BERICHT. „DE zoor No. 3848 Vrijdag 20 November 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Eerste Blad. Feiten en cijfers over School en Onderwijs PUR0L Uv zenuwen EVEN LEZEN 1 I Kameroverzicht. BuitenL Overzicht VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND POSTREKENING Ho. 52419. FEU I LLETON. Do Bod ala ros van Saint-Sulpico Dit nummer bestaat uit VIJF BLADEN (18 pagina's). Ons tweede St. Nicolaas-nummer verschijnt VRIJDAG 27 NOVEMBER a.s., het derde WOENSDAG 2 DECEMBER a.s. Extra verspreiding in alle plaatsen in Oost-Zeeuwsch-Vlaander en. Oplaag onzer St. Nicolaasnummers 10,000 exemplaren. In ons derde St. Nicolaas-nummer geven wij een bijlage met St. Nicolaas- verhalen. Men raadplege de „Lijst der Adver teerders" opgenomen in dit nummer, die een keur van adressen bevat voor het doen van St. Nicolaas-inkoopen. Ingezonden* Mededeellng (5) Ingezonden Mededeellng (7) Mijnhardt's Zenuwtabletten haar vreugde Fa. ASSELBERGS Bergen op Zoom wit als sneeuw Halve eenw ervaring 1 DE ZEEUWSCHE K0ER1E Bureaux van Redactie cn Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of j 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiën 20 cent per regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING» C UITSTEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT VI. In de overige, onder dit hoofd verschenen, artikelen, hebben wij ons bezig gehouden met enkele vragen de organisatie van ons volkson derwijs betreffende: het aantal scholen, de grootte der scholen en de richtingsverschillen, welke zich op dit terrein openbaren. Vandaag laten wij ons door de Statistiek van het Gewoon Uitgebreid Lager Onderwijs 1) in het interne schoolleven binnenvoeren. Wij wil len, door deze uitgave voorgelicht, m dit en het volgend artikel enkele punten bespreken, welke voor den gang van het onderwijs van on middelijke beteekenis zijn: de aanvang van het schooljaar, de duur van den cursus, het aantal leerjaren van het leerplan, de leerstof, de schoollokalen, de hulpmiddelen bij het onder wijs, enz. Vooreerst iets over het begin van het school jaar. Ten aanzien van dit punt openbaart Zxch een verschil tusschen de stad en het platte land Vele groote-stadsmenschen weten niet an ders dan dat het schoolbedrijf in September weer begint. Dat brengt het levensrythme der 1) Bewerkt door het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's-Gravenhage. 137) Gedurende de zes jaren die er sedert zijn veroordeeling verloopen waren, had hij blijken gegeven van een voorbeeldige onderworpen heid en dank zij dit onberispelijk gedrag werd zijn straf eenigszins verzacht. Hij mocht te Noumea terugkeeren, waar de genie werkte aan de herstelling van de haven en voor dit werk een aantal dwangarbeiders gebruikt. Men stelde hem tot opzichter aan over een ploeg van twintig man. Van die taak kweet hij zich naar behooren. Het spreekt vanzelf, dat de man zeer veran derd was in die meer dan dertien jaren, welke hij in de kolonie had doorgebracht. Diepe rimpels doorploegden than3 zijn voor hoofd, zijn haar, hoewel nog altijd dik, was geheel grijs geworden, zijn gelaat ingevallen, zijn vroeger forsche gestalte vermagerd. Hij begon reeds alle hoop op te geven. In 1888, het jaar van zijn bevrijding, zou hij acht-en-veertig jaar oud zijn, maar de jaren op het bagno doorgebracht, tellen dubbel, hij zou afgeleefd, of niets meer waard zijn. Als hij daaraan dacht, zeide hij bitter tegen zlchzelven: Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen Doos 30 cent Ëlj Apoth. en Drogist stad zoo mede. Blijkens de statistiek hervatten in de gemeenten met meer dan 20.000 inwo ners de meeste scholen met September baar arbeid. Daarnevens is er een aantal stadsscho len, dat reeds in Augustus beg.nt. In de groot ste steden vindt men een niet onbelangrijk ge tal scholen, waar in het voorjaar leerlingen worden geplaatst. Op' het platteland vangen verreweg de meeste scholen in het voorjaar aan. Hiervoor bestaat goeden grond. Men zendt de kleine kinderen het liefst in het zachte jaargetijde voor het eerst ter school en men ziet de oudere leerlingen gaarne vrij komen vóór het begin van de zomercampagne. Maar nu stellen de statistische gegevens ons voor een probleem, waarvan de inleiding tot de statis tiek geen oplossing weet te geven. Waarom be ginnen in Friesland 70 van de 100 scholen in April en daarentegen in de nabuurprovinciën Groningen en Drenthe respectievelijk 66 pCt. en 88 pCt. der scholen in Mei? (En waarom heeft men in Gelderland