NIEUWJAARSWEHSCHEN. Gemeenteraad van Sas van Gent. Wij doen een dringend beroep op allen om ons den tekst van hun nieuwjaarsannonces ten spoedigste te doen geworden, opdat de afwer king van ons nieuwjaarsnummer, welke in ver band met de feestdagen toch reeds moeilijk heden ondervindt, vlot kan geschieden Nieuwjaarsannonces zijn vooruit betaalbaar, daar het luttele bedrag geen administratie- of dispositiekosten toelaat. t Men verzuime dus niet het verschuldigd Ge drag bij te sluiten Een nieuwjaarsannonce in „De Zeeuwsche Koerier" kost slechts 50 ct. voor ten hoogste 10 regels (elke regel meer 5 ct.) „De Zeeuwsche Koerier" brengt Uw Nieuw- jaarwenschen door heel Oost-Z.-Vlaanderen. Ons Nieuwjaarsnummer wordt in ALLE plaat sen van het „Vijfde District" verspreid, 't Is de beste en goedkoopste gelegenheid wm AL Uw relaties te bereiken. liüÊ tere verhoudingen hebben bijgedragen - steeds zuiver informatorisch is geweest en nooit is bedoeld en beschouwd als een vorm van for meel overleg. Dit is ook niet anders denkbaar, omdat de fractie tot het laatste toe moet vrij blijven. Dat bovendien van tijdig waarschuwen, dat men van inzicht veranderd was, geen sprake kon zijn, is wel afdoende gebleken uit den ont wikkelden gang van zaken, waarbij met een haast dagelijks gewijzigde situatie moest wor den gerekend, zoodat de fractie pas op het al lerlaatste oogenblik haar houding definitief kon bepalen. Immers, er waren meer grieven, dan die tegen de salariskorting, en wat er tenslotte is bereikt, is in het bovenstaande voldoende uit eengezet. Als men dat alles nu nog eens onbevooroor deeld overziet, begrijpt men niet alleen de ver antwoorde houding van onze fractie, doch men mag gerust zeggen, dat, hadde de S.D.A.P.-frac ttie ook maar een vijfde van dat alles bereikt, het Volk en de roode pers dagenlang zou heb ben gedaverd van breedsprakige voldoening over zoo'n schitterend resultaat!!!! Wel is hierbij weer eens gebleken, hetgeen de parlementaire geschiedenis bij herhaling komt bevestigen, dat de situaties in de Kamer snel kunnen veranderen, zoodat Kamerleden met toezeggingen de grootst mogelijke voorzichtig heid moeten betrachten. In het bijzonder uit industrieele kringen is de wenk vernomen, dat de handelspolitiek der Re geering zich meer zou moeten oriënteeren, in aansluiting aan de voorgenomen bevordering van d enexport, in de richting van een levendi ger uitvoer naar Ned-Indië, liefst door middel van preferentieele rechten ten behoeve der in dustrie in het moederland. Bovendien zouden thans besprekingen met Engeland op haar plaats zijn met het oog op een meer soepelen handel met dit land, dat steeds een onzer beste klanten was. Bij het overwegen van dit middel tot bevor dering van den export, mag echter niet uit het oog worden verloren, dat wij nog vastzitten aan tal van handelstractaten met de meest- begunstigings-clausule, zoodat een soepeler re geling met Engeland alléén, in dat opzicht niet zonder ingrijpende gevolgen zou blijven. Het denkbeeld van een tolunie met Ned-Indië is nog kortelings ruim en breed in de afdeelin- gen besproken bij gelegenheid van de behande ling van het wetsontwerp tot verhooging der in voerrechten in Ned-Indië. Aan deze zaak zit ten alle mogelijke kanten, niet het minst inter nationale politieke aspecten, ook al in verband met de groote concurrentie met Japan. Daar mede moet bij de beoordeeling van dit vraagstuk "evenzeer worden rekening gehouden, zoodat eene wijziging onzer handelspolitiek in die rich ting niet zoo lichtvaardig mag worden verwe zenlijkt. Met het bovenstaande hebben de voornaam ste bezwaren en moeilijkheden, welke tegen l et jongste beleid der R.K. Kamerfractie zijn ge hoord of Ingebracht, eene, overeenkomstig het bestek der Mededeelingen, summiere behande ling