De Zeeiiwsche Koerier Vrijdag 23 October 1931 Gemengd Jiieuws. van 46e Daargang. No. 3836 Uit het Binnenland. Uit het Buitenland. - -- FEUILLETON. Do Bodolaros van Saint-Sulpice. x— jffrifr-' .1 Door gemaskerde bandieten overvallen. Te Winterswijk zijn, naar .ie „Tel." meldt, des nachts gemaskerde inbrekers binnenge drongen in de boerderij van de alleenwonende 58-jarige landbouwster J. F. te P., in de buurt schap Huppel. De vrouw, van wie bekend is, dat zij er warmpjes inzit, werd in haar bed over vallen door e entweetal gemaskerde personen, die haar bloedend verwondden. Zij wist zich evenwel dapper te verweren, zoodat de inbre kers een derde persoon, die waarschijnlijk bui ten stond, te hulp riepen. Van dit oogenblik heeft de vrouw gebruik gemaakt en kans gezien de openstaande buitendeur dicht i,e doen tn te grendelen, waarna ze nog meer alarm maakte. Zonder iets te hebben ontvreemd en met achter lating van een masker en een rooden zakdoek, zijn de inbrekers verdwenen. Met een politie hond werd het terrein en de omgeving afge zocht. Het onderzoek naar de daders duurt voort. De vrouw wist omtrent hen niets anders te vertellen, dan dat zij met Achterhoekseh ac cent spraken. De man buiten werd Jan ge noemd. Roofoverval op een boekhoider. Dinsdagavond is de heer H. de Walle, boek houder van M Kreuzen's Kolenhandel te Mep- pel, halverwege tusschen Meppel en Zwartsluis aangevallen door twee personen, die achter een boom vandaan sprongen en hem plotseling een stok in het wiel van zijn fiets staken, waar door hij van z'n rijwiel tuimelde De aanvallers, aldus het „Vad.", sloegen hem bewusteloos en inspecteerden zijn zakken, daar zij van meening waren, dat hij veel geld bij zich had. De heel de Walle had dit echter te Zwartsluis op de post rekening van zijn patroon gegireerd. Zij heten hem aan den.kant van den weg liggen, waar personeel van een vrachtauto der firma Zwik- ker hem later vond. Dezen namen den heer de Walle mee naar het politiebureau te Meppef Onderweg kwam hij weer tot bewustzijn. Hij verklaarde aan de politie, dat hij één van de mannen had herkend als de persoon, die hem 's middags om vuur had gevraagd. Rijks- en gemeentepolitie zijn een uitgebreid onderzoek begonnen. In alle omliggende plaatsen is de oolitie gewaarschuwd. Per auto wordt in aile richtingen naar de daders gezocht. Een gefantaseerde aanranding9 Bij het justitieel onderzoek naar de aanran- ling van een 22-jarig meisje verleden week te Hengelo gepleegd, waarvoor twee jon gens uit Doetinchem waren gearresteerd, is ge bleken, dat het geheele verhaal vermoedelijk door het meisje gefantaseerd is. Ook de tweede aangehoudene is in vrijheid gesteld. Deze laatste, die een week in arrest ïeeft gezeten, heeft een aanklacht tegen het neisje ingediend wegens valsche aangifte. Deurwaarder met steenen bekogeld. Maadagmiddag vond er een uitzetting plaats m de Simon Willemstraat te Amsterdam. Om- lat de ongewenschte belangstelling bijzonder croot was, was ook de politie in rui me mate ver tegenwoordigd. Na hun werk voltrokken de deurwaarder en zijn helpers onder politiebegeleiding weg. Eeiat groote menigte volgde dit gezelschap echter op den voet. In de Bellamystraat begon men erg op te dringen en zelfs steenen uit den grond te halen. Tegenover de bekogeling, die hierop werd ingezet, waren agenten en hun bescher melingen machteloos, want ook uit de ramen werden projectielen op hen gericht. Wel leste de politie nog enkele schoten en trachtte zij met den gummistok het gepeupel uiteen te ja gen, doch ten slotte was men toch genoodzaakt in het politieposthuis Borgerstraat te vluchten. Hier werd hulp van andere bureaux inge