*H uisvrouwen, Attentie! PUROL Stadsnieuws. Kerknieuws. Proutneienteuws. 4Handelsberichten Weet U, dat de kwaliteit en zuiverheid van ®t echte Quaker havermout gewaar borgd wordt door 43 nauwkeurige con troles? Quaker wordt reeds meer dan 50 jaar door ervaren dokters aanbevolen. Onze Bad- en Zweminrichting. De vereeniging definitief opgerioht. Ingezonden Bfededeeling (5) fiomisch als idéaal moet worden beschouwd. Men zou voorts precies moeten weten niet al leen hoe groot de bevolkingsdichtheid is dat is voor elke gemeente bekend maar ook op welke wijze de bevolking over het land is ver spreid. Wonen de menschen verspreid ever de geiieele oppervlakte der gemeente of zijn zij geconcentreerd gehuisvest. Genoeg om te doen zien hoe moeilijk de vraag is. Toch kunnën wij wel een indruk krij gen door het maken van vergelijkingen. Wij ontleenen aan de statistiek twee voorbeelden. Vergelijken wij de toename van het aantal scholen tusschen 1910 en 1920 met die tusschen 1919 en 1929 dan zien wij, dat er in net eerste tijdvak 800 en in het tweede, gelijk gezegd, 2115 zijn bijgekomen. De groei is dus na 1919 wel zeer versneld. Dat is voor een deel te recht vaardigen doordat de groei der schoolbevolking in het tweede tijdvak ook grooter was dan die in het eerste. Maar een afdoende verklaring is dat niet, want ware het oude tempo van school stichting bewaard dan zouden er in het tijd vak 1919-1929 een 1200 doch nooit ruim 2100 nieuwe scholen bijgekomen zijn. Door deze ver snelling van het tempo van schoolstichting daalde dan ook het gemiddeld aantal leerlingen per school van 173 tot 151. Hoe is nu die groote toename van het aantal scholen te verklaren? Wij geven aan de hand van de uitvoerige in leiding der onderwijsstatistiek vijf redenen. Vooreerst werden in 1920 groepen, die vroe ger niet in staat waren een school ïaar keuze op te richten, daartoe in de gelegenheid ge steld. Verder werd het ambulantisme van de hoof den der openbare scholen afgeschaft. Deze moesten onderwijs geven aan een klasse en ken den daardoor niet belast blijven met het be stuur van groote scholen. Dientengevolge wer den groote openbare scholen gesplitst. Schoolsplitsing werd verder veroorzaakt door het, thans vervallen, voorschrift, dat een school niet meer dan 400 leerlingen mocht tellen. De sterk opklimmende schaal, waarnaar het aantal leerkrachten der school, dat voor Rijks vergoeding in aanmerking kwam, werd be paald, werkte eveneens de schoolsplitsing in de hand. Een school met 300 leerlingen ont ving Rijksvergoeding voor 8 onderwijzers, twee scholen met 150 leerlingen elk voor 5 onderwij zers d.i. dus samen 10 onderwijzers. Eindelijk werden, naar wettelijk voorschrift, de m.u.1.0 scholen gereorganiseerd elk tot twee scholen, een voor g.l.o. en een voor u l o. Mees tal bleven deze beide scholen onder één hoofd vereenigd. De inleiding van de statistiek van het lager onderwijs behandelt het vraagstuk, dat ons be zig houdt, nog op een geheel andere wijze. Er werd een berekening gemaakt van het gemid deld aantal scholen per 10.000 leerlingen en wel voor elk der zes grootste gemeenten afzon derlijk en voorts voor vier groepen van kleinere gemeenten binnen elke provincie. Wijl de be zetting van een bepaald gebied met scholen nauw verband staat met de bevolkingsdichtheid van dat gebied, werd voor dezelfde gemeenten en groepen van gemeenten nagegaan hoeveel schoolgaande kinderen per M2 komen. Deze bei de factoren „scholendichtheid" en „leerlingen dichtheid" werden in onderling verband ge bracht. Men moet