gevonden. Het Partijbestuur twijfelt niet of deze uiteen zetting zal op haar beurt kunnen bijdragen tot versteviging van een, blijkens den gang van zaken bij de jongste gebeurtenissen, alleszins gepast vertrouwen van het Katholieke volk in haar vertrouwensmannen in de Tweede Kamer. Ons volk vergete daarbij nooit, dat wij, Ka tholieken, in ons land nog steeds een minder heid vormeh. Niettegenstaande dat feit hadden wij na tientallen jaren van hard werken, met veel moeite en groot beleid, onder de toegewij de leiding van mannen als Schaepman en No- lens en anderen, een erkend krachtige positie verworven. Er is onzerzijds waarlijk niet veel voor noodig om die positie in enkele jaren tijds Weer te verliezen en aan den benijdenden te genstander prijs te geven. Doch wij zullen haar onverminderd kunnen handhaven, indien wij slechts dit ééne blijven beseffen: dat wij bij el kaar hoeren en dat wij steeds bijelkaar moeten blijven, als eene onaantastbare eenheid. Zitting van Maandag, 14 December 1931 des namiddags ten 6uur. Voorzitter: Burgemeester L. W. G. Hoefnagels Mede aanwezig: Wethouder W. Tak, alsmede de raadsleden E. C. van Goethem, J. Kaas, J. J de Leux, C. L de Maayer, C. Machieisen, P. J. Seybel en de secretaris F. P J Stubbé Afwezig: Wethouder A. A Marquinie én de raadsleden L. T. B. de Meijer, P. A. Neeteson en V. Verschaffel De voorzitter: Wijl nog geen officieel verslag is binnengekomen, wordt voorgesteld, de no tulen aan te houden tot de volgende vergade ring. De Raad gaat hiermede stilzwijgend accoord. De voorzitter stelt dan punt I der agenda aan de orde. I. Mededeeling ingekomen stukken. De secretaris doet mededeeling, dat zijn in gekomen: a. Kort verslag van den toestand van de Ge meentelijke Arbeidsbeurs te Sas van Gent gedurende het jaar 1930: Aan Heeren Burgemeester en Wet houders van Sas van Gent. Hiermede heb ik de eer UEd. een kort ver slag aan te bieden van de Gemeentelijke Ar beidsbeurs te Sas van Gent over het jaar 1930. GEBOUW EN PERSONEEL. De beurs is gevestigd in perceel Westkade Nr. 90. lederen Dinsdag is de Beurs geopend van 10-12 uur. Op andere werkdagen kan men zich vervoegen in perceel Westkade 102 van 9-10 uur en zoo mogelijk ieder uur van den dag, als het gaat over aangelegenheden, de Beurs betreffende. Spoedeischende gevallen kunnen ook be handeld worden per telefoon. Het personeel bestaat enkel uit een direc teur. WERKWIJZE. De werkzoekenden worden als werkloos in geschreven. Zij ontvangen dan een bewijs van inschrijving op naam, hetwelk zij, zoo lang hun werkloosheid duurt, om de 14 dagen laten afstempelen. Zij plaatsen dagelijks hun handteeken in een daarvoor bestemd register, lederen Dindag ligt in de aanplakkast der Beurs een lijst waarop men kan zien hoeveel en welk soort werkloozen zijn ingeschreven. Het plaatselijk blad neemt zulks ook iedere week op. De werkgevers kunnen ook aan de Beurs terecht op dezelfde uren als de werknemers. Ook bij den directeur aan huis worden deze ieder uur te woord gestaan. VERGADERINGEN. Vergaderingen worden enkel gehouden door den Heer Burgemeester met den directeur. Op deze vergaderingen worden de werkzaam heden en zaken, de Beurs betreffende be handeld. De directeur woonde een vergadering bij te Hulst. Deze vergadering was uitgeschreven door den Directeur van den Rijksdienst der W.V. en AB. te 's-Gravenhage. Breedvoerig werd gesproken over arbeidsbemiddeling. Be sluiten werden niet genomen, alleen werden de aanwezigen aangespoord tot het treffen van maatregelen om in eigen omgeving werk te scheppen. BEMIDDELING. Gedurende 1930 waren er 392 werkzoeken den, wiaarvan er 210 werden geplaatst, ver deeld als volgt: Januari 55 werkzoekenden 35 geplaatst Februari 31 werkzoekende* 19 geplaatst Maart 16 werkzoekenden 10 geplaatst April 53 