Sport en Spel 8urgerL Standen Loop der bevolking Boeken Cijdsckr. Laatste berichten fj De Parker Duofold MongoÊwork. Uit het Buifenlond De Zeeuwsche Koerier 7 ik schiet je neer", daarbij een beweging ma kende, alsof hij een revolver uit zijn zak wilde halen. De dappere roover sloeg inderdaad voor deze bedreiging op de vlucht, sprong van de rijdende tram en verdween in de duisternis. K. deed de tram direct stoppen, maar de men was niet meer te vinden. De vrouw, die een man was. Woensdagavond werd een heer uit de Spi- raeastraat, te Eindhoven, in die straat aange vallen door een gemaskerde vrouw, d:e ;net een mes gewapend was. Er ontstond een gevecht, waarbij den aangevallene bleek, dat de aan valler een man in vrouwenkleeren was. De aan valler ging ten slotte op de vlucht, zonder van het mes gebruik gemaakt te hebben. De politie onderzoekt hét geheimzinnige geval. Driehonderd kippen verbrand. Te Bergen (N.-H) is vermoedelijk tengevol ge van kortslu'ting( brand ontstaan in een kip penhok van den heer R. aan den Filarskyweg. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse kwam brandde alles af; 200 a 300 kippen werden een prooi van het vuur.- De heer R was niet verze kerd. Postambtenaar op heeterdaad bij diefstal be trapt. Al een'gen tijd was op het postkantoor te Roozendaal gebleken, dat brieven voorna melijk herkomst uit Engeland en bestemd voor studenten in het Missiehuis te Roosendaal werden geopend, waaruit dan het geld, dat ouders aan hun Studeerende zoons zonden werd ontvreemd. Deze brieven werden steeds in een postbox gedeponeerd en, wijl de box 's avonds nooit werd gelicht, bleven zij /aak des nachts liggen. Van die gelegenheid werd dan door een der ambtenaren blijkbaar gebruik gemaakt, om zich de brieven toe te eigenen. Toen nu de politie in de zaak werd gemoeid en men eenige aanwijzing meende te hebben ten opzichte van den ambtenaar, dien men van deze handelingen verdacht, werd in overleg met den directeur van het Missiehuis een brief, welke Dinsdagmorgen was ontvangen, des avonds weer in de postbox gedeponeerd, nadat een Engelsch banbiljet in het couvert was ge sloten. De inspecteur van politie en een recher cheur stelden zich verdekt op en wachtten den nachtdienst van den onder verdenking staan de ambtenaar af. Deze manoeuvre bleef niet zonder succes. Op een gegeven oogenblik zag men den verdachte, toen hij zich alleen waan de de postbox inspecteeren. Hij nam den be- wusten brief er uit en eigende z'ch dien tce. Toen kwamen de politiemannen uit hun schuil hoek en volgde 's mans arrestatie. Gebleken is, dat dergelijke onregelmatighe den reeds sedert ongeveer een jaar hebben plaats gehad. De brieven welke werden ver mist, bevatten meermalen biljetten van één c'f meer Engelsche ponden, welke niet te bestem der adressen arriveerden. De verdachte, die gehuwd is en vader van eenige kinderen, is ter beschikking van de jus titie gesteld. Boerenhoeven door rotssteenen verpletterd. Uit Oslo wordt gemeld: Tengevolge van de sinds eenige dagen aan houdende regenbuien is in den nacht van Dins dag op Woensdag een groote hoeveelheid rots steen in het Westland omlaag gekomen. In het plaatsje Viki is een geheele boeren hoeve door vallende rotsblokken bedolven. Van de zeven bewoners der hoeve konden slechts vier worden gered, terwijl de overigen, o.w. twee vrouwen, om het leven kwamen. Het vee werd verpletterd. Ook uit andere streken van het Westland worden steenstortingen gemeld .waardoor ver schillende boeren woningen werden verwoest. Mislukte