Landb en Deeleeli Gemengd Jtienws. Marktberichten VARIA Voor do Vrouwon. Uit het Binnenland. MIDDELBURG, 29 October Boter en eieren aangevoerd door Walchersche boerinnen (officieele prijsnoteering)boter fo,68, kipeieren f9,eendeieren <7,50, ganseieren f Aangevoerd door handelaren: boter f0,65 kipeieren f7,50, eendeieren f6,ganseieren f o. Part. prijs: boter f0,78, kipeieren f9,00 poelje f6,eendeieren f8,50. OOSTBURB, 28 Oct. Veilingsvereeniging Avilcultura». Aanvoer 102 K.G. boter; prijs fo.7i-l.4l i Vraag gewoon. Erwten en boonen iets la- ger» gerst f5.506.25, haver 5.506.00 erwten 11 12.50, bruine boonen 8.50— 10,50, maanzaad 2122 geloofsverzaker) naar het hoofd geworpen ter wijl de heer van Driel (tegenwoordig leider der socialistische fractie) den heer Hamelink, oud aanvoerder der socialisten beschuldigde van woordbreuk. De heer Verlinde (vrijheidsbond), die geen algemeene beschouwingen hield trok uit hetgeen van Staatkundig gereformeerde zij de aan het adres van den katholieken afge vaardigde Colsen werd gezegd, de conclusie, dat de laatste „zijn persoon had verkocht voor een wethouderszetel" We zullen deze „chronique scandaleuze" waar mee ruim 2% uur kostbaren tijd werd zoek gebracht, maar niet vervolgen. Vermelding ver dient alleen nog, dat de wethouder Scheele in den loop der debatten de volgende motie in diende: „De gemeenteraad van Terneuzen verzoekt het bestuur der Zeeuwsch-Vlaamsche Waterlei ding-Maatschappij met zijn arbeid voor het totstandbrengen van de waterleiding niet ver der voort te gaan en spreekt den wensch uit, dat Provinciale Staten de risico-garantie, die gevraagd wordt, niet zullen toestaan", een voor stel, waarop door niemand werd gereageerd. Van de behandeling der begroot!ng (die om 10 uur des avonds dus vroeg was afge- loopen) vermelden we: Besloten werd vóór Januari 1933 te Sluiskil een nieuwe openbare school te bouwen. De motie Scheele inzake de waterleiding werd met 8 tegen 7 stemmen verworpen, zoodat voor komen werd, dat Terneuzen zich voor de tweede maal blameerde. Met 12 tegen 5 stemmen werd besloten, bij den agent van politie te Sluiskil een telefoon te plaatsen. Overigens werd de begrooting als aangebo den vastgesteld. Wat elke maand te doen geeft. In moes- en bloemtuin, kelder en keuken. Nadruk verboden. t. Ie helft November. Hebt gij uw roode kool ingekuild en daar voor alleen de mooiste exemplaren gene men? De kleintjes kunnen meer vorst verdragen, en mocht het weer harde vorst doen verwachten, berg ze dan maar op den zolder, alwaar gij ze omgekeerd aan een touwtje ophangt; ze blijft dan nog een tijd goed. De knolletjes zijn oogstbaar. Onze kleigrond geeft in net alge meen geen lekkere knolletjes, ze zijn te sterk. Men kan het zelfs wel bemerken, als men ze doorsnijdt. Goede kwaliteit moet bij het aoor snijden hard zijn, doch dit is meer 't geval bij de op zandgrond gekweekte. Een weinig vorst deert de knollen niet, ten minste als ze maar in den grond zitten, doch moet men ze opha len, doe ze dan in wat wit zand: men voorkomt dan het slap worden, en kan ze gemakkelijk tot eind Januari bewaren. Vooral niet te warm set ten! Asperges: De bedden, waarvan de op brengst nog hoog genoeg is, moeten nu flink worden bemest. De grond, die er in 't voor jaar opgebracht werd, is er na den oogsttijd weer afgenomen en in de paden gebracht, en nu is alles weer vlak. Heeft men nu goed wat ouden verteerden mest, dan brenge xnen er maar een flink laagje over: Het behoeft er vol strekt niet onder gewerkt te worden, het zal zoo ook wel verrotten. Hoe beter het verrot is a.s. voorjaar, des te gemakkelijker, want an ders heeft men er met het steken nog wel eens last van. De jonge bedden, welke verleden jaar zijn aangelegd, worden goed geïnspecteerd, of er ook planten mankeeren, en deze door een stokje geteekend om er 't volgende voorjaar weer te kunnen inboeten. In den fruittuin: Boomen, die door ziekten of oorzaken van