Eod toiletgeheim. Stadsnieuws Kerknieuws Landb en Veeteelt Sociaal JTieuws. BurgertStanden Loop der bevolking Rechtszaken Gemengd Jiteuws Laatste berichten Marktberichten INGEZONDEN Ifan over do farao s Ingdzondaü Modetfeeling 10 Ui! het Binnenland. HULST, 19 Oct. Graanmarkt. Middenprijs per ioo kgr. Tarwe f io a I2„ rogge f 5 a 6,00. wintergerst f 5 a 6,00, zomergerst f 5 a 6,00, haver f 4 a|5,5o, erwten 7 afio,5obr. boonen f 7,00, a 9,00, duivenboonen f 8.00 a 9, paardenboonen f 7 a f 8,00 Boter per kgr. f 0,000,00. ROTTERDAM, 19 Oct. Veemarkt. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 534 vette runderen, 269 vette en graskalveren, 1192 schapen en lammeren, 1045 varkens. Prijzen voor vette koeien eerste kwaliteit 10,80 a 0,89, tweede f 0,65 a 0,70, derde 5 f0,45 a 0,60; kalveren ie kwaliteit I 1,18 a 1,26 tweede f 0,80 a 0,90, derde f0,65 a 0,80 schapen eerste kwaliteit f 0,60 a 0,68, tweede f0,45 a 0,59, derde f0,40 a 0,47lammeren 1 f0,72 a 0,88 varkens eerste kwaliteit f0,40 a 0,42, tweede f0,34 a 0,39 derde f0,30 a f 0,34, export 0,30—0,35. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag waren de prijzen als volgtRegeeringsprijs rogge f4, a 5,50 wintergerst f5,50, a f6,50 zomergerst f 5, a 1 6, haver 4,50 a 5,50 erwten 11, a 12, paardenboonen f a dui venboonen f9 a 10, bruineboonen f 10 a 11 lijnzaad f 8 a 9, groen vlas f o,a o, gebookt vlas fo,oo a f 0,00 gezwingeld vlas i f o,— a o,—, aardappels f2,50 a 3,50, stroo f8 a 9, boter f 1,15 a 1,20, eieren f 6.00. a 7 van Geht een bijeenkomst gehouden van verte genwoordigers van de diverse Katholieke ver- eenigihgen van Overheidspersoneel in Z.- Vlaancferen, o.a. Katholieke Onderwijzersbond, Katholieke Postbond, ARKA. Besproken werd o.m. de mogelijkheid en wen schelijkheid om te komen tot een gezamenlijke actiën inzake salariskorting beslissingen werden niet genomen, aangezien een en ander eerst in de betrekkelijke af deelingen moez besproken worden. Men behoeft niet te zien, dat U crème gebruikt. Want, in tegenstelling met alle andere crèmes, die min of meer op de huid blijven liggen, wordt „Zij"-crème er geheel in opgenomen. Men ziet dus niet, dat U het gebruikt, terwijl, de huid er toch zacht en soepel van wordt en fraai van teint. R.K. Kiesvereeniging. In de gisterenavond ge houden ledenvergadering van de R. K. Kies vereeniging, alhier, is de voorloopige agenda voor de in November te houden jaarvergade ring van de Rijkskieskringorganisatie „Middel burg" behandeld. Naar aanleiding van de daarop vermelde denkbeelden inzake het ontworpen van een uniform reglement voor alle Kiesvereenigingen werd den wensch geuit, dat het bij de jongste stemmingen voor de groslijsten gevolgde pun- tenstelsel in elk geval in het nieuwe reglement zou worden gehandhaafd. Voorts werd besloten, voor de vacature van voorzitter voor den Rijkskieskring geen candi- daat te stellen. Werkzoekenden Ter arbeidsbeurze alhier ston den heden nog 4 fabrieksarbeiders en 1 timmer man als werkzoekend ingeschreven. ALLERZIELENDEVOTIE. vlisgebcden en vespers voor de overledenen. Allerzielendag nadert, de herdenkingsdag, waarop de H. Kerk zeer in 't bijzonder al haar machtige middelen aanwendt, om de .'ijdende zielen in het vagevuur uit haar pijnlijk wach ten te verlossen. Z ijdoet dit door haar ontroerend Dooden- officie. waarvan de Vespers voor de overledenen deel uitmaken. Er zullen maar weinig kerken in Nederland zijn, waar de Vespers voor de overledenen en dthans één der drie H.H. Missen van Allerzie lendag niet door een groote schare geloovigen worden bijgewoond. Maar tot dusverre waren de gebedsformulie