Verdrijf dien Hoest in 24 uur Kameroverzicht. Provtncienieuws. Stadsnieuws. Landb en Veeteelt Jtandelsberichten Kerknieuws. Hoest- Or iep -Bronchitis -Asthmo Voor de Borst INGEZONDEN MFDED RELING 104 tiet een paar dwazë voorstellingen van een volksoptocht, waarbij clowns niet ontbreken) gaf de bevolking van New-York uiting aan haar dankbare gevoelens jegens de Voorzienig heid." Dan volgt een plaatje met werkloozeh, die in de open lucht moeten slapen. De suggestie is duidelijk genoeg: ziet en oor deelt, hoeveel reden Amerika heeft om in „den huidigen economischen toestand" dank te bren gen aan de Voorzienigheid. Godsdienst is immers privaatzaak? Maar het bloed kruipt, waar het niet gaan kan. En om zijn gevoelens te kunnen uiten sleept men dingen bij elkaar, die totaal niets met elkaar te maken hebben. Die dankdag heeft heelemaal niets uit te staan met den tegenwoordigen economischen toestand. 't Is de sinds onheugelijke tijden op presi- dentiaal voorschrift gehouden Thanksgivings- day, uit dankbaarheid voor het verkrijgen vande onafhankelijkheid. Anti-clericalisme is vaak ook erg dom De bescherming van landbouw en veeteelt Kas voorschotten aan de gemeenten Het re glementeeren van den uitvoer. Het gaat onzen boeren alles behalve naar den vleeze. De landbouwexport is grootendeels vernietigd; de tuinbouwproducten nebben al leen nog waarde in den groentewinkel; de zuivelproducten volgen in snel tempo de alge- meene waardedaling; het weerstandsvermogen van het platteland vermindert met den dag. Bij de besprekingen over de landbouwbegro ting kreeg Minister Ruys evenwel meer lof dan blaam te hooren. Over de werking van de tar- wewet, over de bescherming van de suikerbie tenteelt en over den steun welken de Regee ring in menigerlei opzicht aan den landbouw verleent, was het gunstig oordeel vrijwel een stemmig. De heer Van Voorst tot Voorst vroeg sterke vleeschcontingenteering, terwijl hij ook vcor het op prijs houden der zuivelproducten een ernstig pleidooi hield. Feit immers is, dat niet slechts de landbouw, maar ook de veeteelt het zwaar te verantwoorden heeft. De prijzen der producten moeten omhoog, willen niet hon derden hypotheek- en pachtboeren in de ellen de komen. Minister Ruys zal Dinsdag van antwoord die nen. 't Zal de laatste maal zijn, dat hij de be grooting van landbouw verdedigt. Bedoeling immers is den landbouw bij Minister Verschuur onder te brengen. Het wetsontwerp tot het verleenen van kas- voorschotten aan de gemeenten werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Na de felle campagne in de socialistische pers tegen dit voorstel had wel niemand zulks verwacht. Heel die campagne bleek echter een storm in een glas water. Aan het verleenen van kasvoor- schotten aan gemeenten zullen voorwaarden worden verbonden, het betrokken gemeente bestuur en het college van Gedeputeerde Sta ten gehoord. Dat beteekent niets anders, dan dat het Rijk, poseerend als geldschieter, nor male waarborgen wenscht, dat het zijn geld terugkrijgt; van een aantasting van het zelf beschikkingsrecht der gemeenten is geen spra ke. Het wetje, tot die bescheiden proporties te ruggebracht, verwierf algemeene instemming op den heer Wijnkoop na, die liet aanteekenen dat hij tegen was. Deze communist was ook de eenige die zich verzette tegen de aan de Regeering te geven bevoegdheid om maatregelen te treffen ter regeling van den uitvoer van bepaalde goede ren. Sommige landen hebben voor den invoer van bepaalde goederen hoeveelheden vastge steld en nu beoogt het wetje .