treinaanslag in Schotland Een poging om een trein te Joon deraillee- ren nabij Carnoustie, Filfshire, de vierde po ging in drie weken, is verijdeld door dat een langzaam rijdende goederentrein de rails, die over de baan had gelegd, wegschoof. Het feit werd een half uur, voor de sneltrein naar Aber deen passeerde ontdekt. Het is opmerkelijk, dat op zeer korten af stand van de plaats, waar deze aanslag be proefd werd, Dinsdag jl. in een hotel brand is gesticht, welke het zesde geval van brandstich ting binnen een maand daar in den omtrek was. Politie, spoorwegen en burgers hebben te- zam eneen bewakingsdienst ingesteld voor de spoorlijn. Zware srraf wegens godslastering Dezer dagen is door het Berlijnsche gerechts hof wegens godslastering tot drie maanden go vangenisstraf veroordeeld een zekere Martin Teuber. De man had in Februari een godloozen avond georganiseerd, waarbij een godloozenre- vue werd opgevoerd, die aanleiding gaf tot een aanklacht wegens godslastering. Schooljongen doodgestoken. Te Altendorf in het Roergebied kregen een aantal schooljongens bij een voetbalspel twist, waarbij de 15-jarige Rudi Sprengler zich zoo opwond, dat hij zijn mes trok en daarmede den 12Vè-jarigen Willi Schurmann zoo ernstig in den buik verwondde, dat deze naar een zieken huis moest worden gebracht, waar hij kort daarop overleed. Kostbare diamant gestolen. Te Chicago is een ruwe diamant ter waarde van 200.000 dollar gestolen. Volgens verklaringen van de beroofden wa ren zij op slechts korten afstand van liet congreshotel te Chicago, toen door drie man nen werden overvallen, die hen van hun dia manten beroofden. Vierduizend dollar gestolen. Een bende van acht man, gewapend met een machinegeweer deed een inval in de Empire Trust and Savings Bank, gelegen in de zaken wijk te Chicago. De bandieten wisten de twin tig bankbeambten en de aanwezige clienten in bedwang te houden. Zij slaagden erin, zich meester te maken van vierduizend dollar in cash en daarmee in een automobiel te ontsnap pen. Roofoverval in de woestijn. Een echte wildwest-overval heeft plaats ge had op een eenzame plek in de woestijn van Na maqualand. Een spoorweglorrie, welke een groot bedrag aangeld vervoerde, werd op een eenzaam deel van de lijn opgehouden" door een zwaren balk, die op de rails was gelegd. Op het zelfde oo- genbl'k dat de bestuurder stopte, begon een roover, die zich op eenigen afstand bevond, te schieten. De bandiet dwong het treinpersoneel het boor geld, dat meer dan 1700 pond sterling be droeg, van de lorrie te werpen en verdween met het geld. De politie heeft een verdacht individu gear resteerd, maar van het geld werd niets terug gevonden. het puikje op het gebied van vulpenhouders is ver- Ij krijgbaar in den Boekhandel |j De Zeeuwen I-Sassche Boys I 0-2. De Sassenaars zijn er dus in geslaagd ook hun derden wedstrijd te winnen, niettegenstaande zij met een drietal invallers de reis naar Vlis- singen hadden ondernomen. Deze overwinning is des te belangrijker naar Hulst, dat tot nu toe eveneens ongeslagen was, in Vlissingen 2 met 2-1 z'n meerdere moest er kennen, zoodat de Boys meteen de eerste plaats innemen. In de eerste helft waren de Boys licht de meerderen. De doelman der gastheer en bleek echter uitstekend voor zijn taak berekend. Bij een hoekschop voor de Sassenaars werd de bal tenslotte door een achterspeler van de Zeeu wen in eigen doel gedeponeerd. Nog voor de rust zorgde de linksbinnen voor het tweede doelpunt toen hij bij een nieuwe hoekschop het leder fraai