Loonsverlaging bij de suikerfabrieken. Werklozensteun. Prootneientenws. Stadsnieuws. 95Ze Staatslotenj Loop der beoolktng 8urgerl. Standen Marktberichten Hedenavond installatie van de Commissie. HOLST, Oct. 5 Graanmarkt. Middenprijs per 100 kgr. Tarwe f 10 a 12,, rogge f -4 a 5,00. wintergerst f 5 a 6,00, zomergerst f 5 a 6,00, haver f 4 a 5,00, erwten f7 a 9,00 br. boonen f 7,00, a 9,00, duivenboonen f 8,00 a 9, paardenboonen f 7 a f 8,oo ROTTERDAM, 5 Oct. Veemarkt. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 452 vette runderen, 271 vette en graskalveren, 598 schapen en lammeren, 1162 varkens. staan. -p De heer de Meijer acht dit van ondergeschikt belang. De heer de Leux is het met den heer de Meijer eens. Het terrein dient gekeurd te wor den vóór men gaat bouwen. Nu komt men als de bouw gereed is. Dan kan men het bedrag zoo hoog opschroeven als men zelf wil. Als onze bouwkundige het terrein tevoren keurt, weten we, waar we aan toe zijn Nu komt men achter op. De voorzitter: B en W zullen in -Ie toekomst met een en ander rekening houden. Kan de Raad zich met het voorstel vereenigen? De heer de Meijer: Hoeveel vraagt hij? De voorzitter: f 517,62. De heer de Meijer: Ik kan niet beoordeelen, of de voorgestelde vergoeding van f 350 billijk is, daar ik niet weet, wat indertijd is besloten. De voorzitter: Destijds is toegezegd, dat een BIJDRAGE zou worden verleend, niet het volle pond. De heer de Leux bevestigt zulks. Z.h.st. gaat de Raad dan met het voorstel accoord. VII. Verzoekschrift van het bestuur der R. K. Middenstands vereeniging „De Hanze" afdec- ling Sas van Gent, om begunstiging van den ge vestigden middenstand bij leveringen, aan bestedingen, enz. De secretaris leest het verzoekschrift veer, dat als volgt luidt Sas van Gent 15 September 1931. Geven te kennen ondergeteekenden, M C T van Goethem, H Cleemput, O Vervaet en R Claeyssens, vormende het bestuur der R.K. Mid denstandsvereeniging „De Hanze" afdeeling Sas van Gent en Omstreken; dat in de ledenvergadering der afdeeling ge houden op Maandag 24 Augustus 1931 bespro ken is een schrijven van het Middenstands bureau der Hanze te Breda, waarin verzocht werd na te ga'an, of ter plaatse dc gemeentebe sturen bij leveringen, aanbestedingen, onz, den ge vestigden Middenstand soms gepasseerd wor den: dat naar aanleiding daarvan breedvoerige be sprekingen plaats hadden, doch geen bepaalde feiten zijn naar voren gebracht, waardoor blij ken zou, dat B en W. ten dien opzichte zouden zijn te kort geschoten: dat zij des niettemin zoo vrij zijn Uw acht- baar College erop te wijzen, dat een vrije en openlijke mededinging van den ge vestigden Mid denstand, naar leveringen, aanbestedingen, openbare werken enz, in onderlinge concurren tie gevoerd, den bloei van den plaatselijken Middenstand steeds zal bevorderen; dat zij daarom, een nieuw College is opgetre den, gaarne het verzoek van den Middenstand overbrengen, hierm? bestaande a. bij aanbestedingen den plaatselijken Mid denstand te doen inschrijven en de werken aan hun te gunnen; b. openbare werken door. den gevestigden Middenstand te doen uitvoeren en zooveel moge lijk aan eiken Middenstander hiertoe gelegen heid te geven; c. leveringen aan de gemeente te plaatsen bij den gevestigden Middenstand, en zeker niet overgaan tot aankoop van diverse artikelén bij Centrale lichamen van aankoop, die ln de meeste gevallen oneerlijke concurrenten van den Middenstand kunnen genoemd worden, en wier het er eigenlijk slechts om te doen is, den Middenstand door een kortingstelsel schade te berokkenen. 