Bij Hoêst -j- Stadsnieuws. Proutneienienws Kerknieuws Landb en Deeleeli Binnenland, Gemengd Jtieuws Jttarktberiehten Mijnhardt's Poeders Uit hef Binnenland. Uit het Buitenland. het goed gezien, dat men algeheele sluiting in voert. Spr. wijst er dan nogmaals op, dat de wet het zeer gemakkelijk maakt om in bijzón dere omstandigheden te dispenseeren De heer de Leux: Ik vind het goed, dat alle winkels open mogen blijven als het kermis is oi iets dergelijks. Doch ik geloof, dat het voor de menschen in Sas geen bezwaar is, dat in gewone omstandigheden de winkels des Zon dags gesloten blijven en de winkeliers zullen content zijn als het zoover is De voorzitter: Dus de heeren wenschen al geheele Zondagssluiting en op andere dagen sluiting van 8 uur n.m. tot 5 uur v.m? De heer de Leux: Behalve des Zaterdags, als de menschen hun inkoopen moeten doen. De heer van Goethem: Laat dan de winkels b.v. tot 9 uur open. De heer de Maayer vindt sluiten op Zaterdag om 8 uur ook te vroeg. Spr. stelt voor, het slui tingsuur op Zaterdagen te bepalen op 10 uur. De heer de Leux sluit zich hierbij aan. Ook de heer Machielsen kan zich daarmee vereenigen. Speciaal patisserieën en tabaks winkels hebben daar belang bij. De secretaris zegt, dat een en ander bij ver ordening moet worden bepaald. Spr. leest de volgende verordening voor: VERORDENING tot afwijking van be palingen der winkelsluitingswet. Staatsblad 1930 No. 400, voor de Gemeente Sas van Gent. Artikel 1. In afwijking van het bepaalde in art. 2 en 9 der winkelsluitingswet, Staatsblad 1930 No. 460, geldt het bepaalde in de artikelen 2, 3 en 4 dezer verordening. Artikel 2. Het is verboden een winkel voor het publiek geopend te hebben: a. gedurende den Zondag; b. tusschen 8 uur des namiddags en 5 uur des voormiddags. De bepalingen van dit artikel zijn niet van toepassing de Zaterdagen vóór 10 uur des na middags. Artikel 3. Voor bijzondere omstandigheden als bedoeld in art. 9, 1ste lid der winkelsluitingswet, Staats blad No. 460, worden vastgesteld: de kermis- Zondag, de carnavalszondag, de festivalzonda gen en de Zondagen waarop bijzondere belan gen van den middenstand, met feesten r.f ker missen gepaard gaan, op welke Zondagen geen sluitingsuur zal gelden Artikel 4. Onder de 21 dagen, bedoeld in art. 9, 3de lid der winkelsluitingswet, Staatsblad 1930, No. 460, waarop de bij deze wet voorgeschreven be palingen omtrent het sluitingsuur niet zullen gelden, worden vastgesteld de volgende dagen: le. de 2 dagen, welke de in art. 3 dezer ver ordening bedoelde Zondagen voorafgaan- 2e. bij plotseling opkomende omstandigheden, als de dagen van fancy-fairs, tentoonstellingen of andere en de dagen, voorkoftiende in art. 4, le en 2e lid der winkelsluitingswet, Staatsblad 1930, No. 460, voor zoover niet bij die wet vast gelegd. Artikel 5. Deze verordening treedt in werking op het tijdstip van inwerkingtreden der winkelslui tingswet, Staatsblad 1930 No 460. Vastgesteld door den Raad der gemeente SAS VAN GENT, in de openbare vergadering van 14 December 1931. De Burgemeester, de Secretaris, De voorzitter: Als wij aldus besluiten, is een soepele Zondagssluiting verzekerd. Op de da gen, dat de winkels geopend moeten zijn, zul len ze geopend zijn. Z.h.st keurt de Raad de voorgestelde ver ordening goed IV. Verzoekschrift van H. Scheffer om ver goeding voor geleden schade bij het schoonma ken der uitwateringssloot. De voorzitter zegt, dat B. en W. nog eens ernstig hebben nagegaan in hoeverre re- questrant op vergoeding aanspraak kan ma ken. Spr. wijst erop, dat, volgens