Uit de Pers. Prootneienteuws Stadsnieuws Kerknieuws Onderwijs INGEZONDEN. DE RIJDENDE DOOD. Naar aanleiding van een droevig ongeluk te Scheveningen schrijft de „Avondpost" o.m.: Jan en alleman zijn plotseling automobilist. Dan moeten men leeren rijden. Leeren? Men kan het van alle kanten hooren: er is „niets aan". Een paar uur oefening, en men kan een auto besturen en rijdt en rost er mee langs 's Heeren wegen. Rijbewijs? Gemakkelijk te krij gen. Jongens en meisjes hebben het in een om mezien veroverd. Ja: ook meisjes. Want één der eerste be geerten van het moderne meisje is: leeren ahauffeeren. U ziet ze toch wel, de bakvisschen. die ach ter het stuur zitten? En de dames ook? We leven toch in een grooten tijd? Het is toch „het recht" van het meisje en van de vrouw om precies alles te doen, wat de man doet? Alle onderscheid valt toch weg? Behalve als 't den militairen dienst geldt; dan zijn de dames nog bevoorrecht; dan is er nog verschil. Maar overigens! En dus wil het jonge meisje, wil de jonge vrouw, een auto kunnen besturen. Of ze (gemiddeld) op oogenblikken van spanning en van gevaar, en als er behalve snelheid van handelen ook physieke kracht wordt geëischt is om een rustige en veilige beslissing te ne men, wordt niet gevraagd. Desnoods rijdt ze „met groot lef" langs den verkeerden kant den auto voor haar voorbij en als dan het groote lef mislukt, davert ze tusschen de voetgangers, rijdt een bank in splinters en een paar men- schenlevens zijn weg. De rijdende dood. Met mannen en vrouwen, jongens en meisjes als impresario. Wat zal men er aan moeten doen? Zich be roepen op het verantwoordelijkheidsbesef en op den eenvoudszin van een vorige generatie? Het zal vruchteloos zijn: men wil „een wagen' hebben, men wil l,eeren rijden". Het maakt bo vendien ook den indruk, of de waarde van een menschenleven niet meer wordt beseft. En dus zal het rijden en het rossen doorgaan, zelfs op de drukste plaatsen, tusschen duizenden voet gangers in, want een verbod zou de heilige auto-vrijheid bedreigen en een storm van ver ontwaardiging ontketenen. Het eenige middel zou misschien zijn, dat men voortaan heel wat strenger werd bij het verstrekken van rijbe wijzen en al zal men daardoor tragische gebeur tenissen als die van Zondag toch niet geheel kunnen voorkomen. 'V'v Ook wij, zoo teekent De Maasbode hierbij aan, zouden met klem willen aandringen op grooter strengheid bij het verstrekken van een rijbe wijs. Het is volstrekt noodzakelijk, dat geen lij- bewijs wordt verleend aan iemand, wiens gemis aan vaardigheid en geschiktheid een voortdu rend gevaar vormt voor het leven van zijn even mensch. Wie zou durven beweren, dat de wijze, waarop thans rijbewijzen worden verleend, ook maar eenigermate een waarborg is voor de ge schiktheid van hem of haar, die met zulk be wijs van vertrouwen wordt vereerd? Het visschen op wulken. Men meldt aan de N.R.Crt uit Zeeland: Speciaal wordt op wulken meest alleen ge- vischt in het Diep van de Grevelingen door oester-, mossel- en kreeftenvisschers en ook in den Dorsman en langs de kust van Schouwen en elders ,maar in de Wester-Schelde wordt niet naar wulken gevischt, omdat zij er niet voorkomen in beteekenis. Wel eigenaardig, dat uitsluitend deze groote zeeslakken in België af trek hebben en in Zeeland zelf niet worden ge nuttigd. De vangsten zijn nog weinig van be teekenis en de prijs, die zeer hoog is en nu on geveer 2022 cent per k.g. bedraagt, moet het eenigszins goed maken. De totale vangsten per jaar wisselen sterk af, naar vischgelegenheid door weersomstandigheden en meerdere of min dere bevolking der perceelen, maar meer dan 80 a 90 duizend kg. wordt