No. 3835 Woensdag 21 October 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Wat gebeurt er op het oogenblik te Konnersreuth? Feiten en cijfers over School en Onderwijs Binnenland Buitenland. iïïïiïW"- VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND POSTREKENING Ho. 52419. FEUILLETON. De Bedelares van Sa in t- Sulp ice, Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertontiên 20 cent pee.regelbij contract lager ZEER LEZERSKRING IT8TEKEND GE8CHIKT VOOR PUBLICITEIT De wondere gebeurtenissen zijn nog niet beëindigd. De extasen duren voort. Therèse ondervindt op Vrijda gen nog steeds het lijden van Cristus DE RECHTZETTING VAN EEN VERKEERDE MEENING. door Dr. HANS HOCHT (Wiesbaden) WIESBADEN, K.W.P. Den laatsten tijd verscheen in de Duitsche pers een aantal artikelen, waarin gesproken werd over een wending in het „geval Konners reuth". Men wilde den schijn wekken, alsof de gebeurtenissen aldaar geëindigd waren. Op Juli jl. zou de kerkelijke overheid, volgens deze artikelen, door een speciaal gebod om het aan tal bezoeken te beperken, stelling genomen heb ben tegenover Konnersreuth, waardoor verschil lende gebeurtenissen in een ander daglicht zou den komen zijn te staan. Daarom wil de schrijver van dit artikel op grond der waarheid enkele punten in het juiste licht plaatsen en dit wel temeer, omdat hij ver schillende brochuren over Konnersreuth ge schreven heeft en omdat hij in de gelegenheid is geweest van 15 tot 18 Juli jl. de gebeurtenis sen ter plaatse mede te maken en te controlee ren. Valsch en onjuist is in ieder geval, dat de Bisschop van Regensburg sinds 1 Juli niemand meer heeft toegelaten. Wel zijn geen nieuwe toe gangsbewijzen meer uitgegeven. Inderdaad heb ben op 16, 17 en 18 Juli telkens 50 bezoekers, (waaronder ikzelf 3 maal) Therèse Neumann bezocht en op Vrijdag 17 Juli haar lijdesextase gezien. Valsch en onjuist is, dat Therèse zich tegen bezoek verzet. Do extase. Valsch en onjuist is het vermoeden, dat de gebeurtenissen te Konnersreuth opgehouden zouden hebben. Schrijver van dit artikel had de gelegenheid Vrijdag 17 Juli tweemaal de djdens extase bij te wonen en wel 's morgens om streeks tien uur gedurende tienminuten en 's middags van 12 tot 12,30. De lijdensextase vindt nu ook nog eiken Vrijdag plaats en pastoor Na her kon vaststellen, dat Therèse zelf nog meer lijdt dan op andere Vrijdagen van het afgeloo- pen jaar, Het was een ontroerende aanblik de gestigmatiseerde bloedend in haar bed te zien liggen; met haar van smart vertrokken gezicht haar oogen vol pijn, die schenen te blikken in een andere wereld en waaruit twee bloedige strepen zich op haar wangen afteekenden, haar albast-witte handen, die zich in onuitsprekelij ke pijnen wrongen. Op den rug en in den palm der handen waren duidelijk de stigmata zicht baar. Zij bloedde uit de wonden van haar.hoofd zooals goed aan den hoofddoek was te zien. Het 125) Neen, maar mijn neef Gilbert Rollin moet het weten. Wilt ge dat ik naar de rue de Vaugirard zal gaan, om er hem naar te vragen, mijnheer de abbé. Het is beter dat ge het niet doet, ik zal hem er zelf wel over spreken. Gilbert Rollin is wan trouwig van aard, uw vragen zouden hem kun- j nen ontstemmen. Tijdens het beleg bestond er een zekere gemeenzaamheid tusschen hem en dien Servais Duplat, die onaangename herin neringen bij hem moet hebben achtergelaten. Ik zal hem schrijven om hem te verzoeken eens bij mij te komen en wanneer hij mij een spoor aanwijst, dan kunt ge het volgen. Nauwelijks had Raoul deze woorden gespro ken, of er werd aan de deur der woning gebeld. Een oogenblik later trad de oude Madeleine de kamer binnen en kwam zeggen, dat mijn heer Gilbert Rollin mijnheer de abbé wenschte te spreken. VI. De abbé d'Areynes zeide tegen den Lotharin- ger: WWJflRM Laat mij met,hem alleen, Raymond. Tegen Madeleine ging hij voort.: was als een krans bloedroode rozen. De sterk bloedende hartwonde was duidelijk merkbaar door een groote