No. 3857 Vrijdag 11 December 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Eerste Blad. Feiten en cijfers over School en Onderwijs f25,-of f400,-? I PUROL Kameroverzicht. Buitenl. Overzicht Uit hel Parlement POSTREKENING Nb. 52419. Jen bad-loestel thuis, „Gezondheid in Uw huis. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Techn. Bar. SMEDENBORGH, Postbus 394, AMSTERDAM. Giro No. I273I0. 102 Ingezonden Mededeellog DE Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier ERIER Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertentiën 20 cent per. regelbij contract lager LEZERSKRING '°i I VERSCHIJNT elken-MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND IT8TEKEND GESOHIKT VOOR PUBLICITEIT IX. Wanneer wij nagaan op welke wijze de be volking der scholen voor gewoon lager onder wijs over de achtereenvolgende leerjaren is ver deeld, komt ons het beeld van de (afgeknotte) pyramide voor den geest. Na de eerste klasse, die wij ons als de basis denken, neemt het ge tal leerlingen in elke volgende klasse af. Stel len wij het getal leerlingen in het eerste leer jaar op honderd, dan daalt de klasse bezet ting als volgt: Leerjaar 1 100 2 93,4 3 92,6 4 90,5 5 80,7 6 70,6 1 41,8 Op grond van deze cijfers mogen wij wel licht zeggen, dat van de leerlingen, die in de eerste klas worden toegelaten, 20 a 30 pCt. dc zesde klasse niet haalt. Er blijft op dit gebied nog veel te onderzoeken. In de Statistiek van het Gewoon en Uitgebreid Lager Onderwijs 1929 X) wordt er op gewezen hoe gecompli ceerd het schijnbaar eenvoudige verschijnsel, dat wij in het bovenstaande staatje hebben uic gedrukt, in werkelijkheid is. Er zijn op dit punt nog verschillende vragen op te lossen. Hiertoe behoort ook deze, hoe het komt, dat de leer jaren 2 t/m 6 in de grootere gemeenten in ver houding tot het getal leerlingen in de eerste X) Bewerkt door het Centraal Bureau voor de Statistiek. klasse sterker bezet zijn dan in de kleinere plattelands-gemeenten. Wat ook in dit verband nog ',e onderzoeken blijve, vast staat, dat er een groot aantal leer lingen is, dat dezen gang van het onderwijs niet kan bijhouden en achter raakt. Dit valt aanstonds in het oog, wanneer wij letten op de leeftijden der leerlingen in verband met de klasse, waarin zij zijn geplaatst. Dienaangaan de brengt de onderwijsstatistiek hoogst be langwekkende gegevens. Nemen wij met het Centraal Bureau voor de Statistiek aan, dat een leerling, die op 31 December 7 jaar oud is, in het eerste leerjaar nog als normaal ge plaatst kan worden aangemerkt, dan geldt als uiterste leeftijd voor het tweede leerjaar de leeftijd van 8 jaar, voor het derde leerjaar die van 9 jaar, enz. Deze maatstaf is niet te streng, want de meeste leerlingen komen op ongeveer 6-jarigen leeftijd op school. Wij vragen nu, welk gedeelte van de leerlingen in elke klasse een hoogere leeftijd heeft bereikt. De statistiek geeft de volgende percentages achterblijvende leerlingen: Leerjaar Proc nt 1 5,1 2 9,4 3 13,3 4 18,3 5 24,6 6 20,9 Wij merken op, dat het aantal achterblij vende leerlingen tot het 5de leerjaar toe stijgt en daarna afneemt. De ergste achterblijvers halen de 6de klasse niet meer. Opmerkelijk is, dat, gelijk uit uitvoeriger cijfermateriaal blijkt, het aantal achterblijvende jongens dat der achterblijvende meisjes steeds overtreft. Wij komen nog even terug op de cijfers be treffende het verloop der leerlingen. Ook bij de U.L.O.-scholen trekken de verschillen in de be zetting der achtereenvolgende leerjaren de aan dacht. Hier zijn zij, zoo mogelijk, nog belang wekkender dan bij het gewoon lager onderwijs. Stellen wij de eerste klasse der U.L.O.-school op honderd leerlingen, dan krijgen wij: Leerjaar 1 100 2 61,7 3 40,7 Opvallend is vooral het sterke verloop na de Wij zeggen niet, dat wij voor f 25, een bad-installatie leveren, die overal elders f 400,kost. Maar wel zeggen wij, dat U na een bad in een Neptunus-badtoestel even schoon en frisch zijt, als na een bad in een badkamer van f 400, Volgt het voorbeeld van zooveel anderen, die verbetering en behoud van hun gezondheid hebben te danken B aan een regelmatig gebruik van het Neptunus-badtoestel. Het toestel kost compleet incl. alle toebehooren slechts f25,franco Uw huis, na ontvangst van het bedrag of onder rembours met verhooging der rembourskosten. Stort nog heden het bedrag op onze postgiro No. 127310, dan hebt U het toestel binnen enkele dagen in Uw bezit. eerste klasse. Duidelijk wordt hierdoor gede monstreerd, dat de eerste U.L.O.