i l f25,-of f400,-? No. 3845 Vrijdag 13 November 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Feiten en cijfers over School en Onderwijs Kameroverzicht. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND P0ST8EKENIMB 80. 52419. FEU I LLETON. Do Bodolaros van Saint-Sulpice. Wrijf Uw )ijnlijke spieren Xuis - etiftamtrladtoQstd o Smeden 0Qty* y/fmsterdam „Een bad-toeste! thuis, „Gezondheid in Uw huis. v. Ingezonden Mededeeling I In een hoek stond de kuip met het losse goud J Het lag daar op een hoop je. wanneer hij zijn zakken er mee vulde zou er nog genoeg over blijven, dat morgen geen haan er naar zou Toefen. Bar. SMEDENBORGH, Postbns 394, AMSTERDAM. Giro No. I273I0. 102 DE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertentiën 20 cent per.regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING <3 IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT De richtingsverschillen. Wanneer er een boekdeel op deze tafel wordt gelegd vol van wetenswaardigheden, rijk van inhoud, gelijk de Statistiek van het Gewoon en Uitgebreid Lager Onderwijs 1), welke het Cen traal Bureau voor de Statistiek te 's Graven- hage het licht deed zien, kunnen wij de be studeering van dat werk op tweeërlei wijze aan pakken. Wij kunnen als onderwerpen aan de leiding, welke dat boek zelf geeft in regelmatig voortschrijdend ons op de hoogte laten stellen van een schat van gegevens eerst omtrent de historie van het lager onderwijs, dan omtrent de scholen, haar aantal, de grootte, de inrich ting van haar onderwijs, de schoolgebouwen en de terreinen, waarover zij beschikken, vervol gens omtrent de leerlingen, daarna ever de leerkrachten, enz. Wij kunnen ook een andere methode volgen en ons zelf een bepaalde vraag voor oogen stellen om daarna na te gaan, welk licht de statistiek daarop werpt. Ditmaal wil len wij den laatstbedoelden gedragslijn volgen en eens zien wat de statistiek ons heeft mede te deelen aangaande de verschillen in richting, welke zich op het gebied van het lager onder wijs openbaren. Wij beginnen dan maar met het voornaam ste: de relatieve sterkte der onderscheidene richtingen. Wij raken daarmede tevens een punt waarop in deze nieuwe publicaties een be langrijke verbetering in vergelijking met vroe ger valt te constateer en. In de oude statistiek vond men slechts hoeveel scholen er van iedere richting waren, thans hebben wij dit cijfer ook voor de leerlingen. Hier heeft men de verhou- dingscijfers: Richtingen. Openbaar Prot. Christelijk Roomsch-Kath. Overige bijz. schole Totaal bijz. scholen !j Wanneer wij nu eens verder nagaan op welke wijze zich het richtingsonderscheid der scho len in deze statistiek openbaart dan «-tuiten wij op het punt der coëducatie. Bij de Openbare en Protestantsch-Christelijke scholen komen scholen, die uitsluitend bestemd zijn voor jon gens of uitsluitend voor meisjes weinig voor. Relatief nog het meest vindt men daar de split Scholen. .Leerlingen. Gew. Uitgebr. Gew. Uitgebr, L.O. L.O. L.O. L.O. pCt. pCt. pCt. pCt. 46 34 39 45 24 28 25 25 28 33 35 27 2 5 1 3 54 66 61 55 1) Uitgegeven ter Alg. Landsdrukkerij. !s Gra venhage. 135) Op een afstand van twee-honderd meters van de palissaden verwijderd, had men een voor post geplaatst en achter de palissaden waakte dag en nacht een cordon van schildwachten. Op zekeren nacht was Servais Duplat op wacht gezet voor de loods, waarin een partij ge zuiverd goud was geborgen. Hij wist dat een groot kapitaal aan zijn waakzaamheid was toe vertrouwd. Overdag had hij daar ook op wacht gestaan en hij had gezien dat de werklieden, onder toezicht van den mijneigenaar er een groot aantal vaatjes stofgoud ingerold hadden Eén van die vaatjes was onder het gewicht van den inhoud bezweken; het goud was zorg vuldig opgeveegd en in 'n kuip geworpen in af wachting tot men een nieuw vaatje zou ge maakt hebben. Duplat had er by gestaan, toen het ongeval plaats had. Terwijl hij nu in den nacht als schildwacht voor de loods heen en weer lièp, dacht hij: Als ik een paar