Prootneienteuws Kerknieuws. Burgert. Standen De Bedelares van Saint-Sulpfce. hun ontwikkeling en tot het maken van een krachtig wortelgestel noodig hebben, en brengt ze spoedig in de warmte. Deze opmerking geldt vooral de bolgewassen, d^e men 's winters in de kamer in bloei wenscht te zien. Kweekt men Crocus. Chionodoxa. Scillo amoena Gslanthus nivalis enz., pot dan zoo vroeg mogelijk op, zet de potten in den turn of alamen er over be schikt, onder een koud raam, met wat grend be dekt, en zie zorgvuldig toe', dat de potten in het najaar voldoende water hebben om wortels te kunnen maken, wat bij langdurige droogte niet altijd het geval is; vooral niet onder het glas, waar zij niet van den regen kunnen genieten Overvalt ons de winter, dek dan de potten ste vig toe, of, als dit niet mogelijk is, breng ze dan ln een vorstvriie koele, donkere ruimte, tot het nieuwe jaar in het land of reeds een paar we ken oud is. De tijd,, die men zijn bollen op deze wijze geeft, is volstrekt niet verloren, want een goede bloei zal de belooning zijn voor dit schijn baar tijdverlies. „Haastige spoed is zelden goed" Dit spreekwoord is ten volle van toepassing op de behandel ng van de bloembollen in de ka mer, waar de omstandigheden voer den goeden groei van planten niet altijd gunstig zijn. Wij hebben daar dagelijks te strijden tegen stof, tocht, gas misschien, een te droge atmosfeer, die in een vertrek, waar met de planten tevens menschen moeten verblijven, niet altijd te ver mijden zijn. Geef daarom aan uw bollen den tijd, om door een krachtig wortelgestel aan die ongustige omstandigheden het hoofd te kun nen bieden. Is het niet beter in Februari cf Maart eenige schoone kamerbloemen te nebben, dan ze reeds in December in de warme kan: er te brengen en den geheelen winter mee te tob ben, en ten slotte vooral zijn moeite en kosten met een paar propperige, kleuriooze Hyacin then of langgerekte, teringachtige Tulpen of Crocussen beloond te worden? Hyancinthen vooral moeten eerst goed aangeworteld lijn, vóór men ze kan trekken; voor een zeker vroe gen bloei is vroeg oppotten een vereischte. Ver kiest men ze op glazen, dan is October vroeg genoeg ze daarop te plaatsen. Zorg dat de bol- enl niet in het water staan, maar er een paar strepen van verwijderd zijn; het water in de glazen blijft dan helder, en de bol gezond. Zet de potten in den tuin of onder koud glas, en de glazen op een donkere plaats tot half Janu ari of begin Februari. Boordbed: De Engel- schen verstaan onder een „Herbaceons border een met bloeiende gewassen beplante strook, hetzij langs heester vakken, 't zij langs een muur of schutting. De hoofdgedachte blijft deze strook te beplanten. Dit neemt echter niet weg, dat er ook gebruik gemaakt mag worden van één- of tweejarige gewassen, cn tevens van, voornamelijk groenblijvende heesters, die voor al in den winter de kaalheid wat breken, en in den zomer met een als rustpunten in de bloe menmassa dienen. Wij doen het best den grond voor ons boordbed o mdezen tijd klaar te ma ken. Wij werken den grond diep los, daarbij kleiachtigen vasten grond is 't goed onderin wat puin te werken, om doorlating van 't wa ter te bevorderen. Op hoogen, doorlatenden grond kunnen we zeer goed in den herfst, dus nu, planten, daarbij een uitzondering makende voor gewassen, die gevoelig zijn voor vorst, en voor zulke bol- en knolgewassen, als Anemo nen, Ranonkels, etc., die steeds in 't voorjaar geplant worden. Op natte en stijve gronden planten we liefst alles in 't voorjaar, maar de voorbereiding moet toch nu geschieden, opdat alles in den winter eens goed doorvriezen kan. Zeeuwsche Landbouw Mij. Het dagelijksch bestuur der Zeeuwsche Land bouw Maatschappij oordeelde het in zijn laatst gehouden vergadering niet wenschelijk om het Departement van Landbouw onder te brengen bij Arbeid en Handel. Het wil aandringen op een apart ministerie van Landbouw. Indien echter landbouw met handel en nij verheid mochten worden samengevoegd, dan verdient het aanbeveling een zelfstandig óirec teur-generaal van den landbouw te benoemen, FEUILLETON. 