't welk doende het bestuur van de R.K. Middenstandsvereen. „De Hanze" afdeeling Sas van Gent W.g. M. v. GOETHEM voorz. H CLEEMPUT O. E. VERVAET R CLAEIJSSEN. De voorzitter; Het komt wel zelden voor, dat hei gemeentebestuur met loftuitingen overla den wordt. Wij hebben in de goede richting ge werkt voor den middenstand en hopen in die richting ook voort te gaan. Natuurlijk is het niet mogelijk altijd alles aan den Middenstand ter plaatse te gunnen. Doch bij kleinere aanbe stedingen wordt altijd een speling van enkele percenten toegestaan. Als er groote belangen voor de gemeente op het spel staan, moeten die natuurlijk het zwaarste wegen. Wij kunnen het stuk derhalve voor kennisgeving aannemen. De heer de Meijer: Ik zou er niet op tegen zijn, dat, als een of ander geleverd moest wor den aan de gemeente, de inwoners van Sas ge legenheid kregen om in te schrijven. De voorzitter: Wij stellen ze altijd in de ge legenheid. De heer de Meijer merkt op, dat men uit het verzoekschrift zou opmaken, dat zulks niet al tijd het geval is geweest. De heer de Leux: Ik heb er al verschillende malen op aangedrongen, dat leveranties van bouwmaterialen, steenen enz. publiek zouden worden aanbesteed. Het is ook mijn bedoeling niet om alles binnen den kleinen kring van den plaatselijken Middenstand te houden Doch 't zou goed gezien zijn als alle leveranties werden aan besteed en wel in het openbaar, onder toezicht I van B en W en dat op een bepaald uur de bus geleegd en de brieven geopend werden, zooals dat ook bij andere aanbestedingen pleegt te ge schieden. Dan waren eens en voor altijd alle l praatjes uit de wereld. Ieder kon dan zelf het I resultaat constateeren. Dan zou men niet kun- I nen beweren, dat hij, die in de gunst staat, mag I leveren en wie er niet in staat, wordt uitgeslo- I ten. De voorzitter: In dat opzicht zijn noch door I den ouden, noch door den nieuwen Raad fouten gemaakt. Als echter de gemeentebelangen op het spel staan, kunnen B ën W zich" aan dërgë- lijke praatjes niet storen. De heer van Goethem merkt op, dat het hem is opgevallen, dat in het verzoekschrift de na men voorkomen van 4 heeren, die verklaren, „Het Bestuur der R.K. Middeastandsvereeni- ging" te vormen. De naam van den secretaris, den heer G Stevens staat daar echter niet bij vermeld. De voorzitter: Het bestuur is inderdaad niet voltallig. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het voor den heer Stevens een teer punt was, in het verzoekschrift als secretaris ge noemd te worden in zijn kwaliteit van burge meester van Overslag. Dergelijke stukken ple gen over het algemeen geteekend te worden door de voorzitter en den secretaris. Nu hebben 4 bestuursleden geteekend zonder den secreta ris. De heer Machielsen merkt op, dat door B. en W. nog geen belofte is gedaan naar aanleiding van het voorgestelde. De voorzitter antwoordt, dat het altijd ge gaan i-s, zooals dat naar voren Is gebracht. De aanbestedingen werden per advertentie bekend gemaakt en daarbij werd het uur vermeld, waar op de biljetten geopend zouden worden. Dat is dan in tegenwoordigheid van eenieder geschied De heer Machielsen haalt een geval aan van een timmerman, die met een inschrijving voor paaltjes voor het park onderweg naar het ge meentehuis al iemand tegenkwam, die de be wuste paaltjes ging plaatsen. Het is dus niet al tijd gebeurd, zegt spr. De voorzitter zegt, het te betreuren, dat raads leden afgaan op praatjes van de straat. Wat de heer Machielsen zegt, is niet waar. Konings had zijn biljet ingeleverd. Ook Ferment, Vernaeve en anderen. Vernaeve had in zijn biljet ver meld, dat de prijs laten we zeggen 26 cent moest bedragen doch als B en Wwachten wil den van Vrijdag tot Maandag, de prijs dan 4 a 4 ct. lager zou zijn. Het was toen niet meer