Ruwe Handen 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN FEUILLETON. Uit de Pers. Binnenland No. 3838 Woensdag 28 October 1931 Keurlijst van R.K. Jeugd lectuur. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND VOOR PUBLIOITEIT P0STBEIEHHI6 Ha. 52410. Do Bodolares van Saint-Sulpico. Uil de It.-K. Staatspartij. Ingezonden Mededeeling spoedig zacht met. Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertent iën 20 cent per.regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING 1 »- nr. -I.ir in 1 - 1 1 -= 1 ■■■■■■- II .1 ||J= In „De Maasbode" troffen wij onderstaand stukje aan, dat wij gaarne ook in de aandacht van onze lezers aanbevelen. Begin November verschijnt weer de nieuwe leidraad voor Roomsche jeugdlectuur. Het is de bekende keurlijst, die in vele duizendtallen gratis op de katholieke scholen wordt ver spreid. De bedoeling is hiervan om deze lijst in het gezin te brengen. De ouders kunnen dan ruim kiezen uit boeken voor eiken leef tijd hunner kinderen en zij weten, dat die lec tuur onschadelijk is. Reeds tal van jaren heeft de Keur raad in Nederland voor de verspreiding van deze keur- lijsten gezorgd. Maar nog veel te weinig is dit streven ten goede bekend. Toch verdient het volle belangstelling. Hoe ontstaat die keurlijst? De Keurraad verleent aan daartoe geschikt bevonden werken het stempel. Da" keurraad- stempel is practisch een aanbeveling voor het boek. Dat stempel beteekent ook werkelijk iets, want het wordt heusch niet zoo spoedig ver leend. Ondergeteekende is door de St. Lebuïnus- vereeniging van R. K. Onderwijzeres (essen) '»n het Aartsbisdom Utrecht nu ruim 2 jaar afge vaardigd als lid van den keurraad en derhalve is het werken daar hem van nabij bekend. En om nu enkel bij het verleenen an dao keur- raadstempel te blijven, er wordt meer copy af gekeurd dan toegelaten. Eerst na grondig ad vies van verschillende leden van den T «UTipad wordt besloten tot het al of niet verleenen van dat stempel. Dus datgene, wat het stempel heeft, is waar dig bevonden om tal van redenen, zooals b.v. ook het niet al te dik opgelegde katholieke ele ment, want in zulke gevallen haait het boek het niet. Het keurraadstempel Is dus niet het aanduiden van iets vrooms. Wel is het een aan duiden van geschikt-zijn voor Roomsche jeugd, omdat het niet absoluut neutraal is, rmdat er ook op een natuurlijke wijze godsdienst en gods dienstig leven door het boek loopen. en ook omdat het interessante stof behandelt. Wie dus een keuze doet uit de lijst van keur raadboeken, die koopt onschadelijke lectuur, die koopt vooraf door speciaal daartoe afgevaardig de personen streng gekeurde boeken. Er zpl wel eens minder dan eerste l:las werk worden aangeboden, maar men vergete niet, dat het begin van het Keurraadwerk zeer en zeer moeilijk was en dat toen de eischen niet te hoog gesteld mochten worden. Dat is echter in de volgende jaren geleidelijk verbeterd en tegenwoordig wordt er, als ik het zoo zeggen mag streng gekeurd. Door de leden van den Keurraad wordt er heel wat afgekeurd en als 128) Nadat er nog enkele woorden gewisseld wa ren, nam Gilbert afscheid van zijn neef en ging heen. Buiten gekomen deed 't Gilbert Rollin goed, dat hij alleen was en eens met volle borst de koele lucht kon inademen, om zich te her stellen van de ontroering, waarin de vragen, van Raoül hem een oogenblik gebracht hadden en de onverwachte mededeelingen omtrent din gen die zoo gewichtig voor hem waren en waar hij niets van wist. Hij overwoog kalm alles wat de abbe hem had verteld, hij dacht er ernstig over na om vol vreugde tot de slotsom te komen dat hij niets te vreezen had. Jeanne Rivat, die hij volgens de verzekering van Servais Duplat, dood waande, leefde wel is waar, doch was