Binnenland Buitenland Landb en Deeteeh Provmeienteuws. Gemeenteraad van Sas van Gent een geplaatst zouden worden. De voorzitter: Dat kan, als het Reglement van Orde wordt gewijzigd. Als de heercn er iets voor voelen, kunnen we dat in de volgende ver gadering aan de orde stellen. De heer Neeteson. Ik vraag me alleen af, waar IK dan moet blijven. De heer de Leux: Ik heb er geen bezwaar te gen. De heer van Goethem: Men ziet het ook in andere plaatsen. De voorzitter: Wij zullen het in de volgende vergadering voorstellen. g De heer van Goethem bepleit de instel ling van een gemeentelijke beerruiming. "Vroe ger kwam men de faecaliën uit België wegha len. Thans weet men er geen weg mee. Men loopt zoodoende kans op een proces-verbaal. De voorzitter: Die kwestie is al eenige jaren aanhangig Destijds is reeds eens naar zoo'n in stallatie geinformeerd. We zullen een faecaliën ophaalder aanstellen, zegt spr. Het is de bedoe ling, het zóó te regelen, dat deze dienst zich zelf bedruipt. Sommigen zijn ervoor te vinden, anderen niet. Het is een soort belasting. Als de heeren ervoor voelen, zullen we prijs aanvragen voor zoo'n toestel. De heer de Leux is daarvoor te vinden, als het niet verplichtend wordt gesteld. De voorzitter: B. en W. zullen met een voor stel komen. h De heer Kaas vestigt de aandacht op dat gedeelte van den weg in de Zandstraat, dat eerst aan Westdorpe behoorde, doch nu aan Sas gekomen is. Daar ontbreken nog paaltjes Spr. zou willen voorstellen, daar paaltjes te doen plaatsen, Thans rijden de auto's op het fietspad. Dat levert gevaar op. Spr. is laatst zelf bijna aangereden. De paaltjes zouden dan .vit geverfd moeten worden De voorzitter: B en W zullen ervoor zorgen, i De heer Kaas verzoekt een oude lantaarn paal in de Zandstraat te doen opruimen, die er volgens zijn zeggen, liederlijk bij staat. Het is niet meer dan oud ijzer. j De heer Kaas verzoekt, het sintelpad in de Zandstraat te doen ophoogen. De sintels zijn daar door de boeren weggehaald. Het is noodig. dat er nieuwe sintels op gebracht worden. De heer Verschaf fel: Dat heeft Warrens nu heel zijn leven zitten verdedigen! De heer Kaas. Dat is het eenige, waarover in de Zandstraat wordt gesproken. Warrens heelt er netjes zijn dam mee opgehoogd. (hilariteit) k De heer Machielsen verzoekt, de subsidie, die aan de Voetbalvereniging Oranje is toe gestaan, spoedig te willen uitkeeren. De voorzitter, op den secretaris-ontvanger wijzend: Daar zit de schuldige. De secretaris verklaart, het adres van den penningmeester niet te hebben geweten. Het bedrag ligt gereed om te worden uitbetaald. Waar niemand verder het woord vraagt, sluit de voorzitter dan de vergadering. Spoedeischende vergadering op Donderdag 8 October 1931 des namiddags 6 uur. Voorzitter: Burgemeester L W G Hoefnagels Mede aanwezig de beide wethouders, A A Mar- quinie en W. Tak, alsmede de leden, E. C. van Goethem, P J. Kaas, J. J de Leux, 3 L de Maayer, C. Machielsen, L T B. de Meijer, P. A Neeteson, P. J. Seijbel en de secretaris F P. J Stubbé. Afwezig de heer V. Verschaffel. De voorzitter opent de vergadering en deelt mede, dat het officieel verslag nog niet gereed is en daarom wordt voorgesteld, voorlezing der notulen aan te houden tot de volgende verga dering. Z.h.st. wordt aldus besloten. Aan de orde komt dan punt 1 der agenda: I. Voorstel te nemen besluit inzake ruiling van grond met J. A. Wehrens. De voorzitter licht dit voorstel nader toe Spr. zegt, dat volgens het oorspronkelijke uil plan, naar achteraf bleek,, een strook grond in den vorm van een driehoek voor de gemeente verloren zou gaan. Daarop is door den archi tect de aan,dacht gevestigd, die meende, dat door een kleine wijziging te brengen in den aanvankelijken opzet, zoowel :1e heer Wehrens als de gemeente gebaat zou zijn. Eerstgenoem de zou, inplaats van een driehoekig, een