„Zij" Crème Sport en Spel Landb en Veeleeli Kerknieuws Gemengd Jiieuws. Boeken Gijdschr. Marktberichten Ingezonden Medodeeling (6) Uit he* Binnenland. Uit het Buitenland. op na houdt om zich van versche grondstoffen van de allerbeste kwaliteit te kunnen voorzien. Het tweede gedeelte van den film voerde door de Fabriek zelf, waar men het ontstaan der 3 producten verder volgen kan. Buiten het schoonmaken der groenten wordt alles door machines verricht, zoodat geen mensehenhand met het product in aanraking komt. In 't ge heel is orde en zindelijkheid het kenteeken van het geheele bedrijf. Een mooie natuuropname besloo: den avond, waarvan alle noode scheidden. Ter voorziening in de vacature van Mej. J. van Acker (wegens vertrek) werd gekozen als bestuurslid van de R.K. Vrouwenbond Mej. An na Aarsen. Mej. van Acker was presidente. We vernamen, dat de voorzitstersfunct'e nog niet is toegewezen, doch deze zal worden bekleed door een nader aan te wijzen bestuurslid. Auto-ongeval. Zaterdagnamiddag had nabij de stijf self abriek alhier een botsing plaats tus- schen een vrachtwagen en een zespersoons lu xe auto uit Terneuzen. Door een verkeerde ma noeuvre van den bestuurder van den Belgische vrachtwagen, zoo meldt men ons van achtens waardige zijde, moest de auto van Terneuzen te ver uitwijken en kwam daarna tegen een boom terecht, na eerst in licht aanraking te zijn geweest met den truck. De bestuurder werd gewond en voor hem werd terstond medische hulp ingeroepen, terwijl de luxe-auto zwaar werd beschadigd. De bumpers waren vernield en het voorste gedeelte bekwam zware averij. Men moest een auto uit Terneuzen requireeren, waarmee de beschadigde wagen op transport naar die plaats is gesteld. Betrekkelijk is dit ongeval nog goed *afge- loopen. Men meldt ons, dat^de chef-machinist der Eerste Nederl. Coop. Beetwortelsuikerfabriek, alhier, de heer A. Aarsen, ontslag genomen heeft, door het bereiken van zijn 65-jarigen leeftijd. Door het bestuur werd tot zijn opvolger be noemd de heer P. Stouthamer. Sassche Boys I-Middelburg II 3-3 Het resultaat van de gisteren gespeelde wed strijden is voor de Sassenaars niet al te gun stig geweest. Inderdaad wisten zij slechts een puntje op de vier te veroveren. Het eerste elftal bracht het op eigen terrein niet verder dan een gelijk spel" tegen Middel burg 2. De eerste helft waren de Boys voortdu rend in de meerderheid en de 2-0 voorsprong met de rust was dan ook meer dan verdiend. Spoedig na de thee wist Middelburg een tegen - punt te maken. De Boys kenden weer een in zinking als tegen Hansweert waarvan Middel burg dankbaar profiteerde om gelijk te maken. De Sassche doelman had echter beide doelpun ten kunnen voorkomen. De Sassenaars kwamt n hun inzinking echter spoedig te boven en op nieuw wisten zij voorsprong te nemen. Een nieu we blunder van den doelverdediger bracht op nieuw den gelijkmaker. De moed was er bij de overige spelers thans geheel wt en de stand bleef verder ongewijzigd Wanneer de Boys inderdaad kampioens-aspi- raties hebben, dan wordt het hoog tijd, dat de doelman vervangen wordt. De hulpeiooze wijze waarop deze speler in den laatsten tijd z'n dool verdedigt moet wel zeer ontmoedigend op de overige spelers werken. Verder moeten sommige spelers het tempo wat opvoeren want in snel heid waren de gasten de Sassenaars absoluut de baas. Boys wij verwachten a.s. Zondag een klinkende overwinning om het geschokte ver trouwen opnieuw te herstellen. Stoppeldijk 2-Sassehe Boys 2 4-2 De Sassche reserves moesten verschillende spelers vervangen en moesten in Stoppeldijk hun meerdere erkennen. Ook van hen verwach ten we Zondag een overwinning SUPPORTER. Voetbalwedstrijd Nederland—.Frankrijk. Nederland won gisteren met 4-3 tegen Frank rijk. 