Mo. 3856 Woensdag 9 December 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Eerste Blad. Uit het Parlement fflSHEIEHIHÜ Ho. 51418. Uil de R.-k. Staatspartij. FEU I L LET ON. Do Bodolaros van Saimt-Sulpico Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiën 20 cent per. regelbij contract lager LEZERSKRING VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND 1 1 - 1 1 1 - - ,r™ i IT8TEKEND QE8CHIKT VOOR PUBLICITEIT Het Bestuur der R. K. Staatspartij beeft bij meer dan één gelegenheid te kennen gegeven, dat ofschoon de oprichting en instandhou ding van een Partijbureau, als de groote poli tieke centrale, van waaruit de toepassing onzer beginselen in het staatkundige ie ven moet wor den bevorderd, nog niet tot de direct verwezen lijkbare mogelijkheden behoort, toch bij voort during dit einddoel voor oogen wordt gehou den. In de vaste overtuiging, dat de actie veor het „Dr. Schaepmanfonds" moet slagen en bin nen afzienbaren tijd tot de oprichting van een Partijbureau zal kunnen worden overgegaan, tracht het Bestuur de outillage en den in wen- digen dienst van het huidig Partij secretariaat dusdanig te versterken, dat naast de omvang rijke administratieve verzorging van het Partij apparaat geleidelijk aan, verschillende on- derdeelen van politieke beteekenis kunnen wor den ter hand genomen. Zoo worclt. het terrein gestadig voorbereid om, zoodra het vcreischtc fonds aanwezig zal zijn, het onmisbaar eigen huis te betrekken, waardoor wederom een be langrijke mijlpaal zal zijn bereikt in de staat kundige ontwikkeling der Katholieken in Ne derland. In dezen gedachtengang heeft het Partijbe- tuur sedert geruimen tijd bijzondere aandacht gewijd aan dat onderdeel zijner bemoeiingen, hetwelk betrekking heeft op de gemeente-poli- tiek.Zoo zijn gedurende dit jaar, na overleg me' de bestaande organisaties van R.K. Gemeente raadsleden, de noodige voorbereidende maat regelen getroffen, om te geraken tot een lan delijke „Federatie van Bonden en Centrales van R.K. Gemeenteraadsleden in Nederland". Deze maatregelen zijn thans zoo ver gevorderd, dat op 12 December a.s. te Utrecht cle oprichtings vergadering zal kunnen plaats hebben. De Partijleiding heeft zich hiermede echter niet tevreden gesteld; zij is overtuigd van de groote beteekenis der gemeentepolitiek - - verder gegaan en heeft aan het Algemeen Far- tij-secretariaat, onder een in hoofdzaak daar mede belasten leider, een nieuwe afdeeling toe gevoegd: Het Centraal Adviesbureau voor Ge meentepolitiek. De taak van het gemeenteraadslid in onze dagen is verre van gemakkelijk. Het steeds in omvang toenemende aantal onderwerpen, waar over de gemeentelijke zorg zich uitstrekt, ver langt van hem, dat hij om zijn functie naar behooren te kunnen vervullen zich voort durend van tal van vraagstukken en hare rac 144) Rose had verzocht bij Jeanne Rivat te mogen blijven, waarin dokter Bordet van gansche harte had toegestemd. De krankzinnige werd op de operatietafel ge legd, hetgeen niet zonder verzet van haar kant ging en men bedwelmde haar. De directeur-geneesheer onderzocht toen nog maals het litteeken, betastte den schedel, knip te het haar weg dat hem hinderde en opende zijn doos met instrumenten. Bij het zien van het ontleedmes van gepo lijst staal, fonkelend in het licht dat ruim schoots binnendrong door het hooge venster, beefde Rose, viel op een stoel neer, bedekte het gelaat met de handen en sloot de oogen. Toen zij die na eenige minuten weder opende en een blik naar Jeanne Rivat wierp, zag zij dat het bloed langs 't gelaat der krankzinnige vloeide. Dokter Bordet stond over haar hem gebogen met een loupe in de hand en onderzocht dé diepe insnijding, die hij zooeven gemaakt had. Eensklaps hief hij het hoofd op, zijn gelaat straalde van vreugde. Ik had gelijk! riep hij uit, iaat haar een nieuwe dosis chloroform inademen en geef me een kogeltang. üsche verwezenlijking op de hoogte stelt. Het raadslid moet zich