vier kant terrein ter beschikking krijgen terwijl de gemeente een zekere breedte zou overhouden tusschen Wehrens en Waterschoot, welke later nog in pacht zou kunnen worden gegeven. Daar op is door den architect een teekening gemaakt die in den Raad is behandeld, welke hiermede accoord ging en zich ook vereenigde met de voorwaarden, welke de heer Wehrens voor den grondruil stelde. Achteraf bleek echter de heer Wehrens zich met het gewijzigd project niet te kunnen vereenigen. Thans is een nieuw plan opgemaakt, hetwelk den Raad ter goedkeuring wordt aangeboden. De reden, aldus spr., waar om een spoedvergadering is uitgeschreven, is dat ik eenigen tijd op reis ga en met het oog op de werkverschaffing deze zaak voor dien wilde afwerken. Het ophoogen van den grond etc. zou vóór den aanvang der campagne voor elkaar moeten zijn.. Spr. toont den raads leden dan, een teekening en verduidelijkt daar mee, hoe de situatie ter plaatse is en worden zal. De heer de Leux: Ik begrijp den toestand niet goed. Er was door den Raad toch reeds een besluit genomen. Was de origineele teeke ning, die toen behandeld is, dan niet volgens genoegen van den heer Wehrens? De voorzitter: Wij hebben gemeend, dat de heer Wehrens met het gewijzigd project ge noegen zou nemen. Dit bleek echter later niet het geval te zijn. De heer ile Meijer: Is de schets, die gemaakt is, toen het eerste voorstel aan den Raad is gedaan, dezelfde als die, welke thans is ge toond? Devoorzitter antwoordt ontkennend. De thans getoonde teekening is eerst dezer dagen ge maakt, zegt spr. De lieerde Meijer vraagt dan nog een nadere explicatie, welke hem door den voorzitter wordt verstrekt. De heer de Leux noemt het een aardig geval, dat tweemaal over dezelfde zaak oen besluit noet worden genomen. Devoorzitter: Het is geen aardig geval. Als de heer Wehrens met ons besluit geen genoe gen meent te moeten nemen, moet HIJ ciat weten, 't Is thans aan den Raad om het nieuwe voorstel al dan niet te accepteeren. De heer de Leux: U moet niet heftig worden, als ik mijn meening zeg. De voorzitter geeft te kennen, dat hij niet accoord kan gaan met de wijze, waarop de heel de Leux zich uit. Spr. meent, dat het niet noo dig is, over deze kwestie nu weer lange rede voeringen te gaan houden. De heer de Leux: Wij hebben gestemd over een teekening, welke klaarblijkelijk niet over eenkwam met de bedoeling van den heer Weh rens. Het gemeentebestuur had, alvorens die teekening te laten maken, -aan den heer Wehrens dienen te vragen: Waar moet ge den grond hebben? Wethouder Marquinie zegt, das het gemeente bestuur meende, dat de heer Wehrens beter zou zijn met den grond, zooals die in de teekening was aangegeven. Later is gebleken, dat de be trokkene er op stond, grond langs den weg te ontvangen. Ik sta grond langs den weg af, heeft hij gezegd, en ik wil grond langs den weg behouden. HIJ heeft het ten slotte voor het zeggen, aldus spr. De heer de Leux: Dan heeft de heer Wehrens toch waarschijnlijk de teekening niet gezien vóór die in den Raad kwam. Wethouder Marquinie: Dat durf ik niet zeg gen. Docli wij meenden, dat de heer Wehrens ermee tevreden zou zijn. Later bleek dit niet het geval te zijn. De heer de Leux: Als de heer Wehrens de teekening vooraf heeft gezien en hij laat ons dan daarop een besluit nemen, is het logisch, dat hij ermee accoord moet gaan. Als hij de teekening niet gezien had, wordt het een ande re zaak De Raad heeft dan een teekening be- •handeld, die door den eigenaar van den grend niet tevoren is gezien. Dat was verkeerd. WethouderMarquinie: Voor zoover ik weet, is door den architect destijds met den heer Wehrens gesproken. Later is gebleken, dat de grond, die hem zou worden afgestaan, niet met zijn wensch overeenstemde. Betrokkene had er o.a. bezwaar tegen, dat de strook grond, die hem werd toebedeeld, achter drie