ren niet in een handige en goedkoope uitgave voor het geloovige volk beschikbaar. Daarin wordt thans voorzien en voor Allerzie endag wordt verkrijgbaar gesteld een volledige -.atijn-Hollandsche uitgave van de Vespers der overledenen en de drie misgebeden voor dien iag. Aldus kunnen de geloovigen zich zoo innig mogelijk vereenigen met de offers der Kerk, door het medebidden van haar gebed. De1 uitgave verschijnt als no 62 in de liturgi sche serie Bron van Christelijken Geest. Aan- /ragen kan men richten aan de N V. Gooi Sticht te Hilversum, die met medewerking der üturgische vereenigingen deze uitgave behar tigt. Provinciale Regelingscommissie voor de paar denfokkerij in Zeeland. Ondergeteekenden brengen hierbij onder de aandacht van de houders van goedgekeurde hengsten in Zeeland, dat bij Koninklijk Besluit van 19 Mei 1931 No 180, Staatsblad No. 19, is bepaald: a. Het eerste lid van ons besluit van 14 Au gustus 1922 (Staatsblad No. 493) houdende vast -stelling van nieuwe voorschriften ter uitvoering van de artikelen 5, 10, 15, 16, 29, 34, 22 en 25 van de Paardenwet 1918 (Staatsblad No. 419) wordt Vervangen door de volgende bepalingen1 „De eigenaar of houder van een goedgekeur- den hengst is verplicht het dekboek of de dek- boeken voor dien hengst uitgereikt, vrachtvrij terug te zenden aan den Secretaris der betrok ken Rëgelingscommissie, en wel, indien de hengst in het voorjaar van een bepaald jaar is goedgekeurd, vóór 1 November van hetzelfde jaar en, indien de hengst in het najaar van een bepaald jaar is goedgekeurd, vóór 1 No vember van het daarop volgende jaar". Ingevolge deze bepalingen moeten dus de dekboeken van alle in Zeeland gestationeerde dekhengsten vóór 1 November a.s. aan den Secretaris onzer Commissie, Zeeuwsen Land- bouwhuis te Goes, worden opgezonden. Voorts wijzen wij op het bepaalde in artikel 59 van het Koninklijk Besluit van 14 Augustus 1922, S 493 waarin het volgende is bepaald: „Indien een hengst wordt gestald in een ande re provincie dan waar hij gekeurd is, is de eigenaar of houder verplicht, hiervan binnen een maand aangifte te doen bij de betrokken regelingscommissiën". Ter voorkoming van onaangenaamheden ver doeken wij de hengsthouders in Zeeland van bovenstaande bepalingen goede nota te willen nemen. De Provinciale Regelingscommissie voor de Paardenfokkerij in Zeeland, H. A. HANKEN, Voorzitter. A. CAPPON, Secretaris. Middenstands-Vakorganisatie Zooals onzen lezers bekend mag heeten kon op de jongste Hanze-Landdag te Hulst de T.ak- vergadering van de Wagenmakerspatroons bij gebrek aan belangstelling niet doorgaan. De heer J v d Pavert, assistent van. den Rijks voorlichtingsdienst, die destijds als spreker zou optreden, had tegen Zaterdag jl. de wagenma kerpatroons Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen tot een samenkomst te Hulst u'tgenoodigd, vaaraan door een 18-tal gevolg was gegeven. Na nut en noodzakelijkheid van organisatie hebben uiteengezet, om betere vaktoestanden te verkrijgen, behandelde de heer van d Pavert een technisch onderwerp. Daarna wekte üe heer H Verwilghen, voorzitter van „De Hanze", afd. Hulst, de aanwezigen nog eens krachtig op zich in een vakafdeeling aaneen te sluiten. TER NEUZEN. (Nadruk verboden). Huwelijks-aangiften. 16 Oct. Abraham den Exter, 25 jaar jm. en Janneke Huiberdina Harms, 23 jaar, jd. Nicolaas Jacobus van Dix- hoorn, 26 jaar, jm en Elena Maria Kaan, 24 j., jd. Jacobus Buijze (van Zaamslag) 25 jaar jm. en Adriana Henriette van der Hooft, 22 j., jd. Geboorten. 15 October. Adriana, d. van Izaak van Kerkvoort en Maria Hendrika Johanna Kanters. Overlijden. 