Btnnenlandj Buitenland. ProotnciQntQuwi Kerknieuws. fcwaar kunnen opleveren. De heer de Meijer wijst er op, dat het slechts gaat om een commissie van advies. Het oordeel blijft toch aan B en W en den Raad. De heer Verschaf fel: Als men dat wil, kan men, wat mij betreft, den burgemeester gerust tot voorzitter benoemen. Ik ben daar niet tegen. De heer de Leux: Ik zeg niet: de burgemee ster, doch: iemand uit B. en W. De voorzitter: Het wordt een moeilijke kwes tie. De heer VerschaffelDe commissie heeft toch geen beslissing te nemen. De voorzitter: Zij zal van advies moeten die nen. Doch als de meening van S en W zou af wijken van die der commissie dan staat men al voor een moeilijkheid. De heer Verschaffel: De Raad moet beslissen. De voorzitter: Het moet geen onderonsje wor den. De heer de Meijer: De commissie kan haar rapport indienen bij den Raad. De voorzitter: Dat rapport zal dan toch in elk geval eerst bij B en W dienen te komen. Die be reiden dan de zaak verder voor en komen er dan mee bij den Raad. De heer de Meijer: B en W krijgen het toch tevoren in handen. De heer Verschaffel: B en W mogen echter het rapport niet veranderen. De voorzitter: Wees gerust, zij zullen het niet vervalschen. 4 f -rt Wethouder Marquinie: Ik meen, dat, wit be treft de werkverschaffing, voor de menschen door B en W altijd goed gezorgd is en bij rns Eit ook het streven voor, te zorgen, dat de men schen niet zonder onderstand zijn. Wij trach ten zooveel mogelijk werk te verschaffen. Als het zoover is, zal stellig ook voor steun worden gezorgd. Er kunnen hier in Sas nog heel wat productieve werken worden uitgevoerd. Zoolang wij nog voor werkverschaffing kunnen zorgen, behoeft er toch geen steunregeling te komen. De heer de Meijer: De bedoeling van ons al- lenis: te bestudeeren, wat de beste manier is om in de toekomst steun te blijven verleenen als die noodzakelijk is. Wethouder Marquinie: Ik geef graag toe, dat het later kan blijken, dat tot steun verleening moet worden overgegaan. Maar op net oogen- blik ligt er nog werk genoeg. Zeker tot het vol gend jaar. Ik acht het dan ook onnoodig, NU met een steunregeling te beginnen. Als er iets valt aan te merken op het beleid van B en W dan zijn de 11 raadsleden toch wel capabel om dat te doen. Als B en W ongeschikt mochten blijken voor hun taak ten dezen, benoem dan ten commissie. Doch zoolang er geen klachten «ijn, zou het me zeer spijten als men ;.oo'n com missie in het leven riep. De heer Verschaffel: Het schijnt, dat U de instelling van een commissie beschouwt als een bewijs van wantrouwen. Wethouder Tak: Ik kan me goed vereenigen met hetgeen door de heeren de Meijer en Ver schaf fel is gezegd. Het is te hopen, dat we geen gebruik zullen behoeven te maken van een fcteunregeling. Doch als we thans een dergelijke regeling ontwerpen, zijn we gereed, als we ze noodig mochten hebben. Doen we het niet, dan komen we te laat. De heer de Meijer: Doordien er ook werkge vers in de commissie zouden zitten, zullen de werkloozen misschien eerder worden aangeno men. De voorzitter: In dit opzicht zou de commis sie wellicht nuttig werk kunnen verrichten door te bewerken, dat de fabrikanten op normale wijze Hollandsche arbeiders aannamen. Als men constateert, dat er op één fabriek nog300 Bel gen werken tegen 70 Hollanders dan is het aui delijk, dat er nog wel een en ander te verbete ren valt. Als de commissie ziea ervoor wilde spanen om aan dergelijke wantoestanden een eind te maken, dan kan ik dat niet anders dan toejuichen. Dat is de eerste zaak, die geregeld moet worden. Werkloosheid behoeft hier in Sas niet te zijn, als de fabrikanten den geest van den tijd begrijpen. Van de 1000 arbeiders op cn ze fabrieken zijn slechts 409 Hollanders. Als men dan weet, hoe in België gehandeld wordt tegenovr de arbeiders uit Nederland en welk! moeilijkheden den laatsten in den weg worden