Het einde fan den Zomertijd- No. 3827 Vrijdag 2 October 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN De R.K. Universiteit houdt de hand op. »HTiai VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND PQSTREXENIN6 Na. 52418. FEUILLETON. Do Bodoiaros van Saint-Sulpico I is -en/lamerictcltoedet j^yeniunus yèifiniscl o^medenSoty^ /Amsterdam f25,-of f400,-? „Een bad-toestel Ibnis, „Gezondheid in Uw huis. Vit de R.-K. Staatsparty. I t DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koorier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertent iën 20 cent per regelbij contract lager ZEER KOOpKRA LEZERSKRING IT8TEKEND GESCHIKT I VOOR PUBLICITEIT I WIJ HERINNEREN ONZE LEZERS ERAAN, DAT IN DEN NACHT VAN ZATERDAG OP ZON DAG A.S. DE ZOMERTIJD EINDIGT. DE KLOKKEN MOETEN DAN EEN UUR WORDEN ACHTERUIT GEZET. Niemand beter dan Henri Hermans, de man die zich zelf van werkman tot leider der Katho lieke Werkliedenbeweging heeft opgewerkt, heeft het volk weten te pakken met zijn pleit rede voor de Katholieke Universiteit. Geen gemakkelijke taak! Universiteit is voor velen zoo'n lastig woord en zoo'n vieemd begrip. „Och, dat is immers niets voor onze kinderen zegt het moedertje, dat door leden van het St. Radboud-Comité naar de bel is geroepen om iets te offeren voor de Katholieke Universiteit. „Dat offer vraagt de Bisschop van u", is het antwoord. En dat is een wondersleutel. Het moedertje denkt: „Het zal wel ergens goed voor zijn, als de Bisschop het vraagt, en tast getroost in haar portemonnaie. Getroost, ja, maar ook overtuigd? En toch moet in heel*het volk langzamerhand postvatten de overtuiging, dat de Universiteit iets is van en voor het volk, in heel zijn om vang. De Universiteit is tóch niet voor m'n kinde ren. Meent ge dat? Vooreerst gaat het zelfs in letterlijke zin niet op. Wie werkelijk talent heeft, van welken stard hij ook zij, kan zich veel gemakkelijker dan vroeger een weg banen naar de Universiteit. Maar toegeven, de Universiteit staat niet voor iedereen zoo gemakkelijk open als cTe lagere school of ambachtsschool. Doch denkt ge daarmede van de Universiteit af te zijn. Ge dwaalt. Op een goeden dag komt uw dochter thuis. Ze heeft in een mode-magazijn een kleeding- stuk gekocht, dat dien naam maar amper ver dient. Een jaar geleden hebben de dames der groote wereld in Parijs of Weenen dat mode-ar 117) £>eze had het in. zijn belang geacht, niet met zijn vrouw te spieken over dit voorval, waar over hij trouwens in het minst geen berouw ge voelde. Henriette wachtte dus vol verlangen naar het oogenblik, dat het strenge verbod van den dokter zou worden opgeheven en zij haar neef zou mogen bezoeken. Zij verlangde daar om twee redenen naar: vooreerst omdat zij den abbé een innig, zus terlijke genegenheid toedroeg en ten tweede omdat zij haar dochter door hem wilde laten doopen. Raymond Schloss was naar Parijs terugge keerd, zooals hij van het begin af voornemens was geweest en de brave dokter Pertuiset had hem ditmaal vergezeld, omdat hij zich persoon lijk van den toestand van Raoul d'Areynes wil de overtuigen en den gepensioneerde officier van gezondheid met zijn ervaringen® ter zijde staan. Bij het verlaten van Penestranges had de oude geneesheer zijn zieken aan een jongeren collega uit den omtrek toevertrouwd en tot zich zelf gezegd: 4 Ik zal niet terugkeeren, voordat ik onzen waarden abbé volkomen hersteld heb gezien. Met dokter Leblond had hdj zich aanstonds uitmuntend verstaan, deze had een kamer van zijn woning te zijner beschikking gesteld en de beide geneesheeren, die van weerkanten eikaars tikel ingevoerd; nü dragen 't de volksmeisjes van het platteland. De mode gaat van hoog tot laag, als ge maar wat geduld hebt. Ge verbiedt uw dochter, die lichtzinnige mode te vofgen. Dat gaat nog. Maar op een anderen dag komt Uw zoon thuis. O phoogen toont beweert hij, dat God niet bestaat, dat de mensch van den uap af stamt, dat de Jesuieten moordenaars zijn en dat de Bijbel sprookjes van Moeder de Gans ver telt. Het slaat u met ontzetting. Ge