eigenlijk het werk zelf eens raadplegen om het belangwekkende resultaat te zien, zooals dat in een grafische voorstelling in beeld werd gebracht. Wij kunnen er alleen nog dit van vertellen, dat er verscheidene ge- meentegroepen naar voren zijn gekomen, die. opvallen door een groot aantal scholen. Dat zij'n bijvoorbeeld de kleinste gemeenten in Fries land en Groningen. Gunstig steekt daartegen Noord-Brabant af en de groep gemeenten met 20.000 - 50.000 inwoners in Gelderland. Maar nogmaals, men bestudeere de statistiek en haar inleiding zelf. RECTIFICATIE. M ÖM MGDEDBBLING 40 Alleen echt in de geel-blauw-roode origineele pakken met bon voor zwaar verzilverde gebruiksvoorwerpen. De tegenwoordige groote pakken, die 5 ons netto bevatten, zijn voordeeliger. In het vorig artikel werd door een misstel ling het aantal scholen in 1920 onjuist opgege ven. Het bedroeg 3457 openbare en 2706 bijzonde re: in totaal 6163. A v d Hoop. Cur. Mr C M Kegge, Goes. Hanze. Maandagavond a.s. ten 8 uur houdt de Hanze een algemeene ledenvergadering in hotel „De Zwaan". De agenda vermeldt o.a.: Bespreking jaarvergadering Bergen op Zoom en benoeming van afgevaardigden voor die ver gadering. Trots het feit, dat de weersgesteldheid aller minst geschikt was om koudwater-sympathieën op te wekken, hadden gisterenavond een 17-tal stadgenooten gevolg gegeven aan den oproep tot het bijwonen van de stichtingsvergadering eener vereeniging tot exploitatie van een .f ad en Zweminrichting in onze gemeente. De vergaderng, die gehouden werd in hotel „Rotterdam", stond onder leiding van den heer T. Huisman, van wien het initiatief tot deze onderneming was uitgegaan. In een inleidingwoord gaf de heer Huisman een overzicht van de werkzaamheden van het voorloopig Comité. De eerste vergadering werd gehouden op 3 Juli 1931. Daar meende men, dat voor het stichten van een bad- en zweminrich ting te Sas van Gent stellig wel animo zou be staan. Een kostenraming leidde tot de volgen de cijfers: oprichtingskosten f 4000, exploitatie kosten (salaris badmeester, onderhoud tn rer.te en aflossing obligatieleening) f 1200. De stfch tingskosten zou men bijeen trachten te bren gen door het plaatsen van obligatiën a f 10, rentende 4bij bemiddelde stadgenooten. Wat de exploitatiekosten betreft zou men een beroep doen op het gemeentebestuur om met een subsidie een eventueel tekort te dekken. In een vergadering van 17 Juli d.a.v. kon worden medegedeeld, dat bij informatie was gebleken, dat van het gemeentebestuur steun verwacht kon worden, zoodat men kon aannemen, dat de exploitatiekosten gedekt zouden worden. In een vergadering van 23 Juli bleken ook voor de oprichtingskosten voldoende toezeggin gen te zijn binnengekomen zoodat veilig kon worden doorgewerkt. Allereerst wei£ nu offici eel in een adres aan den Raad om subsidie ge vraagd met het resultaat, dat bij raadsbesluit werd bepaald, dat een exploitatie-tekort door de gemeente zou worden gedekt tot een maxi mum van f 600. Niets stond toen de oprichting méér" in den weg en in een vergadering van 15 October jl. werd danook door het voorloopig Comité besloten tegen 29 October een oprich tingsvergadering uit te schrijven. Oorspronkelijk, zoo deelde de heer Huisman verder mede, had het voornemen bestaan, even tueel een drijvende inrichting 1n Duitschland aan te koopen. Later kwam men tot de con clusie, dat gezien ook de beperkte keus wellicht evengoed een vaste instllatie kon wor den aangebracht. De heer Huisman teekende hiervoor een ontwerp, waarvan lichtdrukken ter vergadering