bui ten af hun standplaats niet meer waard zijn, worden gerooid, en de stammen en takken als mogelijke dragers van plantenziekten direct uit den boomgaard verwijderd. Indien we voor nemens zijn ze door andere te vervangen, dan maken we de plantgaten gereed, en laten die een poos open liggen, waardoor we de uitge worpen aarde van de heilzame inwerking van de lucht blootstellen. Vooral de gaten met te klein; een later ingeplante boom blijft toch al tijd bij de andere ten achter; we zorgen er dus voor, dat die achterstand nog niet door slechte behandeling vergroot wordt. In andere boom gaarden zijn we er niet voor, afgeleefde boo men door jonge te vervangen. Zoo ze al goed groeien willen, wat van een jongen boom, om geven door groote andere nog lang niet zeker is, dan zijn ze toch pas op kracht als de oude afgedragen zijn. Te minder zijn we voor ver vanging, als de ondergrond beweid wordt; wat we aan vruchten derven, winnen we aan gras gewas. Slooten en greppels in en cm den boom gaard worden schoongemaakt en opnieuw op diepte gebracht. De uitgeworpen aarde en bag ger aan den kant bijeengelegd om deze, als al les goed doorvroren is, over den grond uit te spreidden. In fruittuinen of andere plaatsen, waar we met gras of vee en andere landbouw zaken niets te maken hebben, zorgen we toch, indien er bij geplant of ingeboet moet worden, dat alles voor de ontvangst der boomen gereed is, want aangezien we het benoodigde al vroeg besteld hebben, verwachten we al spoedig van den kweeker het bericht, dat de boomen afge zonden zijn. Kamerplanten: Een der meest geliefde bloeiende kamerplanten in den winter is de Azalea indica. En geen wonder: ze bloeit gemakkelijk en rijk met mooie" bloemen in fraaie kleuren, die lang duren. Wil nien tegen Kerstmis genieten val al dat moois, dan is het nu tijd de planten warm te zetten. Heeft .nen planten gekocht van een bloemist, dan zet men ze, zoo dat nog niet geschied is, in potten, en zorgt vooral voor goeden watera [voer, en dat de •kluiten goed nat zijn. De planten brengt men in de kas en geeft ze een warmte van pl.m. 70 gr. Fahr. Daarbij moet gezorgd worden, dat de planten nooit gebrek aan water krijgen; dus ijverig gieten, en ook een paar maal per dag de planten spuiten. Verder verlangen ze zoo veel licht als mogelijk is, en moet men de „die ven" voortdurend verwijderen. Onder dezen vakterm verstaat men de kleine scheutjes, die naast de knoppen ontstaan, en waardoor de bloemen zouden verdrukt worden. Zijn de bloe men half geopend, dan plaatst men de plant in een koele ruimte, waardoor de bloei langer duurt en de plant in de kamer niet zoo spoedig haar bladeren zal laten vallen. Er bestaan heel wat verscheidenheden van Azalea's, waarvan sommige vroeg, maar de meeste pas later bloei en. Voor den Kerstmis-bloei zijn geschikt: Deutsche Perrle, wit; Simon Mardner, lila- rood; Vervae-neana, rose met wit, en Mad. Pe trick of Apollo, beide rood. PLUIMVEETEELT. Vragen omtrent verzorging of cie be handeling bij ziekten, van hoenders, eenden of ander pluimvee, aldus te adresseeren: Bur P. Pers, Laanstr. 7, Soestdijk. Postzegel voor antwoord bij- luiten. De aanvrage wordt overigens gratis behandeld. ALS HET KOUDER WORDT. Na" een ongewoon zacht najaar heeft de win tersche koude ons wel een beetje erg plots over vallen, zoodat we vroeger dan anders onze spe ciale wintersche zorgen ten opzichte van onze hoenders hebben te vervullen. Laten we aanstonds beginnen met vast te stellen, dat ons pluimvee bij koud weer méér wordt geschaad door een te veel aan zorgen van de zijde van den kippenhouder, dan door de plagen van dé natuur. Over het algemeen enkele uitheemsche speciale sportrassen nl. uitgezonderd kunnen onze hoenders koude heel goed verdragen, veel beter b.v. dan vocht en tocht, en beter ook dan groote warmte of te groote plotselinge temperatuursverschillen. We hebben op één zaak bijzonder te letten en wel, dat de kippen