Uit het Parlement Builenl. Overzicht Binnenland 8uitenland. Provtneienteuws Stadsnieuws. Kerknieuws. VLUGKOKEND Cn p Werkverschaffing. PUROL er op! INGEZONDEN MEDEDEELING 40 WiïïHl met een inhoud van 5 ons netto is voordeeliger voor de zuinige huisvrouw. Bij elk pak van het kostelijke Quaker ontvangt U een bon voor keurig, zwaar verzilverd tafelzilver. Ingezonden Mededeeling(8)^ Het verzacht en geneest Dil groote pak 0 K mi so <0 IflR so '01 co A In Sancta Maria treffen we de volgende op roep aan: Wegens de werkloosheid, welke ontzettende afmetingen heeft aangenomen, meenen we ter wille van de huisgezinnen, die daardoor getrof fen worden, een beroep te moeten doen op de welwillendheid van onze katholieke instellingen en ook van de particulieren. Wij durven er cp aandringen, dat zij de werkzaamheden, die toch binnen eenigen tijd zullen moeten ge schieden, reeds nu zullen laten uitvoeren. Vooral wat het schildersbedrijf aangaat, zou den we willen vragen, de werkgelegenheid meer over het geheele jaar te verdeden om ep die wijze de groote werkloosheid, welke zich in het schildersbedrijf voornamelijk in den winter voordoet, te verminderen. Laten we in de noodtijden, die we beleven, ook de nationale industrie steunen en onze in koopen doen in ons eigèn land, ook al zouden we iets meer moeten besteden. De Bisschop van Breda, t P. HOPMANS. ten zou min of meer de autonomie der gemeen ten in het gedrang kunnen komen. Immers aan die verleening worden voorwaarden verbonden Maar, aldus de Minister, men moet de dingen reëel zien. Als men schipbreukelingen gaat red den, neuzen dezen niet eerst eens rond, of de reddingsboot wel mooi geverfd is en oij een brand vraagt de getroffene niet eerst cf de brandspuit wel aan bepaalde schoonheids- eischen voldoet, 't Is op dat standpunt, dat de Regeering zich in dezen abnormalen tijd bij haar bezuinigingsmaatregelen stelt. In een avondvergadering is reeds de begroo ting van den Post-, Telegraaf- en Telefoon dienst in behandeling genomen. Daarbij kwam ook weer de radio-aangelegenheid aan de orde. Van verschillende zijde werd hier de opmer king gemaakt, dat er heel wat ten gerieve van de luisteraars te bereiken zou zijn, als niet alle pogingen afstuitten op de weigering van de Avro om mede te werken. De censuur moest het natuurlijk ontgelden, vooral bij de S.D.A.P., welke het meest er den hinder van ondervindt en niet gemakkelijk toe geeft, dat de Vara het er dan ook naar maakt NA DE TARWE DE INLANDSCHE GERST. Verplichtend stellen voor de bierbereiding verzocht. Door het Eerste Kamerlid den heer Van der Lande zijn aan den Minister van Staat, Minis ter van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, de volgende schriftelijke vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat de inland- sche gerst geschikt is om in de bierbrouwerijen te worden verwerkt? Bestaat er geen anleiding voor de Regeering om, in verband met den noodtoestand van den landbouw, het gebruik van Nederlandsche gerst voor de bierbrouwerijen in ons land verplich tend te Stellen? Zoo ja, is de Minister dan bereid ten spoe digste de daartoe strekkende voorstellen te doen? Nogmaals: Laval's Amerika-reis. De toestand ln Oost-Azië blijft zorg baren. Ghaiuli terug geroepen. Een veeg teeken. Geleidelijk druppelt er nog het een en an der door omtrent het bezoek dat Laval aan pre sident Hoover gebracht heeft en dat aanvul lende nieuws verzacht toch wel eenigszins den schok van de eerste berichten. We komen al thans sterk onder den indruk dat Frankïijk ten aanzien van de regeling der financieele aangelegenheden met Duitschland niet in die mate de vrije hand heeft gekregen als eerst werd aangenomen. Frankrijk zal zelf net ini tiatief hebben te nemen tot een overeenkomst met zijn schuldenaar en lukt dar niet dus de stok staat achter de deur dan zal presi dent Hoover zelf de teugels weer in handen nemen. De internationale toestand toont nog altijd onrustbarende plekken. Zoo constateeren we nog steeds geen opheldering in het geschil tus- schen China en Japan. In Mandsjcerije zijn schermutselingen aan de orde van den dag, niet slechts tusschen Japanners en Chineezen, maar ook tusschen Chineezen onderling