't Was een zeer spannenden wedstrijd. On ze overwinning' in tien minuten een voldongen feit. Uitvoering tarwewet Het secretariaat der gewestelijke tarweorga- nisatie deelt ons het navolgende mede. Herhaaldelijk komer er vragen over de nabe taling van den oogst 1930, welke thans voor de kringen achtereenvolgens plaats vindt. Noord en Zuid-Beveland. Schouwen- en Duiveland zijn reeds uitbetaald, Tholen, West- en Ocst- Zeeuwsch-Vlaanderen en Walcheren volgen daarna. Hoewel op d egehouden vergaderingen deze aangelegenheid is toegelicht kan het navolgen de worden medegedeeld. Er is aanvakelijk f 2.50 per 100 K.G. ingehou den. Hiervan moet op aanschrijving van hoo- gerhand f 1. worden gereserveerd als algemee- ne reserve, om daaruit voor den duur der tar wewet buitengewone uitgaven voortvloeiende uit onvoorziene voorvallen te bestrijden, als bijv. de extra bewaarpremie die voor de ••ude oogst is betaald. Waar lang niet alle landbou wer van den oogst 1930 nog geprofiteerd heb ben is deze regeling te billijken. Er kan 'dus f 1.50 per 100 K.G. uitbetaald worden De G.T.Z. kan slechts daalders betalen over de hoeveelheden die aan de V.I.T.A zijn gele verd Daarna is de regeling getroffen, dat voor ge schoonde partijen f 1.50 per 100 K.G. wordt be taald, terwijl op de ongeschoonde ingeleverde partijen een schooningspercentage in rekening wordt gebracht, dat op 3 pCt. is bepaald. Op de ingeleverde hoeveelheden wordt dus een kor ting van 3 pCt. toegepast en over de restee- rëhde hoeveelheid de uitbetaling gedaan. Bijv. Aheeft geleverd 1000 K.G. geschoond, ontvangt dus 10 maal f 1.50 is f 15. B. heeft 1000 K.G. ongeschoond geleverd en ontvangt dus 1000 min 3 PCT is 970 maal f 1,50 is f 14.55 werkt als een late, warme herfstzon met haar gouden kleurenpracht; zij toovert een en- gekend fraaie teint op Uw huid Kerkbericht van Sas van Gent. (Vervolg). Woensdag 2 December, om 7 uur de H. Mis voor madame Nathalie Nunninck-D hauw; om 8 uur gezongen H. Mis voor mej. Francisea Ma ria Pauwels. Donderdag 3 December, om 7 uur gezongen H. Mis voor den heer Victor van Leemput; om 8 uur de H. Mis tot genezing van een zieke. Donderdagavond biechthooren van 5,30 tot 7,30 uur. Vrijdag 4 December, feestdag van de H. Bar bara, de patrones van een zaligen dood en eerste Vrijdag der maand, toegewijd aan het H. Hart van Jezus; om 7 uur gezongen H. Mis voor mevrouw Maria Lomsa Puyiaert-Cattoir; om 8 uur gezongen H. Mis voor den heer Eu- genius Aloysius Petrus van den Hemel. Vrijdagavond om 6 uur Lof ter eere van het H. Hart. Zaterdag 5 December, om 7 uur' gezongen H. Mis voor mej. Paulina Vercouteren; om 3 uur gezongen H. Mis voor den heer August Florent Marie de Meyer en overleden ouders. Zaterdagavond biechthooren van 5,30 tot 7,30 uur en om 6 uur Lof. Zondag 6 December, om 7 uur gezongen Vroeg mis voor het geestelijk en stoffelijk welzijn der paroch'e met algemeene H. Communie na de preek der leden van den Bond van het H. Hart; om 10 uur de Hoogmis voor madame Ce- lina Vermandel-Bracke. Onder de K.H. Missen de jaarlijksche collecte met open schaal voor de verwarming der kerk. De Katholieken worden dringend verzocht, om geen lid te worden van sodalistiscl\e ver- eenig'ngen of van die vereenigingen, die, of schoon zij den naam van socialistisch niet dra gen, toch verbonden zijn met socialistische ver eenigingen of deze metterdaad steunen, dus ook niet van de socialistische jeugd ver eeniging, en om ook geen socialistische bladen en ge schriften te lezen. Aan hen moeten de H.H. Sacramenten wor den geweigerd. In zijn encycliek „Quadragesimo Anno" ver