NAJAARSVERGADERING VAN DEN R.K. PARTIJRAAD. No. 3852 Maandag 30 November 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Feiten en cijfers over School en Onderwijs Kameroverzicht VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND POSTREKENING Nd. 5241S. FEUILLETON. De Bedelares van Salnt-Sulpico. ERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advortentiën 20 cent per.regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING O IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT VII. Wij vervolgen onze opmerkingen over het in terne schoolbedrijf met eenige mededeelingen over de leerstof. Voor een belangrijk gedeelte staat deze vast. In alle scholen voor gewoon lager onderwijs worden de vakken lezen, schrijven, rekenen, Nederlandsche taal, vaderlandsche geschiede nis, aardrijkskunde, kennis der natuur, zingen, teekenen en nuttige handwerken voor meisjes onderwezen. Het is echter van belang even op een paar andere vakken te letten. Vooreerst op het vak lichamelijke oefening. Eerst over eenige jaren zal, volgens de Lageronderwijswet 1920, dit vak aan alle scholen ingevoerd moeten zijn. Thans geldt dienaangaande een overgangsbe paling. De Statistiek van het Gewoon en Uitge breid Lager Onderwijs 1) vermeldt dat er aan 65 pCt. van de scholen voor gewoon lager en derwijs reeds onderwijs in lichamelijke oefe ning wordt gegeven. Handenarbeid vindt men slechts in een gering aantal scholen nl. 5 pCt. »van het totaal. Zwemonderwijs genieten de kin deren van 3 pCt. der scholen. Fransche, Duitsche en Engelsche taal mag, gelijk bekend, in de eerste zes leerjaren eener school voor gewoon lager onderwijs niet onder wezen worden. Vele ouders laten daarom hun kinderen een cursus in een vreemde taal volgen buiten de gewone schooluren. Vooral Fransche cursussen verheugen zich in groote belangstel ling. Voorzoover aan het Centraal Bureau voor de Statistiek bekend, volgen ongevee?- 10 pCt van de leerlingen van het 5e en 12 pCt. van de leerlingen van het 6e leerjaar zulk een cursu-' In de groote steden is het percentage veel hoo ger dan op het platteland. Het is bekend, da': in het wetsontwerp tot wijziging der Lageron derwijswet wordt voorgesteld het onderwijs in een der drie moderne talen in de genoemde leerjaren weer mogelijk te maken. Ten hoog ste 3 uren per week zouden dan aan dit onder wijs mogen worden besteed. In vrijwel alle confessioneele bijzondere scholen worden vakken onderwezen, verband houdende met de richting der school, zooals bijbelsche geschiedenis, kerkgeschiedenis, enz. In de openbare scholen wordt geen godsdienst onderwijs gegeven. Althans niet binnen het gewone leerplan. „Het geven van godsdienston derwijs blijft", zoo bepaalt de wet, „aan de godsdienstleeraren overgelaten". Bij de rege ling van de schooltijden der openbare scholen moet evenwel door het vrij geven van uitdruk kelijk in die regeling genoemde uren worden gezorgd, dat de schoolgaande Kinderen in de schoollokalen die daarvoor kosteloos beschik 1) Uitgegeven ter Alg. Landsdrukkerij, 'sGra venhage. 140) Zich een vlekkeloos indentiteit te verschaffen was nu juist geen gemakkelijk werk. Depréty zocht naar een middel daartoe, doch waarschijnlijk zou hij het nooit hebben gevon den wanneer het toeval hem niet te hulp ge komen was. Het fregat „La Var" liep de haven van Nou- méa binnen en ontscheepte daar ongeveer hon derd passagiers, vrije kolonisten en dwangar beiders. De reis was bij uitstek moeilijk geweest en onder de vrije passagiers waren er verscheide- nen door ernstige ziekten aangetast, die men terstond bij de ontscheping naar het hospitaal bracht. Onder deze passagiers bevond zich een iong- mensch van zes-en-twintig jaar ongeveer, die zwaar aan het hoofd verwond was door een gedeelte van een rad, Hat bij een storm cp rt dek gevallen was. Hij werd naar de zaal Sainte Cecilia gebracht en gelegd in het bed, dat Ser- vais Duplat juist had verlaten. Gaston Depréty, geholpen door een tweeden verpleger had hem ontkleed en hem de eerste zorgen verleend in afwachting tot de genees heer komen zou. De toestand van den gewonde was zoo ern stig» dat de scheepsdokter hem 'reeds had op baar worden gesteld of elders godsdienst onderwijs van die godsdienstleeraren kunnen genieten. Van deze gelegenheid wordt nü aan 60 pCt.