^en organisatie in het leven te roepen, waardoor die hoeveel heden naar billijkheid over de exporteurs kun nen worden verdeeld. We zullen dus weer uit- voercertificaten gaan krijgen, zooiets als de "uivoerconsenten van den oorlogstijd! WESTDORPE. Gemeenteraad. Vrijdagavond kwam de raad der gemeente Westdorpe in openbare zitting bijeen. Afwezig de heer X. Janssens. Aangehouden werd de missive van Ged. Sta ten inzake bijdrage annuïteiten voor xerbete- ring van den weg Philippine-Driekwart. Ged. Staten stelden een jaarlijksche bijdrage van f 250,- voor, dit voor een tijd van 40 jaren. Unaniem was men van oordeel, dat dit meer een rijksbelang dan wel gemeentebelang be treft. De gemeente-begrooting 1931 werd gewijzigd en het gemeentelijk electriciteitsbedrijf aange wezen als tak van dienst. Aangenomen werd het voorstel tot verlaging der huur der ge meentewoningen met 20 cent per week. .'ast- gesteld werd de verordening over het gebruik maken van het gemeentelijk slachthuis a rai- son van f 0.50 per varken. Voor uitponden werd op voorstel van de heeren de Jongne en de Martelaere 100 pCt. toeslag gevraagd en niet 200, zooals eerst het voorstel luidde Dit na breedvoerige discussies. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. tot heffing van 70 opcenten op de hoofdsom Stop vlug dien akeligen hoest, neem Akker s Abdij siroop. Op slag zult Gij ondervinden, dat Gij hier een hulp hebt om den meest weerspannigen hoest te verdrijven. Vanaf den eersten lepel valt Ge daarmede de oorzaak aan. Haar kalmeerende, ver zachtende, slijmoplossende werking openbaart zich door de oplossing van de taaie slijm, die zich bij U. heeft vastgezet. Gij suit weer gemakkelijk kunnen ademhalen zonder moeite of pijn. Abdijsiroop ver schaft U dan reeds dezen nacht den rustigen slaap, die zoo verkwikkend voor U werkt en binnen 24 uur zijt Gij dan die benauwde hoest finaal vergeten. Bij: Overal in kokers v. 230 Gr. f 1.50; 500 Gr. 12.75; 1000 Gr. f 4.50 -A Men is er in geslaagd Abdijsiroop "\lO° ..•a/S» te „stollen" tot Abdijsiroop- -< Act Bonbons (60 cent) met behoud - Of* van alle genezende bestanddeelen. Bespoedig dus Uw genezing en gebruik buitenshuis de nieuwe der gemeentefondsbelasting, terwijl de be lasting op de honden voor beide klasse met één gulden per jaar en per dier werd verhoogd, zoo dat deze nu gebracht wordt op f 5,- voor eerste klas en f 2,- voor tweede klas. De begrooting van het GEB en het armbe stuur werden aangenomen, terwijl die der ge meente voor 1932 strandde op een voorstel van. den heer de Jonghe, die zich nu accoord kon verklaren met een verhooging van 4 tot 8V2 pCt. pensioenbijdrage voor het gemeenteparso- neel. Dit voorstel was te voren niet bij de stuk ken geweest. De heer de Martelaere steunde de Jonghe, waarna de voorzitter het in stemming bracht en het werd aangenomen. Men wilde thans de gemeentebegrooting toch behande len, doch dit stuitte op tegenstand van den heer Kalle, die geen begrooting wilde aan nemen, waarvan men nu reeds wist, dat er een wijziging in zou komen. De werkloosheid werd besproken door den heer de Jonghe en den heer de Martelaere, waarbij tevens de steunrege ling ter sprake kwam, welke bedraagt voor landarbeiders 75 pCt. en voor fabrieksarbeiders 55 pCt. van het loon. B. en W. zullen bij den minister op spoed aandringen, om de steunre geling weer te kunnen doen ingaan. Over de pensioenbijdrage voor het gemeentepersoneel merkte de heer Kalle op, dat het hem recht vaardig voorkwam, dat zij, die zast werk heb ben en niet kunnen zeggen, een hongerloon te hebben, ook hun deel bijdragen in de crisis nood, waarom dat voorstel van verhoogiog tér sprake kwam. De heer de Martelaere kon zich toen met het prae-advies van B. en W. ver eenigen, na gehoord te hebben de explicaties van Wethouder Kalle. Besproken werd voorts, dat het in het be lang der verbruikers zou zijn, dat het elee- j trisch bedrijf spoedig aan de PZEM wordt over gedaan, wat een stroomprijsverlaging van 7 tot f 9 cent per KWU zou bedragen. Bij de rondvraag stelde de heer de Marte laere voor, aan uitgetrokken werkloozen (spr. taxeerde hun aantal op 25) een Kerstgave te geven van b.v. f 10.