HEERENBAAI Stadsnieuws. UW ST. NICOLAASPAKKET IS NIET VOLLEDIG, verschaft U wolken van genot, Gemeenteraad van Sas van Gent. INGEZONDEN HEDEDBE11XB 100 als U er niét zoo'n fraaie Imit. Oud-Zilveren Tabakstrommel hebt bijgevoegd. Deze trommel is gevuld met een half pond zachte, geurige DE Echte Friesche Heeren-B^ai. Een merk, dat iedere rooker weet te waardeeren. Uw winkelier heeft ze in voorraad vanaf 65 ct. per half pond. B55 O I ECHTE FRIESCHE 20 "50 CT. PER ONS SLUISKIL. Biljarten. De gehouden prijskamp jl. Zondag op het biljart bij P Meert Kerkstraat had den volgenden uitslag: le prijs P Waelput en J de Jong, 2e pr. J Oostdijk en H Veileman 3e J. Diericks en E Lambert. Extra prijs B van Hijfte en M Stockman. De werkloosheid. Dat deze in de omgeving en ook h er wederom toeneemt, kon men de laat ste dagen weer het best zien, daar aan het bu reau van de ploegbaas voor het lossen en laden der schepen aan de Amoniakfabriek des mor gens 40 a 50 arbeiders post hadden gevat, met de hoop aangenomen te worden. De laatste we ken was dit getal veel minder. Een alarm-signaal. Woensdagvoormiddag kionk opeens het alarmsein op de Amoniak- labnek, door het gaan der fabriekssirene. Het betrof echter slechts een oefening met de brand weerafdeeiing, die zich bij een dergelijk signaal d reet naar hun aangewezen post moeten be geven. Medaille gewonnen. Tusschen de twee biljart liefhebbers C. Scheele en H. Meert alhier, werd in café de Krijger een partij gespeeld, om een medaille geschonken door den heer L. Koc.se Middelburg. Wie in deze partij van 50 punten de grootste serie behaalde, werd winnaar van het metaal. De heer Scheele wist er beslag op te leggen. St. Nicolaas. Woensdagmiddag bracht St. Ni- colaas een bezoek aan de kinderen van het Villa dorp der l'Azöte. De goede Sint nam zijn intrek in het Casino, waar de kinderen door de Hei lige man werden onthaald. PHILIPPINE. Gemeenteraad. Op Vrijdag jl. Kwam de raad dezer gemeente In Openbare vergadering bijeen Wegens ongesteldheid was de voorzitter afwezig De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd. Onde de mededeeilngen kwam voor de uitslag der kasopname, aauwezig was 5090.11 gulden. De slachthuiskosteu voor het ressort Sas van Gent worden beraamd op 3350 gulden Ingevolge artikel 101 van de L.O. wet werd over 1929 de vergoeding vastgesteld op f 7.87 per kind. Wijzigingen in ie gemeentebe- grooting over 1931 worden goedgekeurd. Ver lenging van de huur eener gemeentewoning aan E de Wit, wordt goedgekeurd. Ten inde een verbetering aan te brengen aan een gemeente weg wordt besloten tot aankoop van een strook grond. Ontworpen en goedgekeurd wordt de vol gende steunregeling aan werkloozen: georganiseerde gehuwde en ongehuwde kost winners zullen ontvangen 8 gulden per week, ongeorganiseerde gehuwde en ongehuwde kost winners zuil enontvangen 7 gulden per week, van af het tweede kind wordt een toeslag ge geven van 50 cent per kind tot gezamelijk een maximum voor georganiseerden van f 10.50 en voor ongeorganiseerden van 9.50 per week. Een commissie in verband hiermede zal bestaan uit twee transport- en 1 fabrieksarbeider. Een wij ziging in de zekerheidsstelling van den gemeen teontvanger wordt goedgekeurd. Bij de rond vraag wordt door het lid W. Voerman gevraagd om verplaatsing van een lichtpunt aan de ha ven. Hierna wordt de vergadering gesloten. AXEL. Jaarmarkt. De jaarmarkt, aldus de Axelsche Crt., had alhier Maandag weer het gewone kal me verloop. De aanvoer was bevredigend, van de paarden zelfs boven verwachting. Er waren 53 tuks hoornvee, 35 paarden en 37 varkens. Het bezoek was ondanks het gunstige weer niet zoo druk als anders. De vanwege de gemeente uitgeloofde prijzen werden toegekend als volgt. (De personen bij wier naam geen plaats is gemeld, wonen te Axel. Schoonste paard 3-7 jaar: le pr. f 7.50 H de Peijter, 2e pr. f 5 W Dieleman, 3e pr. f 2.50, Abr. Haak, Zaamslag. Schoonste hengstveulen 1-2 jaar: le pr. f 4 M de Regt, 2e pr. f 2.50 M van Fraaijenhove. Schoonste