f25,-of f400,-? No. 3842 Vrijdag 6 November 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Eerste Blad. Kameroverzicht. Bnilenl. Overzicht Binnenland Buitenland „Geo had-toestel thuis, „Gezondheid in Uw huis. POSTREKENING Ho. 52419. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Techn. Bar. SMEDENB0R8H, Postbus 394, AMSTERDAM. Biro NO. 127310. 102 DE ZEEUWSCHE ERIER Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - j Advertentiën 20 cent per.regelbijcontract lager i LEZERSKRINQ iqf I VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND VOOR PUBLIOITEH Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier De begrootingsdebatten Albarda aan 't woord Floris Vos, de onstandvastige Hoe Staatsman Braat zich de oplossing denkt. Het groote jaarlijksche festijn, het debat dat wordt aangeduid met den naam.: „Algemeene Beschouwingen over de Staatsbegroofcing" is Dinsdag begonnen en reeds oogenblikkelijk tee kende zich af waarover het in hoofdzaak, laat ons gerust zeggen bijna enkel loopen zal in de economische en financieele toestand. Het wcrdt een uitgebreide herhaling van het debat waar toe de interpellatie van den Tempel, twee we ken geleden de aanleiding was. Het was de leider van de S.D.A.P., ir. Albarda die de besprekingen opende Van het program van minister de Geer ten behoeve van een slui tende begrooting wilde de heer Albarda niet veel weten. Hij was te vinden voor de 'oenzine- belasting, die 15 y2 millioen zal opbrengen en juichte de vertraging van den vlootbouw, waar mee drie millioen wordt uitgezuinigd :.oe; dan stemde hij nog in met de bedoeling om /an het overschot van 1929 een bedrag van 18 millioen voor het dienstjaar 1932 te bestemmen. Daar bleef het echter bij. Verhooging der invoer rechten, verlaging der salarissen van de rijks ambtenaren, vermindering der uitkeering aan gemeenten en provincies, opschorting der ver dere inpoldering van de Zuiderzee enz enz., het kon geen genade in zijn oogen vinden. Wat hij dan wel wilde? Voor inflatie is hij zoo verstandig is hij wel niet te vinden. Toch moet op een of andere wijze de begroo ting sluitend worden gemaakt. Hij begint dan met een besnoeiing der defensie-uitgaven rnet 25 percent! Feitelijk beteekent zulks, waar een groot deel der defensie-uitgaven drukt op wachtgelden, pensioenen enz., om van salaris sen maar niet te spreken, een nog veel grooter percentage dan de heer Albarda voorstelt, 't Hoeft wel geen betoog dat de Regeering hier een onaannemelijk laat hooren. Dan wil de heer Albarda de overschotten van vóór 1929 aanspreken, 't Spreekt vanzelf dat die overschotten al lang zijn opgebruikt voor schulddelging enz. Zoodat dit middel ter dek king van het tekort slechts neerkomt op het maken van een gat om het oude te stoppen. Voor de credietwaardigheid des lands funest. Ten slotte zocht de heer Albarda 't nog in een verhooging van de inkomstenbelasting. Hierbij moge dit worden opgemerkt, dat duizenden in komens door de crisis reeds zeer .zwaar getrof fen zijn, terwijl ze %door een verhoogde inkom stenbelasting dus dubbel zouden worden ge raakt. Dit dient wel zeer goed onder het oog te worden gezien. De.heer Floris Vos pleitte voor eenzijdige ent wapening als tegenstander daarvan werd hij tot Kamerlid gekozen!! terwijl de heer Braat het heil van de schatkist onder meer meende te vinden in een vermindering der salarissen, een vermindering die hij wilde opvoeren met 10 20, 30, ja tot 40 percent van alle salarissen bo ven de f 6000't Is radicaal, maar of de zaken er op zouden verbeteren als we van ons amb tenarenkorps een hoedenproletariaat gaan ma ken?! Lavai's reis naar Amerika: Een belofte of een bedreiging voor Europa? De verhouding tns schen China en Japan nog steeds gespannen Opstand op Cyprus De nederlaag der la bours in Engeland. Laval is met groot •enthousiasme na zijn Amerikaansche reis in de Fransche hoofdstad ontvangen. Zulks bevestigt de meening, dat hij te Washington een welwillend gehoor heeft ge had, en dat hij voor zijn politiek op den steun van Hoover in menig opzicht rekenen kan. We kunnen het niet verhelen, dat zulks West-Euro pa met zorg vervult. Frankrijk zal zich inspan nen tot het uiterste om de financieele en eco nomische hegemonie in Europa, welke ook Wij zeggen niet, dat wij voor f25, een bad-installatie leveren, die overal elders f 400,kost. Maar wel zeggen wij, dat