De Hanze-Landdag te Hulst* Loop der bevolking Laatste beneiten Marktberichten Organisatie of ondergang. Een succesvolle opwekking tot landelijke organisatie. tt? JÊ: (VERVOLG) De vakvergaderingen waren /an bijzonder be lang eerstens wijl onder de vakgenooten over het algemeen de organisatiegeest nog steeds ofwel zoek is, ofwel het tegen den onderlingen naijver en ongezonden concurrentiegeest moet afleggen en tweedens wijl door verschillende sprekers „van buiten" zou worden aangedron gen op landelijke organisatie. De Bouwpatroons! Deze vergaderden in hotel „Het Bonte Hen bij den heer L. J. Brand onder leiding van den heer Voet uit Hontenisse. De opkomst was slechts matig doch er werden „spijkers met kop pen" geslagen. Het belang van deze bijeen komst werd geïllustreerd door de aanwezigheid van den diocesanen geestelijken adviseur, den Weleerw. heer A. v. d. Weygaert, den bonds voorzitter, den heer Em. Lockef eer, voorts den Weleerw heer Em. Thomaes, geestelijk adviseur van de Hanze, afd. Hulst en den heer M. van Goethem, voorzitter der contact-commissie. Voorts werd de vergadering nog bijgewoond door den heer v d Werf, voorzitter van den Bond van Bouwpatroons te Breda. Spreker was de heer J jperger, secretaris *.an den landelijken Bond van R.K. Bouwpatroons te Amsterdam, die, na een gedocumenteerde in leiding van den heer Voet, in een pittige, zake lijk gehouden improvisatie een klaar en duide lijk antwoord gaf op de vragen: „Waarom orga nisatie"? en „waarom landelijke organisatie"? Spr. illustreerde zijn klemmend betoog met ver schillende pakkende voorbeelden en eindigde zijn uitnemend propagandistisch woord met een krachtige opwekking tot de aanwezigen om zich landelijk te organiseeren in den R.K. Bond van Bouwpatroons. Ook kapelaan Thomaes noemde nationale or ganisatie de eenig juiste oplossing terwijl de heer Lockefeer erop wees, dat, nu diocesane or ganisatie een mislukking was gebleken slechts van landelijke aaneensluiting heil verwacht kon worden. Nadat verschillende uit de vergadering geop perde bezwaren afdoende waren weerlegd en o.a. een billijke oplossing van de contributie kwestie aan de hand was gedaan, hierin be staande, dat als contributie van de leden een zeker miniem percentage van de aannemings som of van de betaalde loonen zou werden ge heven, zoodat dus zij, die het meeste werk heb ben, het meeste contributie betalen, werd na een krachtig pleidooi van adviseur v d Wey gaert besloten staande de vergadering in lan delijk verband een Bond voor Oost- en West Z. Vlaanderen op te richten. Voor deze organisa tie gaven zich terstond een 15-tal leden op, die zich als voorloopig bestuur kozen het bestaande bestuur van den plaatselijken bond. Dit voor loopig bestuur nam op zich, een algemeene ver gadering voor te bereiden, waarop de organisa tie nader zou worden geconstitueerd. Ongetwijfeld mag deze vergadering derhalve een bij uitstek succesvolle genoemd worden. Minder direct resultaat leverde de vergade ring op, die voor de RK Smedenpatroons was belegd in „De Koning van Engeland" bij den heer Aug. Cattoir. Slechts een 4-tal leden waren hier aanwezig, zoodat geen besluiten konden worden genomen De heer G Aldrs sprak een opwekkend woord. In hotel „De Arend" bij den heer P Voet werd een vergadering gehouden voor de Schilder patroons, waarin door de heer C Nooteboom nog eens een warm pleidooi werd geleverd /oor organisatie in het algemeen en voor landelijke organisatie in het bijzonder. De winkeliers vergaderden eveneens in „D Koning van En geland" en wel onder voorzitterschap van den heer Wvan Poppel. Na een opwekkend woord van den geestelijken adviseur, kapelaan Tho maes, hield de heer J