- van de openbare scholen voor g.l.o. en aan 37 pCt. van de openbare u.l.o. scholen ge bruik gemaakt. De Statistiek, waaruit wij deze gegevens putten, vermeldt, dat 17 pCt. van de j leerlingen der openbare scholen voor g.l.o. en 12 pCt. van die van de openbare u.l.o. scholen i op deze wijze godsdienstonderwijs genieten. Wanneer men de uitgave zelf raadpleegt -- waartoe wij alle lezers van harte opwekken j vindt men deze gegevens afzonderlijk voor de provinciën, de grootste gemeenten .n enkele groepen van kleinere gemeenten .terwijl daarin bovendien nog is vermeld, welke kerken en or ganisaties op dit gebied werkzaam zijn en hoe veel scholen en leerlingen zij bereiken. (Van onzen parlementairen medewerker). Er zit in de behandeling der .begrooting wel schot ditmaal. Maar de praeses zit er dan ook achter heen. Het is deze week voorgekomen, dat hij de heeren, voor zoover ze dan nog aan wezig waren, tot vier uur in den nacht liet doorvergaderen. En om 11 uur luid!: alweer het klokje van gehoorzaamheid, 'waaraan intus- schen door heel wat minder dan de volle hon derd percent wordt gehoor gegeven. Minister Reymer zag de begrooting van Wa terstaat aangenomen. Tevoren was een motie tot schrapping van het subsidie aan de K.L.M. verworpen, evenals een politieke motie van den heer Duys om reductie op de vrachttarieven van de spoorwegen. Over die vrachttarieven was reeds lang en breed gediscussieerd. De Ka mer was met den minister meegegaan om het betreffende rapport, dat in druk is, af te wach ten. Maar de heer Duys, die slecht de verga deringen bezoekt, was daarvan n et op de hoogte en kwam nauwelijks met een motie, waarvan hij, naar al spoedig bleek, zelf de draagkracht niet eens begreep. Hij werd sma kelijk uitgelachen. De heer Teulings vestigde nog eens 's Mi nisters aandacht op de stiefmoederlijke wijze, waarop de verbindingen tusschen Noord-Bra bant en België worden behandeld door de Spoorwegen, terwijl de heer Hermans critiek uitoefende op het feit 'dat bij onze sporen nog altijd 40 percent buitenlandsche kolen worden gebruikt. De begrootingen van Koloniën en die van Suriname en Curagao deden nog eens den brand van het Koloniale paviljoen te Parijs herleven. Vanzelfsprekend kwamen ook de werkloozenopstootjes te Paramaribo ter sprake, terwijl van verschillende zijden gevraagd werd of we na den overval van Urbina Curacao met al te vol stoppen met militairen en politie. De begrooting van Defensie staat in het tee- ken van bezuiniging. Niet minder dan f 5.600.000 had Minister Deckers op de aanvankelijke be grooting weten in te krimpen. Het spreekt van gegeven. Er was een staat gezonden van de zieken, maar zonder verdere aanwijzingen dan die op het scheepsregister waren ingeschreven, tame lijk naam en voornamen en plaats en tijd van inscheping. Vrije passagiers behoefden geen nadere in lichtingen te geven. Eerst aan den gouverneur der kolonie moe ten zij, na hun ontscheping, paspoorten of an dere indentiteitsbewijzen toonen. Gaston Depréty bracht de kleederen van den gewonde naar het kantoortje van cie hoofdver pleegster der zaal, die ze moest inschrijven en bergen, maar alvorens hij dat deed, vergat hij niet de zakken van den gewonde te onderzoe ken, om te zien of daar ook papieren, of voor werpen van waarde bevonden die