Bericht, „De Zeeuwsche Koerier" Voor Uw St. Nicolaas-reclame „De Zeeuwsche Koerier" No. 3846 Maandag 16 November 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN In verband met een bedrijfsstoring zal Woensdag a.s. NIET verscbijnen. Een oplaag van 10.000 exemplaren, In de St. Nicolaas-nummers van De Zeeuwsche Koerier vindt gij dan ook een afdoend reclamemiddel. Kameroverzicht. Buitenland Prootnciemeuws. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND jU-ITSTEqr PUBLIOITEIT POSTREKENING Na, 52419. Geen boter on doeltreffender mlddol om in Zoouwsch-1flaendoron met St. Nicoiaas roclamo to maken dan oen advertentie in do St. Nicolaasnummors van „Do Zoouwscho Koerier Do Zoouwscho Koorier hooft in Zeeuwsch-Viaanderen don stootgogoven aan oen moor intonsiovo roclamo- bewoning voor St. Nicoiaas. Onze karak teristieke St. Nicolaasnummors zijn door het publiek steeds mot groote belang stelling ontvangen on blijven eik jaar aller aandacht trekken. dio doelmatig, door eigen poroonool, por auto in allo plaatsen in Oost-Zoouwsch- Viaanderon worden rondgebracht, garan deert U, nat U mot Uw reclame hot grootst mogelijke nuttige affect bereikt. Wio daarin mot St. Nicoiaas adver teert, behoeft verder geen gold voor roclamo moor uit te govon. Bovendien is dio reclame ook hot goedkoopste, want in geen onkolo courant adverteert gij togon oen zoo buiten gewoon lagen prijs, n.i. 5 ct. por rogol mot do conditio, dat van do drio annonces er slechts twee behoeven te worden betaald. De St. Nicolaasnummors van De Zoouwscho Koerier zijn dan ook voor don Zoouwsch- Vlaamschon Middenstand in dezen tijd van druk en malaiao oen ware uitkomst. IEDERE ViiNKELiER, ook de kleinste kan er gebruik van maken, daar de kosten zoo uiterst gering zijn en het is de beste redame bovendien omdat de ver spreiding zoo massaal en doelmatig geschiedt. Adverteert dan in de St. Nicolaasnummers van De Zeeuwsche Koerier, de aantrekkelijke gids voor het koopend publiek. Dat is de goedkoopste en de beste reclame voor atle winkeliers in Zeeuwsch-Vtcanderen. DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiën 20 cent per. regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING (Van onzen parlementairen medewerker). De salariskorting en haar gevolgen. Be lasting op benzine Verhooging van, het in voerrecht? Zooals te voorzien was, is gebeurd: met groo te meerderheid heeft de Tweede Kamer de sa? lariskorting voor de rijksambtenaren goedge keurd. De motie-Marchant geen salarisver mindering werd met 57 tegen 34 stemmen verworpen. Vóór dezemotie stemden de so ciaal- en vrijzinnig-democraten, de communis ten en Floris Vos. Geheel de rechterzijde, dus ook alle katholieken, dus ook de arbeidersaf gevaardigden en de vertegenwoordigers van het onderwijs, hebben zich bij de salarisverla ging neergelegd. Het moet voor hen wèl een zeer hard gelag zijn geweest en de motieven, die hen ten Slotte tot dezen stap hebben gé bracht, moeten wèl bijzonder zwaar Lebben gewogen, gezien vooral ook de houding door verschillenden ter gelegenheid van de jongste agitatie tegen dezen regeeringsmaatregel aan genomen (men denke slechts aan de jongste congressen te Utrecht). Omtrent den aard dier motieven zal stellig in de komende dagen wel meer klaarheid komen daar het zeer ontstemde ambtenarencorps hieromtrent stellig ophelde ring zal verlangen. Voor den voorzitter der Ka tholieke fractie, die de moeilijke erfenis van Mgr. Nolens heeft aanvaard, is het een groot succes geweest, toen hij eenstemmig de fractie in zulk een penibel geval aan zijn zijde vond. Hij had trouwens op tactische wijze het pad eenigszins geëfend door de regeering over te halen de verlaging eerst na den winter, met Maart te doen ingaan, met dien verstande, dat ze eerst op het einde dier maand zal worden toegepast. 