en Rus land kijkt al scherper toe, dat zijn belangen niet te na worden gekomen. Onder protectie van Japan heeft een deel van Mandsoerije de gehoorzaamheid aan Nanking opgezegd en de Japanners buiten natuurlijk die kans uit, cm hun invloed in het begeerde gebied te verstevl gen en uit te breiden. De Volkenbond zal aan het geval een harde kluif hebben. Ghandi, die de Indische Congrespartij :p de Ronde Tafel-conferentie vertegenwoordigt, heeft van de leiders dier partij een aanmaning gekregen om naar Indië terug te keeren. Reeds geruimen tijd verluidt, dat het met die confe rentie niet vlotten wil, dat er geen schot in zit, er geen vooruitgang wordt gemaakt en liet te rugroepen van Ghandi schijnt zulks thans te bevestigen. Voor een succesvolle vaststelling van de toekomstige verhouding van Engelsch- j Indië en het moederland is dat een veeg tee- Jten. Een commissie voor dc moeilijkheden in liet bedrijfsleven. Dinsdagochtend is in het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid een bijeenkomst gehouden van vertegenwoordigers van de al- meene centrales van werkgevers en de alge- meene centrales van werknemers, ender lei ding van Oud-Minister Mr. J. B. Kan, lid van den Raad van State, ter voorbereiding van een door de regeering in te stellen commissie, welke zich zal bezig houden met de huidige moeilijk heden in het bedrijfsleven. Voor het voorzitterschap van deze commis sie heeft de regeering den heer Mr. Kan be reid gevonden. Zoo'spoedig mogelijk zal een Koninklijk be sluit tot instelling van deze commissie ver schijnen, nadat mededeeling van bereidheid van alle organisaties tot medewerking zal zijn ontvangen. De korting op uitkeeringen aan gemeenten. De Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten heeft tot de Tweede Kamer een zeer uitvoe rig adres gericht, «raarin zij o.a. als haar ziens wijze geeft, dat het voornemen der regeering om over te gaan tot tijdelijke korting op de uitkeeringen aan gemeenten, bedoeld in art. 3 onder b. van de wet van 15 Juli 1929, een aan tasting en overschrijding van deze wet is. Tegen de benzine-belasthig. In een der zalen van de Jaarbeurs te Utrecht is een vergadering gehouden van den bond van Bedrijfsautohouders in Nederland om te pro testeeren tegen de voorgestelde benzinebe lasting. a KON. NEDERLANDSCHE JAARBEURS. Het handwerk op de Jaarbeurs. Onder leiding van den Rijksoverheidsdienst was op de laatst gehouden voorjaarsbeurs te Utrecht een collectieve inzending van smids- werk uit alle deelen van ons land aanwezig; de bedoeling van deze inzending was te too- nen, dat het handwerk, niettegenstaande voort schrijdende mechanisatie, niet dood is en dat de bekwame vakkundige handwerker neg steeds een product weet te scheppen, waar voor afzetgebied te vinden moet zijn. De Direc teur van het Rij ksnijverheidslaboratorium te Delft stelt thans een onderzoek in, welke groep van klein-industrie in aanmerking komt om aan de volgende voorjaarsbeurs met een collec tieve inzending, wederom onder leiding van den Rij ksnij verheidsdienst, deel te nemen. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen, en allerlei Huidverwondingen De laatsten der Mafia voor 't gerecht. Dezer dagen zullen te Palermo 241 verdach ten voor het gerecht verschijnen, die de laat ste leden van den geheimen bond der Mafia zijn. Allen zitten, evenals hun voorgangers, in een groote ijzeren kooi, welke in Italië de beklaag denbank vervangt. De Mafia is, als men de officieele lezing mag gelooven, geheel uitgeroeid, dank zij den on- verbiddelijken strijd van Mussolini, die had gezworen „Sicilië van de pest dezer „Mafiosi" te bevrijden, die reeds lange jaren vier millioen vreedzamen burgers geweld aandeden. De beschuldigingen betreffen straatroof, af dreiging, roofovervallen, brandstichting en moord. Eenigen der aangeklaagden worden er voorts van beschuldigd, meisjes onder doodsbedrei ging gedwongen te hebben, tegen hun wil te trouwen en reeds bestaande verlovingen te ver breken. Er zullen bij het proces 140 getuigen aanwezig zijn en ongeveer 100 advocaten. De behandeling van het proces, welke eenige maanden zal duren, heeft plaats in de voor malige kerk Santa Rita te Palermo. Restauratie Raadhuis Veere. In een dezer dagen gehouden vergadering van de Restauratiecommissie voor het Raad huis te V e e r e is medegedeeld, dat de gelde lijke blijken van waardeering en steun voor ait nationale herstelwerk reeds beginnen binnen te komen. Van de Koninklijke Begeer te Voorschoten was bericht ontvangen, dat de eerste afslag van den bouwpenning vermoedelijk nog deze week gereed zal komen. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen. De Kamer houdt a.s. Zaterdag 14 dezer, des namiddags half 3 uur, een openbare vergade ring. Verkiezing voor de Kamer van Koophandel cn Fabrieken. Bij de Dinsdag gehouden verkiezing van 8 leden der Kamer wegens periodieke aftreding werden candidaat gesteld: voor de af deeling Grootbedrijf: L. de Feijter (aftr.), J. F. de Klerk, G. F. P. van der Peijl, allen te Ter Neuzen, I. A. Risseeuw Johnz te Oostburg (aftr.), J. A. van Rompu (aftr.) en C. Wind van Merkesteyn (aftr.) te Ter Neuzen; voor de af deeling Kleinbedrijf: E P Fas- saert te Hulst, J. den Hamer te Ter Neuzen, J. M. Oggel te Axel (aftr.), G. Stevens te Overslag, A. de Vrieze te Ter Neuzen (aftr.) en A. J. Wijffels te Aardenburg (aftr.) Het aftredende lid de heer A. A. van de Walle te Hulst wenschte voor een nieuwe be noeming niet meer in aanmerking te komen. Door het hoofdstembureau is de stemming bepaald op Dinsdag 24 dezer, waarvoor stem- bureaux zullen zitting houden te Ter Neuzen van voorm. 10 tot nam. 1 uur, eh te Sas van Gent, Axel, Hulst, Hontenisse, IJzendijke, Oost burg en Breskens, waar gelegenheid tot stem men zal bestaan van des voormiddags 9 tot 11 uur. RIJKSKIESKRING-ORGANISATIE MIDDELBURG. De jaarvergadering. Op Zondag 15 November a.s. zal de algemeene jaarvergadering gehouden worden van den Rijkskieskring organisatie Middelburg in het patronaatsgebouw te Ter Neuzen. Voor het voorzitterschap zijn candidaat ge steld de heeren A. Menheere, dr. A. Mes, B. Stoopman en B. Truffino. SLUISKIL. Kerkverwarming. De centrale verwarming in onze kerk is klaar gekomen. PHILIPPINE. Een dolle stier. Woensdag jl. had alhier een ongeval plaats, dat betrekkelijk goed is afge- loopen. Op het erf van den landbouwer S. Pie ters stond een stier aan een paal vastgebonden. Toen de vrouw des huizes in de nabijheid kwam rukte het dier zich los en viel haar aan. Zij kreeg een stoot tegen rug en schouder waar door ze met het gezicht tegen den grond werd geworpen- Met een ernstig gewond gezicht werd ze in huis gedragen. Een ontboden geneesheer kon echter vaststellen dat het ongeval geen ernstige gevolgen zal hebben. AXEL. Gemeenteraad. In de vorige week door den Raad dezer gemeente gehouden zitting werd gunstig beschikt op het verzoek van P. Scheele, ondernemer van den Autobusdienst Axel-Koe wacht-Hulst, om zijn dienstregeling te mogen wijzigen. Een nieuwe ontwerp-steunregeling voor werkloozen werd in uitzicht gesteld even als een nieuwe regeling van de werkverschaf fing. De schade en hinder, die wordt onder vonden door de omwonenden van de amoniak- fabriek te Sluiskil, lokte uitvoerige discussies uit, waarbij werd angedrongen op het stellen van nadere voorwaarden volgens de hinderwet, om hieraan een einde te maken. Een verzoek om de cursussen voor vervolgen derwijs reeds mogelijk te maken, wanneer zich slechts 8 deelnemers daarvoor aanmelden, werd afgewezen. Op een vraag van den heer Ortelee werd me degedeeld, dat pogingen zullen worden aange wend om een bekwaam straatmaker zich in de gemeente te doen vestigen, waardoor.* voor an deren de gelegenheid zal ontstaan om zich in dit vak te bekwamen. Een voorstel van den heer Hamelink om een schoonheidscommissie voor de gemeente in te stellen, werd na?tï en W. gërenvoljeërd. Besloten werd aan den onderwijzer aan de openoare school den heer Smeenk, met 1 Jan. a.s. eervol ontslag t everleenen, aangezien hij op dien datum overtollig zal zijn en zijn aan houden te groote kosten voor de gemeente zou medebrengen. Bij de daarop gevolgde behandeling van de Gemeentebegrooting werd op voorstel van den heer Oggel besloten aan Ged. Staten te verzoe ken in verband met de tijdsomstandigheden de jaarwedden van Burgemeester, Secretaris, Wet houders en Ontvanger