116) De rekening, door den notaris overgelegd, maakte een som van tweei-honderd-zeven-en- negentig-duizend francs direct beschikbaar ge sproten uit de rente van het kapitaal, die tij dens het jaar van den oorlog en de maanden der Commune was blijven staan, gevoegd bij verschillende inkomsten van het loopende jaar Gdbert ontving een wissel, die dit bedrag ver tegenwoordigde en teekende daarvoor een qui- tantie als gevolmachtigde van zijn vrouw, maar verder strekte zich zijn bevoegdheid niet uit want alleen aan Henriette was het recht toege kend de rente te beheeren. Toen alle zaken afgehandeld waren, onder vroeg Gdbert de bedienden van wijlen den graaf, ten einde te vernemen of zij hun be trekking wenschten te behouden, die zij op het domein Fenestranges bekleed hadden. Bij hen ontmoette hij niet net minste blijk van genegenheid. Die brave menschen waren ingelicht door Pierre Renand en door Raymond fc'chloss om trent het karakter en het verleden van den nieuwen meester van het landgoed Fenestran ges. Allen wezen zij beleefd zijn aanbod van de hand. Pierre Renand gaf zijn wensch te kennen om die met de leiding van de zaken den landbouw betreffende wordt belast. Verder werd besloten aan het Kon. Vied. Land bouw Comité te berichten, dat het aanbeveling verdient het handelsverdrag met Duitschland, dat volgend jaar afloopt, te vernieuwen met dien verstande, dat onderhandeld wordt ever een zeer wezenlijke verlaging van invoerrech ten, niet alleen voor groenten en fruit, maar ook voo.r landbouwproducten. De vergadering stelde zich op Het standpunt, dat art. 53 van de wet op de grondbelasting waar gesproken wordt van onvoorziene rampen ook van toepassing wordt verklaard voor de hrndige crisis. Medegedeeld werd dat de tarweoogst 1930 vrij wel is geruimd, behoudens een hoeveelheid pri ma kwaliteit. Er bestaat van de zijde van den handel in Zeeland 'n loyale samenwerking. Leest iedere Katholieke Zeeuwsch- Vlaamsche boer wel het mooi geillus- treerd stands- en vakblad van den R.- K. Nederlandschen Boeren- en Tuin- dersbond „De R.-K. Boerenstand"? Hij, die zich op dit blad tot dusver niet abonneerde (voor slechts f3,50 per jaar) heeft beslist ongelijk. Hij vrage onmiddellijk proefnummers aan bij de Administratie van <De R.-K. Boerenstand», St. Jorisstraat 37, 's-Her- togenbosch. I. G. J KAKEBEEKE f Te 's-Gravenhage is, na een korte ongesteld heid in den ouderdom van 64 jaar overleden de heer I G J Kakebeeke, inspecteur van den land bouw De heer Kakebeeke werd geboren te Goes, den tienden Februari 1867, waar hij de H.B.S. oe- zocht. Daarna studeerde hij aan de Rijksland bouwschool te Wageningen en bestudeerde hij de praktijk van den Landbouw in Groningen en het buitenland In 1887 maakte hip een stud'.e- reis naar Amerika. Van 1888 tot 1893 was hij al gemeene secretaris der Zeeuwsche Landbcuw- maatschappij, daarna tot 1916 Rijkslandbouw- consulent voor de provincie Zeeland. Als zoodanig ging hij in opdracht der Regee ring in 1912 naar Suriname en Curacao voor de bestudeering van landbouw^.