Lantain een causerie over de werking der R.K. winkeliersvereeniging te Breda, waarbij o.a. ook het vraagstuk der vlie gende winkels der etalageverlichting, der win kelweken en der Zondagssluiting ter sprake kwam Bij de hierna volgende gedachtenwisse- ling werd door den heer Adriaansens agent van den Prov. Stoombootdienst te Walsoorden, de A T O bestreden, terwijl verder ook nog de belangen werden besproken van apothekers en drogisten in verband met hgjb ontwerp tot wette lijke regeling der geneeskunde. Voorts was nog een vergadering belegd van de Slagers in hotel „Het Bonte Hert", met als spreker de heer J van Eeden uit Noordwijk. Ook hier werd oprichting van een gewestelijke af deeling van den R.K. landelijken vakbond bepleit en beslo ten, een en ander in een binnenkort te houden tweede vergadering nader onder oogen te zien. De Bakkers kwamen bij re heeren Gebr. Schopman aan de Bagijnepoort bijeen, alwaar zij werden toege sproken door de heeren J Emmelkamp en Stal len, resp. uit Breda en Roosendaal. De heer Emmelkamp zette, aan de hand van een meer dan 30-jarige ervaring, de voordeelen en de noodzakelijkheid der organisatie uiteen en spoorde aan, toe te treden tot de nationale organisatie De heer Stallen sprak over de Tarwewet en de grensbakkers en betoogde eveneens, onder ver wijzing naar het gevaar van den Belgischen in voer, aaneensluiting in nat'onaal verband ten einde sterk te staan en zich ook bij de regee ring te kunnen doen gelden. Besproken werd ook nog het invoeren van een eenheidstarief voor brood en een verhooging van den brood prijs Voor de vergadering van de Wagenmakers bestond geen belangstelling, zoodat deze niet kon doorgaan. DE ALGEMEENE VERGADERING. Een pakkend slot. De slotvergadering, welke gehouden werd in de groote zaal van hotel „De Graanbeurs" stond onder leiding van den heer Hon. Yerwil- ghen, die na een kort welkomstwoord tot de aanwezigen, zijn taak overdroeg aan den voor zitter der contact-commissie, den heer M van Goethem om de vergadering te openen. De heer van Goethem, gaf als zijn ineening te kennen, dat men ocer 't verlooo van dezen Hanzedag tevreden mocht zijn. Velen toch hebben aan onzen oproep gevolg gegeven, aldus spr. Wel hadden de vakvergaderingen nog be ter bezet kunnen zijn doch het vertrouwen is toch gewettigd, dat deze dag voor den Midden stand nut en voordeel heeft afgeworpen. Spr. hoopt, dat door de nog niet georganiseerde mid denstanders, die heden aanwezig waren, niet langer geaarzeld zal worden om de daad te stel len die van hen verwacht wordt dat zij nl. tot de Hanze zuilen toetreden. Spr. legt er nog eens den nadruk op, dat de Katholieke Bond evenveel kan geven als welken neutrale V>ond ook. Hij geeft zelfs meer want er gaat zedelijke kracht van uit. Spr. opent dan de vergadering en introduceert den heer Mr. F Bacil uit den Haag, directeur van het Hanze-Bureau in het bisdom Haarlem. Rede Mr. F Bacil. In onze vaderlandsche geschiedenis, aldus spr gaat de victorie uit van Alkmaar. In de katho lieke M'ddenstandsbeweging gaat de victorie uit van Hulst. t Spr. herinnerde dan aan de inzinking in het organisatieleven, gevolg van den ondergang der Hanzebanken. Van het organiseeren van Hanze-dagen, die in het bloeitijdperk van de Hanze op zulk een hoog plan stonden, was geen sprake meer. In het diocees Haarlem met een getal van 8000 Hanzeleden durft men het be leggen van zoo'n Hanzedag thans nog niet aan. Hulst echter geeft ten dezen een verblijdend voorbeeld. Spr. brengt daarvoor hulde aan de organisatoren in het bijzonder aan de heeren Lockefeer en van Goethem. Het kraakt momenteel overal. In de Midden- standsbedrijven nog niet al te erg. Doch men dient