No. 3834 Maandag 19 October 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Kameroverzicht. Binnenland Buitenland $HT'°f VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND \^- POSTREKFHSNS Hg. 52419. FEUILLETON. De Bedelares van t'Sulpice. DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, j of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - j Advertentiën 20 cent per.regelbij contract lager S ZEER KOORKRASHTIQE LEZERSKRING ITSTEKEND GESCHIKT VOOR PUBLIOITED Belangwekkende beschouwingen in de Eerste Kamer: De Schelde-Rijn-verbinding De .mo bilisatieslachtoffers De crisis. Behalve de Tweede Kamer is ook ons Hooger huis de afgeloopen week bijeen geweest en het heeft voor zijn werkzaamheden weer eens de algemeene aandacht getrokken. Met algemeen© stemmen nam de Eerste Kamer, na de weer knappe verdediging van den initiatiefnemer, het socialistische Tweede Kamerlid van den Bergh, die aan de overzijde van het Binnenhof zijn vader, den liberalen senator van denzelf den naam ontmoette, het .geldschieterswetje aan. Niet daardoor echter heeft de Senaat zoo zeer de algemeene belangstelling getrokken, doch door eenscherpzinnige en tevens siherpe interpellatie van jhr. de Savornin Lohman over de onderhandelingen tusschen Nederland en België. In die onderhandelingen is de verbin ding tusschen Schelde en Rijn het moeilijke punt. De Belgen willen een rechtstreeksch ka naal tusschen Schelde en Hollaadsch Diep. Ne derland weigert uit een oogpunt van historie en recht, maar erkent dat het er voor te zor gen heeft dat België evengoed als in 1839 den Rijn moet kunnen bereiken. Nu zijn er tal van plannen gemaakt om zonder de basis van recht en historie te verwringen aan België een te- hoorlijken vaarweg te verzekeren en het laatste tracé, dat een vergelijk mogelijk schijnt te kunnen maken, voorziet in zulk een vaarweg tusschen de grenzen van Zeeland en Noord- Brabant. Daarbij moeten door minister Bee- laerts van Blokland toezeggingen zijn gedaan, die den interpellant veel te ver gingen. Met na me geldt zulks voor de afdamming van een open Scheldevak. Wat er van zij, de Nederlandsche belangen mogen, waar wij in ons recht staan, niet aan de Belgische worden opgeofferd, maar aan den anderen kant hebben we wel te bedenken, dat een goede verstandhouding met België van on schatbare waarde voor ons kan zijn, ook in economisch opzicht. En we hopen, dat, den scherpslijpers ten spijt, onze Regeering dat ge zichtspunt niet zal verwaarloozen. 9. 9. 9. Minister Deckers heeft het genoegen mogen smaken, dat ondanks de critiek, van vele zijden op zijn voorstel tot ondersteuning der mobilisa tieslachtoffers uitgeoefend, ten slotte unaniem dat voorstel werd aanvaard. Tot dusver be streek de wet een 800-tal personen aan wie ruim f 200,000 werd uitgekeerd; onder de nieu we wet zullen ongeveer 2000 mooilisatieslachtof fers vallen die op allicht een goed half millicen aanspraak kunnen doen gelden. De heer van den Tempel heeft vérvolgens weer zijn jaarlijksche crisis-interpellatie ge houden. Volgens den heer van den Tempel is 124) Raymond had er dan ook geen flauw ver moeden van, hij verliet het secretarie en begaf zich thans naar de rue Popineourt. Raoul had hem niet zoo spoedig terug ver wacht. Zijt gij geslaagd, mijn vriend? vroeg hij den Lotharinger. Ja, mijnheer de abbé, ik heb Jeanne Rivat gevonden. Levend? Levend, maar misschien was het beter dat ze dood was. Ge doet mij schrikken, Raymond. Is haar dan 'een ongeluk overkomen? Een ongeluk, mijnheer de abbé dat erger is dan dood. Wat dan? Zij is krankzinnig. Krankzinnig? Ja, helaas. De arme vrouw. Raymond hernam: Van de ambulance in de rue Servan werd zij naar het hospitaal dê la Pitié overgebracht, waar zij twee gevaarlijke operaties heeft onder gaan. Een scherf van een bom is door haar schedelbeen gedrongen en heeft de hersens ge raakt daardoor verklaarde