gelegd, dan laat zich zoo'n toestand moeilijk be grijpen. En als men nu verder weet, dat wij in de jaren, toen het den fabrikanten goed gin; nooit getracht hebben, een zakelijke bedrijfs belasting in te voeren, dan kan men toch moei lijk beweren, dat onze goedheid van destijds thans met dank wordt beloond. Eén fabriek, die toen 800 arbeiders in dienst had, zou, als wij destijds hadden ingegrepen 800 x f -2 be drijfsbelasting hebben moeten betalen. Het hemd is nader dan de rok. Dat begrijpt men ook in België. Als de commissie hieraan haar aandacht zou kunnen wijden, zou mij dat heel aangenaam zijn. De heer van Goethem dringt 2rop aan, dat men met het ontwerpen van een steunregeling haast zal maken. Spr. ziet ook veel liever werk verschaffing dan een steunregeling doch met de menschen om de andere week te laten wer ken, is men er niet. Met aanhaling van een voorbeeld wijst spr. op het onhoudbare van dien toestand. De voorzitter: Zou de commissie niet goed doen met het fonds aan te wijzen, waar de be- noodigde gelden vandaan moeten komen? De heer Machiclsen brengt den voorzitter hul de voor diens prachtig pleidooi voor het tewerk stellen van de Nederlandsche arbeiders. Hij geeft in overweging om de werkgevers, die niet aan Nederlandsche arbeiders de voorkeur ge- yen, te bedreigen met een zakelijke bedrijfsbe lasting. Destijds heeft men hen gespaard. Het is treurig, dat zij thans niet toonen, dat te waar deeren. De heer de Meijer. Als de Commissie die za ken onderzoekt, is het mogelijk, dat zij een goe de oplossing vindt. Spr. meent ook, dat de com missie het mogelijke moet doen om de Inwoners van Sas op de fabrieken geplaatst te krijgen. De voorzitter verklaart, het voorstel van den heer de Meijer te waardeeren. Op zichzelf is het goed. Binnen de eerstvolgende twee veken in elk geval vóór 15 October is er echter in den Haag een vergadering belegd door de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten ter bespreking van de kwestie der werkverschaffing Hiertoe zijn uit elke provincie zes gemeenten uitgenoodigd, waaronder voor Zeeland ook Sas van Gent. Spr. zal die vergadering persoonlijk bijwonen. Hij zou onder deze omstandigheden willen afwachten, wat het resultaat van die ver gadering is. Als die vergadering achter den rug is, zou dan terstond de Raad bijeengeroepen kunnen worden. Dan zou men den toestand te zamen kunnen bespreken en zoo noodig een commissie in het leven kunnen roepen. De heer de Meijer wijst erop, dat de tijd dringt. De voorzitter: De menschen, die uitgetrokken zijn, kunnen werken en zij, die niet zijn uitge trokken, ontvangen steun. De heer de Meijer zou toch een commissie in het leven geroepen willen zien. Als blijken mocht, dat men ze niet noodig heeft, kan men dat zeggen. Ik zie aankomen, zegt spr., dat de kwestie der werkverschaffing niet in één \er- gadering opgelost zal zijn. De voorzitter: U ziet blijkbaar veel heil in een commissie. Als u daar een oplossing van ver wacht, dan zou ik zeggen: begin. ue lieer de Meijer: nee gaat erom, waar het geid vandaan moet komen. De heer Verschafte!' vraagt of de burgemee ster voorzitter van cte commissie wil worden. De voorzitter antwoordt, dat daarover niet di reet beslist behoeft te worden. Dat kan in B en W besproken worden. De heerMachielsen is van meening, dat het goed zal zijn, te dreigen met invoering van een bedrijfsbelasting als de fabrikanten de arbei ders niet wilien plaatsen. De heer de Meijer merkt op, dat het niet aan gaat een commissie te benoemen en tevens be drijfsbelasting te dreigen. De heer Machielsen: De voorzitter heeft ge zegd dat men in den goeden tijd de fabrikanten gespaard heeft en nagelaten heeft, een bedrijfs belasting in te voeren. Er moet geld zijn. Dat moet niet allemaal van den middenstand en den werkman komen. Laat ons trachten, het langs dezen weg binnen te krijgen. We krijgen toch strvoor