klaart Paus Pius XI daarover: „hetzij het So cialisme wordt beschouwd als leer, hetzij als ge schiedkundig feit, hétzij als „actie": indien het waarlijk Socialisme blijft, kan het niet met de leeringen van de Katholieke Kerk worden ver zoend, ook niet nadat het zich in de punten, welke Wij genoemd hebben, naar waarheid en rechtvaardigheid heeft gevoegd. Immers zijn op vatt'ng van de maatschappij is lijnrecht in strijd met de christelijke waarheid". P. DOEN.3, Pastoor. (Uit Sancta Maria) Geen tijd voor feesten. Tot groote stichting heeft onze geëerbiedigde Koningin officiëele feesten voor den a.s. win ter afgezegd. Met dat voorbeeld voor oogen, kunnen wij niet nalaten al onze diocesanen dringend te verzoeken, dat ook zij in den a.s. winter, ge durende welken zooveel gebrek zal worden ge leden, zich van rijke feestmaaltijden zullen ont houden- Laten wij liever de liefdadigheid be oefenen ten opzichte van onze noodlijdende me demenschen- De Bisschop van Breda, t P. HOPMANS. Een knalpot-plaaggeest. De katonrechter te Den Helder veroordeelde, naar het Handelsblad meldt, een motorrijder, wegens met open knalpot hard rijden door de drukste winkelstraten in Den Helder tot f 40 boete subs. 10 dagen hechtenis, benevens ont neming van zijn rijbewijs voor den tijd van één jaar. Het bleek, dat de man er aardigheid in had herhaaldelijk voor zijn eigen genoegen, dcch tot groote ergernis der omwonenden, roudritjes door enkele straten te maken. Een niet-alledaagsch verschijnsel Dezer dagen is op den Straatweg te uilegers berg een auto, zonder bestuurder in snelle vaart achteruit gereden. De heer I H uit Rotterdam had zijn auto voor een woning gezet. Nadat hij zijn zaken had afgewikkeld, trachtte hij zijn motor weer op gang te brengen, hetgeen hen echter niet gelukte. Hij probeerde het toen met d enslingeren de auto schoot plotseling met een vaart achteruit. De heer H had de ver snellingen, waarop de auto achteruit rijdt, aan laten staan. Met groote vaart reed de auto achteruit den weg af, tot grooten angst van het publiek. Na aldus een honderdtal meters te hebben gereden, botste de auto tegen een van tegenovergestelde richting naderenden vrachtauto. De slag was hevig doch persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Beide wagens werden aanzienlijk beschadigd en later door een hijschwagen weggesleept. De luxe auto was aan de achterzijde totaal vernield. Door dit ongeval heeft het heele verkeer 50 minuten vertraging gehad. Chicago's bandieten. In Lake Gorrest een deftige voorstad van Chicago, heeft een brutale bandieten overval plaats gehad. In een villa waren talrijke le den van de groote wereld voor een feestje bij een, toen het gebouw plotseling door een aan tal bandieten omsingeld werd, van wie er vijf de villa binnendrongen en de aanwezige gas ten van hun kostbaarheden beroofden. De buit wordt op een waarde van 125.000 dollar ge raamd. De chauffeur van een der gasten die buiten met zijn auto stond te wachten, slaagde er echter in, de politie te waaschuwen, die spoedig ter plaatse verscheen, waarop een hevig ge vecht tusschen de politie en de bandieten ont stond. Ten slotte bleef de politie meester van het terrein. Drie bandieten weroen gearres teerd, bij wie het grootste gedeelte van den buit werd gevonden. Brutale bankoverval. Dezer dagen werd een brutale overval ge daan op het bankierskantoor Furiimann te Ohlau, niet ver van Breslau. Twee jongelui betraden het gebouw. Terwijl de eerste mededeelde, dat hij de alleen zijnde vrouwelijke kassier wenschte te spreken over eenige hypotheekzaken, sloot de tweede de deur achter zich, waarna zij de kassierster aan v elen en haar op den grond