Stadsnieuws Boeken Cijdschr. lil de R.-K. Staatspartij. TER NEUZEN. R.-K. Kitsvereeniging. In de vergadering der R.K. Kiesvereeniging Zondagmiddag in het Pa tronaatsgebouw gehouden, vond de verkiezing plaats van 3 afgevaardigden en 3 plaatsver vangers naar de rijkskieskring-organisatie, we gens aftreding der heeren J van Rompu, H Spinhof en mej. C. van Nuenen als afgevaar digden en de heeren E van Hecke en A Reune- ker als plaatsvervangers. Tot afgevaardigden werden gekozen de heeren J van Rompu, *J de Klerk en Jac. van der Sneppen en tot plaatsver vangers de heeren F de Bakker Adr. Reuneker en A Mannaert., Examen inspecteur van politie. Bij liet van wege den „Algemeene Nederlandsche Politie bond op 6 en 7 dezer gehouden examen slaagde voor de talen Fransch en Engelsen de heer M. C. Hack, inspecteur van politie, alhier. SLUISKIL. Spaarfonds voor Bodemcultuur. In het it eds jaren loopende faillissement van deze stichting zal aan de concurrente crediteuren thans nog een laatste uitkeering gedaan worden van 9,3 pCt. In ieder geval voor de gedupeerden neg een meevallertje ,daar velen niets meer had den verwacht. Verlaging broodprijs., De bakkers hebben hier de broodprijs verlaagd met 2 en 3 cent per acht ons en staat de prijs nu bijna gelijk met het Belgisch brood, waarmede gevent wordt. Winkeliersvereeniging. Maandagavond is in café de Krijger een vergadering gehouden van neringdoenden met het plan te komen tot op richting van een winkeliersvereeniging. De ver gadering werd voorgezeten door den heer H. Colsen. Een 34-tal zakenmenschen waren op gekomen. Bijna allen waren van meening, dat hier een dergelijke vereeniging veel goed zou kunnen tot stand brengen en werd dan be sloten over te gaan tot oprichting en het kie zen van een bestuur. In dit bestuur werden ge kozen, de heeren H. Colsen, W. Hamelinek, A J. de Krijger, P. de Splinter en C van Doese laar. Biljarten. De gehouden prijskamp op het bil Jart bij de Wed. G Stockman Zondag jl. had den volgenden uitslag: le prijs M. Stockman en Leo Meert Jun., 2e J de Jonge en L Kalfs vel, 3e P Fermont en A Notté. Extra prijs E Lambert en J Schoof. De grootste series v/er- den behaald door L Kalfsvel met 10 en P Fer mont met 9 punten. ST. JANSTEEN. Belgisch brood geweerd. De burgemeester van Sint Jansteen heeft, na een conferentie ten gemeentehuize met de bakkerspatroons in die gemeente, besloten, aan verkoopers van Bel gisch brood geen ventvergunning te verleenen en Se politie op te dragen, de desbetreffende bepal ngen der Algemeene Politieverordening streng toe te passen. BRESKENS. Apothekers-assistent. Te Utrecht slaagde voor het examen apothekers-assistent, mej M M van Melle, alhier. IJZENDIJKE. Gemeenteraad. Vrijdag vergaderde de raad. Het verzoek van de Konijnen- en Pluimveefok- kersvereeni. te Axel om een bijdrage in geld of medailles voor de internationale tentoonstel ling werd afgewezen. Het verzoek van de ge meente Graauw en Langendam om adhaesie te betuigen op 't aan den minister gerichte adres om verhooging van den steun aan de suiker bietenteelt werd ingewilligd. Naar aanleiding van verzoeken tot het plaatsen van lichtpunten aan het Molentje em de Pon te Avancée werd besloten, dat B. en W. zullen nagaan waar het grootste gebrek is aan lichtpunten; de kosten te berekenen en daarna met een voorstel te komen. Het R. K. Kerkbestuur vroeg nieuwe banken aan te schaffen voor de R. K. Jongens scHlool en eenige nieuwe deuren. Bij de behandeling der begrooting zal deze zaak behandeld worden. De begrooting voor 1932 werd aangeboden in ontvang en uitgaaf gewonen dienst f 63,654 met een post van on voorzien van f 1337. Kapitaaldienst f 5718. Wed Lutaert e.a verzochten op dezelfde condities grond in erfpacht, daar hun erfpacht ver streken was. Dit werd ingewilligd. Op voorstel van B. en W. werd besloten de herziening van de beroepsbepalingen in de bouwverordening Ingevolge gewijzigde woningwet goed te keu ren. J. v Vonderen: Sport in de puberteitsjaren. 