werkzoekenden 40 geplaatst Mei 31 werkzoekenden 19 geplaatst Juni 22 werkzoekenden 15 geplaatst Juli 19 werkzoekenden 14 geplaatst Augustus 16 werkzoekenden 11 geplaatst September 18 werkzoekenden 12 geplaatst October 23 werkzoekenden 19 geplaatst November 7 werkzoekenden 2 geplaatst December 101 werkzoekenden 14 geplaatst In 1929 waren er 462 werkzoekenden, waar van er 333 konden worden geplaatst. Het ledental van organisaties met werk- loozenkassen, in deze gemeente woonachtig, bedroeg op 1 Januari 1930: Ned. Ver. van Fabriekarbeiders 143 Ned. R.K. Fabrieksarbeidersbond 70 Op 31 Dec. 1930 waren deze getallen 146 en 72. UITKEERINGEN Aan de leden van bovengenoemde organi saties werd gedurende 1930 uitgekeerd: Januari f 441,52 Februari 289, Maart 71,55 April 229,45 Mei 191,97V2 Juni 46,45 Juli 109,— Augustus 65,70 September 176,65 October 191,05 November nihil December 465,30 Totaal f2277,64 V2 DIVERSE MEDEDEELINGEN. Nog steeds wordt door werkgevers te wei nig gebruik gemaakt van de diensten der Beurs. Enkele grootwerkgevers zijn reeds ge woon, zich tot de Beurs te wenden wanneer zij eenige werklui kunnen plaatsen. Anderen komen slechts in den uitersten nood bij de Beurs aankloppen. Wanneer alle werkgevers doordrongen na ren van het nut dat de Beurs afwerpt, zouden ze zeker allen van haar diensten gebruik ma ken en was een ideale toekomst bereikt. Sas van Gent 9 December 1931 De directeur, W.g. P. J. HAMELIJNCK. De voorzitter: Voorgesteld wordt, dit verslag voor kennisgeving aan te nemen. De heer van Goethem: Ik zou daarover nog wel wat willen zeggen. Het komt ten slotte neer op hetgeen in de vorige vergadering is gezegd. Ik lees o.a. in het verslag, naar aanleiding van de vergadering te Hulst, uitgeschreven door den Directeur van den Rijksdienst der Werkver schaffing en Arbeidsbemiddeling: „Besluiten werden niet genomen, alleen werden de aan wezigen aangespoord tot het treffen van maat regelen om in eigen omgeving werk te schep pen". Spr. is van meening, dat deze aansporing alleszins op haar plaats was en dat, door wat meer activiteit aan den dag te leggen, heel wat te bereiken zou zijn. Wat betreft het feit, dat door werkgevers van de Beurs te weinig ge bruik wordt gemaakt, merkt spr. op, dat de directeur met de werkgevers ook meer con tact zou moeten zoeken. Als door de fabrieks- airecties niet bij de Arbeidsbeurs wordt aan geklopt, moet de directeur der Beurs naar de directies gaan en hen overtuigen, dat het een gemeentebelang is, dat zij van de bemiddeling der Beurs gebruik maken. Spr. herhaalt, dat er te weinig contact bestaat in dit opzicht en acht het gewenscht den directeur der Arbeidsbeurs tot meer activiteit aan te sporen De voorzitter: Ik kan U verzekeren, dat daar op door B. en W. reeds ernstig is gewezen. Ik hoop, dat dientengevolge deze kwestie in be tere banen zay komen. Er is inderdaad thans te weinig contact. Ook in de Commissie inzake werkloosheidsbestrijding is daarop gewezen. Ook daar acht men meer contact gewenscht. Verder moeten den werkzoekenden zooveel mo gelijk faciliteiten worden verleend. De heer de Leux: Ik heb ook uit de berichten, die ik hier en daar heb opgevangen, den in druk gekregen, dat de directeur nogal partij dig is. Als de een één minuut na 10 uur komt, is het boek al weg en wordt hij niet meer ge holpen terwijl de ander, die om half 11 komt wèl geholpen wordt. Dat is een verkeerd stand punt, zegt spr. Voorts lees ik in het verslag, aldus spr., dat ieder een bewijs van inschrij ving ontvangt. Dat ik óók niet waar. Soms heb ben de betrokkenen het na 4 dagen nóg niet in hun bezit. Dat brengt voor de organisaties groote moeilijkheden mede. De bewijzen van inschrijving zouden op den dag van inschij- ving moeten worden uitgereikt. Men moest den menschen direct hun kaart