HEEREN BAAI Prootneienieuws. Kerknieuws. verschaft U unHkmxnm gmot. Wolken ■van genot en bovendien gratis n fraate Imit. Oud-zilveren Tabakstrommell I ECHTE FRIESCHE» planten In hëèft, weet ook gaarne de Juiste na men zijner planten. Daarom zorgen we eti- quetten van verschillende soorten in voorraad te hebben en vervange dan zulke, die dreigen onleesbaar te worden door andere, of ze wor den overgeschilderd. Bij het plaatsen of han gen voor etiquetten bij of aan planten, zorgen we, aat het etiquet hoewel goed zichtbaar, toch niet te veel n het oog valt. AlpcnpJanten lij den dikwijls in natte winters van te veel vocht van de wortels, vooral als de ondergrond niet zeer doorlatend is. Wij kunnen de hiervoor ge voelige soorten beschermen tegen te veel regen door ze een afdakje te geven, bestaande uit een glasruit op een paar stokjes, op een deci meter boven de plant gelegd. De Kerstrozen (Helleborns) komen nu langzamerhand in bloei We moeten ons best doen deze planten zoo gaaf mogelijk te bewaren. Kunnen we de bloe men eenigszins tegen slagregens beschutten, dan verdient dit aanbeveling, want de teere, witte bloemen worden spoedig beschadigd. Men kan dat ook doen door een paar ruiten tegen elkaar over de planten te zetten. Behalve de gewone witte, of liever witgroene Kerstroos, Helleborush niger, zijn er nog andere soorten met min of meer gekleurde bloemen. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Ter Neuzen. Uit de mededeelingen, gedaan in de jl. Zater dagmiddag gehouden vegradering bleek, dat de Ministèr van Financiën ten opzichte van het in gebruik geven van staatsgronden op het stand punt stelt, dat de Staat daarvoor een vergoe ding mag bedingen in verband met het r oor deel dat derden door dat gerbulk verwerven. (De Kamer heeft zich op het standpunt ge steld dat als retributie slechts zou behooren te worden gevorderd een redelijke rente van de verkoopwaarde). Ondertusschen zal aan gebrui kers voor een terrein voor weegbruggen worden terugbetaald hetgeen ze boven de f 2,50 heb ben betaald, over elk jaar dat ze kunnen aan- toonen na redelijke afschrijving een winst te hebben gemaakt die 5 pCt. niet ;.e boven gaat. Het verzoek is indertijd gedaan naar aanlei ding van bezwaren van weegbrughouders in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Voorts werd medegedeeld dat door de Kamer met medewerking van het gemeentebestuur van Ter Neuzen een verzoek is gericht tot den Min ster van Binnenlandsche Zaken en Land bouw, om bij zijn ambtgenoot van Waterstaat aan te dringen op spoedige uitvoering van het nieuwe havenplan aldaar in werkverschaffing, aangezien dit een productief werkverschaffings object zou kunnen zijn, indien daarbij graaf machines werden uitgeschakeld. Van den Mi- n'ster van Waterstaat is naar aanleiding hier van een schrijven ontvangen waarin deze er op wijst dat op de Staatsbegrooting voor 1932 nog slechts f 15,000 voor dat werk is uitgetrok ken, en het nog geruimen tijd zal duren eer met die werk een aanvang kan worden ge maakt, zoodat er op werkverruiming door dien aanleg voorloopig niet mag worden gerekend. Ingekomen waren de reeds vroeger vermeide lagere tarieven voor bietenver voer door de Zeeuwsch-Vlaamsche tram, waarvan met vol doening is kennis genomen, aangezien hieruit blijkt, dat deze maatschappij er naar streeft zooveel mogelijk aan de verlangens van het publiek tegemoet te komen. Nog is ingekomen een mededeeiing van den Minister van Waterstaat, dat ook in verband met de tijdsomstandigheden niet kan worden voldaan aan een verzoek tot verlaging van het busrecht en dat een herziening van het tarief voor telegramadres nog in onderzoek is. De rekening der Kamer over 1930 is goedge keurd in ontvangst op een bedrag van f 9527,02 en van uitgaven f 7496,63, batig saldo f 2030,39. Uitvoerig werd mededeeiing gedaan van de verrichtingen van het Comité tot bevordering van de vlascultuur en vlaslndustrie, dat met medewerking der Kamer is gevormd, waarvan deelmaakten de heeren F. BIok, burgemeester van Axel, P H. Geirnaerdt, burgemeester van St. Jansteen, C Th. van de Bilt, te Axel, L G. Martinet te St. Jansteen, benevens de heeren L. de Feijter, lid, en N. J. Harte, secretaris der Kamer. D t Comité heeft de medewerking weten te verkrijgen van den Vlassersbond in Westelijk N.