No. 3841 Woensdag 4 November 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Binnenland, VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND PnSTREKEMIHB Md. 52419. feuilleton. De Bedelares van Saïnt-Sulpice. KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs f 1.50 per 3 maanden, of J 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertent iën 20 cent per.regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING O IT8TEKEND GE8CHIKT VOOR PUBLICITEIT Gunstige ontwikkeling van, een waterleiding- in Zuid-Nederland. Ingediend is een wetsontwerp tot intrek king van de beschikbaarstelling bij de Wet van 21 November 1924 van een renteloos voorschot uit 's Rijks schatkist ten behoeve \an de N.V. Waterleiding Maatschappij voor Zuid-Limburg daar deze bericht heeft er geen gebruik van te maken, omdat de ontwikkeling van de bedrijfs resultaten zoodanig is, dat mag worden aangenomen, dat beroep op den van overheids wege toegezegden steun nu en in de toekomst niet noodzakelijk zal zijn. Federatie van bonden van R. K. gemeenteraads leden. Ingevolge een op 2 4Januari jl. genomen beginsel-besluit heeft het bestuur van de R.K. Staatspartij de oprichting voorbereid van een federatie van bestaande en nog op te richten organisaties van R. K. Gemeenteraadsleden. De definitieve oprichtingsvergadering van deze federatie zal plaats vinden op Zaterdag 12 De cember a.s. te Utrecht. Aan de concept-statuten van deze federatie is het volgende ontleend: De federatie van Bonden en Centrales van R. K. Gemeenteraadsleden in Nederland heeft ten doel het bevorderen van de toepassing der Katholiek staatkundige beginselen, ep het ge bied van het bestuur en de huishouding der ge meente. De federatie tracht haar doel te bereiken: le. Door het organiseeren in federatief ver band van bonden en centrales of hoe deze vereenigingen ook mochten heeten van ge meenteraadsleden, leden der R.K. Staatspartij; 2e. Door het bevorderen van de oprichting en instandhouding van organisaties van ge meenteraadsleden, leden der R. K. Staatspar tij; 3e. Door het oprichten en instandhouden van een orgaan voor gemeente-politiek, 4e. Door in samenwerking met de R. K. Staatspartij in het bijzonder met het cen traal advies-bureau voor gemeente-politiek dier partij op te stellen principieele lichtlijnen, volgens welke overeenkomstig de Katholieke staatkundige beginselen, het bestuur en de huishouding van de gemeente behooren te wor den gevoerd; 5e. Door het houden van studie- en congres dagen en door alle geoorloofde middelen, die aan het doel bevordelijk kunnen zijn. De federatie erkent en handhaaft de auto nomie der bij haar aangesloten organisaties. Het bestuur der federatie bestaat uit een voorzitter, een onder-voorzitter, een penning meester en een adviseerend lid, dat daartoe door het bestuur der R.K. Staatspartij uit zijn midden wordt aangewezen. Secretaris der federatie is, de door het dage 131) Al onze nasporingen daaromtrent zijn vruch teloos gebleven. De abbé d'Areynes gaf den directeur van het hospitaal daarop een trouw verslag van de nasporing, die Raymond had gedaan. Juist toen hij zijn vejrhaal geëindigd had, werd er aan de deur geklopt en een man van middelbaren leeftijd, blootshoofds en met een lange witte jas, trad de kamer binnen. De directeur stond op en stelde den jongen priester en den nieuwaangekomene aan elkaar voor: Dokter Perrin, een der geneesheeren van ons hospitaal. Mijnheer de abbé d'Areynes, - erste vi caris van Saint-Ambroise. De dokter en Raoul wisselden een beleefden groet. Mijnheer de directeur, zeide eerstgenoemde daarop, hebt gij gisterenmorgen mijn rapport ontvangen betreffende no. 17 van mijn zaal? Ja, dokter. Het is bepaald noodig, dat die arme vrouw naar een krankzinnigengesticht wordt overge bracht. Ik heb alles voor haar gedaan wat ik kon, maar nu kan ik haar niet langer onder mijn behandeling houden. Uw rapport is opgezonden naar het Armbe- lijksch bestuur der R. K. Staatspartij aange wezen leider van het Centraal Adviesbureau voor Gemeente-politiek