Posterijen Marktberichten Landb en Veeteelt Gemengd Jiteuws Ik roofmoord Ie Gorinchem. Roofoverval Ie Schipluiden. Mongelwork. Uit het Binnenland. Uit het Buitenland. Rijkspostspaarbank. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag waren de prijzen als volgt»: Middenpr p 100 K.G. HOLST, 9 Nov. Graanmarkt. Middenprijs per 100 kgr. Tarwe f n a 12,, rogge f4 a 5,00. wintergerst f 5 a 6,50, zomergerst f 5 a 6,00, haver f 4 a 5,00, erwten 9 afi2,5obr. boonen f 7,00, a 10,25 duivenboonen f8,00 a 9, paardenboonen f 7 a f 8,00 Boter per kgr. f 0,000,00. ROTTERDAM, 9 Nov. Veemarkt. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 392 vette runderen, 253 vette en graskalveren, 1212 schapen en lammeren, 922 varkens. PLUIMVEETEELT. Piepkuiken-fokkerij. 't Is weer zoo'n beetje een rage met (ie piep kuiken-fokkerij en meerdere vragen werden ons gesteld, hoe we er over dachten en welke winstmogelijkheden (jat nevenbedrijf van de eigenlijke hoenderteelt biedt. Laten we het aanstonds zeggen, dat we de zaak aan niemand durven aanraden. De piep kuiken-fokkerij is in ons land méér beoefend geworden, maar steeds waren de resultaten teleurstellend. Ze bedoelt de levering in den winter van jonge hanen en hennetjes op den leeftijd van 2 a 3 maanden, voor de slacht. Het aantrekkelijke van het geval is, datbroedma chines en kunstmoeedrs, die anders slechts in een kort fokseizoen dienst doen, thans ook voor een tweede seizoen in gebruik kunnen worden gesteld en dus zoo hoopt men althans rendabel gemaakt. De moeilijkheden bestaan allereerst uit het feit, dat we geen afzetgebied in de eigen naaste omgeving hebben. In Nederland heeft men voor het piepkuiken den prijs niet over, dien het moet opbrengen. In Frankrijk en België echter worden piepkuikens veel geconsumeerd, maar de fokkerij der dieren wordt er mede stevig be oef end. Tegen die fokkers met hun naastgele gen afzetgebied zouden we dus moeten concur- reeren De Belgen beschikken in hun Mechelsch hoen over een ras, dat voor de bijzondere teelt van piepkuikens uitnemend geschikt is; kui kens van dat ras komen spoedig in haar vleesch. Nu meenen Hollandsche fokkers, dat het ras der Noord-Hollandsche Blauwen dezelfde eigen schappen bezit. Daar is inderdaad iets voor te zeggen en op het oogenblik leggen honderden onzer hoenderhouders zich op de piepkuiken fokkerij toe en worden de broedeieren van het genoemde Nederlandsche hoenderras hoog be taald. Althans een aantal pluimveebedrijven :n Noord-Holland zal er dus tijdelijk wél bij va ren. Gaan we nu de verdere bezwaren na, dan moeten we er aan herinneren, dat de bevruch ting der eieren in het najaar en in den winter gewoonlijk heel slecht is, met vele vuile eieren in de machine als gevolg en vele kuikens dood- in-den-dop. Dan levert in ons klimaat de verzorging van het kuiken m het gure jaargetijde groote moei lijkheden op. Zeker tot een leeftijd van acht weken hebben ze kunstmatige verwarming boo dig en zeer vaak treedt ziekte op ja, vallen er dooden bij hoopjes. Tenslotte is een piepkuiken van 1 Oa 13 weken op zich zelf nog weinig of niets aan gewicht waard. De beestjes moeten een mestkuur door maken om slachtwaarde te verkrijgen en dat mesten is een heel apart en moeilijk vak. We zien dan ook dat in België in verscheidene hoen derparken uitsluitend piepkuikens worden ge fokt en dan aan de mesterijen worden ver kocht Voor ons zal de fokkerij op zich zelf niet loonend wezen, zoodat we de mesterij tevens zouden moeten beoefenen. Het leeren van dat vak zou met veel scha en narigheid gepaard gaan. Hebben we dan eenmaal genieste piepkui kens, dan moeten die naar het Zuiden worden verzonden en één reisje van 24 uur doet soms meer gewichtswaarde verloren