"■^Abdijsiroop No. 3855 Maandag 7 December 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN P0S1RFKEHINB No. 53419. FEUILLETON' Be Bedelares van Saint-Sulpice. Wat niet onweersproken mag blijven. Kameroverzicht VERSCHIJNT ELKEN MAANDAG., WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND Bestrijdt toch die Bronchitis! Gemeenteraad van Sas van Gent. DE UWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of f 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertent iën 20 cent per.regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHT IQE LEZERSKRING IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT In de jongste zitting van den Sasschen gemeenteraad heeft de heer de Leux zich ge roepen geacht (men zie net raadsverslag in dit nummer), een blaam te werpen op de R. K. Kamerfractie naar aanleiding van haar eens gezind stemmen tegen de motie Marchant, die de korting op de ambtenaarssalarissen beoogde te doen verwerpen. 't Viel voor ieder, die „geen vreemdeling is in Jeruzalem" te voorzien, dat de S.D.A.P., die slechts bestaan kan bij de gratie van de rnen- schelijke ontevredenheid, daaruit munt zou trachten te .slaan en de teleurstelling, in de betrokken ambtenaarskringen, door oen derge lijke houding der Katholieke voormannen ge wekt, zou trachten uit te buiten om zieltjes te winnen. De gelegenheid was ditmaal al bijzonder gunstig. De Katholieke Kamerleden hadden den schijn volkomen tegen zich. In de ambtenaarswereld was men begrij pelijk furieus. Zelfs de niet bij het geval betrokkenen ston den voor een raadsel en waren om het zacht uit te drukken teleurgesteld. De bedachtzamen, die er in konden slagen hun sentiment in bedwang te houden, rede neerden: Als menschen, met ongerept blazoen en van absoluut onverdacht-democratische be ginselen een dergelijke houding aannemen, moet daarvoor toch wel een ZEER gewichtige reden bestaan. De „heeter gebakerden" spraken van scheu ring en oefenden felle critiek. (Psychologisch verklaarbaar, hoewel niet verdedigbaar. De beste mensch kan soms in een booze bui heel onredelijk zijn en er zijn in dit geval stellig zeer verzachtende omstandigheden aan te voeren). Ieder eischte een verklaring. Die verklaring nu is gekomen. In de Partijraadsvergadering van Zaterdag 28 November jl. heeft de leider der R. K. Ka merfractie, tevens voorzitter van den Partij raad der R. K. Staatspartij Mr. Aalberse, op schitterende wijze de R. K. Kamerfractie van eiken blaam .gezuiverd. In volkomen openhartigheid heeft hij de mo tieven genoemd, welke de R. K. Kamerleden heb ben genoopt, als mannen van eer en geweten, hun stem tegen de motie uit te brengen. Die motieven waren dermate afdoende, dat de geheele vergadering waaronder tal van afgevaardigden, die zich stellig hadden voer genomen, onomwonden over het gewraakte feit te interpelleeren den eminenten fractielei der minutenlang toejuichte en daarmee de Katholieke deputé's schitterend rehabiliteerde. Wij, die de bewuste vergadering bijwoonden, aarzelen niet te zeggen, dat dit een grootsch, 143) Ja mijnheer de directeur, dat heb ik opge merkt. Moeder Jeanne zoo noem ik de arme vrouw altijd brengt dikwijls de handen aan het hoofd. Ik heb getracht te onderzoeken waar om zij dat deed en ik ontdekte dat het littee- ken een weinig was opgezet. Is dat lang geleden. Omtreeks drie weken. Hebt gij deze ontdekking aan niemand mee gedeeld? Aan niemand mijnheer de directeur, ik hech te er niet zooveel warde aan en hoven dien dacht ik dat het altijd zoo geweest was 't Is goed. Dokter Bordet wendde zich vervolgens weer tot den adjunct-geneesheer en ging veert.: Waarde collega, wij zullen alle hulpmiddelen der wetenschap aanwenden om haar verstand terug