NAJAARSVERGADERING VAN DEN R. K. PARTIJRAAD. „de zoor No. 3853 Woensdag 2 December 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN EVEN LEZEN 1 Eerste Blad. Buitenland., VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND De Bedelares van Saint-Sulplce. POSTREKENING Nb. 52419. Voorstellen der Rijkskieskringorganisaties, FEU 1 LLETON. TWEEDE DAG. Fa. ASSELBERQS Bergen op Zoom wit als sneeuw Halve eenw ervaring I Vanaf 1 Deoember tot 1 Februari 20 pCt. korting op al onze STOOM- en VERFPRIJZEN. Dit nummer bestaat uit VIJF BLADEN (20 pagina's). Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertent iën 20 cent per regel-bij contract Fager ITSTEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT (SLOT) Voorstel R.K. Rijkskieskringorganisatie den Helder, dat de Partijraad zich er over zal bera den, welke maatregelen getroffen zouden kun nen worden, om de moeilijkheden te overwin nen, welke ontstaan doordat leden van de Par tij zich bij de verkiezingen voor de Gemeente raden door voorkeurstemmen doen verkiezen. Ook in dezen Kieskring zijn hierdoor groote moeilijkheden ontstaan, die het meer en meer wenschelijk maken, dat een afdoende oplos sing voor dit vraagstuk worde gevonden. In zijn prae-advies op dit voorstel zegt het P. B. dat het zich met de strekking van dit voorstel geheel kan vereenigen. Het P. B. wacht thans voorstellen op dit punt van de zijde van het D. B. en na gezette overweging daarvan vertrouwt het P. B., zijner zijds met voorstellen in den Partijraad te kun nen komen. Het prae-advies van het P. B. werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Voorstel R.K. Rijkskieskringorganisatie Arn- hem-Nijmegen. De Partijraad besluit, dat de Stichting „Dr. Schaepmanfonds" rekening en verantwoording schuldig is aan den Partijraad en dat daartoe zoo noodig de Stichtingsacte gewijzigd worde. In zijn prae-advies zegt het P. B., dat er niet het minste bezwaar tegen bestaat, de leden van den Partijraad volledig in kennis te stel len met de stichtingsacte. Dat voor de reken- plichtighe'd een andere figuur is gekozen dan de rekenplichtigheid aan den Partijraad, welke Gelderland verlangt, vindt in de keuze van den stichtingsvorm z'n verklaring. Het P. B. meent, dat hét voorstel Gelderland geen aanbeveling verdient op grond van dit prae-advfcs werd het voorstel Arnhem-Nij- megen ingetrokken. Rondvraag. Van de Kamercentrale Leiden was een ver zoek ingekomen om meer aandacht te schen ken aan de nooden van het platteland. De heer Goseling deelde mede, dat de voor zitter Zaterdag mededeelingen /an politieken aard zal doen. Omtrent eenige andere schrif telijk ingekomen vragen verwees de voorzitter naar de Memorie van Antwoord bij de betref fende Rijksbegrootingen. De mondelinge rondvraag werd tot Zaterdag morgen uitgesteld. Kiesreglement-1927 Aan de orde was hierna de behandeling van het rapport der Commissie belast met ie toet sing van het kiesreglement 1927 aan de daar mede in de praktijk opgedane ervaringen. 141) Hij werd op het bureau van den directeur ontboden. Gij hebt uw schuld met de justitie veref fend, zeide deze tot hem, gij zijt vrij, wilt ge in de kolonie blijven? Neen, mijnheer, antwoordde de jongen man, ik wil naar het vaderland terugkeeren. Gij zijt daar, voor den tijd van twintig jaren, onder toezicht der politie gesteld. Ik weet het. Men zal u een verblijfplaats in Frankrijk aan wijzen, maar het is vergund een keus te doen onder plaatsen, waar de ontslagen veroordeel - d enmoeten wonen. Zou ik naar Tours mogen gaan? vroeg Gaston Depréty. Zeker Welnu, wees dan zoo goed mij cenpaspoort af te geven naar Tours. Ik heb daar familie en ik hoop dat die mij zal voorthelpen. Hfj zal dan Uw uitgangskas uitbetalen en u het paspoort geven dat gij terstond na aankomst op de prefectuur te Brest moet vertoonen. Over drie dagen kunt ge scheeps gaan op het stoomschip „Le Loire", dat den volgenden morgen vroeg naar Frank rijk zal vertrekken. Ge kunt gaan. Mr. Goseling wees erop, dat de bedoeling van de behandeling was om de meeningen te peilen omtrent eenige hoofdpunten doch niet om tot concrete wijzigingen te komen. Deze laatste Iro men in de volgende partijraadsvergader!lag aan de orde. Naar aanleiding hiervan werd door een ne gental sprekers het woord gevoerd. Op een en kele