merrieveulen 1-2 jaar: le pr. f 4 M van Fraaijenhove, 2e pr. f 2.50 Jan de Putter Schoonste hengstveulen: f 4 P Dieleman. Schoonste merrieveulen: f 4 M de Regt. Schoonste veulen 2-3 jaar: le pr. f 4 A Iiaak Zaamslag, 2e pr. f 2.50 M van Fraaijenhove. Schoonste 2-jarige hengst: f 4 M van Fraaij enhove. Schoonste baatgevende of kalf dragende koe: le pr f 5 G Weijns 2e pr. f 2.50 J de Putter. Schoonste kalf dragende vaars: le pr f 5 C. Verbiest Sas van Gent, 2e pr. f 2.50 W Diele man. Schoonste 2-jarig rund: le pr. f 5 G Weijns 2e pr. f 2.50 Gebr. Verstraten. Schoonste hokkeling; f 2.50 F Dieleman Ter Neuzen. Vetste os of st*er, schoonste :und, schoonste varken; alles f 5 Gebr. Verstraten. Beroep predikant. De weleerwaarde heer Ds. P L D L van Oeveren, hervormd predikant te Nisse heeft het beroep naar de hervormde ge meente alhier aangenomen. Posterijen. De heer C. Feijen, adjunct-com mies bij de posterijen alhier, is geslaagd voor het ontwikkelingsexamen voor commies bij dien dienst. Stamboek trekpaard. De heer B. C. Puylaert alhier ls herbenoemd tot jurylid van het hoofd bestuur voor opnemen van meniën van het Stamboek voor het Nederlandsch Trekpaard. Zitting van Dinsdag, 1 December, des namiddags 6 uur 30. Voorzitter: Burgemeester L. W. G. Hoefnagels Mede aanwezig: Wethouder W. Tak, alsmede de raadsleden E. C. van Goethem. P. J. Kaas, J. J. de Leux, C. L. de Maayer, C. Machielsen, L. T. B. de Meijer, P. A. Neeteson. P. J. Seijbel, V. Verschaffel en de secretaris F. P. J. Stu'obé. Afwezig: Wethouder A. A. Marquinie De voorzitter opent de vergadering ten circa kwart voor zeven en verzoekt den" secretaris de notulen voor te lezen. De secretaris leest de notulen der vergade ring van 30 October 1931. Deze worden onge wijzigd vastgesteld. De voorzitter: Vooraleer met de behandeling der agenda te beginnen, moet ik mededeelen, dat van wethouder Marquinie bericht is inge komen, dat hij verhinderd is, deze vergadering bij te wonen. 1. Mededeeling ingekomen stukken. Ingekomen is een schrijven van de Voetbal- vereeniging „Oranje", waarin den Raad dank wordt gebracht voor de toegekende subsidie. Wordt voor kennisgeving aangenomen. II. Vaststelling pensioensgrondslag van R. C. van Ham als vasten gemeente-arbeider met in gang van 1 Januari 1932. De voorzitter zegt ter toelichting, dat het, in verband met de aan den betrokkene toe te ken nen periodieke verhooging, noodig is, den pen sioengrondslag opnieuw vast te stellen. De secretaris leest het desbetreffend con cept-raadsbesluit, waarbij de pensioensgrond slag van R. C. van Ham met ingang van 1 Januari 1932 op f 1150 wordt vastgesteld. ZJh.st. gaat de Raad hiermede accoord. III. Missive van de Gemeente Graauw en Langendam om adhaesiebetuiging aan de door haren raad aangenomen motie tot ruimeren Rijkssteun voor den suikerbietenverbouw in 1932. De secretaris leest dit schrijven voor, het welk als volgt luidt: De Raad der Gemeente Graauw en Langen dam in openbare zitting bijeen op 22 Oct. 1931, besprekende den noodtoestand onder de land bouwbevolking, kennis genomen hebbende van de voorgenomen regeling van Z.Ex. den Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw, waarbij voor het jaar 1932, eenzelfde financieele steun voor den suikerbietenver bouw, als geldende voor 1931, in uitzicht wordt gesteld. Overwegende, dat de bietencultuur voor den landbouwer en landarbeiders op de eerste plaats en voor den middenstander op de tweede plaats van groote financieele beteekenis is, dat met den meerderen of minderen uitzaai van dit product de werkloosheid voor oen groot deel samengaat, acht den door den Minister voorgestelden steun regeling onvoldoende en dringt er bij Z.Ex. ten zeerste op aan, om alsnog voor 1932 een ruime re bijdrage toe te kennen en besluit deze motie ter kennis te brengen van Z.E. den Minister voornoemd, alsmede van alle gemeenteraden in Z.