te doen keeren. Wanneer die vrouw ze ventien jaar lang heeft kunnen leven, dan moet zij ook minder ernstig verwond zijn dan de rap porten, waarvan ik heb kennis genomen :nee- deelen. De operaties, die men haar heeft doen ondergaan, zijn niet naar behooren geschied; de geneesheer die deze volbracht was niet vol komen zeker van zijn zaak. De wond, door de scherf van een bom toegebracht, is niet zoo diep in de hersens doorgedrongen als men wel indrukwekkend moment was. Zeis de leiders der oppositiebeweging uit de betrokken kringen voelden zich genoopt, pu bliek met de houding der Kamerfractie hun in stemming te betuigen, wat toch wel den meest ontstemden opposant moest overtuigen, dat zijn critiek voorbarig was geweest. De verklaring van Mr. Aalberse kwam hierop neer: De Kamerfractie heeft vier volle dagen ge confereerd alvorens haar houding yast te stel len. Men kan haar dus niet verwijten dat zij deze kwestie niet met passenden ernst heeft be handeld. Bij die besprekingen kwam het vast te staan le. dat het aannemen van de motie Mar chant, het aftreden van het Kabinet tengevol ge zou hebben; 2e. dat het onmogelijk zou zijn op korten ter mijn een nieuwe regeering te vormen, derhalve een langdurige Kabinetscrisis verwacht moest worden; 3e. dat zulks onder de vigeerende omstandig heden fatale gevolgen zou hebben en met name dan een ontwaarding van den gulden niet meer te voorkomen zou zijn. Wat dit laatste niet alleen voor de amb tenaren doch voor heel de bevolking zou be- teekenen, behoeven we wel niet uiteen te zetten Dit alles hebben onze R. K. Kamerleden ern stig overwogen. En met volkomen begrip van hun groote ver antwoordelijkheid hebben zij daarop zij het met den grootsten tegenzin in het waar achtig belang van hen, wier belangen zij te be hartigen hadden, unaniem verklaard, tegen motie Marchant te zullen stemmen. Ondanks het feit, dat zij zich aan verguizing en verdachtmaking wisten blootgesteld. Dat is een mannelijke, waardige houding, die groot respect verdient. Zij hebben zich het vertrouwen der kiezers volkomen waardig getoond. Met voldoening mogen wij, Katholieken, dat getuigen. En als er van verraad aan de democratische belangen en beginselen kan worden gesproken dan treft dat verwijt geenszins onze voorman nen, doch wel hen, die speculeerend op de on wetendheid en de ontevredenheid der massa, op den ramp der inflatie hebben aangestuurd. Dit in antwoord op de goedkoope opmerkin gen van het Sassche Raadslid de Leux, die het moge als verzachtende omstandigheid gel den als trouw lezer van „Het Volk" de ware toedracht wel niet zal hebben gekend. (Van onzen parlementairen medewerker). Het contigenteeringswetje met algemeene stem men aangenomen. De begrootingen van Fi nanciën, Arbeid en Defensie vastgesteld. Het contigenteeringswetje, het wetje dat aan de regeering de bevoegdheid geeft, den invoer verondersteld heeft en die scherf kan nog wel verwijderd worden. Het onderzoek dat ik nu heb ingesteld, heeft mij reeds voldoende doen blijken. Jeanne Rivat zal dus een nieuwe ope ratie ondergaan, die ik zelf ten uitvoer zal brengen. De oorsprong der kwaal schuilt onder de hersepan, en ik ben er zeker van dat zoodra die oorsprong is verwijderd het verstand zal te rugkeeren. Ik zal u aanstonds de voorbereiden de behandeling voorschrijven, die zij tot aan de operatie moet ondergaan. De directeur wendde zich daarop weder tot de jongste verpleegster en ging voort: Als Jeanne Rivat bij komt uit de bewusteloos heid, waarin ik haar gebracht heb, moet ge haar naar een van de kamers geleiden, die be stemd zijn voor de patiënten, welke aan een speciale behandeling worden onderworpen. Rose knikte toestemmend, zij was zoo ont roerd, dat