roepen, zoodat de buurt weer spoedig tot rust was gebracht. De deurwaarder is later in gezel schap van politieagenten per auto naar zijn wo ning vertrokken. Een volle lading hagel in de borst. Woensdagmiddag omstreeks 4 uur heeft de 38-jarige fotograaf P. v d Neut, wonende aan den Kleiweg te Gouda, toen hij op de Reeu- wijksche plassen wilde gaan jagen, een lading hagel in de borst gekregen, tengevolge waarvan hij terstond overleed Het droevig ongeluk heeft zich'als volgt toegedragen. De heer v d Neut was met een tweetal ken nissen naar de plassen gegaan, waar zij op een gedeelte, voor hetwelk zij van den pachter toe stemming bekwamen, wilde eenden wilden gaan schieten. Bij het café van Van Rhoon hadden zij een bootje liggen, waarmee zij zich naar het jachtterrein zouden begeven. Een der jagers had reeds in het vaartuigje olaats genomen, toen vervolgens de heer v. d. Neut instapte. Daarbij is de haan van het geladen geweer, dat hij in de hand hield, achter een bankje in de boot blijven haken. De haan werd iets overge trokken en klapte daarna weer toe. Het schot ging af en de volle lading hagelkorrels drong v. d. Neut aan de hartzijde in de borst. Het hart werd getroffen en vrijwel onmiddellijk dood, stortte het slachtoffer voorover in het bootje. De hevig ontstelde jachtgenooten hebben met behulp van eenige toegesnelde personen het ent zielde lichaam het café binnengedragen. De ongelukkige was gehuwd doch had geen kinderen. Gevaarlijke dief. Te Eindhoven kwam de heer de K., wonende Tweede Lieven de Keijlaan in gezelschap van een vriend na een wandeling aan deur van dienswoning, toen die vriend zijn aandacht ves tigde op het feit, dat er een rijwiel voor de wo ning stond. Onraad vermoedende, omdat de heer K wist, dat er niemand thuis kon zijn, be sloten beide heeren de een voor, de ander ach ter de wornng binnen te gaan. Zoodra dé K. de woning was binnengekomen, zag hij een per soon de trap afkomen, waarop hij op dezen toe sprong om hem te grijpen. De maa trok daarop een revolver en loste een viertal schoten op de K. Deze liet zich echter hierdoor niet weerhou den doch greep den inbreker vast en ontwapen de hem met behulp van zijn inmiddels te hulp gesnelden vriend. Het bleek, dat de revolver nog twee scherpe patronen bevatte. In allerijl werd de in de nabijheid survéilleerende politie ge waarschuwd, waarna de indringer per celwagen naar het hoofdbureau werd overgebracht. Al daar bleek hij te zijn F H Duitscher, wonende te Eindhovenln zijn kosthuis bleek hij nog een groot model automatisch revolver te hebben met 20 patronen. Met de aanhouding van dezen Duitscher is een gevaarlijk heerschap onschadelijk gemaakt Bij het nazien van de kleed5 ng van den heer K. bleek, dat in zijn overjas eenige kogelgaten zaten en dat een kogel door den overjas heen in aanraking was gekomen met een knoop van zijn colbertjasje. De knoop was in stukken geschoten, doch de kogel had daarop gelukkig een andere richting genomen en de heer K niet getroffen. Eveneens werd een kogel aangetroffen in een notitieboek je, in den binnenzak van het colbertjasje, zco- dat het een buitengewoon toeval mag heeten dat de heer K niet werd gewond De gevaarlijke dief is voorloopig opgebor gen. Chauffeur en vier onderwijzeressen gedood Door het springen van een band is bij Giffers een autobus over den kop geslagen, waarmede onderwijzeressen uit Duitsch Zwitserland een uitstapje maakten. De chauffeur en vier onderwijzeressen wer den gedood, de meeste overige inzittenden ge wond. Vele hunner moesten naar het ziekenhuis te Freiburg worden gebracht. Brievenbesteller overvallen en neergeschoten. Een brievenbesteller, die in het 