16 Oct. Janneke Jozina Herrebout, 65 jaar, echtg. van Johannes Gerardus Verlin de. TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: H P Serrarens, kantoorbediende, Kanaalwcg 114 (Sluiskil) van Stoppeldijk. J H de Kort, bakkersknecht, Kanaalweg 94 (Sluiskil) van Hulst. J J de Vos, zonder, Benedenweg 25 (Sluiskil) van Zuiddorpe. J C. van Eijk, grondwerker, Landstraat 6 (Sluiskil), van Wieringen. M C Stoks, zonder, Veldstraat 23 (Sluiskil) van Ashville N Carolina (N.-A.) A. de Wandel en gezin, venter, Tholensstraat 126 van IJzendijke. P Kaan en gezin, reiziger, Van Steenbergen- laan 17, van 's Gravenhage. J. van Fraeijenhove, werkman, Dekkerstraat 18 van Zaamslag. M S Pauw, onderwijzeres, Tuinstraat 20, van Groede. Vertrokken: P J Haak geb. Rijnberg, zonder, Steenkamp- laan 2b, naar Axel. Arr. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 16 October werden o.a. de volgende zaken behandeld: D F S., 41 jaar, werkman te Schoondijke, had zich te verantwoorden, dat hij op 16 Aug. jl. te Schoondijke een rijwielbelastingplaatje 1931- 1932 toebehoorende aan A. J Kindst heeft weg genomen. Eisch: een maand gevangenisstraf. De verdediger mr. P C Adriaanse vroeg vrij spraak sub een lichtere straf. A C., 45 jaar, fabrieksdirecteur te Sluiskil, was op 19 Juni 1931 door den Kantonrechter te Terneuzen vrijgesproken van de hem ten laste gelegde overtreding van de Veiligheidswet. Eisch: ontslag van rechtsvervolging. De verdediger mr. Maijer uit Breda sloot zich hierbij aan. Het Openbaar Ministerie dat tegen verdachte destijds een hechtenisstraf van 10 dagen voor waardelijk had gevorderd, kwam in hooger be roep. J. S., 26 jaar, werkman te 3reskens, gedeti neerd, werd wegens het trekken van voordeel uit ontucht 3 dagen en V/2 jaar rijkswerkin richting geëischt. 9 9 9 In de zitting van 16 October werden o.a. de volgende vonnissen uitgesproken overtreding motor- en rijwielwet: Th. E v d V., 30 jaar, veekoopman te Philippine. Vernietiging vonnis Kantonrechter en vrij spraak; openbare dronkenschap: F D'H., 75 iaar, zon der beroep te St. Jansteen. Vernietiging vonnis Kantonrechter f 15 of 5 d hechtenis; openbare schennis van de eerbaarheid1 K. P. 38 jaar, monteur te Sluiskil, 1 mnd. gevang., voorw. pr. 2 jaar. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie WelEd. Heer Redacteur, Mag ik nogmaals een klein plaatsje in Uw veel gelezen blad. Reeds mijn besten dank. In Uw blad van Maandag i9 Octheb ik eens rustig en aandachtig het ingezonden stuk ge lezen van dhr. Kaas. Dat bericht moet dienen als „tegenbericht", 't Is wel eigenaardig geschre ven. Dhr. Kaas kan de zaak heel netjes ver draaien. Zou de bewuste kwestie werkelijk zco zijn, zooals hij schrijft, dan moet ik toch zeg gen, dat mijnheer toch niet goed meer weet, wat hij in de raad van 3 Oct. gesproken heeft Leest eens het blad van 12 Oct., daar staat het verslag van 3 Oct. in. De raadsverslaggever zal toch zeker wel geen leugens in de krant zet ten, dat mag ik tenminste niet veronderstellen. In dat verslag staat toch duidelijk te lezen dat dhr. Kaas gesproken heeft:,De boeren heb ben de sintels weggenomen, en, wat verder volgtde heer Warrens heeft er netjes zijn dam mee opgehoogt". Die woorden alleen zijn voor mij genoeg. Nu moet dhr. Kaas niet met andere citaten gaan ;men, dat lijkt nergens op. De kwestie fs, hij heeft in de raad gezegd, dat ik de sintels hebt genomen om er netjes een dam mee op te hoo- gen. Alles wat hij nu gaat schrijven is voor mij een nul. Het is m.i. een leelijke verdraaing van de zaak. Ik heb er niets mee te maken, wat hij als raadslid moet doen, en wat z'n plicht is, maar wat hij ten mijnen nadeele gesproken heeft. Ik ben er wel degelijk door gekrenkt, al beweert hij, dat het niet om mij te doen was. Het schijnt, volgens Uw schrijven, dat U van meening bent dat B. en W. en opzichter ver keerd hebben gedaan, om bij mij om advies te komen. Is U als raadslid daardoor gekrenkt, hadden ze bij U moeten komen? Ik geloof dat het voor hen toch wel vrij staat inlichtingen in te winnen, waar zij willen. 