No. 3844 Woensdag 11 November 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Binnenlandfreaincienieuwz. Buitenland. VERSCHIJNT ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND P0STBEKENIH8 Ho. 52419. F E U I L L ET O N. De Bedelares van Saint-SuÊpico. Pij 'ijnlijke Kloven Ingezonden Mededeelinp verzacht en geneest men met Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier ERIER Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertent iën 20 cent per regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING UITSTEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT ingesteld. In Ajaccio zijn tot dusver 500 per sonen in hechtenis genomen. 134) Het duurde twee uren voordat allen aan land waren. Toen kwam de gouverneur, gevolgd door 5-ijn staf. Hij monsterde de nieuw aangekomenen en hield een korte toespraak: De wijze waarop gij hier door de admini stratie der strafkolonie zult behandeld worden hangt af van uw gedrag. Pogingen tot verzet of tot ontvluchting worden streng gestraft. Ge draagt u dus goed, weest gedwee en onder worpen aan uw opzichters, houdt u stipt aan de voorschriften der administratie, gehoorzaamt onvoorwaardelijk aan alle bevelen, die u zullen gegeven worden en ge zult daarmede uw eigen belangen zoowel als de onze dienen. Twee-honderd-tachtig bannelingen hadden te Noumea den voet aan land gezet. Men verdeelde hen in twee partijen, de eene mocht te Noumea blijven, de andere zou later naar het Pijnboomeneiland worden overge bracht. De eerste partij bestond uit de hoofden der Commune, leden van het Centrale Comité en officieren, waartoe dus ook Servais Duplat be hoorde. De tweede uit gewone communards. De eerste tijd was voor Servais Duplat zeer J. A. Frederiks t In den ouderdom van 81 jaar is te 's Gra- venhage overleden de heer J. A. Frederiks, be- heerder van het museum „Gevangenpoort". De thans ontslapene werd den 28 November 1849 te Middelburg geboren. Na aldaar de H. B. S te hebben bezocht trad hij in dienst bij den Rijkswaterstaat. Vervolgens was hij archi tect voor de Abdijgebouwen in Middelburg en conservator van het museum „van het Zweedsch Genootschap. In 1907 werd hij directeur van het Kunst Nijverheidsmuseum te Den Haag en later werd hij als opvolger van Victor de Stuers benoemd tot beheerder van de Gevangenpoort. De heer Frederiks was lid van de Rijkscom missie voor de Monumentenzorg. De thans ontslapene was ridder in de Orde van de Nederlandschen Leeuw, Officier in de Orde van Oranje Nassau, Ridder der Orde van Leopold van België en Commandeur der Orde van de Kroon van België. Strijd tegen de bandieten op Corsica. Een kleine, maar sterke expeditie cnder lei ding va nden gendarmerie-generaal Huot heeft opdracht gekregen een eind te maken aan het optreden van een 40-tal bandieten, die met tal rijke aanhangers en medeplichtigen heel Cor sica onveilig maken. Deze expeditie, groot 589gendarmes zal er op uit trekken, ondersteund door machinegewe ren, gepantserde auto's, politiehonden, vlieg tuigen, motorbooten, etc. tot dit doel afgestaan door de Fransche regeering. De expeditie zal met groote omzichtigheid te werk gaan, aangezien de bandieten er bekend voor staan uitmuntende schutters te zijn en ieder plekje van het eiland en in de bergen te kennen. Onder de bandieten bevinden zich er twee, met een groot aantal volgelingen, van wie men verwacht, dat zij hevigen strijd zullen le veren. Het zijn de voormalige gendarmen Bor- nea en Spada. Zij zijn verantwoordelijk voor tal van koelbloedige moorden, terwijl zij zich ook hebben schuldig gemaakt aan afpersingen. Zondagmiddag vroeg is de expeditie uit Zuid- Frankrijk te Ajaccio aan land gezet. Behalve 600 Fransche gendarmen en 800 an dere Fransche politie-beambten zijn naar Cor sica bovendien drie Fransche oorlogschepen van klein kaliber vertrokken, welke moeten ver hinderen, dat de Corsicaansche roovers per schip het eiland trachten te verlaten, om aldus aan de achtervolging te