Builenl. Overzicht Binnenland, Buitenland Preotnciemeuws Hoi R.K. Liefdehuis te Huist Door verbouwing belangrijk verbeterd Centrale verwarming en waterleiding. èen nationale rëgëerlng alleen toetreding be- fceekenen van den Vrijheidsbond, zou aan het Kabinet derhalve een reactionnair cachet wer- den opgedrukt en dat zou alleen een scherpe reactie ten gevolge hebben. De debatten gaan voort. Een lichte ontspanning in den internationalen toestand. De laatste dagen mag van eenige ontspan ning in den in menigerlei opzicht strakken poli tieken toestand worden gesproken Rijkskanselier Bruning heeft in den Rijksdag een meerderheid gekregen, een kleine meerder heid, hoewel ze toch nog weer grooter was dan de hardnekkigste optimist durfde verwachten. Hij heeft daarna de leden voor vier maanden naar huis gestuurd, zoodat h ïjde handen vrij heeft en in staat is zijn titanenwerk voor ie ge zondmaking van Duitschland voort te zetten. Voor dat werk is de hulp van het buitenland, de medewerking met name van Frankrijk on misbaar en nu is het een onloochenbaar feit, dat alleen Bruning op het oogenblik voldoende vertrouwen in het buitenland bezit om met kans op succes bij het buitenland aan te klop pen. Een nederlaag van Bruning zou Duitsch land in een chaos hebben gestort. Zijn overwin ning beteekent een opluchting voor heel de be schaafde wereld. Voor de moeilijkheden tusschen China en Ja pan is nog steeds de oplossing niet gevonden. China, als de zwakste partij, heeft zich onder de hoede van den Volkenbond gesteld. Japan wil de gerezen kwesties met China alleen uit maken en nu zoekt men den weg, die China niet op genade of ongenade aan zijn machtigen Oosterbuur overlevert en toch Japans prestige niet affronteert. Het heeft in Japan een oogen blik kwaad bloed gezet, dat Amerika, hoewel geen lid van den Volkenbond, zoo nauw daar mee samenwerkte, dat de vertegenwoordiger van de Ver. Staten in den Volkenbondraad mede zitting nam, maar die storm is onder den druk van de openbare meening in heel de we reld wat geluwd en het lijkt er op, dat er nu ook in het land van den Mikado meer geneigd heid begint te komen om tot een bevredigende oplossing te geraken. Dan is er de reis van den Franschen Minister President Laval naar Washington, welke in de volle belangstelling komt te staan en waarvan voor de verbetering van den algemeen econo- mischen toestand en voor de kansen van de ont wapeningsconferentie stellig iets goeds wordt verwacht, 't Is de noodschreeuw van heel de wereld, welke Hoover en Laval wel dwingen zal al twijfelen we overigens geen oogenblik aan hun goeden wil om niet met leege, liefst met volle handen voor de politieke opinie, nie een daad eischt, te verschijnen. De Spaansche constituante,die 'n nieuwe Grond wet aan 't formeeren is, heeft het tactisch en practisch gevonden, de Jezuieten uit te drijven en aan orden en congregaties het recht om on derwijs te geven, te ontzeggen. Dat is dan de vrijheid welke de Republiek neet te brengen. Arm Spanje Door welke beproevingen zal het nog hebben te gaan, eer het den vrede, die zon der God niet kan bestaan, heeft weergevonden. Comité tot leniging van crisisnood. Jhr S. van Citters, lid van de Eerste Kamer te Brummen, heeft zich op uitnoodiging van Prinses Juliana bereid verklaard, op te treden als voorzitter van een in het leven te roepen comité tot leniging van crisisnood. Bij de Tweede Kamer is bericht ingekomen Lidmaatschap Tweede Kamer. Bij de Tweede Kamer is bericht ingekomen van den heer t. J. van Kempen (lib.) dat hij om gezondheidsredenen ontslag neemt als lid van de Kamer. De heer van Kempen zal worden opgevolgd door prof. dr. B. D. Eerdmans te Leiden Edison's Uitvaart. Woensdagavond om tien uur precies werden ter herdenking van het overlijden van Ameri- ka's grooten uitvinder, Edison, alle