Een kostbaar bezit Stadsnieuws. Sport en Spel. Burgert. Standen Loop der bevolking Gemengd Jlieuws. ^INGEZONDEN. lilT BLACKBIRD* Uit het Binnenland. minister niet zal helpen, als niet de belastingen zooveel mogelijk zijn opgevoerd. Past men pro gressie toe, dan kan bij een eventueel tekort door een commissie uit den Raad een verzoek schrift worden ingediend. De heer de Meijer meent, dat men eventueele tekorten zooveel mogelijk zelf moet zien te dek ken en niet terstond bij den Minister moet aan kloppen. De heer Machielsen merkt op, dat de progres sieve heffing het middel is om aan geld te ko men. De heer de Meijer stelt daartegenover, dat het bedrag, dat men door de korting derft, v;eer uit belastingen zal moeten gevonden worden. Het voordeel van progressie weegt niet op te gen het nadeel. De heer Machielsen vraagt, wie Middenstand en kapitaal zal dwingen om de noodige steun-' gelden te fourneeren. De heer de Meijer meent, dat men niet wan trouwend tegenover de evengenoemde bevol kingsgroepen moet gaan staan. Ik zal het niet over mijn hart kunnen verkrijgen, aldus spr., een werkman honger te laten lijden. De heer de Leux merkt op, dat men zich toch slechts voor één jaar vastlegt. Het volgend jaar kan men verder zien, wat gedaan dient te wor den. Het is overigens absoluut niet uitgesleten, dat dan de korting toch nog zal worden toege past. Gedurende enkele oogenblikken wordt hier over door de heeren de Meijer en de Leux onder ling gediscussieerd. De heer de Leux: Iedere gemeente moest ad- haesie betuigen aan het adres der Vereeniging voor Nederlandsche Gemeenten. De voorzitter heeft zooeven hooren zeggen, dat, als zekerheid kan worden gegeven, dat vol doende steun zal worden verleend, indien noo- dig, de voorstanders van progressie hun hou ding zouden kunnen wijzigen. Ik ben dezer da gen met eenige burgemeesters in den Haag ge weest, aldus spr., en heb toen een bezoek ge bracht aan het Ministerie van Arbeid. Naar aan leiding hiervan kan ik mededeelen, dat de vol gende week expresselijk een referendaris van dat ministerie naar hier komt om met de cri siscommissie te vergaderen. Dat is een goed voorteeken, zegt spr. Ik hoop, dat goede iesul- taten bereikt zullen worden inzake de werkloos heidsbetrijding. De heer Machielsen meent, dat men van het Rijk weinig te verwachten heeft, aangezien men in den Haag zelf zoo slecht bij kas is. De voorzitter: Ik ben gedwongen, het voor stel tot vaststelling der betreffende verorde ningen, dat een logisch gevolg is van net in de vorige vergadering genomen besluit thans in stemming te brengen. Als men het aanneemt is de progressie een feit. Als het niet wordt aan genomen, komt het voorstel in behandeling om op alle inkomens 70 opcenten te heffen. In stemming gebracht, wordt het voorstel met 6 tegen 4 temmen verworpen. Vóór stemmen de heeren de Leux, Seijbel, Machielsen en Tak. De voorzitter: Wie heeft voorgesteld, 70 op centen op de gemeentefondsbelasting te hef fen? De heer Neeteson: Ik heb dat voorstel ge- daa Ei^e ilijk hebikalleen maar voorgesteld de opcenten op degemeentefondsbelastingniet progressief te heffen, doch 't getal 70 kan daar wel aan verbonden worden. Dat voorstel wordt gesteund door de heeren de Meijer en Verschaf fel. Ook dit voorstel wordt in stemming gebracht Het wordt met de stemmen van de heeren de Leux, Machielsen, Seijbel en Tak tegen aangenomen. De heer de Leux: Ik wil DIT zeggen: Ik maak mijn compliment aan de katholieke democra ten Die hebben, evenals de R.K. Kamerleden, de arbeiders in hun hemd laten staan. De heer van Goethem: De heer de Leux werkt altijd met groote woorden over Kamerleden e.d. De