krankzinnig, dus evengoed als dood. Servais Duplat was in Nieuw-Caleaonia een uithoek van de wereld, en wat er ook mocht gebeuren, de echtgenoot van Henrlette was er zeker van, dat hij zijn misdaad nooit zou be kennen. Bovendien was het een moordend klimaat, dat van het schiereiland Ducos, het eiland Nou en het Pijnboomeneiland, waar de verbannen communards waren heengezonden. zij nog eens iets doorlaten, wat nog wel kan, dan gebeurt het vaak, dat het bestuur toch be sluit geen stempel te geven. Dus nogmaals: de keurraadlijst, welke bin nenkort gaat verschijnen, is betrouwbaar en goed. Hier moet nu eerlijkheidshalve m.i. wat aan worden toegevoegd, nl. dit: de Keurraad wil door het aanbieden van die lijst aan andere goede Roomsche lectuur niet tekort doen. Elk goed Roomsch boek heeft de sympathie van den Keurraad, maar de Keurraad als zoodanig kan slechts propaganda maken voor die boe ken, welke het stempel verkregen. Dit houdt echter geen ongunstig oordeel in over andere werkelijk goede katholieke jeugdboeken. Zoo wordt b.v. gedacht aan de boekjes uit de klassebibliotheek van Paul Brand te Hilver sum, aan de jeugdboeken uit het St. WiHibrcr- dushu's te Uden, aan de jeugdblaadjes Kleuter blaadje, Roomsche Jeugd en Mei van de Spaar- nestad, aan de bekroonde R. K. jeugdboeken van G. B. van Goor te Den Haag. En zoo zal er wel meer in den lande zijn, .vat mij niet be kend of thans niet in de gedachten komt. Elk oprecht streven om goede R. K. jeugd lectuur te brengen heeft de volle waardeering van den Keurraad, maar deze ijvert voor eigen keurlijsten en daarom: Ouders, raadpleegt de lijst van de Keurraad boeken, welke lijst uw kinderen beg'n Novem ber op de scholen gratis ontvangen. WILLEM WILTSCHUT. Arnhem, October 1931. DE SOCIALISTEN EN DE CRISIS. Onder het opschrift: „Wat dan? Alleen maar agitatie?" schrijft de „Volkskrant": De socialisten van ons land blijven afwij zen alle maatregelen welke de strekking heb ben, om den nationalen arbeid tegen abnor male concurrentie van het buitenland te be schermen. In het crisisdebat, nu in de Tweede Kamer gehouden, is d.'t weer duidelijk gebleken. Wat dan? Tegen de vernietiging van onzen landbouw en het leegloopen van onze fabrieken wisten de socialisten geen ander middel dan ïatio- nalisatie, exportcredieten en het stichten van een industriebank. Maar al deze middelen het werd bij dat crisisdebat duidelijk aangetoond kunnen niet baten. Onze bedrijven zijn reeds zoodanig „gera tionaliseerd", dat zij in de laatste jaren, over de hoogste tolmuren heen, konden concur- reeren op de wereldmarkt. Exportcredieten zou er eenig resultaat voor ons bedrijfsleven mee te bereiken zijn zouden de overproductie in de wereld nog grooter maken en dus de afweermiddelen van andere landen nog doen uitbreiden of De dood zou Servais Duplat evenmin sparen als hij de andere communards dwangarbei ders spaarde wier doodakten bijna met elke post in Frankrijk aankwamen. De medeplichtige van Servais Duplat ver wachtte wel dat hij vandaag of morgen ook diens naam op de lijst der overledenen zou zien prijken. Hoe dan ook Raoul d'Areynes zou nooit te weten komen, wat er met de dochtertjes van Jeanne Rivat gebeurd was. VII. Raoul d'Areynes deed, zoodra Gilbert Roll'n hem verlaten had, Raymond weer binnen ko men. Mijn beste Raymond, zeide hij, wij mogen dezen dag niet voorbij laten gaan zonder dat wij getracht hebben iets omtrent Servais Du plat te vernemen, ten minste of hij nog leeft of dat hij dood is. Hier is het adres, waar die man woonde, toen mijnheer Rollin, tijdens het beleg, in dienst van de Nationale Garde, met hem in aanraking kwam. Raoul schreef het adres op een strookje pa pier over en gaf dit aan Raymond, die half luid las: Rue du Chemin-Vert 149. De