bij groote koude bezig blij ven. We verd:kken het krabbed dus nog een beetje en harken het hardvoer nog wat dieper onder, opdat de beesten met het krabbend zoe ken naar voer in beweging blijven. Op d3n dag gaan we zoo nu en dan nog eens kijken en werpen dan eens een enkel korstje brood in den loop, wat altijd tot kippendrafjes aanlei ding geeft. Het graanvoer mag in koude dagen ir.et een enkel port:e mais, hennepzaad of zonnepitten worden aangevuld, omdat die granen warmte wekken in het lichaam. Te zorgen hebben we voorts steeds voor be hoorlijk drinkwater. We moeten er niet alleen op letten, dat het water niet bevriest, waar door het niet te gebruiken zou zijn, maar ook, dat het niet al te koud is en daardoor schade lijk. Zonder het bepaald warm of zelfs maar lauw te maken, gieten we er een paar maal per dag we hebben het uitsluitend over vorst weer een scheut heet water bij, zóóveel, dat de ergste kou van het drinkwater af is. Men moet de k'ppen overigens niet binnen houden voor kou. Dat doen we wél bij veel regenval cn bij stormweer, of als hagel- en sneeuwbuien woeden. Bij droge kou laten we de dieren ge rust buiten loopen en profiteeren van elk zon nestraaltje, dat haar loop wil beschijnen. Des nachts kan de ventilatie in het hok iets worden verminderd, maar er moet toch toe voer van versche lucht mogelijk blijven het is dus glad verkeerd om de dieren lekker-warm op te sluiten. Eerstens geraakt dan cie lucht in het hok bedorven, vooral tengevolge van de dampen, die uit de ontlasting der hoenders op stijgen en veel ammoniak-gas bevatten. Maar ook de lichaamstemperatuur der hoenders wordt te hoog, met het gevolg, dat de koude ze bevangt, wanneer ze des morgens worden uit gelaten. De overgang is dan veel te groot. Nog maals droge kou zal ze niet deren. Bij hevige vorst is het wel goed om de kopversierselen der kippen, kam en lellen, vooral als die sterk ont wikkeld zijn, tegen bevriezen te beschermen door ze om de paar dagen in te wrijven met vaseline. Indien men bevriezing der kopver sierselen constateert, neme men direct maatre gelen, anders krijgen de hoenders veel te lijden Men brenge de slachtoffers niet in de warmte, maar wrijve de aangetaste deelen voorzichtig met sneeuw of ijskoud water, totdat het bleed er weer in stroomt. Dan inwrijven met vaseline Het meelvoer willen sommigen nog al eens warm aanmaken. We zijn er niet vóór. Het is natuurlijk wel goed om van het water, waarmee men aanmaakt, de kou af te nemen, maar bepaald warm aangemaakt meelvoer doet de kippen een zeker gevoel van voldaanheid ver werven, dat ze er toe brengt om na den maal tijd ergens ineengedoken in een hoekje te gaan suffen. En dat is fout! Wie droog voedert, be hoeft in den winterdag geen wijziging te bren gen in die methode en van aangemaakt voer kan men het best alleen de koude wegnemen. Een r&uwkost-beweging. In Vlaanderen wordt in de laatste paar ja ren een rauwkost-beweging geleid door den ge neesheer Delille Lagae, die het Vlaamsche volk tot een krachtig en gezond volk wil maken, door het terug te voeren tot een meer natuur lijke levenswijze, profitëërende van dé Vele uit nemende eigenschappen van rauwe, versche groenten, fruit e.d. Het populair Jlaamsch weekblad ,,'t Getrouwe Maldeghem" heeft haar kolommen voor die beweging open gesteld en pu bhceerde op Zaterdag 15 Aug. jl. de honderdste les „ter natuurlijke keukenhervorming". De ac tie heeft in Vlaanderen veel succes en overal zijn winkels geopend, waar de benoodigdheden voor de Natuurlijke Vlaamsche Keuken ver krijgbaar zijn. Onze moderne voedselbereiding, zoo zegt dok te Delille, is totaal ontaard. De zemelen, die in ons tarwe steken gaan naar de varkens en meteen loopen de bijzon derste voedselelementen voor hart en long, voor tand en been, voor maag en darm, teloor. Aard appelen worden gekookt en het water afgego ten: in het water steken sappen, die rijk zijn aan bloedstoffen. Kortom, onze