circuleerden. Bij het ontwerpen van een abonnements prijs is men uitgegaan van de overweging, dat men moest trachten zooveel mogelijk leden en zooveel mogelijk geld te krijgen. Dit doel meen de men te kunnen bereiken door te bepalen, dat, om een abonnement te kunnen nemen, men lid moest worden van de vereeniging a f 2 per jaar met dien verstande dat voor een ge zin slechts één lidmaatschap vereischt zou zijn. De abonnementsprijs zou dan bijvoorbeeld kun nen bedragen: Voor het eerste lid van het ge zin f 3, voor het tweede lid f 2, voor het 3e en 4e lid f 1 terwijl de overige leden gratis van de inrichtmg gebruik zouden kunnen maken. Op dezen grondslag kwam men tot de volgende in komstenraming: 100 leden a f 2, 50 abonnemen ten a f 3, 30 a f 2, 30 f T tezamen f 440, waarbij nog zouden komen f 160 door verkoop van baden (a 2540 ct.) makende tezamen f 600, zoodat met de gemeentesubsidie ad f 600 de exploitatiekosten gedekt zouden zijn. De oprichtingskosten ad f 4000 hoopte men in circa 10 jaar te kunnen aflossen. Het zou in de bedoeling liggen voor min vermogenden op bepaalde uren het bad gratis open te stellen. Als plaats, waar de inrichting zou worden ge vestigd was de z.g. draaiput gedacht, in htt verlengde van de Prinsenkade in het rechte ge deelte. Men zou daar niet behoeven te bagge- ren. De inrichting zou een houten vloer krij gen, aan palen opgehangen. Voor een en ander zou de toestemming van den Minister va nWaterstaat moeten worden gevraagd. Ook niet-inwoners van Sas van Gent zouden lid kunnen worden van de vereeniging '.vijl zoo doende zoowel de belangen der gemeente (min der subsidie) als die der inrichting (meer in komsten) gebaat zouden zijn. Na deze uiteenzetting werd zonder hoofde lijke stemming tot oprichting der vereeniging besloten. Alle aanwezigen traden als lid toe, zoodat, tezamen met de comitéleden begonnen kon worden met 24 leden. Alsnu werden, door het voorloopig Comité ontworpen statuten vastgesteld, waarop de Ko ninklijke goedkeuring zal worden aangevraagd. Met bijna algemeene stemmen werd daarop de heer T. Huisman tot voorzitter der vereeni ging gekozen, terwijl na meerdere stemmingen resp. de heeren A. H. de Bel, J. B. Puylaert, H. Vermoet en P. A. Neeteson tot bestuursleden werden gekozen De vergadering werd daarop enkele oogen- blikken geschorst. Na heropening deelde de voorzitter mede, dat het bestuur de functies als volgt had verdeeld: A. H. de Bel, ondervoorzitter, H. Vermoet, se cretaris-penningmeester en P. A. Neeteson en J B. Puylaert commissarissen. Het bestuur zal thans allereerst een huis houdelijk reglement samenstellen en zich dan met het gemeentebestuur in verbinding stellen om de voorwaarden te vernemen, waarop de subsidie wordt verleend. Ook zal geschreven worden aan den Minister van Waterstaat, wien men zal vragen, over de draaiput te mogen be schikken. In een binnenkort te houden ledenvergade ring zal alsdan het huishoudelijk reglement worden vastgesteld. De vergadering werd hierna gesloten. Kerkbericht van Sas van Gent. Zaterdag 31 October, geboden vasten- en ont houdingsdag, algemeene H Communie der schoolkinderen; om 7 uur gezongen H Mis voor mej. Maria Coleta Lammens en overleden fami lie; om 7.45 uur de H Mis voor mevr. Hoefna gels-Pontenagel. Biechthooren van 3 tot 8 uur en om 6 uur Lof Zondag 1 November, hoogfeest \an Allerhei ligen; om 7 uur gezongen Vroegmis voor mej. Coleta Johanna Feijen met algemeene H. Com munie na 't Evangelie der leden van den Bond van het H Hart; om 10 uur de Hoogmis voor het geestelijk en