in de kwesties der gemeente politiek, welke aan de orde zullen komen, ter dege inwerken en eerst dan is hij in staat om een dusdanig beleid, als overeenkomstig de aangehangen beginselen het meest dienstbaar wordt geacht aan het algemeen welzijn, krach tig te helpen bevorderen. Het is dikwijls moeilijk in een concreet vraagstuk de juiste beslissing te nemen. Dit is te meer het geval, naar gelang het raadslid op zichzelf is aangewezen, niet in de gelegenheid is, om deskundige voorlichting te ontvangen en zich die gegevens te verschaffen, welke noo dig zijn om den stand van het vraagstuk, dat hem bezighoudt, te kunnen beoordeelen. Het Centraal Adviesbureau voor Gemeente politiek wil aan die bezwaren tegemoet komen en stelt zich daarvoor in dienst van onze R.K Gemeenteraadsleden. Volgens artikel 2 van het Statuut is het de taak van dit bureau: le. aan gemeenteraadsleden, die lid zijn der R.K. Staatspartij desgevraagd advies te ver strekken over onderwerpen, betreffende het be stuur en de huishouding der gemeente; 2e. aan gemeenteraadsleden, die lid zijn der R.K. Staatspartij desgevraagd advies te ver strekken over onderwerpen, betreffende het be stuur en de huishouding der gemeente; 3e. alle maatregelen te treffen, welke kun nen bijdragen tot de juiste toepassing van de beginselen der Katholieke staatkunde op het gebied van het bestuur en de huishouding dei- gemeente. Wil dit nieuwe instituut aan zijn doel beant woorden, dan moeten vooral twee voorwaar den worden verwezenlijkt. In de eerste plaats moeten onze gemeente raadsleden den weg naar het bureau weten te vinden. De adviezen worden kosteloos verstrekt, het materiaal (praeadviezen van Burgemeester en Wethouders, rapporten, gemeentelijke ver ordeningen enz. enz.) wordt kosteloos in bruik leen afgestaan. Alle denkbare vraagstukken, die de raadsleden in de uitoefening hunner functie ontmoeten, kunnen ter fin-? van ad vies worden voorgelegd en zullen nauwkeurig worden bestudeerd en zooveel mogelijk gedo cumenteerd worden beantwoord. Niet weinig draagt aan het gezag van het Adviesbureau bij het feit, dat het Partijbestuur een tiental leden der R. K. Staatspartij, be kwaam op staats- en gemeenterechterlijk ge bied, heeft bereid gevonden om èittiag te ne men in eene Commissie van Toezicht en Bij stand, die aan het Centraal Bureau ;s toege voegd. Zooals bereids medegedeeld is deze Ccm missie samengesteld als volgt: Dr. J. F. J. Ten Berge, Geneesheer-direc teur van het R K. Ziekenhuis te 's Gra- venhage en Oud-Wethouder van Utrecht; Mr B. Berger, Burgemeester van Venlo; Jhr Mr L. E. M. von Fisenne, Lid der Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland; Prof Mr Dr J. J. van der Grinten, Hoog- Men gehoorzaamde. Dokter Bordet stak het zilveren tangetje in de insnijding, te midden waarvan een zwarte stip verscheen. Dat was de scherf. Hij greep ze met zijn tang aan, deed een poging om ze er uit te trekken, maar hij on dervond een on verwachten tegenstand, de scherf was in het schedelbeen gedrongen en zat daar onwrikbaar vast. Het tramponeeren was nu onvermijdelijk. Gedurende drie seconden knarsten de tan den van het zaagje door het schedelbeen. De operatie slaagde naar wensch; toen de hersenpan was afgericht, kon de dokter ge makkelijk het euvel verwijderen Het was in derdaad de scherf van een bom, die reeds in het hospitaal de la Pitié verwijderd had kun nen worden en die Jeanne Rivat gedurende zeventien jaren van het verstand had beroofd. Dokter Bordet vertoonde zegevierend de scherf aan zijn leerlingen, terwijl de adjunct geneesheer zich beijverde om de wond te ver binden. Die vrouw zal genezen, zeide de directeur geneesheer, binnen een maand zal het ver- Tramponeeren is een gevaarlijke operatie die daarin bestaat, dat men de huid van het hoofd losmaakt, de hersenpan doorzaagt, er af licht en zoodoende de hersens geheel bloot legt In het ontleedkundig kabinet van het Rijks museum te Amsterdam