wierpen, met de bedreiging, haar te zullen neerschieten, in dien zij verzet bood. De roovers ontvreemdden 2300 mark' uit de kas en wisten beiden te ontkomen. Dynamietdiefstal. In een steeengroeve bij Viermuenden (dis trict Frankenberg) hebben onebkende daders dynamiet gestolen. De daders hebben de ka mer, waarin de springstof wordt bewaard met valsche sleutels geopend en in totaal 11V2 KG springstof, benevens 135 springcapsules mede genomen. Het onderzoek der politie is tot nu toe zonder resultaat gebleven. De „onbeschaafde" landen gaan voor! Een campagne tegen pornografie. De regeering van Siam heeft een wet afge kondigd, waarbij het verboden is om kranten én tijdschriften te verspreiden waarin onze delijke verhalen of aanstootgevende platen zijn opgenomen. Toen de binnenlandsche pers gezuiverd was, werd geconstateerd dat onzedelijke rijdschrif ten werden geïmporteerd. De regeering heeft nu een nieuwe bepaling gemaakt waarbij het invoeren van dergelijke tijdschriften is verbo den. Door electrischen stroom gedood. Dezer dagen waren twee monteurs oan het werk aan een hoogspanningskabel op een fa brieksterrein van de I. G. Farbenindustrie te Bitterfeld. Plotseling gleed de ladder, waarop zij stonden, weg en kwamen zij op de kabels terecht. Een hunner bleef in de draden han gen en verkoolde geheel. De ander viel naar beneden en werd met ernstige brandwonden naar een ziekenhuis overgebracht. Een beitel ter waarde van meer dan 25.000 pond sterling. In het handvat van een beitel, toebehoorende aan een timmerman, werkzaam in de staats mijnen bij Alexanderbaai, is een aantal dia manten gevonden ter waarde van meer dan 25,000 pond sterling. Een der steenen woog 75 karaat. In het looden gewicht van het schietlood, dat den timmerman toebehoorde, zijn eveneens dia manten ontdekt. De man is in verzekerde bewaring gesteld. Alle Boeken en Tijdschriften zijn ver krijgbaar bij den Boekhandel van >DE ZEEUWSCHE KOERIER St. Antonius Triptiek. Feestelijk wordt door heel de Katholieke Kerk dit jaar het zevende eeuwfeest gevierd van het zalig afsterven van den grooten volks heilige St. Antonius van Padua. Talloos haast zijn de afbeeldingen en beeltenissen, in den loop dier eeuwen van dezen heilige ontworpen en op doek gebracht, of in hout en steen ge houwen. Men denke, om ons slechts tot de klas sieke kunstenaars te bepalen, aan een Dona- tello, Murillo, Paolo Veronese, Francesco Fran- cia, Gino Fabris en zoovele anderen. Maar een voorstelling uit onzen tijd, die spreekt tot onzen geest en tot ons hart, die in staat is aan onze vereering, van den nog altijd zoo algemeen beminden heilige diepte en leven te geven, bestond er niet. Het is daarom een hoogst gelukkig denkbeeld geweest van de St. Laurens Boek- en Kunst- Handel (Theo Hanou) een reproductie te doen verschijnen van een modern kunstwerk aan den grooten Wonderdoener gewijd. Het zijn een drietal tafereelen uit het leven van den H. An tonius, door den jongen kunstenaar pater H. Randag, O.F.M., een leerling uit de school van Roland Holst, ontworpen en uitgeroerd. Zij stellen voor: De prediking aan de visschen; Het Wonder met den ezel; De verschijning van het kind Jezus (als hoofd tafereel) De voorstelling van deze drie tafereelen is van zulk een subliemen eenvoud en teere naie viteit en spreekt direct tot de ziel van onzen tijd. Ze worden in den handel gebracht als een ANTONIUS TRIPTIEK. Deze tript:'ek, bestaande uit drie platen in vierkleurendruk, is in grootte gelijk aan het origineel (23 X 16 c.M.) Aan de reproductie is de grootst mogelijke zorg besteed, zoodat zij het oorspronkelijk kunstwerk treffend juist weergeeft en heel de sfeer en stemming ervari onverminderd tot haar recht laat komen. De heer Hanou brengt deze uitgave in den handel in een f raaien map voor den uiterst la gen prijs van f 2.