U na een bad in een Neptunus-badtoestel even schoon en frisch zijt, als na een bad in een badkamer van f 400, Volgt het voorbeeld van zooveel anderen, die verbetering en behoud van hun gezondheid hebben te danken aan een regelmatig gebruik van het Neptunus-badtoestel. Het toestel kost compleet incl. alle toebehooren slechts f25,franco Uw huis, na ontvangst van het bedrag of onder rembours met verhooging der rembourskosten. Stort nog heden het bedrag op onze postgiro No. 127310, dan hebt U het toestel binnen enkele dagen in Uw bezit. zijn politiek overwicht verzekert, te behouden. Het zal zijn kansen uitbuiten zoover het kan. Eens wellicht zal de kruik dan barsten, maar voor het oogenblik blijft het verschiet even duis ter en 't is de vraag, of wanneer de kruik barst, de gevolgen niet van dien aard zullen zijn, dat we nog dieper in de ellende raken. Een oppermachtig Frankrijk kan Duitschland gekluisterd houden en het zal, vanzelfsprekend we'.nig voelen voor een bewapeningsbeperking welke zijn macht in gevaar zou kunnen bren gen. Intusschen was we mogen dat niet verge ten ook Frankrijk bij de mogendheden welke de bewapeningsvacantie tot en met den ;;ijd van de conferentie over de beperking der bewape ning hebben aanvaard. Gedurende dien tijd zullen dus de mogendheden ook Nederland is er bij geen maatregelen treffen waardoor hun bewapening sterker wordt dan ze op 1 November was. Tusschen China en Japan botert het nog heelemaal niet. Japan maakt geen aanstalten Mantsjoerije te verlaten en de dag nadert reeds snel, waarop de Volkenb.raad opnieuw zal sa menkomen om er zich van te vergewissen in hoe verre aan zijn verzoek is voldaan, en om zoo noodig verdere maatregelen te nemen. Het pres tige van den Bond is er mee gemoeid en, hoe langer Japan aarzelt, hoe meer het ook voor het land van de Rijzende Zon een zaak van prestige worden gaat. Op het eiland Cyprus, in het Noord-Oosten van de Middellandsche Zee, is een opstand uit gebróken tegen Engeland. De Cyprioten zijn eigenlijk Grieken en ze wilden zich aansluiten bij het moederland. De Grieksche regeering, welke natuurlijk op goeden voet met Engeland moet zien te blijven, kwam daardoor in een lastig parket. Ze had de opstandelingen te des- avoueeren en maakte zich daardoor tevens ia het eigen land impopulair. Met den orstand zelf maakt Engeland natuurlijk korte metten. De gemeenteraadsverkiezingen m Engeland zijn voor labour al even ongunstig verloopen als de parlementsverkiezingen. Wat deze laat ste betreft moge nog alleen dit worden opge merkt dat van de 21 millioen stemmen labour er 7 millioen verwierf, een derde dus. Niet temin verkreeg het van de 600 zetels slechts 50, een twaalfde. Een kiesstelsel, dat zulk een zetelverdeeling tolereert, veroordeelt zichzelf. Vrije reis naar de Leipziger Voorjaars-Messe en terug. De Leipziger Voorjaars-Messe zal in 1932 op 6 Maart beginnen en voor de verschilllende groepen opengesteld zijn als volgt: Textiel-Messe tot 9 Maart, Sportartikelen en Meubelen tot 10 Maart .Algemeene afdeelingen tot 12 Maart, Techniek en Bouwbedrijf tot 16 Maart. Ongeveer 9500 deelnemers worden vawacht, waarvoor 39 tentoonstellingsgebouwen en 17 hallen beschikbaar zijn. Volgens de tot nu toe ingekomen aanmeldingen zullen behalve de Duitsche exposanten nog meer dan 20 naties aan deze Messe deelnemen, o.a. Zwitserland, Oostenrijk, Hongarije, Tsjecho-Slowakije, Po len, Finland, de Sovjet-Unie, Estland, Noorwe gen, Zweden, Denemarken, Engeland, Neder land, België, Frankrijk, Spanje Italië, Yoego- Slavië, Bulgarije, Roemenië, Perzie, Turkije, Engelsch-Indië en Canada. Als regel worden de Voorjaars Messen door ongeveer 30.000 fcui- tenlandsche kooplieden uit alle werelddeelen bezocht. Het is te verwachten, dat bovengenoemd aan tal in 1932 belangrijk grooter zal zijn, daar het Leipziger Messamt in overleg met de exposan ten besloten heeft, aan de buitenlandsche be zoekers de kosten van de heen- en terugreis te vergoeden. De hiertoe noodige maatregelen zijn reeds genomen, zoodat het mogelijk zal ijn, de uitbetaling nog tijdens de Messe te doen plaats hebben. Zij, die de voorjaarsbeurs wenschen te bezoe ken, wenden zich tot den dichtstbijzijnden ver tegenwoordiger van het Leipziger Messamt, of tot een der in de affiches te vermelden reisbu- reaux. Bij afgifte van de legitimatiebewijzen en reisbiljetten wordt hun