stoffelijk welzijn der parochie. Onder de H H Missen collecte met open schaal voor het seminarie, die in uwe milddadigheid dringend wordt aanbevolen en daarna de reli- quie van het H. Kruis. Om 2.30 uur rozenhoedje, vespers en Lof met preek voor de Geloovige Zielen en daarna b'echthooren tot 4.30 uur en geen H Familie. Maandag 2 November, Allerzielen, om 6.30 uur en onder de H H Missen uitreiking der II Com munie; om 7 uur gezongen H Mis met offer voor de overleden parochianen en daarna 2 H H Missen voor de Geloovige Zielen; om 8.30 uur gezongen H Mis met offer voor de overle den parochianen en daarna 2 H H Missen \oor de Geloovige Zièlen. Maandagavond om 6 uur Miserere en Kruis weg voor de Geloovige Zielen. Dinsdag 3 November, feestdag van den H. Hu bertus; om 6.45 uur wordt het brood gewijd, om 7 uur gezongen H Mis voor den heer Ferdinan- dus Ludovicus Bockstael; om 8 uur gezongen H Mis voor den heer en mevr. Arthur Temmer man-van Acker. Om 6 uur nam. Miserere en Lof. Woensdag 4 November, o m7 uur uitreiking der H. Communie en bij de Eerw. Zusters de H Mis voor madame Maria Josepha de Bock-de Blinde; om 8 uur gezongen H Mis /oor mada me Juliana van Laere-Soetaert. Om 6 uur nam. Miserere en Lof. Donderdag 5 November, om 7 uur de H Mis voor de overleden ouders van den heer en ma dame W. v Goethem-de Milliano; om 8 uur ge zongen H Mis voor den heer Bernardus Jose- phus Pauwels en madame Louisa Maria de Meijer. Dondlrdagmiddag van 5.30 tot 7 uur biecht hooren en om 6 uur Miserere en Lof. Vrijdag 6 November, eerste Vrijdag der me and toegewijd aan het H Hart van Jezus; om 7 uur gezongen H. Mis voor dén Héér Willem Ammon en familie; om 8 uur gezongen H Mis voor den heer Adrianus van Agtmaal. Om 6 uur nam. Miserere en Lof met oefening ter eere van het II Hart. Zaterdag 7 November, om 7 uur gezongen H Mis voor den heer Eugenius Aloysius Petrus van den Hemel; om 8 uur gezongen H Mis voor de overleden familie Doens. Zaterdagmiddag Biechthooren van 5.30 tot 7.30 en om 6 uur Miserere en Lof. Zondag 8 November, om 7 uur de Vroegmis voor het geestelijk en stoffelijk welzijn der pa- ïochie met algemeene H Communie van het pa tronaat na de preek; om 10 uur de Hoogmis voor den Weled. Heer Amand Gustave Stubbé. Van af Zondagmiddag (1 Nov.) 12 uur tot Maandagavond kan telkens een volle aflaat ver diend worden voor de Geloovige Zielen, indien men de H H Sacramenten van Biecht en H Com munie ontvangt, de kerk bezoekt en daar bidt tot de meening van Z H den Paus 6 maal Onze Vader, Wees Gegroet en Glori.e zij den Vader. De geloovigen worden beleefd verzocht, om gedurende deze dagen van bijzonderen gods vrucht dikwijls de H Mis en het Lof bij te wo nen, de H H Sacramenten van Biecht en H Communie te ontvangen, en vele aflaten te ver dienen voor de Geloovige Zielen or. vooral voor hunne dierbare overledenen. Op Zondag 1 en Maandag 2 November is het kerkhof den geheelen dag open echter niet vcor schoolkinderen zonder geleide. Die verlangén, dat aan zieke of gebrekkige huisgenooten de H. Communie worde thuisbe zorgd, kunnen dezen op Zondag 1 November na de H.H. Missen komen aanmelden in de sa cristie. Zijn voornemens een christelijk huwelijk aan te gaan: de heer René Raymondus de Boeuf te Ever- gem en mej. Martha Maria Vermeulen, onlangs alhier, 2e roep. SLUISKIL. Film „Herwonnen Levenskracht. Donderdag 5 November 's avonds half acht zal op initiatief van de R.K. Werkliedénvereeniging in de zaal der St. Antoniusschool vertoond worden de film over „Herwonnen Levenskracht". TER