Katholieke Kamerleden hebben getracht eruit te halen, wat mo gelijk was. Om de eenheid te bewaren, hebben zij het voorstel Marchant verworpen. Ook WIJ kiezen den verstandigsten weg als wij zien, dat wij onzen kop gaan stooten. De heer de Leux: Max van Poll! De heer van Goethem: Troelstra! Spr. be toogt dan, dat de verhooging vcor de lagere inkomens slechts gering zal zijn en dat, als de korting zou worden toegepast, de gevolgen voor den arbeider nadeeliger zouden zijn. De heer de Leux meent, dat, als de heer van Goethem en de katholieke democraten altijd aan de zijde van het kapitaal gaan staan, de arbeiders daaruit hun conclusies zullen trek ken, evenals zij dat doen ten aanzien van Max van Poll, Guit en consorten. De heer de Meijer meent, dat de heer de Leux niet zoo scherp moet gijn. Hij heeft ten veile recht, voor zijn meening op te komen doch dient die van anderen ook te respecteeren. De heer de Leux: Als U iemand terecht wilt wijzen, kijk dan eerst naar Uw eigen woorden, die U gericht hebt tot wethouder Tak. Spr. zegt voorts, dat hij den katholieken arbeiders afgevaardigden verwijt, dat zij hun democra tisch standpunt prijsgeven. Het zijn geen demo craten. De heer de Meijer blijft bij zijn meening, aat men zich niet op een wijze als de heer de Leux moet uiten. Mijn opmerking aan net adres van den heer Tak had een geheel andere strekking, zegt hij. De heer van Goethem protesteert tegen het verwijt van den heer de Leux en voegt dezen toe,dat er ook menschen zijn die zich den naam van socialist toeëigenen, die hun niet toe komt. Ik zit hier in naam van de R. K. Staats partij, zegt spr. Als democraat zal ik de be langen van den werkman verdedigen als dat pas geeft en als ik zie, dat door een of anderen maatregel de toestand voor den arbeider zou verslechteren inplaats van verbeteren, zal ik me daartegen verzetten. De heer de Leux: Denkt U soms, de belangen der arbeiders te dienen, door ze meer te doen betalen? De heer van Goethem: De tijd zal uitwijzen, wie het aan het rechte eind heeft gehad. De voorzitter wil een eind maken aan deze discussies en begint het voorstel onder punt VIII van de agenda te lezen: VIII. Voorstel te nemen raadsbesluit tot aan wijzing van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf als tak van dienst. De voorzitter: Ingevolge de gemeentewet moet het gemeentelijk Electriciteitsbedrijf als rak van Dienst worden aangewezen. De heer Machielsen meent, dat het zoo maar niet gaat om de discussies over het vorige punt te sluiten. De voorzitter: IK heb hier de leiding. De heer Neeteson vraagt of bij aanneming van het voorstel van B en W. de toestand blijft zooals die is. De voorzitter antwoordt bevestigend. De secretaris leest dan het desbetreffend con cept-besluit, dat als volgt luidt: De Raad der gemeente Sas van Gent besluit: als tak van dienst in den zin van de artikelen 252-253 en 265 der gemeentewet met ingang van 1 Januari 1932 aante wijzen het Gemeente lijk Electriciteitsbedrijf. Aldus besloten etc. De voorzitter: Verlangt iemand hierover hoof delijke stemming. De heer de Leux vraagt (klaarblijkelijk ten gevolge van een misverstand) hoofdelijke stem- ling. Met algemeene stemmen besluit de Raad over eenkomstig het voorstel. (Wordt vervolgd) loopzonden Medeéeelioo (8) is een doos of tube „Zij"-Crème. Zij be schermt Uw gelaat even afdoende tegen guur herfstweer of felle winterkou als een warme bontmantel of behagelijke pels het Uw lichaam doet. St. Nicolaas. Zaterdagavond bracht St. Nico- iaas een bezoek aan de kinderen der R. K. Bij zondere scholen in het patronaatsgebouw, al hier. Bij deze gelegenheid trad ook op de heer