ontkomen. Oyer het geheele eiland is de staat van beleg afgekondigd en voor de Corsicaansche couran ten, alsmede voor perstelegrammen, is censuur PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Herziening provinciaal wegenplan. Zooals bekend treedt 1 Januari een nieuw rijkswegenplan in werking. De Minister van Waterstaat heeft in verband daarmede de ge legenheid opengesteld, om, behalve tot her ziening van de provinciale wegenplannen, welke noodig zou blijken, teneinde de gewensch te aansluiting té brengen met het nieuwe rijks wegenplan, tevens tot eenige uitbreiding van die plannen over te gaan en daarin op te ne men enkele wegen, aan welker plaatsing cp het provinciaal wegenplan in de afgeloopen ja ren was gebleken het meest behoefte te be staan. Voor wegen op het provinciaal wegenplan 1927 waren destijds in totaal toegestaan 282,5 K.M.; de gezamenlijke lengte dier wegen be droeg na vaststelling van het plan echter niet meer dan 279,43 KM., alzoo 3.07 K.M. minder dan het toegestane aantal. Voor het provinciaal wegenplan 1932 zijn thans 23 K.M. méér be schikbaar dan destijds voor het plan 1927 wa ren toegestaan, zoodat in totaal voor wijziging en toevoeging van nieuwe wegen beschikbaar zijn 26.07 K.M. Rekening houdende met vroeger gemaakte opmerkingen en geuite verlangens, dragon Ged. Staten o.m. de volgende wijzigingen voor: In aansluiting op den voortgezetten verbin dingsweg West-Oost-Zeeuwseh-Vlaanderen komt de plaatsing op het wegenplan gewenscht voor van een weg van Hoofdplaat over Bier vliet naar den weg Langeweg in den Koningin - nepolder (Biervliet)Isabellasluis (Philippine), waardoor de beide genoemde gemeenten door een behoorlijken weg aan het provinciaal we genplan zullen worden aangesloten. Aangezien afdoende verbetering van den weg Drie-SchouwenHulst wegens gemis aan mede werking van de voornaamste onderhoudsplich tige als uitgesloten moet beschouwd worden, bestaat naar het oordeel van Ged. Staten thans geen verdere aanleiding dezen weg op het pro- vinciaal wegenplan te behouden en stellen zij voor dezen ter lengte van 10.1 K.M te schrap pen. Het staat daarentegen vast, dat de gemeen ten St. Jansteen en Koewacht als onderhouds plichtigen, bereid zijn, het noodige bij te dra gen voor de verbetering van de ten Zuiden van genoemden weg gelegen verbinding Zuidaorpe- KoewachtSt. Jansteen, welke verbinding veel de betrokken streek van beduidend grooter be lang en voor het" doorgaande verkeer geschikt gemaakt kan worden, zonder dat daarmede te hoöge kosten zouden gemoeid zijn. Deze 13 KM lange weg ware derhalve aan het plan toe te voegen. Voor de weg St. Annapolder-provinciale weg Walzoorden-Hulst is een volledig verbeterings plan met raming van kosten opgemaakt. Daar bij is gebleken, dat het de voorkeur verdient, in het bijzonder met het oog op de kosten, de ver binding met den provincialen weg tot stand te brengen door van De Kraai den weg ongeveer Oostwaarts door te trekken. In verband hier mede waren op het plan te lezen: Zaamslag- provinciale weg Hulst-Walsoorden bij Ter Hole De lengte van dezen weg kan van 10.9 op 8.38 K.M. worden verminderd. Ten einde finan- cieeelen steun ingevolge de Wegenbelastingwet mogelijk te maken voor de verbetering van het wegvak, dat de wegen Schoondijke-IJzendijke en IJzendijke rijksgrens verbindt, ware de leng te van dezen weg te verhoogen van 9 tot 9.5 K.M. De mogelijkheid ontstaat laardoor een be tere verbinding tot stand te brengen tusschen beide genoemde wegen. Tengevolge van deze wijzigingen en in enkele nummers van 't plan aan te brengen correc- tiën, zal het aantal K.M. stijgen van 279,43 tot 309.146. Het beschikbare aantal K.M. ac! 305.5 wordt derhalve met 3.646 K.M. of ongeveer 1.2% over schreden, waartegen de Minister verklaard heeft geen bezwaar te hebben. De hoofdingenieur van de provincialen wa terstaat schrijft o.a., dat krachtens art 35 le lid der wegenbelastingwet bij de j aarlijkscho vaststelling der wegenlijsten