dank, zegt spr. De heer de Meijer betoogt, dat het juist de bedoeling zou zijn van de commissie om een goede regeling te ontwerpen. De heer Verschaffel kan ermee accoord gaan, dat eens wordt uitgezocht, waarom er in Sas werkloozen zijn. Ligt er echter ook geen schuld bij werknemers, vraagt spr. Ik begrijp, aldus spr., dat het voor den heer Machielsen heel moeilijk kan zijn te zeggen, dat er arbeiders zijn, die het aan zichzelf te wijten hebben, dat ze werkloos zijn en die oorzaak zijn, dat ook de goede werkman gedupeerd wordt. De heer Tak: Ook bij B en W is besproken om de werkmenschen zooveel mogelijk in de fabric ken onder te brengen. Als ze niet voldoen en ze worden daarvoor weggestuurd, moet de ge meente zich er ook niets meer van aantrekken. Laat men gerust een commissie benoemen, al dus spr. Ik ben daar met hart en ziel voor. Het zal een ontlasting zijn van B. en W. De heer Machielsen merkt, naar aanleiding van hetgeen door den heer Verschaffel is ge zegd, op, dat er onder alle koren kaf schuilt. De bestuurders van de organisatie weten dit uit ervaring. Wat betreft de bedrijfsbelasting wil spr. nog wijzen op Axel en Hoek. Daar mag men groot gaan op hetgeen men bereikt heeft alleen door te dreigen met bedrijfsbelasting. De heer De Meijer: Eerst dient men dan toch het rapport van de commissie af te wachten. Beide denkbeelden tegelijk uitvoeren, gaat niet. De heer Seybel verklaart, te onderschrijven, wat door de heeren de Meijer en Verschaffel inzake de commissie is gezegd. Spr. is het er echter niet mee eens, dat geen vertegenwoor diger van B. en W. in de commissie zitting zou moeten nemen. Dan zou er niemand zijn om het rapport bij B. en W. te verdedigen. De heer Verschaffel: Het rapport moet van dien aard zijn, dat de raadsleden het kunnen beoordeelen. De heer Seybel: Het zou in elk geval gemak kelijker zijn, als er iemand was, die het kon verdedigen. De heer De Meijer: Dat zou toch kunnen. De heer Seybel: Niet als de voorzitter niet in de commissie zit. De heer Verschaffel: Dat is niet noodig. De voorzitter: U zoudt leiaing uit handen van B. en W. willen nemen. De heer Verschaffel: De leiding wordt niet uit Uw handen genomen. De heer De Meijer betoogt nog eens, dat er geen sprake kan zijn, dat aan de leiding van B. en W. getornd wordt. De voorzitter: Ik kan volkomen met VJ mee gaan, mits B. en W. het eerst van het rapport inzage krijgen. De leiding moet van 13. cn W. uitgaan: De heer De Meijer: U krijgt het veertien da gen vóór de Raad het in handen krijgt. De heer Verschaffel: Wij schakelen U niet uit. De heer de Leux is ook van oordeel, dat, als een rapport inkomt, B. en W. daar ëërst Hun opinie over moeten kunnen zeggen. Het zal dan ten slotte aan den Raad liggen, of deze het advies van B. en W. of van de commissie op volgt. Spr. zegt voorts, dat hij cr niet mee ac coord kan gaan, dat de heer Verschaffel een blaam werpt op de Sassche arbeiders. Het is hun schuld niet, dat ze werkloos zijn. Misschien zijn er wel elementen, die hieraan schuld heb ben doch het mee^ndeel treft geen verwijt. Het is echter een oude ziekte, zegt spr., cm geen Sassche arbeiders aan te nemen. Er zijn zelfs werkgevers, aldus pr., die geen modern ge organiseerden tewerk stellen. Ook zijn er fa brieken, die wël Hollanders maar geen Sasse- naars nemen. Toch kunnen de Sassche arbei ders evengoed werken als wie dan ook. Als men een Sasschen werkman plaatst naast «een uit Holland of uit Selzaete zal men geen verschil zien. De heer Verschaffel: U verdraait mijn woor den. Ik heb gezegd, dat men moet onderzoeken of er menschen zijn, die zelf oorzaak zijn van hun werkloosheid. Dat is voor de goeden min der aangenaam. Ons aller bedoeling is ten slot te: werk verschaffen of steunen. Rectificatie. Bij de discussies over het verzoekschrift van dokter van Loy (zie ons nummer van Woensdag 2e pagina 3e kolom) vervalt