inkopte. Na de thee waren de rollen omgekeerd en waren de Zeeuwen eenigszins sterker. De Sas- sche achterhoede wist echter alle gevaar te be zweren zoodta de stand ongewijzigd bleef. De Zeeuwen hadden in deze helft wel een legen- punt verdiend. Sassche Boys II-Koewacht - 3-1 De Sassche reserves wilden deze maal niet achterblijven en stuurden Koewacht met een 3-1 nederlaag naar huis Jammer genoeg was de scheidsrechter n:et opgekomen, zoodat deze wedstrijd vriendschappelijk werd gespeeld. SUPPORTER. (Nadruk verboden) TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 6 Nov. Adriaan Jacobus de Zeeuw, 26 jaar jm en Jacomina Maria Geen sen 25 jaar jd. Geboorten. 1 Nov. Gerard, zoon van Jan Gors se en Cornelia Wisse. 4 Nov. Suzanna Cathari- na, dochter van Willem Wijnand Stevens en Minke Swagerman. z TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: S Stiller, dienstbode, Lange Kerkstraat 12, van Buitenland (ambtshalve) Vertrokken V Boeken, ingenieur Dijkstraat 82, naar Am sterdam. P H Dooremans, chemiker, Vlooswijkstraat 46 naar Dordrecht. E Mullie-Buijze, zonder, Lange Kerkstraat 7, naar Cadzand. M M de Lavoir, dienstbode Landstraat 9 Sluis kil, naar Westdorpe. A Zapf, ketelsmid, Nieuwe Kerkstraat 7 Sluis kil naar Plau (Duitschland( M G de Visser dienstbode. P 110 naar Hoek. DE CÖMPROMITTEERENDE BRIEF. Een jaar was ze nu getrouwd, het jonge me vrouwtje ten Hove een jaar van waar en hoog geluk had ze achter zich cn thans zat ze haar diepe leed uit te schreien bij moe der! 't Was, alsof de bliksem ware ingeslagen in de kleine woning, waar het jeugdige echt paar zich het liefdesnestje had gebouwd en daar in gruizelen had geslagen, wat mooi was en goed en onverwoestbaar scheen in der eeuwigheid, de liefde en trouw nl., welke twee hooggestemde zielen eens hadden vereenigd. Het jonge mevrouwtje was naar haar moe der gegaan met het voornemen om nimmer meer in de echtelijke woning terug te keeren. Maar de levenswijze moeder kalmeerde haar kind met vele verstandige woorden. „Kind", zei ze, „voor je geluk en het behoud er van moet je weten te vechten; een overwinning verhoogt de vreugde en staalt den v/il. Laat niets merken van wat je weet, blijf lief voor Karei, maar geef je ooren en oogen te kost, zie te weten te komen, wie het is, die je geluk bedreigt dan praten we verder met elkaar". Want het was een mededingster, die zoo'n sombere schaduw had getrokken ever de tot heden zoo innige harmonie der ten Hove's vermoedelijk een vrouwelijk medelid uit de Dil lettanten-Tooneelclub, waarvan ten Hove ok na zijn huwelijk deel was blijven uitmaken. Me vrouwtje had haar man dit kleine genoegen van den wekelijkschen repetitie-avond niet wil len ontzeggen; hij was daar blijkbaa1* erg op gesteld. En nimmer had ze eenig wantrouwen gekoesterd, tot dezen morgen, toen ze zijn col bertje uitklopte, een brief uit den zak gegle den, dien ze natuurlijk met haar normaal- vrouwelijke nieuwgierigheid had ingezien. Liefste Willy, Ik kan niet meer zonder je leven. Je \er tegenwoordigt voor mij het eenigst denk baar geluk op deze aarde. Ik ben bereid cm alles te verzaken, als ik daarmede jou kan winnen, dagelijks aan je voeten zal mogen neerknielen, je handen mag kussen.... In dien toon was de brief nog twee volle bladzijden doorgegaan, steeds den nonsens her halende, die verliefde menschen niet moe wor den op het papier uit te storten. En met dien brief nog in haar sidderende handen, zat me vrouw ten Hove nu bij haar levenswijze moe der. O Ze deed op haar moeder's raad al