perceelen in de Poelstraat doorliep terwijl hij aanvankelijk slechts achter 1 perceel zou komen te liggen. Zoo zijn de moeilijkheden ontstaan Het is jam mer, aldus spr., dat het zoo geloopen is, doch we staan nu voor een feit. De heer de Leux herhaalt, dat hij het eigen aardig vindt, dat de Raad een teekening te be handelen krijgt, die door den eigenaar van den grond niet is gezien. De voorzitter: De heer Wehrens kan toch op zijn besluit terugkomen. De heer de Meijer: Ik hoor, dat er enkele paal tjes zijn uitgezet vóór de ruilovereenkomst met den heer Wehrens gesloten was. Men had de overeenkomst moeten sluiten vóór men paaltjes ging uitzetten. De voorzitter: Dat mag toch wel, als de heer Wehrens daarin toestemt De heerde Meijer: Dat is geen logische gang van zaken. De voorzitter: Dat is het wel, als tusschen twee partijen te goeder trouw een afspraak is gemaakt. De heerde Meijer kan dat niet toegeven. Eerst dient de transactie tot stand te komen en dan eerst moet men het werk gaan uivoeren. Spr. vraagt dan of met den weg zelf reeds begonnen is. Wethouder Marquinie verklaart, dat die door den heer Hennink is uitgezet doch dat daarbij bleek, dat men veel verder kwam dan -nen ge dacht had. De voorzitter merkt op, dat noch door Let ge meentebestuur noch door den architect een fout is gemaakt. De heer de Leux is het daar niet mee ens. Er zijn wèl fouten gemaakt Anders zou de Raad geen twee teekeningen te behandelen krijgen. Spr. betoogt dan, dat, als de heer Wehrens de eerste teekening had gezien vóór ze in den Raad kwam, hij niet meer het .vecht zou hebban gehad erop terug te komen Dan had hij voor dien bezwaar moeten maken. De heer de Meijer: Ik ben het in zooverre met den heer de Leux eens, dat het ook MIJ voor komt, dat de heer Wehrens de teekening niet ge zien heeft, vóór ze den Raad werd aangeboden. Anders zou hij toen geprotesteerd hebben. De voorzitter: De Raadsleden schijnen het be ter te weten dan B. en W. Ik heb toch zooeven alles toegelicht. De heer de Meijer. Het is me nog niet duide lijk. De voorzitter geeft dan nog eens een uiteen zetting van het verloop der kwestie Spr. zegt o.a., dat de heer Hennink aanvankelijk den grond had uitgezet, zooals origineel met den heer Wehrens was besproken. Hij kwam daarbij echter tot de bevinding, dat zoodoende een strook grond voor de gemeente verloren zou ^aan. Daarop heeft hij een nieuw plan opge maakt, waarbij de gemeente 8 a 10 Meter langs de straat zou behouden, waarop eventueel ge bouwd zou kunnen worden Ook voor den heer Wehrens zou deze wijziging voordeel opleveren, daar hij zoodoende grond in pacht zou kunnGii uitgeven of zou kunnen bouwen. De heer Hennink verklaarde, een en ander met den heer Wehrens te hebben besproken. La ter bleek toen, dat men meer terug zou moeten aan om den heer Wehrens het dubbele van zijn grond te geven, dat hij vroeg. Zoodoende kwam men achter drie prceelen in de Poel straat.-Toen de heer Wehrens dit bemerkte, gaf hij order om te stoppen. Daarop is den heer Hennink opgedragen, nogmaals met den heer Wehrens overleg te plegen en te trachten, met hem tot een accoord te komen Als resultaat van dat overleg, wordt thans de teekening aangebo den, welke U zooeven hebt gezien. De heer de Leux kan er zich niet overheen zetten, dat deze kwestie opnieuw in den Raad moet komen. Als de heer Wehrens de teekening had gezien, vóór ze de eerste maal in den Raad werd behandeld, had hij ze moeten acceptee ren. Ik vermoed, zegt spr., dat er iets is voorge spiegeld, wat niet juist was. Het ware beter ge weest, als men dit erkend had. De voorzitter protesteert tegen deze voorstel ling van zaken. Als B en W zouden verklaren, dat er een fout was begaan, zouaen zij daarme de op zichzelf een blaam leggen, die zij niet ver dienen. De heer de Leux: Men moet zijn fouten willen erkennen. De voorzitter, noemt het