de alir.ea: De heer Neeteson: Uit de toelichting van den voorzitter enz Daarvoor in de plaats gelieve men het vol gende te lezen: „Uit de toelichting van den voorzitter olijkt dat wij (ik spreek van wij, omdat ik daaraan ook heb meegewerkt) in dit geval aan dokter van Loy niet iets hebben opgelegd zonder dat daaraan voordeelen voor hem verbonden zijn. Dat is heel wat anders dan dat wij hem it. et de armenpractijk zouden belasten zonder betaling Als ik verder de discussies hoor verwondert het me, dat er zoo lang wordt geboomd over de wenschelijkheid van een tweeden dokter. Aanvrager verklaart toch zelf in zijn verzoek schrift dat hij zich hier gevestigd heeft en dus is daarmee aan die wenschelijkheid voldaan." De Katholieken en de ontwapeningsactie. In een dezer dagen in Den Haag onder lei ding van prof. dr. Kors O. P. gehouden bijeen komst van het bestuur van den R. K. Vredfes- bond met vertegenwoordigers van de nationale katholieke organisaties is besloten, dat binnen kort zal worden begonnen met de petitionne- ments-actie, waarbij gebruik zal worden ge maakt van bij het secretariaat van den R. K. Vredesbond verkrijgbare formulieren, waarop üe bekende motie voorkomt. Deze actie zal worden gevoerd door de so ciale organisaties, in gemeenten waar een af- deeling van den R. K. Vredesbond oestaat in samenwerking met deze, en verder door plaatse lijke comité's. Voorts ligt het in de bedoeling, dat over het geheele land vergaderingen zuilen worden ge houden, waarop de beteekenis van de ontwape ningsactie zal worden uiteen gezet en voor het teekenen van het petitionnement propagan da zal worden gemaakt. Het contact met het buitenland op den grondslag der bekende motie, die het eerst in üe groote vergadering te Amsterdam van 26 September werd aangenomen, wordt voortgezet Het lijdt geen twijfel, of de katholieken zul len aan deze nieuwe actie, welke zoo volkomen met hun inzichten strookt, hun hartelijke mede werking verleenen. Baron van Wijnbergen gekwetst. Het Tweede Kamerlid Mr. A J. M. G baron van Wijnbergen is Zondagmiddag te Utrecht bij het oversteken van een straat door een motor iiets overreden. Hij kreeg een arm- en een beenbreuk, bovendien verwondingen aan het hoofd. Het crisiscongres van N.V.V en S.DA.P. Te Rotterdam is Zaterdag het door de SDAP en N.V.V. belegde crisiscongres gehouden, on der voorzitterschap van den heer Jan Oude geest, voorzitter der SDAP. De Ned», Industrie en de crisis. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft aan den Directeur-Genraal van den Ar beid opgedragen een onderzoek op korten ter mijn in te stellen naar de bedrijfstoestanden in de verschillende industrieën, zulks in verband met de crisis De president van de Nederlandsche Bank treedt af. Mr. G Vissering, president van de Nederland sche Bank heeft om gezondheidsredenen als zoodanig ontslag genomen. Hij zal worden opge volgd door Mr. L J A Trip, oud-president van de Javasche Bank. gII' nu—lil i De Paus over de ellende der Proletariërs. Z. H. de Paus heeft een nieuw apostolisch schrijven uitgevaarigd, gewijd aan de ellende der proletariërs. Z. H. doet een beroep op de wereld om de lichamelijke en geestelijke ellende der armen te helpen verzachten Kabinetscrisis in Engeland Naar gemeld wordt, is het Engelsche oarle- ment ontbonden. Er zullen nieuwe verkiezin gen worden uitgeschreven dié wël een bultè gewoon fel karakter zullen dragen. Een nieuw Hoover-plan. President Hoover zal een nieuw plan voorst len om de wereldcrisis te bezweren. De bijzo; cïerheden kunnen elk oogenblik worden ve wacht. Ernstig Vlaamsch-Waalsche incidenten Zondag heeft een franskiljonsche betoo~ te Hasselt tot ernstige incidenten geleid. Vlamingen, die in bijkans nog grooter ^ei- clan de Walen waren opgekomen hebben zi el uch tig geweerd en herhaaldelijk is het kloppartijen gekomen, waarbij de inrichters betooging er danig van langs kregen. Zelfs Antwerpen vonden bij terugkeer de betoog® ernstige incidenten plaats. Treinen »,n basst zijn met steenen gebombardeerd en van tal vai huizen werden de ruiten ingeworpen. Voor de Belgische „eenheid" kan deze dag lerminst bevorderlijk zijn geweest. Edison stervende Gemeld wordt, dat de wereldberoemde Am; rikaansche uitvinder, Thomas Alva Edison, st vendels. 