gaan, dan in een mestkuur van weken werd gewonnen. Over het algemeen heeft de piepkuikenfok kerij vroeger in ons land niets anders dan te leurstelling gewekt en ook nu weten we van verscheidene kippenhouders dat ze die fokkerij het vorige jaar begonnen weer hebben laten varen, omdat de uitkomsten zeer ongun stig waren. Ze sukkelen in enkele gevallen nóg met besmette hokken en rennen als nage dachtenis aan een enthousiast ondernomen ne venbedrijf, dat zooveel scheen te beloven. Om hier succes te hebben mét de piepkuiken fokkerij, zouden we een afzetgebied moeten zoeken in eigen omgeving en daartoe zou een doeltreffende, kostbare reclame nooaig zijn. Over het algemeen heeft de Nederlander geen prijs over voor geslacht jong pluimvee. Elke pluimveehouder weet dat uit ondervinding. In den zomer kunnen de jonge haantjes, van wel ke rassen ook, nog niet een prijs opbrengen, die de kosten van voeding dekt. We raden daarom de uiterste voorzichtigheid aan, alvorens in te gaan op de lokkende noodi- ging tot het beginnen der piepkuikenfokkerij. Een man in Woerden aangehouden. In de mcordzaak te Gorcuoi schijnt licht te komen. Te Woerden is een man aangehouden, die in den nacht van Donderdag op Vrijdag met be bloede klceren en verwondingen was thuis ge komen en zijn alibi niet heeft kunnen be wijzen. De aangehoudene is C 3, 28 jaar en woon achtig te Woerden. De politie aldaar vond aan leiding om S te arresteeren en hem naar Gor- cum over te brengen. Uit een ingesteld onder zoek is reeds gebleken, dat jie man zich tot notaris Courech Staal had gewend om geld te krijgen voor het beginnen van een melkzaak. Ook moet S reeds vroeger met den notaris za ken hebben gedaan en nog schuld bij hem*heb ben. Het sectie onderzoek op het lijk heeft uit gemaakt, dat de verwondingen, welke «le no taris heeft opgeloopen, niet doodelijk waren. Verondersteld wordt, dat het slachtoffer aan hartverlamming is overleden tengevolge van schrik of emotie tijdens de worsteling. Uit het verhoor en het onderzoek *s komen vast te staan, dat S. in den nacht van Donder dag op Vrijdag om half één is thuisgekomen. Hij heeft een wond aan den linker wijsvinger S verklaart dat hij Donderdag op de fiets naar Rotterdam is geweest en op den terugweg naar Woerden bij Bodegraven pech met zijn fiets te hebben gehad. De ketting was er af geloopen en bij het weer om leggen heeft hij zijn vinger bezeerd. S zou in Rotterdam een melkzaak over remen waaryoor hij de volgende week 1500 gul den noodig had. Hij heeft niemand kunnen aan wijzen noch te Rotterdam, noch elders, die hem Donderdag heeft gezien. Bovendien heeft hij verschillende tegenstrijdige verklaringen afge legd en in verband met een en ander is hij naar Gorinchem overgebracht en in arrest ge steld. De verdachte bekent. Nauwelijks een etmaal nadat de verdachte C S te Woerden was gearresteerd, is het den commissaris van politie te Gorichem, den heer v d. Marei, en zijn ondergeschikten gelukt, een oplossing te brengen in den geheimzinnigen „roofmoord" op notaris Courrech Staal. De commissaris van Gorinchem, die zonder zich eenige rust te geven het onderzoek voort zette heeft succes van kijn werk gehad. Zr-oals we reeds meldden bleef S aanvankelijk alles ontkennen, doch na voortdurend verhoord te zijn, werd hij ten laatste zoo in het* nauw ge dreven, door zijn eigen tegenstrijdige verkla ringen, dat hij tenslotte volledig bekende. De bekentenis van den dader. Omtrent den „moord" deelde S het volgende mee: Donderdagavond om 6 uur heeft hij zich bij den notaris vervoegd.. Deze heeft hem toen mee gedeeld, dat hij eerst moest gaan eten tn S om 8 uur moest terugkomen. Om 3 uur is S dan ook weer naar het kantoor van den heer Cour rech Staal gegaan. Hij