Wetenswaardig Allerlei. Tongeworst Plockworst A J. KRAS, Sas van Gent. Als een roosje Stadsnieuws. Kerknieuws ^Handelsberichten Landb en Deeteeli Pesterijen Rechtszaken. Gemengd Jlieuws. Marktberichten Een mooie verbetering bij den Postdienst. 4dvmrtmntlón. AGENTEN Ingezonden M«dedeellng (7) Rijkspostspaarbank. Uit het Binnenland. Uit het Buitenland. MIDDELBURG, 22 October Boter en eieren aangevoerd door Walchersche boerinnen (officieele prijsnoteering)boter fo,66, kipeieren f7,25, eendeieren f6,50, ganseieren f om een subsidie uit de gemeentekas van f 6000 f Adres van het Wit-Gele Kruis te Ter Neu zen houdende verzoek de toegekende subsidie ad f 300 te verhoogen tot .f 400. g. Adres van de oudercomnyssie van school A houdende verzoek de beschikking te mogen verkrijgen over een gymnastieklokaal van de kopschool voor het houden van ouderavonden en in verband daarmede een bedrag van f 30 per jaar uit de gemeentekas te mogen ontvan gen h. De begrooting van het burgerlijk armbe stuur dienst 1032; i. Idem van de brandweer. j. Idem van de commissie tot wering van schoolverzuim in de Kom. k. Idem van die te Sluiskil. 1. Opnieuw vastellen van schcolgeldveror- dening Onderwijs. Tot onderwijzer aan de R.K. TjLO- school is benoemd de heer G H ten Asbroek te Haaksbergen (Overijsel) Waterstaat. Met ingang van 1 December a s. wordt overgeplaatst de technisch ambtenaar bij den Rijkswaterstaat, de heer J van Goor naar de werken voor den aanleg van het ka naal van Amsterdam naar den Boven-Rijn ter standplaats Utrecht. Jubileum. A.s. Zondag herdenkt de RK. Werk lieden vereeniging, alhier, haar 12%-jarig be staan. Om 4 uur wordt een optocht door de stad georganiseerd. HULST. Burgemeester. Bij Kon Besluit is herbenoemd tot burgemeester van Hulst de heer B. A. T M Truffino. ZUIDDORPE. Gemeenteraad. In een Vrijdag jl. cehouden voltallige vergadering werd een verzoek van verschillende winkeliers inzake de winkelslui ting aangehouden tot de volgende vergadering. De begrooting 1932 werd vastgesteld. slaapt Uw baby, wanifeer gij de gesmette en stukke plekken van zijn huidje inwrijft met Purol en drooghoudt met Purolpocder. VOORTAAN OOK 'S AVONDS NOG POST EN COURANTEN UIT HOLLAND EN NAAR HOLLAND. De directeur van het postkantoor maakt be kend: le dat vanaf 2 November a.s. un 20 u 30 nog post zal worden ontvangen van en verzonden voor Holland; 2o. dat van 21 uur21, u 15 gelegenheid zal worden gegeven tot het afhalen van dagbladen, en dat bushouders gedurende dezen tijd alle aangekomen post kunnen afhalen; 3o. dat voor de verzending de laatste bus lichting om 20 u 15 zal plaats hebben. Deze regeling geldt voor gewone werkdagen. Kerkbericht van Sas van Gent. Zondag 25 October, feestdag van Christus Koning; om 7 uur de Vroegmis voor het geeste lijk en stoffelijk welzijn der parochie; om 10 uur de Hoogmis voor den heer Eugenius Aioy- sius Petrus van den Hemel als lid van den R.K. Kring. Na de H.H. Missen de reliquie van liet H. Kruis. Om 2,30 uur Lof met toewijding van het menschdom aan het Allerheiligste Hart van Jezus en litanie van het H. Hart. Maandag 26 October, om 7 uur uitreiking der H. Communie en bij de Eerw. Zusters de H. Mis voor madame Maria Josepha de Bock-de Blin de; om 7,45 uur gezongen H. Mis voor den heer Willy Modest Polydore Nevejan. Dinsdag 27 October, om 7 uur gezongen H. Mis voor den heer Dominicus van den Berg en echtgenoote; om 7,45 gezongen jaargetijde voer madame Pauwels-Ongenae. Woensdag 28 October, om 7 uur gezongen jaargetijde voor den heer Joseph de Roeck; cm 7,45 uur gezongen H Mis voor nev.r. Maria van Waes-van Acker en overleden ouders. Donderdag 29 October, om 7 uur de H. Mis voor madame Maria Theodora Kieboom-Kcrck haert; om 7,45 uur gezongen H. Mis voor den heer en mevr. Arthur Temmerman-van Acker. Vrijdag 30 October, om 7 uur gezongen H. Mis voor madame Elisabeth van Leemput-de Rooy; om 7,45 uur gezongen H. Mis voor de overleden ouders van den heer en mevr. Charles Wauters. Zaterdag 31 