overeenkomst, de betrokkene aan weerszijden van de sloot 1 Meter open moet laten. Het land is voorts bepaald veel verbeterd door hetgeen erop ge stort is. Spr. deelt voorts mede, dat Scheffer f 30 huur betaalt. Hij wijst er voorts op, dat, gezien de tegenslag bij de vruchtencogst dit jaar ondervonden, het zeer twijfelachtig te noe men is, of de betrokkene wel f 50 van zijn land gemaakt zou hebben. B. en W. meenen danook, dat de Raad zeer welwillend handelt als hij besluit aan Scheffer een vergoeding toe te kennen van f 50. De heer Machielsen: Nu B. en W. de kwestie onderzocht hebben, kan ik me zeer goed met hun voorstel vereenigen. De heer van Goethem: Als B. en W. een en ander grondig hebben onderzocht kan ik er me ook bij neerleggen. Als bewezen is, dat Scheffer er f 50 aan verspeelt, is het billijk dat hij een vergoeding krijgt tot dat bedrag. De voorzitter merkt op, dat hij geen verant woording op zich kan nemen, rlat betrokkene precies f 50 schade zou hebben geleden. De heer van Goethem: Ik dacht, dat een des kundig onderzoek dat had uitgemaakt. De voorzitter: Het onderzoek is inderdaad door een deskundige geschied. Die meende ech ter, dat in verband met. de verbetering van den grond geen cent vergoeding behoefde te worden toegekend. Daarom zeg ik, aldus spr., dat de Raad zeer welwillend is, als hij de vergoeding op f 50 bepaalt. De heer van Goethem herhaalt, dat hij zich onder deze omstandigheden bij het voorstel kan neerleggen. Als betrokkene toekwam, hetgeen door hem was gevraagd, zou spr. niet met het voorstel van B. en W. accoord kunnen gaan. Doch als gebleken is, dat hij niet zooveel scha de heeft geleden, is spr. het met de uitkeering van f 50 eens. Spr. zou niet kunnen goedvin den, dat zoo maar een willekeurig bedrag ge nomen was. De voorzitter: B. en W. zijn verantwoord door de genoemde som voor te stellen. Z.h.st. gaat de Raad met het voorstel ac coord. (Wordt vervolgd). InqezoDdep Mftfledeellpg(9) Griep, Influenza, gevatte Koude, Rheumatische "!jnen, Hoofdpijn en Kiespijn, zullen U spoedig helpen, Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. Kon. Maréchaussée. De heer A. J. G. Nagel- kerke, alhier, wiens promotie van wachtmeester tot opperwachtmeester der Kon Maréchausée op 18 Mei jl. wij indertijd hebben gemeld, heeft thans bericht ontvangen, dat hij in deze laatste functie te Hulst is benoemd. Den 18den dezer zal hij naar zijn nieuwe standplaats vertrek ken. Sedert 10 November 1922 te Sas van Gent ge detacheerd, heeft de scheidende functionaris een voor zijn wapen stellig opmerkelijk lange dienstperiode in onze gemeente achter zich lig gen. Zijn eervolle promotie vormt wel het beste bewijs van de waardeering zijner superieuren voor de wijze, waarop hij gedurende die negen jaren zijn taak in onze gemeente heeft ver vuld. Sas van Gent verliest in hem een algemeen geacht en voorbeeldig ambtenaar en onze paro chie een degelijk katholiek. Moge het den heer Nagelkerke in zijn nieuwe standplaats in alle opzichten wèl gaan en mo gen nog tal van jaren van verdienstelijken ar beid voor hem zijn weggelegd. Werkzoekenden Ter Arbeidsbeurze alhier, stonden heden als werkzoekend ingeschreven: 102 Fabrieksarbeiders. 1 Electricien. N 1 Bankwerker. 1 Autogeen lasscher. 1 Electr. Lasscher. 