-klasse voor veel leerlingen, die nimmer van plan zijn ge weest de geheele school te doorloopen. in de plaats treedt van het zevende leerjaar der school voor gewoon lager onderwijs. Maar ook na de tweede klasse verdwijnt er een groot pro cent der leerlingen. Wij stellen ons voor de volgende week deze reeks te besluiten met eenige gegevens ever ou dercommissies en ouderavonden, over het ge neeskundig schooltoezicht en Ie naleving dei- Leerplichtwet. (6) Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen Doos 30 cent Bij Apoth. en Drogist. (Van onzen parlementairen medewerker). Arbeid en Binnenlandsche Zaken aan de orde. De behandeling van de begrooting van Ar beid, Handel en Nijverheid in de Tweede Kamer gaf natuurlijk aanleiding tot tal van jeremia des over de ongunst der tijden. Was het ten vo rige jare nog slechts alleen de landbouw welke danig in den knel was geraakt, minister Ver schuur wees erop, dat niet meer de landbouw alleen het „lugubere voorrecht" geniet in nood te verkeeren en op de bizondere zorg van de Regeering aanspraak té maken. Men zie maar eens naar onze industrie, naar een deel van onzen middenstand, naar de gruote scheep vaart en de binnenschipperij. Over al deze bedrijven werd uitvoerig van ge dachten gewisseld en vaak werden middelen aangeduid welke eenige verlichting in den nood wellicht zouden kunnen aanbrengen, 't Zijn natuurlijk slechts halve middelen, zoolang niet een algemeene opleving plaats vindt. En voor zoover de Regeering met steunmaatregelen ko men moet, worden de moeilijkheden slechts verplaatst. Want ook de Regeering zit in zware zorg, hoe de eindjes aan elkaar te knoopen, en wanneer ze daarin niet slaagt zou de ellende niet zijn te overzien. In den breede werd gesproken over het feit, dat de middenstand niet altijd ten volle de ver laging der groothandelsprijzen heeft gevolgd. We meenen, dat een algemeen verwijt den mid denstand niet kan treffen. De groothandels- prijzen vormen slechts een deel van de lasten, waarmee de middenstand heeft rekening te houden. En zoolang de andere lasten: loonen, huren, renten enz. niet een evenredige verla ging hebben ondergaan, kan niet worden ge- eischt, dat de verkoopsprijzen in den winkel evenredig aan die van de groothandelsprijzen worden verlaagd. De vraag is wèl gewettigd, of de middenstand, uit concurrentiezucht grooten deels, zijn lasten niet vaak onnoodig heeft ver zwaard, of bijvoorbeeld de winkeipaleizen, aie alom verrezen zijn, wel zoo weelderig moeten zijn opgezet en ingericht als vaak het geval is, of bijvoorbeeld de houten toonbank niet vaak even voldoende was als de marmeren. We zul len tenslotte meer ingetogen, soberder moeten gaan leven. Met gretigheid werd een bedrag van een ton gevoteerd voor propaganda ter bevordering van den afzet van het Nederlandsche product in het binnenland. De heer Maenen, opvolger van Mgr. Nolens, bepléitte in een rustig, gewaardeerd betoog de bevordering van het streven naar een eigen woning, waarbij hij tevens de belangen der groote gezinnen, o.a. door huurbijdragen, in het licht stelde. In de avondvergadering van Dinsdag werd een aanvang gemaakt met Binnenlandsche Za ken. Minister Ruys zegde den heer Braat toe te zullen onderzoeken of later ingang en vroegere eindiging van den zomertijd mogelijk is. Gesproken werd voorts o.m. over verscher ping van de bioscoopkeuring, over het eigen lijk onwettige instituut van tijdelijke burge meesters, over de zakelijke bedrijfsbelasting, annexatie van gemeente door andere, wat men zooveel mogelijk wilde tegengaan, stemplicht, evenredige vertegenwoordiging enz. Wat dit laatste betreft, mogen we een wijzi ging van de Kieswet