bloedvlek op het witte kleed. Ontroerend is het hoogtepunt der tragedie op Golgotha tusschen 12 uur en 12,30. Zij hoort de laatste woorden van Christus aan het kruis, zij wendt zich tot den moordenaar aan den rech terzijde van het kruis, die met den dood wor stelt, de Heiland lacht haarvatiaf het kruis hout toe. Bij het laatste woord „het is vol bracht", wringt Ther,se nog eenmaal met Chris tus«in afschuwelijke pijnen de handen. Dan zinkt zij in de kussens terug om Zaterdags weer gezond en frisch op te staan. En bij dat alles gebruikt zij nog steeds geen voedsel. Nu reeds gedurende vijf jaren. Talrijke bezoekers. Ik was in de gelegenheid een uurtje te pra ten met vader Neumann en pastoor Naber en zij bevestigden, dat de gebeurtenissen onafge broken voortduren en dat het aantal bezoekers ook dit jaar zeer groot was. Op sommige Vrij dagen vaak honderden personen. Het is dan ook een ernstige openlijke dwaling te zeggen, dat de gebeurtenissen geëindigd zijn. Juist het tegendeel is waar. Therèse heeft in een harer extasen verklaard, dat zij pas in het beginsta dium verkeeren. Eveneens is het valsch en onjuist, te meenen, dat er in de kerkelijke beoordeeling van het ge val een wending gekomen is. De bekendmaking van den Bisschop van Regensburg van 1 Juli wijst er uitdrukkelijk op, dat met de beperking van het toelaten van bezoekers geen beoerdee- ling pro of contra, van het geval uitgesproken is. Tijdelijke beperking der bezoeken had her haaldelijk plaats om de familie Neumann voor al in den oogsttijd niet te zwaar te belasten. Slechts dit is gebeurd. Een als tegenstander van Konnersreuth bekende hoogleeraar heeft zich met een opschrift: „de strijd om Konners reuth", waarvoor hij den vorm van een recht spraak-behandeling koos, tot den Bisschop van Regenburg gericht. Een stilte van het Graf. Om de felle discussies in rechte banen te lei den beperkte het ordinariaat tijdelijk de bezoe ken, Dat is het geheele intermezzo. Ondertus- schen is de beperking weer opgeheven. Er heerscht derhalve allesbehalve de stilte van het graf rond Konnersreuth. De discussies waren nog zelden zoo hevig als thans. Verder wordt door het jongste bezoek van Therèse Neumann aan den bisschop van Speyer op 13 September 1931 de meening in genoemd artikel weerlegd, als zou de kers een absoluut afwijzende houding tegenover het geval aanne men. Ook Paus Pi us XI heeft den vieegeren arts en tegenwoordigen Franciscaner-pater, den rector der katholieke universiteit ie Milaan Dr. Gemelli herhaaldelijk opdracht gegeven het ge val Konnersreuth te onderzoeken en na diens rapport den apostolischen zegen gegeven aan Therèse Neumann en pastoor Naber. Het rondi ge oordeel van den protestantschen genees heer Dr. Gerlich is nog van geen enkele zijde afdoende bestreden. In e entweedeelig werk Zeg aan mijn neef, dat ik hem kan ont vangen. Raymond Schloss verliet de kamer door eene deur, terwijl Gilbert Rollin daar door de andere deur binnentrad. Sedert Henriette Rollin in het bezit was ge steld van de rente van het vermogen, dat haar oom graaf Emmanuel d'Areynes, had nagela ten, was haar echtgenoot geheel in zijn uiter lijk veranderd. Hij was niet langer de berooide heer, de man van goede familie die aan lager wal geraakt was, gedwongen tot ontbering van het hoogst- noodige tot de vernederendste bezuinigingen, die zijn kleeren droeg totdat zij tot op den draad versleten waren, wiens laarzen tot in het oneindige hersteld en gelapt werden, die zelfs zijn handschoenen met benzine inwreef om ze des te langer te kunnen gebruiken. Hij was thans weer de man van de wereld, gekleed naar de laatste mode, gezeten in een equipage, waarin hij met de rijkste bewoners van Parijs kon wedijveren. Het verledene met al zijn rampen en ellende lag nu achter hem en was geheel vergeten; hij verviel weer tot dezelfde verkwistingen en bui tensporigheden van vroeger en bekommerde er zich weinig om, dat hij daardoor weer dezelfde gevaren liep, als men