't Kind A de letterkunde. Gerh. Krekelberg: Religieuze Folklore in het gezin. Wat er bij ons binnenkwam. School voor lagere bedrijfsleiding. Oudste inwoonster overleden. Alhier over leed Mevr. de Wed. Jonker-Fenenga, de oudste inwoonster der gemeente in den ouderdom van ruim 93 jaar. Broodprijsverlaging. Naar wij vernemen, is alhier in de wijk Zandstraat door twee bakkers het initiatief genomen om het brood af te slaan. Be-de bakkers hebben hun Broodprijs respectievelijk met 4 en 3 cent verlaagd. Alle Boeken en Tijdschriften zijn ver krijgbaar bij den Boekhandel van >DE ZEEUWSCHE KOERIER Inhoud: R. K. Ouders en Opvoeders, 'n Leeraar: Ontgoocheling. DE TIENDE VERGADERING VAN DEN PARTIJRAAD TE J's-GRAVENHAGE De Partijraad der R.K. Staatspartij houdt zijn tiende algemeene vergadering op Vrijdag 27 en Zaterdag 28 November in den Dieren tuin te 's-Gravenhage. De agenda bevat .om.: Herdenking van wijlen Mgr. dr. W H Nolens in leven voorzitter van den Partijraad der R.K. Staatspartij, door prof. mr. P J Jvl Aalberse. Installatie van den nieuwen voorzitter van den Partijraad*. Rede van prof, mr. L Triebeis, hoogleeraar aan de R.K. Handelshoogeschoel te Tilburg over de Encycliek „Quadragesimo Anno" Verkiezing van een lid van het Dagelijksch Bestuur in de vacature M van Hout. Voorstellen der Rijkskieskringorganisaties Behandeling der, ingevolge art. 15 lid 4 Par tijreglement ingekomen voorstellen der Rijks- kieskringorganisaties. De R.K. Rijkskieskring Helder stelt voor: le. In den vervolge worde niet meer gespro ken van R.K. Kiesverenigingen, doch van: Af deelingen der R.K. Staatspartij. Toelichting: De naam „Kiesvereeniging" her innert nog te veel aan den tijd, toen onze orga nisatie van hoog tot laag niet meer was dan e enverkiezingsappara'at. De reorganisatie der Partij beoogde o.m. dit te veranderen, en het medeleven van de lagere instanties met de par tij te bevorderen. Spreekt men nu in het ver volg van Partijafdeelingen, dan zal ook dit aan het doel ten goede komen, en ook juister wor den uitgedrukt wat de plaatselijke verenigin gen eigenlijk zijn. Natuurlijk moet ook in den geest van dit voorstel verder vorden doorge werkt en de naamsverandering niet als een loutere formaliteit worden aangezien. 2e. De algemeene vergadering dezer Rijks- kieskringorganisatie sprak voorts als haar oor deel uit, dat het wenschelijk was, dat de Partij raad zich beraadde, welke maatregelen getrof fen zouden kunnen worden, om de moeilij ^he den te overwinnen, welke ontstaan doordat le den van de Partij zich bij de verkiezingen voor de Gemeenteraden door voorkeurstemmen doen verkiezen. Ook in dezen Kieskring zijn hierdoor groote moeilijkheden ontstaan, die het meer en meer wenschelijk maken, dat een afdoende op lossing voor dit vraagstuk worde gevonden. Praeadvies van het P. B. Afd. 1. Het P. B. vereenigt zich gaarne met de strekking van dit voorstel, zooals die duide lijk uit de toelichting naar voren komt Formeel moet de uitvoering van dit voorstel gevonden worden in een herziening van het Partij reglement. Zulk een herziening wordt door het P.B. reeds overwogen, omdat bij de prac- tische toepassing van het Partij-reglement ver schillende aanvullingen en wijzigingen wen schelijk zijn gebleken. Het P. B. wil gaarne toezeggen een herzie- ningsvoorstel in den loop van het volgende jaar te zullen ontwerpen. Alsdan zal, wanneer ook de Partijraad zich met de strekking van het voorstel der Rijks- kieskringorganisatie Den Helder vereenigt, docr het P. B. daarmede worden rekening gehoulen. Materieël kan men, vooruitloopende cp de formeele herziening van het Partij reglement, reeds van nu af de voorgestelde aanduiding (al deelingen der R K Staatspartij) invoeren. Het P. "B. heeft daartegen op zichzelf geen bezwaar, maar acht het toch beter den for- meelen weg te bewandelen, alvorens tot offi- cieele invoering der nieuwe benaming