zij geen woord kon spreken: eens klaps bedekte zij het gelaat met de handen en barstte in tranen uit. Dokter Bordet naderde haar en greep haar bij de hand, terwijl hij vriendelijk vroeg: Waarom weent ge mijn kind? Omdat ge mij wil scheiden van moeder Je anne, snikte het meisje met schokkende ste?n. Troost u daarover en wees niet bevreesd, ant woordde de dokter, getroffen door deze droe vige smart, ik zal aan den chef-bewaker .'ast geven, dat hij u de bijzondere zorg voor deze patiënte moet opdragen. Gij houdt /eel van Jeanne Rivat en de genegenheid, die gij haar toedraagt kan mij zeer nuttig zijn om tot mijn doel te geraken. Wanneer zij nog kan genezen, van bepaalde artikelen aan bepaalde hoeveel heden te binden, genoot de eer door de geheele Kamer te worden aanvaard. Dat teekent wel de ontzettend moeilijke omstandigheden waarin we verkeeren. Immers, wanneer vrijhandels dogmatici als dé liberalen, de vrijzinnig-demo craten het over zich kunnen verkrijgen ihet den invoer te bemoeilijken alleen door het in voerrecht hooger te stellen, maar zelfs dien in voer volslagen te beletten, dan moet er al heel wat gebeurd zijn. We zeiden reeds, dat het amendement-Oud, dat beoogde, de Regeering te verplichten bij eiken contigenteeringsmaatregel, door haar ge nomen, de sanctie van de Kamer te vragen, de spil was, waaromheen de discussies zich be wogen. Aanvankelijk voelde minister Verschuur voor het amendement niet zoo heel veel, maar de toelichting, en vooral ook de gedachte dat hij alle stemmen op het wetje zou kunnen ver eenigen als hij toegaf, zoodat van oen nationa le wet zou kunnen worden gesproken, deed hem zich bij het amendement neerleggen. De begrooting van Financiën passeerde zon der veel moeilijkheden den hamer. Minister de Geer verstrekte tijdens de debatten de mede- deeling, dat de Nederlandsche Bank om van haar pondenbezit geen risico meer te loopen, Ingezonden Mededeeling (36) Als elk Jaar opnieuw een bronchitis U komt waarschuwen dat het koude jaar getij is ingetreden, waarom dan geen Abdijsiroop genomen Menschen met sedert jaren telkens terug keerende bronchitis vonden daarbij baat. Abdijsiroop is weten schappelijk samengesteld, verwijdert de taaie met ziektekiemen bezoedelde slijm en helpt Uw ademhalingsorganen. Sedert menschen-heugenis geprezen bij pijnlijk en veelvuldig hoesten, Bronchitis, vastzitten de kou, Kinkhoest, Influenza, Asthma. „Voor de Borst Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50, Fl. 2.75, Fl.4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 et). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) dan zullen uw zorgen tot die genezing veel bij dragen, misschien nog meer dan de wetenschap Rose greep dankbaar de hand van den dok ter. Ik dank u, mijnheer de directeur stamelde zij, ik dank u voor zooveel goedheid. Jeanne bewoog zich even. Zij keerde langzaam tot het bewustzijn terug. De adjunct-geneesheer hield haar ten flesch je salomoniak onder den neus, zij opende de oogen en keek werktuigelijk om zich heen. Toen zij Rose bemerkte kwam er een glim lach om haar lippen en zij strekte de handen naar het meisje uit. Ga nu, mijn kind, zeide dokter Bordet tot de jonge verpleegster, breng haar weg, die gij zoo innig lief hebt en die ook zeer aan u ge hecht schijnt te zijn. Rose nam Jeanne Rivat mede en bracht haar naar een kamer in de afdeeling der geïsoleer den. Gedurende acht dagen bestudeerde dokter Bordet de meesterwerken betreffende de krank zinnigheid veroorzaakt door wonden van vuur wapenen en uit die werken putte hij voldoende gegevens, om zich te overtuigen dat de weduwe van Paul Rivat nog wel te genazen was. In die acht dagen werd de patiënte f tipt vol gens voorschrift van