-. Dit idee werd door den voorzitter toegejuicht, doch er dient een bron te worden gezocht, waaruit die fondsen te put ten zijn. Wethouder Kalle zag deze mogelijkheid in een crisiscomité. De burgemeester zal over deze besprekingen met comité verslag uitbren gen. De gemeentebegrooting komt Donderdag avond aan de orde. Hierna sluiting. De publieke tribune was tjok vol, in tegenstelling met de vorige maal, toen zij volkomen verlaten was. AXEL. Prijsraadsel .De uitslag van het prijsraadsel uitgeschreven door de winkeliersvereeniging „Eendracht maakt macht", bij gelegenheid van de winkelweek, is als volgt: Het raadsel, uit 34 letters bestaande, was: „In den nood leert men zijn vrienden kennen". Ie prijs f 25 mej. E A Faas, Oosterstraat 2e prijs f 10 de heer J de Jonge, Stationstr. Voor het hoogst aantal ingeleverde bonnen: le prijs f 15, de heer H van Luijk Nieuwstraat. 2e prijs f 10 mej. M Koekoek, Oude weg. 3e prijs f 6 de heer H de Lozanne Noordstr. 4e prijs f 4 de heer L Hamelink Prins Hen drikstraat. 5e prijs f 2, de heer H Kotvis, Oude Wijk. TER NEUZEN. Kerstgave. Door de coöperatie „Ons Belang" alhier worden In de Kerstweek aan haar leden klanten, die daarvoor in aanmerking komen, pakketten gratis beschikbaar gesteld. Deze pak ketten houden in pakjes cacao, koffie, thee, mar garine, enz. Horloge-wedstrijd. De horlogewedstrijd door de Winkeliersvereeniging in den St. Nicolaas- tijd gehouden, heeft den volgenden uitslag: het kostbaarste horloge was no 6.; de klok viel stil om 2 u. 38 m. 35 sec. Prijswinnaars zijn.: 1 C J Nobels, Sluiskil 2 u, 38 m. 38 sec; 2. A C Maat, Terneuzen 2 u. 38 m 30 sec; 3. J Deij, Terneuzen 2 u 33 min 40 sec; 4. Joh Fraanje, Terneuzen 2 uur 38 minuten 45 sec; 5. E Moerraert, Terneuzen 2 u 38 min 45 sec; 6 A W 't Gilde-van Staveren, Terneuzen, 2 uur 38 min 22 sec Winkeliersprijs: P Galle-Redel 2 u 38 m 45 sec HULST. Men verzoekt ons te melden: Verloting Gouden Heeren Horloge. Het ver- lotings Comité der Hanze Landdag te Hulst be richt ons dat op Maandag 14 December a.s. des- avonds half negen in het hotel van den Heer J. Brand te Hulst het Gouden Heeren Hor loge zal worden opgewonden en verzegeld. De verbreking der zegels zal piaats hebben op Woensdag 23 December a.s. des avonds half negen in het zelfde hotel en zal alsdan worden vastgesteld welk lot recht op het horloge zal geven. Alles zal geschieden onder politie toezicht terwijl deze verloting voor het publiek toegan kelijk is. De Provinciale Regelingscomlssie voor de Paardenfokkerij in Zeeland, Zeeuwsch Land- bouwhuis te Goes, deelt ons mede, dat de Cen trale Hengstenkeuring te Goes is vastgesteld op Donderdag 11 Februari 1932 des voormiddags te 9 uur. Faillissementen. De Arrondissements-Rechtbank te Middelburg heeft failliet verklaard A Felias, landbouwer en koopman te Kattendijke. Rechter-ccmmis- saris mr. J. H. Bybau Curator mr F. W Adriaanse te Middelburg Het faillissement van P. Verpoorte. werkman te Groede. Curator mr. A. J van der Weel te Middelburg, is opgeheven wegens gebrek aan baten inzameling van kleedingstukken. Namens de R. K. Vrouwenbond zal deze week eene inzame hng aan de huizen geschieden van allerlei bruik bare kleedingstukken, die in samenwerking met de St. Vincentiusvereeniging aan tie behoefti- gen onzer gemeente zullen worden uitgedeeld. Dez inzameling wordt in de bijzondere mild daaigheid onzer stadgenooten aanbevolen. jubileum R.K. Fabrieksarbeidersbond. Naar wij vernemen hoopt de R.K. Fabrieksarbeiders