over te gaan. Het P. B. is 't geheel eens met de laatste zins nede der toelichting en beijvert zich in dien geest te handelen. Afd. 2 Met de strekking van dit voorstel kan het P B zich geheel vereenigen. Het P. B. wacht thans voorstellen op dit punt van de zijde van het D. B. en na gezette overweging daarvan vertrouwt het P.B., zijner zijds met voorstellen in den Partijraad te kun nen komen. De R.K. Rijkskieskringorganisatie Arnhem- Nijmegen stelt voor: De Partijraad besluit dat de Stichting „Dr. Schaepmanfonds" rekening en verantwoording schuldig is aan den Partijraad en dat daartoe zoo noodig de Stichtingsacte gewijzigd wordt. Toelichting: De Stichtingsacte is niet £an de leden der R. K. Staatspartij bekend. Ieder lid zal van meening zijn geweest dat het Dr. Schaepmanfonds een onderdeel van de R.K. Staatspartij was. De gelden zijn door de leden opgebracht en verzameld door de partij en niet voor een apar te Stiqht'ng waarover zij geen zeggenschap heb ben en waarvan zij zelfs niets te weten kun nen komen, zooals blijkt uit het antwoord van den Partijvoorzitter, op een desbetreffende vraag in de Partijraadsvergadering van Juni 1931. Praeadvies van het P.B. Er bestaat niet het minste bezwaar tegen, de leden van den Partijraad volledig in kennis te stellen met de Stichtingsacte van het „Dr. Schaepmanfonds", nu het verlangen, daarvan kennis te nemen, wordt geuit. De tegenstelling „Partij" en „aparte Stich ting", welke in de toelichting op het voorstel Gelderland tot uiting komt, heeft blijkens de Statuten geen enkelen redelijken grond, daar de banden, welke de Stichting aan de Partij binden zoo nauw zijn, dat in feiten de Stichting „Dr. Schaepmanfonds" in den vollen ziiT des woords een stichting van en voor de R.K. Staatspartij is. De door het Partijbestuur van 1927 gekozen constructies is allerminst willekeurig geweest, en nog veel minder er op ingesteld, rekening en verantwoording en controle door üe R.K. Staatspartij uit te schakelen. Dat voor die rekenplichtigheid oen andere figuur is gekozen dan de rekenplichtigheid van den Partijraad, welke Gelderland verlangt, vindt in de keuze van den Stichtingsvorm z'n verklaring. Wat betreft het antwoord van den Voorzitter van het P. B. op een desbetreffende vraag in de Partijraadsvergadering van Tuni 1931, dit heeft allerarmst de strekking gehad welke de toelichting van Gelderland daarin ziet. Over den stand van de „Dr. Schaepmanfonds"-actie is herhaalde malen in den Partijraad en de Pers mededeeling gedaan. Thans staat deze actie stil in verband met de huidige omstandig heden. De voorzitter heeft alleen betoogd, dat de geheele beleggingsgestie in de statuten van de Stichting „Dr. Schaepmanfonds" is geregeld en gezien de personen, die de belegging verzor gen, en de personen, die daar hun controlee renden bijstand over laten gaan, het volle ver trouwen der Partij en het Katholieke volk waar dig is. Het P. B. vertrouwt, dat de toelichting van het P. B. op het beheer van de Stichtings gelden den Partijraad ^al hebben overtuigd, dat het voorstel van Gelderland geen aanbe veling vefdient, nog géheel afgescheiden daar van, dat het in de tegenwoordige constellatie n-'mmer tot het beoogde doel kan leiden. Behandeling rapport toetsing kiesreglement 1927. Behandeling van rapport der Commissie be last met de toetsing van het kiesreglement 1927 aan de daarmede in de praktijk opgedane er varingen. Toelichting. Het is de bedoeling van het P. B. om de behandeling van liet rapport der Commissie in de vergadering te doen plaats vinden in gelijken geest als ten aanzien van praeadviezen pleegt te geschieden. Op deze wijze wordt een vrije en breede be spreking van de denkbeelden in het rapport neergelegd, verkregen, welke niet wordt afge leid door behandeling van détailpunten, hoe be langrijk deze op zich zelf ook mogen zijn. Deze werkmethode past zich ook aan bij den inhoud van het rapport waarin de Commissie de hoofd