Kerknieuws. Gemengd Jtieuws Rechtszaken. PUROL Laatste berichten Marktberichten yf r a&fiÖfêl Mengelwerk Voor de Vrouwen 3 Ui! het Binnenland. Ui! het Buitenland. (7) Pijnlijke 4 Kloven hoorlijke vervulling van andere formaliteiten, welke in de heffingsverordening worden ge vorderd, gestraft met hechtenis van ten hoog ste zes dagen of geldboete van ten hoogste vijfentwintig gulden. Deze verordening treedt in werking cp 1 No vember 1931. Vastgesteld door den Raad der gemeente Sas van Gent in de openbare vergadering van 30 October 1931. De voorzitter: Kunnen de heeren meegaan met de voorgestelde verordeningen? De heer Neeteson: Ik zou alleen willen op merken, dat ik veronderstel, dat de tarieven gebaseerd zijn op een raming, waardoor de kosten worden gedekt. De voorzitter: Tenminste als er goed gebruik van wordt gemaakt. Z.h.st. worden de verordeningen dan als voor gesteld vastgesteld. III. Vaststelling der begrooting van het Bur gerlijk Armbestuur voor 1932. De inkomsten worden geraamd op f 252.61, de uitgaven op f 5852,61, latende derhalve een kwaad slot van f 5600. De voorzitter verzoekt de Commissie van On derzoek, hare bevinding te willen mededeeien. De heer de Leux rapporteert, dat de Commis sie zou willen zien, dat het loon van den Ont vanger van het Armbestuur evenals vorige ja ren op f 150 en niet op f 250 werd vastgesteld. De Commissie kan zich niet voorstellen, dat er zooveel meer werk te doen zal vallen dan het vorig jaar en meent, dat onder de tegenwoor dige omstandigheden een salarisverhooging in het bijzonder voor een liefdadige instelling niet op haar plaats is. De voorzitter: B. en W. nemen dit voorstel over. Als de Raad er zich mee kan vereenigen, zal de betreffende post dienovereenkomstig worden verminderd. Z. h. st. gaat de Raad hiermede accoord, waar na de begrooting verder als aangeboden wordt vastgesteld. IV. Alsboven van het Gemeentelijk Eiectrici- teits-bedrijf voor 1932. De voorzitter noodigt de Commissie uit, eek hieromtrent rapport uit te brengen. De heer de Leux: De Commissie heeft niet veel aanmerkingen. Toch zou zij gaarne zien, dat tegen het volgend jaar het hoogtarief met 2 ct. werd verlaagd. De voorzitter: Als dat mogelijk is, zullen wij daar gaarne rekening mee houden. De heer de Leux De Commissie is van oor deel, dat zulks, volgens de uitkomsten wel zou kunnen. De voorzitter: Wij zullen hopen dat het zoo ver zal kunnen komen. De secretaris deelt dan mede, dat v;or don gewonen dienst de baten en lasten worden ge raamd op f 21010 en voor den kapitaal dienst de Inkomsten en uitgaven op f 2600. Z.h.st. stelt de Raad deze begrooting dan als aangeboden vast. V. Alsboven van den gemeenschappelijke!! vleeschkeuringsdienst „Sas van Gent", voor 1932 Deze begrooting sluit met een eindcijfer van f 3350. De heer de Leux, op verzoek van den voorzit ter, namens de Commissie rapporteerend, ver klaart, dat de Commissie op deze begrooting geen op- of aanmerkingen heeft. Zij wordt dienovereenkomstig door den Raad ongewijzigd vastgesteld. Wij hebben het gesprokene nauwkeurig weer gegeven. Dit wenschen wij hier vast te Jeggen teneinde te voorkomen, dat uit de door den heer*Neeteson en anderen geconstateerde te genspraak tusschen het officieel en het ge drukt verslag onjuiste conclusies worden ge trokken. (Wordt vervolgd). Audiëntie. Z. H. Exc. de Bisschop van 3reda zal Dins dag, Woensdag en Vrijdag a.s. geen audiëntie verleenen. Benoemingen. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda heeft be noemd tot Diocesaan Commissaris der Katho lieke Verkenners in het Bisdom Breda den heer J. van Berkom te Breda, tot geestelijk ad viseur van den Ned. R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel afd. Axel den Zeereerw. heer Pastoor L. Goetstouwers. Kindje in de wieg verbrand. Woensdagavond omstreeks tien uur is te Venlo een droevig ongeval gebeurd. De familie ■Schr. bewoont een bovenwoning aan het Maas- schriks. Terwijl de vader in avonddienst op zijn werk was en de vrouw des huizes bij een 'buurvrouw op bezoek was, is het wiegje, waarin het dochtertje van zeven maanden oud lag te slapen, in brand geraakt, waarbij de beentjes en het onderlichaam van de kleine ge heel verbrandden. Mede door verstikking door den rook moest de kleine spoedig zijn overleden. Het in dezeïf de kamer slapend tweejarig kind kon nog bij tijds van een dreigenden verstikkingsdood wor den gered. De brand werd ontdekt door vooroijgangers, d?,e rook naar buiten zagen komen. Zij dron gen de woning binnen en vonden het wiegje in vlammen, terwijl de kamer vol rook hing. Ijlings hebben zij het vuur weten -:e blus- schen, doch voor het kindje was geen leiding meer. Het onderlijfje was met de beentjes reeds geheel verkoold. Het tweejarig kind, dat zij in zijn bedje vonden, was ook reeds bewusteloos, en werd terstond naar buiten gebracht. Dr Paulussen, die te hulp was geroepen, achtte opneming in het R. K. Ziekenhuis noodzake lijk. De oorzaak staat nog niet vast. Daar echter in het wiegje een strijkbout werd gevonden, vermoedt men, dat de moeder gestreken heeft en daarna de bout bij wijze van kruikje in ae wieg heeft gelegd. De bout zou dan echter nog te warm moeten zijn geweest, tengevolge v aar van het beddegoed aan het smeulen en ten slotte aan het branden zou zijn gegeaan. Of dit de juiste toedracht is, valt echter nog niet met zekerheid te zeggen. Landbouwer dood langs den weg gevonden. Voorbijgangers vonden Donderdagmiddag te ongeveer zes uur den 35-jarigen landbouwer R B uit Velddriel met een ernstige hoofd wond te Ammerzoden dood langs den weg l'ggen. Een eind verder reden paard en wa gen waarmee de man uit Hedel was terugge keerd. Men neemt aan, dat het paard schichtig is geworden en dat B. van den wagen werd ge slingerd en door een der wielen is gegrepen. Het slachtoffer laat een jeugdige weduwe en vier kinderen achter. Mislukte ontvoering van een vrouw. Een drama, dat sterk herinnert aan een Wild West-avontuur, speelde zich dezer dagen af op de Prinsengracht vóór het Paleis van Justitie te Amsterdam. Het betrof hier een poging tot ontvoering. Een vrouw was, begeleid door haar advocaat mr Kokosky, in het Paleis van «Justitie ge weest in verband met een echtscheidingsproces Deze scheiding was echter niet naar den zin van de familie van de vrouw; vooral de moe der en zuster verzetten zich er heftig tegen. Toen de vrouw in gezelschap van mr. Kokosky het Paleis van Justitie wilde verlaten, poogde haar familie haar in een wachtenden auto te trekken. Een ware veldslag ontstond. Van alle kanten schoten het publiek en agenten toe. Tenslotte werd de vrouw ontzet, niet zonder dat haar broer, die ook aanwezig was om haar te ontvoeren, vrij ernstig aan de hand was ge wond. Onder groote consternatie zocht de vrouw een goed heenkomen in het Paleis van Justitie. De poging tot ontvoering op klaarlich ten dag was mislukt. De vrouw verliet onder politiegeleide met haar advocaat aan de achterzijde het Paleis van Justitie en begaf zich naar het kantoor van mr. Kokosky, dat zich recht