dan billijk, dat Vernaeve, die dc laagste in schrijver was, de bestelling kreeg De heer Machielsen: U beleedigt me. Ik maak geen praatjes en spreek waarheid en geen leu gens. Wat ik zooeven verklaarde, heb k zelf geconstateerd en gezien. De man ging met zijn berekening naar het gemeentehuis en kwam den ander tegen met dc paaltjes.'Bij wien ligt de schuld, vraagt spr. Treft hier den architect een verwijt? Als dat zoo mocht zijn, dan dienen er maatregelen te worden getroffen om herha ling te voorkomen. De voorzitter: Wat U daar /ertelt is nieuw voor mij. De heer dc Lqjux: Het is al meer voorgekomen dat de biljetten niet in het bijzijn van het pu bliek werden geopend. Spr. vindt het.eigenaar dig, dat Vernaeve kan inschrijven: heden voer 26 ct. en Maandag voor 4 ct minder en dat dan iemand, die met zijn inschrijving naar het stad huis gaat den man reeds tegenkom1:, die de paaltjes naar het park brengt. De heer de Meijer: Ik kan over dit geval niet oordeelen Doch laat de voorzitter de toezeg ging doen, dat voortaan de gemeente-leveran ties publiek zullen worden aanbesteed. De voorzitter betoogt, dat zulks niet altijd mogelijk is en toont dat met een voorbeeld aan Tot heden is er, voor zoover mij bekend, niets gebeurd, wat niet in orde was aldus spr., en dat zal ook in het vervolg niet geschieden. De heer Machielsen: Als de prijzen van den plaatselijken Middenstand te hoog zijn,, dan moet men natuurlijk elders gaan. De heer de Leux.: Men moet de leveranties aanbesteden doch niet onder den Middenstand van Sas alléén. De voorzitter: Ik stel voor, het verzoekschrift voor kennisgeving aan te nemen. Wij hebben de discussies gehoord. De goede wil "s bij B. en W. aanwezig om met de belangen van den Sas- schen Middenstand rekening te houden een die goede wil zal blijven bestaan. Als evenwel het belang van de gemeente op het spel staat, zul len wij ook eventueel elders gaan. Het verzoekschrift wordt alsdan z.h.st. voor kennisgeving aangenomen. (Wordt vervolgd) Rectificatie. In de inleiding, door den burgemeester bij punt IV der agenda (waterleidingplannen) ge houden, welke gepubliceerd werd in :.ns vorig nummer, is in de alinea: „Meermalen is er door mij op gewezen" etc een storende zetfout blij ven staan. Bedoelde alinea moet als volgt luiden Meermalen is door mij erop gewezen dat af treding niet de redding zou brengen hetgeen is gebleken uit het feit, dat van de 21 gemeen ten slechts 3 eventueel 8 gemeenten het nog zouden aandurven om onder dezelfde risico-ga rantie als aan de bestaande N.V. toegezegd, de watervoorziening tot stand te brengen. SLUISKIL Verdronken. Hedenochtend ten ongeveer 6 uur is P Verstraeten, caféhouder alhier, bij het verdrinken van een rat in het kanaal, zelf te water geraakt en verdronken. Zijn lijk werd een half uur nadien opgehaald. De man is 62 jaar oud en laat een vrouw en 2 kinderen ach ter. Twee vingers afgekneld. Dinsdagavond had een 19-jarige dekknecht van een passeerende sleepboot alhier het ongeluk oij het uitlaten van een stootblok met zijn hand bekneld te raken tusschen het remmingswerk der brug en de boot, waardoor twee vingers werden ver pletterd. Oner hevige pijnen werd de jongen naar de R.K. Verpleging overgebracht waar zij verder werden geamputeerd. Dokter Puylaert verleende de .eerste hulp. WESTDORPE. Stand der werkeloosheid in de gemeente West dorpe gedurende de maand September 1931. Waren ingeschreven op 1 September 1931 46 werkloozen; bijgekomen in de maand Septem ber 1931 7, totaal 53. Vervallen in de maand September 34. Aantal werkloozen op 30 September 1931 19. Naar wij vernemen, zal, in verband met den ongunstigen toestand der bedrijven, voor de