4 Metselaars 4 Timmerlieden 2 Loodgieters 2 Landarbeiders 6 Losse arbeiders R.K. Bouwvereeniging. In de Maandag jl. ge houden vergadering werd besloten, teneinde niet voor een lange reeks van jaren een nieuwe last op de gemeente te leggen, nogmaals aan den gemeenteraad te verzoeken, kwijtschelding van erfpacht te willen verleenen, zoo mogelijk met behoud van den grond en anders met in trekking van erfpacht. Prijsbiljarten. Bij den Zondag gehouden pi ijs wedstrijd op den Biljart bij Aug. de Maes- schalck, alhier, waaraan 56 spelers deelnamen, was de uitslag alsvolgt: lste prijs Alph. de Causemaecker Westdorpe en Maurice Burggraeve Selzaete. 2e prijs Adrie van Hurck Philippine en Edm. Vermoet Sas. 3e prijs Prosp. de Maesschalck en Petrus Schef fer Sas van Gent. 4e prijs Achiel Renique Sas, en Rene de Paepe Selzaete, 5e prijs Adam Schie man Axel en Jean v d Borre Sas. Extra prijzen le Richard Hamerlinck en Aug de Moesschalck. 2e A v d Calseijde Westdorpe en André Renique Sas. Hoogste Serie le prijs Aimé de Maesschalck 2e prijs Edm. Vermoet. Prijskaarten. Bij den Zondag gehouden pi ijs- kaarting bij V de Vleeschauwer wijk Zand straat was de uitslag alsvolgt. le prijs F de Vleeschauwer en Alb Goethals, Sas. 2e prijs C. de Waegenaere Sas en C Stokman Sluiskil, 3e prijs Cam v Vlaanderen en R Geilleit Sas. 4e Th. de Caluwé en Ed Kaas Sas. 5e prijs Andre Meuleman en P Kaas Sas. Extra prijs Art. Dhaene en Alfr. de Caluwé Sas. Er namen 64 spelers deel. Pachtverlaging bij het Kroondomein. Naar gemeld wordt zijn de pachten van het kroondomein verlaagd en wel de vaste pacht met 15 pet, de wisselende pacht met 10 pet. WESTDORPE. Gemeenteraad. Donderdag, 17 dezer 's na middags 7 uur, vergadert de Raad dezer ge meente. Onderwerpen ter behandeling: 1. Vaststelling Gemeente-begrooting 1932. 2. Vaststelling verordening ingevolge de Win kelsluitingswet. Onderwijs. Tot onderwijzeres aan de R.K. bijz school alhier, is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd mej M Remery, alhier. SLUISKIL. Een fout hersteld. Maandagavond vergader de onder voorzitterschap van den Edelacht- baren Heer J. Huizinga, burgemeester van Ter Neuzen, het hier opgerichte crisiscomité ie een der lokalen van de openbare school. De katho lieken, die met de samenstelling van dit comi té geen genoegen konden nemen, daar dit te eenzijdig was, waren thans door alle vereeni- gingen vertegenwoordigd, op uitnoodiging van burgemeester Huizinga. Ook het hoofd der paro chie, de Zeer Eeerw. Pater Gardiaan was aan wezig. Na eenige besprekingen gaf de voorzitter toe, dat hier een fout begaan was en dat het de Katholfeken hun goed recht was, met hunne vertegenwoordigers der bestaande organis Ries deel uit te maken van dit crisiscomité. Bij mon de van Pater Gardiaan, werd den voorzitter dank gebracht, voor de wijze waarop hij die fout hersteld had dezen avond en verklaarde, dat de katholieken hun plicht zouden deen, te helpen, waar dit noodig zal blijken. Het reeds bestaande bestuur werd uitgebreid met drie Katholieken n.m. Pater Gardiaan, den heer R. Verhelst en R. Simoens, terwijl in de verschil lende sub-comité's zitting namen Mej. I Coit- vriendt, I Verhelst, J. van de Berge en mej. C de Krijger, benevens de heeren, J de Cock, E Hamelinck, Ch van der Bilt, E Kalle en A. van Aerde. Prijskaarting. Den uitslag der gehouden prijs kaarting (Bieden), bij de Wed. P Smolenaars op Zondag jl. had den volgenden uitslag. Aan tal spelers 54. le prijs Alb. Smolenaars en J Dhont. 2e P Claeijs en C Scheele. 3e M Dhont cn GTacq. 4e H Rijckaart en E Willems. le extra prijs H Ooteghem en L Smolenaars. 