fantasie van een heer de Leux om zooiets te veronderstellen Nadat nog enkele opmerkingen zijn gemaakt wordt het voorstel van B. en W. z.h.st. aanvaard II Voorstel tot wijziging raadsbesluit van 3 October 1931 tot aangaan geldleenlng voor ver bouwing Bijzondere lagere Meisjesschool De voorzitter: We moeten nog even terugko men op het Raadsbesluit, dat ae vorige week Zaterdag werd genomen, waarbij B en Wwerden gemachtigd, f 5800 te leenen /oor verbouwing van de Bijzondere Lagere Meisjesschool. Spr. citeert dan enkele bijzonderheden uit het schat tingsrapport, waaruit blijkt, dat voor het oude locaal f 2710 was afgetrokken. Dat hoort er ech ter niet bij, aldus spr. Het had niet afgetrokken moeten worden Dat staat op zichzelf. Het be drag der schatting (zonder aftrek van het oude locaal) beliep f 10230. Daarbij komt nog een declaratie voor meubileering, welke na de laat ste Raadszitting is binnengekomen, bedragende circa f 600, makende tezamen f 10.349,76 In min dering komt 15 pet. voor garantie ad f 1627,46 Wij zouden derhalve moeten storten, ;.ldus spr. f 9222,30 De geldleening kan zonder kosten niet worden geplaatst. Deze kosten (provisie inbe grepen) worden geraamd op f 322.78, met een jaarlijksche aflossing van f 300, te beginnen in 1932 en tegen een rente van ten hoogste 4 pet Spr. herhaalt dan, dat de geschatte waarde van het locaal in de oude school f 2710 nedroeg. Wij moeten daarvoor jaarlijks aan interest 6,8 pet opbrengen, aldus spr. Dat locaal is overgegaan aan de bewaarschool, waardoor dus de entever goeding over dit bedrag vervalt Het is derhalve voor de gemeente een voordeel, dat dit bedrag niet wordt afgetrokken aangezien we thans te gen 4 pet leenen. De heer Neeteson: Ik vraag alleen het woerd, opdat de kwestie heelemaal duidelijk belicht worde. Als ik het goed begrijp blijft dc kwestie van het wegvallen van het- locaal der bestaan de school apart. De waarde van dat locaal mag niet worden afgetrokken van de getaxeerde waarde der beide nieuwe localen. Devoorzitter: Het mag wel, doch dan zou de gemeente een renteverlies lijden van 2,8 pet van f2710 per jaar. De heer Neeteson: Dus het is voordeeliger voor de gemeente om het niet af te trekken? De voorzitter bevestigt zulks. Spr stelt dan voor, het aanvankelijk genomen raadsbesluit in te trekken en vervolgens een nieuw besluit te nemen in den geest, als door hem <s voorge steld. Z.h.st. gaat de Raad hiermede accoord. De heerNeeteson: Dan betalen we derhalve in het vervolg 6.8 pet van f 2710 minder lente \cor de oude school. De voorzitter: Juist. III Voorstel tot wijziging der gemeente-be- grooting voor 1931. De secretaris leest de voorgestelde af- en over schrijving. Het betreft de restitutie van een bedrag van f 934 voor tantième-belasting. De voorzitter: Dat is een financieele tegen valler. De betrokkene had reeds betaald doch ging in hooger beroep. Hij is thans in het gelijk gesteld, zoodat wij het bedrag moeten restitu- eeren Z.h.st. wordt dit door den Raad goedgevon den. De voorzitter doet dan nog mededeeling van een schrijven van den Commissaris der Konin gin, waarbij hem verlof wordt toegestaan van 9 tot ën met 28 October 1931. U zult me in de eerste weken niet meer zien, zegt spr. k hoop, dat we elkaar in goeden welstand zullen mogen terugvinden. RONDVRAAG. a. De heer de Meijer verzoekt, ten vervolge een spoedeischende vergadering minstens één dag tevoren aan te kondigen Zooals het thans gegaan is, heeft men niet voldoenden lijd om zich behoorlijk van de stukken op de hoogte te stellen De voorzitter zal hier gaarne rekening mede houden. b. De heer de Leux zag de avondvergaderin gen ten vervolge liever een uur later gesteld. Als een raadslid tot 6 uur moet werken, kan hij niet tijdig present zijn. Ook hiermede zal rekening worden gehouden, belooft de voorzitter. Wijl geen der leden nog het