hem maar bewonderde en benijdde, als men maar van hem sprak als van een toonaangever der weelde, dan was zijn ij delheid voldaan. De vicaris van Saint-Ambroise stond cp om zijn neef welkom te heeten. Deze stak hem de hand toe. komt deze arts tot de conclusie, dat het geval Konnersreuth langs wetenschappelijken weg niet verklaard kon worden. Zoo juist is bij het „Verlag Angerer, Waldfassen" van de hand van Sanitatsrat Dr Kleinschrod verschenen het werk: „Konnersreuth, Naturliches oder Ueber- naturliches Geschehen? Hysterie of een hooge er macht?" De schrijver komt na diepgaande onderzoekingen te Konnersreuth aan de hand der biologische levenswetten tot de conclusie, dat deze absoluut vallen buiten de natuurlijke levensfuncties en de pathologie en dat zij vol komen als bovennatuurlijk beoordeeld moeten worden. Dit is trouwens het oordeel van dozij nen bekende artsen, die Therèse ter plaatse hebben onderzocht. Ervaring Bovendien heeft de kerk op grond van 300 ge vallen van stigmatisatie op dat gebied een groo te geestelijke ervaring en zal zij eerst na gron dig en pijnlijk nauwkeurig onderzoek haar oor deel uitspreken. Ingewijden weten, dat derge lijke kanonnieke process ensoms honderden ja- r enduren om zoodoende alle invloeden van con temporaine uit te schakelen. Een handige uitgave. I Ieder heeft wel eens gehoord van het Cen«- traal Bureau voor de Statistiek te 's-Graven- hage. Aan deze staatsinstelling worden gege vens verzameld, verwerkt en gepubliceerd over de meest verschillende onderwerpen. Om een in drug te krijgen van wat daar geschiedt, behoeft men slechts de Jaarcijfers voor Nederland of het handige Statistische Zakboekje op te slaan Wij vinden daar samenvattende gegevens over het grondgebied van ons land. d, meteorologi sche waarnemingen, de staat der bevolking met cijfers over geboorte en sterfte, huwelijken en echtscheidingen, immigratie en emigratie, de physieke toestand der bevolking, haar intellec- tueele staat, de economische en sociale toe stand met cijfers over beroepen, loonen, ar beidsduur, werkstakingen en uitsluitingen, ar beidsbeurzen en werkloosheid, vakorganisaties, uiterlijke teekenen van welvaart, prijzen, ar menzorg, spaar- en leenbanken, verzekering, de verdeeling van het bezit, en het cooperatie-we- zen, voorts gegevens over de rechtbedeeling, de criminaliteit en het gevangeniswezen, volks nijverheid, handel, scheepvaart, landbouw en visscherij, het munt- en credietwezen de beta lingsbalans, de verkeersmiddelen, het staatsbe stuur, waaronder de belastingen, de landverde- diging, enz. Deze lange opsomming is verre van volledig. Voldoende echter om te doen zien wat er omgaat in het gebouw aan ae Oostduinlaan te 's Gravenhage. Wie cijfers noodig heeft, klopt daar niet spoedig vergeefs aan. Sedert een paar jaar is nu ook het verzamelen van gegevens over ons onderwijs aan dit bu- Raoul drukte die en wees zijn bezoeker een stoel. Neem plaats, waarde neef, begon hij, en zeg mij eerst hoe Henriette en de kleine Marie- Blanche het maken. Ik heb haar en de kleine in een geheel week niet gezien. Henriette is een weinig ongesteld antwoord de Gilbert Ongesteld, herhaalde de abbé, toch niet ern stig, hoop ik. Neen, neen, slechts een voorbijgaande onge steldheid, waarvoor we ons niet ongerust be hoeven te maken. En uw dochtertje? Het kind maakt het buitengewoon goed, zij groeit bijna met den dag en ziet er uit om te stelen. Gij zoudt niet kunnen gelooven, beste Raoul, hoe gelukkig mij het vaderschap maakt. Zij is zoo lief, de kleine Marie-Blanche. Zij gelijkt reeds op mijn lieve Henriette De abbé antwoordde: Ik verheug mij er ook over, dat gij het va derschap zoo ernstig opneemt, het legt u zware plichten op, die ge niet moogt veronachtzamen, het brengt zijn bijzondere zorgen mee, ook al is men rijk. Daar hebt ge volkomen gelijk in, neef, ja het vaderschap is een heilige verantwoordelijk heid, maar die neem ik met vreugde op mij. Het schrijft mij een