abbé hernam: Zet daar uw nasporingen voort, zie rond, zoek, ondervraag, doe alles wat in uw macht staat om mij een goede tijding to brengen. Wanneer het van mij afhangt, mijnheer Raoul, dan kunt ge er gerust op zijn, ontwoord de de Lotharinger. Ik zal mijn best doen en ge verscherpen. En bij 'n industriebank is het vertrouwen noodig, dat nu juist geheel afwezig is: het vertrouwen in de rentabiliteit van de Ne- derlandsche industrie. Wat dan? vragen wij nogmaals. Weerloos toezien, dat de werkloosheid zich uitbreidt en dat onze arbeiders eenvoudig voor de keuze gesteld worden óf deze ramp te aanvaarden ófgenoegen te nemen met de loonsverlaging? Een andere keuze is er niet. Laten de socialisten dan eerlijk verklaren, dat zij noodzkelijke bescherming van on zen nationalen arbeid afwijzend geen mid del zien, om één van beide en misschien bei de ongelukken tegelijk, van onze arbeiders af te weren maar, met hun leider, den heer Oudegeest, vóór alles agitatie wenschen! De a.s. Partijraadsvergadering. In een Zaterdag jl. gehouden vergadering van het bestuur der R. K. Staatspartij, werden o.a. datum en plaats en agenda der a.s. Partijraads vergadering vastgesteld. Na het reglementair voorgeschreven overleg met den voorzitter van den Partijraad daar over, zal de agenda worden gepubliceerd. Als datum werd bepaald Vrijdag 27 e:i Zater dag 28 November. Ten aanzien van de plaats werd besloten de Partijraadsvergadering in het vervolg niet meer aan één stad te binden, doch ook andere ste den daarvoor aan te wijzen. Het P. B. ziet in deze wisseling van de ver gaderplaats van den Partijraad een propagan distisch element voor de Partij, terwijl eenige afwisseling van stad en zaal voor de aantrek kelijkheid der vergadering groote voordeelen biedt. Besloten werd de eerstvolgende Partijraads vergadering te houden in 's Gravenhage. Op Zaterdagmorgen zal een Requiem-Mis worden opgedragen voor de zielerust van Mgr. Nolens z.g. 10 Het R.K. Huisvestingscomité en de crisisactie. Naar aanleiding van de instelling der Katho lieke Crisiscomité's in het Bisdom den Bosch, heeft het Dagelijksch Bestuur van het R.K. weet, aan goeden wil ontbreekt net mij niet. Hij stak het adres zorgvuldig in zijn zak en ging heen. De afstand van rue Ponpincourt naar de lue du Chemin-Vert was niet groot. In tien minu ten stond Raymond Schloss voor het huis, dat door Gilbert Rollin was aangewezen. Het was een tamelijk oud huis met een som ber voorkomen, een zwarten .gevel tn smalle vensters. Het was verdeeld in een overgroot aantal kleine woningen, die door arbeidsgez-'nnen be woond werden. Raymond ging een lange, donkere gang deer Aan het einde van die gang was een venster, waarachter een kartonnen bordje hing, waar met zwarte letters 't woord „Concierge" was opgeplakt. Raymond tikte aan dit venster en aanstonds vertoonde zich een oude vrouw met een bril en een groote witte muts op, die vroeg: Wat verlangt gij, mijnheer? Woont hier mijnheer Servais Duplat? vroeg Raymond. De port'erster uitte een kreet van schrik, daarna schoof zij het venster eensklaps op en schreeuwde den bezoeker toe: Zijt gij er ook een van die bandietenbende, waartoe die schurk van een Duplat behoorde? Men maakt nog altijd jacht op de mannen der Commune, waar men ze maar vinden kan, en ik zal u door de politie laten inrekenen, want al ben ik maar een zwakke vrouw, ik ben toch heel wat mans als ik begin. Zoo, zoo, komt gij hier vragen naar uw vriend Servais Duplat? Huisvestingscomité, Zuid-Willemsvaart 163 te 's-Hertogenbosch aan Z. Hoogw. Exc. Mgr. A F Diepen aangeboden, zich ter beschikking dier comi.té's te stellen. j Z. Hoogw. Exc. Mgr. Diepen heeft daarop het Dag. Bestuur van het R.K. Huisvestingscomité medegedeeld, dat het zijn volle