2e extra prijs O de Witt en P Dhanis PHILIPPINE. Ergerlijke berichtgeving In het Dagbl v N Br van 15 dezer kwam het volgend bericht voor: Bedorven vleesch Het door land bouwer B alhier vorige week Zaterdag bij noodslachting voor het gebruik goedge keurd, verkochte vleesch, had bij het voor de consumptie gereed maken een der mate onaangenamen geur, dat niet een der koopers er toe kon besluiten om zich daaraan te goed te doen Bij informatie bleek ons, dat dit bericht vol komen uit de lucht is gegrepen. Een onmid dellijk ingesteld ambtelijk onderzoek wees uit dat het vleesch geenerlei onaangename geur had en in alle opzichten voor consumptie ge schikt was. Het valt te begrijpen, dat een dergelijke on verantwoordelijke berichtgeving, welke zonder eenig nader onderzoek geruchten van de straat (in dit geval nog wel van verdacht allooi, naar we vernamen) tot feiten promoveert, voor de bij het geval betrokkenen zeer onaangename en nadeelige gevolgen moet hebben. In het openbaar belang ware het danook te wenschen, dat tegen dè verspreiders van dergelijk kwa- ijlk riekend nieuws maar eens flink werd op getreden. Namens het Doorluchtig Episcopaat van Ne derland brengen Wij ter kennis van alle R. K. Spoor- en Tramwegmannen, die lid zijn van den Centralen Bond, dat geheel bijzondere re denen Ons nopen het voorschrift van het Door luchtig Episcopaat omtrent principieele orga nisatie nog eens bijzonder naar voren te bren gen in betrekking tot dit R. K. Spoor- en Tram wegpersoneel en hen allen dringend aan te sptf' ren lid te worden van den R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel .,St. Raphaël". t J. H. G. JANSEN, Aartsbisschopvan Utrecht. Gewestelijke Tarweorganisatie voor Zeeland Kring Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Het bestuur der Kringcommissie voor Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen der GTOZ, deelt ons mede: In verband met de jaarlijks terugkeerende stapte aan de fabrieken en molens bij het ein de van het oude en het begin van het nieuwe jaar, waardoor stilstand komt in de afleverin gen, gedeeltelijk ook tengevolge van de slechte markten der andere producten, komen er op het oogenblik grootere partijen tarwe ter be schikking in de pakhuizen dan direct kunnen worden geplaatst. Om deze handelaren niet in moeilijkheden te brengen, wat betreft plaatsruimte, zullen wij voorloopig niet van hen vorderen, dat ze al le aangeboden partijen direct afnemen. Wen schen zij evenwel met het innemen in hun ma gazijnen toch door te gaan, dan bestaat onzer zijds daar geen bezwaar tegen. Wel moeten Jij dan in acht nemen dat de GTOZ geen enkele garantie op zich kan nemen, dat vóór 1 Maart veel meer dan de helft van de geschatte totaal- voorraad zal worden afgeleverd. Verder stellen wij ons voor op 17 December nog een keuring te houden, maar deze keuring niet te doen plaats vinden op Donderdagen 24 en 31 December. Als gevolg daarvan geven wij na 19 dezer geen vervoerbewijzen voor VERKOOP meer af, maar wel ter SCHOONING en ter BEWARING In dringende gevallen zal door ons daarvan worden afgeweken. Door het opschorten der keuringen gedu rende eenige weken, zouden de leden die ge durende dien tijd leveren niets langer dan nor maal op hun geld moeten wachten. Wij doen een beroep op de handelaren en or ganisaties om hen door het geven van ern vcor schot op de geleverde partijen daarin tege moet te komen. Mede worden de leden eraan herinnerd, dat zij geen buitenlandsche tarwe op hun bedrij ven mogen hebben dan na totale afdorsching en aflevering van hun eigen tarwe aan hun handelaar of organisatie. Ook na deze afleve ring zijn zij verplicht, bij aankoop van buiten landsche tarwe daarvan onverwijld mededee- ling te doen aan het Secretariaat. De Voorzitter A. E. LANGEN HORST. DE Secretaris