15de stads district te Weenen aangeteekende brieven moest bezorgen, werd, toen hij het kantoor ver liet, door twee jonge mannen aangevallen, waar van er één verscheidene schoten uit een revol ver op hem loste, waardoor de brievenbesteller getroffen werd, zoodat hij neerzonk. De daders namen de vlucht, doch werden door burgers en politie nagezet. Een hunner werd gegrepen. De tweede joeg zich,toen hij gearresteerd zou worden een kogel door het hoofd en werd le vensgevaarlijk gewond. Vlaamsche incidenten te Gent. De Brusselsche correspondent van de Msb. meldt Zooals we reeds gemeld hebben, was besloten de opening van de universiteit van Gent, zon der plechtigheid te doen plaats hebben. Deze maatregel werd getroffen, om de her haling van incidenten, zooals -die zich vorig jaar hebben voorgedaan, te voorkomen. De studenten besloten daarop echter zelf het academisch jaar met een zekere plechtigheid in te zetten en zij organiseerden dezer dagen een stoet, die langs de voornaamste straten van Gent trok. Op een gegeven moment kwamen zij in bot sing met de politie en werd ook een escadron gendarmen tegen de .manifestanten in het ge lid gebracht. De studenten trokken toen, gevolgd door de gendarmen en politie naar hun lokaal „Uylen- spieghel", aan den gevel waarvan een ^root spandoek hing, met het opschrift: „Los van België!" Alle vensters en deuren van het lokaal gin gen plotseling open en er volgde een geweldig bombardement met glazen, flesschen en zelfs stoelen tegen de gewapende macht. Verschillende gendarmen werden hierbij ge wond. Zij voerden een charge uit tegen de ma nifestanten, die buiten het lokaal waren geble ven. Op de sommatie om d^ vensters te sluiten en het borbardement te staken, werd eerst gevolg gegeven, toen dov gendarmen schoten in de lucht werden gelost. Er werden een zestigtal proces-verbalen op gemaakt. Zooals men ziet, worden de gemoederen hier meer en meer geprikkeld en velen beginnen te vreezen, dat het niet lang meer zal duren, of er zullen slachtoffers vallen. Het geduld van het Vlaamsche volk is in derdaad ten einde; het wenscht eindelijk de taalkwestie in den geest van volledige tegemcet koming aan de Vlaamsche rechten opgelost te zien. Het is te hopen dat de tegenwoordige macht hebbers daarmede nog tijdig zullen rekening houden. Echtpaar treedt in het klooster. Volgens een bericht uit Rome, zijn dezer da gen de heer en mevrouw Matricardi uit Sicilië in het klooster getreden. De man is novice ge worden bij de Franciscanen in Assisié, terwijl de vrouw den sluier aangenomen heeft bij de Clarissen. Matricardi, die jarenlang directeur was van het post- en telegraafkantoor, was een bekende en zeer geziene persoonlijkheid in Agrigentum. Ongeluk op een duikboot. Bij een oefening van een Engelsche duikboot is bij vergissing, toen de boot onderdook, een man op het achterdek achtergelaten. Toen het ongeluk bemerkt werd, kwam de boot weer ter stond aan de oppervlakte, doch van den onge lukkige was geen spoor meer te vinden, hoewel de duikboot uren lang in den omtrek kruiste. Geheimzinnig geval te Antwerpen. Het „Laatste Nieuws" deelt het volgende me de: Eenigen tijd geleden brak een jonge voetbal ler een been. Na zijn herstel liet de jongeman zie hdagelijks op het veld masseeren, waarna hij zich naar het stortbad begaf. Dit geschiedde ook Zaterdagmorgen. Maar men zag hem niet meer terugkeeren. Men ging zien en vond den ongelukkige, den 23-jarigen H., dood in de douche-kamer. Naast hem lag nog een jongeman bewusteloos, waarvan de toe stand echter niet levensgevaarlijk was. Het bleek zijn 21-jarige neef II. Van K. uit Dordrecht te zijn. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ont boden. Door toepassing der kunstmatige adem haling slaagde men er in de levensgeesten bij Van K. weer op te wekken; voor H. bleven de pogingen echter vruchteloos. De lijkschouwing zal dienen uit te maken wat de doodsoorzaak van den jongeman is geweèst. Aanvankelijk werd gedacht aan een gasverstik k'ng, wat echter volgens het onderzoek uitge sloten is. Werden beiden tegelijkertijd door een beroer te getroffen? Dit zou ongewoon, doch daarom niet uitgesloten zijn. Het onderzoek duurt voort. Auto met voetballers verongelukt. Een vrachtauto, waarmede een voetbalelftal en supporters van een sportvereeniging uit Ei- ckelborn naar huis terugkeerden, is tusschen Delbruck en Boke in een greppel terecht geko men en over den kop geslagen. De keeper en een der spelers werden gedood terwijl 5 gewonden bewusteloos naar het zie kenhuis van Delbruck zijn overgebracht. Van 2 hunner, die e enernstige schedelbreuk hebben bekomen, is de toestand zorgwekkend, bij de overigen zijn de verwondingen van lichteren aard. Gezin uitgemoord. In het dorp Osnica in Wolhynie is een vree- selijke misdaad aan het licht gekomen In het huis van een zekeren Mitoch was orand uitge broken. Toen de buren te hulp snelden en enkele mannen het huis binnendrongen, vonden roij de lijken van Mitoch, zijn vrouw en 2 kinderen cp den grond liggen, die zoo verminkt waren, dat zij onherkenbaar waren. De grond en de ?nu- ren waren overal met bloed bespat. In verband met deze misdaad is een zwager van Mitoch gearresteerd, die vermoedelijk uit wraakzucht gehandeld heeft. Men vermoedt, dat hij het gezin heeft ver moord en daarna het huis in brand heeft gesto ken o mde sporen van zijn daad uit te wisschen Jeugdige misdadigers. Uit Parijs wordt gemeld: De Parfjsche politie is een bende van Jeugdige misdadigers op het spoor gekomen, die in het bizon der haar werk van rijwieldiefstallen maakte, zoodat niet min der dan 100 van deze diefstallen door de bende zijn uitgevoerd. De leider van de bende is een schooljongen van 13 jaar, terwijl het oudste lid van de bende den leeftijd va nl5 jaar nog niet heeft bereik. De gestolen rijwielen werden voor prijzen wis selende tusschen 10 en 20 francs, verkocht. Op de vraag, wat zij met het .ildus ontvan gen geld deden, gaven zij zonder blikken of blo z enten antwoord, dat hun vriendinnetjes veel noodig hadden. Bij vele leden van de bende werden geladen revolvers gevonden. De leden van de bende droe gen echte apachenamn als Jojo de verschrikke lijke enz. De onderwijzeres van Chicago. Tengevolge van den desolaten toestand van de financiën van de stad Chicago, hebben de onderwijzers bij net stedelijke onderwijs reeds sedert April geen salaris in contanten meer ont vangen. glimlach, Servais Duplat als redder dat kan ik m ij niet goed voorstellen. Het is een geheele ro man, dien gij mij daar vertelt. Het is de zuivere waarheid. De echtgenoot van Henriette herademde, Raoul wist niets. Dan kunnen wij aannemen, zeide hij, dat Ser vais Duplat eens een enkele maal in zijn leven een goede daad heeft verricht Waarschijnlijk kende hij Jeanne Rivat en heeft hij haar kind willen redden. Dat dacht ik ook. De ongerustheid van Gilbert keerde fenigs zins terug. Bedoelt ge daarmee, dat ge het niet meer denkt? vroeg hij. Ik twijfel. Gilbert Rollin, die er zeer veel waarde aan hechtte om nu volledig door Raoul te worden ingelicht omtrent de bijzonderheden, die hem nog onbekend waren vroeg: Maar de moeder, liet hij haar dan aan haar lot over? Wat is er van haar geworden? z Zij werd door mij gered. Door u? Gilbert voelde al zijn angst terugkeeren want hij had tot dusverrre steeds gedacht, dat Jeanne