hoofdzakelijk voor April gekozen, terwijl men in Zeeland aan Mei den voorkeur geeft?) Mocht een van de lezers op deze vragen een antwoord weten, laat hij dan niet verzuimen zijn inzicht aan net Cen traal Bureau voor de Statistiek (afd. Onder- wijs-statistiek) mede te deelen. De cursusduur der meeste scholen is 12 maanden. Vroeger waren er veel scholen, die elke 6 maanden bevorderden. Das had dit voor, dat een leerling minder bezwaarlijk eens een keer kon doubleeren. Hij verloor dan slechts een half jaar. Enkele scholen, zooals die voor schipperskinderen, met een sterk vlottende be volking, kunnen geen bepaalden cursusduur aangeven. Zij vormen een continubedrijf. De wet stelt als regel, dat het gewoon lager onderwijs in tenminste zeven achtereenvolgen de leerjaren wordt gegeven. Bijna 3 pCt. van de scholen heeft een langeren duur. Dit aan tal is gering vergeleken met dat, waar met min der leerjaren wordt volstaan. Bijzondere ge vallen buiten beschouwing gelaten, zijn dit scholen met zes leerjaren. De Kroon heeft daar de gelegenheid om op andere wijze aansluitend onderwijs in het zevende leerjaar te ontvan gen voldoende verzekerd geacht. Zoo heeft men vooral bij het openbaar onderwijs vele een trale zevende leerjaren. Bij het bijzonder ender wijs doet zich de gelegenheid tot het vormen daarvan minder voor. De u.l.o. scholen duren meestal drie jaren. Van deze scholen heeft thans 37 pCt. een vierjarigen cursus. komen tot rust; slaap, kalmte, zelfbeheersching, arbeidslust en levensvreugde keeren weer door het gebruik van Het is maar beter dat ik 0 pNieuw-Caledonia blijf en hier sterf, dan dat ik naar Frankrijk terugkeer. Wat zou ik er doen? Nog altijd an der politietoezicht geplaatst, zal men mij als verblijfplaats een streek aanwijzen waar ik niets en niemand ken en war ik weinig werk zal kunnen vinden. Het geld dat ik daarginds te Champigny heb achtergelaten, begraven in den tuin van moeder Palmy re, de schuldbe kentenissen, onderteekend door Gilbert Rollin, zou mij van veel dienst kunnen zijn, dat is waar maar ik zou mij aan de bewaking der politie moeten onttrekken, om het te gaan zee ken Het gaan zoeken! En dan? Al vind ik het ook, dan zullen die veertien duizend francs aan bankpapier ook niet eeuwig duren. Wat betreft iets van Gilbert Rollin te gaan vorderen, na zevent'en jaar, dat zou ik kunnen doen, zeker, maar niet zonder gevaar. En dan zal ik dat alles nog wel eens terugvin den? Wie weet of het huis van moeder Pal- myre nog bestaat? Het was toen reeds een oude barak. Men heeft het misschien afgebro ken en er een nieuw huis voor in de plaats ge zet en mijn vermogen, waarvan ik zoo gemak kelijk had kunnen leven, blijft eeuwig onder de aarde bedolven! De overpeinzingen waren verre van bemoe digend, te meer daar zij volkomen juist wa ren. EDERE huivrouw in Zeeuwsch - Vlaanderen, die in haar wasch niet haar ergernis, maar wel zien wil, zal er graag de moeite voor over .hebben, DONDERDAGS even een proefwasch mee te geven naar de in het geheeleland zoo goed gerenommeerde De wasch van de eerste Brabantsche en Zeeuwsche families is dank zij Was- scherij „DE ZOOM" WAAROM DE UWE NOG NIET (Ing. Med.) 50 (Van onzen parlementairen medewerker.) Begrootingsdebatten: Verhooging der invoer rechten. Bescherming voor suiker, vleesch en aardappelen gevraagd. Onze verhouding tot België: Vriendschappelijke samenwerking zij het parool. Noodgedwongen gaan ook wij tot verhooging van het tarief van invoerrechten over. We heb ben er voor te zorgen, dat onze begrooting in evenwicht is en om dat te bereiken stelt de regeering onder meer voor het tarief van 8 op 10 percent van de waarde te brengen. Daarmee wordt voor de schatkist een bedrag van elf millioen verwacht. In normale omstandighe den zou voor die verhooging geen meerderheid in de Kamer te vinden zijn. Thans echter kan Servais Duplat barstte los in woede tegen zijn gewezen beschermer Merlin, dien hij zeer ten onrechte, zooals men weet beschul digde hem verraden te hebben en laten gevan gennemen. O! als hij nog leeft, die schurk dacht hij vol haat en gramschap, wat zou ik hem dan gaar ne al het leed betaald willen zetten dat ik en dergaan heb en waarvan hij de oorzaak is. Hij verdient wel, dat ik mij op hem wreek, zoo waar mijn naam Servais Duplat is. Na deze opwellingen van woede viel hij ech ter steeds terug in zijn moedeloosheid en stom me onderwerping. Het werk aan de haven duurde ongeveer drie jaar. Duplat had nu nog slechts één jaar te on dergaan. Weinig