gewoonlijk niet ver zonden. Ambtenaarsbenoemingcn. De kommiezen M. van Alten en H. Colpaert te Hansweert zijn met ingang van 1 October 1931 benoemd tot assistent. v, r;"> BRESKENS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Breskens Ds P. v d Waal uit Grijpskerke (Z.) TER NEUZEN. Bezoek van Marinevliegtuigen. Vrijdag Stre ken 3 watervliegtuigen van de Nederi. Marine, na eenige malen boven de stad te hebben ge cirkeld, in de Westelijke Buitenhaven neer. Na ongeveer een uur in de havens vertoefd te heb ben, zijn de vliegers in Oostelijke richting weer vertrokken. Onnoodig te zeggen, dat een en ander heel wat belangstelling trok. Brand. Donderdagavond ontstond brand in de bovenverdieping van het politiebureau. Met behulp van de brandweer kon het vuur spoedig worden gedoofd. Aanvaring. Donderdag jl. is her- met bieten geladen tjalkschip „Vertrouwen" door een spits, aangevaren met gevolg, dat de mast van de tjalk naar beneden kwam. Het schip werd door een sleepboot binnen gesleept. Politiejubilé. Donderdag jl. herdacht de agent van politie M. A. Kwaak, alhier zijn 30-jarig ambtsjubileum Bij die gelegenheid werd hij te zijnen huize door den burgemeester namens B. en W. gefeliciteerd, die hem een bloemstuk over hand'gde. Inspecteur Hack huldigde den jubilaris na mens het personeel en bood hem een souvenir aan. De algemeene Ned. Politiebond kende hem de medaille voor 30-jarigen trouwen dienst toe. Er was veel belangstelling ook uit kringen van de burgerij. HONTENISSE. Dijkgraaf. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot Dijkgraaf van den Burgpolder dhr. J. J. Neeteson te Kloosterzande. ST. JANSTEEN. Ergerlijke baldadigheid. Woensdagnacht had den enkele onverlaten een telefoonpaal dwars over de dorpstraat gelegd, met gevolg, dat eerst een fietser, daarna de motorrijder V. uit Hulst, die met zijn vrouw op de duo huiswaarts :»eed, kwamen te vallen. De echtgenoote van den mo torrijder liep daarbij kneuzingen op, en moest zich onder geneeskundige behandeling {teilen. 't Is te hopen, dat de laffe grappenmakers hun straf niet zullen ontgaan. HONTENISSE. Gemeenteraad. Onder voorzitterschap van den Edelachtbaren heer Mr. R J J Lambooy kwam de raad onzer gemeente op 9 dezer bij een. Dhr. P. Adriaansens was wegens ongesteld heid afwezig. In de jongste raadszitting staakten bij de her stemming over het voorstel tot het m principe besluiten tot verkoop van de electrische laag spanningsnetten aan de N.V. PZEM de stem men andermaal. Hierdoor werd het voorstel ge acht te zijn verworpen. Een voorstel van B. en W. tot wijziging van het besluit van den raad tot converteeren van leeningen in dien geest, dat de aflos der te converteeren leeningen zal plaats hebben op 1 November in plaats van op 1 December a.s. werd aangenomen. Met een voorstel van B. en W. tot aanvulling der overeenkomst met het waterschap Wals oorden, ter zake vergoeding onderhoud oever verdediging bij de haven aldaar alsmede met de voorstellen van B. en W. tot beleggen waar borgsommen, gestort door de besturen van bij zondere lagere scholen bij de bank voor Ne- derlandsche gemeenten en tot wijziging der ge meentebegrooting 1931, ging de Raad eveneens accoord. Naar aanleiding van een /erzoek van Me juffrouw S. van Eerdenburg, T. B. C. enquetrice, om bijdrage in de kosten van gestichtsverple- ging voor een kind van Th. Segers werd goed gevonden voor den tijd van zes maanden eene bijdrage te verleenen in die kosten en wel tot een bedrag van y3 deel dier kosten. De gemeentebegrooting 1932 en de begrootin- genl932 van het algemeen- en van het gecom bineerd armbestuur werden vastgesteld. HULST. Gemeenteraad, Donderdag hield