terhandstellen. De voorzitter: Wij zullen erop wijzen. Het verslag wordt alsdan voor kennisgeving aangenomen. b. Circulaire van de Commissie voor Werkver ruiming in Zeeuwsch-Vlaanderen, gedateerd December 1931 en gericht tot de Raden van de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze circulaire, welke niet wordt voorgele zen, wijl de inhoud bekend wordt geacht en geen der leden zulks blijkt te verlangen, wordt eveneens voor kennisgeving aangenomen. II. Voorstel tot wijziging raadsbesluiten tot aangaan geldleeningen van f.5000, f.9600 en f. 25.000. De voorzitter zegt, dat hij zeker wel niet be hoeft terug te komen op het doei, waarvoor deze geldleeningen moeten dienen. Spr. wil er danook alleen op wijzen, dat men er na heel veel correspondentie eindelijk in geslaagd is om deze leeningen onder te brengen. Onder 5 pCt. kon men echter niet klaar komen. Als de Raad kan goedvinden, dat de leeningen te gen ë'en rente van 5 pCt. worden aangegaan inplaats van tegen 4 pCt., zooals aanvankelijk is bepaald, kan tot afsluiting worden overge daan. De heer de Leux verklaart, het eigenaardig te vinden, dat juist in deze vergadering de le den, die altijd betoogd hebben, dat men voor 4 pCt. klaar zou kunnen komen, niet tegen woordig zijn. Men laat dit besluit alleen op de arbeiders neerkomen. Later, als het eens anders om mocht uitkomen zullen die !eden kunnen zeggen: Wij hebben daar niet aan mee ge- daan. De voorzitter merkt op, dat het een besluit zal zijn van den Raad. De heer de Leux blijft van meening,-dat het heel eigenaardig is, dat de bedoelde leden ellen afwezig zijn. Wethouder Tak: De heer de Leux maait me het gras voor de voeten weg. De heer van Goethem: Ik kan de woorden van den heer de Leux volkomen onderschrijven. De heer de Maayer: Ik ook. De voorzitter zegt, dat wethouder Marquinie door ongesteldheid verhinderd is terwijl de heer Verschaffel waarschijnlijk naar Rotterdam zal zijn. Noch van den heer de Meijer, noch van den heer Neeteson is bericht ontvangen. Spr. vraagt dan of de Raad kan goedvinden, dat de betreffende leeningen tegen een rente van 5 pCt. worden aangegaan. De heer de Leux: Als B. en W. ons verzeke ren, dat alles in het werk is gesteld om tegen een lageren rentevoet klaar te komen doch dat zulks beslist onmogelijk was, MOETEN we daar wel mee accoord gaan. Z.h.st. verleent de Raad dan de gevraagde machtiging. III. Voorstel tot vaststelling verordening tot afwijking van bepalingen der winkelsluiting^" wet. lÉ De voorzitter zegt, dat B. en W. het mogelijk hadden geacht, dat de winkels des Zondags hadden kunnen openblijven. Men heeft het echter ook gewenscht geacht na te gaan hoe van andere zijde over deze kwestie wordt ge oordeeld. Heden, aldus spr., hebben wij daarom geconfereerd met leden van net bestuur der plaatselijke Hanze-afdeeling en met den heer Stouthamer namens de Bakkersvereeniging. De Hanze zou de Zondagssluiting willen hand haven en op andere dagen de winkelsluiting van 8 uur mm. tot 5 uur v.m. willen zien vast gesteld. Verder zou men graag zien dat voor bij zondere omstandigheden in aanmerking komen (Art 9 le lid), de kermiszondag, de Carnavals zondag, de festivalzondagen, andere Zondagen waarop bijzondere belangen v d Middenstand, met feesten of kermissen gepaard gaan. Voor art 9 3e lid. komen, onder de 21 dagen, waarop e enlater sluitingsuur gewenscht zou zijn, in aanmerking de 2 dagen, welke de bo vengenoemde Zondagen voorafgaan; bij plotseling opkomende omstandigheden, tQs fancy-fait, tentoonstellingen of andere, de da gen voorkomende in art 4. le en 2e lid, voor zoover niet bij de wet vastgelegd. Aluds spraken de menschen van De Hanze Daarna is de heer Stouthamer verschenen als vertegenwoordiger van de Bakkersvereeniging. Deze zou wel graag de winkels des