tegenover het Paleis van Justitie bevindt. Toen de vrouw in het kantoor was, stelde de familie zich voor het kantoor op in afwach tende houding. Tegen de daders van de mislukte ontvoering zal, naar wij vernemen, proces-verbaal worden opgemaakt wegens poging tot vrij hei dsberoo- ving. Het drama te Ovezande. Het Haagsche Gerechtshof heeft uitspraak gedaan in de zaak van den 34-jarigen H J F B gewezen koster te Ovezande, die in Mei Jl. door de rechtbank te Middelburg is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde poging tot moerd op zijn vrouw op 5 Februari jl. Van dit vrij sprekend vonnis was de officier van Justitie bij gemelde Rechtbank die tegen den verdachte 7 jaar gevangenisstraf had geëischt, in hooger beroep gegaan. Het Gerechthof heeft thans het vrijsprekend vonnis van de rechtbank vernietigd en met eenparigheid van stemmen de subsidiair ten laste gelegde poging tot doodslag bewezen ach tende, heeft het Hof verdachte te dier zake ver oordeeld tot een gevangenisstraf van den tijd van vijf jaren. Door den bliksem getroffen en gedood. Bij een kort, doch hevig onweder dat Donder dagmorgen boven Ierseke woedde, werd de 64- jarige landarbeider J de Rijder, die op het land van den heer de Rijke in den St. Pieterspolder te Ierseke werkzaamheden verrichtte, door den bliksem getroffen en gedood. Bankoverval te Bilbao. Te Bilbao heeft eenige dagen geleden een bankoverval plaats gehad, die in een waren veldslag eindigde. Nog vóór de loketten geopend waren, ver scheen in een filiaal van de „Banca de Bilbao" een individu, die een bankbiljet van honderd peseta's te wisselen aanbood. Toén de bankbe diende den man opmerkzaam maakte dat de loketten nog niet geopend waren, trok deze plot seling een revolver en eischte van den bedien de, dat hij de cassa zou openen. Op het zelfde oogenblik verschenen nog vier individuen, die eveneens met revolvers gewapend waren en den bediende en het overige personeel van de bank bedreigden. De afdeelingschef greep ijlings een reeds ge- laden revolver uit een lade en loste een aantal schoten op de bandieten, terwijd de portier hen in den rug aanviel. Hierop kwam het tot een hevige schietpartij, waarbij de portier ernstig gewond neer/iel. De meeste vensterruiten van het bankgebouw werden door de revolverschoten verbrijzeld en 't ameublement ernstig gehavend. Toen de bandieten de hevige opschudding be merkten onder het intusschen rond het bank gebouw toegesnelde publiek, sprongen zij in een gereed staanden auto en namen de vlucht. Inmiddels heeft de chauffeur, die ce indivi duen vervoerd heeft, zich bij de politie gemeld en medegedeeld, dat hij vermoedt, dat de hoofd dader een Tsjecho-Slowaak is. Na tien jaar zichzelf beschuldigd. De rechtbank te Torgan veroordeelde den landarbeider Franz Lehmann in het door hem zelf aangevraagde hervatte proces ter dood. Tien jaar geleden was de aannemer Münche- jerg doodgeschoten en beroofd van de loongel den, die hij bij zich had, gevonden. Als verdacht van den moord werd toentertijd Lehmann aangeklaagd. De Torgauer rechtbank sprak hem echter wegens gebrek aan bewijs vrij. Lehmann, die intusschen gehuwd was, be schuldigde later zichzelf van de daad om het proces tegen hem weer te doen openen. Een tragisch record in Engeland. Volgens bericht uit Landen werd dezer dagen in Engeland het 4000ste geval van echtschei ding behandeld. Wanneer men bedenke, dat dit cijfer, vóór het jaar teneinde is, nog wel met een'ge honderden grooter zal worden, blijkt wel, hoe enorm veel grooter