October, vigiliedag van Allerhei ligen, geboden vasten en onthoudingsdag, waar op het gebruik van vleeschspijzén verboden is, algemeene H. Communie der schoolkinderen. Om 7 uur gezongen H. Mis voor mej. Maria Coleta Lammens en overleden familie; om 7,45 uur de H. Mis voor mevr. Hoefnagels-Pontena gel. Zaterdagavond biechthooren van 3 tot 3 uur, en om 6 uur Lof. Zondag 1 November, hoogfeest van Allerhei ligen, om 7 uur gezongen Vroegmis voor mej. Coleta Johanna Feyen met algemeene H. Com munie na het Evangelie der leden van den Bond van het H Hart; om 10 uur de Hoogmis voor het geestelijk en stoffelijk welzijn der pa rochie. Op het feest van Allerheiligen zal in alle vastgestelde H H Missen een collecte met open schaal gehouden worden voor liet Seminarie, welke in de milddadigheid dringend wordt aan bevolen. De geloovigen worden beleefd verzocht om volgens oud christelijk gebruik, met de aan staande dagen van bijzondere godsvrucht zoo mogelijk allen tot de H.H. Sacramenten van Biecht en H Communie te naderen. P. DOENS Pastoor. Audiëntie. Z H Exc de Bisschop van Breda zal Zaterdag dezer week en Woensdag en Vrijdag der volgen de week geen audiëntie verleenen. Benoemingen. Z. H. Exc, de Bisschop van Breda heeft be noemd tot kapelaan te Steenbergen den Wel- eerw heer G Rombouts en tot kapelaan te West dorpe den Weleerw. heer G Rijsloo. die werk zaam was in het aartsbisdom Mechelen. 15 October opgegeven door v.$. Graaf Co. NV (Afd. Handelsinformaties). Uitgesproken: 5 Oct. P. de Mul, melkslijter, Terneuzen. Rc. Mr Ph Portheine. Cur. Mr G. Tichelman, Noord straat 94, Terneuzen 14 Oct. A D Boonstra, electricien, Vlissingen, Walstraat 10 boven. R.c. Mr J H Bybau. Our Mr P M W J v d Slikke, Vlissingen. Het Engelsche pond en het Hollandsche ei. De landbouwer krijgt er wel van alle kanten langs, in dezen tijd. Was de pluimveeteelt nog een belangrijk loonend nevenbedrijf voor hem en opende de winter het perspectief van een oploopende markt, de daling van het Engel sche Pond heeft ook ten deze plots weer allen verwachtingen den bodem ingeslagen. De prijs, die reeds een stijgende tendenz vertoonde, zak te aanmerkelijk terug, omdat de mogelijkheid van uitvoer naar Engeland zoo goed als verke ken was en we aldus een „te veer-' aan voor raad hebben gekregen voor de binnenlandsche consumptie. Onze pluimveeteelt steunt voor ten belang rijk deel opj den ui,tvoer naar Engeland. Van de binnenlandsche productie aan eieren consumee ren we zelf slechts een derde gedeelte; de rest wordt geëxporteerd, ten deele naar Duitsch- land, maar dat deel werd met de versobering van den levensstandaard daar en door de be schermingsmaatregelen in Duitsehland van een e'gen landbouw, steeds minder, het grootste deel ging steeds naar Engeland. Daar worden heel wat meer eieren geconsumeerd dan gepro duceerd maar toch was onze afzet er moeilijk, omdat we ter Engelsche markt heftig boconcur reerd werden door Denemarken, dat een stren ge keur op haar export-eieren toepaste. Om enze afzet te beschermen zijn ook hier te lande in den laatsten tijd speciale maatregelen geno men, die de kwaliteit onzer eieren bedoelden te garandeeren. Nu de waarde van het Pond Sterling aanmer kelijk is gedaald, terwijl ook in Denemarken de geldswaarde aan fluctiaties onderhevig werd gesteld door de opheffing van den gouden stan daard, kunnen we ter Engelsche markt geen prijs meer maken voor het Hollandsche ei en moeten we er het terrein laten aan onze Deen sche concurrenten. Het gevolg zal een groote overproductie zijn ook de markt in het eigen land zal dalen, het ei zal dus goedkooper worden, misschien zelfs weer goedkoop genoeg om het naar Enge land te exporteeren. Dat wijst er op, dat we wat de prijs onzer eieren betreft méé moe ten met het Pond, of we willen of niet. Het Hollandsche ei zal goedkoop zijn in den a.s. winter. Dat beteekent natuurlijk groote schade voor velen. Vooral de kalkers en dege nen, die voorraden hebben liggen in koelhuizen zullen groote verliezen