tevens een couponboek verstrekt, waarin elke exposant het bedrag van de door den buitenlandschen kooper bij hem gedane bestellingen op een coupon aanteekent. De coupons worden door den kooper aan het Messamt overhandigd, hetwelk naar gelang va $j het totale eindcijfer der bestellingen de te belt talen som vaststelt. De vergoeding bepaalt zie] M tot de zuivere kosten van de reis, d.w.z. 1 klasse boot of 2e klasse spoor van de woon 1 plaats naar Leipzig en terug, tot een maximur f van 1 pet. der waarde van de op de Leipzige 1 Messe gedane inkoopen. Het is wellicht dienstig te vermelden, dat d J prijzen der goederen door deze gunstige bepalini geen verhooging zullen ondergaan, aangezieff het Leipziger Messamt de reiskosten uit c-ej speciaal daartoe ingesteld fonds, betaalt. Edison's nalatenschap. Edison heeft een vermogen van 12% milioeiM dollar nagelaten. Nooit meer oorlog federatie. Het Bureau internationaal de la Paix te Ge- nève, dat in Nederland wordt vertegenwoor- digd door de Nooit Meer Oorlog Federatie, ver zendt in de eerste helft van de maand Noveir ber aan alle Parlementsleden van alle lander der wereld het volgend adres: Mijne Heeren, Het „Bureau International da La Paix" r^emt de vrijheid zich rechtstreeks en persoonlijk te wenden tot de leden der verschillende Parle- j menten. Het gevoelt zich hiertoe gedrongen door het ij besef van den ernst der tijden en door den plicht hem opgelegd, voor zooveel het de tolk van de vrienden van den vrede is, hun, die de macht van handelen bezitten, te zeggen wat I' de volken van hen verwachtèn. li De wedloop der bewapeningen is een der oor ii zaken van de ramp van 1914 geweest- Toen de vrede gekomen was, leefde men een Ijt oogenblik in de hoop, dat, nu de vrede gekocht f j was ten koste van twaalf millioen menschen-B levens, even zoovele gewonden en verminkten j j en duizend millard goudfranken, voortaan de i oorlog zou worden beschouwd als een geesel en een misdaad, waarvan de verschrikkingalleen I reeds een herhaling onmogelijk zou -naken. Dit was helaas een waanbeeld. De wedloop naar den afgrond is weer op nieuw begonnen en nu, terwijl de volken zuch ten onder het gewicht der belastingen en een crisis van ongekenden omvang doormanen, on derhoudt Europa een militaiir apparaat, dat nog verschrikkelijker is dan dat van 1914, en dat bijna het dubbele kost van hetgeen het er toenmaals aan besteedde: 21 milliard goudfran ken in plaats van 11 milliard. Dat k|n niet blijven voortgaan. Binnen enkele maanden zal de Ontwapsnings conferentie te Genève bijeenkomen. ndien zij niet tot een wezenlijke vermindering van het militaire apparaat en van de uitgaven die het vereischt, mocht komen, zal de onte vredenheid der volken zich in vele landen uifen in bewegingen, die de maatschappelijke orde zeer in gevaar dreigen te brengen en rampen zullen teweeg brengen. Hebben de led ender Parlementen bij zulk een gevaar het recht, onverschillig te blijven en aan hunne regeeringen dc verantwoordelijk heid over te laten van wat er zal geschieden? Het „Bureau International da la Paix" ver oorlooft zich U deze vraag te stellen en een be roep te doen op den invloed, waaróver U be schikt als lasthebbers van Uwe medeburgers. Het probleem, dat de menschheid heeft op te lossen, gaat uit boven de belangen der partijen het gaat in werkelijkheid om de vraag van le ven of dood der volken. Iedereen weet immers, dat een nieuwe oorlog rampzalige gevolgen met zich brengen zal, dat hij Europa zal vernieti gen en zonder twijfel het einde van enze be schaving beteekent. Opdat dit niet geschiede, moet een pogiug ge daan worden, dit al hetgeen tot nu toe beproefd is overtreft. Het is noodig, dat de openbare meening van Uw land in beweging wordt gebracht en dat Uwe regeering een vatbesloten volkswil chter zich weet, waarop zij steunen kan. Alleen bij een groote en algemeene protest beweging en een eisch tot wezenlijke ontwape ning, gesteld in naam van de volken der ver-1 schillende landen der wereld, zal het nu gelijk zijn, dat de ontwapeningsconferentie een af doend resultaat bereikt. Het is vooral noodig, van Uwe regeeringen! gedaan te krijgen, dat hare delegatie samen gesteld zal worden uit persoonlijkheden, die met den ernstigen wil bezield zijn, een einde te ma ken aan de voorbereiding van den oorlog, waaC

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1