f25,- of f400,-? Mo. 3854 Vrijdag 4 December 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Eerste Blad. Feiten en cijfers over School en Onderwijs Uit de Pers. Kameroverzicht. Buitenland. Bnilenl. Overzicht. Provincienieuwz. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND I „Een bad-toestel thuis, „Gezondheid in liw huis. POSTREKENING No. 52419. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. vin. Techo. Bar. SMEDENBORGH, Postbus 394, AMSTERDAM. Giro No. 127310. 102 Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier ERIER Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertentiën 20 cent per.regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING ITSTEKEND GESCHIKT VOOR PUBLIOITEIT Men heeft ons schoolstelsel wel vergeleken met een groot-bedrijf. Er schuilt in deze verge lijking veel, dat aantrekt. De analogieën lig gen voor het grijpen. Letten wij vandaag eens op het reusachtig staand kapitaal, dat er in ons lager onderwijs-bedrijf is neergelegd. I) Volgens de Statistiek van het Gewoon en Uitge breid Lager Onderwijs beschikken onze lagere scholen tezamen over bijna veertig duizend les lokalen. Het is duidelijk, dat deze lokalen met hun inrichting een enorme waarde vertegenwoordi gen. Hoe wordt daarvan nu gebruik gemaakt? In de zooeven genoemde statistiek vinden wij een opgave van degebruikte en ongebruikte les lokalen afzonderlijk. Wij leeren daaruit, dat er op' 31 December 1929 ruim 2600 lokalen onge bruikt stonden. Dat is bijna 7 pCt. van het totale aantal. Vooral in openbare scholen staan er veel lokalen leeg, nl. 10 pCt. van het totaal Bij het bijzonder onderwijs is het ongeveer 4 pCt. Het is niet mogelijk op objectieve gronden vast te stellen of wij hier te doen hebben met een verspilling, welke bij beter beheer verme den had kunnen worden. Immers de bevolkings beweging zal steeds het leegstaan van school lokalen tengevolge hebben. In de groote ste den beschikt men door den trek naar de bui ten wijken, in de binnenstad, vooral bij het openbaar onderwijs, over meer schoolruimte dan noodig is. Daarnevens werkt hier uiter aard ook de voorkeur der ouders voor scholen 1) Bewerkt door het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's Gravenhage. van een bepaalde richting, welke in ons stelsel van onderwijs wordt geëerbiedigd. Nu nog een enkel woord over de moderne hulpmiddelen, welke men bij het onderwijs ge~ bru'kt. De radio speelt, blijkens de jongste on- deswijsstatistiek, bij het onderwijs r.og niet een belangrijke rol. Aan de schoolhoofden werd ge vraagd: „Wordt er geregeld gebruik gemaakt van radiolessen?" Hierop antwoordden slechts 38 openbare, 42 Protestantsch Christelijke, 13 Roomsch Katholieke en 5 niet-confessioneele bijzondere scholen bevestigend. Relatief vel gen de Protestantsch Christelijke -n neutrale bijzondere scholen nog het meest de radioles sen. De vraagstelling bracht mede, dat alleen de geregelde gebruikers bekend werden. Er is waarschijnlijk een grooter aantal scholen, waar zoo nu en dan eens naar de rad'O wordt ge luisterd. Eindelijk iets over de schoolbioscoop. Een geregeld gebruik wordt daarvan door 10 oCt. der scholen gemaakt. Vooral de leerlingen der openbare scholen en dan in 't bijzonder die in de groote steden bezoeken de schoolbioscoop. Minder vindt nut het bezoek dezer instelling bij de bijzondere scholen. De Partijraadsvergadering. Ook de „Tijd" uit zijn voldoening over de laatste partijraadsvergadering, waarvan de deelnemers zoo'n onverdeeld gunstigen indruk hebben medegenomen. Niet alleen heeft prof. Aaiberse het mis noegen, waarvan velen der aanwezigen vóór den aanvang zijner politieke rede ongetwij feld nog vervuld waren, geheel weggenomen maar bovendien hebben zijn klare en eer lijke woorden de verblijdende, we zouden haast zeggen: ontroerende uitwerking ge had, dat zelfs uit de kringen dergenc-n, die zich tot dan toe in vergadering en pers zeer laatdunkend en dreigend over het Ka mervotum hadden uitgelaten, woorden van hulde voor den eminenten voorlichter op