Rivat dood was. De abbé antwoordde: Ja: f (Wordt vervolgd) 126) Zijn ongerustheid nam toe. Hij was op zijn hoede en vroeg zich angstig af, wat de abbé d'Areynes hem wel kon te zeg den hebben over den ex-fourier van het 57en oataljon. Servais Duplat, herhaalde hij, dat is inder daad een nietswaardige schavuit, een eller-de- ing die tot alles in staat is en met wien ik door omstandigheden was gedwongen eenigen ;ijd om te gaan. Trouwens gij het persoonlijk tennis met hem gemaakt en kunt over hem oordeelen. Dat is zoo. En wat kan u aanleiding geven om thans over zulk ergerlijk soort van mensch te spre ien? Een ernstige reden, zeer ernstig en dat zult *e begrijpen, wanneer ge mij slechts even aan- ïoort. Spreek neef. Tijdens het beleg waart gij kapitein van dc Nationale Garde en gij hadt bij uw compagnie een soldaat, die Paul Rivat heette. De onrust van Gilbert Rollin groeide aan tot angst. Toch wist h ijdie te bedwingen en zeide inet tamelijk vaste stem: Dat is zoo. Paul Rivat werd als ik mij wel herinner doodelijk getroffen in den slag bij Montretout. Hij is eenige maanden later aan de gevolgen van zijn wond in het hospitaal te Versailles ge storven. Ik heb zijn laatsten snik opgevangen. Kendet gij hem dan? I kheb hem, een jaar voor zijn dood, ge trouwd. Zoo. Hebt ge wel eens over zijn vrouw hooien spie -ken. 't Is mogelijk dat ik wel eens over haar heb hooren spreken, maar dan moet het toch met een enkel woord geweest zijn, want ik herinner mij er niets van, antwoordde Gilbert, die niet wist waar Raoul heen wilde, maar die zeer cp zijn hoede was. De abbé hernam: Paul Rivat heeft zijn vrouw niet mogen weer zien en ik heb hem op zijn sterfbed gezworen, dat ik haar zou beschermen en zou waken over het kind dat zij destijds verwachtten Ik be loofde hem ook dat ik haar zoodra ik in Paiijs terug was, zou opzoeken. En ge hebt dat gedaan? Ja. E enlichte bleekheid overtoog het gelaat van Gilbert, het angstzweet kwam op zijn voorhoofd De abbé vervolgde: Het was in den nacht van 28 op29 Mei, ik kwam in Parijs terug met het laatste bataljon van het leger te Versailles en besloot onmidde- Hjk naar de woning van Jeanne Rivat te gaan. die haar echtgenoot mij had aangewezen. Op het oogenblik dat ik het huis binnentrad .ont plofte er een bom op het dak, dee ddit instor ten en stak het huis in brand. Achter mij hcor de ik nog iemand, die nog iets van zijn eigen dommen wilde redden of volgde men mij? Ik droeg mijn geestelijk gewaad, misschien had n communard mij op straat opgemerkt en wilde hij aan mij zijn wrok koelen over de nederlaag der zijnen door mij te vermoorden. Ik verhaaste mijn schreden Op de bovenste verdieping zag ik een deur open staan. I kvluchtte daar binnen. Het was de kamer van Jeanne Rivat. Midden in die kamer lag een oude vrouw, gedood door de ontploffing, d'e ook Jeanne had gekwetst op haar bed waarnaast de wieg stond Ik wilde haar te hulp snellen, maar de voetstappen na derden meer en meer. De onbekende, die mij volgde, had oo kde bovenste verdieping reeds bereikt. Ik verborg mij in een zijkamertje en door de glazen deur zag ik een man binnenko men, naar de wieg gaan, die reeds door de vlam men werd omringd, die opnemen en er zich haastig mee verwijderen. Tot mijn groote ver bazing herkende ik in dien man Servais Duplat Gilbert stond te beven. Zijn ongerustheid zijn angst had nu plaats gemaakt voor Aen ware ontzetting. Wat wist Raoul? Een oogenblik meende Gilbert dat hij ont maskerd in het verderf gestort zou worden. Evenwel, dank zij zijn ijzeren w'l bedwong hij zijn schrik. Servais Duplat, zeide hij met een gedwongen

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 5