voedselmarkt is zoo ontaard, ons keuken zoo afgedwaald van de natuurlijke rechte bereidingswijze, dat de grootste schaar der huidige ziekten hun oor sprong vinden in de misvoeding. En binstwijlen het lichaam teert op levens- arm voedsel, zoekt het prikkeling om de ver flauwde zenuwen op te zweepen, in overtollig zout-, koffie-, vleesch-, witsuiker-, alkoholge- bruik, die soms een uiterlijk blozend gezicht toelaten voor enkelen tijd, doch plots de roos knakken doen: dat is de ziekte. Uit de tarweboterham, die zwart ziet als de aarde, daaruit kan geboren worden de mensch, zooals het hoort." Over de opvattingen der rauwkosters, die waarlijk niet zoo'n slechten leer huldigen, ver tellen we nog het volgende: WITBROOD wordt de groote zonde geheeten in dezen beschavingstijd, oorzaak van het alge meen tandenbederf en de zeer verspreide daim verstoppingen; een dood voedsel, waaraan in de groote steden duizenden kinderen heeten te sterven. Dokter Delille voert zijn menschen te rug tot het gebruik van het VOLKORENBROOD dat reeds door vele Vlaamsche bakkers wordt bereid. Het wordt gebakken uit ongebuild tar we- of roggemeel, met slechts weinig zout en gist. Het mag niet versch worden en men be hoort het goed te kauwen. AARDAPPELEn koken heet ook zonde. Door het koken gaan de kostbare minerale zouten verloren, terwijl we keukenzout toevoegen, dat de moderne mensch toch reeds in te groote hoeveelheden tot zich neemt. Hij heeft vol doende aan 2 gram per dag en gebruikt er 8 tot 15! De rauwkosters STOOMEN hun onge schilde, maar goed afgewreven aardappelen in een dampketel, die uit drie deelen bestaat; een onderste kom of de waterkom, een zeefkom en het deksel. Zout wordt niet bijgevoegd; daar de minerale zouten behouden blijven, wordt de aardappel niet te flauw. Eiken dag moet tenminste één RAUWE SCHO TEL op tafel komen. Volgens Delille kan men behalve fruit veel groenten rauw, al of niet ge raspt, eten: sla, roode kool, roode biet, tomaat komkommer, wortelen en zelfs bloemkool. Een en ander wordt opgediend met natuurmayon naise, waarvoor geen azijn, noch peper, noch mosterd mag worden gebruikt, maar uitsluitend eidooier, olijfolie en citroensap. Al het koken en herkoken, dat we tegenwoor dig doen, heet uit den booze; alle waarde gaat er door verloren. Als rauwe nuttiging niet gaat dan: DAMPEN OF STOOMEN. Delille is tegen vleesch en visch. die giften bevatten. Slechts een zeer matig gebruik is te gedogen en dangekookt. Maar in geen ge val soep of bouillon nuttigen, want het gif uit vleesch of visch komt juist in het afgekookte water. Plantenvet, boter uit allerlei notensoorten ge perst, notenmelk, volzout, natuursuiker vcor al geen geraffineerde suiker! vruchtensap pen, volrijst, en allerlei volkorenkostjes r.taan tenlotte den rauwkosters bij de samenstelling van hun menu ten dienste. Nog eens: deze beweging wint in heel Vlaan deren inderdaad veld. En al moge men in scm- m'ge opzichten den idealisten wat overdrijving kunnen aanwrijven, er zit toch ook heel wat goeds in déze actie. TIEN M2 PLAFOND NAAR BENEDEN GESTORT. In de eerste klasse-wachtkamer van het Beurs station. Dinsdagmorgen om circa half tien uur is in de le kl.-wachtkamer en tevens restauratiezaal van het Beurstation over een oppervlakte van plus minus tien vierkante meter plafond naar beneden gestort. Met donderend geraas viel het gevaarte, waaronder stukken van 10 tot 15 K.G naar beneden, een groote stofwolk achterla tend. Gelukkig waren er op het oogenblik slechts weinig reizigers in de wachtkamer. Van hen werd niemand getroffen. De 16-jarige buf fetbediende D. H. wonende in de Transvaal- straat is er echter minder goed afgekomen. Hij stond juist onder de plaats des onheils eenige werkzaamheden te verrichten en werd onder het vallende puin bedolven. Onmiddellijk snel de men te" hulp om den jongen uit zijn be narde positie te verlossen. Bewusteloos werd hij opgenomen en per auto van den Gemeentelij