-Br. en van de Nederl. Maatschappij tot be vordering van Vlasindustrie. Er werd een plan voor steunverleening aan de vlascultuur en vlas industrie ontworpen en aan de Commissie-Lo- vink verzocht, dit bij den Minister le willen aanbevelen. Later 's ook een bespreking ?an- gevraagd bij den Minister en heeft de commis sie toen den indruk gekregen dat de Regee ring ten volle omtrent den nood waarin deze cultuur en de industrie verkeert en dat deze, indien geen steun zal worden verleend als totaal verloopen moet worden beschouwd. On dertusschen is nog geenerlei antwoord entvan- gen. Naar aanleiding van ingekomen adressen van het gemeentebestuur van Philippine cm steun te verleenen aan haar pogen om te ver krijgen verbetering van den weg van de grens na- r het Belgische grensplaats je Bouchaute, gaf de Kamer te kennen, dat zij zich, aange zien die weg op Belgisch gebied l'gt, van in menging meent te moeten onthouden, terwijl er bovendien een andere, goede weg ligt, d:e slechts lVz K.M. langer is, hetgeen voor een ftuto-vrachtvervoer geen overwegend bezwaar kan genoemd worden. Aan deze zaak zit echter vast een kwestie van het grenskantoor der belastingen te Phi lippine. De uren van openstelling van dat kan toor zijn ingekrompen, terwijl er naar aanlei ding van verzoeken uit het Oosten van het Westelijk deel van Z-Vlaanderen een ontvan gerskantoor is geopend aan de ïsabellasluis, het welk door den ontvanger uit Philippine wordt bediend. De uren dat hier dienst wordt gedaan, moet Philippine dus m'ssen, hetgeen ongetwij feld een ongerief is voor den in- en uitvoer De heer Van Goethem bepleitte tusschen- komst ten bate van Philippine, op grond van de overeenkomst tusschen Nederland en Bel gië van 1843, waarbij de weg Philippine langs de Posthoorn naar Bouchaute als heerbaan is vastgesteld, terwijl België die nu blijkbaar wil le den lags de ïsabellasluis, en hieruit nadeel voor Philippine zal voortspruiten, indien dit er toe zou leiden, dat het ontvangerskantoor daar geheel werd opgeheven. Het bureau z:et in een en ander geen voor opgezette bedoeling, doch wel een gevolg van de wijziging der landstreek, tengevolge van in poldering. Het is aan het Bureau gekend, dat een onderzoek omtrent den omvang van het verkeer op de 2 kantoren gaande is en zou wil len afwachten tot iets omtrent die resultaten bekend is. Het Bureau houdt hare aandacht cp deze kwestie gevestigd en zegt toe, zoo nood'g de belangen van Philippine te zuilen bepleitten De Kamer vereenigde zich met het invoeren van een Arbitrage-reglement. Vastgesteld werd een concept, dat reeds door nagenoeg alle Ka mers is aangenomen, en dus een reglement voor Nederland zal worden. Er zal naar wor den gestreefd, dat zaken drijvenden bij het sluiten van overeenkomsten omtrent koop- en verkoop enz. zullen verklaren eventueele ge schillen te zullen onderwerpen aan arbitrage volgens dit reglement. Ind:en een verzoek tot het beslechten van een geschil wordt gedaan benoemt de voorzitter der Kamers een (of meer arbiters, in overeenstemming met het regle ment. Behoudens het ontvangen van desbetref fende stukken en de zorg dat deze komen ter plaatse waar ze behooren is de taak üer Kamer in deze hiermede afgeloopen. De verdere rege ling en afwikkeling der zaak berust bij de(n) arbiter (s). Naar aanleiding van een ingekomen schrij ven omtrent onjuiste toestanden in het ver voerwezen, in het leven geroepen door de hou ding der Nederlandsche spoorwegen tegenover de A.T.O., die een oneerlijke concurrentie schep pen, kwam ook het werken der A.T.O. in het gebied der Kamer ter sprake Verschillende klachten werden geuit, betreffende verande ring van de wijze van verzending op de vracht brieven, hetgeen door het personeel der Spoor wegen ten voordeele der AT.O. wordt bevorderd doch dat strekt tot benadeeling van de tram en de bodediensten in Zeeuwsch-Vlaanderen. Ee- sloten werd hieromtrent zooveel mogelijk ge gevens te verzamelen en die te zijner tijd ter plaatse waar dit behoort ter sprake te brengen aangezien het niet reëel kan genoemd worden, dat de spoorwegen en de A.T.O. van