daarop de volle lengte der wegen in rekening gebracht wordt voor die wegen, welke in overeenstemming zijn met de omschrijving op het wegenplan, of wel ker verbetering of aanleg overeenkomstig die omschrijving in het afgeloopen jaar is ter hand genom enof voortgezet. Ander mogens de we gen of wegvakken slechts tot gereduceerde leng ten op de lijst geplaatst worden. Het doet zich herhaaldelijk voor, dat aan de gestelde eischen niet wordt voldaan, omdat bij de snelle wijzi ging van inzichten op wegenverbeteringsgebied, meer dan eens bijv. een ander wegvak wordt toegepast dan het plan aangeeft. In andere provincies (Noord-Holland, Groningen) heeft men dit bezwaar reeds ondervangen, zulks met goedkeuring der Kroon; wat echter ?n het fi nancieel nadeel is der provinciën, welke daarin voorshands niet voorzagen. Deze opmerkingen geven Ged. Staten aanlei ding voor te stellen ook verder het plan te her zien en, onder intrekking van 't bestaande, een geheel nieuw provinciaal wegenplan vast te stellen, waarin de besproken wijzigingen zijn aangebracht en met de opmerkingen van den hoofdingenieur rekening wordt gehouden moeilijk. Daar hij geen beroep kende, kon hij ook niet, zooals zijn metgezellen, werk verricht-m voor de vrije kolonisten én daarmee iets ver dienen om zich het leven wat te veraangena men. Gedurende twee maanden was hij bij een wijnkooper om flesschen te spoelen, waar men niets voor behoeft te kennen. Toen kwam hij voor pakhuiswerk bij een kruidenier, waar hij kost en inwoning kreeg, benevens dertig francs per maand, en hiervan hoopte hij zijn leven te rekken tot op den dag der bevrijding, namelijk dien der amnestie, die volgens de bannelingen, niet lang kon uitblij ven. Eenige opzienbarende ontvluchtingen brach ten een geheele verandering in den toestand. De gouverneur werd verplaatst en zijn op volger nam onmiddellijk strenge maatregelen. De bannelingen, die te Noumea hadden mo gen wonen, werden naar andere plaatsen ge zonden, naar het schiereiland Ducos of het Pijnboomen-eiland. Servais Duplat moest zijn betrekking vaar wel zeggen en vertrok naar het schiereiland. Daar had hij, na verloop van eenige maan den, het geluk in dienst te worden genomen door een vrijen kolonist, die ook een herberg hield, waar de communards gewoon waren, zoo dra zij iets verdiend of uit Frankrijk ontvan gen hadden, hun leed in den wijn te gaan ver drinken. De jaren gingen Servais Duplat langzaam en eentonig voorbij. (9) Iedere maand kwamen er berichten uit het moederland, maar zij waren niet zóó als de bannelingen der Commune ze zoo vurig wen- schten. Over amnestie werd te Parijs geen woord ge sproken. Reeds zeven jaar had Servais Duplat op Nieuw-Caledonia doorgebracht. In 1878 brak er een oproer onder de inlanders uit, waardoor eensklaps afwisseling werd ge bracht in het eentonige leven der galeiboeven. De administratie, die ernstig bedreigd werd, moest doortastende middelen aanwenden cm zich te handhaven en daarom deed zij een be roep op de bannelingen. X. De bedreigde administratie vond veel hulp, vooral bij de politieke dwangarbeiders. Een groot aantal van hen, die hoopten dat zij op die wijze gratie zouden krijgen en naar t Frankrijk mochten terugkeeren, boden nun - diensten bij de administratie aan en werden J aangenomen, i Men wapende hen. De kanselier Amouroux, een der leden van het Centrale Comité, was een der eersten, die zich aanbood om ten strijde te trekken, j Servais Duplat volgde terstond zijn voor beeld. j De ex-kapitein der communards verbeeldde zich reeds, dat hij zijn vrijheid had heroverd T en in de gunst der regeering werd aanbevolen. Zij zouden strijden tegen oproerlingen, zij, die zelf oproerlingen waren geweest, erger dan WESTDORPE Gemeenteraad. Maandagavond 7 uur kwam de raad der gemeente Westdorpe in openbare zitting bijeen. Afwezig de heeren P van der Heyden en F. de Jonghe. Besloten werd adhaesie te betuigen aan het verzoekschrift van Graauw en Langedam ,om