^'.ge vraag stukken. In 1916 volgde zijn benoeming tot in specteur van den landbouw. Deze functie be kleedde hij tot 16 September jlmet ingang van dien datum werd hij benoemd tot adviseur van den landbouw. De heer Kakebeeke was voorzitter van de rijkscommissie voor de ontwatering, voorzitter van 't centraal com. voor de keuring van gewas sen te velde en onder-voorzitter van de Ned. Vereeniging „Landverhuizing". Het stoffelijk overschot van den te 's-Gra- venhage overleden adviseur van den landbouw den heer L G J Kakebeeke Is Woensdag te Goes ter aarde besteld. Samenvoeging van vier gemeenten Gemeld wordt, dat het wetsontwerp versche nen is tot samenvoeging van de gemeenten Stoppeldijk, Boschkapelle, Hengstdijk en Honte nisse. In het wetsontwerp wordt voorgesteld de nieuwe gemeente te noemen „VOGELWAARDE" welke naam ontleend is aan de kreek „De Vo gel". Voorts wordt voorgesteld de samenvoeging te doen Ingaan op 1 Mei 1932 en den zetel van het gemeentehuis te doen bepalen door den nieu wen gemeenteraad, onder goedkeuring van Ged Staten. Het wegenplan in Zeeland. Als bijlage is bij de memorie van toelichting naar zijn geboorteplaats in de Vogeezen terug te keeren en daar van het legaat, dat zijn over leden meester hen vermaakt had, rustig zijn laatste levensjaren te slijten. Raymond Schloss, die een evengroot legaat ontvangen had, waarvan hij dus ook als ren tenier zou kunnen leven, verklaarde dat nij zich te Parijs wilde gaan vestigen ten einde dichter bij den abbé d'Areynes te zijn. De overigen antwoordden dat zij reeds elders in betrekkingen waren en daarom niet op het kasteel konden blijven. Gilbert Rolln was ontstemd over deze alge- meeene weigering, beleedigd over het wantrou wen dat men hem zoo onverholen toonde, maar daar hij zich voornam dikwijls op het kasteel Fenestranges te zullen komen, welks uitgestrek te bosschen hem als liefhebber van de jacht, aantrokken, wide hij het kasteel niet ledig la ten staan en hield zich daarom bezig met het zoeken van nieuw personeel, dat hij nu van bui ten Lotharingen liet komen. Toen alles geregeld was keerde hij naar Parijs terug, waar hij zijn wissel van 2970Ü0 francs ont ving. Met deze belangrijke so min zijn bezit voelde Gilbert Rollin zich als herboren en in een oog wenk vergat hij de dagen van gebrek, toen hij gedwongen was, wilde hij geen honger lijden, diefstallen te plegen in overleg met zijn fourier bij de Nationale Garde, Servais Duplat. Hij dacht er slechts aan, zich opnieuw, en ditmaal nog meer dan vroeger, in weelde te baden. Henriette toonde zich volkomen eens met zijn bij de begrooting van het rijkswëgenfonds voor het dienstjaar 1932 gevoegd een globaal over zicht van de werkzaamheden, welke aan elk der wegen van het nieuwe rijkswegenplan zullen geschieden gedurende de tweede vijf-iarige werkperiode, welke met 1932 aanvangt, dus met een inschrijving van den stand van het werk tot het einde van 1936. Aan dit wegenplan is het volgende ontleend, waarbij telkens vermeld worden de weg, de stand van het werk na afloop van de 5-jarige periode en de kostenberekening. Bergen op ZoomWoensdrecht- -Kruiningen Goes's Heer ArendskerkeN.ieuwlandVlis- singen Breskens Draaibrug—Sluis--grens; aanleg nieuwe wegvakken in Noord-Brabant, op Zuid-Beveland en Walcheren voorloopig ge reed omlegging om Oostburg gereed f 164.000. Zijtak 's Heer ArendskerkeWoifaartsdijk- sche veer; Zijtak Nieuwland—Middelburg. Zijtak Draaibrug Aardenburg grens Kruiningen Hansweert Walsoorden Hulst grens (begin van aanleg voor een nieuw wegvak KruiningenHansweert, verbete ring van het wegvak Hulstgrens; f 88.000. GoesHoedekenskerke Ter Neuzen Sas van Gent grens; weg naar den steiger te Hoedekenskerke gereed, verbetering aanleg plaats te Terneuzen, grondaankoop voor omleg ging te Hoedekenskerke; f 265.000 Bergen op ZoomThoolsche brug. Rotterdam Oud Gastel St. Philipsland ZijpeZi.erkzee; begin van grondaankoop; f 268.000. TER NEUZEN. K.J.V.