electrische lichten in de Vereenigde Staten gedurende één minuut gedoofd. De rad'o-uitzendingen werden onderbroken en het stralende licht aan den top van het Vrijheidsbeeld aan den ingang van de New- Yorksché haven doofde voor de eerste maal se dert het werd ontstoken. De begrafenisplechtigheden van Edison wer den geleid door den Methodistischen geestelij ke, Stephen Herken, een vriend van den over ledene. Zij werden o.a. bijgewoond door Mevr. Hoover, echtgenoote van den president der Ver Staten, die op het laatste oogenblik verhinderd was, voorts door den auto-koning Henry Ford en den rubbermagnaat Harry Firestone, die de intiemste vrienden waren van den uitvinder. Duizenden en duizenden stonden langs den weg geschaard en bewaarden een eerbiedig zwij gen toen de stoet met het stoffelijk overschot voorbij trok van den genialen man, die tijdens 2ijn leven geheel de wereld door zijn ontzag wekkende vindingen in bewondering bracht. Edison's Godsgeloof. In verband met de in zekere kringen veel verspreide fneening ,als zou Edison tot de vrij denkers behooren, verklaarde dr. Horve, aan een vertegenwoordiger der „Ass. Press", dat de uitvinder de laatste jaren zijn opvattingen in godsdienstig opzicht veel heeft gewijzigd, zoo dat hij overtuigd was geworden van een godde lijk doel in de schepping. ,De laatste uren, dat Edison bij bewustzijn was, waren opgewekt en zijn gees: richtte zich naar gedachten aan het hiernamaals". „Enkele dagen geleden zoo vervolgde dr. Horve zat hij op in zijn stoel en scheen hij te sluimeren, toen hij plotseling zijn ocgen opende en omhoog staarde. Met een glimlach op het gelaat fluisterde hij„Het is zeer schoon in de andere wereld" (letterlijk: „It's very beautiful over there"). Allen, die hem hebben gekend en omgang met hem hebben gehad, zoo verklaarde Bloane, Edison's schoonzoon, kunnen getuigen, dat Edison, ofschoon niet behoorend tot een kerk gemeenschap, niet slechts een diep geloof heeft gehad, maar ook een grooten eerbied voor den Schepper aller dingen. „Geen tijd voor feesten". Men meldt uit Rome aan De Maasbode: Mussol'ni heeft een origineel telegram ge richt aan de oppersten fascistencommissaris te Napels. Het telegram luidt als volgt: Ik lees in de bladen, dat ter gelegenheid van de bijeenkomst van alle federale leiders van het facisme te Napels toebereidselen worden ge maakt voor een gala ontvangst en een feest diner. Ik deel nu reeds mede, dat ik noch aan de eene noch aan de andere feestelijkheid zal deelnemen, daar het heelemaal geen tijd voor feesten is. Italië's budget. Volgens bericht uit Rome, bedraagt het te kort in de staatshuishouding voor het derde kwartaal van dit jaar 1 milliard lire. Salarisvermindering te Berlijn. Bij de Beriiner Verkehrgesellschaf: wordt de arbeidstijd voor het geheele personeel gebracht op 44 uur per week, tot nu toe 46 uur voor het rijdend personeel en 44 uur voor het tech nisch personeel. Het loon van het technisch personeel wordt met 6 pCt verlaagd; de toeslagen voor vrou wen en kinderen worden voor 't geheele perso neel met 1 pfennig per uur verlaagd. Voor het op stukloon werkende personeel wordt een ver laging van 3 pfennig op het grondslagloon in gevoerd. De nieuwe overeenkomst geldt van 1 October 1931 tot 31 Januari 1932. De taxi-chauffeur in Turkije. Het gemeentebestuur van Stamboel heeft be paald, dat taxichauffeurs voortaan den leeftijd van 50 jaar moeten hebben bereikt en vader van een gezin moeten zijn. Het bestuur is van meening, dat deze voor zichtiger zullen rijden, dan de jonge chauffeurs, die vooral in den laatsten tijd in Stamboel vele ongelukken hebben veroorzaakt. We zijn onzen lezers nog een beschrijving schuldig /an do belangrijke verbeteringen, wel ke door een recente verbouwing, aan een der vooraanstaande monumenten van Roomsche charitas in