tobt uw hersens af met de vraag wie die zielemoordenaar van uw kind is geweest. De werkplaats? Mis, de Universiteit! De Universiteit, niet van thans, maar van 25 jaar geleden. De stellingen, die de hoogleeraar eenmaal met een. toonlooze stem aan de studenten dic teerde, die zijn het, welke uw kind thans als vloeken uitbraakt. Wat eenmaal wetenschap of schijnweten- schap was, wordt na verloop van jaren gemeen goed van de massa. De wetenschap werkt geleidelijk door van hoog tot laag, juist als de mode, maar zij werkt langzamer. En er is dit groote verschil, dat ge de duivel- sche mode, die ge aan uw dochter verboodt te volgen, aan uw zoon niet künt verbieden. De mode, die het li.chaam betreft, kunt ge nog remmen, maar de mode van den geest gaat haar gang. En wilt ge dan nóg beweren, dat ge met de Universiteit niets te maken hebt? Ge weet maar half, hoe ge ieder oogenblik met de Uni versiteit in aanraking komt. Ge vraagt toch een Katholieken dokter ,die in kiesche vraagstukken van het gezinsleven denkt en voelt als gij zelf, d.i. Katholiek? Ge wilt toch een Katholieken leeraar .voor uw kinderen? Ge zijt buiten de deur gehouden, toen geom een bescheiden baantje in Overheidsdienst be delde. De Universiteiten hebben de posten door hun liberale leerlingen doen bezetten, en hun kliekgeest liet u op de stoep staan. Ge merkt zoo weinig van de Universiteit? Ge kunt nauwelijks een stap doen zonder de Universiteit tegen te komen En nu spreekt het toch vanzelf, dat het een Katholieke Universiteit is op de eerste plaats, die de Katholieken in staat zal stellen zich voor de gewichtige ambten in den Staat te be kwamen, het tekort aan wetenschappelijke krachten aan te vullen en den achterstand in te halen. Wat heb ik er aan? vraagt ge, als men u een aalmoes vraagt voor de Universiteit. Dat zult ge nü niet meer vragen, omdat ge weet, dat het uw welbegrepen eigenbelang bekwaamheden op den waren prijs stelden, werkten met vereende krachten aan het her stel van den gewonde. II. Zoodra Raoul d'Areynes kon nadenken en spreken, zonder zijn leven meer in gevaar te brengen, herinnerde hij zich duidelijk wat er gebeurd was en maakte hij zijn beide redders tot vertrouwelingen van de grievende smart, die hem had getroffen. De beide geneesheeren, Pertuiset en Leblond hadden reeds sedert lang hun meening enitrent Gilbert Rollin bevestigd. De een zoowel als de ander had dien man doorzien en beoordeelde zijn Iaden zooals die verdienden beoordeeld te worden. Om echter hun patiënt niet noodeloos op te winden en zijn verontwaardiging te beteuge len, bepleitten zij allerlei verzachtende omstan digheden en wierpen voor een groot deel de schuld op zijn ellende en ontberingen, die in derdaad slechte raadgeefsters zijn. Op zekeren dag zeide de vicaris van Saint- Ambroise tegen dokter Pertuiset: Ik wil mijn nicht Henriette spreken, zij is ze ker nog onbekend met de daden van haar echt genoot en mijn plicht schrijft mij voor haar daarvan op de hoogte te stellen. Dokter Pertuiset wilde hem dit voornemen uit het hoofd praten, maar Raoul was er niet van af te brengen, zoodat er een boodschap naar Henriette werd gezonden om haar te doen we ten, dat de abbé haar kon ontvangen. Zij begaf zich terstond er heen, met haar dochtertje bij zich. Het weerzien van neef en nicht, die elkaar zoo innig lief hadden en die beiden in levens gevaar hadden verkerrd, was treffend. De toorn Wij zeggen niet, dat wij voor f25, een bad-installatie leveren, die overal elders f400,kost. Maar wel zeggen wij, dat U na een bad in een Neptunus-badtoestel even schoon en frisch zijt, als na een bad in een badkamer van f 400, Volgt het voorbeeld van zooveel anderen, die verbetering en behoud van hun gezondheid hebben te danken aan een regelmatig gebruik van het Neptunus-badtoestel. Het toestel kost compleet incl. alle toebehooren slechts f 25,franco Uw huis, na ontvangst van het bedrag of onder rembours met verhooging der rembourskosten. Stort nog heden het bedrag op onze postgiro No. 127310, dan hebt U het toestel binnen enkele dagen in Uw bezit. Techo. Bar. SHEDBNBORSH, Postbus 394, AMSTERDAM. Glre No. 127310. 