3*i«SÏ Carmelieten te Brugge. Zondag jl. is met groote plechtigheid het 3fld jarig bestaan van het Carmelietenklooster Lrugge gevierd. De werkloosheid in Engeland. Naar een Reuter-telegram uit Londen metó bedroeg het aantal werkloozen, die den 2.", Sept stonden ingeschreven, 2.825.772, d.w 14,157 meer dan in de voorgaande week 664.082 meer dan in de overeenkomstige w«j van het vorig jaar. Poincaré. ongeneeslijk ziek. Gemeld wordt, dat aan een volledig herst van Poincaré niet meer te denken valt. Het Liefdehuis te Hulst Zondag jl. is door een aantal genoodigcl onder leiding van het college van regenten et; ïondgang gemaakt door het geheel gemodern! seerde Liefdehuis te Hulst. Tot ons leedwezi waren wij plotseiing verhinderd, van de ens zonden ivnitatie gebruik te maken. Wij zult echter binnenkort onze lezers van de plaatsg; vonden belanrijke vrbetringen, waaraan ï.i- minder dan f80.000 werd ten koste gelegd, c de hoogte brengen. TER NEUZEN. Heropening weekmarkt Woensdag jl. heeft op initiatief van de win keliersvereeniging „Ter Neuzen Klimop" de b opening der weekmarkt alhier plaats geha Hoewel het weer ongunstig was, bestond groote belangstelling. Ten 10 uur werd na verschillende geestclril; tige toespraken door den burgemeester als ste het eere-register geteekend voor de opr; ters van het Neuzen-Monument, ontwerp v; de heer J. Huineman. Hierna vond een réume plaats van het Be stuur van „Klim op" en de Marktkooplieden tei raadhuize alwaar de burgemeester een toe spraak hield en nog verschillende andere be trokkenen het woord voerden Door herauten werd van het heuglijke fel der heropening van Terneuzen's markt den vd ke kond gedaan. Kerkbericht van Sas van Gent Zondag 11 October, om 7 uur de Vroegmis voor het geestelijk en stoffelijk welzijn der pa- rochie met algemeene H Communie van het pa tronaat na de preek; om 10 uur de Hoogmi voor mej. Jeanne Henriette Mane Ranschuert Ha de H H Missen de reliquie van O L Vrtin Om 2.30 uur Lof. Maandag 12 October, om 7 uur uitreiking dei II Communie en bij de Eerw. Zusters de H Mis tot zekere intentie; om 7.45 uur gezongen H Mis voor mej. Francisca Maria Pauwels. Dinsdag 13 October, om 7 uur uitreiking öet H Communie en om 7.45 uur gezongen H Ivf voor den heer en madame Cesar van Cleemput de Jonghe Woensdag 14 October, om 7 uur gezongen E Mis voor den heer Eugenius Aloysius Petrus i den Hemel; om 7.45 uur gezongen H Mis voor overleden familie van den heer en mevrouw van| Acker-Verhelst. Donderdag 15 October, om 7 uur de H. Ms voor madame Nathalie Goossens-Minnaert en overleden familie; om .745 uur gezongen H Mis voor mevr. Maria van Waes-van Acker en «ver leden ouders. Vrijdag 16 Ooctober, algemeene H Communie der schoolkinderen; om 7 uur gezongen H Mis voor den jongenheer Willy van der Zalm na mens de R.K. Jongensschool; om 7,45 uur ge zongen H Mis voor de overleden familie Wau- ters. -vmïmm Zaterdag 17 October, om 7 uur gezongen H Mis voor de overleden familie Govaert; cm 7.45 uur gezongen H Mis voor madame Maria Josepha de Bock-de Blinde. Zaterdagavond biechthooren van 5.30 tot 7.30 uur en om 6 uur Lof. Zondag 18 October, om 7 uur de H Mis uit dankbaarheid met algemeene H Communie van de leden der H Familie na de preek; om 10 uur de Hoogmis voor het geestelijk en stoffelijk welzijn der parochie. Op Zondag 11 October wordt de katholieke bibliotheek in het patronaatsgebouw heropend waar eiken Zondag na de Hoogmis goede iec*

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2