had het gescheeld of de dood zou hem van het overige gedeelte van zijn straf tijd ontheven hebben. Toen hij door de mannen, die onder zijn be velen stonden, een stelling liet wegbreken, na volbrachten arbeid had er een instorting plaats en hij werd onder de balken bedolven. Met moeite bevrijdde men hem en hij gaf nauwelijks een teeken van leven meer. Zijn rechterarm was gebroken en hij had een wond aan het hoofd. Bewusteloos bracht men hem naar het hos pitaal van Nouméa, waar hij onder verzorging kwam van verpleegsters, bijgestaan door ver minister De Geer er verzekerd varr zijn, dat althans de rechterzijde, hem de nóodige mil- lioenen niet zal onthouden. Een artüfendement van den heer Oud om althans dé hulpmiddelen der industrie buiten elke verhooging- te laten, werd rechts tegen links verworpen-. Van rechtsche zijde werden amendementen verdedigd om voor bepaalde artikelen met na me suiker, vleesch en aardappelen, zelfs aan merkelijk zwaardere invoerrechten te heffen, dan door den minister was voorgesteld. De li berale agrariërs Bierema en van Rappard steu nen de bedoelde amendementen, maar daar ze een sterk protectionistisch karakter dragen en de bedoeling der wet fiscaal is, zal het van net standpunt der regeering wel in hoofdzaak af hangen, of de Kamer er mee accoord gaat. De begrooting van Buitenlandsehe Zaken bracht ook weer de verhouding met -België en de verbinding'van Schelde en Rijn op het ta pijt. Er viel in den toon een welwillendheid te beluisteren, welk heel wat milder ten opzichte van België scheen, dan aan de overzijdè van het Binnenhof bij de behandeling van de in terpellatie de Savornin Lohman het geval was. Gelukkig! We hebben zoover te gaan in samen werking met onze Zuiderburen als onze belan gen en ons nationaal prestige maar eenigszins toelaten. En dan hebben we ook dit te beden ken, dat een hechte vriendschap met België ook materieele voordeelen meebrengt, die tegen een goede verbinding Schelde-Rijn allicht be hoorlijk opwegen. *- De Ronde-Tafel-Conferentie biedt weer wat meer perspectief De Volkenbondsiaad en het Japansch-Chineesch conflict. Zal Rusland zich in den strijd werpen? Geen schot in de onderhandelingen. De Duitsche Herstelbeta lingen: overeenstemming in uitzicht. In Duitschland winnen de Nationaal-Socialisten terrein. Het Katholieke Centrum handhaaft zijn positie. Werd vorige week algemeengedacht, dat het einde der Ronde-Tafel-Conferentie, daar was, een einde, dat dan met een mislukking zou heb ben gelijk gestaan, op het oogenblik. is het som bere vooruitzicht weer wat verdreven. Gandlii, die Zaterdag zou vertrekken, blijft en de ver gaderingen zijn weer in vollen .gang. Dat wil nu niet zeggen, dat men over de grootste moei lijkhe'.d, die de conferentie drejggle te doen mislukken, heen is; maar men heeft gedacht: laten we met die moeilijkheden nu eens een oogenblik geen rekening houden en met de werkzaamheden eenvoudig doorgaan. Kunnen we die verder tot een goed e'nde brengen, daar over tot overeenstemming geraken, dan zal men lichter geneigd zijn om ook dat nu nog on overkomelijke struikelblok uit den weg te ruimen. In Parijs houdt de Volkenbondsraad weer zit tng over het conflict China-Japan, een con flict dat, als het niet spoedig wordt bijgelegd, oordeelden tot straffen van beneden de vijf jaren. Servais Duplat werd opgenomen in de zaal Sainte-Cécile, die bestemd was voor gewon den. Een oppasseres was daar werkzaam met vier veroordeelden-oppassers onder haar bevelen. Zij verbond Servais Duplat, in afwachting dat de dokter komen zou, dien zij terstond had doen roepen. De dokter kwam en verklaarde de wonden voor zeer ernstig. Hij vreesde dat het noodig zou zijn den ge broken arm af te zetten, maar toch wilde hij daar nog niet toe overgaan daar het mis schien mogelijk was dat, met veel zorg en een nauwlettende verpleging, men hem deze ver minking nog besparen kon. De grond van Nieuw-Caledon'a is droog en moeraskoortsen komen er zelden voor, maar de overgroote warmte van het klimaat maakt de genezing van wonden zeer moeilijk. Servais Duplat wist dat ook wel, toen hij tot zichzelf kwam en in staat was na te denken. Hij begreep dat hij zoo goed als verloren was en dat bracht hem in een toestand van wan hoop. De ziekenverpleegster wekte hem zooveel mo gelijk op, maande hem aan tot kalmte en ge duld en verzekerde hem, dat hij zich ten en- rechte ongerust maakte en dat zijn toestand nog volstrekt niet wanhopig was. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1