8 Die salarisverlaging eenmaal aanvaard trok de vrijzinnig-democraat Ketelaar de consequentie dat het nu ook niet aanging de op de begroo tingen aangebrachte extra-verhoogingen van salarissen voor buitengewonen ijver en bizon- dere diensten" goed te keuren. Deze zienswijze werd door alle leden behalve de sociaal-demó- craten en een drietal anti-revolutionnairen ge deeld, zoodat een aantal ambtenaren niet slechts een vermindering op hun salaris tege- moetgaan, maar daarbij nog zich een verwacht douceurtje zien ontgaan. De benzinebelasting van 4V2 eens per liter feitelijk f 6 per 100 kilo werd met vrijwel al le stemmen tegen waren slechts de commu nisten en de heeren Braat en Floris Vos aan genomen. Evenals de salarisverlaging vervalt deze belasting automatisch na drie jaar. Laat ons vertrouwen, dat de omstandigheden zich binnen dien tijd zoozeer ten goede hebben ge wijzigd, dat er geen enkele aanleiding bestaat om ze nog langer te continueeren. m In het wetsvoorstel om het tarief van in voerrechten van 8 op 10 percent te brengen, waarvan een bate voor de schatkist wordt ver wacht van 10 millioen gulden, bleef de Kamer steken. Van links is men nog zoozeer op het vrijheidsdogma ingesteld, dat minister de Geer aan die zijde weinig steun kan verwachten, al zijn de heeren Bierema en van Rappard ge makkelijk te vinden voor glle maatregelen waardoor aan den benarden landbouw wordt tegemoet gekomen. De rechterzijde zal ir in- tusschen wel voor zorgen, dat deze tien mil lioen de schatkist niet ontgaan. KONING ALFONSO. Tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. MADRID, 12 November (V.D.) De commissie uit de Spaansche nationale vergadering ter vatstelling der verantwoordelijkheden heeft he den den voorzitter van de kamer har rapport overhandigd inzake de verantwoordelijkheid van den koning. In dit rapport stelt de commissie voor den koning voor al zijn regeeringshar.delingen se dert 1921, het begin van de catastrofe in Ma rokko te veroordeejen en wel onder de aan klacht van „majesteitschennis begaan jegens de souvereiniteit van het volk". Verder stelt de commissie voor de doodstraf tegen den koning uit te spreken met gelijktij dige verandering daarvan in levenslange zware gevangenisstraf en verbeurdverklaring van al zijn roerende en onroerende goederen. Dit voorstel van de commiscie moet nog vóór het rechtsgeldigheid krijgt door de nationale vergadering worden goedgekeurd, hetgeen, naar men verwacht, ook geschieden zal. (Maasbode). Jaarvergadering Rijkskiskringorganisatie „Middelburg" Gisteren is in het patronaatsgebouw te Ter- neuzen de jaarvergadering gehouden van Loven genoemden kieskring onder leiding van den heer W J Brans, waarnemend voorzitter. Be halve door het Kringbestuur werd deze ver gadering door e en30-tal afgevaardigden van kiesvereenigingen boven- en beneden de Schel de bijgewoond. Aanwezig waren ook de heeren E Th Lockefeer, lid van de Tweede Kamer, J A van Rompu, lid van Ged Staten en de heeren G Goossens en E Kalle, leden van Prov. Staten van Zeeland. De voorzitter opende de vergadering met de volgende rede: Hoogedelgestrenge leden van Provinciale Staten, dames en heeren, Als waarnemend voorzitter van de Rijkskies kring-Organisatie roep ik U allen op deze ver gadering een hartelijk welkom