zich op slechte tijden voor te bereiden en de bedrijven zooveel mogelijk te versterken. De Middenstand, aldus spr., heeft sterk be hoefte aan meerdere ontwikkeling. Hij wordt bedreigd door de coöperatie en door het groot bedrijf, die zich sterk maken door deskundige bedrijf voering. Spr. beveelt in dit verband met klem de studie aan van het praeadvies door ac countant Neerven uitgebracht op het jongste Middenstandscongres te Venlo. Spr. memoreert dan de aanvallen, waaraan de Middenstand momenteel is blootgesteld Daar tegenover dient men te stellen de kracht van een dergelijke organisatie. Niet alleen stands organisatie is voor den Middenstander noodig, ook vakorganisatie en dan nog wel in landelijk verband. Spr. breekt dan een lans voor de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie, die ten slotte een uit bouw is van de landelijke vakorganisatie. Daar door alleen kunnen de tallooze bedrijfseuvelen ten slotte bestreden worden. Zij alleen vormt een afdoend wapen tegen de socialisatie, die door de socialisten wordt nagestreefd. In Venlo is de noodzakelijkheid der publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie opnieuw komen vast te staan. Mgr. Aengenent en Prof. Aalberse heb- ze altijd gepredikt en aanbevolen als de juiste oplossing. Zij is een practische eiscli. Echter is zij eerst dan mogelijk als van patroonszijde een behoorlijke vakorganisatie bestaat. Ook voor den middenstand is een krachtige vak organisatie een levensbelang. Spr. hoopt, dat een der gevolgen van dezen Hanze-Landdag moge zijn, een versterking van de middenstands vakorganisaties. Mgr. Ariëns z.g. heeft eenmaal gezegd: De groote strijd in deze eeuw zal ten slotte worden uitgevochten in de vakorganisa ties. Dat geldt ook in economisch opzicht, aldus spr. De kwestie of de Middenstand zal blijven bestaan, zal ten slotte alleen door den Midden stand zelf moeten worden opgelost. Voert daar om door onderlinge samenwerking Uw „Konkur renzfahigheit" zooveel mogelijk op. Midden standers van Zeeuwsch-Vlaanderen, verstaat de teekenen des tijds, roept spr. uit. Werkt zoo hard ge kunt aan Uw zaakkundige ontwikke ling Versterkt uw zaken door commercieele sa- menwerkng! Arbeidt aan de ordening van het bedrijfsleven door versterking van de patroons vakorganisaties! De principieel katholiek georganiseerden heb ben het groote voordeel, dat zij voorlichting ge' nieten van hun geestelijke fakkeldragers. De verwarring op sociaal gebied is in onzen tijd weergaloos. In Europa en Amerika woedt een crisis. Beteekent die het einde van het huidig economisch stelsel? Zit zij ten slotte vast aan de huidige maatschappij-ordening? Luider en luider worden de stemmen die roepen om een andere ordening in de samenleving. Het Bol- schewisme weet precies, wat het in de ..laats wil stellen van de kapitalistische maatschappij- ordem'ng, welke thans de crisis doormaakt Wat cfoen wij, vraagt spr, om te komen tot een andere ordening. Wat willen wij? Wij hebben het voorrecht, vereenigd te zijn m een princi- pieele organisatie, die in laatste instantie haftr richtlijnen ontvangt van het geestelijk gezag. Welnu, Rome heeft gesproken. Veertig jaar ge leden gaf Paus Leo XIII in zijn encycliek Re- rum Novarum de positie der arbeiders aan. Pius XI heeft in „Quadragesimo Anno" den weg ge wezen naar de nieuwe maatschappij-ordening, welke wij Katholieken hebben voor te staan. De ze encycliek moest de huislectuur zijn van ieder die deelneemt aan de Katholiek-sociale bewe ging, zegt spr. Spr. citeert dan een passage uit de pauselijke encycliek, waarin sprake is van de vrije-concurrentie, die nuttig is binnen ze kere grenzen. Dat. moet in daden tot uiting ko