een be voorrechte positie misbruik maken en de be staande openbare verkeersmiddelen en de klei ne voerlieden in hun bestaan worden aange tast. Overeenkomstig het voorstel van het Bureau besloot de Kamer een verzoek te richten tot de Tweede Kamer tot aanneming van de verhoo ging van het tarief van invoerrechten <n van het wetsontwerp betreffende afweermiddelen tegen kunstmatige concurrentie uit het buiten land, waarvan de Kamer gaarne een zoodani ge redactiewijziging zag toegepast, dat dit ent- werp, wet geworden een ruimere toepossing mo gelijk zal maken, dan volgens de tegenwoordige lezing mogelijk zal zijn. Ook werd besloten aan te dringen op aanne ming van het amendement der Kamerleden be treffende een ruimer steun voor de suikerbie tenteelt. De Kamer heeft reeds bij vroegere ge legenheden breedvoerig de beteekenis van de su.'kerbitencultuur voor haar gewest uiteengezet De inkrimping der cultuur door den te lagen steun, heeft reeds naren invloed op de inkrim- pig der werkgelegenheid doen gevoelen, terwijl dit binnenkort, als de fabrieken hun zeer korte campagne hebben beëindigd, in nog sterker mate op het cijfer der werkloozen het ».eval zal zijn. In verband met dit laatste verzocht de heer Van Goethem een schrijven te richten tot de directies der fabrieken om bij aannem'ng van werkkrachten zooveel mogelijk Nederlandsche arbeiders te werk te stellen. De begrooting voor 1932 werd vastgesteld op een eindcijfer van f 8872,05 met een geraamd overschot van f 253,90. De heer Van 't Hoff, in aanmerking nemende het saldo over 1930, ad f 2030, stelde voor tot ontlasting van de be drijven die aan de Kamer retributie moeten be talen aan den Minister te verzoeken deze met 20 pCt. te mogen verminderen; hij meent, dat er geen aanleiding is, het saldo steeds te be stemmen voor versterking van het stamkapitaal Er werd opgewezen, dat een poging der Kamer te Middelburg in dezelfde richting geen suc ces heeft gehad. Weten'tdesbetreffend konink lijk besluit moeten worden toegepast. Naar aanleiding eener opmerking van den heer van Goethem over het bezwarende van het kwitantiezegel en de noodzakelijkheid van den handel om de kosten te verminderen, stel de de heer Catsman voor te verzoeken bedra gen tot f 50 vrij te stellen van kwitantiezegel, tot het verzenden van dit verzoek werd beslo ten, ofschoon verschillende leden als hun oor deel uitspraken dat, gezien de verschillende 1 I IOO Deze fraaie Imit. Oud-zilveren Tabakstrommef ontvangt U bij aankoop van een half-pond D*E' Echte Friesche Heeren-Baaï vanaf 65 ct per pond. Zachte, geurige rooktabak van voortfeffelijkfe»' kwaliteit en een practisch geschenk van blijvende waarde; maak nog vandaag van dit aanbod gebruik! 20"50CT. PERONS B 52 voorstellen die gedaan worden tot versterking der rijksinkomsten, die alle bij de Tweede Ka mer een gunstig onthaal vinden, een voorstel tot verlaging van heffingen zeer weinig kans maakt. Zij erkennen evenwel het bezwarende van het zegel voor kleine bedragen. In verband met een klacht van den heer Catsman zal de Kamer zich wenden tot den Minister van Finaciën om maatregelen te ti ef fen dat de tabaksbelasting per za^k wordt ge heven, en niet, zooals dit thans wordt toege past dat de belasting wordt geëischt van el- ken bij een zaak betrokken firmant, b.v. ook een klein winkeltje gedreven door 3 zusters, die dan f 15 moeten betalen, terwijl voor de groot ste zaak van één persoon slechts f 5 wordt ge vorderd. De heer van Goethem uitte wenschen met be trekking tot de j aarlijkscbe verkeersconferen- tie, aangezien de verkeersmiddelen in Zeeuwsch Vlaanderen voor het onderling verkeer nog zoo veel te wenschen overlaten. Het Bureau, er kennende dat er leemten zijn, acht het, met het oog op de verschillende belangen waarme de rekening moet worden gehouden moeilijk hierin verbetering te krijgen en verzocht in zending van een daartoe strekkend schema. Schatting van gronden. Door de Arrondissements-Rechtbank te Mid delburg is benoemd tot deskundige voor de schatting van gronden, gelegen in de Calami- teuse polders Ser Lippens en Nieuw-Orthene (Ter Neuzen en Zaamslag) de heer Abr. Dees Jacz. rustend-landbouwer te Ter Neuzen. Door den Dijkraad