a.s. campagne door de beide suikerfabrieken te dezer stede een loonsverlaging worden toege past, hierop neerkomende, dat het grondtoon (minimum-loon) van f 3.50 op f 3.20 wordt ge bracht terwijl de loonen boven dat minimum loon tot f 30 naar evenredigheid (dus met circa 8V2 Pet) en die boven f 30 met 10 pet zullen worden verlaagd. Aanvankelijk bestond het voornemen een loonsverlaging van 10 pet. over dc gcheele linie in te voeren. Na een gisteren gehouden confe rentie van de hoofdbesturen der werknemers organisaties met de betrokken werkgevers is evenwel bereikt, dat de aftrek voor de loonen beneden 30 gulden tot 8V2 pet werd terugge bracht. Naar wij vernemen, zal hedenavond ten 8 uur ten stadhuize alhier door den burgemeester de commissie worden geinstalleerd, welke, krachtens besluit van de- ngemeenteraad van Zaterdag jl. zou worden ingesteld met het doel, advies uit te brengen over den steun aan werk loozen. Naar wij nader hooren zullen in deze com missie 6 werkgevers en 6 werknemers zitting hebben. Van werkgeverszijde fungeeren als com missieleden de fabrikanten hier ter stede als mede een vertegenwoordiger van den N. Christ. Boerenbond, terwijl de werknemers ver tegen- woordigd zijn door 2 leden van den R.K. Arbei dersbond St. Petrus, 1 van den R K Landarbei- dersbond, 2 van den Ned Bond v Fabrieksar beiders, en 1 van den modernen Landarbeiders- bond. Verlaging melkprijs. Op verzoek van den bur gemeester is door verschillende melkslijters al hier in verband met de ongunstige tijdsomstan digheden de melkprijs met 2 ct per liter ver laagd en drhalve op 12 ct per liter gebracht. Arbeidsbeurs. Ter arbeidsbeurze alhier ston den heden als werkzoekend ingeschreven 75 Fabrieksarbeidrs.; 1 Electr. Lasscher; 1 Au togeen Lasscher; 1 Machinist; 1 Schilder; 1 Kantoorbediende; ;5 Metselaars; 3 Timmer mans; 2 losse arbeiders. Wildschieting. Bij de Zondag gehouden wild- schieting in de wijk Zandstraat bij V de Vleeschauwer ,was de uitslag als volgt: Hoog vogel Th Lammens Sas van Gent. Zij vogels Ed de Moor Wstdorpe en Ed Wijnsbereghe Sel- zaete Groote kallen A Remerij Sas van Gent en Pr. Kerkhaert Westdorpe. Kleine kallen H Stal Basse velde en H Audenaerd Selzaete. Er namen 76 schutters deel. Gouden Bruiloft. Maandag 12 October a.s., hoopt het echtpaar F van Acker. Klooster laan 33, alhier, zijn gouden huwelijkfeest te vieren. Vijfde Klasse Negende Lijst. Trekking van 5 October, f 1000 No 10935 19035 f 400 No 6028 11377 11997 12208 16310 17001 20248 f 200 No 3644 8143 19274 f 100 No 2279 4850 4879 4936 9123 9184 11128 12539 13858 17323 19775 20679 Vijfde Klasse Tiende Lijst. Trekking van 6 October f 1000 No 4098 10159 10779 14351 f 400 No 3867 3997 8986 11126 18540 f 200 No 13956 14187 19411 f 100 No 97 8815 9579 11260 13248 17665 19125 SAS VAN GENT. Gedurende de maand September. Ingekomen: A Michielsen zonder van Dongen. Chr. C de Bel zonder van Rotterdam. K Brugge man fabrieksarbeider van Loochristi (B) AG Slabbekoorn Marechaussée van Apeldoorn. A A Martijn telefoniste van Oostburg. L A Schin- ckels diesntbode van Assenede (B) A L de Ko ning zonder van Hengstdijk. M S de Vos zonder van Assenede (B) PM Stouthamer koopman van Ruitenbroek (Duitschland) J F Dutree zon der van Vlissingen. R Meloen fabrieksarbeider van Eertvelde (B) Vertrokken: W C Uyt den Bogaard, zonder naar Oostburg. L M Winne zonder haar Gent (B) B M van der Steen, winkelbediende naar Westdorpe. J Stouthamer zonder naar Terneu- zen B B d'Hooghe zonder naar Serzaete *vB) J H C van Hecke zonder naar Hulst. G Ran- schaert, broodbakkersknecht naar Gent (B) H Lammns landbouwersknecht naar Philippi ne. J P Bruinings en echtgenoote, herbergier