-ers naar Bouvigne. In de kermisweek hebben een 20-tal aspirant-KJV-ers per auto bus een uitstapje gemaakt naar Bouvigne, al waar zij enkele dagen vertoefden. Onnoodig te zeggen, dat dit uitstapje in den smaak is ge vallen. IJZENDIJKE. Winkelweek. Gezien het groote succes, verle den jaar behaald met het houden van een win kelweek, heeft de winkeliersvereen'ging „Ons Belang" besloten ook dit jaar weer zulk een week te houden. De datum is bepaald van 17 tot 25 October a.s. CLINGE Aangehouden, Door de Marecnausse is aan gehouden en ter beschikking /an de Justitie gesteld zekere van C onderwijzer te Clinge, als verdacht van het plegen van niet nader te noe men handelingen met minderjarigen. ZUIDDORPE. Oudste inwoonster overleden. Maandag is de oudste ingezetene begraven, nl. mej wed. B. Pie ters geboren Monica de Rooy. Zij bereikte den leertijd van 95 jaar. Landbouwonderwijs Dezen winter zal in de R.K. school een landbouwcursus worden gege ven, als gevolg op de lessen van het vorig jaar. Gemeeteraad. In de Vrijdag gehouden Raads- zittng deelde dè voorzitter mede, dat de v*uk- zaamheden voor het verbeteren van den gevaar lijken draai in Den Ouden Polder geheel afge- loopen zijn. Spr. bracht voorts dank aan het bestuur van den ANWB voor de subside van f 100. Namens het college van B en W verklaarde spr. voor te stellen, dat de aanslag voor het betalen van schoolgeld zal berekend worden na aftrek van kinderaftrek, dus naar het zuiver inkomen Alle aangeslagenen zullen binnenkort 'n nieuw aanslagbiljet thuis krijgen, volgens dit lagere bedrag. Op voorstel van den pensioenraad worden de pensioensgrondslagen van enkele gemeente ambtenaren over voorafgaande jaren gewijzigd. Vervolgens wordt de begrooting 1932 behan deld. Aan den post van f 100 subsidie aan de fan- plan om 't paleis in de rue de Vaugrard te gaan betrekken, dat deel uitmaakte van de nalaten schap van graaf Emmanuel. Daar had Henriette, toen nog mejuffrouw d'Areynes, haar eerste optreden in de groote wereld gedaan, daar had zij Gilbert Rollin lee- ren kennen en was haar liefde voor hem ont waakt, men zou kunnen zeggen tot haar onge luk, maar zij zelf gevoelde zich niet ongelukkig, ondanks alles had zij hem nog even lief als op den eersten dag van haar huwelijk. Gilbert Rollin liet het Paleis geheel restau- reeren, ameublementen die uit de mode ge raakt waren, door nieuwe vervangen, den stal van prachtige paarden en rijtuigen voorzien, hij huurde een volledig dienstpersoneel en een maand later betrok hij met vrouw en kind het vernieuwde paleis. Verscheidene vrienden die hem den rug had den toegekeerd, toen zijn armoede begon, keer den nu eensklaps tot hem terug staken hem beide handen toe en noemden hem; „mijn gce- de, beste vriend", toen het bekend werd, dat de graaf d'Areynes gestorven was en mevrouw Rol lin tot zijn eenige erfgename had gemaakt. Dat geloofde men althans, en Gilbert liet het maar zoo, hij wachtte er zich wel voor( iemand nader in te lichten omtrent de bijzondere bepalingen van het testament. Nieuwe vrienden voegden zich weldra bij de anderen, en het paleis in de rue de Vaugirard werd weldra de plaats van bijeenkomst van een steeds aangroeiend gezelschap van men schen, die wel met klankrijke namen pronkten, maar die het toch niet beneden hun waardig- fare Ons Genogen, zou de heer Dankaart de voorwaarde willen verbinden, dat er minstens twee uitvoeringen moeten gegeven worden in het dorp. Alle leden kunnen zich hiermee ver- eenogen. Bij de post van f 410 voor geneeskundige hulp, grootendeels bestemd als tegemoetkoming in. de kosten bij de geboorte van een kind maakt de heer R D,Hert de opmerking, dat hij een vergoeding als hier gegeven wordt, be schouwt als een soort fokpremie. Mej. Moerdijk protesteert ten sterkste tegen het gebruik van dergelijke banale