haar best om haar man niets te laten merken van wat ze wist den brief had ze weer in zijn zak, gestoken. Telkens als ze meende, dat het te pas kwam, bracht ze het gesprek op de tooneel- club, niet te vaak overigens, want dat zou argwaan wekken. Maar hoe ze ook trachtte uit te hooren, Karei liet niets los. Deze had wel bemerkt, dat de stemming den laatsten tijd eenigszins in mineur was, maar als hij naar de reden daarvan vroeg, dan kreeg hij steeds met een geforceerd-oprecht gezicht ten antwoord, dat het heusch verbeelding van hem was. Nu alle pogingen om iets meer van de „ver houding" te weten te komen, hadden gefaald, vestigden moeder en dochter al haar hoop cp de komende uitvoering van de club. Ze beslo ten er samen heen te gaan, wat ze trouwens ook eerder reeds deden, en haar oogen goed den kost te geven. Minnenden, zoo oreerde moe der, verraden altijd hun liefde, als ze in el- kaar's nabijheid zijn, al was het slechts door een gebaar, een blik, een oogopslag. „Minnenden" De jonge mevrouw ten Hove kromp ineen van zielepijn, telkens als ze het woord hoorde. Zou dan toch die Mina van Bever, die altijd zoo héél lief tegen haar deed, Mina-Wilhelmina-Willy! Het kan haast niet anders! Maar van den anderen kant, ze kon het toch ook weer niet aannemen van Mientje. -O- De groote avond was daar. Een zaal vol .men schen, waaronder veel vrienden /an de ten Hove's veel begroetingen, handjes geven, com pkmentjes, vroolijkheid, en ondertusschen moest mevrouw de duizend angsten van een ge martelde ziel telkens onderdrukken. Eindelijk, daar gin ghet doek vaneen, Dra was 't nu muisstiel in de zaal, want het stuk én het spel boeiden de aanwezigen in on ge kende mate. Zelfs mevrouw ten Hove en haar moeder moesten zich nu en dan geweld aan doen om zich te herinneren, met welk doel ze hier dien avond waren gekomen; haar geest moest ze ontrukken aan den tragischen in houd van het gegeven. Karei speelde anders weer voortreffelijk. Hij had de hoofdrol en zijn tegenspeelster was. Mina van Bever. Natuurlijk ging het hier óók weer om de liefde en o, ze kon het niet aan zien, hoe die meidNu ze wist immers, wist I Toen het doek vaneen ging voor het derde bedrijf was Karei alléén op het tooneel. Hij zat l aan een tafel en schreef deed althans alsóf. Het publiek wachtte in spanning op de dingen, die komen gingen. Eindelijk stond Karei cp. „Zóó is het goed!" riep hij uit. Nóg eens keek hij het papier over en toen las hij tegenwoordigt voor mij het eenigst denk baar geluk op deze aarde In de zaal klonk een gil, die even tot een in cident leidde. Mevrouw ten Hove v/as van haar stoel gegleden. Sssst! Sssst! klonk het van alle kanten. Omzittenden droegen Eau de Cologne aan en spoedig was het leed geleden. Die v/arm te ook in zoo'n zaal Het spel was slechts voor enkele seconden onderbroken en ging nu weer vlot voort. Karei had in de donkere zaal niet kunnen ender scheiden, wat er eigenlijk was gebeurd. 's Avonds vertelde zijn vrouw hem van de warmte, die haar een oogenblik had bevangen. Kindje, zei hij, kan jij dan niet meer tegen de warmte, die toch altijd zoo heerlijk straalt uit je oogen vooral vanavond weer? En hij kuste haar. Mina van Bever speelde óók neel goed, zei ze. Je moet ze toch eens vragen, of ze nog eens gauw weer op de thee komt. Alle Boeken en Tijdschriften zijn ver krijgbaar bij den Boekhandel van >DE ZEEUWSCHE KOERIER Liefste Willy, Ik kan niet meer zonder je leven. Je ver Inhoud van het jongste nummer van^Prae- tische Gemeentepolitiek: Kenmerken en taak onzer