klonken, woorden, die tot bewijs strekten, dat men de „uiterste noodzaak", waarin cie Kamerfractie verkeerd had, niet alleen vol- tuis-en Aamerlcidtoatd u u^medenBory'1 /Amsterdam Wij zeggen niet, dat wij voor f 25, een bad-installatie leveren, die overal elders f 400,kost. Maar wel zeggen wij, dat U na een bad in een Neptunus-badtoestel even schoon en frisch zijt, als na een bad in een badkamer van f 400, Volgt het voorbeeld van zooveel anderen, die verbetering en behoud van hun gezondheid hebben te danken aan een regelmatig gebruik van het Neptunus-badtoestel. Het toestel kost compleet incl. alle toebehooren slechts f25,franco Uw huis, na ontvangst van het bedrag of onder rembours met verhooging der rembourskosten. Stort nog heden het bedrag op onze postgiro No. 127310, dan hebt U het toestel binnen enkele dagen in Uw bezit. komen had begrepen, doch dat men de hou ding dier fractie thans ook wist te waar- deeren. Met dit prachtig en eerlijk verkregen resultaat voor oogen, mag de R.K. Staat- partij zich gelukwenschen, in den nieuwen voorzitter van den Partijraad een staats man te hebben gekregen, die reeds bij zijn eerste optreden als opvolger van den .mver getelijken Mgr. Nolens heeft bewezen, dat de leiding van het Katholiek politiek leven :'n Nederland bij hem veilig is. En tot slot: t Prof. Aaiberse sprak. En de heele zaal geloofde en vertrouwde hem. Net één hard woord werd gesproken. En wij twijfelen niet, of heel Katholiek Nederland zal na prof. Aalberse's rede zij het hier en daar misschien ook met eenige moeilijkheid om te berusten aan vaarden, dat onze Kamerfract:e in de gego ven omstandigheden haar plicht deed, haar duren plicht. (Van onzen parlementairen medewerker). De crisis-invoerwet en haar bestrijders Mi nister Deckers verdedigt de De.fensie-begroo- ting. De Tweede Kamer maakte Dinsdag een aan vang met de scherp omstreden crisis-invoer wet oftewel het contigenteeringswetje. De wet behelst, dat de regeering invoer van bepaalde artikelen kan verbieden, dat dit verbod gelijke lijk werken zal voor alle landen, dat het verbod gelden zal volgens een bepaalde verhouding tot den invoer over 1929 en 1930 en dat telkens een commissie van advies zal moeten worden gehoord. Katholieken en anti-revolutionnairen zullen aan het wetsvoorstel hun stem niet onthouden. Wat de christelijk-historischen betreft, moge lijk stellen zij voor een deel hun stem afhan kelijk van de aanvaarding van een amende ment-Oud, die eischt dat elke maatregel on middellijke sanctie van de wet zal verkrijgen. Dit amendement is wel de spil waarom de de batten draaien. Voor de vrij zinnig-democraten en wellicht voor vele anderen links vormt het tevens de absolute voorwaarde, die hun stem zal bepalen. Men wil daar de oogen voor de moeilijkheden niet sluiten, maar men eischt, dat de Kamer over elk geval de slotbeslissing in handen houdt. I In de avondvergadering werd de behande ling der defensie-begrooting voortgezet. Over de prncipieele debatten, waarin zich ditmaal met eenige voorliefde de dominee's van elke richting in de Kamer mengden hoeven we wel niets over te zeggen. Volstaan we met op te ma ken, dat de heer Suring nog weer eens een goed woordje deed voor de oud-gepenslonneer- den. De M: nister kan bij de verdediging van zijn begrooting er op wijzen, dat hij ernstig bezui- nigingswerk (f 5.600.000) geleverd had. J Scherp kwam hij op tegen de onverantwoor delijke bedoeling der sociaal-democraten om de burgerlijke bevolking onbeschermd te laten te- gen gifgassen en aanvallen uit de lucht. Im- mers, juist bij eenzijdige ontwapening enzer- mee zou dan, aan wat voor de toch reeds zoo geplaagde wereld een nieuwe nachtmerrie dreigt te worden, een bevredigend eind geko men zijn. m Een niet-bevredigend einde is gekomen aan de tweede Ronde-Tafel-Conferen^e. Er zijn ge deeltelijke resultaten bereikt, maar het groote doel, de definitieve vaststelling van het sta tuut van Britsch-Indië, kon niet worden ge haald. Dat wil nog niet met zekerheid zeggen, dat de strijd in Indië opnieuw ontbranden