toe. In bijzon zonder richt ik heden een woord van welkom aan de nieuwe fractieleden der Prov. Staten, waarbij i kde hoop uitspreek, dat de belangen van Zeeland en hare bevolking bij de gewij zigde fractie in goede handen mogen zijn, en dat de beste verstandhouding moge bestaan tus schen de Statenleden èn het Kringbestuur; dat zij zooveel mogelijk deze vergaderingen zullen bezoeken ,ter versterking van den band tus- schen kiezers en gekozenen, De reden, geachte vergadering, dat op mij als waarn. voorzitter de taak rust, deze verga ring te leiden, moet gezocht worden in de ont slagname van den vorigen voorzitter, den heer Mentink. Tot grooten spijt, zoowel van net da gelij ksch als het geheele bestuur, heeft hij ge meend, zijn iunctie te moeten neerleggen in verband met den weinig beschikbaren 'tijd, die hem ten dienste staat, terwijl de werkzaamhe den aan het voorzitterschap steeds zwaarder worden. Ingewijden weten echter, dat dit .niet de hoofdzaak is geweest; zij weten ,dat hij ten volle voor de taak van voorzitter berekend was, doch zijn laatste ziekte en de daarop gevolgd^ overspanning hebben den doorslag tot dit be sluit gegeven. Het past mij, evenals ik het deed in onze be stuursvergadering, ook hier woorden van dank te brengen aan den heer Mentink voor al het geen hij heeft gedaan in de bijna 7 jaren dat hij het voorzitterschap heeft waargenomen, het welk vooral in den reorganisatietijd niet gemak kelijk was. We brengen hem dank voor den ijver, waarmede hij de zaken van den Kieskring behandelde, en zeer zeker mogen wij hem dank brengen voor zijn onpartijdigheid en zijn tact volle en hoogstaande leiding. Alhoewel het ens spijt, we hebben zijn besluit te eerbiedigen en te aanvaarden. Laat ons hopen, dat hij spoedig in ons midden moge terugkeeren, fcij het dan in een andere functie, om weder deel te kun nen nemen aan den arbeid voor de groote ka tholieke zaak, die hem dierbaar is. Dat is de wensch van ons bestuur. (Applaus) Geachte vergadering op mij rust nog een an dere, nog droeviger taak nl. om enkele woor den te wijden aan wijlen onzen grooten leider en raadsman, den priester-staatsman Mgr. Dr. Nolens, waarbij ik U verzoek even op te staan Wie onzer zal ooit kunnen vergeten den dag, waarop Mgr. Nolens, de alom gevierde .taats man en priester, geëerd door vriend en tegen stand zijn ziel teruggaf aan zijn Schepper? Ook ik wil in deze vergadering woorden wijdon aan Zijne nagedachtenis, woorden van dankbaar heid voor al hetgeen Mgr. Nolens heeft ver richt en tot stand gebracht. Mgr, Nolens is niet meer, en daarmede heeft de Katholieke Staatspartij een ontzaglijken kracht verloren. Daarmede verloor de katho lieke Tweede Kamer-fractie haar eminenten voorzitter en leider. Met hem is niet alleen heen gegaan een groote katholieke figuur, doch cok een nationale en niet minder een groote inter nationale figuur Mgr. Nolens de ingewijde en de verdediger der Sociale Wetten is niet meer. Allen zonder onderscheid zullen dit verlies ge voelen, doch vergadering, laten wij ons troosten met de gedachte, dat God hem reeds heeft be loond voor al het geen hij heeft gedaan voor Kerk, Staat en Volk. Ik verzoek U, met mij een Onze Vader te bid den voor zijn Zielerust Staande baden daarop de aanwezigen geza menlijk een Onze Vader. De heer Brans vervolgde dan: Vergadering, ik hoop, dat de besprekingen, welke heden gevoerd zullen worden, vlot zul len verloopen en dat de discussies een aange naam verloop hebben en na Gods Zegen over

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1