raadsleden Ge meentelijke salaris- en loonregeling Ernsti ge tijden voor de gemeente financiën - - Be zuinigen enbezuinigen - Boekbespreking Van hier en daar. Moderne Bedrijfsleer voor den han- deldrijvenden en industrieelen mid denstand door J G van Neerven, accountant te Eindhoven N.V. H van der Marck's Uitg. Mij Amsterdam. Prijs ingen. f 2,75 geb. f 3.50 Over dit uitnemend boek is den laatsten tiid. al heel wat geschreven en gesproken en algemeen in zeer waardeerenden zin, iets wat in onzen tijd van critiek ongetwijfeld al een zeer bijzondere aanbeveling mag heeten. Prof N J Polak van de Nederl. Handelshooge school te Rotterdam, zelf autoriteit op dit ge bied, schreef, een van sympathie getuigend „woord vooraf" en mr. Bach, de bekende direc teur van het Haarlemsch Hanzebureau drong er op den jongsten Middenstands-Landdag te Hulst met den meesten klem opaan, dat «;een middenstander dit boek ongelezen zou laten. Ongetwijfeld is het van den heer Van Neer ven een groote verdienste in dezen tijd, nu de Middenstand deels door eigen schuld (gebrek aan ontwikkeling en organisatiegeest) meer en meer in het gedrang dreigt te raken, spe ciaal voor dezen stand een populaire handlei ding te hebben samengesteld, die den midden stander, die wil, de middelen aan de hand doet om zijn bedrijf in stand te houden, zijn posi tie te handhaven, trots de ernstige bedreiging de rmachten, die deze positije willen aantas ten We sluiten ons danook gaarne aan bet advies van mr. Bach, dat door alle voormannen in de middenstandsbeweging wel zal worden onder schreven: Middenstander schaft U dit boek aan. Leest en herleest het. Neemt den inhoud in U op en bovenal: Doet met de daarin gegeven wenken practisch Uw voordeel. Waar het gaat om Uw bestaan moogt ge niet aarzelen, U en klein financieel offer en wat moeite te getroos ten om U de theoretische kennis eigen te ma ken, die in dezen tijd absoluut onontbeerlijk is. Zou hier ook niet een mooi terrein van werk zaamhe^d liggen voor de Hanze-leiding? Om namelijk aan de hand van dit werk de leden der plaatselijke af deelingen door populaire voor drachten wat meer ontwikkeling bij te brengen Dan werden de vergaderingen onzer plaatse lijke af deelingen welkcht wat aantrekkelijker en zoodoende vanzelf ook wat meer bezocht, daar men dan daarheen zou kunnen gaan reet de overtuiging, dat men z'n tijd werkelijk pro ductief zou maken, iets, wat helaas thans vaak niet gezegd kan worden. Hollandsch-Belgische betrekkingen Graaf Louis de Ldchtervelde ex-secretaris van baron de Broqueville oud-minister-presi- den en minister van oorlog in België wijdt in de „Revue Catholique des Idéés et des Faits" een artikel aan de Hollandsch-Belgische be trekkingen. Hij concludeert: Indien Holland en de Belg.-Luxemburgs. Unie er toe konden ko men samen te werken en een eenheidsfront te vormen, dan zou een eenheid ontstaan welke door de andere staten met onderscheiding zou worden behandeld. België en Holland hebben meer dan 14 mil- lioen inwoners, uitgestrekte koloniën, en rijk dommen. Hun samengaan zou een beslissende stap zijn op den weg van het Europeesch her stel in deze wereld intMzklbkigzxao.;etrafin stel in deze verschrikkelijke ontreddering, wel ke de wereld in verwarring brengt, staten schokt en systemen omverwerpt. Het is onver mijdelijk 't allernoodzakelijkste te doen en het verbond tot stand te brengen, dat in staat is beveiliging te geven tegen een bedreiging van de onzekeren toestand.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 3