NEUZEN. Gemeenteraad. In de gisteren gehouden zit ting van Terneuzen's gemeenteraad werden een aantal ingekomen stukken voor kennisge ving aangenomen. Een verzoek van den Kerkeraad der Nederl. Hervormde Kerk met adhaesiebetuiging van den Kerkeraad der Gereformeerde Kerk om af schaffing van de kermis werd, na langdurige discussies welke geen nieuwe gezichtspunten openden (de voorzitter maakte in zijn requisi toir de o.i. zeer juiste opmerking, dat wellicht de vraag overweging verdiende, of een kermis nog wel „des tijds" mocht heeten) met 9 togen 6 stemmen afgewezen. Besloten werd een geldleening aan te gaan van f 106.200 a pari, rentende ten hoogste 4y2 pCt., aflossing f 3540 's jaars, voor de volgende doeleinden: aankoop huis agent van politie te Sluiskil f 3000,rioleering Axelsche straat en Kerk hoflaan f 4000,medewerking krachtens art. 72 der L.O.wet 1920: a bijbouw aan de Her vormde school f 16560,—, b bouw R. K. Meisjes school f 25686,25, rioleering lage stadsgedeelte f 41018,75, aanschaffing nieuwe beerschuit f 6335,aanschaffing nieuwe brandspuit f 9600,—, totaal f 106200,—. Van de overige door ons reeds gepubliceerde agendapunten gaf het voorstel van B. en W. tct verlenging der steunregeling tot 1 Maart 1932 aanleiding tot uitvoerige debatten. Door de SDAP-fractie was het voorstel ingediend. a. de aanvangsnorm van f 10 op f 12 te ver- hoogen. b. De kindertoeslag van f 1 op f 1,25 te bren gen. c. De eerste f 3 eigen verdiensten der vrouw met kinderen niet in rekening te brengen, zoo als door de Ministrieele circulaire is toegestaan. De overige raadsleden gingen echter met het voorstel van B. en W. accoord. In de plaats van den heer W. Bedet werd tot lid van het Burgerl. Armbestuur gekozen de heer D. Scheele, die zijn benoeming in beraad hield. Met een en ander was de ochtendzitting (van 10 tot 12 uur) gevuld. Om half twee werd in voortgezette vergade ring een aanvang gemaakt met de begrootin? gen 1932. Zooals gebruikelijk, werd de zakelijke behan deling in parlementairen stijl (al worden daarbij vaak zeer onparlementaire uitdrukkin gen gebezigd) voorafgegaan door z.g. „alge meene beschouwingen". „Deze beschouwingen" komen vrijwel steeds hierop neer, dat de ver schillende politieke tegenstanders eikaars „doopceel lichten" op een wijze, die niet be paald bevorderlijk is voor de verdere samen werking, die toch in het belang der gemeente van een gemeenteraad gevraagd mag worden. Het is ons danook een raadsel, dat men met deze fatale traditie al niet lang heeft gebroken (de vrijheidsbonders, 't zij tot hun'eer gezegd, hebben ditmaal aan het spelletje niet mee gedaan). Ook ditmaal was het weer „raak". Zoo kreeg de heer Scheele, die door de vrij- anti-revolutionairen in het Dagelijksch Bestuur werd gebracht ten koste van zijn geestverwant den affti.-revolutionair de Jager, van laatstge noemde het woord „renegaat" afvallige» Ruwe Huid Ruwe Handen i Doos 30 cent Ruwe Lippen Bij Apoth. en Drogist Faillissementen. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties) Surséance van betaling: Aan de firma P.J. Siegers Zoon, bankiers te Vlissingen is ingaande 16 September jl. sur séance van betaling verleend voor den tijd van IV2, jaar. Als bewindvoerders zijn benoemd de heeren Mr. J Adriaanse, advocaat en procureur, wonende te Oostkapelle en A. Westreener», direc teur van het bijkantoor Middelburg, der Am- sterdamsche Bank. Uitgesproken: 29 October. A P van 't Veer, koopman in krui denierswaren. Goes. Piccardstraat 11. Re Mr

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2