No. 3832 Woensdag 14 October 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Binnenland Provincienieuws. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Do Bodolaros van Saint-SuÊpico. >«*mmssmr> POSTREKENING No. 52419. De XYVe Nederlandsche Jaarbeurs FEUILLETON. DE ERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiën 20 cent per.regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING ITSTEKEND QE8CHIKT VOOR PUBLIOITEIT De XXVe Nederlandsche Jaarbeurs, die van 8 t./m. 17 September 1931 te Utrecht werd ge houden, is temidden van eene weergalooze eco nomische depressie, een goede beurs geweest. Het aantal deelnemers (1004) was op dezelfde hoogte gebleven als dat der najaarsbeurs 1930, doch het aantal bezoekers was 12 pet. gruoter. Over den omzet was men in het algemeen zeer tevreden; gedurende de negen beursdagen heerschte er in het complex jaarbeursgebou wen en op het jaarbeursterrein een opgewekte stemming en in verscheidene branches, met name de groep Glas, Aardewerk en Huishoude lijke Artikelen, Japqnsche en Chineesche goe deren, Meubelen, Voedings- en Genotmiddelen, Radio overtrof het aantal geboekte orders verre dat van de vorige najaarsbeurs. De prijzen wa ren over het algemeen aan den lagen kant en de meeste zaken werden gedaan in de laag geprijsde- artikelen; de omzet was hoofdzake lijk voor de binnenlandsche markt, daar het buitenland, hoewel ter beurze goed vertegen woordigd, zich van koopen veelal afzijdig hield. Des te meer viel de willige koop-stemming voor lie binnenlandsche' markt op, waartoe mede werkte het feit, dat door de plaats gehad heb bende uitbreiding van het complex jaarbeurs gebouwen de binnenlandsche afnemer zijn in koop méér en meer op de Nederlandsche Jaar beurs gaat concentreeren en minder behoefte is gaan gevoelen aan het bezoeken van bui- tenlandsche jaarbeurzen. Ook de ouitenland- sche industrie maakt intenser gebruik van het jaarbeursintermediair om een afzetgebied in Nederland en de Nederlandsche overzeesche ge westen te zoeken. In totaal namen 1004 firma's deel, verdeeld als volgt: Nederland 680 Amerika 25 België 15 Denemarken 2 Duitschland 139 Engeland 44 Frankrijk 31 Italië 5 Joego Slavië 1 Oostenrlj*k 46 Polen 1 Tsj echo-Slowakije 3 Zuid Afrika 1 Zweden 5 Zwitserland 6 De alleen aan de najaarsbeurs deelnemende groep Werktuigen en Machinerieën voor de Zuivelindustrie was op deze beurs wederom aanwezig, ditmaal met in meerderheid Neder landse]! Fabrikaat. Een belangrijke collectieve inzending van Italiaansche fabrikaten en pro ducten o.a. tabak trok zeer de aand icht. Oostenrijk was eveneens ter beurze met een af- 122) De Lotharinger trad binnen en vond daar een heer van middelbaren leeftijd, met regel matige trekken en een voorkomen, dat wel ge schikt was om vertrouwen op te wekken. Deze heer, gezeten in een lederen fauteuil aan een groot schrijfbureau, was de directeur. Raymond groette hem met een beleefde bui ging. Wat verschaft mij de eer van uw bezoek? vroeg de directeur. Raymond deelde hem mede dat hij namens den abbé d'Areynes nasporingen deed naar éen gewonde vrouw, die uit de ambulance in de rue Servan naar dit hospitaal of het Hotel Dieu moest zijn overgebracht. Hoe heet die gewonde? vroeg de directeur. Jeanne Rivat. Wees dan zoo goed een oogenblik te gaan zitten, mijnheer, mijn eerste commies zal het register opslaan en uw vraag beantwoorden. De directeur schelde en terstond daarop trad een klerk binnen. Charles, beval de directeur, zeg den eersten commies der administratie dat hij eens in bet ■register wil nazien of er onder ie gewonden, die uit de ambulance in de rue Servan na den 29en Mei hier azijn overgebracht en wier inden titeit niet in de ambulance kon worden vast- zonderlijke groep, terwijl voor de eerste maal Zuid-Slavië met een