uitzondering na werd de wensch te ken nen gegeven, dat het aantal kwaliteitszetels diende te worden verminderd. Over het ril of niet opheffen van het instituut der plaatsver vangers bleken de meeningen verdeeld evenals over het politiek advies. In zijn beantwoording der verschillende spre kers verklaarde Mr. Goseling, dat door het Par tijbestuur met de gemaakte opmerkingen re kening zal worden gehouden. De voorzitter dankte dan de commissie voor haar rapport en stelde voor haar te continueeren om de denkbeelden nader uit te werken en in voor stellen te belichamen. Aldus werd besloten. Daarna werd de ver gadering geschorst tot Zaterdagmorgen 10 uur. Nadat Zaterdagochtend om kwart over 8 door pastoor L. Beijsens, geassisteerd door twee zijner kapelaans, in de kerk van den H. Willi- brordus (parochiekerk van Mgr. Nolens) een heilige Mis van Requiem was opgedragen vodr wijlen Zijn Exc. Mgr. prof mr dr W. H. Nolens, kwam de partijraad twee uur later bijeen in den Dierentuin. Daar werd de vergadering ge opend door prof. Aalberse, met eenige politieke mededeelingen. Belangrijke politieke rede van prof. Aalberse. Spreker's rede was feitelijk een openhartige verklaring omtrent de houding der R. K. Kamer fractie bij de stemming voor de motie Mar- chant inzake de salariskorting, d^e alom in den lande in ambtenaarskringen (en ook wel daar buiten) zulk een felle beroering bracht. In adem looze stilte werd spreker's hoogst belangrijk en indrukwekkend betoog aanhoord, dat veilig het belangwekkendste moment van deze ook overi gens gewichtige partij raadszitting genoemd kan worden. Klaar en duidelijk werd uiteengezet, dat eerst na vier dagen vergaderen het voor de fractieleden zoo zware offer werd gebracht: unaniem zou gestemd worden tegen de motie Marchant, daar het aannemen dier motie een Kabinetscrisis zou beteekenen, die in haar ge volgen VOOR HEEL DE NATIE zoodanig desa streus zou zijn geweest, dat de fractieleden, als Gaston Depréty verwijderde zich De uitgangskas die elke dwangarbeider op het oogenblik van zijn bevrijding ontvangt, be staat uit een gedeelte van het geld, dat hij ge durende zijn verblijf in Nieuw-Calledonia heeft verdiend hetzij hij voor rekening van den Staat gewerkt heeft, hezij hij als knecht verhuurd ge weest is aan vrije of bevrijde kolonisten, die de loonen van veroordeelden per maand moeten be talen aan de kas der administratie en volgens een door den directeur op te maken tabel. De helft van dit bedrag komt der administra tie toe. De andere helft behoort aan den veroordeelde en wordt voor hem bewaard tot zijn straftijd om is. De uitgangskas van Gaston Depréty bedroeg de som van zes-honderd-negen-en-zeventig francs. Hij ontving dit geld, benevens een paspoort dat hem als verblijfplaats de hoofdstad van het departement Indre-et-Loire aanwees en dat hij op de prefectuur te Tours moest overleggen. Gaston Depréty was nu geen galeiboef meer. Hij mocht de strafkolonie verlaten, het boe venpak afleggen en zich te Nouméa in burger- kleeren gaan steken. Den volgende morgen vertrok de ontslagen galeiboef met het stoomschip ,,'Le Loire" naar Frankrijk. XIII. Terwijl Servais Duplat zeventien jaren lang op het bango zijn misdaden boette kwijnde Jeanne Rivat, het onschuldige slachtoffer van EDERE huivrouw in Zeeuwsch - Vlaanderen, die in haar wasch niet haar ergernis, maar wel haar vreugde zien wil, zal er graag de moeite voor over hebben, DONDERDAGS even een proefwasch mee te geven naar de in het geheeleland zoo goed gerenommeerde 2 De wasch van de eerste Brabantsche en Zeeuwsche families is dank zij Was- scherij „DE ZOOM" WAAROM DE UWE NOG NIET .(Ing. Med.) 56 mannen van plicht en geweten hieraan in geen geval mochten medewerken. Een Kabinetscri sis toch dat stond wel vast zou geruimen tijd hebben geduurd en onder de vigeerende omstandigheden zou het ontbreken van een krachtige regeeringsleiding feilloos het ontwaar den van den gulden tengevolge hebben gehad, de grootste ramp, die het geheele volk en in het bijzonder de minder gegoeden zou kannen treffen. Dat was zelfs door den socialisbischen vreeselijk noodlot in een krankzinnigengesticht door het Armbestuur voor haar aangewezen. Gedurende verscheidene jaren had de abbé d'Areynes zich met Jeanne Rivat beziggehou den, altijd nog gehoopt dat