men de oorzaak van haar waanzin. de crisis niet een gevolg van het boven-onze- kracht-leven, immers geweldige productie -mo gelijkheden blijven onbenut, en ook niet van sociale lasten, maar is zij een gevolg van .stelsel looze productie, van het moderne, individualis tische kapitalsme. Zijn verlangens kwamen ten slotte hierop neer, dat de steunregeling voor ge huwde werkioozen zonder kinderen zou wor den gebracht van f 13,50 op f 15 en dat .le ter mijn voor uitkeering uit werkloozenkassen even als dit jaar met steun der regeering met zes weken zou worden verlengd. Voorts verlangde hij, dat de Regeering zoo spoedig mogelijk het vraagstuk der 40-urige werkweek bij net In ternationale Arbeidsbureau aanhangig zou ma ken. Voor geen dezer drie verlangens was de Re geering te vinden. Wel zegde minister Ruys tee een regeling te zullen ontwerpen waardoor het in bepaalde gevallen aan de gemeenten moge lijk wordt gemaakt extra-steun in den vorm van kleeding te verstrekken. De heer Schouten hield een uitermate scherp requisitoir tegen de sociaal-democraten die maar vragen en maar eischen stellen, maar zelf niets kunnen, daar waar ze mede-i egeeren, niets hebben bereikt en met hun groote woorden in ons land niet anders zouden bereiken, dan dat Australische, puitsche en we mogen thans ook zeggen Engelsche toestanden gingen ont staan met de allerfunestste gevolgen voor de- arbeiders. Het allereerst noodige is het hand haven van het evenwicht in de publieke finan ciën. Daardoor alleen houden we den gulden op peil. En zijn we daartoe niet in staat, dan zijn de gevolgen juist voor de werkioozen het ver schrikkelijkst. Overigens zocht hij de oorzaken van de crisis niet in de huidige maatschappij- regeling, maar veeleer in het feit, dat de na- oorlogsche internationale politiek net niet heeft begrepen, dat de vernietigingen van den wereld oorlog dienden te worden aanvaard en door ster ke besparing en zelfbedwang dienden te wor den genivelleerd. De heer Kortenhorst pleitte voor inkrimping van de uitgaven, uitbreiding van den export en regeling van den import. Wat dit laatste betreft deed Minister Ruys de toezegging, dat van de Regeering een wetsont werp is te verwachten, „dat verbind houdt niet de vraagstukken, die in den allerlaatsten tijd met betrekking tot den invoer zijn gerezen". zich toegang tot fabrieken en werkplaatsen heb ben weten te verschaffen onder voorgeven van ambtenaar der Arbeidsinspectie te zijn, terwijl achteraf bleek, dat bedoelde personen niet be voegd waren aldus op te treden. Daar minder goede bedoelingen hierbij ver moedelijk een rol spelen, wordt nadrukkelijk onder de aandacht van hoofden of bestuurders van ondernemingen, fabrieken en werkplaat- sen, winkels, kantoren, apotheken, koffiehui zen, hotels en verplegingsinrichtingen gebracht, dat de ambtenaren der Arbeidsinspectie steeds voorz:en zijn van een legitimatiekaarü, die zij verplicht zijn op eerste aanvraag te vertoc- nen. De beambten der maréchaussee, niet zijnde hulp-officier van Justitie, de veld- en bosch wachters en andere ambtenaren van Rijks- en Gemeentepolitie beneden den rang van inspei> teur der Rijksveldwacht en den Commissaris van Politie behoeven, voor zoover zij met het toezicht op de naleving der arbeidswetgeving zijn belast, een schriftelijken bijzonderen last van den Burgemeester of van den Kantonrech ter. De bedoelde politiebeambten zijn gehou den dezen last op aanvraag te vertoon en. Bij eenigen twijfel omtrent de identiteit van den zich aandienenden persoon, staan de werk gevers dus de hier bedoelde middelen ter be schikking om zich van de bevoegdheid van den controleerenden ambtenaar te vergewissen. Op grond van de in den laatsten tijd opge dane ervaringen verdient het aanbeveling, aat zij, die hun patroon bij diens afwezigheid ver vangen, nadrukkelijk op het vorenstaande wor den gewezen. WAARSCHUWING TEGEN