leiden. Moet een en ander onzen landbouwers en an deren pluimveehouders nu zeggen, dat ze het aantal dieren moeten gaan beperken, de pro ducts drukken? Geenszins! Men mag niet pogen om het ei op een be paalden hoogen prijs te houden, want als we de Engelsche markt voor eenigszins langduri- gen tijd verlaten, dan zullen we er later, na een eventueel herstel van het Pond of na nivil- leering der huidige verschillen in de gelds waarden, het terrein goed door de Deensche concurrenten bezet vinden. We moeten het peil van de productie min stens handhaven en het bedrijf zóó zien in te richten, dat we een goedkooper ei kunnen le veren. De prijs kan trouwens wel dalen, zonder dat er met verlies wordt gewerkt. De eieren- prijs is in dezen crisistijd niet slecht geweest, al kan men het winstje dat de kippen ople verden, niet buitensporig heeten, waar in alle andere takken van het landbouwbedrijf verlies moest worden geboekt. Maar de prijs kan in ieder geval, als het moet, iets omlaag. Pachten loonen, voeders, hout voor hokken, alles wordt goedkooper. Wanneer we daarbij nog intensie ver bedryfsmethoden gaan toepassen, nog meer dan voorheen profiteeren van de lessen der we tenschappelijke onderzoekingen op het gebied der fokkunst, ratloneele voeding e.d., dan zal het ook bij lageren eierenprijs nog mogelijk zijn om iets te verdienen. De omstandigheden eischen eer: aansluiting aan de eischen van de Engelsche markt. Een lage eierenprijs is trouwen^ ook een volksbe lang. Van overproductie van dit gezonde volks, voedsel kan voorloopig nog geen sprake zijn wèl van onderconsumptie. Het ei is nog steeds te duur om algemeen en in voldoend aantal gebruikt te kunnen worden Natuurlijk kan de pluimveehouder het ei niet voor eiken willekeurigen prijs leveren, maar de omstandigheden zijn thans gunstig om met een iets verlaagde opbrengst genoegen te nemen, het daarbij dreigende tekort aan inkomsten be strijdende door een intensiever bedrijfsexplo:- tatie. Opgave betreffende het postkantoor Sas van Gent der maand Sept. 1931. Aan bovengenoemd kantopr werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f13,405,83 en terugbetaald f 11,305,89. Der halve meer ingelegd dan terugbetaalp f2,102,94. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 10. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal f0.000 en afgeschreven f2000, Derhalve minder in-dan afgeschreven f 2000. Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuld boekjes bedroeg Opgave betreffende het hulppostkantoor Westdorpe der maand Sept. 1931. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f4.816, en terugbetaald f3.384.58 Derhalve meer ingelegd dar. terugbetaald f 1.431,42 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboek jes bedroeg 4. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal f eoo en afgeschreven f Derhalve meer in- dan afgeschreven 000. Het aantal nieuw uitgegeven staats schuldboekjes bedroeg o. Opgave betreffende het hulppostkantoor Philippine der maand Sept. 1931. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f2 .470,85 en terugbetaald f 1.289.38 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 1,181.47 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 1. Opgave betreffende het postkantoor Neuzen der maand Sept. 1931A$in bovenge noemd kantoor werd in den loop der maand op spaarbankboekjes ingelegd f 33,956,en terugbetaald f31,738,45. Derhalve meer inge legd dan terugbetaald f2,217,55. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 39- Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal f700 en afgeschreven f5,950. Derhalve minder in- dan afgeschre ven f 5,250. Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuld boekjes bedroeg 1. Tot aankoop van Nationale Schuld ten be hoeve van inleggers werd uitgegeven 1 order, tot een nominaal bedrag van f 7 50. HOEVEEL AUTOMOBIELEN IN AMERIKA WORDEN VERKOOKT. De Chevrolet met de grootste omzet. Wanneer men in aanmerking neemt dat ook hier te lande de Amerikaansche automobiel van jaar tot jaar terrein wint, mag een kort over zicht van wat de laatste maanden op Je markt in Amer'ka zelf gebeurt, ongetwijfeld van be lang worden geacht. Volgens de offcieele gegevens van het statis tieken-bureau Polk, werden in d» gezamenlijke staten van Noord-Amerika in den loop der eerste .zes maanden van 1931 geregistreerd 1.177.130 nieuw in gebruik genomen automobie len. In dit totaal zijn de voornaamste merken als volgt vertegenwoordigd: Chevrolet met 368,907 wagens; Ford met 350,801; Buick met 54,621; Pontiac met 47,237; Dodge met 34,761. Respectievelijk volgen dan nog in omzet: Chrysler, Oldsniobile, Essex, Studebaker, Willys- Whippet, Nash, Plymouth, Auburn, De Soto, Hud son, Hupmobile en Graham. Men ziet uit het bovenstaande overzicht dat Chevrolet en Ford, wat aantal verkochte nieuwe wagens betreft, ver bovenaan staar., en bijge volg ook op de geheele wereldmarkt de voorste plaatsen innemen. Met 368,907 geregistreerde wagens vertegenwoordigt Chevrolet alleen reeds 31,34 pCt. van den totalen omzet in nieu we auto's op de Amerikaansche markt over het eerste halfjaar 1931, en Ford met 350,801 re gistraties 29,8 pCt. Over het eerste halfjaar van 1930 bedroegen deze percentages: Chevrolet 23, Ford 41 pCt. Tusschen deze beide merken wordt sinds enke le jaren een ware titanenstrijd om den voor rang op de wereldmarkt gevoerd, die door het publiek met belangstelling gevolgd wordt. i Weet ge dat geen enkel land een zoo intensief automo biel-verkeer heeft als de Vereenigde Staten. Ook zonder den Oceaan over te steken kan men zich van de afmetingen, die dat verkeer heeft aangenomen, reeds een denkbeeld vormen, als men weet, dat 31 December 1930 In de navol gende steden het aantal automobielen (perso nenwagens, vrachtauto's en bussen) respectie velijk bedroeg: New-York 751,711; Los-Angelos 516,016; Chi cago 469,478; Detroit 423,102. Weet ge dat in Parijs met zijn volgens onze begrippen enorm druk automobielverkeer, het aantal mo torvoertuigen op denzelfden datum slechts 172,450 bedroeg? Kantongerecht te Middelburg De Kantonrechter te Middelburg heeft in de zitting van 14 Oct veroordeeld wegens: met een motorrijtuig of een handwagen niet behoorlijk uitwijken naar links-rechts bij het inhalen-ingehaald worden: J I J B te Bres- kens, vrijspraak. Als verloofden uit zijn. Woensdagmiddag reden een heer uit Amster dam en zijn verloofde met een auto langs den Amstel, toen laatstgenoemde neiging kreeg ook eens te chauffeeren Hoewel zij de kunst van au tobesturen geenszins machtig was nam zij op een der smalste gedeelten van den Amsteldijk onder Nieuwer Amstel het stuur over en reed pardoes in het water. De auto ging onmiddellijk onder doch de heer K had de tegenwoordigheid van geest het portier te openen en zichzelf en zijn verloofde zwemmende in veiligheid te stel len. De auto werd later door een kraanwagen opgehaald. Leeuwin ontsnapt. De bewoners van het vreedzame Earlshilton (Eng.) hebben een avontuur beleefd, dat hen nog lang zal heugen. De onzette menschen za gen nl. plotseling een leeuwin verschijnen, die door een rondreizend circus werd medegevoerd en die, toen door het schokken van den wagen waarin zij vervoerd werd, over den ongelijken weg, de kooi was opengegaan, de kans schoon ha.d gezien, tot een uitstapje. Alleen twee kinderen schrokken niet. Vol be wondering bleven zij de leeuwin aanstaren, daar zij dachten dat het een groote hond was. Of de leeuwin door zooveel onschuld r ntrc erd werd, is niet bekend. In ieder geval kon zij weer opgesloten worden in haar kooi, waarna de reis verder zonder ongelukken kon worden voortge zet. Aangevoerd door handelaren: boter f0,62 kipeieren f6,50, eendeieren f6,50 ganseieren f o. Part. prijs: boter f0,75, kipeieren f8,00 poelje f5,50, eendeieren f7,50. gevraagd v. verkoop, land- en tnfn- bauwzaden en vrnchlboomen. J. TEN BRUGGEN CATE (7) ALBERGEN 12 c. per ons. 16 c. per ons. 25

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 3