te herzien, terwijl er in de vergadering stemmen opgingen om als daar aan gevolg wordt gegeven, ook de jaarwedden van het lager gemeentepersoneel te herzien. Een derde Ambtenaar ter Secretarie zal wor den aangesteld, wens jaarwedde nader zal wcr den bepaald. De heef C. Hamelink wilde de subsidie voor de Burgerwacht in trekken, waarmede de Raad echter niet accoord ging. Genoemd* Raadslid pleitte voor het bouwen van-gemeentewege van arbeiderswoningen, zoowel voor werkverschaf fing aan werklooze bouwarbeiders als voor ver betering der Volkshuisvesting. De Raad wees een verzoek om een i.ieuwe kiosk te bouwen af. Besloten werd aan de bewaarscholen een sub sidie toe te staan van f 12,50 per kind, in plaats van f 15.zooals tot heden, terwijl het voor stel van B. en W. luidde om f 10 toe te ken nen. Voorstellen van den heer van Bendegem en van dhr. 't Gilde om de subsidie voor de R.K. Handelsdagschool te Hulst en voor de Land bouwschool te Axel te laten vervallen werdén verworpen. Aangenomen werd aan de beide muziekgezel schappen „Hosanna" en „Concordia" een sub sidie te verleenen van f 200.voor ieder. De Gemeentebegrooting werd daarop vast gesteld; evenals de begrootingen van het Bur gerlijk Armbestuur, het Vleeschkeuringsbedrijf en de Gasfabriek. Bij de rondvraag werd nog Gesproken de be staande zwemgelegenheid, den slechten toe stand bij de woningen aan den Ouden weg en de bestaande vacature van Rijks-Ontvanger, welke vacature veel ongerief veroorzaakt. GRAAUW. Belgisch brood. Het venten met Belgisch brood in onze gemeente is door den burge meester verboden. De broodprijsverlaging in de Zandstraat. Men vestigt er van deskundige zijde onze aandacht op, dat het in ons voiig nummer op genomen bericht inzake verlaging van den broodprijs in de Zandstraat respectievelijk met 4 en 3 cent tot misverstand aanleiding zou kunnen geven. Tot goed verstand van een en ander moge worden medegedeeld, dat^ bedoelde verlaging betrekking heeft op brooden van 16 ons. Waar brooden te Sas van Gent (kom) slechts 3 ons plegen te wegen, zou de betreffende verlaging dus neerkomen respectievelijk op 2 en iy2 cent Audiëntie. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal Vrij dag dezer week en Zondag, Woensdag on Vrij dag der volgende week geen audiëntie verlee nen. Kerkbericht van Sas van Gent. Zondag 15 November, om 7 uur de Vroegmis als jaargetijde voor den heer Constantinus de Koek, met algemeene H. Communie na de preek der leden van de H. Familie; om 10 uur de Hoogmis voor het geestelijk en stoffelijk wel zijn der parochie. Na de H.H. Missen de reli- quie van O.L. Vrouw. Om 2,30 uur Lof en daarna H. Familie. Maandag 16 November, om 7 uur de H. Mis voor de overleden familie van Dongen; om 8 uur de H. Mis tot zekere intentie. Dinsdag 17 November, om 7 uur uitreiking der H. Communie en bij de Eerw. Zusters de H. Mis voor madame Maria Josepha de Bock- de Blinde; om 8 uur de H. Mis voor den heer en madame Polydore Verplanken-Snabel. Woensdag 18 November, om 7 uur de H. Mis voor mej. Emelie de Krom-de Causemaecker en overleden ouders, om 8 uur gezongen H. Mis voor de overleden ouders van den heer en mevr .Richard Verschaffel-Pauwels. Donderdag 19 November, om 7 uur gezongen H. Mis voor den heer Eduardus Mussehe en madame Theresia van de Wynckei; om 8 uur gezongen H. Mis ter eere van O.L. Vrouw uit dankbaarheid. Vrijdag 20 November, algemeene H. Commu nie der schoolkinderen; om 7 uur gezongen H. Mis voor den jongenheer Willy van der Zalm namens de R.K. Jongensschool; om 3 uur gezongen H. Mis* voor mevr. Maria van Waes- van Acker en overleden ouders. Zaterdag 21 November, om 7 uur gezongen H. Mis voor dhr. Eduardus Marcellus'Govaert en madame Adelaïda Hendrika Tack; om 8 uur gezongen H. Mis voor de overleden familie Puylaert-Cattoir. Zaterdagavond biechthooren van 5,30 tot 7,30 uur en om 6 uur Lof. Zondag 22 November, om 7 uur de Vroegmis voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der pa rochie; om 10 uur de Hoogmis voor den beer Jozef Genetello, broer en zusters. Volgens de Kroniek van het Bisdom Breda over het jaar 1930 werden op 264044 zielen, diq

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2