ken Gezondheidsdienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, alwaar hij werd opge nomen. Zijn hoofd vertoonde diverse blauwe plekken. Daar van tijd tot tijd nog enkele stukken. naar beneden kwamen, werd onmiddellijk dé wachtkamer voor het publiek gesloten. De Bouwpolitie was spoedig ter plaatse en oor deelde het nood'g, dat terstond het geheele plafond zou worden gesloopt. Het plafond is ver vaardigd uit gips en vertoont overal groote scheuren. De oorzaak is vermoedelijk te wijten aan den ouderdom van het gebouw. Het restauratiebedrijf is zoo goed en zoo kwaad als het gaat ondergebracht in de derde klasse wachtkamer. Bij informatie in het ziekenhuis werd ons medegedeeld, dat de getroffen buffetjongen niet ernstig was geblesseerd. Hij heeft slechts een lichte hersenschudding bekomen en kon na behandeld te zijn, naar de ouderlijke woning aan de Transvaalstraat worden vervoerd. Als men de ruine ziet, die aan tafels en stie len is aangebracht en daarbij bedenkt, dat er stukken onder het puin waren van tien tot vijf tien kilogram, dan mag het een geluk heeten, dat de jongen het er nog zoo goed heeft afge bracht. (Maasbode) WEET GE Weet ge dat ge wollen handschoenen, mutsen enz. het beste kunt bewaren in trommels, eerst goed uit kloppen en dan met naphtaline balletjes opber gen om ze tegen mot te beschermen. Weet ge dat een lapje gedrenkt in benzine, soms goede diensten bewijzen kan om muizengaten dicht te stoppen. Weet ge dat ge wollen kleedingstukken tusschen doeken liggende moet drogen om uittrekken te voor komen. Weet ge dat ge kopergroen gemakkelijk met sterken a- zijn kunt verwijderen. Weet ge dat ge houten lepels en stampers welke door de vruchten een leelijke kleur hebben gekregen, het beste kunt schoonmaken, door ze 10 a 15 mi nuten in chloorwater te koken, dan flink af- boenen en in schoon koud water eenige uren laten staan, dikwijls het water ververschen. Weet ge dat ge dof geworden vernikkelde voorwerpen weer blinkend kunt maken met 20 pet. zwavel zuur houdende alcohol. Bevochtig de voorwer pen met de vloeistof, laat even inwerken spoel daarna met water af daarna de voorwerpen wrijven met een lap gedrenkt in alcohol zonder zuör en met een drogen doek nav.rijven. Weet ge dat vet en boter in de koekepan niet spat, wan neer men er een stukje brood inlegt. Weet ge dat ge teervlekken kunt verwijderen door een laagje versche reuzel een paar uur er op te la ten inwerken, daarna met heet zeepsop was- schen. Vale parapluiesi Door te borstelen met een oplossing van wat ammonia in warm water kan men een vaal geworden parapluie weer een heel eind opknap pen. Wenken die te pas kunnen komen. U moet die oude linnen boorden, die uw man niet meer kan dragen, niet weggooien. Kook de stijfsel er uit en droog ze. Dan heeft U de prach tigste poetslap, die U zich maar wenschen kunt voor kranen, koperen deurknoppen enz. Als U eieren klopt, hetzij voor het bakken van cake, hetzij voor ommelet, doe er dan een klein beetje water bij. De eieren kloppen dan makke lijk en veel luchtiger. Eucalyptus-olie is een onschadelijk en heel doeltreffend middel voor het verwijderen van vetvlekken uit elke stof. Inktvlekken op zijden, wollen en gekleurde stoffen moet men behandelen met zout en ci troensap en warm (vooral niet kokend!) water. Het is verstandig, om nieuwe emaille voor werpen, pannen enz. vóór het gebruik met wat boter aan den binnenkant in te vetten. Dit voor komt dat later het emaille gaat barsten of af schilferen. Lucht van uien, kool of visch kunt U snel uit de pannen verwijderen, door een scheut azijn in het omwaschwater te doen. Heeft U een „lastig schenkende" theepot? Loopt de thee langs den tuit naar beneden, bij het inschenken en lijkt morsen daardoor lljna onvermijdelijk? Probeer U dan eens een klein beetje boter om het tuitje te smeren. Dit heeft al heel wat gemors verholpen.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 3