inzending aan de Neder landsche Jaarbeurs deelnam. Het bezoek overtrof, gezien den algenieenen economischen toestand, zeer de verwachtingen, vooral wat aangaat het percentage zakenmen- schen; de maatregelen in den loop der laatste jaren genomen om het bezoek van particulie ren aan de beurs te beperken en dat van za- kenmenschen te bevorderen o.a. door inter mediair der plaatselijke handels- en^midden- standsvereenigingen beginnen meer en meer hun invloed ten goede te doen gelden. Ter gelegenheid van de XXVe beurs werd de Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland het praedicaat Koninklijke ver leend. De voorjaarsbeurs 1932 wordt gehouden van 15 tot en met 24 Maart. Een derde jaarbeurs gebouw zal alsdan in gebruik worden genomen. Reeds tijdens de najaarbeurs gaf een groot aan tal deelnemers zich voor deelneming aan de voorjaarsbeurs 1932 op. Belgisch brood voor haivcn prijs. Te Maastricht, waar de bakkers veertien een ten voor een brood rekenen, wordt op het oogen blik in massa ingevoerd Belgisch brood, het welk voor de helft van den prijs verkrijgbaar is. Genoodzaakt een bepaalde soort gemergd meel te gebruiken is de bakker der grensstre ken niet meer bij machte te concurreeren tegen den Belgischen bakker van even over de grens, die, zonder betaling van eenig invoerrecht, vrije lijk brood kan importeeren van een samenstel ling, welke een Nederlandsche bakker tenge volge van de Tarwewet niet mag fabriceeren. Een deputatie heeft vruchteloos ten departe- mente van Binnenlandsche Zaken en Landbouw getracht tot een oplossing te geraken. Even eens werd er een request gericht door de Maastrichtsche bakkerijen tot den minister van Financiën, met het verzoek maatregelen te be ramen om de Maastrichtsche bakkerijen uit den noodtoestand te redden. Indien er geen tijdelijk verbod op den invoer van Belgisch brood en geen wijziging wordt ge bracht in de Tarwewet, dan zullen de Zuid- Limburgsche bakkerijen moeten sluiten en het personeel tot werkloosheid worden gedoemd. Als uiterste "middel tot bestaansmogelijkheid zullen de bakkers wellicht zelf aan geene zijde der grens brood gaan bakken van een samen stelling, welke hun in Nederland niet is toege laten. Intusschen zit het comité van actie tegen Belgischen broodinvoer niet stil en vergaderde Vrijdagmiddag te Eysden, alwaar de bakkers- bond „St. Jozef" aan den minister van Binnen landsche Zaken en Landbouw het volgend trie gram zond: „In vervolg op gezonden request deelen wij gesteld, ook een vrouw is, die later bleek te heeten Jeanne Rivat. Jeanne Rivat mijnheer? herhaalde de klerk. Ik heb met den eersten commies dat regis ter bijgehouden, mijnheer, maar die naam is mij geheel onbekend. Gij kunt ook al die namen niet in J et ge heugen houden. Zoek het register eens nauw keurig na en kom mij dan dadelijk zeggen of ge haar gevonden hebt. De klerk ging heen. De directeur wendde zich daarop wecler tot Raymond met de vraag: Kent gij Jeanne Rivat van aanzien, mijn heer? Ja. Dan zullen wij, wanneer haar naam niet in het register wordt gevonden, eens naar öe ziekenzaal gaan. Er zijn nog vrouwen, die niet bekend zijn, wellicht vindt ge haar daarbij. Gaarne, mijnheer. De klerk kwam terug. Mijnheer de directeur, zeide hij, ik was wel zeker van hetgeen ik zeide, mijn geheugen laat mij niet licht in den steek. Twintig gewonde vrouwen zijn hier tijdens de Commune binnen gebracht onbekenden, vijf daarvan hebben haar namen kunnen opgeven. Hier zijn die namen, Jeanne Rivat is er niet bij. Acht zijn gestorven zonder dat haar indentiteit werd vastgesteld. Er zijn dus nog zeven onbekende, gewonde vrouwen in de-zaal Trousseau? zeide de direc teur. Ja. 