gedragslijn voor, waarvan ik niet zal afwijken, dat verzeker ik maar juist daardoor schenkt het mij een ongekend genot, waarvan ik het bestaan niet eens ver moedde. Mijn kleine Marie-Blancha ziet ge, is op het oogenblik alles voor mij. reau opgedragen. Vroeger zorgde het Departe ment van Onderwijs. Kunsten en Wetenschap- pen daarvoor. Op den duur kon dit echter geen bevrediging wekken. De Regeering achtte nauw keurige kenn's van wat er op het gebied van het onderwijs omgaat, zóó belangrijk, dat zij een afzonderlijke afdeeling voor de Onderwijs- statistiek aan het Centraal Bureau voor de Sta tistiek verbond, waar door deskundigen volle aandacht aan dit onderwerp geschonken zou kunnen worden. De resultaten van dezen maatregel beginnen thans los te komen. Na enkele kleinere statistic ken, gewijd aan het buitengewoon lager onder wijs (bestemd voor misdeelden), het vooiberel dend of bewaarschoolonderwijs en het vervolg onderwijs kwam onlangs een uitvoerige statis tiek van het gewoon en uitgebreid lager onder wijs van de pers. Iiets geheel nieuws op dit ge bied. De groote folianten, waarin vroeger cij fers over ons onderwijs werden gepubliceerd, zijn thans vervallen .Zij hebben plaats gemaakt voor een handig boekwerk, waarin in overzlchte lijken vorm een schat van gegevens is samenge bracht. Wanneer wij het boek openslaan, vin den wij een^uitvoerige inhoudsopgave en daar na een inleiding, waarin de gegevens uit het ta bellenwerk worden besproken en toege licht. In een vijftal grafische voorstellingen is de ont wikkeling van het onderwijs in beeld gebracht. In een paar vervolgartikelen willen wij een en ander uit deze uitgave vertellen. Thans zij nog slechts vermeld, dat men haar voor f 3 bij de lAgemeene Landsdrukkerij te 's-Gravenhage kan koopen. De Rijksmiddelen in September De opbrengst van de Rijksmiddelen (hoofd som en opcenten) over de maand September 1931 bedroeg f 34,690,642, tegen 40,808,257 over de maand September 1930. Opzienbarende onthullingen over Spanje. Van een persoon, die zeer veel in Spanje ge reisd heeft en zeer goed van de toestanden al daar op de hoogte is, ontvingen wij dezer dagen een schrijven, waarin hij verschillende ont- hulingen doet over het optreden van sommige regeeringspersonen en de duistere machten, waardoor zij zich laten leiden. De verklaringen van den schrijver van de zen brief komen ons zoo verbijsterend voor, dat wij een zeker voorbehoud zouden'maken, ware het niet, dat de bron, waaruit zij r.fkom- stig zijn, volkomen betrouwbaar is. De inhoud van den brief, die nog voor den val van het kabinet Zamora geschreven werd, luidt als volgt: Gedurende mijn verblijf in Spanje sprak ik er tal van personen uit de leidende kringen, Welnu, spreekt mij over haar zooveel ge wilt, mijn waarde Gilbert, niets kan mij aangenamer zijn. Ik houd van haar evenveel als ik van haar moeder houd en gij weet wel dat Henriette zoo veel als een zuster voor mij is. Zeker, weet ik dat, gij hebt er ons genoeg bewijzen van gegeven. Na nog een half uur in dien geest met el kaar gesproken te hebben, stond Rolin op om afscheid te nemen, maar Raoul hield hem met een wenk terug. Beste neef, zeide hij tot hem, wilt ge mij toe staan u eerst nog een vraag te doen? Geheel tot uw dienst, antwoordde Gilbert, het zal mij aangenaam zijn als ik u met iets kan helpen. De abbé hernam: Ik moet beginnen u mijn verontschuldigin gen aan te maken, wanneer ik een minder aan bevelenswaardig man in uw geheugen moet te rugroepen, die zeker onaangename herinnerin gen bij u heeft achtergelaten. Wat bedoelt ge? Ik zou u liever zijn naam niet hebben ge noemd, maar een belofte die ik aan een ster vende deed, verplicht mij er toe. Zeer nieuwsgierig en ook wel een weinig on gerust over deze zonderlinge inleiding vroeg Gilbert.: Wien bedoelt gij? Servais Duplat. Bij het hooren van dien naam kon de echt genoot van Henriette een rilling niet onder drukken. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1