men, aldus spr. Wij moeten verken om een n'euwe sociale juridische ordening, die meer waarborgen geeft, dat het doel van het maat schappelijk en economisch leven wordt bereikt. De stem des Pausen schijnt in onze katholieke kringen te worden verstaan. Ten bewijze citeert spr. uitlatingen van Mgr. Kaas, den Duitschen Centrumleider en Mr. van Schaik, len vA'.zit- ter der Tweede Kamer. Aan dze uitlatingen van Paus en leiders past de Venlosche resolutie prachtig aan merkt spr. op. Wij leven, op een vulcaan, zoo besluit spr. Het revolutiegevaar is niet geweken. Dat behoeven wij echter niet te vreezen als we zorgen voor een hernieuwing van onze samenleving naar den eisch van ons Katholiek beginsel. Als we weten wat we willen en doen wat we moeten doen. Spr. eindigt dan zijn rede met enkele dichtre gels van wijlen Dr. Schaepman (Daverend applaus) Respect-'evelijk spreken de heeren van Goet hem en Lockefeer woorden van hulde en war men dank tot Mr. Bach, die onmiddellijk daar op moet vertrekken. Kapelaan Thomaes dankt dan succesievelijk allen, die tot het welslagen van den dag hebben medegewerkt en memoreert daarbij ook in het bijzonder de Pers. Toespraak Em. Lockefeer. Dan spreekt de heer Lockefeer het slotwoord Spr. geeft uiting aan zijn vreugde en dankbaar heid over het verloop van den Hanze-Landdag Hij fel'citeert daarmede de contactcommissie en brengt in het bijzonder hulde aan dezelver voorzitter, den heer M. v. Goethem. Er is heden werk geleverd zegt. spr De valkvereenigingen zagen hun gelederen met nieuwe leden ver sterkt, waarvan nieuwe begeestering zal uitgaan Spr gaat dan nog eens in den breede de geva ren na, die den middenstand bedreigen en doet nogmaals een beroep op alle middenstanders om zich daartegen te beveiligen door rganisa- tie. Spr. wekt den middenstand op tot solidari teit. Steunen en helpen wij elkander Zoedoende zullen wij den middenstand voor ondergang be hoeden Spr. eindigt zijn hartelijk slotwoord, na een bloemrijke peroratie met den wensch, dat Gods zegen moge rusten op den middenstand van Zeeuwsch-Vlaanderen en in he« bijzonder op de R.K. organisatie. Een dankwoord van den heer v Goethem in het bijzonder aan den geestelijken adviseur, kapelaan Thomaes en aan het Diocesaan hoofd bestuur vormt het slot van dezen zoo welge slaagden Hanze-Landdag Een veelbelovende uitvoering. z Op initiatief van de Kath. chorale „Kunst min" gaat men te Selzaete blijkens de in dit nummer voorkomende annonce op Zondag 4 Maandag 5 en Zondag 11 October a s. een Maria spel voor het voetlicht brengen, dat groote ver wachtingen wekt. Het is getiteld „De Onbevlek te" In drie deelen nl. 1 Moeder Gods. 2 Moeder van Smarten en 3 Glorievolle Moeder wordt het leven der H. Maagd in versmaat uitgebeeld, waarvoor gebruik is gebruik is gemaakt van fragmenten uit Vondel, Gezelle, Schaepman, van Meurs e.a. Naar wij hoorden, zullen een 140-tal execu tanten hunne medewerking verleenen. Het "muzikale gedeelte wordt verzorgd door een vierstemmig gemengd koor met harmonium en kwartet onder leiding van den heer G. t'Kndt. Voor deze uitvoering zijn kosten n®g moeite gespaard. Wij vernamen o.a., dat geheel nieu we décors zijn aangeschaft en dat niets is na gelaten om een zoo kunstzinnig en waardig mo gelijke vertolking te verzekeren. De regie is in handen van den heer L Janssens Een vluchtig doorbladeren van het tekstboek je wekt den indruk, dat dit spel werkelijk op een hoog plan staat en een gang naar Selzaete rijkelijk zal beloonen. Samensteller van dit Mariaspel is pater A. Vanderplanken S.J. De opbrengst der uit voeringen komt ten ba te van de nieuwe katholieke scholen te Selzaete Werkloozen. Ter arbeidsbeurze alhier stonden als werkloos ingeschreven: 40 Fabrieksarbeiders. 