handenvol van die gele poe der had, dan kon ik hier in Nieuw-Caledonia, totdat ik gratie krijg of de amnestie wordt af gekondigd, een lui en gemakkelijk leven hebben Ik zou het mij hier naar mijn zin kunnen ma ken in afwachting van beter Te Nouméa of op het schiereiland Ducos zou ik- wel een mede plichtige vinden, die het mij tegen klinkende s'ng naaf de geslachten bij de scholen voor uitgebreid lager onderwijs. Bij de Roomsch- Katholieke scholen is de splitsing naar de sexe overwegend. Toch is nog 26 nCt. van de Roomsch-Katholieke scholen voor g.l.o. en 19 pCt van de R.K.u.l.o. scholen gemengd. In ons vorig artikel hebben wij reeds bespro- ken hoe er ook in de grootte der scholen ver- schillen tusschen de richtingen bestaan. Wij zijn daarover thans dus kort. In het volgend j staatje vindt men de gemiddelde schoolgrootte voor elke richting aangegeven. Richtingen Gem. aantal Gem. aantal leerlingen per leerlingen pel sen op het platteland de regeeringssteun wordt uitgebreid van een uitkeeringsduur van zeven weken tot een uitkeeringsduur van dertien we ken. En het contingenteeringswetje, aldus de Minister-president, zal ongetwijfeld van groote beteekenis voor landbouw en veeteelt denk aan den invoer van het Deensclie /leesch kunnen zijn. Ten aanzien van de loonsverla ging merkte Minister Ruys op, dat het nooit de bedoeling der Regeering zijn kan tot ver laging over de geheele lijn te komen. Immers er bestaan schrijnende contrasten tusschen de loonen. Maar het is de taak der Regeering aan onze export-industrieën het voortbestaan, het concurreeren mogelijk te maken en ze steunt school onderwijzer Gew. Uitgebr, Gew. Uitgebr L.O, L,0. L.O. L.O. Openbaar 136 97 31 20 Protest. Chr. 163 65 34 19 Roomsch-Kath. 196 60 36 17,5 Op. bijz. scholen 132 49 23 16 Tot. bijz. scholen 179 61 35 18 Alle scholen tezamen 159 73 33 19 f en stramme gèwrichten, verdrijf die afmattende pijnen van rheu- matiek en spit met de beroemde^ AKKER'. KLOOSTERBALSEM verzacht verrassend^ snel. Geen goud zoo goed De begrootingsdebatten. Ministerieeie redevoe ringen. De ernst vay. den toestand. Geen con cessie te verwachten. Radiokwesties. De minister-president en minister de Geer hebben beiden in een rede die niet slechts voor de Kamer maar tegelijk voor liet heele land bestemd was, en die het besef der werkelijk heid in alle hoofden wilde inhameren, geant woord op de bij de Algemeene Beschouwingen gemaakte opmerkingen en het beleid der Re geering verdedigd. Uit beider redevoering bleek de hooge ernst van den tijd waarin we leven, en het vaste voornemen van de regeering om ons geld voor inflatie, voor waardevermindering te behoeden. We hoeven er dan ook niet op te rekenen, dat de Regeering bereid zou zijn op de maatregelen die zij in voorbereiding heeft om de begroo ting in evenwicht te brengen en te houden, terug te komen. Nu zijn heusch niet al die maatregelen af schrikwekkend. Met voldoening bijvoorbeeld zal worden vernomen, dat voor de werkloozenkas- munt inwisselde. De ex-kapitein der Commune muntte niet uit door nauwgezetheid van geweten, daar hebben wij verscheidene bewijzen van gezien. Hij was door zijn wachtpost uitmuntend in de gelegenheid om de loods te verkennen en een plaat op te zoeken, waar het hem gemak kelijk zou vallen, naar binnen te dringen. De deur van de loods was stevig en goed ge sloten, daar kon hij niets aan beginnen, want men zou natuurlijk geen sporen van inbraak mogen zien. Dicht bij de deur was echter een venster, waar geen ruit of tralies voor waren en dat een goe de manshoogte boven de begane grond was. Daar binnen te klimmen was voor hem een kleinigheid. Hij keek eerst goed overal rond en toen hij geen onraad bespeurde, legde hij zijn geweer op den grond, bereikte door een sprong met de handen het venster, klemde zich cr aan vast, trok zich omhoog en wrong zich er door. Behendig en voorzichtig liet hij zich aan den binnenkant afglijden en nu was hij in de loods. Het was binnen natuurlijk geheel duister, maar tot zijn uitrusting behoorde