uitdrukkin gen. Zij schaamt zich lid te zijn van een ka tholiek college, waar een der leden dergelijke woorden durft te spreken. Het is schande Wethouder Termote noemt het het toppunt dat op deze wijze wordt gesproken over de hei- l'gste plichten van den gehuwde. Men schijnt hier den mensch op dezelfde lijn te zetten als de beesten. De voorzitter acht de uitdrukking van den heer R D'Hert hoogst ongepast. Het wonder vail St. Jantiarius. ':v- Men schrijft uit Rome dt. 21 September aan de Mb.: Ook dit jaar werd te Napels met den g^brui- kelijken luister op 19 September het feest van den stadspatroon, den H. Januarius, gevierd waaraan door de geheele bevolking werd deel genomen. Van zeer vroeg in den morgen af was dé dom d:,cht met geloovigen bezet, die met groote aai dacht naar de kapel staarden, waar, behalv* het borstbeeld van den heilige, ook de vaas rne 0 diens bloed wordt bewaard. Het duurde ditmaal een uur, voordat he. bloed den vloeibaren vorm begon aan te ne men, ofschoon het niet geheel vloeibaar were. Nadat een prelaat, naar het volk gekeerd, het vloeibaar worden had getoond, brak, zooai i.eder jaar, een onbeschrijfelijke geestdrift los, welke door het Zuidelijke karakter en de bekt 1 de levendigheid der Napoli.tanen voor den bu; tenlander dikwijls iets beangstigends en on vei - klaarbaars heeft. Toen de prelaat het wonder aankondigde, stond het gezamenlijke volk eerst op. Dan vie len allen op de knieën neder, strekten de ar men ten hemel en begonnen van geestdriftig 3 ontroering te weenen. In de kerk omhelsden de menschen eikand c ten teeken van vreugde. Intusschen begonnen alle klokken in de stad te luiden, nadat vanuit de dom daartoe het teeken gegeven was. De kanonnen van het fort van San Vijicenzo en Castel Sant' Elia losten vreugdeschoten oyer de stad en de zee en in alle parochiekerken be gonnen de gezamenlijke dankgebeden. Daar het H. Bloed dit jaar niet*aanstonds g heel vloeibaar is geworden, zijn de Napolitanen toch nl,et geheel tevreden en vreezen voor de welvaart der stad. Intusschen woonde een geweldige menschen massa het „Te Deum" in den dom bij, waarop de aartsbisschop van Napels, kardinaal Ascalesi, het gansche volk den zegen gaf. TER NEUZEN Overlijden. 24 Sept. Clementina de Meij, 63 jaar wed van Dominjcus de Bock. DE MAASBODE, de grootste en beste courant van Nederland bevat voor „elck wat wils heid achtten, op kosten van den heer des hui zes te gemeten en zich te laten onthalen. Henriette scheen door de ondervinding, di-:> zij van haar echtgenoot had opgedaan, no niets wijzer geworden te zijn, zij liet hem onbe perkt meester over haar geld, vorderde niet de minste rekenschap van zijn uitgaven en wijdde zich geheel aan haar kind. Trouwens zij kende het testament van haar oom, zij wist dat Gilbert niet aan het kapitaal kon raken en dat de rente voldoende was cm op zulk een grooten voet te leven Van bezuinigingen, zooals Raoul d'Areynes die had aangeraden en waardoor binnen weini ge jaren een Zelfstandig fortuin kon gevormd worden, was bij Gilbert geen sprake. Toen zij het palels betrokken had ïn geheel van haar ziekte hersteld was, voelde Henrietta een dringende begeerte om Raoul te bezoeken. Zij wist van Gilbert, dat de abbé op den dag dat hij in Parijs terugkeerde, ernstig verwond was. Ook had zij vernomen, dat zijn genezing slechts langzaam vorderde en dat de dokter streng verboden had iemand, vie dan ook, bij hem toe te laten, maar wat zij niet wist, was, dat de vicaris, half hersteld, was ingestor;, waardoor zijn leven ten tweede male in groot gevaar verkeerd had en wel tengevolge van het drieste optreden van Gilbert. ■■■■*-•■-f--»ar: (Wordt vervolgd) 'W'

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2