merkt op, dat vanzelfspre kend de werkverschaffing niet op de behan deling van het rapport behoeft te wachten. Het voorlezen der notulen acht spr. echter gewenscht opdat het publiek wete, wat in de Commissievergaderingen is verhandeld en wat door de Commissie is gedaan. Het is allerminst de bedoeling, de werkverschaffing of de steun regeling op de lange baan te schuiven. Ik ge loof, dat het daarvoor hoog tijd wordt, zegt spr. Wethouder Tak meent, dat men toch het rap port niet kan behandelen als dit een anderen geest ademt dan de notulen. De heer de Leux meent, dat tegen behande ling van het rapport geen bezwaar bestaat. Het voorlezen der notulen acht spr. gewenscht, wijl hij vindt, dat het publiek mag weten, wat er in de Commissie verhandeld is. Spr. geeft toe, dat het moeilijk is, de laatste notulen voor te lezen, waar deze door de Commissie zelf nog niet zijn goedgekeurd. Laat ons daarom be sluiten, aldus spr., ze in de volgende vergade ring te doen voorlezen. De voorzitter: Daaromtrent een besluit te nemen, zou ik ontraden. De heer de Leux merkt op, dat men deze raadszitting best nog een dag had kunnen uit stellen en inmiddels de notulen door de Com missie had kunnenlaten goedkeuren. De voorzitter y^ijst erop, dat de vergadering in hoofdzaak is belegd voor de te sluiten lee ning a 5 pCt. en de behandeling van het rap port. De heer de Leux is het er mee eens, dat het tijd wordt om te praten over de werkverschaf fing. De voorzitter merkt nog op, dat de derde ver gadering geen uitkomst heeft gebracht, zoo als ook uit het rapport blijkt. Van den Refe rendaris van het Ministerie van Arbeid kregen we een uiteenzetting te hooren van den alge meenen toestand in het land. Dat is echter wat anders dan de plaatselijke toestand. WIJ heb ben hier voor onze gemeente te beslissen, al dus spr. Wethouder Tak meent, dat, als de laatste notulen niet worden voorgelezen, er moeilijk een beslissing kan worden genomen. De no tulen wijken af van het rapport, zoo wordt gezegd. Wij hebben echter de laatste notulen niet. De voorzitter informeert, waarin de notulen van het rapport afwijken. De heer de Leux: Ik heb gezegd, dat de no tulen een anderen geest ademen dan het rap port. In de notulen ziet men den heelen geest van de Commissie. De voorzitter geeft toe, dat het zijn nut kan hebben, de notulen te doen voorlezen. De heer de Leux: Ik wil er niet op aandrin gen, dat zulks NU zal geschieden. De voorzitter: Laten we het dan uitstellen Spr. wil er echter op wijzen, dat deze maand waarschijnlijk geen vergadering meer zal wor den gehouden. Het zal Januari -- misschien diep in Januari worden, vóór men weder Iucpzondeu Mededeeling (23) i B68 om bijeenkomt. Ik had wel graag gezien, aldus psr., dat men vandaag tot een besluit gekomen zou zijn. Feitelijk heeft de Commissie volmacht gegeven, de notulen bij de stukken te voegen. Ook de laatste notulen zouden derhalve wel kunnen worden voorgelezen onder voorbehoud van goedkeuring door de Commissie. Op deze overweging zou ik me óók met voorlezing der laatste notulen wel kunnen vereenigen, zegt spr. De heer de Leux kan daar goed mee ac- coord gaan. De heer Maaijer: Mogen de notulen zonder toestemming der Commissie wel voorgelezen worden? Zijn ze voor publicatie bestemd? De voorzitter meent, dat er geen bezwaar bestaat, ze openbaar te maken. De heer de Maaijer betwijfelt zulks. De heer Machielsen blijkt de meening van den voorzitter te zijn toegedaan. De voorzitter herhaalt, van meening te zijn, dat de betreffende stukken gerust mogen wor den voorgelezen. De heer de Leux: Als ze bij (ie stukken lig gen, dan mogen ze ook worden voorgelezen. Ieder stuk, dat zich bij de raadsstukken be vindt, mag openbaar worden gemaakt. Zonder hoofdelijke stemming besluit de Raad dan de notulen in kwestie te doen voor lezen. De secretaris leest alsnu de notulen voor van de vergadering der Commissie, gehouden 3 No vember 1931. De heer Machielsen merkt, na de voorlezing, op, dat uit de wijze van voorlezen niet duidelijk blijkt, wat door den heer van Ast en wat door den heer van Assche is gezegd. Het is beroerd, dat er geen voornamen bijstaan, zegt spr. Hij verzoekt den secretaris dan zoo duidelijk moge lijk te willen doen uitkomen, wie er aan het woord is. Vervolgens worden door den secretaris de notulen voorgelezen van de 'tweede Commissie vergadering gehouden 17 November 1931 en van de derde vergadering der Commissie, ge houden 10 December 1931. De voorzitter: Hiermede is aan het verzoek voldaan. U hebt de notulen gehoord. Ik mag veronderstellen, dat de Raad een reëel stand punt zal innemen door op de notulen geen cri- tiek uit te oefenen. De heer de Leux zegt, niet veel eritiek te zul-, len uitoefenen. Alleen wil spr. opmerken, dat. in de Commissievergaderingen nogal veel over de Belgische arbeiders is gezegd. Ik sta op Let standpunt, zegt spr., dat men hier niet had moeten spreken van Belgische d.~>ch alleen van VREEMDE arbeiders. Stel voor, aldus spr., dat de Belgische arbeiders worden geweerd en de fabrieken in Sas nemen, zooals wel geschied is, menschen buiten de gemeente. Is daar dan on ze gemeente mee gebaat? Neen, zegt spr., men moet eerst Sassche arbeiders aannemen. Dat alleen levert profijt op voor de gemeentekas. Wat het voorstel betreft om door de Belgische arbeiders wekelijks 50 ct. in de gemeentekas te doen storten, daartegen heeft spr. zich steeds verzet, daar dit voor die menschen een loons verlaging beteekent, hetgeen ook voor onze ar beiders een gevaar schept. Een zakelijke be drijfsbelasting invoeren, is moeilijk in dezen tijd. Wie ziet, wat er thans in de Industrie om gaat, kan daar moeilijk vóór zijn. Vele fabrie ken toch werken met verlies. Spr. wijst er dan op, dat de gemeente gedupeerd wordt door het derven der inkomsten uit tantième- en foren senbelasting Het is jammer, herhaalt spr., dat er altijd van Belgische arbeiders wordt gesprtv-

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1