is benoemd de heer L. Moes te Ter Neuzen en door Gedeputeerde Staten de heer C H M. Plasschaert te Sint-Jansteen. De kwestie Roodesluisweg eindelijk opgelost. Naar men ons mededeelt, zijn thans de moei iijkheden, welke een verbetering van den in zoo erbarmelijken toestand verkeerenden weg bij Roodesluis tegenhielden, opgelost. De weg zal door de gezamenlijke polders met steun van Rijk en Provincie in bruikbaren toestand warden gebracht waardoor de afstand Ter- neuzen-Brus5>el v.v met 60 K.M. zal worden verkort. Protestanische Ziekenhuizen in Zeeuwseh- Vlaan deren. Naar gemeld wordt, worden momenteel po gingen in het werk gesteld om zoowel in Oost ais in West-Z.Vlaanderen een protestantsch ziekenhuis op te richten. De kosten dezer beide ziekenhuizen worden op f 200.000 begroot. Restauratie Raadhuis Veere. H. M. de Kóningin heeft de Restauratiecom missie voor het Raadhuis te Veere, door een belangrijke gift, van hare belangstelling in dit herstelwerk doen blijken. SLUISKIL. De Winkeliersvereeniging. Het bestuur dezer verleden week opgerichte vereeniging is als volgt thans samengesteld: Voorzitter H Cclsen, Vice-voorzitter W Hamelink, secretaris: C Doe selaer, penningmeester: P de Splinter, lid: A de Krijger. De contributie bedraagt f 1 per jaar. Begint het spel ook hier? Bij de slager v. E., alhier, heeft een tot nu toe onbekend gebleven persoon Maandagavond getracht binnen te ko men. Toen v. E. en een tweetal zoons gerucht aan de achterdeur hoorden, zijn zij naar be neden gegaan en koos de verdachte bezoeker het hazenpad. Na een jaar terecht. Een jaar geleden werd van den slager v. E., alhier, een rijwiel gestolen Bij het dreggen naar de vermiste de B. ook dit rijwiel uit het Kanaal opgevischt en door den eigenaar erkend. OVERSLAG. Eindelijk óók electriciteit. Thans is het offi cieel dat de gemeente Overslag binnen enkele maanden van electrischen stroom voorzien zal zijn. Dit is de laatste gemeente van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, welke nog niet aange sloten was. Dinsdag jl. is door de P.Z.E.M. een stukje grond van den Varempepolder aangekocht om er een schakelstation te bouwen. De aanbeste ding hiervan heeft reeds plaats gehad, zcodat men omstreeks nieuwjaar eindelijk electrisch licht zoowel in de kom als op de wijk de Roode sluis zal hebben. OOSTBURG. Gemeenteraad. In de op Vrijdag gehouden vergadering door den Raad der gemeente Oost burg werd een wijziging gebracnt in de be- grooting van 1931. Vervolgens werd de gemeenterekening ever 1930 voorloopig vastgesteld op f109,035 in ont- VEj^g en f 121,007 in uitgaaf voor den gewonen dienst en alzoo met een nadeelig slot van f 11,972; de kapitaaldienst met f 40,392 ont vangsten en f 39,605 uitgaven en derhalve met een batig slot van f 787,07. Daarna had de aanbieding plaatst der be grooting voor het dienstjaar 1932. Tot slot volgde eene korte beraadslaging over de werkloosheid en de werkverschaffing. Kerkbericht van Sas van Gent. (Vervolg) Woensdag 25 November, om 7 uur gezongen jaargetijde voor den heer Joannes Baptist Mar quinie; om 8 uur de H. Mis ter eere van O. L. Vrouw uit* dankbaarheid. Donderdag 26 November, om 7 uur gezongen H. Mis voor mej. Malvina Vervaeti om 8 uur gezongen H. Mis voor den heer Augustinus Mouton en echtgenoote. Vrijdag 27 November, om 7 uur gezongen H. Mis voor den heer Willy Modest Polydore Ne- vejan; om 8 uur gezongen H. ^lis voor den weled. gestr. Heer Louis Stevens. Zaterdag 28 November, om 7 uur de H. Mis voor madame Maria Theodora Kieboom-Kerck haert; om 8 uur de H. Mis voor mevr. Hoef nagels-Pontenagel. Zaterdagavond biechthooren van 5,30 tot 7,30 uur en om 6 uur Lof. Zondag 29 November, begin van den Advent, om 7 uur de Vroegmis voor de Gezusters Kers- bulck; om 10 uur de Hoogmis voor het geeste lijk en stoffelijk welzijn der parochie. De geloovigen, en bijzonder de jeugdige per sonen, worden dringend verzocht om in dezen algemeenen economischen crisistijd, de spaar zaamheid te betrachten en zich niet aan ver kwisting schuldig te maken door 't overmatig gebruik van bedwelmende dranken, en het be zoeken van zedelooze bioscopen en gevaarlijke

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2