de gemeen teraad een openbare vergadering. De Voorzitter sprak woorden van hartelij- ken gelukwensch tot den nestor van den raad, Wethouder Burm, die op dezen datum juist 25 jaren lid was van dit college. De leden betuigden hun instemming, waar voor de heer Burm dankte. De notulen der vorige vergadering werden daarna vastgesteld.. Aan A. Timmermans, die de gemeente heeft verlaten, zal de betaalde hondenbelasting ge deeltelijk worden gerestitueerd Besloten werd met de Bank van Nedreland- sche Gemeenten een rekening-courant aan te gaan, alsook een, deposito overeenkomst voor diensten, die geen kastekort hebben. Het Raadsbesluit van 25 Augustus 1.1. tot het converteeren van verschillende geldleeningen, werd gewijzigd. Gewijzigd werd ook, volgens een opmerking van Ged. Staten, het Raadsbesluit d.d. 20 Febr. 1931, tot overname in beheer, onderhoud en ei gendom van een gedeelte der Absdaalsche straat. Door B. en W. was voorgesteld een trottoir aan te leggen en de bestrating te verbeteren over den spoorwegovergang nabij het Station, in de richting Steensche dijk en Absdaalsche - straat en nabij de woning van den veldwachter Cortvriendt en langs het kantoor van het Ge meentelijk gasbedrijf. De kosten hiervoor waren begroot op f 2000,—, te vinden op dm loopen den dienst en voor zoover dit niet toereikend mocht blijken uit buitengewone middelen. Z. h. st. werd dit goedgevonden. Vastgesteld werd eene verordening betreffen de het beroep, bedoeld in de artikelen 7 fn 8 der Woningwet, zulks in verband met de op 19 Augustus van dit jaar in werking getreden Wijzigingswet der Woningwet. De Raad ving daarna aan met de behande ling der diverse Begrootingen 1932. De begrootingen van het Burgerlijk Armbe stuur en het Vleeschkeuringsbedrijf veerden zon der op of aanmerking vastgesteld. Over de begrooting van het Gasbedrijf zeide de heer Poppe geen algemeene beschouwingen te willen houden, maar zie hte zullen onthou den van stemmen, omdat hij na een technisch onderzoek te hebben verlangd, nog altijd niet weet, waaraan de oorzaak der tekorten te wij ten is. ZUIDDORPE. School gesloten. Onder de schooljeugd alhier heerschte in ernstige mate mazelen en griep. Vrijdagmorgen is dientengevolge de school ge sloten. HEIKANT. Torenklok. Naar gemeld wordt, zal a.s. Dins dag de klok in de toren van de nieuwe kerk worden aangebracht. Het uurwerk, dat door de bekende firma B. Eysbouts uit Asten «N.Br.) vervaardigd is, zal door de firma H. Mehcuden uit Hulst worden worden geplaatst. LIJST VAN ONBESTELBARE BRIEVEN EN BRIEFKAARTEN, VAN WELKE DE AFZEN DERS ONBEKEND ZIJN Terugoutvangen in de le heft October Binnenland brieven. Garage Raaymakers Roosendaal, buitenland briefkaarten Nde Wilde, Assenede. Voordrachtavond Teo de Witte. Teo de Witte, de Brabantscne voordracht kunstenaar, die in korten tijd mei zijn meisjes spreekkoren in N.-Brabant en ook elders in den lande de aandacht op zich vestigde en in tal van plaatsen door groote en kleine bladen zeer geloofde Maria-avonden organiseerde, heeft gisterenavond ook te dezer stede op uit- noodiging van de R.K. Vrouwenbond, R.K. Kring, R.K. Middenstandsbond en R.K. Werk liedenvereniging een voordrachtavond gege ven, dié veel waardeering verwierf. 