het aantal echt scheidingen dit jaar is geworden. Het totaal aantal van verleden jaar bedroeg 3200 en in 1913 572. Familiedrama. Dezer dagen heeft de 40-jarige penningmees ter van het plaatselijke ziekenfonds, Kneifel, zijn echtgenoote en zijn drie kinderen, twee zoons en een dochter, doodgeschoten. Men veronderstelt, dat hij hun eerst een slaap middel heeft toegediend. Vervolgens heeft Kneifel zichzelf doodgescho ten. De reden waarom hij deze wanhoopsdaad heeft begaan, is niet bekend. Politierechter te Middelburg. In de zitting van 27 October waren o.a. de volgende personen gedagvaard: P B., 30 jaar, werkman te Sluis, wegens mis handeling van Petrus Boes te Sluis op 20 Sep tember 1931. Eisch en uitspraak: f 5 of 5 d h. L A B., 25 jaar, schippersknecht te Ter Neu zen, wegens mishandeling van Adriana Meer- tens te Ter Neuzen op 21 September 1931. Eisch en uitspraak f 10 of 5 d h. W T., 56 jaar, arbeider te Biervliet, wegens diefstal van 3 palingfuiken, toebehoorende ran W M Clement op 5 of 6 Juli jl te Hoofdplaat. Eisch: f 30 of 15 d h. Uitspraak: f 25 of 5 d. h. M. L van O., huisvrouw A L de V., 32 jaar, zonder beroep te Aardenburg, wegens beleedi- ging van Camiel Staelens te Aardenburg op 10 September 1931. Eisch en uitspraak: f 10 of 10 d h. Mr. Hugenholtz vroeg een lichtere straf. Ma Pha van de L., huisvr. C L P., 27 jaar, zonder beroep te Ter Neuzen, wegens beleedi- ging van Anna Helena de Beer te Sluiskil op 3 September jl. Eisch en uitspraak: f 10 of 5 d h. S B., 37 jaar, landbouwersknecht te Groede wegens beleediging van de Rijksveldwachters Koole en Huisman te Groede, op 20 September 1931, toen deze bezig waren een vermoedelijke overtreding van de Jachtwet te onderzoeken. Eisch en uitspraak: f 15 of 15 d. h. Waterputten in de lucht. Dat men putten bouwt omlaag den grond in, om aan water te komen, dat is voor een ieder t egrijpuxijk. Maar dat men voo: datzelfde deel nu ook putten wil gaan bou ven omhoog de i cht m, dat zal Vëien raad elicntig voorko- rren En toch. Luister sle:h;s. In De Krim het Russische schiereiland aan de Zwarte Zee, ligt de oude stad Theodosia. Etn stad zoador waier doch waar de Grieken ir.;<ertija 114 waterbronnen hebben gehad, nu sinda lang reeds uitgedroogd. Van waar kwam teen oat water in die dorre landstreek? Men heeft gezocht en vend een ingewikkeld net van aaiden buizen, die naar de toppen leid oen van de heuvelen buiten de stad, 300 a 400 I M hoog. Op die toppen echter vond men geen spoor van bronnen. Slechts trof men er hoog gestapelde steenhoopen aan, kegelvormig. Op j een afstand van 3 KM. vond men er 13 en het waren die steenen kegels, welke 2000 jaar gele den de fonteinen van Theodosia met water heb ben gevoed. Hoe die steenen water konden le veren? Ze haalden de dauw uit de lucht. Deze holle pyramiden waren van binnen koel en koud, zoodat de waterdamp er in druppels af zette; in een vergaarbak werden die verzameld. Wat de Grieken kunstmatig bewerkten, dat doet de natuur op vele plaatsen van zelf. Zoo wordt ook de vorming van woestijn-oasen ver klaard. De dauw, die zich heeft afgezet op het zand, dringt daar doorheen tot op een ondoor Ingezonden Mededeeling verzacht en genees! men met dringbaren rotsbodem daaronder. Het >troomt samen op enkele lager gelegen punten en dringt daar als een rijke bron naaf de opper vlakte. Niet alleen in warme landen is de dauw in tel, maar ook in koude streken. In Zweden en Noorwegen hebben geleerden nagegaan, hoe het komt, dat de bergrivieren zoo vaak wassen, zon