aangegeven moesten worden. De voorwerpen van waarde bestonden in een goud horloge met dito ketting een portemon nee met ongeveer vijf-honderd francs en een portefeuille met verscheidene papieren. Op het oogenblik dat Gaston Depréty deze portefeuille uit den binnenzak van de jas haalde viel er een papier uit, dat de oud-advocaten- klerk terstond als een ambtelijk stuk herkende Hij raapte het op en vouwde het open. Het was verzegeld. Hij las: „Fransche Republiek" In naam der wet. Wij, prefect van het departement Indre-et- Loire, verzoeken aan burgerlijke en militaire autoriteiten ongehinderd te laten voorbijgaan,. zelf, dat dit mannen als Ter Laan cn Marchant nog lang niet ver genoeg ging. Ze hebben zelfs geen woord van waardeering voor een minister, die ruggegraat genoeg heeft om zichzelf te dur ven zijn. De heer Schaepman vertolkte het standpunt dat reeds jaren leeft in de Katholie- ke Staatspartij: een accoord tusschen het mili- tair-wenschelijke met het economisch-moge- lijke. Een personeelslast van 58 millioen acht hij op den duur verpletterend. Met inkrimping van het beroepspersoneel moet die last geleide- j lijk worden verminderd; het vooroefenings- nistituut moet worden gecultiveerd, zoo treed j mogelijk uitgebouwd en de vlootbouw tot het strikt noodzakelijke worden beperkt Hij merk te daarbij op, dat wat beperking der bewape ning betreft, niet, zooals de socialisten bewe ren, Denemarken en Zwitserland een voorbeeld zijn voor Nederland, maar dat veeleer Neder land aan die landen ten voorbeeld kan worden gesteld. De Kamer weigerde verder kasvoorschotten te verstrekken aan den Koninklijken Holland- schen Lloyd als niet voor 31 Mei 1932 een re-i organisatie heeft plaats gehad, welke vcor de Regeering aannemelijk is. Met het wetje tot contingenteering vast stelling van een zekere hoeveelheid van den invoer maakte de Kamer nog een begin. De heeren Ament en van Hellenberg Hubar, de eerste vertegenwoordiger van den landbouw, de ander van den middenstand, beiden Katholiek, hebben het in dringende bewoordingen verde digd. MGR NOLENS HERDACHT. Vrijdag en Zaterdag werd in het gebouw van den Dierentuin te Den Haag de tiende verga ring gehouden van den Partijraad der R. K. Staatspartij. De vergadering werd Vrijdagmiddag te 5 uur geopend door den voorzitter van de R. K. Staatspartij, mr C. Goseling. Na het uitspreken van den Christelijken groet noodigde de voorzitter de aanwezigen uit staande Mgr. Nolens te herdenken. Aan deze uitnoodiging werd spontaan voldaan, waarna een Onze Vader en Wees gegroet voor den groo ten katholieken staatsman werd gebeden. Herdenking Mgr. dr W. II. Nolens. Prof. mr Aalberse herdacht in treffende be woordingen wijlen mgr w-H- Nolens,in le ven voorzitter van den Partijraad. Installatie Prof. Aalberse als voorzitter. Mr. C. M. J. F Goseling, voorzitter van liet Partijbestuur, installeerde daarna den nieuwen voorzitter van den Partijraad Na de installatie-rede bracht prof. Aalberse den voorzitter een karakteristiek dankwoord. Prof. mr dr L. Triebeis, hoogieeraar aan de R. K. Handelshoogeschool te Tilburg, hield h'erna een rede over de Encycliek „Quadrage- simo Anno". Na deze rede werd gepauzeerd. Om 8 uur 's avonds werd de vergadering on der leiding van "prof. Aalberse voortgezet met de behandeling van de huishoudelijke gei'da. Huishoudelijke agenda. Uit de hoofdelijke oproeping van de stemge rechtigde leden bleek, dat 71 stemgerechtigde leden van den Partijraad aanwezig waren. De notulen van de Partij vergadering van 12 en 13 Juni 1931 werden goedgekeurd. Ingekomen was. o.m. het bericht, dat in de gewapend met een jachtgeweer, op de landen en in de bosschen waar de jacht geoorloofd is. den burggraaf George De Grancey geboren te Ambroise. met de verplichting voor hem, dat hij zich moet