hangt een schilderij, waarop dit is voorgesteld. leeraar aan de R. K. Universiteit; Mr P. J. M. Kallen, Gemeentesecretaris van Maastricht; W. Th. de Leeuw. Burgemeester van Eist (Gld.) F. L. D. Nivard, Wethouder van Rotter dam; J. J. Roovers, Gemeentesecretaris van Amsterdam; Mr. Dr G. W. A. van Sonsbeeck, Burge meester van Breda; J. J. L. M. Verwiel, Burgemeester van Oisterwijk. Het behoeft nauwelijks gezegd te worden maar ter vermijding van misverstand is het toch goed er de aandacht op te vestigen dat de taak van dit bureau zich beperkt tot ad- visceren en voorlichten. Het is m.a.w. geens zins dc bedoeling aan een raadslid een bepaal de beslissing op te dringen. Het bureau moet zich tevreden stellen met gemotiveerd mede te deelen, wat onder gegeven omstandigheden het juiste standpunt wordt geacht. Zeer wel denkbaar is echter, dat b.v. zuiver plaatselijke toestanden oorzaak zijn, dat het raadslid het advies niet tot het zijne wenscht te maken. Dit te beoordeelen blijft aan hem en niet aan het bureau. In de tweede plaats moet de nieuwe instel ling op den duur de beschikking krijgen over een belangrijke verzameling studie- en docu- mentatie-materiaal, dat systematisch in een archief moet worden ondergebracht:. Aan dc samenstelling en zooveel mogelijk volledig ma king van dit archief wordt thans dagelijks gewerkt, doch er zal vanzelfsprekend nog eeni ge tijd mede gemoeid zijn, vooraleer eene be hoorlijke documentatie omtrent al die onder werpen van gemeentebeleid, waarover inlich tingen kunnen worden gevraagd, aanwezig is. Ofschoon nu reeds de gelegenheid openstaat ook om bedoeld documentatie-materiaal in bruikleen te ontvangen, zal aanvankelijk, zro- lang het archief nog in wording is, eenige ver traging in de beantwoording van vragen en iri de toezending van gegevens niet zijn te ver mijden. Hiermede valt in den aanvang reke ning te houden. Vermelden wij nog, dat het Centraal Bureau ook zijn diensten kan aanbieden aan leden der R. K. Staatspartij, die geen 'gemeenteraadslid zijn, ofschoon de instelling allereerst voor ge meenteraadsleden in het leven is geroepen. Vertrouwd mag worden, dat men in ruime mate van dit nieuwe instituut, waaraan de lei ding der R. K. Staatspartij zooveel zorgen be steedt, zal gebruik maken. Dit is in het belang van onze gemeenteraadsleden, die hun taak zul len zien verlicht, doch niet minder in het be lang van onze Partij zelf, die door een krach tige en kundige behartiging der gemeente politieke belangen haar doel: de toepassing van de Katholiek staatkundige beginselen in alle deelen van het staatsbestuur zal zien be vorderd. stand terugkeeren en zal zij zich alles herin neren. De studenten waren in geestdrift, zij zouden den bekwamen leermeester gaarne hebben toe gejuicht, doch daartoe was het hier de plaats niet, zij moesten zich er toe bepalen, hem vol bewondering aan te zien. Jeanne bewoog zich, het ontwaken was nabij Rose was gedurende de geheele operatie be vend blijven zitten en had alle bewegingen van den dokter met angst gadegeslagen. Zij zou niet in staat geweest zijn te blijven staan. De zegevierende woorden van den dokter hadden evenwel haar kracht terug doen kee- ren, zij stond op. Verpleeg haar goed, mijn kind, zeide de di recteur, zij heeft al uw zorgen noodig, laat haar geen oogenblik alleen, bespied haar min ste bewegingen en onthoud goed de woorden, die zij spreken zal, want ik moet uitvoerig ver slag hebben van alles wat zij zeg': of doet, de schijnbaar nietigste bijzonderheid kan van groot nut zijn. De jonge verpleegster boog het hoofd zonder te antwoorden. Zij was te ontroerd om te kunnen spreken. De directeur-geneesheer gaf eenige '.oer schriften. Jeanne, die slechts een oogenblik uit haar staat van bedwelming was ontwaakt om ter stond weer in een diepen slaap te vallen, werd teruggedragen naar de kamer, waar zij alleen was. Gedurende bijna drie dagen bleef zij in half Steun aan de suikerbietenbouwers. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begrooting van Binnenlaqdsche Zaken en Landbouw, wordt, wat de suikerbiet cultuur betreft, meegedeeld, dat sinds de nota van wijziging, waarbij ook voor den oogst 1932 maatregelen werden voorgesteld tot hulpver- leening aan de verbouwers, de stand van zaken in zoo ongunstigen zin is gewijzigd, dat de Re geering tot de overtuiging is gekomen verder strekkende voorstellen tot hulpverleening te moeten doen. Het is den Minister gebleken, dat een ver ruiming onvermijdelijk is ter voorkoming van een verdere inkrimping van den uitzaai, die reeds in zoo sterke mate heeft plaats gehad. Een regeling op den voet van die, waarmede er varing is opgedaan, zou aan de bieten verbou wers te weinig uitzicht geven en bijgevolg niet aansporen tot een uitzaai van zoodanigen om vang als zoowel in het belang van deze cul tuur zelf als in dat van den landbouw in het algemeen wenschelijk is. Op grond hiervan wordt in de gegev.m om standigheden een regeling noodig geacht van eenigszins verdere strekking dan bij de Ka mer aanhangig is. De Minister is van oordeel, dat deze rege ling, welke het minimum vordert, waarmede het doel kan worden bereikt, den noodzake lijken steun zal bieden. Het totaal bedrag der uitkeeringen zal maximaal tot rond f 14.100.000 zijn beperkt; d.i. rond f 7 millioen méér dan waarop reeds is gerekend was tU*ens de indie ning van de bovenstaande Nota van Wijziging. Teneinde verzekerd te zijn van de meestprac- tische toepassing van de ontworpen regeling heeft de Minister er naar gestreefd, in verband met de ervaringen, bij de uitvoering der garan tiewet 1931 verkregen, de uitvoering dezer re geling voor den „Commissie inzake steun aan de suikerbietenteelt" te vergemakkelijken. Daartoe zijn der commissie eenige ruimere bevoegdheden verstrekt. De invoer van Belgisch brood. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begrooting van öinnenlandsehe Zaken en Landbouw, zegt de Minister, dat de invoer van brood uit België niet uitsluitend een gevolg is van de werking der Tarwewet. De in voer heeft niet dien omvang als men, i fgaan- de op de alarmeerende persberichten daarom trent zou vermoeden. Mochten de feiten deze berichten komen bevestigen, dan is de Mi nister bereid afwerende maatregelen tegen de zen invoer te bevorderen, voorzoover hij aan de werking der Tarwewet te wijten is. Bescherming inheemsche Gerst- ca roggeteelt. Steun aan de vlascultuur Naast hetgeen reeds blijken mocht uit de be reids ingediende wetsontwerpen, maakt volgens de Memorie van Antwoord aan de Tweede Ka mer over de begrooting van Binnenlandsche Za ken en Landbouw de mogelijkheid van bescher ming de inheemsche gerst- en roggeteelt een bewusteloozen toestand. Op den vierden dag kreeg zij een hevige koorts. Toen de dokter 's morgens van den vijfden dag kwam, nam hij aanstonds een runstige wending in haar toestand waar. Het oogenblik naderde, waarop hij de zieke zou kunnen ondervragen en zich overtuigen of hij werkelijk een wetenschappelijke overwin ning behaald had, of het verstan I was terug gekeerd. Eindelijk kwam Jeanne geheel tot net bewust zijn. 's Morgens .van den zesden dag verwijderde Rose, die om zoo te zeggen sedert de operatie de kamer der lijdster niet had verlaten, zich voor eenige minuten. Toen zij terugkeerde, merkte zij een gunstige verandering bij haar patiënte op. Jeanne was volkomen wakker, zat overeind in haar bed en wierp een verbaasden blik om zich heen. Op het oogenblik dat Rose de kamer weer binnentrad, zag zij hét meisje aan '-n met langzame zwakke stem die beween hoezeer zij was afgemat, vroeg zij: Waar ben ik hier toch? De jonge verpleegster slaakte een vreugde kreet. Die eenvoudig vraag door de herstellende ge daan, bewees haar, dat de genezing volkomen naar wensch geslaagd was. Zij snelde naar moeder Jeanne en drukte de hand op haar mond. CWordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1