't Is duidelijk dat het voor een ter plaatse niet georiënteerd artiest moeilijk is, zijn pro gram zóó samen te stellen, dat het auditorium daarin 't summum van bevrediging vindt. Stel dat zulks al in absoluten zin mogelijk ware doch dit mogen we toch veilig constateeren, dat alle aanwezigen in meerdere of mindere mate alnaar persoonlijken aanleg en vatbaarheid, den indruk ondergingen van de wijdingsvollen Maria-literatuur, door den heer de Witte met warm gevoel en kunstzinnige expressie in trou- badourscostuum verklaard en voorgedragen. Wat ten slotte de bedoeling is. Ware kunst leidt naar God, zoo merkte kapelaan Adriaan sens in zijn huldigend dankwoord op. Deze avond heeft ons nader gebracht bij Maria en dus vanzelf ook bij God. Spr. uiitte ten slotte den wensch, dat door avonden als deze, het stre ven bereikt moge worden, dat men zich met dezelver organisatie voorstelt, dat er namelijk een nauwer band, een nauwer samenwerking zal mogen komen tusschen de verschillende hier gevestigde vereenigingen en zoodoende ook tus schen de menschen onderling. Vermelden wij nog, dat een dameskoortje on der leiding van den heer F van Oppen, verdien stelijk op de piano begeleid door mej M v.d. Vee ken ter afwisseling enkeletweestemmige Maria liederen vertolkte. Wildschieting. Bij de gisteren gehouden wild- schieting, gegeven door het bestuur van den R.K. Kring, alhier, was de uitslag alsvolgt. Hoogvogel Leop. van Guijt, Assenede. Zijvo gels J Adriaansen Walsoorden en M Bouchier Bassevelde. Kallen, B Puylaert Selzaete en Art Coene Sas van Gent. De meeste vogels ijvf in getal werden gescho ten door P Goethals alhier. Er namen 68 schut ters deel. Wielrennen: Ranschaert behaalde met C Bo- gaert Zaterdagavond in een 100 K M. koppel wedstrijd op de wielerbaan te Gent den 2den prijs. Audiëntie. Z.H.Exc. de Bisschop van Breda zal Dinsdag, Donderdag en Zaterdag a.s. geen audiëntie ver leenen. Econ. Doctoraal-examen indologie. Aan de universiteit te Leiden slaagde voor het econ doctoraal-examen indologie, de heer J. P. de Putter te Retranchement. Candidaats-examen wis- en natuurkunde. Geslaagd aan de universiteit te Amsterdam voor het candidaats-examen in de wis- en na tuurkunde, de heer J Scheele, Terneuzen. Mijnheer De Redacteur, Mag ik zoo vrij zijn eene kleine plaatsruimte te vragen in uw geëerd blad als recht van ant woord op het ingezonden stuk geteekend door Th. Warrens. Op voorhand dank. Naar aanleiding van het ingezonden stuk ge teekend Th Warrens ben ik zoo vrij mij eens duidelijk uit te spreken. Vooreerst het gaat niet om den heer Warrens in zijn eer te krenken, maar om de belangen der gemeente. Hij schrijft tot zijn verontwaar diging dat er gesproken wordt in den raad over het voetpad (of sintelpad) zooals men noemen wilt in de Zandstraat is dit zoo erg of mag dat niet, of is het aan hem alleen bevoegd geweest om de belangen der straat te behartigen, dat hij daarover zoo zijn verontwaardiging uit spreekt. Als raadslid is het mijn plicht om te onder zoeken wat van gemeente wege mag, e;. geen onderzoek bij particulieren te doen of uitleg te vragen, maar recht of onrecht naar voren te brengen in den raad waarover dan recht spraak kan geschieden. Hij schrijft dan dat den Ed. Achtbare Heer Burgemeester op zijn voorstel inging, alles is mogelijk, maar is het voordeel voor de gemeente geweest. Dat hij paard kar en knech; daarvoor ten dienste stelde dit alles kan waar zijn, maar de gemeente daarmede bevoordeeligd neen, en is de schuld niet alleen aan den heer Warrens toe te schrijven maar aan den persoon of perso nen die zoo een besluit goedgekeurd hebben. Vooreerst worden de sintels door de gemeente bezorgd, die er te veel zijn na onderhoud kan men afzonderlijk leggen om bij eventueele nood te gebruiken, men moet ze niet weg laten halen, want als particulieren ze nog kunnen gebrui ken dan zullen zij toch zeker nog meer waarde hebben voor de gemeente, die steeds verplicht is bij nood op kosten der gemeente te laten aan voeren. Ik geloof nu wel dat de Heer Warrens zal be grijpen waar ik naar toe wil, en dat het om hem persoonlijk