1 Electr. Lasscher 1 Autogeen lasscher. 1 Machinist, l Schilder. 1 Kantóorbediende 1 Electriciën 6 Metselaars. 3 Timmermans. u U TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: R M Audenaerd, zonder, Baandijl: 5, inw., Hoek J J van Hoorn, landbouwersknecht, P 90b van Zaamslag. L Hamelink geb. Nieskens, zonder le Verbin dingstraat 4 van Aardenburg. Vertrokken G F Hageman, zonder, Grenulaan i'.l naar 's-Gravenhage. A M Tapperwijn geb. Nieuwejaers, zonder, Noordstraat 61, naar Amsterdam. Jvan Eek, bankwerker, Zandstraat 7, naar Antwerpen (B.) A Bogaert geb Doppegieter, zonder, Tholens- straat 124, naar Amsterdam. Yv E J Maijipckx, zonder, Korte Kerkstraat 8 naar St. Nicolaas (B.) Th van Vooren, landbouwersknecht P 102 naar Watervliet (B) n u P J M Reuneker zonder. Axelschestraat 8, naar Hulst. J A Becht, werkman, Benedenweg 21, Sluis kil, naar Axel. M J van den Akker, fabrieksarbeider le De Feijeterstraat 1-3, naar Middelburg. J A Dieleman, dienstbode. Axelschestraat 66, naar Hoek. W Froitzheim, draaier, le De Feijeterstraat 15 naar Axel. A F Reichelt, metselaar, Van Bovenstraat 11, naar Axel. A V M Verstraeten, zonder, Stationsweg 39, naar Gent (B). GJ M Gielisse, winkelchef. Axelschestraat 8, naar 's-Hertogenbosch. R.K Gemeenteraadsleden in Z.-Vlaanderen in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen zal, onder de auspici.ën van de R.K. Kieskringorganisatie in Zeeland, een bond van R.K Gemeentelaads- elden wordn opgericht Binnen enkele weken wordt de oprichtingsvergadering gehouden. RK Kieskring organisatie Zeeland Naar „De Tijd" meldt, heeft de voorzitter van de RK Kieskringorganisatie Rijkskieskring Middelburg, de heer Mentink te Vlissingen, als zoodanig ontslag genomen. DE MAASBODE is voor den zakenman de ideale courant. HULST, Sept. 28 Graanmarkt. Middenprijs per 100 kgr. Tarwe f 10 a 12,, rogge f 4 a 5,oo. wintergerst f5 a 6,00, zomergerst f 5 a 6,00, haver f 4 a 5,00, erwten ty a 9,00 br. boonen f 7,00, a 9,00, duivenboonen f8.00 a 9, paardenboonen f7 a f 8,oo Boter per kgr. f 0,000,00. Eieren 100 stuks fo,oo. Slachtvee aangevoerd 27, verkocht 12 Varkens aangevoerd 31, verkocht 18. ROTTERDAM, 28 Sept. Veemarkt. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 515 vette runderen, 281 vette en graskalveren, 1145 schapen en lammeren, 1032 varkens. Prijzen voor vette koeien eerste kwaliteit 10,78 a 0,89, tweede f0,64 a 0.75, derde f0,48 a 0,61 kalveren ie kwaliteit f1,15 a 1,23 tweede f0,85 ao>95» derde f0,70 a 0,80 schapen eerste kwaliteit f 0,00 a 0,00, tweede f o,a o,derde fo,a o,lammeren f o,a o,varkens eerste kwaliteit f 0,40 a 0,42, tweede f0,34 a 0.38 derde f0,30 a 0,35, export 0,38—0,39. Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoon. Van blauw 200 K.G. prijzen .4555 van Hollgeel 2500 K.G, prijzen 0,45 0,55; van dauwrood 0000 K.G., prijzen 0000 AardappelenItaliaanschect., Westlandsche ronden 68, id. lange 5 7, id. kleine 56. alles per k.g. Zeeuwsche Eigenheimer 2 3, blauwe 3,00, Brielsche Eigenheimers ,000, eerstelingen 2,80, blauw- pitten o—o. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag waren de prijzen als volgtRegeeringsprijs rogge f4,50 a 5, wintergerstJf 5,00, a f6,00 zomergerst f 5, a 1 6, haver 5,00 a 6,erwten 8, a 9,00 paardenboonen f a dui venboonen fo a bruineboonen f a lijnzaad f 8 a 9, groen vlas f 2,a 5, gebookt vlas f3,00 a f*3,oo gezwingeld vlas f0,30 a 0,35, aardappels ^2,25 a 3,00, stroo f7 a .8, boter f 1,30 a 1,35, eieren f 5.50. a 6, Go es,*29 Sept. Boter f0.65, eieren 4.60. J Aanvoer V.P.Z. 12787, 4,90 per 100 stuks.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 3