Zeeuwsch-Vlaanderen, zijn aange bracht. Met des te meer genoegen lossen wij deze schuld in, wijl het hier geldt een kaholieke instelling, die in een 70-jarige bestaansperiode ontelbaar velen in dit gewest ten zegen is ge weest en nog dagelijks voortgaat, door oijn heil zaam werk de bevolking aan zien te verplichten Dit „heldendicht van de Roomsche daad"-op- zich is het R.K. Liefdehuis te Hulst, waaraan de kapitale som van ruim tachtig duizend gul den werd ten koste gelegd om het in- en uit wendig te verbouwen en door aanleg van cen- 1 trale verwarming en waterleiding meer aan de eischen des tijds te doen beantwoorden Met bescheiden middelen in 1861 begonnen en eenvoudig ingericht, werd reeds lang de be hoefte gevoeld aan een betere behuizing zoo van de Eerw. Zusters als van de andere bewo ners. Het bestuur was van deze wenscbe- lijkheid diep overtuigd doch een goede oplos sing, was niet zoo gemakkelijk te vinden. Aller lei mogelijkheden werden onder het oog ge zien; een oogenblik werd zelfs overwogen om buiten de stad een nieuw huis te stichten en het bestaande zoo mogelijk aan een andere con gregatie te verkoopen. Ten slotte werd echter, na lang wikken en wegen, in het begin van 1929 besloten, den heer Jos. Rouleau, archi tect te Hulst op te dragen, een plan voor een grondige verbetering te ontwerpen. Als resul taat van een ernstige studie vgn de bestaande situatie en van de mogelijkheden voor een afj doenden ombouw, legde genoemde heer aan het bestuur al spoedig een ontwerp voor, dat de algemeene instemming verwierf, zoodat na ontvangen bisschoppelijke goedkeuring tot aanbesteding kon worden overgegaan, en beg:n Mei 1929 met de uitvoering van het werk een aanvang kon worden gemaakt. Verbetering was hard noodig. Hóe broodnoodig de verbouwing was blijkt duidelijk uit hetgeen men ons omtrent den vree geren toestand mededeelde Bij het binnenkomen van het huis kon men uit den mond zoo van de bezoekers als van de bewoners steeds de opmerking hooren: „wat is het toch donker" e nonmiddellijk daarop mom pelden ze: „wat een akelige lucht". Deze opmerkingen waren inderdaad gegrond De oude hal had nog dezelfde afmetingen als in 1861 en was formidabel donker. De front lengte van het huis bedroeg slechts twintig- meter (thans bijna 90) Twee steile trapjes, aan weerszijden van de hal gelegen, leidden naar de verdieping. Onnr'ddellijk aan de trapjes grensden twee kamertjes met in het midden een donkeren gang naar de kapel Het eene ka mertje deed dienst als spreekkamer, het ande re als bergplaats voor de artikelen van het Wit Gele Kruis. Het laatste gaf ook toegang tot den kelder. Boven deze kamertjes waren opgetrokken: ter Imkerzijde een slaapkamer, ter rechterzij de een zitkamer, tevens doorgang naar de ka pel. De toegang tot de gangen beneden was nauw en met een deur afgesloten. In het midden van den gang ter linkerzijde, op de plaats, waar zich thans twee W.C.'s, een theekeuken en een bergplaats bevinden, was een donker, niet te luchten ruimte voor opba- ring van lijken, verder een open gangetje en de ingang (nu afgedekt met beton) tot den tun nel, die naar den koestal loopt en ook thans nog bestaat. Verder waren de privaten onmiddellijk aan de lijkenkamer aangebouwd met vooraanzicht naar de binnencour, niet verheffend noch hy giënisch. Aan het eind van den gang ter rechterzijde, waar zich thans een tweede ruime hal met fraaien, lichten trap bevindt, leidde een donker, steil trapje naar de verdieping. De gangen van de verdieping had den een breedte van slechts één meter, en wa ren verstoken van licht en lucht. De kamerdeuren waren van allerlei maaksels, met en zonder bovenlicht. Privaten zonder waterspoeling verspreidden een onaangenamen geur. De verwarming geschiedde door middel van gas in de kapel en de ziekenkamers en op de kamers en zalen met