dier partij. Van de federatie kan een groote stuwkracht uitgaan, teneinde de oprichting van vereeni gingen van R. K. Gemeenteraadsleden te be vorderen. Een zeer gewichtige taak wacht de federatie, wanneer zij zal besluiten een orgaan voor gemeente-politiek in het leven te roepen. Dat orgaan zal aan hooge eischen moeten vol doen. De vraag of een uniform gemeente program mogelijk en/of gewenscht is, is in het midden gelaten en zeer in het algemeen wordt gesproken van het opstellen van prin cipieele richtlijnen. Thans bestaan er 10 Bonden en Centrales met circa 450 leden.x Wanneer wij aannemen, dat drie dezer bonden meer dan 50 leden tel len, zou in dat geval de algemeene vergade ring bestaan uit 13 afgevaardigden. Concentratie in de dagbladpers. Naar de „Rotterdammer" verneemt, :s het „Dagblad van Rotterdam" in eigendom over gegaan aan de „Nieuwe Rotterdamsche Cou rant". De laatste heeft hierdoor dus thans de hand gelegd op een volksblad. Van 2 November af zal het Maandagochtendblad van het Dag blad van Rotterdam voor beide bladen worden benut. Rotterdam in financieele moeilijkheden. Gemeld wordt, dat Rotterdam momenteel een nijpend gebrek heeft aan liquide midde len. Er is een beroep gedaan op de regeering om hierin te voorzien. Ook andere gemeenten hebben reeds een der gelijk verzoek tot de regeering gericht. FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN DER GE MEENTEN. Steun uit 's Rijks kas. Ingediend is een wetsontwerp tot het verstrek ken van steun uit 's Rijks kas in de finan ciering der kasbehoeften van de gemeenten. Het eenig artikel van dit wetsontwerp luidt als volgt: 1. In bijzondere gevallen kan aan gemeenten, die ernstige bezwaren ondervinden in de finan ciering harer kasbehoeften uit 's Rijks kas steun worden verleend. 2. De in het eerste lid bedoelde steun wordt zooveel mogelijk verleend in den vorm van rentedragende voorschotten of wel in den vorm eener garantie wegens door anderen te verlee- nen voorschotten en slechts onder zoodanige voorwaarden als door de met de uitvoering der wet belaste ministers na verhoor van het be trokken gemeentebestuur en het college van gedeputeerde staten worden vastgesteld. 3. De gemeente, die een steun als bedoeld in het eerste Lid uit 's Rijks kas ontvangt, is verplicht de daaraan verbonden voorwaarden na te leven en de daartoe noodige maatregelen tot stand te brengen. Aan de memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: Positie der bank voor Ned. gemeenten. stuur en ik verwacht een order om Jeanne Rivat naar een gesticht over te brengen. Jeanne Rivat, zegt ge! riep de dokter ver wonderd uit. No. 17 is dus herkend? Ja, gisteren, na uw bezoek, door dezen hoer, antwoordde de directeur, terwijl hij -p Ray mond wees, en mijnheer de abbé d'\reyies is vanmorgen hier gekomen om te bevestigen, dat no. 17 werkelijk Jeanne Rivat is, die door hem op den 29en Mei uit een brandend huis in de rue Saint-Mauer werd gered. Dus mijnheer de abbé, hernam de dokter, gij kent dié arme vrouw? Ja, dokter. En aan u heeft zij het te danken dat zij niet levend verbrand is? Ja, want zij lag gewond door de scherf van een bom, te bed en was reeds door de vlam men omringd. Zoudt ge mij alles willen vertellenwat ge omtrent haar weet. Misschien dafc ik wel ten middel vind om haar verstand weer op te wek ken. Ik ben geheel ter uwer beschikking, dokter. De abbé d'Areynes deed nogmaals het ver haal, dat hij zooeven den directeur had meege deeld. Met de grootste aandacht luisterde de dok ter naar hem. Dat is uitmuntend! riep hij uit, toen de jon ge priester geëndigd had .Als ge wilt zullen wij thans met vereende krachten haar geheugen pogen op te wekken, door haar aan het verle den te herinneren. Ik ben gaarne bereid u te helpen waar ik Door de terughoudendheid, welke in den laatsten tijd de geldmarkt heeft gekenmerkt, j zijn vele gemeenten, die daardoor niet meer in staat zijn haar kasbehoeften te financieren, in moeilijkheid geraakt. Dezelfde omstandig heid is oorzaak, dat de Bank voor Nederland- sche gemeenten, die