een kleine lantaarn, die aan zijn koppel hing en die door een schuif gesloten kon worden. Deze lantaarn stak hij aan, hij deed de schuif i half dicht en liep nu tusschen devaatjes goud stof door. daarbij het overleg tusschen werkgever en werk nemer. Als zelfs een mr. Marchant uitroept: „ik ben er van overtuigd dat de loonen zullen dalen", gaat het dan aan de regeering van booze plannen te betichten? Minister de Geer verdedigde de korting met drie percent op de uitkeeringen aan de gemeen ten en de provincies van het totaal salarisbe drag niet zoozeer om al te kwistige gemeenten een rem aan te leggen, dan wel om niet den indruk te wekken dat de rijksambtenaren zou den moeten bloeden om de salarissen van die van de procincies en de gemeenten intact te kunnen houden. Bij de verleening van kasgeld aan de gemeen Wij zeggen niet, dat wij voor f25, een bad-installatie leveren, die overal elders f400,kost. Maar wel zeggen wij, dat U na een bad in een Neptunus-badtoestel even schoon en frisch zijt, als na een bad in een badkamer van f 400, Volgt het voorbeeld van zooveel anderen, die verbetering en behoud van hun gezondheid hebben te danken I aan een regelmatig gebruik van het Neptunus-badtoestel. Het toestel kost compleet incl. alle toebehooren slechts f25,franco Uw huis, na ontvangst van het bedrag of onder rembours met verhooging der rembourskosten. Stort nog heden het bedrag op onze postgiro No. 127310, dan hebt U het toestel binnen enkele dagen in Uw bezit. kraaien. In een oogwenk waren zijn zakken vol met het kostbare stof, hij schudde de kuip eenige malen om de indrukssels van zijn handen te do en verdwijnen en toen de oppervlakte weer glad was, keerde hij terug langs denzelfden weg, dien hij was gekomen. Nauwelijks hadden zijn voeten weer den grond bereikt, of hij voelde zich door een ster ke vuist in den kraag vatten en een stem bul derde hem toe. Dief!! Tegelijk scheen het licht van een lanta&rn hem in de oogen. Hij was verloren, op heeterdaad betrapt van diefstal. Een sergeant der mariniers, met vier man bij zich, stond voor hem, met een revolver in cle hand. Dief! herhaalde de onderofficier. Servais Duplat vouwde de handen en smeekte Genadef De sergeant hernam: Ik zou u kunnen dooden en ge zijt niet beter waard ook, maar ik wil geen mensch neerschie ten, die niet gewapend tegenover mij staat, ook niet al is het een ellendeling zooals gij. Ik zal j het aan de politie overlaten, u te geven wat u toekomt, Schurk, go zoudt over de goederen wa ken, die hier geborgen zijh en daarvan maakt ge gebruik om zelf te stelen. Servais Duplat was doodsbleek en beefde zoo, dat hij zich moeilijk staande kon houdy. De sergeant hief zijn lantaarn op en liet het volle licht op het gelaat van zijnarrestant val len. Hij keek hem daarbij strak aan en nog heviger verontwaardigd, gaf hij hem een stoot tegen de borst, zoodat hij tegen den muur van de loods tuimelde. Schelm, landverrader schreeuwde hij woe-» dend, gij, een politieke veroordeelde een gede porteerde, die nog laag neerziet cp de gewone misdadigers, gij zijt nog lager en gemeener dan zij. Ik hoop van ganscher harte, dat de gouverneur van de kolonie geen medelijden met u zal hebben en u eenvoudig aan den hoogsten boom laat ophangen. Vooruit mannen, bindt hem stevig de handen op den rug en dan voor uit. Servais Duplat gevoelde, dat hij verloren was. Verzet zou tot niets gediend hebben, de 'ma riniers hadden hem eenvoudig neergeschoten. De handen werden hem met een sterk touw op den rug vastgesnoerd. Serva's Duplat verroerde geen lid, hij nam een huichelachtige onderworpen en berouw volle houding aan. De sergeant plaatste een van zijn mannen op wacht voor het pakhuis en liet nog een tweede als extra-schildwacht onder het ven ster post vatten. De twee anderen namen Servais in hun mid den en de sergeant, die met de revolver in de hand voorop ging, commandeerde: Vooruit! Zoo begaven zij zich door de duisternis op weg naar den voorpost. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1