kachels, zeer ten onge rieve: van de zusters en de bewoners De watervoorziening liet veel te wenschen over, alleen beneden kon op eenige plaatsen ge pompt wor'den boven slechts op een enkele plaats. De cellen der zusters waren onvoldoende en de warmte van de keuken benam alle frisch- heid. Ook ontbrak in het zusterhuis een Zieken kamer. Zoo was de toestand voorheen. Thans, na de verbouwing, is het huis geheel gemoderniseerd en voorzien van centrale ver warming en waterleiding; verder zijn er vol doende ramen om licht en lucht te doen bin nenstroomen. gen, overvloed van licht. Aan het eind van het hoofdgebouw bewonder den de bezoekers de tweede ruime Hall en gin gen dan nog 'n blik werpen op de tweede verdie ping, waar ziph ae ruime, frissche cellen der zusters bevinden. Hierna was de vrouwenafdeeling met zijn ruime zit- en slaapzalen aan de beurt. Voor al vielen hier op de frischheid in de gangen en zalen en de helderwitte ledikanten. Vermelden we nog, dat de Moeder en zusters heel het huis smaakvol met bloemen en plan- ten hadden gesierd. Alle gangen zijn in dezelfde frissche groene tint geschilderd en kunnen doelmatig gelucht worden. De terreinen met gebouwen, erf en tuin be slaan een oppervlakte van 55 Aren en 80 c.Aren niet meegerekend de groote tuin, waarin de zie kenbarak voor lijders aan besmettelijke Ziekten z:ch bevindt. Tenslotte werd nog even de centrale verwar ming bezichtigd met de twee ketels, die heel het huis van water voorzien. Het bovenstaande moge onzen lezers een denkbeeld geven van hetgeen hier weer in het belang van Zeeuwsch-Vlaanderen's bewoners werd tot stand gebracht. Hulde aan het bestuur der instell'ng, dat deze kloeke daad stelde niet schroomde een zwaar financieel offer te brengen om de belangen te dienen van hen, die in dit huis dat terecht den naam van Liefde huis ontving! de meest zorgvuldige entoege- wijde verpleging genieten. Een eeresaluut ook aan den architect, den heer Jos. Rouleau onder wiens bekwame leiding, dit uitnemend werk tot stand kwam. Het kanaal HulstAxelsche Sassing. Naar „Zelandia" verneemt, zou het kanaal- plan Hulst-Axelsche Sassing door den betrok ken Minister die voor het plan gunstig gestem l schijnt te zijn weder naar voren gebracht wor den. Op 4 Oct. 1.1. had een rondgang plaats dc.or 't Liefdehuis met de bedoeling, om aan Heeren Burgemeesters en leden van Armbesturen te toonen, wat het Bestuur had tot stand gebracht door de verbouwing van 't verblijf voor hunne bestedelingen. thtgenoodigd waren daarbij Hee ren Burgemeesters van overwegend Katholieke gemeenten en de leden van hunne armbestu ren alsmede de leden van katholieke armbestu ren in protestantsche gemeenten. Aanwezig waren de H E Heer P J Rops, voor zitter van het college van Heeren Regenten. De Burgemeesters van Hulst en Z. Clinge, en de leden van Armbesturen van Z. Clinge, Sint Jansteen, Stoppeldijk, Axel en Ter Neuzen. In de fraaie, ruime Hall werden de aanwezi gen verwelkomd. Achtereenvolgens werd dan oen bezoek ge bracht aan de kapel, die wegens het feest van den H .Franciscus v. Assisië rijk met bloemen en planten was versierd, aan de zalen voor man nen-bestedelingen van Armbesturen, welke zijn voorzien van centrale verwarming en electrisch licht en gunstig gelegen aan den mooien bin nentuin en nog onlangs geschilderd. Verder werden de kamers der ziekenafdee- ling en zalen waaronder de operatiekamer bezichtigd. Alle zalen en kamers zijn opge- frischt met een nieuw verfje alsook de gangen. Daarna volgde bezichtiging van het Röntgen- apparaat, dat aan de laatste eischen voldoet en waarmede allerlei soort foto's en doorlich tingen kunnen worden genomen. Dr. Henrard uit Vlissingen is hier als Röntgenoloog werk zaam. De zuster der Röntgenafdeeling toonde vele merkwaardige longenfoto's, die hier bij t'entalen worden genomen. Zij