woord vraagt, sluit de voorzitter dan de zitting. Vrijwillige salariskorting. Mr G A Boon heeft verklaard, dat de iberale Kamerleden unaniem besloten hebben, vrij willig 5 pet van hun schadevergoeding te la ten staan, als de 5 pet salariskorting voor de ambtenaren aangenomen wordt. Dreigende oorlog tusschen China en Japan. Naar gemeld wordt heeft het conflict tus schen China en Japan zich zoodanig verscherpt dat voor een oorlog wordt gevreesd. Men verwacht een poging tot interventie van den Volkenbond. Uitvoering Tarwewet. Het secretariaat der Gewestelijke Tarweorga nisatie voor Zeeland schrijft ons:- In verband met het feit, dat er leden aange slotenen zijn, die zich niet geheele houden aan de hen bekend gemaakte verplichtingen achten wij het wensclielijk nogmaals uitdrukkelijk te wijzen op het bepaalde in art 26. van net huis houdelijk reglement van de gewestelijke Tarwe organisatie luidende „Een lid-aangeslotene kan door het bestuur worden beboet, indien hij a. door het bestuur, de kringcommissie, het secretariaat of een controleur gevraagde sclirif telijke- of mondelinge inlichtingen niet of en- juist of onnauwkeurig heeft verstrekt, b heeft geweigerd, aan een bestuurslid, een lid der kringcommissie of een controleur toe gang te verleenen tót de bij het bedrijf behoo rende landerijen, bedrijfsgebouwen of woning voor het controleeren van de bebouwde opper vlakte of de voorraden, dan wel anderszins de controle heeft bemoeilijkt; c. een monster zijner tarwe heeft afgele verd, dat onvoldoend weer geeft de doorsnee kwaliteit zijner voorraad of voor levering aan geboden deel van den voorraad; d. een partij voor levering heeft, aangebo den, welke niet voldoet aan het door hun of na mens hem ingeleverde monster. e. een grootere of een kleinere hoeveelheid tarwe op het bedrijf in zijne bedrijfsgebouwen of woning in voorraad had, dan bij de vereeni ging bekend was; z f. niet tijdig of onjuiste of onvolledige^schrif telijke mededeelingen heeft gedaan van aan koop van tarwe of van verkoop van tarwe vcor zaaizaad of andere doeleinden, dan wel iedere schriftelijke mededeeling daaromtrent heeft na gelaten; g. handelingen heeft gedaan, ter beoordee ling van het bestuur, welke niet bevorderlijk zijn voor een richtige naleving van de bepalin gen der statuten, van het huishoudelijk regle ment of van de rechtgeldige besluiten van het bestuur. Het bedrag der boete wordt door het bestuur vastgesteld en hievan per aangeteckend schrij- kennis gegeven aan het betrokken lid-aange slotene, onder opgave van de redenen. Het be drag is direct invorderbaar en kan ingehouden worden van de nog niet afgedragen gelden vcor geleverde tarwe. Een lid, dat beboet, is, kan te gen de beslissing van het bestuur in beroep gaan bij den raad van beroep, binnen een. maand na dagteekening van het aangeteekend schrijven, op de wijze als in art 18 e.v. van het huishoudelijk reglement is bepaald. Het bestuur is verplicht alle voorkomende overtredingen te straffen Laten de landbouwers toch in alle opzichten, de uitvoering der Tarwewet gemakkelijk maken jvvw* ♦X-Üye-B MP -W.- lil - 1iéihi urtriaiÉii'iwmT Leest iedere Katholieke Zeeuwsch- Vlaamsche boer wel het mooi geïllus treerd stands- en vakblad van den R.- K. Nederlandschen Boeren- en Tuin- dersbond ,,De R.-K. Boerenstand."? Hij, die zich op dit blad tot dusver niet abonneerde (voor slechts f3,50 per jaar) heeft beslist ongelijk. Hij vrage onmiddellijk proefnummers aan bij de Administratie van «De R.-K. Boerenstand», St. Jorisstraat 37, 's-Her- togenbosch. SLUISKIL. Eindelijk. De bewoners van het reeds zoo dik wijls besproken eindje Slijkstraat in de Piers- senspolder, bij den ingang der Kerkstraat, gaan eindelijk van de modder verlost worden. Men ia reeds doende het pl.m 80 Meter eindje straatj

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2