'k Zal U nog eens kort en zakelijk zeggen hoe het is: Volgens mijn advies hebben B. en W. en op zichter gehandeld. Er is geen sprake van sintels opbrengen of afnemen. De kwestie alleen was e'en goede afwatering van het pad. Daarom moesten de kanten worden afgestoken, de z g. zooden en stukgras, dat alles was afval, groote rommel. Dat is door mij opgeruimd met eigen paarden, wagen en knecht en personeel der ge meente. Dat is geen nadeel voor de gemeente geweest, maar een groot voordeel. Had de ge meente dit zelf moeten doen, het hadden groo- tere kosten geweest. U had daarover maar eens inlichtingen moeten vragen aan B. en W. en opzichter, ge zoudt een andere kijk op de zaak gehad hebben. Het blijkt uit uw schrijven duide lijk, dat U er nu niets van weet. Uit uw schrijven kan ik ook wel merken, dat U wel voldoende geprepareerd bene, en U ner gens inlichtingen voor noodig hebt. Dat het Uw plicht als raadslid is, om recht en onrecht naar voren te brengen, en, op alle fouten die begaan worden te wijzen. Prachtig van U, be gint dan eerst eens die groote fout weg te ha len, nu, door U zelf bedreven. Breng dan dat onrecht de volgende keer zelfs eens naar voren, dan kan daar rechtspraak over gedaan worden. Nogmaals Mhr. Kaas, als U werkelijk volgens plichtsbesef wil spreken in de raad, ga dan ge rust eens bij anderen om advies, U zult dan de zaak beter in handen hebben, U behoeft niet te vreezen, dat U flaters zult begaan, en U zult zoodoende niemand krenken. Dit zal mijn laatste schrijven erover zijn. Mijn laatste raad is: spreekt over geen kwestie, die U niet weet, dat is altijd gevaarlijk, voor U zelf en voor anderen. U zult dan geen schuld geven waar geen schuld is. Dan is U een ver standig man. U zult dan de gemeente vertegen woordigen zooals het moet. Ik wil er U verder niet meer op antwoorden. U, mijnheer, nogmaals dankend voor het plaatsen van dit laatste schrijven, verblijf ik met de meeste hoogachting Uw dn. TH. WARRENS. Sas v Gent, Zandstraat, 21 Oct. 1931. ONDANK IS 'S WERELDS LOON. Door een reiger in het oog gepikt. Dezer dagen was te Zoeterwoude een reiger tusschen struikgewas verward geraakt. Toen de heer C. O. dit bemerkte en het dier wilde be vrijden pikte het hem met zijn langen snavel in het linkeroog. In het Academisch Ziekenhuis te Leiden bleek, dat de heer O. dit oog zal moeten missen. Ondank is 's werelds loon Meisje van een wissen dood gered. In een onbewaakt oogenbl'k zag het 1-jarig dochtertje van den heer T. G. te Randwijck kans een spijker machtig te worden en deze in te slikken. Onmiddellijk geroepen geneeskundi ge hulp slaagde er niet in den spijker te ver wijderen, zoodat het kind in allerijl naar een ekeninrichting moest worden overgebracht waar chirurgisch ingrijpen de kleine van een wissen dood redde. Jeugdige dievenbende gearresteerd. Door de gemeentepolitie te Gemert is na uit gebreide nasporingen een jeugdige dievenbende gearresteerd, bestaande uit een vijftal jongens van 12 tot 15 jaar, allen te Gemert woonachtig. Een groot aantal kleine diefstallen, in de laat ste drie jaren te Gemert en omgeving gepleegd, zijn door de bekentenissen dezer boefjes thans opgehelderd. Ze schroomden er zelfs