d'n minister verhoogden steun te vragen voor de beet wortelteelt in 1932, terwijl voor kennisge ving werd aangenomen een verzoek van de ver- eeniging van Konijnen- en pluimveefokkers om beschikbaarstelling van een extra prijs voor ha re tentoonstelling te Axel op Kerstmis. Aange nomen werd het voorstel van B en W tot wij ziging art 38 der algemeene politie-verordening Men zal dus in den kom der gemeente in plaats van 20 K.M. een maximum mogen rijden van 25 KM. Het voorstel, om de huur der rijks- veldwachterswonig ingaande 1 Januari 1932 vast te stellen op f 150,'s jaars, weid aan genomen. Eenzelfde lot onderging het voorstel tot het geven van een winteravondcursus en om B. en W. te machtigen personeel daartoe aan te stellen. Momenteel zijn er 10 leerlin gen ingeschreven. Het verzoek O. S Angencnt e.a. om lichtpunten aan te brengen e-n een rei nigingsdienst in te stellen in Stroodorp werd ingewilligd. De lichtpunten zijn inmiddels aan gebracht, terwijl eens per week een kar daar heen zal worden gedirigeerd, om het vuil op te halen. Het verzoek van de afd. Westdorpe van den N.C.B. om subsidie ter bestrijding kosten landbouwcursus werd ingewilligd. Een post van f 50 werd daarvoor uitgetrokken. Het verzoek van het Burgerlijk armbestuur om verhoogd subsidie voor 1931 werd ingewilligd met een be drag van f 500. Het voorstel om beschikking over gemeentelijk kapitaal werd eveneens aan genomen. Hier behelsde het in hoofdzaak de te ontvangen f 5000 van Sas van Gent voor de grenswijziging. Dit zal voor verschillende doel einden worden besteed. Wegens periodieke aftreding van den heer L. de Caluwé werd benoemd tot lid der school commissie de heer Oscar van Waes. De heer de Caluwé heeft thans geen schoolgaande kinde ren meer. Voor de zittingsperiode 1931-1935 werden benoemd tot leden der financieele oom missie de heeren Verhaegen, van der Heyden en de Jonghe. Als commissieleden voor het GE.B. werden benoemd de heeren P. van der Heyden en F. de Jonghe. Voor de werkverschaffing werden benoemd de heeren van der Heyden, de Jonghe en de Martelaere. De gemeentebegrooting en tevens art. 7 en 9 der woningwet ondergingen eenige administra tieve wijzigingen, terwijl voor een tijd van 5 jaar werd aangenomen het voorstel om vrij stelling te verzoeken van art. 19 der onderwijs wet 1920. De begrootingen voor 1932 werden voorts den raad aangeboden en in handen ge steld der commissie. Bij de omvraag bracht de heer de Martelaere de werkverschaffing ter sprake, waarna de bij eenkomst, die 16 punten op de agenda had, werd gesloten, na nog geen uur te hebben ge duurd. die inboorlingen. De opstand der inlanders werd gedempt, maar de gratie, waarop de communards die ten strijde trokken, hadden gerekend, volgde niet. Toch had Servais Duplat er iets anders bij gewonnen: Tien jaar dwangarbeid. Hij had zich die veroordeeling, welke zeer noodlottige gevolgen voor hem zou hebben, en die hem van een politieken tot een gemeenen misdadiger maakte, voor het navolgende feit op den hals gehaald. Het Noorden van het eiland was het brand punt van het oproer der inboorlingen. Daarheen was een sterke afdeeling mari niers gezonden, nog aangevuld met de gewa pende dwangarbeiders. Er werden verscheidene, hevige schermutse lingen geleverd en hoewel de Europeanen mees tal de overwinning behaalden, moesten zij toch uiterst voorzichtig zijn met die verraderlijke wilden. Nabij het tooneel van den krijg lagen hoe ven, pakhuizen en voorraadschuren van vrije kolonisten, die gevaar liepen voor plundering of vernieling door de opstandelingen en c-ie daarom dag en nacht bewaakt werden door de gewapende macht. Vooral bield men streng de wacht voor het pakhuis van een kolonist-mijn eigenaar, waarin voor een een groote waarde aan nikkel en stofgoud geborgen was, dat ge reed lag om naar Nouméa verzonden te worden, de stapelplaats van alle minerale voortbreng selen van de geheele kolonie. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1