zal. Het mag als een gelukkig voorteeken voor de toekomst worden beschouwd, dat Mac Donald en Gandhi na de slotzitting elkander de hand hebben gedrukt, maar gezien de mentaliteit van het Indische Congres zou het ons toch volstrekt niet verwonderen, als het verzet een lijdelijk verzet eerst, maar de gevolgen worden al heel gauw bloedig weer opkwam. In Hongarijë is dezer dagen een samenzwe ring ontdekt, waarachter communistische bedoe lingen schuil gingen. In Hessen waren natio- naal-socialistische putsplannen in voorbe reiding. Het oude Europa is nog lang niet tot rust gekomen. En toch zal ook het vertrouwen, zoo nood'g voor een economisch herstel, riet terugkeeren, voordat ook de politieke rust is gestabiliseerd. Verhoogde invoerrechten in Eiigeland. De tekst van de bij het Engelsche lagerhuis inged:ende resolutie machtigt, naar Reuter seint, den Engelschen minister van Landbouw tot het heffen van 100 pCt. invoerrecht op land- en tuinbouwproducten. De artikelen, welke hieronder vallen zijn: Versche vruchten: kersen, aalbessen, zwarte bessen, kasdruiven, pruimen en aardbeien. Versche groenten: asperses, snijboonen, bloem kool, wortels, komkommers, salade, champions, appels, nieuwe aardappelen, tomaten en kool raap. Verder: bloembollen, tulpen en rozen. Het verhoogde invoerrecht zou gelden voor den tijd van één jaar. Winter te Berlijn. Berlijn is plotseling met felle vorst verrast, zoodat Maandag de ijsbanen konden worden geopend. Verhooging Telefoontarieven. Naar uit Oslo wordt gemeld zijn met ingang van 1 Dec. de Noorsche telegram- en telefoon tarieven met 15 tot 20 procent verhoogd. Socialisten zijn niet tegen Godsdienst!! Naar gemeld wordt, is dezer dagen op een socialistisch congres te Brussel een motie aan genomen om den Rijkssteun aan het bijzonder onderwijs op te heffen. De heeren zijn immers niet tegen den Gods dienst!!?!! zijds zou ons land het slagveld worden van Europa en de bevolking in veel grootere mate bedreigd worden dan bij een behoorlijke de fensieve mogelijkheid. Een oplossing van het Chineesch-Japansche con flict? Het onbevredigend einde van de Ronde Tafel-Conferentie Samenzweringen in Hon garije en Hessen. In de gespannen verhouding tusschen Japan en China is vrij onverwacht eenige verbetering ingetreden, die voor het eerst na weken weer eens optimisme wettigt. Waaraan die verbete ring is te danken, valt moeilijk te zeggen. Ge fluisterd wordt, dat Washington wat steviger heeft ingegrepen. Feit is, dat Japanners, die diep in Zuid-Mandsjoerije waren doorgedron gen plotseling rechtsomkeert hebben gemaakt, en dat de Volkenbondsraad, die al weer ruim twee weken te Parijs zich alle moeite geeft om een vergelijk voor te bereiden, een resolutie heeft kunnen opstellen die goede kans biedt, door beide partijen te worden aanvaard. Daar De bestrijding der werkloosheid in Oost-Z. Vlaanderen. Te Hulst heeft Zaterdag een bijeenkomst plaats gehad van de heeren D Loerakker, Sal man en van Unnik m«t het dagelijksch bestuur van het voor eenigen tijd gevormde crisiscomi- té voor de dekenaten Hulst en Ilontenisse, be staande uit deken de Meulemeester te Honte- nisse, deken Rops te Hulst, het Tweede Kamer lid E Lockefeer te Hulst, en de burgemeesters Truffino uit Hulst en Geirnaerdt uit St. Jan steen. Verschillende belangrijke objecten voor werk verruiming in de streek werden besproken, waarmede de werkloosheid verminderd zou kun nen worden. Binnen enkele dagen zal er weer een bijeen komst worden gehouden om met belangheb benden overleg te plegen, hoe op- korten ter mijn aan verschillende werkzaamheden begon nen zou kunnen worden, alsmede om bij ver schillende gemeenten aan te dringen, dat deze stappen zullen doen tot verkrijging van subsi die bij Rijk en provincie. (D. v. N. 3r) Wijziging treinenloop. Met ingang van 14 Decenmber a.s. zal rein no 303 die van Ter Neuzen te 8.50 uur vertrekt naar Selzaete, op werkdagen niet meer rijden. Voor Zon- en feestdagen blijft deze trein inge schakeld.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1