Pol. Speeckaert uit Oostacker met zijn ensemble, die een marionetten-pel vertoonden. Voor de kin deren en ook voor de aanwezige ouders was het een gezellige dag. Daar de zaal voor één opvoering te klein bleek, moest de opvoering herhaald worden. Na afloop van iedere voor stelling bracht de Sint een bezoek en deelde aan de aanwezige kinderen lekkernijen uit. Hedenmorgen kregen alle schoolkinderen nog een photo van den heer Speeckaert waarop een uitnoodiging, hem bij een bezoek aan Oost acker te komen opzoeken. Prijsbiljarten. Bij den gisteren gehouden prijs kamp op het biljart bij F. Begijn, alhier, waar aan 46 spelers deelnamen, was de uitslag als volgt: le prijs -M Bruggeman Selzaete-Victor de Vleeschouwer 2e Ed. Kaas en Adam Zaamslag, 3e R. Hamerlinck en C. Renique, 4e Ed. Ver moet en Aug. de Maesschalck. Extra prijzen H. Rammelo en E v Waes, West dorpe en E Vermeulen X De namen, achter welke geen plaatsnaam is vermeld zijn*van Sas van Gent. Zangwedstrijd voor kanaries. Onze stadsge noot H. Scheffer behaalde met zijn inzending Hazer Kanaries op een zangwedstrijd te Asse nede van genoemde vogels den lsten en en 2 den prijs. Er waren 58 vogels ingezonden. Wildschieting. Bij de gisteren gehouden kal- koenschieting bij Aug de Roeck, alhier, waar aan 85 schutters deelnamen, was de uitslag als volgt: Hoogvogel J Coene. Zij vogels Alfr. Goet- hals Westdorpe en Pr Verhelst id. Groote Kal len M v Kerkhove Selzaete en C Pollet. Kleine Kallen A de Smet Westdorpe en W Lammens geloot. De namen, waarachter geen plaatsnaam staat vermeld, zijn van Sas van Gent. AntObOtsifff. Zaternagnamiddag ten circa half i vond op de hoek Westkade Oost straat een botsing plaats tusschen een vracht auto van de firma van Gelderland, waarin zich een aantal biggen bevond, en een met steenen beladen vrauchtauto van de firma A. Blommaert uit Hulst. Eerstgenoemde auto die dee Ooststraat kwam uitrijden en de Westkade wilde kruisen werd gegrepen door de andere wa gen, die uit Terneuzen in de richting Selzaete reed. Beide auto's bekwamen beschadiging aan stuurinrichting, spatborden en veeren. Zij wer den later weggesleept. De aanrijding liep zon der persoonlijke ongelukken af. Van een en ander werd door de maréchaussée proces-verbaal opgemaakt. Vlissingen II-Sassche Boys 17-2 Een zeer onvolledig Sassche Boys-elftal moest gisteren met 7-2 tegen Vlissingen 2 't loodje leg gen. Na het fraaie begin vallen de laatste resul taten wel wat tegen en het is te hopen dat de inzinking spoedig voorbij is. De Boys staan nu op de vierde plaats, maar de achterstand op de leiders bedraagt slechts 2 punten, en daar er nog 8 wedstrijden te spelen blijven hoeven de Sassenaars den moed nog niet te laten zakken. Vooruit Boys de tanden op elkaar gezet en laat Axel Zondag eens zien dat jullie nog wel dege lijk meetellen. SUPPORTER - Westdorpe-Stoppeldijk II 0-5 Westdorpe speelde gisteren z'n eersten compe fitie-wedstrijd en verloor met 5-0. Stoppeldijk won verdiend, maar een 3-1 uitslag had de ver houding beter weergegeven. SAS VAN GENT Gedurende de maand November Huwelijks-voltrekkingen. 5 Adrianus Corne lls Viveen, 25 jaar jm. en Pieternella van Espen 25 jaar jd. Geboorten. 15. Eddy August zoon van Alfred Colpaert en Nathalia Maria Lioen Rosa Leonie Honorée, dochter van Franciscus Petrus Ver- schorre en Elodie Marie Obrie. 27. Josephus Joanne zoon van Augustinus Franciscus Ange- lien van Moorten en Emelia Maria van Goet hem. 28. Marcellus Johannes Levinus, zoon \an Clement Dhaene en Georgette Rosalia demen tia Dullaert. Overlijden. 5 Joannes Ludovicus Van Bouwe- len 46 jaar echtgenoot van Celina Mathilda Hol Jebosch. 