goedkeuring weg draagt, wanneer het R.K. Huisvestingscomité zich en zijn Centraal Bureau ter beschikking stelt van de door Z.H. Exc. opgerichte Crisis comité's. Mgr. is er van overtuigd, dat de hulp van het R.K. Huisvestingscomité de Crisiscomité's van groot nut zal zijn en spreekt gaarne den wensch uit, dat zij de bemiddeling van het zoo verdien stelijk Centraal Bureau zullen Inroepen. Mgr. staat verder toe, dat het R.K. Huisves- tings-Comité de noodige voorbereidende maat regelen neemt, om de Crisiscomité's krachtig hulp te bieden. Het Dagelijksch Bestuur stelt zich voor, dat het Centraal Bureau van het R.K. Huisvestings comité de actie van de Katholieke Crisiscomi té's zal kunnen bevorderen door in overleg met en onder toezicht van Zijne Hoogw. Excellentie zijn tusschenkomst te verleenen bij: 1. de uitzending van kinderen litgezlnnen die door de crisis werden getroffen, naar gez'n- nen, welke bereid zijn deze kinderen tijdelijk tot zich te nemen; 2. de verzameling van aardappelen tn groen ten en van kleedingstukken en de distributie hiervan over de crisiscomité's. 3. de inzameling van gelden ter bestrijding van de kosten, welke uit de actie vermeld onder 1 en 2 zullen voortvloeien. De uitzending van zwakke kinderen naar Koloniehuizen, die aan het R.K. Huisvestings comité als eigenlijke taak is opgedragen, zal op uitgebreide schaal worden bevorderd. De daar toe strekkende maatregelen waren door het Be stuur reeds eerder getroffen. Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs. In de op 23 dezer gehouden Algemeene Ver gadering van Aandeelhouders der N.V. Maat schappij tot Exploitatie van Jaarbeursgebou wen, gehouden te Utrecht, is goedkeuring ver leend aan het door den Raad van Bestuur uit gebrachte Verslag over het boekjaar 1930-1931; tevens zijn de Balans, Winst- en Verliesreke ning en Exploitatie-rekening, de laatste slui tende niet een voordeelig saldo van f 24.701.05, ongewijzigd vastgesteld, onder décharge van den Raad van Bestuur voor het gehouden be heer. r Inwisseling van guldens. We hebben destijds gemeld, da- het nog tot en met 31 December van dit jaar mogelijk zal zijn buiten omloop gestelde guldens dus met een jaartal van vóór 1920 in te wisselen aan alle postkantoren, bij- en hulpposlkantoren en poststations. Thans wordt dit bericht bevestigd door een mededeeling van den minister van Financiën in de Stct, van gisteren. (Maasbode.) Hij is een schobbejak, een schoft, een ellence- ling een galgenaas en ik mag lijden dat ze hem tegen den muur zetten. Er zijn er bij massa ge- fus'lleerd, die niet half zooveel op hun kerfstok hadden als hij. Die schurk was kapitein van de communards en hij is mij nog zes-en-twintig franks schuldig aan huur, vijftien francs aan vleesch en vijf-en-dert;,g sous aan kaarsen. Hij is een naakte rat, die niet wist hoe hij van den eenen tot den anderen dag zou leven en dien wij hier de deur uitgesmeten hebben. Toen dat misbaksel off-cier bij de Commune was gewor den kwam hij met zijn bloedhonden hier en wil de ons allen doen fusilleeren, zeker om daarmee zijn schulden te betalen, zoo'n hondsvod, maar als er nog gerechtigheid hier beneden is, dan zal hij zelf tegen den muur gezet of aan een bajonet geregen worden. De port'erster kon niet meer, zij was door dezen stortvloed van woorden buiten adem ge raakt. Raymond had haar kalm aangehoord en niet getracht haar in de rede te vallen, daar hij vooruit wist dat het hem niets baten zou. Nu zij eindelijk een wein'g tot bedaren was gekomen, zeide hij: Ik kom hier namens mijnheer den vicaris van Saint-Ambroise, den abbé d'Areynes, juf frouw. v De port'erster zette groote oogen op en sta melde: Hè, wat zegt ge? (Wordt vervolgd

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1