de zorgen, waarmee de arme vrouw omringd was, <lac de weten schap, die over haar waakte, er nog wel in sla gen zouden de ziekte te overwinnen en haar het verstand terug te geven. Vijf jaren lang maakte Raymond Schloss elk jaar de reis van Parijs naar Blois waarheen Jeanne was overgebracht en bezocht daar de arme krankzinnige, maar bij elk bezoek wacht te hem een nieuwe teleurstelling en telkens keerde hij ontmoedigd terug. De dokters verklaarden haar voor onherstel baar. Jeanne Rivat, zeiden zij, zal langzaam weg kwijnen, zonder schokken maar ook zonder de minste helderheid van geest, zelfs niet voorbij gaande, haar verstand is dood. Raymond staakte daarom zijn bezoeken, zij waren toch nutteloos geworden. Jaren verliepen. Tweemal kwam er een nieuwe directeur in het krankzinnigengesticht waar Jeanne was op gesloten en ook het verdere personeel onderging eenige veranderingen. Tegen het einde van 1887 werd een speciali teit, die een grooten naam begon* te maken, door het rijk benoemd tot directeur van het krankzinnigengesticht te Blois, departement Loir-te-Cher. Hy heette dokter Bordel en was nog jeng, leider Albarda volmondig toegegeven. Er mocht in dit geval dus niet worden gea'arzeld om van twee kwaden het minste te kiezen ook al laadde men daardoor wellicht den schijn op zich, zon der reden belangen te schaden, wier verdedi ging een moreele plicht mocht heeten. Opmerking verdient nog in het bijzonder ook voor ons gewest spreker's pertinente verklaring, dat van de regeering nog verbetering van den steun aan den suikerbietenteelt verwacht mag worden. Spreker's van groote openhartigheid en waar heidszin getuigend woord maakte op geheel de vergadering diepen indruk en 't was wel bijzon der teekenend en 't moet toch zelfs den meest heft? gen opposant wel te denken ge^en dat zelfs oppositieleiders als cle heeren v. d. Broek (voorzitter Bond P.T.T.-personeel) en Bulten (voorzitter Bond v Overheidspersoneel) zich gedrongen voelden den leider der kamer fractie dank en hulde te brengen voor diens overtuigende uiteenzetting en verklaarden, dat zij na deze toelichting de houding der fractie ten volle moesten billijken. Het Bankwezen Aan de orde kwam vervolgens de behande ling van het onderwerp „Toezicht op het Bank wezen" aan de hand der uitgebrachte prae- adviezen van de heeren H F M Kahmann, direc teur der Nederlandsche Landbouwbank Te Am sterdam en prof.- H. A. Kaag, hoogleeraa aan de R.K. Handelshoogeschool te Tilburg. Hierover werden interessante discussies ge voerd. Het slot en dankwoord werd daarna gespro ken door Prof. Aalberse. DE MAASBODE is voor den zakenman de ideale courant. Het Ontwapeningscongres te Parijs De internationale ontwapeningsconferentie. Vrijdagavond te Parijs gehouden, is'op een ge weldig fiasco uitgeloopen 'Voortdurend werd er geroepen en gefloten en de sprekers konden zich niet verstaanbaar maken Het was een diep-treurige vertooning Presidentsverkiezing in Pen* Sanchez Cerro is tot president van de repu bliek Peru gekozen nauwelijks dertig jaren, maar toch had hij reeds menig groot feit verricht op wetenschap pelijk gebied. Door eenige goedgeslaagde genezingen had hij de aandacht to tzich getrokken. Hij studeer de onverpoosd en zocht steeds nieuwe gezichts punten. Toen hij bezit nam van den post, die hem werd toevertrouwd, stelde hij terstond een nauwkeurig onderzoek in naar den toestand en de aanleiding tot de krankzinnigheid der ver pleegden die in het gesticht waren. Vooreerst raadpleegde hij de rapporten der ge neesheeren, die hier vóór hem geweest waren, maakte aanteekeningen van elk geval, bezocht de patiënten en maakte van ieder een nauwkeu rige studie. Jeanne Rivat was de oudste verpleegde uit het gesticht, althans zij had er het grootste aan tal jaren in doorgebracht. Dit aantal trok de opmerkzaamheid van öen djrecteur. Gedurende zeventien jaren krankzinnig mem pelde hij, en nog leeft zij. Gewoonlijk duurt het leven van een krankzinnige nietlanger dan tien jaren, te rekenen van af den dag waarop de hersens aangetast zijn. Die vrouw zal ik het. eerst onderzoeken. Hij belde. De deur van zijn studeerkamer werd geopend en een oppasse.r verscheen op den drempel. Verzoek dokter Verdier hier te komen, beval de directeur. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1