was per fiets en heeft, voor hij naar binnen ging, zijn fiets voor het huis neergezet. Op het kantoor heeft hij met den notaris gesproken over de aflossing van zijn schuld. De heer Courrech Staal wilde op het voorstel niet ingaan. Het kwam tot ten woordenwisseling, welke op een twist uitliep, die zoo heftig werd, dat S den notaris met een vuist op het hoofd sloeg. De slag was zoo krach tig, dat de heer Courrecht Staal achterover viel en tegen de schoorsteenmantel terecht kwam, waardoor deze brak. Na den val heeft de notaris zich weer opgericht waarschijnlijk met de bedoeling om zich te verdedigen. S heeft toen een vaas van den schoorsteen gegrepen en den notaris daarmee opnieuw op het hoofd ge slagen, waarna deze neerviel en schijnbaar.dood bleef liggen. Van die gelegenheid heeft S ge bruik gemaakt om zich de f 6000 toe te eigenen waarmee hij is vertrokken. Over de vraag of S een medeplichtige heeft gehad, zooals een rechercheur te Gorinchem meende te mogen veronderstellen, die een man voortdurend om het huis heeft zien rondloopen zijn nog geèn verdere bijzonderheden verstrekt. Wel vernamen we, dat naar het vermiste geld nog een nader onderzoek wordt ingesteld. S. is naar Dordrecht overgebracht, De kassier met een revolver bedreigd en daarna neergeslagen. Zaterdagavond te 9 uur heeft in de gemeente Schipluiden een brutale bankoverval plaats ge had. Drie mannen zijn het kantoor van de Boeren leenbank binnen gedrongen en hebben na op den kassier geschoten te hebben, uit de ge opende brandkast een bedrag van f 11.000 ge roofd, waarmee zij de vlucht genomen hebben. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. Over dezen brutalen roofoverval, de derde binnen zeer korten tijd, die in de gemeente Schipluiden, een klein plaatsje onder den rook van Delft, groot consternatie heeft verwekt, wordt o.a. nog het volgende gemeld: Zaterdagavond te 9 uur vervoegde zich op het kantoor een man in steedsche kleederdracht, die den kassier vertelde dat hij een spaarbank boekje wilde hebben. Toen zijn late cliënt hem om een spaarbank boekje gevraagd had, had hij de kassier gevraagd hoeveel er op gestort moest worden De man noemde een bedrag doch toen de kas sier om het geld vroeg, verklaarde hij geen cent bij zich te hebben Zijn broer, die buiten stond had het geld. Dien zou hij even roepen. De man verwijderde zich en vlak daarop kwam hij met twee andere mannen in het kantoor te rug. ,Een van hen trok een revolver en riep: „Je geld of je leven", waarop de kassier, doodelijk verschrikt, antwoordde: „Mijn leven niet, maar daar staat de brandkast". Dadelijk daarop volgde een schot. Van dat tijdstip af weet de kassier zich niets meer van het voorgevallene te herinneren. Toen hij weer tot bewustzijn kwam, bemerkte hij dat hij wonden aan den wang en voorhoofd had. Hij heeft toen tegen den muur getikt om de familie Adrichem te waarschuwen. Kind door een hond ernstig gebeten. Maandag is het 5-jarig dochtertje van de fam. C. K., wonende in de Kaljeslaan te Nieu wer Amstel, bij het spelen met een hond (fox terrier) door het dier onverwacht op verschil lende plaatsen in het gelaat gebeten on wel zoo hevig, dat een gedeelte van den neus fi naal werd afgerukt. Ook vlak onder het oog bekwam het meisje een ernstige wonde. De arme kleine werd onmiddellijk naar een zieken huis overgebracht. De hond, eigendom van een buurman, werd door dezen afgemaakt. -r w- r-v.r» Ontzettende bloeddaad. In een klein Bulgaarsch dorpje heeft zich een ontzettende gebeurtenis afgespeeld. Een pas uit de gevangenis ontslagen boeren jongen, die reeds vroeger wegens roof cn dood slag veroordeeld was, vermoordde, toen l ij in zijn geboortedorp terug kwam, uit wraak den burgemeester van het dorp