8 Catharina Maria Fenenga 93 jaar weduwe van Drieuwes Roelof Jonker. 9. Marie Louise van Renterghem echtgenoote van Ber- nardus Poppe. 15. Maria Verschelling (overle den te Terneuzen) 67 jaar weduwe van Ccrnelis de Putter. 30 Emillius Eluardus Bernardus Go- vaert. 74 jaar. zoon van Eduardus Marcellus Go vaert en Adelaide Hendrika Tack, beiden over leden. WESTDORPE. Gedurende de maand November. Huwelijks-aangiften. 24 Nov. Hugo Franz Meier, 32 jaar jm. en Maria Anna Robusch 24 jaar jd. Huwelijks-voltrekkingen 12. Renatus Burg- graeve 27 jaar jm. van Selzaete en Irèna Rosa lia van Hecke, 24 jaar jd. Geboorten. 10. Juliana August aMaria doch ter va Raymondus Alfred Angelus van Him- schoot en Valentina Eugenia Maria Ysebaert. 20. Philomena, dochter van Alphonsus van den Brandë en Anna Maria Catharina ErpeJinck. 22 Maria Anestacia dochter van Petrus Vernim men en van Philomena Christina van der Ve- ken. Overlijden. 28 Juliana van Acker. 81 jaar we duwe van Eduardus van Waes. ZELFVULLERS SAS VAN GENT. Aangekomen. J C Stouthamer Machinebank werker van Delft. J Bergdijk zonder van Zwijndrecht M C Leunis zonder van Vreeswijk L de Maertelaere dienstbode van Westdorpe A L Gelderland zonder van Stoppeldijk. I Stroo- winder dieenstbode van Zuiddorpe S R de Pauw winkeliersters van Terneuzen A P A de Maertelaere winkelier van Westdorpe E M Schinckels zonder van Gent (B) AC Baecke zonder van Assenede (B.) Vertrokken: T den Boer teekenaar naar Oud- Beijerland. W Wurtz monteur naar Brunswijk. (D) P M Hamelijnck Huishoudster naar Hulst J M Doolaege zonder naar Leeuwergem bij Sot tegem (B) A J F Doolaege zonder naar ia. id. V L Vernaeve zonder naar Oostacker (B) P v. Espen zonder Woudrichem. A J en gezin Deur- waerder Timmerman Gent (België) B tiosklop- per B 's-Rijks belastingen. Borkel en Schaft. WESTDORPE Gedurende de maand November ngekomen 1. Martha Maria de Lavoir van Terneuzen. 3. Guillaume Joseph Florentius An tonius Rysloo van Brasschaet. 6. Job Wolfert en gezin van Hoek. 12. Maarten Willem Eugène Mil lenaar met gezin van Terneuzen. 14. Elisa Ma ria Catharina van Kruyssen van Kruiningen. 13. Alphonsius de Smaele van Stekene. 18 Maria Leonia van Ecke van Axel. 25 Maria Justina Selis van Terneuzen. Vertrokken: 4 Gerardus Cornells Maria Rom bouts naar Steenbergen. 13 Arthur Petrus Belaert naar Zuiddorpe. Leonora Prudentia de Maertelaere naar Sas van Gent. 17 Irena Maria D'haene naar Heerlen. Athur Petrus Alouisius de Maertelaere naar Sas van Gent. 17 Peter Kons naar Terneuzen. 26 Irèna Rosalia van Hecke naar Selzaete. 27. Marinus Pieter Schoof naar Terneuzen. BOSCHKAPELLE. Gemeenteraad. Behoudens een kleine opmer king van den heer Ottjes werden notulen on veranderd goedgekeurd. Ingekomen waren: 1. van Ged. Staten bericht, dat in het be stek tot verbetering van den weg Rapenburg Tol tot den Provincialen weg, de bepaling is op "genomen, dat zooveel mogelijk arbeiders worT den aangenomen uit betrokken gemeenten. 2 De bekende motie der gemeente GraauW aan den Minister voor verhooging van den steun aan den bietenverbouw. Eesloten wordt adhaesie te betuigen. 