bond „St. Wiliibrordus", afd. Sas van Gent, Zondag, 20 dezer, zijn 12y2-jarig bestaan te her denken met een feestvergadering ten 5 uur n.m. in het patronaat (spreker de heer F. Brus sel) Terecht. Gisteren passeerde hier door het Ka naai een motorjachtje waarop zich 2 Austra liërs bevonden nl. mr. Kooien en miss Thomp son, die Zaterdag uit een Engelsche haven ver trokken waren met de bedoeling, in hun kleine vaartu.g het Kanaal over te steken, doch van wier aankomst op het vasteland men niets had vernomen. De ongerust geworden relaties had den reeds naar de verschillende havenplaatsen in België en Nederland om informaties geseind. Het bleek echter gelukkig, dat men zich noode- loos ongerust had gemaakt. De beide excur sions sten waren door het ongunstige weer ge dwongen geweest te Dover binnen te loopen. Later zijn zij vandaar naar Ostende overgesto ken en gisteren binnendoor via Gent naar Ter Neuzen gevaren. R. K. Bouwvereeniging. Tegen hedenavond om 8 uur is een belangrijke ledenvergadering aangekondigd. De agenda vermeldt, behaive de gebruikelijk punten: Bespreking intrekking erfpacht en daarmee verbandhoudende aangelegenheden. Rectificatie. Wij ontvingen de volgende rectificaties op het Raadsverslag, gepubliceerd na ons nummer van Vrijdag jl.: Bij punt XIII.: Waar de heer Neeteson in eerste instantie spreekt, moet de alinea: „Eersten wordt zoo doende het uitgeven enz." luiden: Eerstens wordt zoodoende het bouwen op dat terrein belemmerd- omdat men het niet aan an deren kan uitgeven en verder zal men, omdat de heerschende crisis wel niet zoo spoedig zal eindigen, het volgend jaar voor hetzelfde ko men te staan. Bij punt XIV: Nadat de secretaris heeft gezegd, dat van Waterschoot, als hij de gevraagde grond er bij krijgt, circa 300 M2 zal hebben, moet gelezen worden: De heer Neeteson: Dan heeft hij toch nog maar ongeveer evenveel als anderen in open bebouwing hebben. Ik voel daarom wel voor het idee van den heer de Leux enz. Bij de behandeling van het verzoekschrift- Dootjes leze men na de opmerking van den heer van Goethem „dat de architect toch f 350- voorstelt": De heer Neeteson: Die zegt, dat de totale extra-kosten op dat bedrag moeten worden ge raamd, maar daarom behoeven wij nog niet zooveel te geven. IJsclub „Canisvliet" houdt op Donderdag 17 December 1931 om 8 uur n.m. in Hotel „Rotter dam" te Sas van Gent haar Jaarlijksche alge meene ledenvergadering. De agenda luidt: 1. Opening. 2. Notulen. 3 Mededeelingen. 4 Jaarverslag. 5. Rekening en verantwoording. 6 Verkiezing Bestuursleden, wegens bedan ken als zoodanig van de Heeren J. v. Acker en K P Uit den Boogaerd en wegens periodiek af treden van de Heeren P A Neeteson en B van Soest, welke laatsten herkiesbaar z n. 7 Vaststelling contributie. 8 Benoeming commissie nazien rekening voor 't volgende vereenigingsjaar. Rondvraag en Sluiting. St. Nicolaasschieting. In de R.K. Kring alhier werd Zaterdag door de leden der schuttersver- eeniging van genoemde kring een St. Nicolaas schieting gehouden. Er namen 15 schutters deel. De Hoogvogel WLammens, Zijvogels P Goet- hals en Waterschoot. Kallen: Eerw Heer Pas toor en W Lammens. i BRON VAN CHRISTELIJKEN GEEST. Het wekelijksch missaal in verfraaiden vorm. Het tweecentsmissaaltje, zooals de volksmond de wekelij ksche misgebeden Bron van Christe- lijken Geest, uitgave van de N.V. Gooi Sticht te Hilversum, noemt, gaat den Advent, het nieu we kerkelijk jaar, in met een eenigszins ge wijzigd en verfraaid uiterlijk. Na de voortdurende aandrang der kerkelijke overheden tot inniger medeleven der geloovi- gen met de liturgische gebeurtenissen van het kerklijk jaar, is de verschijning van dit weke-

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2