gedragen ingevolge de wetten en voor schriften der politie betreffende de jacht en het dragen van wapenen. Genoemde burggraaf George De Grancey is gehouden, dit certificaat op eerste aanvrage te vertoonen aan burgemeester, gendarmes, bcsch wachters en alle verdere rijks- en gemeente ambtenaren. Gedaan te Tours den 28 Augustus 1886" De jachtakte was ongeveer tien maanden cud Terwijl Gaston Depréty deze akte las, begon nen zijn oogen van vreugde te schitteren. De linker kolom van de jachtakte vermeldde het signalement van den burggraaf.: Dit luidde: Leeftijd: 26 jaar Lengte: 1.65 meter. Haar: kastanjebruin. Wenkbrauwen: idem Voorhoofd: hoog Oogen: bruin Neus: recht Mond: gewoon Kin: rond Gelaat: langwerpig. Tint: gebronsd Merkbare kenteekenen geene Dit signalement dat trouwens zeer -vage aan wijzingen gaf paste wonderwel op Gaston De préty plaats van prof. Groenen als adviseerend lid van den Partijraad is benoemd prof. J. P. Ver haar te Warmond. Mededeelingen van het Partijbestuur. De partijvoorzitter mr. C. Goseling deelde mede, dat in oprichting is een federatie van bonden van R. K. Gemeenteraadsleden. De adviescentrale voor de gemeentepolitiek is eveneens in voorbereiding. Statuten zijn op gemaakt en een commissie van advies en bij stand is aangezocht. Alle aangezochte leden hebben hun benoeming aanvaard. Aangezocht zijn de heeren dr Ten Berge, mr 3erger, Jhr. mr. Von Fisenne, prof. mr dr van der Grinten, mr Kallen, de Leeuw, Nivard, Roovers, mr van Sonsbeeck en Verwiel. Het Partijbestuur meent dat er een perio diek communicatie-orgaan tusschen kiesver- eeniging, kieskringen en centrale leiding moet bestaan. Dit orgaan zal te beginnen half Ja nuari van het volgend jaar half maandelijks verschijnen. Een commissie voor bestudeering van het vraagstuk van het gezinsloon is samengesteld en Vrijdagmiddag geïnstalleerd. De Jongerencommissie werkt onder de lei ding van mr. Teulings. Verder zitten in die commissie de heeren mr. J. Houben, mr Berger en pastoor Overmeer. Het laat zich aanzien, dat binnen niet te langen tijd een plan omtrent het contact met de jongeren aan den Partij raad zal kunnen worden voorgelegd. Het P.B. heeft overwogen of een betere gang van zaken voor de gemeenteraadsverkiezingen niet mogelijk zou zijn. Het plan is om een stel regelen te ontwerpen, welke den gang van za ken bij de gemeenteraadsverkiezingen in goede banen zal kunnen leiden. Verder is in voorbereiding een technische her z 'ening van het partij reglement. De dwangarbeider vouwde de jachtakte weer op, stak ze in de portefeuille en liet die vér volgens in zijn eigen binnenzak glijden, met het voornemen den inhoud verder te onderzoeken, zoodra hij daartoe een betere gelegenheid vond! Deze gelegenheid deed zich voor, toen zijn dienst was geëindigd. De portefeuille bevatte: Een geboorteakte ten name van George De Grancey; twee akten van overlijden, een van George-Paul, burggraaf, geboren Bonne vilfe; eenige aanteekeningen en brieven van ondergè schikt belang. Gaston Depréty borg dit alles op een veilige plaats. Den volgenden dag, geheel overeenkomstig het rapport van den scheepsdokter, aan boord van het fregat „De Var", stieif George De Grancy zonder een oogenblik bij kennis te zyn en vier-en-twintig uren later werd hij begra ven op het kerkhof te Nouméa. Om de akte van overlijden op te maken had men geen andere aanwijzingen dan die op het register van het fregat „Le Var" voorkwamen, dus alleen zijn naam en voornaam. Dat was dan ook voor de administratie vol doende en men deponeerde het horloge en het geld dat op den gekwetste was bevonden om het, zoo er navraag op kwam aan de rechtheb bende ter hand te stellen. Een maand verliep. De straftijd van Gaston Depréty was ten einde. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1