3 Van Ged Staten bericht, dac goedkeuring niet kan worden verleend aan het raadsbesluit^ tot het aangaan eener kasgeldleening vari f 12500 Het College vindt dit bedrag te hoog ën adviseert, een leening in rekening courant te sluiten tot e enbedrag van f 8000 Met alg. st. wordt daartoe besloten. Verder komt aan de orde: Bespreking wetsontwerp samenvoeging van gemeenten. Volgens art 2 alinea 1 van genoemd wets ontwerp gaan alle bezittingen over aan dé nléu we gemeente en volgens alinea 3 zijn Bosch- kapelle, Hengstdijk en Ossenisse als aandeel- houdsters in de Zeeuwsch-Vlaamsche Watér- Icidingmij. verplicht een zeker bedrag in de kas der nieuwe gemeente te storten ter bestrijding der gemaakte kosten. Hiertegen heeft Weth. de Bakker een ernstig bezwaar (want al de vaste goederen van het Burgelij k Armbestuur gaan dan over aan de nieuwe gemeente, en daar Stoppeldijk geen ar- mengoederen bezit, zou spreker als cöiripensa- tie, aan art. 2 een vierde alinea willen toevoe gen, nl. inhoudende, dat Stoppeldijk een eVenre dig bedrag in de Armenkas der nieuwe gemeen te zal storten, spreker acht dit niet meer dan billijk. Alle leden zijn het hiermede eens: overigens wordt het ontwerp van wet met alg. st. goëdge keurd. Bij de rondvraag brengt de heer de Bakker de werkverschaffing ter sprake. Deze betreft de verbreeding van den weg loopende van den dijk naar Stoppeldijkveer. De voorzitter kan tot zijn genoegen mede deelen, dat van de meeste aangrenzende eige naren een goedgunstig antwoord is ontvangen hun medewerking hebben toegezegd;, hij zal daarom dit punt nog eens bespreken in het Col lege van Burg en Weth. Mej v Eerdenburg zou den verkoop van bui- tenlandsch brood willen tegengaan en aan deze leurders een ventvergunning weigeren. De voorzitter antwoordt, hiertegen reeds maatregelen te hebben genomen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer, Ondergeteekende verzoekt U beleefd om 'n kle'ne plaatsruimte in Uw veel gelezen blad en dat ook door vele supporters en spelers der V.S.B. te Sas van Gent gelezen wordt. In 'n verslag van de 1.1. gespeelden voetbal wedstrijd Sassche Boys I-Middelburg II doet 'n „Supporter" z'n klacht over onze doelman. „Wanneer de Boys, zoo zegt de „Supporter", werkelijk kampioens-inspiraties hebben, dan moeten ze den doelman vlug vervangen. Hij verdedigt z'n doel op 'n hulpelooze wijze in de ze competitie". Naar mijn meening is het de eerste maal in deze competitie dat de doelman dan ook schuld treft. In de wedstrijd tegen Axel was hij in ieder geval veel en veel beter en in de wedstrijd der Zeeuwen was hij goed. Wedstrijd-uitslag Sassche Boys-Hansweert was 3-4. In deze wedstrijd was het 'n andere doel man maar dezelfde spelers. Die wedstrijd had den de Boys kunnen winnen en moeten win nen. Bij wie de schuld? Bij de spelers? Zoo, ja, dan moet er maar 'n nieuw elftal gezocht wor den. Waar of niet, supporter? De Boys hebben 2 jaar geleden den kampi oenstitel verloren en óók door den doelman. Zonder die doelman hadden de Boys vast en zeker een jaar vroeger in de N.V.B. gespeeld. Kan supporter z'ch soms herinneren welke doelman dat was? Hoeveel goede wedstrijden heeft dien doelman gespeeld? In 't verloopen zomerseizoen hebben de Boys in Axel tegen Axel I gespeeld. De uitslag was voor ons 3-3. Aan wie was dat te danken. De bekerwedstrijd in Hulst was 1-1. Aan wie was dat te danken. Ook aan onze huidige dcel- verded'ger. Nog 'n vraag aan „supporter". Weet U soms wat voetballen, is? Zoo ja, dan moet U in 't vervolg beter uitkijken. Doordien U Zondag niet goed hebt gekeken (of misschien veel kou had), heeft U niet gezien, dat er van de 3 doel punten op z'n minst gepomen 1 bij was dat onhoudbaar was. Hoe kwam dit supporter? Mocht U soms niet weten wat voetballen is. (wat ik vast en zeker geloof) dan moet U maar naar geen wedstrijd meer gaan. Dit zou in ieder geval twee voordeelen hebben: le. Geen tweedracht zaaien mder de spelers. 2e. Mij de moeite besparen van zooveel te schrijven. In afwachting van de dingen die komen sul len teeken ik: gjj EEN SPELER DER BOYS. (Wegens overvloed van copie met vertraging geplaatst.)

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 3