-Vlaanderen met beleefd verzoek aan deze laatsten, hieraan adhaesie te betuigen en gaat over tot de orde van den dag. w.g. F. J. v. CAMPEN, burgemeester, w.g. H. W. DALMIJN, secretaris. De voorzitter: Ofschoon het niet de gewoonte is om bij elke voorkomende gelegenheid ad haesie te betuigen, mag in dit geval toch wel een uitzondering worden gemaakt. Spr. wijst er dan op, dat de bietencultuur voor dit gewest van bijz. groot belang is. Tal van bevolkings groepen (landbouwers, landarbeiders, arbei ders van de suikerfabrieken, Middenstanders etc.) zijn hierbij geïnteresseerd. Men mag zeg-: gen, dat de financieele welstand van Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaanderen voor een groot deel van de bietencultuur afhankelijk is. B. en W. hebben danook gemeend te moeten voor stellen, aan dit adres adhaesie te betuigen. Z.h.st. wordt door den Raad aldus besloten. IV. Benoeming lid der Commissie van toe zicht op het lager onderwijs (schoolcommissie) wegens periodieke aftreding van Jac. P. Geir- naerdt op 1 Januari a.s. Op verzoek van den voorzitter leest de se cretaris de aanbeveling voor, welke als volgt luidt: 1 Jacobus Petrus Geirnaerdt, handelaar, 43 jaar. 2. Adolphus Hypolitus van Loy, zonder be roep, 54 jaar. De voorzitter benoemt de heeren de Meijer en de Maaijer tot stemopnemers. Uitgebracht worden 5 stemmen op den heer Geirnaerdt, 4 op den heer van Loy en 1 blanco. De voorzitter constateert, dat derhalve de heer Geirnaerdt herkozen is. V. Missive van Gedeputeerde Staten om te nemen raadsbesluit tot 40 jaarlijksche bijdra gen van f 750.in de kosten tot verbetering weg Philippine-Driekwart. De secretaris leest het volgend schrijven voor: Zooals U bekend zal zijn worden vanwege de gemeente Philippine ernstige pogingen aange wend om tot verbetering te geraken van den in margine vermelden weg; de verbetering zou moeten geschieden overeenkomstig de elschen van het Prov. wegenplan, waarin de weg onder No. 23b is opgenomen. Aanvankelijk zijn de kosten der reconstructie van den weg geraamd op f 265,000, waarvan een vierde gedeelte naar luid van de bestaan de Wegenbelastingverordening of f 36,250.- ten laste van de gemeente Philippine komt. De annuïteit, indien de gemeente leent naar 41/2 pCt. en in 40 jaren de leening aflost, van dat bedrag is f 3.600.-. Het is duidelijk, dat dit bedrag voor de ge meente Philippine die wel alleen onderhouds plichtige van den weg is, maar niet de eenige belanghebbende bij den weg, te zwaar is. Bo vendien zal zij na en door de verbetering de in komsten van den tol missen, omdat voor wegen, waarop tol geheven wordt, geen bijdragen uit het Wegenfonds kunnen worden verleend, ter wijl ook van het onderhoud alsdan een deel te haren laste komen zal Waar de zaken zoo staan, is er voor ons aan leiding een dringend beroep te doen op de me dewerking van de meest belanghebbende aan grenzende gemeenten: Neuzen Sas van Gent en Westdorpe om Philippine finantieel te steu nen en een deel der annuiteit voor Uwe reke ning te nemen. De geheele weg is lang 5420 M waarvan in Philpipine is gelegen 2080 M. In de gemeente Neuzen is gelegen- of wel de gemeenschappe lijke gréns tusschen de twee gemeenten is ge legen over 1775 M voor Sas v Gent is dit 1175 M., voor Westdorpe 390 M. In verband hierme de een verdeeling makende, waarbij aan Philip pine een zoo groot mogelijk deel der annuiteit wordt toegewezen, meenen wij tot U te mogen komen met het volgende schema: Philippine betaalt in de annuiteit f 1450 Neuzen draagt daarin bij f 1150— Sas van Gent draagt daarin bij f 750 Westdorpe draagt daarin bij f 250— Samen f 3600 Het zou te betreuren zijn wanneer in den er kend slechten toestand, waarin de weg momen teel verkeert, zeer ten nadeele in het bijzonder van de verbinding tusschen Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen en Uwe gemeente, geene verbete ring zou blijken te kunnen worden aangebracht Wij doen daarom een ernstig beroep op Uw College om bij den Raad een besluit te bevorde ren, waarbij ten behoeve van de reconstructie van den wegPhilippine-Driekwart 40 jaar lang aan de gemeente Philippine een bedrag wordt