met een groot aantal ge meenten rekening-courantoverecnkomster) heeft gesloten, krachtens welke aan die ge meenten credieten zijn toegestaan, thans haar liquiditeit ernstig ziet bedreigd, nu vele ge meenten haar depositogelden moeten terug trekken, terwijl de verleende credieten wel is waar kunnen worden opgezegd, doch door de gemeenten niet kunnen worden afgelost. Het gevolg van een en ander is geweest, dat de evengenoemde bank alsook vele gemeenten zelfstandig zich tot de Regeering hebben ge wend met verzoek om steun uit 's Rijks kas. Het wetsontwerp strekt om den bovencmschie yen steun onder de voorwaarden, welke daarbij in het belang van een zoo spoedig mogelijk her stel van het gemeentecrediet gesteld dienen te worden, mogelijk te maken. Rijksuitkeeringen aan gemeenten en provincies Ingediend is een wetsontwerp tot Lijdelijke korting op de uitkeeringen bedoeld in *rt. 3 onder b. van de wet van 15 Juli 1929 (Stbl. no. 388) en in art. 72 van de wet van 17 Juni 1905 (Stbl. no 210). Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: De sinds de indiening der begrooting nog scherper op den voorgrond getreden noodzake lijkheid tot beperking van 's Rijks uitgaven heeft onder meer de vraag aan de orde ge steld, of de vaste uitkeeringen van het Rijk aan de provinciën en ed gemeenten in dezen tijd onverkort behooren te worden gehand haafd. Verschillende motieven voert de minister aan om die vraag ontkennend te beantwoorden en duidelijk te maken voor een tijdelijke ver laging van de uitkeering uit het gemeente fonds thans gewichtige redenen zijn. De salariskorting. Toch zou de regeering op dit oogenblik wel licht nog niet een voorstel tot verlaging heb ben gedaan, indien niet nog een andere factor het voorafgaande kwam versterken. Zooals bekend is, bestaat van Rijkswege het voornemen een matige korting op de ambte naarssalarissen aan te brengen, welke blijft beneden de daling van het indexcijfer. In ver schillende andere landen, w.o. Ned. Indië, is een soortgelijke maatregel gepaard gegaan met een inkorting van de uitkeeringen aan de lo cale ressorten tot een zóódanig bedrag als door die ressorten zal kunnen worden bespaard, indien ook zij tot een gelijke salariskorting overgaan als het Rijk. De regeering heeft ge meend, dat bij het ernstig aanzien, dat de fi nancieele toestand allengs heeft gekregen, er alle aanleiding bestaat, de bovenvermelde, meer algemeene overwegingen nu althans in zóóver practisch geldend te maken, dat het maar eenigszins kan, dokter, en hoop van harte dat het ons gelukken mag, wat meer helder heid in haar geest te brengen, zeide de abbé. Uw beschermelinge is zeer ernstig verwond, hernam de dokter. Twee scherven van de bom hebben haar hoofd getroffen, een aan het voor hoofd, maar dat was slechts een vleeschwond die spoedig genas en een aan het achterhoofd, die door het schedelbeen in de hersens is ge drongen. Ik had veel verwacht van mijn eerste operatie, maar mijn hoop werd bedrogen en ook een tweede operatie mislukte, de scherf is niet uit de wond te verwijderen. Toen zij her stelde, heb ik mijn patiënte willen mdervra- gen, maar ik bemerkte spoedig dat het ver stand was uitgedoofd. Toch is misschien nog niet alle hoop verloren, maar daar ik niets om trent het vroegere leven van de vrouw kende, kon ik ook onmogelijk herinneringen bij haar trachten op te wekken. Thans kunnen wij och ter een beslissende proef wagen. Van den eers ten indruk, dien het weerzien van u, die zij vroeger gekend heeft, op haar zal maken, hangt alles af. Wilt ge zoo goed zijn mij te vol gen? Ik ben bereid. Hebben de heeren er niets op tegen, dat ik hen vergezel? vroeg de directeur van het hospi taal. In het minst niet, kom, mijnheer de direc teur. De vier heeren, want Raymond voegde zich ook bij hen, begaven zich naar de zaal Trous seau, waar zij werden opgewacht door de ver pleegster, die hen op hun tocht zou volgen. elders gegeven voorbeeld wordt gevolgd, en .ook ten onzent op de uitkeeringen aan'de 'gemeen ten een korting wordt toegepast, welke