niet voor terug de offerblokken in de Genadekapel en in de Capucijnenkerk te Handel te vernielen en den inhoud mede te nemen. „Centen zijn beter dan guldens". In een gemeente in het midden van Noord- Holland gebeurde het dezer dagen, dat eén in gezetene bij verschillende zijner medeburgers de ronde deed, om guldens in te wisselen te gen centen. Op de vraag, wat de bedoeling van deze handelwijze was, kreeg men ten antwoord, dat hij zich wilde dekken tegen de waardeda ling van den gulden, waaromtrent hij verschil lende geruchten had gehoord. Op die wijze heeft hij een belangrijk gewicht aan centen bij een gekregen. Vliegtuig neergestort Bij het maken van een laplanding op het vliegveld „Waalhaven", heeft de heer M. A. G. v.d. Leeuw, directeur van de van Nelle's fabrie ken, een ongeluk gehad, waarbij hij zelf rnge- deerd is gebleven. Zijn vliegtuig een Pander toestel is echter geheel vernield. De heer v. d Leeuw had Zondagochtend een vlucht naar Amsterdam gemaakt. Bij het lan den raakte een der vleugels den grond met het "volg dat het toestel kantelde en van zeer ge ringen hoogte tegen den grond sloeg. Gelukkig ha dhet viiegtuig nog maar weinig vaart. Aan deze omstandigheden en mede aan het feit dat 't ongeluk op geringe hoogte gebeurde is het te danken dat de heer v d Leeuw er zonder kleer scheuren afkwam. Zijn vliegtuig werd, zoogls gezegd ernstig beschadigd. De heer v d Leeuw heeft dit toestel verleden jaar voor zich laten bouwen. Het had hetzelfde model als de Pander tjes van de Aero-club. Alleen de uitvoering was eenigszins mooier van deze toestellen. Het toestel was verzekerd. Laatste opvoering van „De Onbevlekte". Blijkens de in dit nummer voorkomende an nonce zal de vijfde opvoering van „De Onbevlek te", waartoe in verband met de enorme belang stelling in principe besloten was, definitief door gaan en wel op Zondag 25 dezer Het lijdt geen twTijfel of ook deze laatste op voering zal een succes worden. Als men weet, dat er Zondag jl. meer dan 100 personen moes ten worden afgewezen terwijl uit meerdere plaatsen uit de omgeving nog aanvragen bin nenkwamen, zal 't ook voor hen, die deze ver tooning willen bijwonen, zaak zijn tijdig plaats te bespreken. Het conflict tusschen China en Japan. Naar gemeld wordt, heeft Japan zijn verzet tegen het deelnemen van de Ver. Staten aan de beraadslagingen van den Volkenbond in zake het Japansch-Chineesch conflict opgege- ven. Afnemende werkloosheid ?n Engeland. Het aantal werkloozen bedroeg 12 dezer 2.766.746, hetgeen weer 24774 minder is dan de voorafgaande week,.doch 578,074 meer dan ver leden jaar op het zelfde tijdstip. BOTSINGEN MET KATHOLIEKEN IN MEXICO Tien dooden. Te Teapocoyan, in den staat Vera Cruz, kwam 't tot ernstige onlusten tusschen den burgemeester en zijn aanhangers eenerzijds en een deel der katholieke bevolking anderzijds. In totaal werden tien personen, waaronder de burgemeester, gedood. De onlusten ontstonden, doordien een bende in de kerk de beelden der heiligen wilde ver nielen. Verscheidene gebouwen, ook het stad huis, werden in brand gestoken. Eieren 100 stuks fo,oo. Goes, 20 Oct. Boter f0.65, eieren 6.10. Aanvoer V.JP.jZ. 6533, 6,40 per 100 stuks. I Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoon. Van blauw 000 K.G. prijzen .0000 van Ilollgeel 2500 K.G, prijzen 0,55 0,65; van dauwrood 0000 K.G., prijzen 0000 I Aardappelen Italiaanschect., YVestlandsche ronden 68, id. lange O o, id. kleine O—o. alles per k.g. Zeeuwsche Eigenheimer 2 3, blauwe 3,00, Brielsche Eigenheimers 2,60, eerstelingen 2,80, blauw- pitten oo.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 3