HET OPTREDEN VAN PSEUDO-AMBTENAREN BIJ DE AR BEIDSINSPECTIE. Vraagt om de legitimatiekaart. Men schrijft aan De Maasbode: In den laatsten tijd hebben zich enkele ge vallen voorgedaan, dat onbekende personen Hebt ge haar toegesproken? Tweemaal. En? Het was alsof ik tegen een wassenbeeld sprak O! die arme vrouw, die arme moeder, die arme martelares, wat zal er van haar worden. Over een paar dagen verlaat zij het hospi taal. En waar gaat zij dan heen? Naar een krankzinnigengesticht. Bestaat er dan geen hoop meer haar te red den? Neen of er zou een wonder moeten gebeu ren. Mijnheer de abbé, ik heb mijnheer den di recteur van 't hospitaal de la Pitié beloofd dat gij Jeanne Rivat vóór haar vertrek zoudt be zoeken. Daar hebt ge wel aan gedaan, Raymond ja, ik zal die arme vrouw gaan bezoeken voordat zij vertrekt. Mijnheer de directeur, voegde Raymond er bij, zou gaarne hebben, dat ge mijn verklaring bevestigdet om zeker te zijn, dat ik mij niet in de persoon van Jeanne Rivat vergist heb; hij wenschte u ook eenige inlichtingen omtrent haar te vragen. Ik ben nu sterk genoeg om per rijtuig uit te gaan, mijn vriend. Morgen gaan wij samen naar het hospitaal de la Pitié, ik zal daar Jeanne Rivat zien, haar eveneens toespreken, wie weet of het weerzien van zulk een oud bekende als ik, een bekende die haar aan haar trouwdag, den gelukkigsten dag uit haar leven herinnert,, geen lichtstraal van het verstand doet door- DE RAAD VAN VLAANDEREN. Zijn strijd voor Vlaanderen's staatkundige zelfstandigheid. De Brusselsche correspondent van De Maas bode meldt: In zijn jongste vergadering heeft de raad van Vlaanderen de volgende resolutie aangenomen: 1. Het recht op staatkundige zelfstandigheid van 't Vlaamsche volk omvat voornamelijk drie ërlei: a) het recht om zich geheel van het Wa lenland te scheiden; b) het recht om aanslui ting te zoeken bij Noord-Nederland; c) het recht om, wanneer het Vlaamsche volksbelang dit mocht voorschrijven, in federatieve samen werking zich met het Walenland te verbinden. 2. Een federaal statuut, dat liet resultaat zou zijn van Belgische wetgeving en dat niet bevat de erkenning van het recht van het Vlaamsche volk, om zich volledig van het Walenland af te scheiden, is met het zelfbeschikkingsrecht van het Vlaamsche volk in strijd en daarin kan de raad van Vlaanderen krachtens zijne beginsel verklaring niet berusten. 3. De actie der Vlaamsche nationalisten moet derhalve allereerst gericht blijven op de volle- dringen in de duisternis, die haar hers.ïns om sluit. O! indien dat eens mogelijk was, mijnheer de abbé. Hebt ge mij niets anders mee te deelen? Ja. Wat dan? Van de la Pitié ben ik naar het secretarie ge gaan. En hebt gij daar iets belangrijks vernomen? Helaas neen, die kinderen van Jeanne Rivat zijn niet op het geboorteregister ingeschreven. Kinderen? herhaalde de abbé verwonderd. Ja, mijnheer de abbé ik heb u nog niet verteld, dat Jeanne Rivat moeder is van een tweeling. Mijn hemel, waar hebt gij dat vernomen. In een koffiehuis naast het afgebrande huis, waar Jeanne Rivat gewoond heeft. Een buur vrouw van haar, moeder Veronica, die haar in haar ziekte verpleegde, heeft er zelf verteld, dat de jonge vrouw twee dochtertjes had. Dus moeten er twee kinderen in de wieg ge- weestzijn, die ik Servais Duplat zag dragen. Dat moet wel, mijnheer de abbé. En weet ge zeker, dat die kinderen niet zijn aangegeven? Ik heb er mij op het secretarie met mijn eigen oogen Van overtuigd. Dank zij de vrien delijkheid van den ambtenaar, wien ik gezegd had, dat ik namens u kwam, heb ik zelf het geboorteregister nagezocht, van den 24;m Mei tot het einde dier maand. Onbegrijpelijk! Toch niet, mijnheer de abbé, Jeanne was ziek, dige staatkundige scheiding tusschen Vlaan deren en het Walenland dat wil zeggen: c] een de facto volledige politieke zelfstandigheil i van het Vlaamsche volk om daarna aan* d< vertegenwoordiging van den souvereinen Vlaan jl schen volkswil de beslissing te laten over al o: niet samengaan met Noord-Nederland of me j het Walenland eene beslissing waarbij uiteri j aard het Vlaamsch volksbelang als uitsluitenc criterium moet vooropstaan en waarbij dit volk.' belang zal gezien worden in het licht van de ir ternationale politieke en economische verhou dingen, die dan zullen gelden. 