Zondags vrijheid gelaten zien om geopend te zijn doch hij zou er wel genoegen mee kunnen nemen als toegestaan werd om van 10 uur v.m. tot 2 uur n.m. geopend te zijn. Spr. verzocht, er bij de beoordeeling van een en ander, rekening mede te houden, dat de wet zeer soepel is. B. en W. beschikken over een groote dispensatiemacht. Zij kunnen b.v. dispensatie verleenen voor een winkelweek, voor een bepaalde straat, voor heel de gemeente. Vinden de heeren goed, dat wij in dien geest een verordening opstellen, vraagt spr. De heer de Leux zou graag zien, dat de win kels den geheelen Zondag gesloten bleven, zulks met het oog op het personeel. Spr. bepleit de wenschelijkheid, dat deze een halve dag vrij zullen hebben. De voorzitter wijst erop, dat zulks al in de wet is vastgelegd. De heer de Leux: Ik begrijp niet, waarom het noodig is, dat de winkels tor 2 uur open zouden blijven. Ik geloof, dat iedereen in Sas van Gent wel Zaterdagavonds zijn inkoopen kan doen. De voorzitter: B. en W. zouden ook graag de sluiting op Zondag zien doorgevoerd. Men dient echter ook rekening te houden met d*. banketbakkers, die hun klanten willen bedie nen. De heer van. Goethem: Ik ben er niet op te gen, dat de banketbakkers hun klanten bedie nen maar er zijn ook veel banketbakkers, die kruidenierswaren verkoopen. Anderen zouden dan zoodoende worden gedupeerd De voorzitter: Men zou alleen voor den ver koop van banket kunnen dispenseeren. De heer van Goethem: Wie zal dat contiolee ren. Dan zouden we wel speciaal daarvoor een paar politieagenten mogen aanstellen. De heer de Leux: Het is een moeilijk geval. Er is in Sas geen enkele banketbakker, die al leen banket verkoopt. Allen verkoopen tevens kruidenierswaren. Zij zouden dan kunnen ver koopen en anderen niet. Wethouder Tak wijst erop, dat er ook zooveel kleine winkeltjes zijn, die daarin hun bestaan moeten vinden. De heer de Leux: Zouden die in den verkoop op Zondag hun bestaan moeten vinden? Wethouder Tak: Ja, die zijn er in Sas altijd geweest. De heer de Leux: Wat brengen we dan van de wet terecht? De heer van Goethem herhaalt, dat men voor een bepaalde soort winkels oen uitzon dering zou kunnen maken als die uitsluitend consumptie-artikelen verkochten. Doch als ook kruidenierswaren worden verkocht, wordt het zeer lastig. De heer Machieisen acht het beter, dat des Zondags ALLE winkels gesloten blijven. Daar mee is ieder gebaat, meent hij. Men kan best Zaterdags zijn inkoopen doen. Binnen een goede maand zal het publiek daaraan gewend zijn. Het heeft spr. vreemd aangedaan toen hij zich te Sas van Gent vestigde, te oonstateeren, dat daar de coiffeurszaken Zondags geopend waren. Men moet allen over één kam scheren, zegt hij. Het publiek kan zich Zaterdags laten scheeren en Zaterdags zijn inkoopen doen. Als ieder verplicht is, Zondags te sluiten, heeft nie mand daar voor- of nadeel van. Als men ren uitzondering zou willen maken voor banket bakkers, dient men te bedenken, dat Iedereen belasting betaalt en dus gelijke rechten heeft. Het is een probleem, dat moeilijk op te lossen zal zijn. ^De voorzitter: Dus de heeren zijn voor alge- heele Zondagssluiting? De heer de Leux: Ja. Er zijn ook wel winkels, die niet onder de wet vallen, b.v. tabak- rn si garenwinkels. Doch in Sas is geen enkele winkel die uitsluitend sigaren, sigaretten *n tabak verkoopt. Zoodoende zou men voor elke winkel wel politie moeten zetten. De heer Machieisen: Winkels, die uitsluitend tabak en sigaren verkoopen zijn wel vrijgesteld. Daardoor worden echter de andere niet gedu peerd. De voorzitter herhaalt, dat de ,vet van B. en W. een groote vrijheid laat om dispensatie te verleenen. Als men er echter niet voor is om de winkels des Zondags geopend te laten is

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2