der dat er regen is geweest en ze concludeer den, dat de dauwafzet op de bergvlakten daar van de oorzaak was. Op de Canarische eilanden zijn heel wat be woners, die nimmer ander drinkbaar water heb ben gehad dan de dauw op de bladeren der boömen. Nochtans is nooit iemand, de Grieken in The odosia uitgezonderd, er in geslaagd om in stre ken, waar geen rivieren of bronnen zijn, de dauw uit de lucht op te vangen. Nu echter is er in Frankrijk een professor met den zeer Hollandsch klinkenden naam Knapen, die zich daarmee bezig houdt. Dezelfde professor slaagde er reeds eerder in om iets te vinden, waardoor vochtige muren droog werden, door het boren nl. volgens een bepaald systeem van schuine gaten in de mu ren. Hij belet het water niet om in de muren op te trekken, maar hij geeft liet de gelegen heid om in de lucht te verdampen. Aangezien ik dat heb bereikt, zegt de profes sor zijn vinding wordt inderdaad reeds veel vuldig toegepast moet ik ook het tegenover gestelde kunnen doen, dat is: de vochtigheid uit de lucht opnemert. Om die kunst te demonstreeren heeft de uit vinder in een droge streek in Frankrijk op een heuvel een toren gebouwd, die dertig meter hoog is en den vorm heeft van een bijenkorf. De van binnen zeer kille muren hebben een dikte van ze smeter en tellen 400 mangaten in den ronde. Dat is de bui.tenmantel van den toren. Van binnen zit een tweede bijenkorf van spons steen, die altijd koud staat. Daarop zet de dauw zich, ze doorfiltert het steen en worde dan neer geleid in glazuren greppels, die naar den ver gaarbak loopen. Deze meest moderne regenput, die naar boven is gebouwd, de lucht in, is nu weldra voltooid. Hij is te vinden in Trans-en-Provence. Als de proef bevredigende resultaten ople vert, dan opent zich een verschiet, waarin het in de dorste woestijnen mogelijk zal zijn om menschen en dieren te drenken in kunstmatige oasen, gesticht op plaatsen, waar vroeger hon derd uren in het rond geen druppel water ooit te vinden is geweest. DE MAASBODE, de grootste en beste courant van Nederland bevat voor „elck wat wils" WEET GE. Weet ge dat ge vocht en schimmelvlekken van leder kunt verwijderen met vaseline. Weet ge dat ge roestig geworden nikkel weer blank kunt maken, door het eerst een paar dagen in de vaseline te zetten, daarna goed afwrijven en poetsen met ammoniac. Weet ge dat ge bij het wasschen geen open handen zult krijgen, wanneer men de handen eenige dagen te voren inwrijft met een slappe oplossing van schellak in spiritus. Weet ge dat ge, wanneer men zich soms heel driftig heeft gemaakt, geen voedsel noch alcohol moet gebruiken, doch liefst bruispoeder of sodawater Weet ge dat voor transpireeren in de oksels men op de eerste plaats de armsgaten dieper moet uitsnij den, dan bestrooien met rijstemeel of lalicylpoe der, of wasschen met galzeep. Rector M. A. Thompson. De Zeereerw. heer M A. Thompson, de talent volle oud-hoofdredacteur van De Maasbode, thans rustend priester, vierde gisteren zijn 70sten verjaardag. Uit alle oorden des lands kwamen gelukwep- schen binnen. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag waren de prijzen als volgt: Middenpr p ioo KG. rogge f5, a 5,50, wintergerst f6,a f7, zomergerst f 6, a 1 6,50, haver 5 a 6, erwten 10, a 12, paardenboonen f8 a 9, dui- 1 venboonen f9 a 10, bruineboonen f 10 a 12 Uien per 100 K.g. f5, aardappelen f 2,50-3, vlas bosjes 4-5 ct. per Kg., idem met kop 3-4 ct.» lijnzaad slag f 8,50-9 per 100 Kg.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 3