't Is goed. u eerbiedig mede, dat de toestand voor onze bak kerijen steeds verergert. Verzoeken Excellentie beleefd spoedigst maatregelen te nemen ten einde te voorkomen, dat wij door de concurren tie gedwongen worden zelf Belgisch brood in te voeren en te verkoopen". RIJN—SCHELDEVERBÏNDING. Op voor de belangen van West-Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen. De heeren mr. drs. PAF Blom, burgemees ter van Bergen op Zoom, J Ridders, wethouder van Roosendaal, B A Th M Truffino, burge meester van Hulst, ir L A M van Loon, lid van de Prov. Staten, voorzitter van Cruys- landpolders te Steenbergen, H. van Mechelen, secretaris-penningmeester van de Mark en Din tel te Oud-Gastel, J P J Asselbergs, lid van de Prov. Staten, groot-industrieel, A G J de Vries, groot-industrieel, dr. P J H /an Ginneken, directeur van het Instituut voor suikerbieten teelt, J D Smout, assuradeur en scheepsbe vrachter, mr. A A J Dirven, advocaat en pro cureur, allen te Bergen op Zoom, J Vos Az.: lid van de Tweede Kamer, F C J Konlngs, koop man, L C C M de Bruyn, industrieel, C A Valkenburg, lid van den gemeenteraad en van Prov. Staten en J P Melsen, leider van het kan toor voor sociale zaken, allen te Roosendaal, tezamen vormende de Kanaalcomissia van West-Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen en be hartigende de belangen van beide voornoemde gebiedsdeelen, met betrekking tot de groote vraagstukken op het gebied der scheepvaart en afwatering, hebben zich met een adres tot den Ministerraad gewend. Hierin zeggen zij, dat zij met begrijpelijke be langstelling hebben gevolgd de ontwikkeling dei- plannen tot verbinding van Rijn en Schelde, waar deze van de belangen van West-Brabant en Zeeusch-Vlaanderen niet gescheiden kun nen worden; dat hun getroffen heeft, dat het der regee ring als Eendrachtskanaal bekend project, voe rende van den dam in het Kreekrak naar Din- telsas, aan alle eischen voldoet, die strooken met de vitale belangen van meergenoemde ge- westen; dat toch door voornoemd kanaal: le entsiaat een open verbinding van West-Brabant met de Wester-Schelde en dientengevolge de haven van Bergen op Zoom aan het diepe vaarwater wordt aangesloten; 2e. een behoorlijke verbinding met Zeeuwsch- Vlaanderen tot stand gebracht wordt, tenge volge waarvan dit Nederlandsch territoir boter dan tot nu toe zich richten kan naar overig Nederland; 3e. verkregen wordt, doordat het op laag peil is ontworpen, de oplossing van het brandende vraagstuk der afwatering van West-Brabant? 4e. dank zij de geprojecteerde verbinding met Mark en Dintel, de afbouw van het kanaalnet van Noord-Brabant kan worden voltooid, waar door geheel Brabant te water te bereiken *s. Uit de opsomming van 't onder 1 tot 4 ;,e- De directeur stond op, nam zijn hoed die aan een kapstok hing en zeide tegen Raymond: Wij zullen te zamen de zeven onbekende ge wonden, die hier liggen, gaan bezoeken in de hoop, dat gij onder hen de vrouw zult vinden, waarin de vicaris van Saint-Ambroise zooveel belang stelt. Wees zoo goed mij te volgen. In de zaal Trousseag^feekome.n, vroeg de di recteur aan een der verpleegsters, hem de bed den aan te wijzen van de patiënten, die Ray mond moest zien. De dokter had juist zijn morgenronde ge daan. Hoewel het nog vroeg in den morgen was, heerschte overal een voorbeeldige orde. De ziekenverpleegster ging langs de rij krib ben en bleef staan voor een, die aan tiet voeten einde no. 4 droe^. Hier is een van de zeven onbekende vrouwen, mijnheer de directeur, zeide de verpleegster. Raymond naderde en zag naar de lijderes, die met gesloten oogen en een loodkleur op het gelaat daar onbeweeglijk lag. Zij haalde moei- l lijk adem. Het arme schepsel heeft nog slechts enkele uren te leven, zeide de verpleegster. Den nacht haalt zij zeker niet. Ramond ging langzaam terug en zeide rd,acht: I Zij is het niet. Van krib no. 4 gingen zij naar no. 9. Zij is ook