102 geldt. Maar vooral het Rijk Gods op aarde en het lot van zooveel onsterfelijke zielen. Als men U over enkele weken een gift kemt vragen voor de R.K. Universiteit, die geheel moet leven van de giften van Katholiek Neder land, geeft dan gul en gewillig, niet alleen uit eerbied voor het woord der Bisschoppen, maar vooral uit volle, heilige overtuiging. CENTRAAL COMITé DER ST. RADBOUDSTICHTING van den abbé d'Areynes verdween als sneeuw voor de zon bij het zien van Henriette die glim lachte en weende tegelijk, en die hem het lieve schepseltje "toestak, dat met haar poezelige handje zijn ingevallen gelaat streelde. Toch kweet de abbé zich, hoewel met veel kalmte, van hetgeen hij zijn plicht achtte, hij deelde Henriette mede dat hun oom gestorven was tengevolge van den slag, dien Gilbert Rollin hem had toegebracht. Henriette wist wel dat de jonge priester nooit loog, dat hij niet zonder grondige bewijzen zou beschuldigen, dus dat het wel waar moest zijn zijn wat hij zeioe, maar niettemin verdedigde zij Gilbert zoo goed zij kon en eindigde zij met toegeeflijkheid en vergiffenis voor nem te vra gen. Geroerd door de tranen, door de smeekbe den der jonge moeder, die men slechts haar zwakheid en haar overgroote liefde tot haar echtgenoot kon verwijten, voegde dokter Pertui set zijn bede bij de hare, bepleitte eveneens de belangen van den schuldige en trachtte van Raoul te verkrijgen, dat hij het kwaad verge ven en vergeten zou. De abbé schudde het hoofd. O wanneer het slechts mijzelf betrof, dan zou vergeten en vergeven mij zeer licht vallen, zeide hij, maar mag ik den moordenaar van mijn oom vergiffenis schenken? Henriette werd door dit antwoord tot wan hoop gebracht en met aandoenlijke welspre kendheid trachtte zij de onschuld van haar echtgenoot ingang te doen vinden. Hij, Raoul, hij haar neef, bijna haar broeder, die haar van haar vroegste kindsheid af had liefgehad en beschermd, hij kon met zooveel ge strengheid ttgen haar optreden, want een be- Een eenige aanwinst voor het toekomstig Partijbureau. Bij hel Bestuur der RK Staatsparty en bij dat \an de Stichting „Dr. Schaepmanfonds, is het navolgende schrijven ingekomen: Mijne Heeren, Handelende in opdracht van Z.Exc. Mgr. Dr. Nolens, stellen wy Uw Bestuur er van in kennis, dat deze het geheele staat- schuldiging tegen den man, wien zij toebehoor de, beschouwde zij ook tot haar gericht. Schreiend riep zij uit: Neen, Gilbert is geen misdadiger! Gij kunt hem niet als een zedelijken moordenaar be schouwen, daarmee zoudt ge mijn leven vergal len en het zou mijn dochter ongeluk aanbren gen. Neen, de vader van mijn Marie Blanche heeft niet met voorbedachten rade gehandeld. Hij is onvoorzichtig geweest, maar wanneer ge in aanmerking neemt, hoe de ellende, die wij leden, de vrees voor mijn leven, de bezorgdheid voor ons kind zijn hersens verward moeten heb ben, dan kunt ge hem die onvoorzichtigheid niet als een misdaad aanrekenen. Gij kent Gil bert, hij is onnadenkend, hy is zwak, maar juist daarom moet ge toegevend zijn voor hem. Toen hy dien brief aan onzen oom schreef, hield hij zich vast overtuigd, dat hy daarin de waarheid mededeelde, want in de kerk van Saint-Am- I broise meende men dat gy dood waart,, myn- heer pastoor zelf heeft die treurige tyding in de wereld gebracht en niemand twijfelde er aan. Gilbert, zelf ook misleid door een onwaar j bericht, heeft dat overgebracht; daarmee han- j delde hy verkeerd, hy had eerst moeten onder- zoeken of het bericht wel waar was, maar al j deed hy dat niet, daarom was hy toch te goe der trouw. Hy heeft een fout begaan, een groo te fout, maar dat is daarom nog lang geen mis daad. Raoul, tydens ons huwelijk heb ik meer dan eens verdriet gehad, Gilbert heeft my dik- wyis doen schreien, maar altyd heb ik hem ver geven, van ganscher harte vergeven, Raoul, in naam van mijn dochter smeek ik u met gevou wen handen, vergeef hem. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1