den directeur behandeld en onder die behandeling nam de uitzetting van het litteeken, die eerst slechts door een loupe was waar te nemen, de afmeting van een duivenei aan. Jeanne, tot dusverre zoo zachtzinnig en kalm werd buitengewoon prikkelbaar, zelfs* de tegen het tegen een koers tusschen f 9.25 en f 9.45 aan de Nederl. Indische regeering had ver kocht, die over twee jaar een fweetal leenin gen, die in ponden luiden, heeft af te lossen. Met de Arbeidsbegrooting is een aanvang ge maakt. Minister Verschuur, die bizonder goed op dreef was, had geen moeite de Kamer er van te overtuigen, dat voor sociale voorzienin gen in dezen tijd geen geld beschikbaar is. Het nationale Inkomen is tot 70, misschien wel tot 60 percent gedaald en dan gaat het niet aan, nieuwe sociale lasten te voteeren. Tegen tech nische verbeteringen in hetgeen bestaat in na tuurlijk geen bezwaar. De mogelijkheid bestaat, dat binnen niet te langen tijd we 's morgens om negen in plaats van om 10 uur ons versch broodje zullen krij gen. De minister beloofde althans te zullen la ten nagaan, of het mogelijk en gewenscht is, het uur van bezorging van het versche brood te vervroegen. Minister Deckers zag zijn begrooting van Defensie aangenomen. Vrijzinnig-democraten, sociaal-democraten en communisten, de een zijdige ontwapenaars (de laatsten nog niet eens, want ze zouden het proletariaat willen wapenen) stemden natuurlijk tegen. Zitting van Dinsdag, 1 December, des namiddags 6 uur 30. (Vervolg). VII. Voorstel tot vaststelling verordeningen op de heffing en invordering van 35 tot 80 op centen op de gemeentefondsbelasting. De voorzitter: Wij moeten Jaar voor even eens een verordening vaststellen. De secretaris leest de desbetreffende con cept-verordeningen voor, welke als volgt lui den: VERORDENING OP DE HEFFING VAN OP CENTEN OP DE HOOFDSOM DER GEMEENTE FONDSBELASTING. Art. 1. Er zullen ten behoeve van deze gemeente worden geheven 70 opcenten op cle hoofdsom der gemeentefondsbelasting. Art. 2. De invordering geschiedt overeenkomstig het bepaalde in de verordening op de invoering van heden. Art. 3. Deze verordening treedt in werking op; 1 Mei 1932. Aldus vastgesteld in de openbare vergadering van 1 December 1931. VERORDENING OP DE INVORDERING VAN OPCENTEN OP DE HOOFDSOM DER GEMEEN TEFONDSBELASTING, Art. 1. De invordering en uitkeering der opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting ge woordigheid van Rose scheen haar niet tot kalmte te kunnen brengen. De jonge verpleeg ster was wanhopig over deze voor haar onbe grijpelijke verandering in de stemming-' van haar oude vriendin, maar niettemin bleef zij liefdevol en zachtzinnig jegens haar oil ging voort haar de teederste zorgen te wijden, die thans slechts met teekenen van ongeduld en zelfs van toorn werden ontvangen. Eensklaps werd Jeanne door een hevige koorts aangetast. Zij ijlde soms. Dag en nacht week Rose niet van haar spon de en besteedde al haar zorgen aan de verple ging. i Thans was voor dokter Bordet het oogenblik gekomen om de operatie te wagen, waarop hij al zijn hoop gebouwd had. XV. De directeur van het krankzinnigengesticht te Blois was te bekwaam en te ervaren-om niet te weten, dat de operatie, die hij v/ilde beproe ven, pijnlijk en gevaarlijk was. Hij oordeelde het daarom noodzakelijk de waanzinnige in staat van verdooving te bren gen, ten einde bewegingen te voorkomen/ die voor de patiënte noodlottig kondeit-zijn. - Op den bepaalden dag werd de patiënte naar de operatiekamer gebracht waar haar de'ge neesheer-directeur wachtte in gezelschap- van de adjunct-geneesheeren en de studenten, die toestemming hadden de operatie bij te wonen. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1