punten van het Kiesreglementvraagstuk uit voerig heeft behandeld met de uitgesproken bedoeling op deze hoofdpunten tot klaarheid en helder inzicht te komen. In dit stadium past dus niet een behande ling van het Kiesreglementvraagstuk in de verschillende partij-instanties, zich uitend in het indienen van amendementen. Wel zou het P. B. het nuttig achten, ter be vordering van een goed voorbereide en vrucht bare gedachten wisseling, wanneer de Kringbe- sturen zich de moeite zouden willen getroos ten het rapport reeds thans niet alleen te be- studeeren, maar ook van te voren niet de af gevaardigden naar den Partijraad uit den ei gen kieskring te bespreken. Dit moet natuurlijk niet leiden tot een bin dend mandaat der afgevaardigden dat in de besprekingen van den Partijraad immer is ge weerd, en dat voor een vruchtbare behande ling van het vraagstuk als het onderhavige ge heel ondenkbaar is. Immers, in de gedachten- wisseling moet de stof gevonden worden om tot een welgefundeerd eindoordeel te komen. Het P. B. vertrouwt dat bij de bespreking in den Partijraad goed gefundeerde gedachten over de hoofdpunten van het kiesreglement probleem duidelijk naar voren zullen treden. Den verderen gang van zaken stelt net P. B. zich als volgt voor, dat na de behandeling van het rapport der Kiesreglement-Commissie in den Partijraad de volledige technische uitwer king zal kunnen worden in handen gesteld eener deskundigen-Commiss'e, welke, rekening houdend met de gedachtenwisseling in den Par tijraad, op korten termijn aan het P. B. een ontwerp-kiesreglement zal voorleggen. Het P. B. Zal daarna op dezen grondslag zijn voorstel aan den Partijraad indienen, hetwelk dan zoo spoed:g mogelijk aan de Partij instanties zal worden toegezonden. Naar het P. B. vertrouwt zal dit in het begin van 1932 kunnen geschie den, zoodat er in dat stadium voldoende tijd ruimte beschikbaar is voor een behandeling in de plaatselijke Kiesvereenigingen en in de Kieskringorganisaties, en voor het indienen van amendementen. Behandeling van het ontwerp „Toezicht op het Bankwezen" aan de hand der uitgebrachte praeadtfiezen van de heeren H. F. M. Kahmann, directeur* der Nederlandsche Landbouwbank te Amsterdam en Prof. H. A. Kaag, hoogleeraar aan de R. K. Handelhoogeschool te Tilburg. Het ligt in de bedoeling de z.g. huishoude lijke agenda benevens het rapport der Com missie, belast met de toetsing van het kiesre glement-1927 in de avondvergadering van Vrij dag 27 November af te werken. De geheele Za terdag d.a.v. kan dan aan de behandeling der uitgebrachte praeadviezen worden besteed. Zaterdag 28 November des morgens 8,15 uur zal in de kerk van den H. Willibrordus in de Assendelftstraat (parochiekerk van Mgr. No- lens) een gezongen H. Mis van Requien worden opgedragen voor de zielerust van den overle den Voorzatter van den Partijraad Z.ïïxc. Mgr. Dr. Nolens. Het Partijbestuur vertrouwt, dat zooveel mogelijk alle leden aan dezen oproep, i m den overleden leider der R. K. Staatspartij op deze wijze in hun gebed te herdenken, zul len gevolg geven en vooraan in de kerk 2i:llen plaats nemen. Toezicht op het bankwezen. Zooals boven is gemeld, zullen de heeren H. F M. Kahmann en prof. H: A. Kaag het on derwerp „Toezicht op het Bankwezen" inlei den. Wij laten hieronder een samenvatting der beide prae-aaviezen volgen, bezien van twee ërlei standpunt. Privaat economisch. Gelijk de ervaring leert, kan de staat zich veelal niet aan het verleenen van hulp ont dekken, wanneer, tengevolge van de débaele eener groote particuliere crediet-bank, een enigszins belangrijke groep der burgers in zijn welvaart en zijn bestaan wordt bedreigd. Wanneer het bedrijf van kleinere instellin gen (waaronder begrepen z.g. particuliere za- xen) „vastloopt", blijft die hulp weliswaar veel al uit, maar worden welhaast steeds de minst draagkracht]gen gedupeerd. Op deze gronden vondt rechtvaardiging de taak van den staat om zooveel