in oyer eenstemming is met de van Rijkswege voorge nomen salariskorting. De gemeente-wedden... Volgens het onderhavige ontwerp zal gedyr. rende de eerstvolgende drie jaren op de vaste uitkeering, welke jaarlijks ingevolge de wet op de financieele verhouding aan de gemeenten gedaan wordt, drie pCt. worden gekort van het gezamenlijk bedrag dat aan wedden en loonen over 1931 door elke gemeente is be paald. Het gekozen percentage stemt ongeveer overeen met wat per saldo gekort zal worden op de gezamenlijke Rijkssalarissen en wat daar de resultante is van een 5 pCts. korting met de bekende degressie. De gemeenten zyn üiter aard, wanneer zij tot korting overgaan, niét aan deze laatste methodes gebonden. Hetzelfde beginsel wordt toegepast ten aan zien van de provincies. Ook zij zullen door toe passing van een weddekorting, welke in over eenstemming is met die van het Rijk, zich voor schade in hun budget kunnen behoeden. In hoever overigens de verschillende ge meenten en provincies de voorgenomen kor ting op de Rijksuitkeering zullen doorgeven als korting op de door haar te betalen wedden, valt te voren niet met zekerheid te zeggen. In vele gevallen zal dit stellig geschieden. De door het ontwerp gekozen vorm laat ten deze alle' vrijheid. Uitzondering. Op den regel van het ontwerp dient een voor name uitzondering te worden gemaakt. Het is niet onwaarschijnlijk, dat in de naaste toe komst verschillende gemeenten, ook bij het in deze tijden zoozeer vereischte zuinig beheer, zullen moeten komen tot heffen van een vrij hoog aantal opcenten op de gemeentefondsbe lasting. De opbrengst dezer belasting zal dalen, ook in het rendement der opcenten. Iedere teruggang van de opbrengst van één opcent zal de tendenz hebben, het vereischte aantal opcenten omhoog te brengen. Ook zonder dit ontwerp zouden dan ook binnen afzienbaren tijd onderscheidene gemeenten zich verplicht zieri, tot weddevermindering over te gaan. Voor zoover de weddevermindering de 3 pCt. zal overschrijden, zullen zij daarvan ook onder regime van dit ontwerp, zelf de bate genieten. Dit laatste nu behoort mede het geval te zijn voor de eerste 3 pCt., indien anders de gemeen te zich genoopt zou zien, een hoop aantal op centen te heffen. Daarom wordt in het tweede lid van art. 1 gezegd, dat, indien of voor zoover een ge meente, hoewel zij tot een verlaging van 3 of meer pet. der wedden is overgegaan, zich bij toepassing van het eerste lid van art 1 genoopt zien, meer dan de helft van het normale maxi mum der opcenten op de gememtefondsbelas- ting te heffen, het eerste lid van artl buiten toepassing blijft. Voor de provinciën is een soortgelijke uitzon dering gemaakt, in dier voege, dat in de plaats Dokter Perrin trad binnen. Aan zijn rechterzijde ging de abbé d'Areynes, nog steeds leunend op den arm van Raymond. Zij liepen tusschen twee lange rijen van hel dere bedden door, waarvan de gordijnen om de ijzeren staven waren gebonden; de vloer was met was gladgewreven en alles blonk van zindelijkheid. Het bed no. 17 bevond zich in het midden van de zaal. Dokter Perrin bleef staan nadat hy eenige schreden door de zaal gedaan had en zeide tegen de assistenten, die hem wilden volgen: Wacht een oogenblik, heeren. Ik zal mijn gewone bezoek eerst beginnen, wanneer ik bij no. 17 ben geweest. Ik wil geen toeschouwers voor haar bed. Wanneer ik eenige gewichtige opmerkingen doe, zal ik u roepen. De assistenten bleven op hun chef staan wachten. Dokter Perrin naderde het bed van Jeanne Rivat, alleen vergezeld door den abbé d'Arey nes, Raymond Schloss, den directeur van het hospitaal en de ziekenverpleegster. Jeanne zat meer dan zij lag in haar bed, door kussens in rug en lenden gesteund, zy hield haar handen gevouwen en staarde strak voor zich uit. De abbé d'Areynes kon een uitroep van smart en verbazing niet weerhouden, toen hy dit door lijden vermagerde gelaat zag, waarvan de trek ken nog zeer goed te herkennen waren. Welnu, mynheer de abbé? vroeg de directeur (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1