4. De indiening van het wetsontwerp tot her* ziening der Belgische Grondwet het zooge- i naamd „federaal statuut" door de Vlaamsch i nationalistische leden der kamer van volksver-1 tegenwoordigers, is, blijkens de memorie var. toelichting, vooral geschied om op de mis lukking der taalwetgeving de aan lacht te ves tigen, en om aan de niet-nationalistische Vlaamschgezinden Vlaanderen's recht op staat kundige zelfstandigheid duidelijker voor oogen te stellen. De propagandistische bedoeling, dié bij de in diening van het federaal statuut heeft voor-j gezeten, verdient dan ook waardeering. De raad van Vlaanderen doet een beroep >p geheel het Vlaamsche volk om /onder twee dracht en zonder verdachtmaking van strijd- genooten, met steeds toenemende kracht, een strijd voor de verovering der staatkundige zelf standigheid voort te zetten.* De wereldtentoonstelling in 1935 te Brussel. De voorbereidende werkzaamheden voor de wereldtentoonstelling, welke in 1935 te Brussel Laeken zal gehouden worden, zijn in vollen gang. Op het plateau van Laeken, waar de tentoonstelling verrijzen moet, is men sedert enkele weken aan de grondwerken begonnen. Deze zijn niet van voorloopigen aard, doch; defini.tief, want evenals de tentoonstelling-^ terreinen van Brussel in 1910 en van Antwerpen in 1930, zijn ook de terreinen te Laeken be stemd om na afloop der tentoonstelling een nieuw stadgedeelte te worden. De huidige grondwerken zullen nog meer dan een jaar duren, zoodat men hoop^ dat begin 1933 het plateau klaar zal zijn om er de eerste gebouwen op te doen verrijzen. (Msb.) Koninklijk voorbeeld. De koning van Bulgarije deelde zijn minis- ter van financiën mede, dat hij in dezen moei lijken tijd het goede voorbeeld wenschte te ge- ven en derhalve zijn jaarlijksche toelage van Staatswege van 120.000 gulden tot 100',000 gul- 1 den wil verminderen. De minister van financiën antwoordde hier op, dat de leden van het kabinet dit goede voor beeld zouden volgen en 15 pCt. van hun salaris zouden laten vallen. Japan duldt geen inmenging. Gemeld wordt, dat Japan besloten is, liever te breken met den Volkenbond, dan de Politiek prijs te geven van directe onderhandeling met China. moeder Veronica kon haar niet alleen laten en in dien tijd van wanorde zullen er wel meer geboorten verzuimd zijn aan te geven.- Dat is zoo. Raymond vervolgde: Terwijl ik het register nazocht, vond ik de verklaring van de geboorte der dochter van mijnheer Rollin. Op welken datum? 4 29 Mei. Ja, dat heeft mijn neef mij ook gezegd. Tevens was er op den denzelfden datum, een meisje aangegeven dat op den openbaren weg in de rue de la Roquette was gevonden in de armen eener vrouw, die uit een brandend huis vluchtte en op straat werd doodgeschoten. Die kleine werd aan het armbestuur toever trouwd. Wat al onheilen heeft die afschuwelijke Com mune niet gesticht! riep de jonge priester uit, terwijl hij de handen vouwde. Maar wanneer de kinderen van Jeanne Rivat niet zijn aange- geven, wat kan er dan gebeurd zijn? Servais Duplat heeft ze meegenomen, maar wat heeft hij er mee gedaan? Om dat te weten zouden wij Servais Duplat moeten opsporen, mijnheer de abbé. Ja, zeker, en dat zullen wij ook doen. Ik moet mijn belofte houden, die ik aan den stervenden Paul Rivat in het hospitaal te Versailles heb gegeven. Morgen ga ik er op uit om Servais Duplat op te zoeken, hernam Raymond. Weet gij waar hij woonde? (Wordt vervolgd 1

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1