mogelijk door maatregelen vooraf hulp achteraf over bodig te maken en nadeel te voorkomen* Die maatregelen zullen zich moeten beperken tot het houden van toezicht en bet bevorderen van zoo groot mogelijke openbaarheid. Zelfs de indruk van medebeheer door den staat moet worden vermeden. De maatregelen zullen moeten worden onder sche:'den naar den aard en den omvang van het bedrijf der afzonderlijke banken. Het is onmogelijk een objectieven maatstaf te geven omtrent de „grootte" eener bank. Wel staat vast, dat werkdadig toezicht van Staats wege op de gestie eener groote bank practisch niet uitvoerbaar is. Waarborgen zullen met be trekking tot deze instellingen moeten worden gezocht in wettelijke bepalingen omtrent de uit oefening van het bedrijf en omtrent openbaar heid. Aan de hand dezer normen kan dan toe zicht worden gehouden. Bij kleinere instellingen kan ooi?: op de gestie van het bedrijf in onderdeelen meer recht streeks toezicht worden gehouden. De controle op de naleving der voorschriften betreffende de openbaarheid, zal in de praktijk aanwijzingen kunnen geven omtrent den om vang van het toezicht. Het toezicht ware op te dragen aan een com missie bestaande uit personen, die uit ervaring bekend zijn met de practijk van het bankwe zen. Sociaal economisch. Prine pieei belangrijker dan liet afweren cf voorkomen van nadeeien voor crediteuren, is het richten van de algemeene gestie van ci§ banken op de volkswelvaart. Bij' de ontwikkeling van het bankwezen in zijn tegenwoord. gen vorm ontstaan moeilijkhe aen t enaanzien der credietverleening ten be hoeve van het voikskuishouden voornamelijk ten gevolge van de groote vrijheid van credi teuren met betrekking tot opzegging van saldi Deze moeilijkheden worden verscherpt door de combinatie van „lang" en „kort" crediet bij üezelfde instellingen. Behalve door versterking van het verantwoor delijkheidsbesef van crediteuren, zich uitend, m zelfbeperking bij het gebruik hunner vrij heid, kan verbetering worden gebracht, door dat lang en kort crediet meer van elkander worden gescheiden en afzonderlijke instellin gen elk van beide soorten crediet verzorgen. De tegenwoordige banken zouden zich dan moeten beperken tot het korte crediet en het verleenen van de diverse faciliteiten in het be talingsverkeer. Voor het uitsluitend verleenen van lang cre diet zouden meerdere afzonderlijke instellingen in het leven moeten worden geroepen, bedrijfs- gewijze en-of regionaal (industriebanken) Deze instellingen zouden in één verband moe ten worden gebracht door een „Centrale Bank voor lang crediet. Voor de oprichting van deze centrale bank is de hulp van den Staat onontbeerlijk; op haar bestuur zou de Regeering de noodige controle moeten uitoefenen. Bij het Staatstoezicht op de nieuwe bank, die ten opzichte van het lange crediet een soortgelijke functie zou hebben te vervullen als de Nederlandsche Bank ten opzichte van het korte crediet, kan dan het sociaal-economisch element beter tot zijn recht komen. Het Staatstoezicht op de Nederlandsche Bank behoort te worden uitgebreid met een functio naris, die meer voor de belangen van het so ciaal-economisch leven in het geheel heeft te waken. Als zoodaing ware de hierna te noemen Alge meen-Commissaris voor het Baakwezen aan te wijzen. Ook bij de samenstelling van de commissie van advies en den raad van commissarissen dient meer dan tot dusver met vorenbedoelde belangen rekening te worden gehouden. Het geheele toezicht op het bankwezen zou zich moeten concentreeren in een „Algemeen Commissaris voor het Bankwezen", aan wien verschillende bevoegdheden zouden moeten wor den verleend ten einde tijdig ingrijpen van be voegde instanties mogelijk te maken. Met het oog o phet contract met het econo misch leven behoort hij als zoodaning deel uit te maken van den economischen Raad, welken de Regeering voornemens is in te stellen.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2