- (ingelijst in sierlijke lijst met passepartout f 6.50) Wij twijfelen niet, of de talrijke vereerders van den H. Antonius, en wie behoort daartoe niet, zullen gaarne een reproductie van dit mo derne kunstwerk willen bezitten. De naieve opvatting zal zeker ook tot het kinderhart spre ken en reeds vroeg de kinderen brengen tot vereering van den grooten Heilige. Daarom is onze uitgave een uitstekend ge schenk bij het St. Nicolaasfeest en bij de Com muniefeesten. Omdat deze platen een speciale omlijsting vragen, en ondoelmatige encadreering het ge heel licht zou bederven, verdient liet aanbeve ling, een ingelijste triptiek te bestellen. SLAPELOOSHEID. ONTSTAAN EN GE NEZING, Door Sanitatsrat. Dr. Ludwig Hirsch. Uitgevers Fa J. C Auf der Heide Hilversum, Prijs f 0.90. Het verschrikkelijke der slapeloosheid kun nen slechts diegenen beseffen die het aan den lijve ondervonden hebben of nog ondervinden! Want niemand weet beter dan zij, welk een kwelling slapelooze nachten bet-eekenenHet eindeloos om en om draaien van een vermoeid lichaam dat de verlangde rust in geen enkele houding vindt, het vruchteloos herhalen van dezelfde gedachten en gebeurtenissen door een vermoe:'d brein, het luisteren naar bekende of verdachte geluiden, de onrust en de angst voor den aanstaanden morgen, waarvan men weet dat de slapeloosheid productiviteit en werklust- ondermijnt! Al deze verschijnselen putten den. slapelooze meer uit, dan den gezonde honger of dorst kunnen doen! Gelukkig dat de schrijver zijn ervaringen in een veeljarige praktijk opgedaan, openbaar maakt, waaruit te leeren is hoe men een ge zonden verkwikkenden slaap bereiken kan. Inhoud BOEKZAAL: Godsdienst en Apologie. Opvoedkunde en Wijsbegeerte. Romans en Ontspanningslectuur Kunst Letterkundige Geschiedenis Land en Volkenkunde N#uurkunde en Nijverheid. Voor de Jeugd. „Alte ,nnd neue Welt" van 5 November bevat o.a. een herdenk'ngsbijdrage over den gestor ven Amerikaanschen uitvinder Thomas Alva Edison. Verder de gewone uitstek-md verzorgde rubrieken en een schat van illustraties. Inhoud van het nummer van 15 Novesmber van „Het Gezin", orgaan van den Ned. R.K. Bond van Groote Gezinnen: Medeieelingen van het Hoofdbestuur Agenda's 'Uit eigen Kring Voor het Christelijk Huisgezin: A F Jansen s.J.: De onsterfelijkheid en het huwe lijk Pater Joachim s.s.c.c.: Geheim, dat niet allen kennen P H Vuister: Anna :'s droef geestig Moderubriek Uit Boek en Blad Notulen van de Centrale Raadsvergadering (Slot) Het „Tijdschrift van R.K. Ouders en Opvoe ders van 20 dezer brengt het volgende: „Pleidooi voor 't gebed"Red., „Het tucht- probleem" door Jules Timmermans. „De Kinde ren en de Geloovige Zielen" door N. Gabriëel. Overweging in November; „Religieuze Folklore in het gezin" door Gerh. Krekelberg; „De Kunst van Vertellen" door Theo Bosman; „Van Kleine'Kinderen en Groote Dichters" door Dr. Elise Dasenheimer; „Wat er bij ons binnen kwam" en „Uit de Oude Doos" Kalenders: Wij ontvingen van de Red. Star Line een duidelijke weekkalender 1932 met fleu rig schild. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag waren de prijzen als volgt: Middenpr p ioo K.G. Tarwe Regeertngsprijs. rogge f4,50 a 6,, wintergerst f 6,00 a f7,00 zomergerst f 6, a 1 ,7 haver 4, a 6,00 erwten 12, a 13, paardenboonen f8 a 9, dui- venboonen f9 a 9, bruineboonen f o a aardappels f VLAS bosjes 4 a 7 cent per K.G. met kop 2 a 5 cent per K.G. gelaafd geen han del, lijnzaad slag f8 a f 10 per 100 K.G.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 3