verloren, zeide de verpleegster. I Raymond sloeg een blik op deze stervende en zeide weer: l Zij is het niet. Men zocht verder. stelde hopen adr. dat der regeering moge blij ken, welke belangrijke nationale belangen al dus gediend worden. Zij verzoeken daarom den ministerraad met den meesten aandrang bij een eventueele be handeling van de Rijn-Scheldeverbinding ern- tig rekening te willen houden met de hierbo ven in nationalen zin geformuleerde belangen door aan West-Brabant de zoozeer verlangde verbindingen met open en diep vaarwater te geven en Zeeuwsch-Vlaanderen nauwer aan te sluiten aan Brabants vasten wal. Rijkskieskring-organisatie Middelburg Aan de R.-K. Gemeenteraadsleden in den Rijkskieskring Middelburg is door het bestuur van de Rijkskieskring-organisatie Middelburg de volgende circulaire gericht: Mijne Heeren, Zooals U wellicht bekend i£, heeft het Dage- lijksch Bestuur van den Rijkskieskring de op dracht gekregen om een vereeniging van R.K. Gemeenteraadsleden op te richten. Deze taak heeft het Dagelijksch Bestuur alhoewel de moeilijkheden niet onderschat tend gaarne aanvaard, daar het overtuigd is van het nut, ja de noodzakelijkheid van een dergelijke vereeniging. Ook het optreden in het gemeentelijk leven, overeenkomstig de Katholiek-Staatkundige be ginselen, dient te beantwoorden aan de hooge eischen des tijds. In een dusdanige vereeniging kan inen gera ken tot het vaststellen van richtlijnen van Ka tholiek gemeente-beleid, waaraan groote behoef te blijkt te bestaan. Daarnaast zal deze vereeniging de zoo noodi- ge saamhoorigheid bevorderen en ten slotte kan in deze vereeniging welke voor ieder raadslid ontwikkelend kan werken de basis worden gelegd voor een eendrachtig r ptreden in kwesties van practische politiek. Het is in deze ciroulaire niet mogelijk, ver der over het nut en de noodzakelijkheid dezer vereeniging uit te weiden; deze zal U echter zonder meer duidelijk zijn. Voor zoover noodig, zal U dit ter vergadering nader worden uiteen gezet. Wij vertrouwen er dan ook op, dat elk Katho liek raadslid dit belang zal inzien en op de op- richtings-vergadering aanwezig zal zijn. Er zal naar worden gestreeft, de kosten, verbonden aan het lidmaatschap, tot een minimum terug te brengen en zóó te doen zijn, dat deze voor niemand een bezwaar behoeven te zijn. Geeft daarom allen gehoor aan den oproep van de R.K. Staatspartij, welks bestuur er bij ons herhaalde malen op aandrong, een Vereeniging van R.K. Gemeenteraadsleden op te richten. Komt allen ter vergadering, welke wordt ge houden: In krib no. 16 lag een vrouw wier gelaat ge heel in doeken was gewikkeld zoodat alleen de oogen zichtbaar waren. Raymond bleef eenigszins verlegen staan, was dat Jeanne of was ze het niet? Deze, vervolgde de verpleegster, kan mis schien nog gered worden. Haar onderkaak is verbrijzeld door een granaatscherf. Zij kan niet spreken en evenmin kan zij lezen of schrijven. Raymond kwam op een gelukkig denkbeeld, hij vroeg: Hoe oud is zij? Vijftig jaar ongeveer. Hij schudde het hoofd. In de volgende krib, no. 17, lag een onbe kende. Raymond naderde en nauwelijks had hij een blik geworpen op de jonge vrouw die daar lag, of een trilling van vreugde ging door zijn le den. Het gelaat van die vrouw was bleek, voo wit als de lakens van haar bed, het was vermagerd en ingevallen, maar hoewel Raymond dat ge laat blozend en vol had gezien, herkende hij toch dadelijk als dat van Jeanne Rivat. De jonge vrouw sliep. Zij is het mijnheer de directeur! riep hij ver heugt uit, het is Jeanne Rivat, die ik zoek. Hij naderde het bed en zeide zacht en met nadruk: Jeanne Rivat. De weduwe van Paul Rivat hief langzaam het hoofd op, opende de oogen en zag wezen loos om zich heen. (Wordt vervolgd

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1