niet te doen is maar op de fou ten die soms begaan worden te wijzen, want om de gemeente op dit punt te bevoordeeligen, ga ik van een ander standpunt uit, en dit is, welke nog dienen kan voor paritculieren moet zeker goed zijn voor de gemeente. Nogmaals dank Mijnheer Dè Redacteur voor verleende plaatsruimte, Uw. dw. dn. P. J KAAS raadslid, Sas van Gent. Op voor onze noodlijdende landgenooten aan Rijn en Roer. Daartoe in staat gesteld door de hulp van ve le Nederlanders in het Vaderland zijn door de zorg van den Nederlandschen 3ond in Duitsch land dezen zomer reeds ongeveer 200 in Duitsch land wonende ondervoede Nederlandsche kinde ren voor 6 weken ter verpleging ondergebracht. Hartelijk dank aan allen, die ons bij dit mooie werk steunden. Ongetwijfeld heeft krantenlezend Nederland wel begrepen, dat de ellende, welke bij oud en jong in Duitschland heerscht, nog wel voorloo- pig zal voortduren, en zelfs zal toenemen. De toestanden toch worden immer slechter. Zeer vele Nederlanders zijn werkLios of verdie nen zeer weinig, zoodat zij zich voor zich en hun gezin niet de noodige levensbehoeften kun nen koopen, laat staan kleeding en brandstof voor den a.s. winter. De kinderen (het toekomstig geslacht) zijn er slecht, zeer slecht aan toe. Meestal komen de kinderen hier aan in deerniswekkende toe stand, ondervoed en zeer armelijk gekleed. De ellende die zij reeds hebben medegemaakt, is hen duidelijk aan te zien. Wat moet er van deze kinderen worden in- d'en zij niet spoedig worden geholpen? Met be zorgdheid wordt dan ook de a.s. winter tege moet gezien. Het is daarom dat wij wederom een beroep doen op de bekende hulpvaardigheid der Ne derlanders. Wie voor 6 weken een kind in zijn gezin ter verpleging wenscht op te nemen, richte zich daartoe tot den Secretaris van het Comité, Wal deck Pyrmontlaan 1, Rijswijk (Z.H.) Wie niet in de gelegenheid is een kind op te nemen en ons toch wil helpen, kan dit doen door het zenden van een gift aan den Penning meester van het Comité, den Heer P D Schul- ler tot Peursum, Directeur van het Bankiers kantoor Lissa Kann, Lange Vijverberg 3, 's Gravenhage, gironummer van den Bond 121942. Zelfs het kleinste bedrag is welkom. Er is zeer veel geld noodig om de reiskosten te betalen en om de allernoodzakelijkste klee- dingstukken aan te schaffen. Men bedenke, dat de kinderen niet uit weel de worden uitgezonden, een moeder alleen kan zich indenken, wat het wel moet zijn, door den nood gedrongen haar kinderen ver van huis te moeten zenden. Indien iedere lezer (es) van dit stukje aan dit zuiver Nederlandsche doel eens wilde .leehel- pen, zouden weer vele ondervoede kindertjes ge holpen kunnen worden. Helpt dus allen, opdat het mogelijk worde, dat vóór begin November a.s. een transport van een paar honderd kinderen wordt samengesteld Ook kleedingstukken en schoeisel voor jong en oud worden dankbaar aanvaard. Hun die iets kunnen missen, wordt verzocht dit aan den Secretaris van het Comité mede te deelen, die dan later zal berichten, waarheen de klee ding gezonden zal kunnen worden. De Nederlanders in Duitschland houden hun oogen gericht op het Vaderland. Zij ondervon den reeds dat van dezen kant hulp kwam en dat Nederland zijn kinderen niet in den steek laat. Het Nationaal Comité tot steun van den Nederlandschen Bond in Duitsch land, Jhr. Mr D J. de Geer, Minister van Financiën, Eere-Voor- zitter. Jhr. E. J. M. Wittert, Luitenant-Generaal b.d. Voorzitter. C. F. Poortvliet, Secretaris. P. D Schuller tot Peursum, Pen ningmeester, Const. Boissevain, R. Bordewijk, W. P F. van Deventer, H. Kuipers, Ph. H. Schaap.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2