en den dorpsveld- 7/achter. Als een dolleman liep hij daarna door het plaatsje rond en sloeg met een bijl zes perso nen, die hém in den weg kwamen, dood. Van Belgrado is een groote politiemacht ver trokken om den jeugdigen misdadiger gevan gen te nemen. Vuurbollen. Onlangs kon men in de bladen een bericht lezen, volgens hetwelk tijdens een onweer de bliksem was ingeslagen in het buitengoed van den heer Vervoort te Mierlo. Een groote vuur bal kwam door een openstaande deur de villa binnen en verdeelde zich daar in verschillende kleinere ballen, welke o.a. in de keuken langs de voeten van den chauffeur en de dienstbode vlogen, zonder deze te treffen. Vervolgens ver dwenen ze achter elkaar door een schoorsteen naar buiten. Er werd nergens eenige schade aangericht. Om zulke berichten wordt wel eens onge- loovig geglimlacht, evenals over de verhalen van menschen, die vuurbollen in de lucht heb ben zien zweven. Angst-verbeeldingen! meent men. Ten onrechte. De geleerden hebben uitgemaakt, dat zulke verhalen geenszins verzinsels zijn. Een van de fotografiën, die van den bliksemslag genomen zijn, toont dui.delijk een groote vuurbol, die in de lucht bleef hangen. Deze opname is echter het eenigste beeld, dat de wereld bezit over vuurbollen. Prof. Mathias legt een en ander aldus uit: De bliksem, zegt hij, kiest gewoonlijk een weg, gelijk een buis door de lucht. Rond dit kanaal, waar de electrische ontlading door trekt, heeft er een chemische samentrekking plaats van zuurstof en stikstof uit de lucht, een samentrekking, die alleen maar mogelijk is on der de zeer hooge electrische spanning, on die alleen maar samengetrokken blijft onder de hevige hitte der ontlading. Die scheikundige verbinding van zuurstof en stikstof is een geweldige ontploffingsstof, die ontploft op het oogenblik van verkoeling. Vandaar het dondergerucht, dat niets anders is, dan de ontploffing van de pas gevormde zuur- en stikstof, ontploffing, die men gewoon lijk hoort langs den gehëelen weg, waar de bliksem is voorbijgetrokken. Zoo kunnen we nu verklaren, dat een elec trische vonk van de bliksem boom en kan splin teren, schoorsteenen en daken afrukken, want de bliksem heeft een werkelijke ontploffings stof meegebracht en laat die na zijn weg ont ploffen Somtijds door oorzaken, die men nog niet kent, is de buis, langs waar de ontlading plaats heeft, dor de lucht dus, dikker en samenhan- gender, zoodat het geheel niet dadelijk yerkoc len en ontploffen kan. In zoo'n geval krijgt men, wat de volksmond „vuurslangenheet, en in Vlaanderen vuur-paternosters. In het bij zonder treedt dat verschijnsel op, wanneer de buis van springstof verdeeld is in een reeks van korrels, die even later achtereenvolgens ont ploffen. Het gebeurt ook, dat de gevormde spring stof samentrekt en een vurigen bol vormt, die na een tijd met geweld ontploft ofheele- maal niet ontploft, maar geleidelijk uiteenvalt en zich oplost. Zoo'n bol kan eenige oogenblik - ken zwevende blijven, doordat een dergelijk min of meer omvangrijk lichaam natuurlijk tra ger afkoelt dan een lange buis. In laboratoria is ijverig gezocht om de samen stelling van zuurstof en stikstof na te bootsen en reeds heeft men vonken, hangend boven een ge-olied papier, en ontploffende druppeltjes kunnen maken. Op den dag, dat men met zeer hooge elec trische spanningen de zuur- en stikstofverbin ding zal kunnen maken en in het bijzonder het middel gevonden zal hebben om de verbin ding te bewaren, zal men over de verschrikke lijkste springstof beschikken, die ooit is be dacht. Naar aanleiding van het bovenstaande wij zen we er amateur-fotografen op, dat het foto grafeeren van bliksems gesteld, dat zij daar in belang stellen niet moeilijk is. Men zet in den donkeren avond of nacht, als het on weer woedt, een gewoon fototoestel open cn men sluit het objectief, wanneer een bliksem heeft plaats gehad. Deze fotografeert zich na melijk zelf. Op deze manier zijn enkele malen bliksem- loopen vastgesteld op de gevoelige plaat, die niet van de onweerswolk naar de aarde, doch van de aarde naar de onweerswolk sloegen. Dat komt intusschen slechts zelden voor. Opgave betreffende het postkantoor Sas van Gent der maand Oct. 1931. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f12,507,99 en terugbetaald f26,395,81. Der halve minder ingelegd dan terugbetaald f 13,887,82. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 6. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal f3.000 en afgeschreven foo,Derhalve meer in-dan afgeschreven f 3000. Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuld boekjes bedroeg 1. Opgave betreffende het hulppostkantoor Westdorpe der maand Oct, 1931. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f 375 5,5° en terugbetaald f2761.96. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 993,54- Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboek jes bedroeg 3. Opgave betreffende het hulppostkantoor Philippine der maand Oct. 1931Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f 13 917,23 en terugbetaald f 3.592.25 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 10,387.98 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 2. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal f150 en afgeschreven fDerhalve meer in- dan afgeschreven f150. Het aantal nieuw uitgegeven staats schuldboekjes bedroeg o. Opgave betreffende het postkantoor Neuzen der maand Oct. 1931Aan bovenge noemd kantoor werd in den loop der maand op spaarbankboekjes ingelegd f 38,234,23 en terugbetaald f29,130,66. Derhalve meer inge legd dan terugbetaald f9,103,57. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 28. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal fen afgeschreven f2300. Derhalve minder in- dan afgeschre ven f 2300. Tot aankoop van Nationale Schuld tenbe- hoeve van inleggers werden uitgevoerd 2 orders tot een nominaal bedrag van f1500. DE MAASBODE Is het familieblad bij uitnemendheid. Tarwe Regeeringsprijs. rogge f4, a 5,00, wintergerst f5,a f6, zomergerst 1 6, a 1,7 haver 4,50 a 5, erwten 10, a 13, paardenboonen f o a O, dui- venboonen f o a o, bruineboonen f 00 a 00 aardappels f2,50—2,75. Eieren 26 stuks f 1,82. Slachtvee aangevoerd 29, verkocht 10 Varkens aangevoerd 63, verkocht 48. HOES, to Nov. Boter fo.6o, eieren 6.20. Aanvoer V. P. Z. 6761, 5.50 per 100 stuks. Prijzen voor vette koeien eerste kwaliteit f0,70 a 0,83, tweede f 0,60 a 0,70, derde f0,40 a 0.55 kalveren ie kwaliteit f 1,18 a I,30 tweede f0,78 a 0,88, derde f0,76 a 0,78 schapen eerste kwaliteit f0,65 a °73 tweede f0,50 a 0,64, derde f0,45 a 0,50; lammeren f0,76 a 0,93; varkens eerste kwaliteit f0,40 a 0,43, tweede f0,35 a 0,40 derde f0,32 a o,35, export 0,34—0,36. Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoon. Van blauw 350 'K.G. prijzen 50.,—60; van dauw-rood 500 K.G. prijzen 35~4°. Lijnzaad: voer f8 10, mosterdzaad, geel, 1315, blauwmaanzaad 2223, karwijzaad 2022, kanariezaad 9—10. Aardappelen Zeeuwsche bonte en blauwe 3,60—4,40, Zeeuw. Eigenheimer 3-3°—3.7°. blauwe 3.25—3.5°» Brielsche 3,60—4,00, Drielingen 2.20—2.60, Westlandsche ronden 6—8, eerstelingen 3,00—3,25. Op de graanmarkt te Rotterdam deden heden binnenlandsche granen: gerst f6,50- 7,50, haver 67, erwten, kleine groene prima 12,7513,50, verdere soorten 7,501200, schokkers, prima, 19—22, mindere soorten 818, bruine boonen, zonder stek, 11,25— II,50.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 3