naar St. Jansteen. P van Koert chauffeur naar Hulst. J Geilleit zonder Hooge en Lage Zwaluwe L M J Ongenae zonder naar IJzendijke Ph. Selis zonder naar Selzaete (B) E H van Leemput zon der naar Wachtebeke (B) A Michielsen zonder naar Rotterdam. R Goldgrüber, monteur naar Axel. WESTDORPE. Gedurende de maand September Ingekomen Bertha Madeleine van der Steen van Sas van Gent. Suzanne Amelia Maria Bae- cke van Oudenbosch. Maria Nathalie de Smet van St Nicolaas. Hendrikus Martinus Corneïis- sen van Antwerpen. Josef Andreas Moller van Frankfurt a Main. Virginie Marie Irma David van Gent. z Vertrokken. Josef Gilbert de Beleir naar Huybergen. Alphons Constantinus de Beleir id. Elsa Johanna Gijsel naar Etten on Leur Louise Bertha Schelstraete naar Ewijk Magriet Anna Marie van Waes naar Gent. Alfred van Hoecke naar Wachtebeke. e SAS VAN GENT. Gedurende de maand September Huwelijks-aangiften: 17. Richard Petrus Ke- nique, 28 jaar jm en Agnes Alphonsine de Cau- semaecker, 28 jaar jd. Huwelijks-voltrekkingen. 5. Kamiel Brugge man 24 j., jm en Alice Leonie Neyt 25 iaar jd. Geboorten. 1 Adriaan, zoon van Jan Wage naar en Janna Noels, beiden wonende te Krab- bendijke. 5. Wilfrida Celina Maria, dochter van Henri Johannes Goethals en van Melanie van Voren. 16. Arnolda Cornelia dochter van Arie Walbroek en van Francina Johanna van Hese. 24. Karei Lodewijk, zoon van Augustus Joannes Inghels en Johanna Delphina Beeldens. 28. Mar cel August zoon van Oscar de Caluwé en Christi na Maria de Caluwé. 29. Georgette Melanie, d. van Raymond Edmond Renier en Anna Al- phonsina Maria Wolfgang. 30 Annie Maria, dochter van André Carolus Ververs en van Irma Virgenie Dierick. Agnes Mathilda, dochter van André Carolus Ververs en Irma Virgenie Dierick. Overlijden 1. Maria Johanna Catharina, 6*7 j. echtgenoote van Desiderius Josephus Verschrae gen (overleden te Terneuzen) 6 Maria Josepha de Blinde-, 69 jaar, weduwe van Carolus Petrus de Bock. 13. Willy van der Zalm. 10 jaar zoon van Victor va nder Zalm en Maria Nathalia Arens. 22 Marie Louise de Caluwé 59 jaar echt genoote van Ivo van Hoecke. WESTDORPE. Gedurende de maand September. Huwelijks-aangiften. 15. René de Roo van Selzaete 22 jaar jm en Florentina Camilla Tho mas 26 jaar jd* 24. Jannis Casteieijn 21 jaar jm en Maria Rosalie de Klerk 21 jaar id. Geboorten. 13. Agnes Marie Louise, dochter van Maurice Levinus Vervaeck en Augusta Ju liana van Hecke. 24. Ria Augusta Augustina, d. van Johannes Maas en Emma Mathilda de Kraker. Overlijden. 17. Eugéne Charles Janssens, 1 jaar z .van Maurice Charles Janssens en Em ma Maria Van Hecke. Boter per kgr. f 0,000,00. Eieren 100 stuks fo,oo. Slachtvee aangevoerd*18, verkocht 7 Varkens aangevoerd 36, verkocht 23. Prijzen voor vette koeien eerste kwaliteit f0,78 a 0,89, tweede f0,64 a 0,75, derde f0,48 a 0,61 kalveren ie kwaliteit f 1,18 a 1,26 tweede f0,85 a 0,95, derde f0,70 a 0,80 schapen eerste kwaliteit f0,55 a 0,63, tweede f0,40 a 0,54, derde f0,38 a 0,40; lammeren fo,68 a o,8oJ; varkens eerste kwaliteit f0,40 a 0,43, tweede f0,35 a 0.38 derde f0,30 a 0,35, export 0,38—0,39. Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoon. Van blauw 500 K.G. prijzen .0000; van Hollgeel 2500 K.G, prijzen 0,000,00; van dauwrood 0000 K.G., prijzen 0000 AardappelenItaliaanschect., Westlandsche ronden 68, id. lange 5 7, id. kleine 56. alles per k.g. Zeeuwsche Eigenheimer 2 3, blauwe 3,00, Brielsche Eigenheimers 2,60, eerstelingen 2,60, blauw- pitten oo. Go es,*6 Octt. Boter f0.65, eieren 4.80. Aanvoer V.P.Z. 10424, 5,10 per 100 stuks. DE MAASBODE is het familieblad bij uitnemendheid.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 3