afgedragen als hierboven werd aangegeven. Wij zien Uw berichten met bijzondere be langstelling tegemoet. Ged. Staten van Zeeland L J A v d HAUT w. griffier QUARLES v UFFORD, voorzitter Devoorzitter zegt, dat, ingevolge een verzoek van Ged. Staten een conferentie heeft plaats gehad te Terneuzen van de burgemeesters van Terneuzen, Philippine, Westdorpe en Sas van Gent. Besloten werd daarbij, gezamenlijk een bezoek te brengen aan den Minister van Wa terstaat teneinde de onderhavige kwestie te bespreken. Te Den Haag hebben wij, aldus spr., bij den Minister onze belangen bepleit en naar voren gebracht, dat het hier, naar onze mee ning, een Rijksbelang geldt in de eerste en in de laatste plaats. Spr. wijst dan op het belang van den weg voor het auto-verkeer van den overkant der Schelde en tusschen Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Over een en an der wordt nog gecorrespondeerd, zegt spr. De beslissing zal moeten worden afgewacht.. De heer de Meijer verklaart, het volkomen met den voorzitter eens te zijn. Ook volgens mijn meening, aldus spr., is dit een kwestie, die het Rijk aangaat. Spr. betoogt dan, dat men in Zeeuwsch-Vlaanderen al zoo vaak tevergeefs bij de regeering heeft aangeklopt. Hij wijst op de fraaie asphaltwegen boven de Schelde. Laat het Rijk nu ook hier eens voor verbetering zorgen. Wij hebben, aldus spr., al zoo lang ge zongen: „van d'Ee tot HontenisseLaat men het nu ook eens mogelijk maken, dat wij van d'Ee tot Hontenisse kunnen gaan. Het is niet mogelijk, aldus spr., dat wij de jaarlijksche aflossingen op onzen nek nemen. De voorzitter: Dus zullen wij in correspon dentie blijven? De heer Verschaffel meent, dat reeds vol doende naar voren is gebracht, dat Zeeuwsch- Viaanderen een verstooten streek is Het is niet meer dan billijk, dat de regeering de kosten op zich neemt, zegt hij. Wij zijn reeds 100 jaar ver stooten, aldus spr. Ik kan niet aannemen, dat de regeering ons haar steun zal onthouden. De voorzitter^ Wij blijven in actie. De heer de Meijer oppert het denkbeeld om een adres tot de regeering te richten en dit door alle betrokken gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen te laten onderteekenen. Dat zal meer effect maken, meent hij. De voorzitter: Uw voorstel is goed. Als de Raad ermede accoord kan gaan, zullen B. en W. het gaarne uitwerken. De heer de Leux: Wij kunnen dat wel doen, doch ik geloof, dat het in Den Haag voldoende bekend is, dat Zeeuwsch-Vlaanderen stiefmoe derlijk bedeeld wordt. De heer de Meijer geeft toe, dat de feiten vol doende bekend zijn. Hij acht het echter ge- wenscht, dat van alle kanten verzoeken naar den Haag worden gestuurd Reeds jaren is het} duidelijk, dat Zeeuwsch-Vlaanderen te karig wordt bedacht en reeds jaren wachten wij op verbetering. Hoe meer verzoeken er van Zeeuwsch-Vlaanderen uitgaan, des te meer kans is er, dat men ons eindelijk eens recht doet wedervaren. De heer de Leux: Ik denk, dat de heer de Meijer mij verkeerd begrepen heeft. Ik ben het roerend met hem eens. Alleen wilde ik maar zeggen, dat men in den Haag den toestand wel kent. De voorzitter: Als de heeren het goedvinden, zullen wij derhalve een verzoek indienen en den betrokken gemeenten in Oost- en West- Zeeuwsch-Vlaanderen vragen, hieraan adhaesie te willen betuigen. Z.h.st. gaat de Raad hiermede accoord. VI. Voorstel tot vaststelling verordeningen op de heffing en invordering van 58 opcenten op de vermogensbelasting. De voorzitter: Nu de Raad heeft besloten tot heffing van 50 opcenten op de vermogensbelas ting, zijn wij genoodzaakt, verordeningen vast te stellen op de heffing en invordering dier op centen. Spr. verzoekt dan den secretaris, de be treffende concept-verordeningen voor te lezen. Deze luiden als volgt: kisgSk De Raad der Gem. Sas van Gent, Gehoord het voorstel van B. en W. van den 26 November 1931, Gelet op de gemeentewet: Besluit: vast te stellen de volgende verorde ning: VERORDENING OP DE HEFFING VAN OP-

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2