D. J. A. VAN DE WALLE. Textielconflict in Twente. Maandagmorgen is de groote staking in Twen te, waarvoor men reeds zoolang had gevreesd, een feit geworden. Volgens de eerste cijfers omvat het conflict 12.000 tot 13.000 menschen. Brutaje roof op een postkantoor. Zaterdagmiddag heeft een brutale roof plaats gehad in het postkantoor te Ginneken. Om streeks vijf uur vervoegden twee jongemannen van goed twintig jaar zich aan het loket met een groot postpakket, dat zij ter verzending aanboden. Wegens den omvang van het pakket zag de ambtenaar zich genoodzaakt het loket op te schuiven om het in ontvangst te kunnen nemen, Terwijl hij zich daarop bezig hield met het wegen van het pak, maakten de aanbieders daarvan zich meester van een geldtrommeltje dat daar stond en e enbedrag van 150 gulden inhield. Een van de twee hield den ambtenaar oen revolver voor roepend: Je geld of je leven! De ambtenaar sloeg echter een ruit in en riep om hulp. Toen vluchtte het tweetal het kantoor uit en bereikte via het Postlaantje de markt, waarna zij zich in een leegstaande woning in de Brugstraat verscholen en den buit gingen ver- deelen. Ongelukkig voor hen echter was de loodgie ter Jacobs met een paar knechts in dit perceel aan het werk. Deze mannen overvielen de twee roovers, Toen bij de worsteling een schot af ging bleek de revolver slechts een alarmpistool te zijn. E en van de twee mannen werd tenslotte aan gehouden, de ander wist te vluchten door over de heining te klimmen. De aangehoudene zekere Chr, is oud-huis knecht van het hotel Duinenoord te Ginneken waar kort geleden is ingebroken De buit werd op twintig gulden na terugge vonden. Inspecteur van politie neergeschoten Te Rotterdam is bij Communisten-relletjes een inspecteur der bereden politie door een re volverschot ernstig doch niet levensgevaarlijk gewond. Zoldering stort in tijdens bruiloftsfeest In een groot café in de nabijheid van Bor deaux is de zoldering van een groote zaal inge stort juist toen daar een bruiloftsfeest werd ge geven Vijftien der bruiloftsgasten werden daar bij deels zwaar, deels licht gewond. HULST, 14 Dec. Graanmarkt. Middenprijs per 100 kgr. Tarwe f 10 a 12,, rogge f4 a 5,00. wintergerst f6, a 6,50 zomergerst f 5 a 6,25, haver f 4 a 5,05, erwten 7 a 1 8, br. boonen f 6,00, a 8,duivenboonen f8,00 a 9, paardenboonen f 7 a f 8,00 Boter per kgr. f o,oo0,00. Eieren 26 stuks f 1,43. Slachtvee aangevoerd ig, verkocht 7 Varkens aangevoerd 52, verkocht 28. GOES, 15 Dec. Boter f 0.50, eieren 4.10. Aanvoer V. P. Z. 11545, 4,40 per 100 stuks. ROTTERDAM, 14 Dec. Veemarkt. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 409 vette runderen, 282 vette en graskalveren, 609 schapen en lammeren, 1222 varkens. Prijzen voor vette koeien eerste kwaliteit 10,72 a 0,82, tweede f0,58 a 0,65, derde f0,40 a 0.55; kalveren ie kwaliteit 1 1,05 a 1,28 tweede fo,8i a 0,90, derde f0,70 a 0,80 schapen eerste kwaliteit f0,50 a 0,60, tweede f0,40 a o,6o, derde f0,35 a 0,40; lammeren f0,65 a 0,80; varkens eerste kwaliteit f0,32 a 0,35, tweede f0,28 a 0,32 derde f0,25 a 0,28, export o,o, Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoon. Van blauw 2825 K.G. prijzen 50.63 van dauw-rood 560 K.G. prijzen 35 45. Lijnzaad voer f 79, mosterdzaad, geel 0000, blauwmaanzaad 23— 24, karwijzaad 2223, kanariezaad 0—00. Aardappelen Zeeuwsche bonte en blauwe 4,204,50, Zeeuw. Eigenheimer 3.003,30, blauwe 3.25—3,50. Brielsche 3-30—3.80, Drielingen 2.202.60, Westlandsche ronden 68, eerstelingen 3,00—3,25.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 3