verwachten, welke het voor de kleinere partijen moeilijker maken zal, een zetel te veroveren. De besprekingen over Duitschland's betalings vermogen. Gering uitzicht op succes. Het conflict tusschen China en Japan verder toege spitst Noodmaatregelen in Duitschland. De Bazelsche commissie voor de vaststelling van Duitschland's betalingsvermogen heeft Maandag haar werkzaamheden aangevangen. We moeten ons van het resultaat van haar werkzaamheden niet al te veel voorstellen. De bedoeling van de meeste leden is wel goed, maar de meest-geïnteresseerde, Frankrijk, zal er tot het uiterste toe voor zorgen, dat het arbeids veld dèr commissie zoo beperkt mogelijk wordt gehouden. De moeilijkheden begonnen al dadelijk met de verkiezing van den voorzitter .Algemeen had men daarvoor het Amerikaansche !id Ste wart aangewezen; maar deze trok zich terug, zoogenaamd omdat hij nog geen ondervinding van dergelijke commissies had, maar, naar liever wordt aangenomen, omdat Amerika, dat aan een Dawes- en een Young-plan al meer dan genoeg heeft, niet. nog eens den naam van een derden Amerikaan verbonden wil zien aan een in wezen tot mislukken gedoemde confe rentie. Frankrijk stelde daarop den Belg Francqui voor, maar deze kon geen meerder heid behalen en tenslotte kwam de Italiaan Beneduce (de goede leider) uit debus. Moge hij zijn naam eer aandoen. Tot secretaris zag hij zich eveneens een Italiaan aangewezen. Een tweede moeilijkheid was de keuze van de buitengewone, neutrale leden. De commissie kan zich namelijk op een willekeurig moment een viertal neutrale leden toevoegen. Frankrijk wilde dat uitstellen, maar de overige commissie leden waren unaniem van een andere opvat ting. En zoo gaf al reeds de inzet van weinig eenstemmigheid blijk. Waren vorige week alle voorteekenen voor een bevredigende bij legging van het conflict tusschen China en Japan gunstig, sindsdien is er een scherpe wijziging in den toestand inge treden. Zooals de zaken nu staan, is er vocr- loopig geen uitzicht op, dat partijen het eens worden. De openbare meening in China schijnt ook al meer op een strakker houding aan te sturen, zoodat men zelfs met de mogelijkheid van een oorlog begint rekening te houden. De Volkenbondsraad is radeloos! In Duitschland heeft rijkskanselier Brüning zijn zooveelste noodverordening uitgevaardigd. De salarissen der ambtenaren zullen op 1 Januari met 9 percent, die der rijkswerklieden met 10 percent worden verlaagd. Maatregelen zijn genomen tot verlaging van de prijzen en van den rentevoet. De omzetbelasting wordt van 0.9 tot 2 percent verhoogd. De burgemeester van Leipzig, 4r.t Goerdeler, is tot rijkscommis saris voor de prijsdaling benoemd. In een on derhoud, dat de kanselier met de pers nad, ver zocht hij deze, hoe ze ook tegenover het re- geeringsprogramma mocht staan, wel te .wil len bedenken, dat dit program het uitgangs punt vormt voor de moeilijke onderhandelin gen welke de Regeering met het buitenland te voeren krijgt. De invoer van Belgisch brood. Het zal ongetwijfeld onzen lezers, vooral uit de betrokken kringen, belang inboezemen, ken nis te nemen van hetgeen ten aanzien van den invoer van Belgisch Brood door het Kamerlid voor Zeeland, den heer E. Lockefeer, in de Tweede Kamer is naar voren gebracht. Wij laten diens rede hier volgen, zooals ze in Je „Handelingen" is weergegeven: De heer Lockefeer: Mijnheer de Voorzitter! In de considerans van deze crisis wet lezen we, dat de levensbelangen van het land vorderen dat maatregelen worden genomen tegen over- matigen invoer. Dus door contigenteering moet de invoer van de aan te wijzen goederen bin nen normale perken worden gehouden. De vraag werd gesteld aan den Minister of van de bevoegdheid tot contigenteering jebruiK zal wor den gemaakt ter beperking van den c*.ernati- gen invoer van buitenlandsch orood, wasrop Zijn Excellentie heeft geantwoord, dat hij niks zeker doen zou, „indien hij de overtuiging had, dat het brood in het algemeen op den juisten prijs stond". Het is aan geen twijfel onderhevig, dat som-

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1