wees ook op een bijzonder practisch toestel voor diathermie, waarmede vooral bezeerde of gekneusde lede maten soepel worden gemaakt en waarmede chirurgische behandelingen kunnen verricht worden. De H. E. Heer Deken sprak nier de aanwezi gen toe en wees op het Röntgenapparaat ajs een eersten stap tot het nieuwe ziekenhuis, waarin de meest moderne apparaten zouden aanwezig moeten zijn in het belang van deze streek. Z.H.E. sprak den wensch uit, dat Zeeuwsch-Vlaanderen O.D. binnen niet al te langen tijd in 't bezit zou komen van zulk een inrichting. Op de verdieping werden de mooie gangen, belegd met linoleum in verschillende kleuren, bezichtigd. De glazen tegels boven de deuren verspreiden hier, vooral in 't midden der gan TER NEUZEN. Gemeenteraad. Donderdag 29 October 1931 v.m. tien uur vindt een openbare vergadering plaats van den Raad. De punten van behandeling zijn.: 1. Ingekomen stukken a. Schrijven van L M de Vos van Rentergem alhier inzake verkoop huis voor verbetering de Jongestraat. b. Verordening betreffende de classificatie van de gemeente voor de heffing der personeel belasting, voorzien van het bewijs der Konin klijke goedkeuring. c. Goedgekeurd raadsbesluit van den 1 Oc tober 1931, waarbij de garantie van de rente en aflossing der door de woningbouwvereenigir „Werkmansbelang" aan te gane geldleening wordt verlengd tot 31 December 1932. Burgemeester en wethouders stellen x'oor de ze stukken voor kennisgeving aan te nemen. d. Verzoek van den kerkeruad der N. II. Kerk om afschaffing van de kermis met 'U- haesie betuiging van den Kerkeraad der Gerei. Kerk. Burgemeester en wethouders stellen voor d t adres in hunne handen te stellen om bericl t en raad. e. Schrijven van den gemeente-bouwmeester dat een der cellen van het oude arrestantenlo- kaal aan den Kanaalweg te Sluiskil beschik baar is voor het plaatsen van een postkar. Burgemeester en wethouders stellen voor, ge noemde lokaliteit aan het Rijk beschikbaar te stellen onder voorwaarde dat daarvoor eene ver goeding van f 25 per jaar zal worden betaald. 2 Voorstel van burgemeester en wethoude s tot verkoop van een perceel gemeentegrond aan Z D M Z Koch- en L de Bruijne alhier. 3 Idem tot herziening van de beroepfcbepa- ling in de bouwverordening. 4. Idem tot beschikbaarstelling van gelden uit de gemeentekas ingevolge art 72 der L.O. Wet 1920, ten behoeve van de bijz. lag. school te Sluiskil, voor de verandering der privaten en waterplaatsen. 5 Idem tot verlenging van de steunregeling tot 1 Maart 1932. 6. Idem tot benoeming van een lid van het *burgerlijk armbestuur wegens bedanken van de heer W Bedet. Door het armbestuur worden aanbevolen. 1 D. Scheele Azn. 2. G Dees Jr 7. Idem tot wijziging van Ie gemeente-be grooting dienst 1931. 8. Ontheffing schoolgeld 1931. 9. Voorstel van burgemeester en wethouders tot behandeling van de gemeente-begrooting en de begrooting van het gemeentelijk woning bedrijf dienst 1932, waarbij zullen worden be handeld: z a. voorstel van burgemeester en wethoude3's tot vaststelling van het aantal opcenten op de gemeentefondsbelasting op 80. b. Idem om aan te houden het adres van de woningbouwvereeniging „Werkmansbelang" al hier, houdende verzoek gronden te willen be schikbaar stellen voor den bouw van arbeiders woningen en het garandeeren van de rente en de aflossing der door haar aan te gane geld- ïeeningen c. adrës van den Pater Kapucijner te Sluiskil houdende verzoek om een subsidie uit de ge meentekas voor het torenuurwerk. d. Adres van het bestuur van de vereeniging van oud leerlingen van tuinbouwcursussen te Ter Neuzen e.o. houdende verzoek om een jaar lijksche subsidie uit de gemeentekas van f 120. e Adres van het bestuur van de vereenigii g tot ziekenverzorging alhier, houdende verzoek;

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2